Amsterdamsche Brieven. *Y .IU1 TERTJE "ZATERDAG 23 MEI 1936 PAG. 5 Vrouwen Vredesgang. jyeze week zette in met den Vrouwen- vredesgang- waarvan Den Haag destijds je primeur had en die nu dit jaar, met toestemming en medewerking van B. en jn de hoofdstad gehouden werd, ten- jjide ook daar te demonstreeren, dat in nog steeds stijgend aantal vrouwen van ajle standen, leeftijden en beroepen het innerlijk verzet groeit tegen den oor- ogs.god, die den laatsten tijd uiterlijk we derom op alle fronten zoovele vorderingen schijnt te maken. Het werd, deze stille ojtigang van duizenden vrouwen, alleen 2-etooid met een witten vredes-bloem, een sympathieke demonstratie, die indruk maakte. al valt niet te ontkennen, dat er onder het publiek dat een en ander gade sloeg vele mannelijke cynici waren, die niet nalieten met de noodige Amsterdam sche gtjn. hun goedmoedig spottende com mentaren ten beste te geven! Op den avond van dezen Vredesgang- dag had in de Vrije Gemeente nog een drult bezochte openbare vergadering plaats georganiseerd door den Amster- damschen Vredesraad, waar diverse spre kers nog eens de vrouwe- opriepen tot een volgehouden strijdtegen de demonie van den oorlog", waar zij om. deden uitkomen, dat onze maatschappij grootendeels geworden is tot een eenzijdige mannenmaatschappij, een harde maatschappij en de vrouw thans tot taak heeft daarin verandering te brengen door te blijven vertrouwen, on danks alles, dat de „zachte krachten het eenmaal zullen winnen", gelijk Henr. Ro land Holst dat eens zong... Men kan voor al deze goedwillendheid an heel dit soort vredes-propaganda alle sympathie hebben toch aan de reëele waarde van deze vrouwen-acties lichtelijk twijfelen! Het is hier niet de plaats om in den breede te gaan uiteenzetten waarom men van dit soort acties weinig resultaat en nut verwacht; volstaan moet worden niet aan te stippen, dat vele psychologen en medici, die zich met het predesprobleem bezig houden, o.i. terecht er op wijzen, dat resultaat en nut eerst dan te verwachten zjjn indien de vredesvrienden en vooral ook de vredes-vriendinnen tot dieper zelf kennis zijn gekomen dan veelal het geval is an o.a.-ook -in -zichzélf de-werking van de agressieve en andere driften hebben leeren kennen en harmoniseeren Waar mede wjj slechts zeggen willen, dat wij vooralsnog meer heil zien in de nóg meer in stilte werkende actie van die doktoren, die het probleem op dit diepere plan heb ben aangevat, dan van „stille omgangen" als we hier j.1. Maandag te aanschouwen kregen. Verduisterings-proef Intusschen heeft god Mars, op zijn ho- nend-sarcastische wijze reeds den volgen den avond op dezen Vredes-Maandag ge reageerd en hield hij kort na het sluitings uur in de stad zijn „duisteren omgang"! Hij bracht ons namelijk onze eerste zg. „verduisterings-proef', die ten doel had na te gaan of het mogelijk zal zijn t\jden3 een luchtaanval de verlichting zoodanig te verminderen, dat vliegers, die zich op groote hoogte bevinden zich niet meer of slechte zeer moeilijk kunnen oriënteeren. De G.E.W. had daartoe gedurende twin tig minuten de normale spanning van het lichtnet, welke 220 volt bedraagt, ver laagd tot 90 volt, een spanning waarbij een normale lamp niet meer licht dan een gloeienden spijker geeft. Men had zich niet bepaald tot een eenvoudig verzoek aan destadgenooten om op het bepaalde uur geen licht aan te steken of de gordij nen hermetisch gesloten te houden; mis schien was men wel bevreesd, dat een aantal vurige opposanten tegen alles wat oorlogsvoorbereiding, of althans voorbe reiding van afweermaatregelen kan hee- ten, nu juist eens uit protest al hun lichten zouden aansteken en al hun ramen zouden open zetten! De verduistering geschiedde dus vanaf een centraal punt, nadat de proef-sirene, die opgesteld stono. op de brandweerkazerne aan de Achtergracht enkele malen waarschuwend geloeid had bÖ de nadering van het vliegtuig, waar- wede vanaf Schiphol Brandweercomman dant Gordijn, in zijn functie van hoofd der Luchtbescherming en andere autori teiten waren opgestegen. Ongeteld velen hebben een stukje nachtrust er aan opgeofferd om dit eerste hoofdstedelijke-lucht-afweer-experi- went mee te maken, binnenshuis hun gloeiende spijkers en door hun ramen, buitenshuis de halfduistere straten en auto's met blauw afgeschermde komplam- Pen te zien. Naar den volgenden ochtend vernomen werd is intusschen dit eerste ^periment vrijwel volledig mislukt: van een onzichtbaar Amsterdam bleek vanuit de lucht geen sprake! Mars had, via de autoriteiten in het vliegtuig, blijkbaar niet minste moeite de belangrijkste .punten van de stad te ontdekken! En nu zullen we het dus binnenkort nog weer eens met een n°g zwaardere verduisteringsproef moeten gaan probeeren! Luchtbescherming. Samenvallend met de eerste mislukte proef konden wij dezer dagen verder ook de opening meemaken van den cursus voor luchtbescherming, die thans door de Ned. Ver. voor Luchtbescherming in het ge bouw van de Amsterdamsche Burger wacht gegeven wordt. Bedoeling van de zen Cursus is vooral te voorkomen, dat er door oorlogsrumoer, toebereiding tot den oorlog, enz. onder de beangste burgers chaotische toestanden zouden ontwikkelen. Maatregelen moeten rustig worden voor bereid, moed om in eventueele uren des gevaars aan te pakken moet worden aan gekweekt, dat is het motto waaronder deze instructie gegeven wordt. Natuurlijk is hetgeen men daar te hooren kreeg, en nog zal krijgen, niet bijster hart verheffend, maar nog altijd is het be ter een eventueele werkelijkheid rustig onder de oogen te zien, dan die oogen, op de wijze der struisvogels, onder het zand te steken... De berg en de muis. Die verschillende voorbereidingen voor doeltreffende „lucht-bescherming" gaan tenslotte af op een mogelijk toekomstig kwaad. En zijn echter nog andere kwaden, die er reeds zijn en waartegen afweer, zoo doeltreffend mogelijk, nu direct, geboden is Een van de voornaamste is wel de werkloosheid, die ook de hoofdstad zeer in 't bijzonder fel blijft teisteren. Men beden ke alleen maar dat in 1935 het steunbe drag dat hier moest worden uitgegeven méér dan 25 millioen heeft bedragen! Bij wijze van eerste afweermaatregel, die de onlangs geïnstaleerde „Commissie van ad vies tot bestrijding van de werkloosheid" bedacht heeft, ging een „Manifest aan de Burgerij van Amsterdam" in zee, dat men thans overal in de stad vindt aangeplakt en achter winkelrruiten vindt opgehangen. „De Commissie", heet het daarin, „wenscht de aandacht te vestigen op het feit, dat vele burgers in staat zijntot werkverruiming bij te dragen. B. en W. meenen deze gedachte ten zeerste te moeten ondersteunen en achten het van het grootste belang, dat de geheele bevol king van de beteekenis daarvan doordron gen wordt. Ook u kunt nog vandaag me dewerken. Ziet Uw woning, Uw werk plaats, Uw fabriek rond en besluit nog heden, dat noodige te doen verrichten dat gij al lang, te lang, hebt uitgesteld!"... Laat ons eerlijk zijn en bekennen dat dit manifest, deze eerste den volke, door middel van dit plechtstatig, met het stads wapen bekroonde en met tallooze namen van leden der Commissie, onder wie men de kopstukken van handel en bedrijf ont waart, onderteekende document aange zegde „afweermaatregel" op den leek een ietwat verbijsterende indruk maakt! Ver bijsterend daar men van dezen „berg" van knappe economen en practici, tenslotte wel iets meer verwachtte, dan dit vrij on benullige en ietwat machteloos kwispe lende „muisje", dat gebaard werd! Maar misschien zjjn wij, met zulk een oordeel uit te spreken, door ongeduld onrechtvaar dig en is dit maar een eerste aanloop... En zullen er spoedig meer en beter uit de kluiten gewassen muizen volgen. Laat ons hopen... Vervulde hoop. Een klein tegenwicht tegen de vele hoop, op welks vervulling we in dezen tijd steeds maar noodgedrongen moeten blijven wachten, hebben we zoo nu en dan wel eens verdiend. Laat ons daarom even melding maken van zulk een vervulde, of althans zoo goed als vervulde hoop, in den vorm van de betere, snellere verbin ding met Amsterdam-aan-Zee, oftewel Zandvoort! De electrische treinverbinding is er al, maar bovendien zijn de Ned. Spoorwegen, die nu toch langzamerhand alle zeilen in den concurrentiestrijd op vervoersgebied beginnen bij te zetten, thans bezig met proeven te nemen met snelle ritten van electrische treinen. J.1. Zondag zijn reeds drie extra-treinen inge legd, die honderden passagiers in een record-tijd naar de badplaats hebben ge bracht, n.L in niet meer dan 23 minuten! Deze „strand-expres", die zelfs niet te Haarlem stopt, is iets nieuws, iets beters, een vervulde hoop!, die door tal looze Amsterdammers bijster op prijs wordt gesteld. Fokker-jubileum. Vele jeugdige-Nederlanders koesteren-de hoop eenmaal de voetsporen, neen, dat guat hier niet, laat ons zeggen: deze'ri-»» hooge lucht te ruiken! als Smirnoff, Viruly en andere populaire luchthelden... Voor een aantal van hen is ongetwijfeld de vervulling van die hoop wat nader ge bracht door de stichting van het A. H. G. Fokker-fonds, waarvoor onze bekende vliegtuig-bouwer, ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als gebreveteerd vlieger, met een gift van 100.000 de grondslag heeft gelegd. Het fonds zal moeten dienen ter finan ciering van de opleiding binnen korten tijd van een zoo groot mogelijk aantal Nederlanders tot vliegtuigbestuurder; ver der zal het fonds dienen om steun te ver- leenen aan Nederlandsche luchtvaart pioniers en aan Nederlanders, die in dienst van de civiele en militaire luchtvaart of gedeeltelijk invalide worden. Deze vorstelijke gift zal, zoo mogelijk, het enthousiasme voor de viering van het vliegers-jubileum van Fokker op Zaterdag 6 Juni a.s. op Schiphol nog verhoogen. Er zal daar o.a. een volkomen getrouwe nabootsing van het eerste Fokkervliegtuig de „Spin" aanwezig zijn, die door Fokker zelf nog eens zal worden gevlogen! Ook andere, volgende historische Fokker machines zullen gedemonstreerd worden, -machines die bestemd zjjn om mettertijd in een luchtvaartmuseum op Schiphol te worden ondergebracht. Zoodat 'I Juni a.s. voor de vele luchtvaartliefhebbers in en buiten de hoofdstad wel een datum is )m met een rood kruisje in hun agenda aan te strepen! Een „speciale" dag dus, die vrij direct zal volgen op de „specSile" dagen, die de hoofdstad nü juist, van Vrijdag j.1. tot Woensdag a.s., ter gelegenheid van het Koninklijk bezoek is ingegaan. ,,'t Is toch maar fijn werken met deze zakken als je ze een tijdje draagt schijnen ze veel lichter te worden." 's-WERELDS BEVOLKINGSAANTAL WORDT STEEDS GROOTER. Waar is dit het gevolg van? Genève Het Bureau van Statistiek van den Vol kenbond publiceert een zeer interessant overzicht over den groei der bevolking op de geheele wereld. Niet alleen publiceert men ditmaal de cijfers van het afgeloopen jaar, doch men maakt tevens vergelijkin gen met voorgaande jaren, waaruit blijkt, dat de aarde steeds meer bevolkt wordt. Zoo kan men b.v. uit deze statistiek op maken, dat de 20e eeuw meer menschen heeft voortgebracht dan welke eeuw ooit tevoren. In de 16e, 17e, 18e, 19e eeuw, dus in vier eeuwen, heeft Engelands bevolking zich verdubbeld. In de laatste eeuw telde men in geheel Engeland en zijn koloniën driemaal zooveel menschen dan in de 16e eeuw. Het aantal steeg van 16 op 42 mil lioen. Trouwens over geheel Europa steeg het bevolkingscijfer. Gedurende de eeuw welke ligt tusschen 1800 en 1900 steeg het aan tal menschen van 185 op 400 millioen. In Rusland, het land, waar de meeste men schen wonen, steeg het bevolkingsaantal ook snel. In één eeuw n.1. van 39 tot 106 millioen. Nog duidelijker is deze bevolkingaanwas in de Aziatische landen merkbaar. De be volking van Japan bleef vanaf de Middel eeuwen tot het midden van de vorige eeuw bijna voortdurend constant. Toen begon echter een reusachtige snelle ontwikkeling en in minder dan 100 jaren heeft het be volkingsaantal van Japan zich verdriedub beld. Hoe zulks te verklaren? Vraagt de Commissie zich af. Het vraagstuk van de bevolkingsaanwas is niet gemakkelijk op te lossen. Wel heeft de volkshygiene in de laatste tientallen van jaren groote voor sprong gemaakt, doch uitsluitend hieraan kan den bevolkingsgroeinietzijn toe te schrijven. En evenmin aan de verminder- ring der kindersterfte over de geheele wereld. Omgekeerd kan men» echter ook de gevolgen van deze ontwikkeling be merken: de deskundigen van den Volken bondscommissie zijn van meening, dat in dit feit den grond voor de stormachtige sociaal-politiek ontwikkeling van de laat ste anderhalve eeuw te zoeken is. „Ik dacht dat je zei, dat het een ge mengd koor was, en het zijn allemaal mannen." „Sommigen kunnen zingen en de anderen niet!" GOUDKOORTS IN BULGARIJE! Men vindt kunstschatten in den grond. Sofia: In de omgeving van de Boelgaarsche stad Russe (Roetschoek- hebben de boeren in de laatste maanden veel geluk gehad. Een boer ontdekte bij het beploegen van zijn akker drie staafjes goud, welke, vol gens deskundig onderzoek, afstammen uit liet Romeinsch tijdperk. De buurman van den gelukkigen vinder vond enkele dagen later een antiek-gouden kelk. En nu begon de goudkoorts in Boelgarije! Iedereen ging graven en niet tevergeefs. Er zijn nog meerdere kostbare voorwerpen aan het licht gekomen, zooals gouden en zilveren gebruiksvoorwerpen en oude munten. Op een wijnberg heeft men zelfs een klein met dik metaal beslagen kistje gevonden, waarin talrijke Romeinsche munten lagen. Deze munten hebben eeft zuivere metaal? waarde van 750.000 Lawa. Het is begrij pelijk, dat de eenvoudige Boelgaarsche boeren reeds vele binnen- en buitenland- sche kunst- en muntenverzamelaars op bezoek kregen! De regeering heeft echter gelast, dat men tlians niet meer mag graven op lan derijen, waar nog onrijpe oogst staat. Zeer veel graan en vruchten zijn hierdoor verloren gegaan. Een boer, die thans nog zijn akker wil omspitten, om naar kunst voorwerpen te zoeken, mag dit eerst doen, als de oogst is binnengehaald. EEN GEDKNKTTEEKEN VOOR FRANKRIJKS JONGSTEN SOLDAAT. Toulon herdenkt een 12-jarigen held. Parijs: Te Toulon zal binnenkort op feestelijke wijze een gedenkteeken worden onthuld voor een 12-jarigen held, den jongsten soldaat, die in den Wereldoorlog zijn leven liet voor het vaderland. Deze held was Désiré Bianco, te Toulon geboortig. Toen de oorlog uitbrak^ meldde hij zich als vrijwilliger, doch de heeren van het aanmeldingsbureau schudden medelijdend het hoofd en zonden het knaapje heen. De jonge Bianco liet zich echter niet van zijn stuk brengen en wist een huzarencostuum te bemachtigen. En kele weken later werd hij ontdekt tusschen de mannen van zesde regiment huza ren, hetwelk in het gebied aan de Mosel lag. De soldaten hielden zeer veel van den knaap, doch mochten zijn aanwezigheid bij de officieren niet verzwijgen. Alzoo werd Désiré teruggezonden naar zijn ouders, bij wie hij echter niet lang zou blijven. Op nieuw liep hij van hen weg en sloop op 2 Mei 1915 op een transportschip, met la ding voor Gallipoli. Ondanks de strenge bewaking wist Désiré op de boot, die van Toulon voer, te komen. Eerst toen het schip in volle zee was, kwam hij te voor schijn. Op 8 Mei van datzelfde jaar werden de goederen van het schip te Sedoel-Bahr af geladen en kwam toen in een verwoestend vuurgevecht terecht. De jonge Bianco stortte zich vol doodsverachting in de voorste linie van de derde compagnie van zijn regiment en werd gedood door een machinegeweer. Het lijk van den jongen,'evenals die van zoovele zijner makkers, werd in zee ge worpen, i -t»

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 21