Radio-programma binnenland Op en om het Binnenhof. gemengd nieuws Dankbetuigingen voor Sir Henry Detereing. Wijziging pensioenwet 1922 Het nationaal fonds voor bijzondere nooden Werkfonds en Werkverschaffing. Zoutgehalte IJselmeer daalt snel. Autoverkeer betaalt niet te veel aan belastingen. Bevordering van het vreemdelingenverkeer. Autobusdiensten op Alkmaar. Wcekkroniek Bejaarde dame verdronken. Jeugdige vervalschers van postwissels. Een rund verslindt f 350 aan bankbiljetten 1 Jongen door een vrachtauto overreden en gedood. Zware eischen tegen de daders van de fraude bij de rijkspost spaarbank. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 23 MEI 1936 de Voor de schenkingen Gistermiddag heeft minister Slotemaker Bruine Sir Henry Deterding bezocht, die voor een kort verblijf te 's-Gravenhage vertoeft. De minister heeft hem mondeling nog eens de oprechte erkentelijkheid betuigd van Nederlandsche regeering en zeker ook van het Nederlandsche volk voor zijn reeds in de couranten vermelde schenkingen, waar door hij in eenige weken tijds ons nationaal kunstbezit op indrukwekkende wjjze heeft verrekt. DE NORMALISATIE VAN DE INDISCHE PENSIOENEN. De commlssie-Rutgers met haar rapport gereed. De commissie-Rutgers heeft, naar de Stand Tneldt, haar rapport over de normalisatie van de Indische pensioenen aan de regeering uit gebracht. Het ligt in het voornemen, de voorstellen der commissie aan het eind van deze maand te publiceeren. Een nota over de positie van amb tenaren, wier salaris daalt tot 400 of daar beneden. In een nota naar aanleiding van het ver slag betreffende het ontwerp van wet tot wijziging en aanvulling van enkele artikelen van de pensioenwet 1922 merken de betrok ken ministers op, dat de positie van de amb tenaren, wier salaris daalt tot 400 of daar beneden, niet geheel gelijk is aan die der ambtenaren, die na ontslag uit een betrek king bezoldigd met meer dan 400, worden benoemd in een betrekking met een salaris van 400 of daar beneden. In het eerste ge val vindt geen verbreking van het dienst verband plaats en schijnt het derhalve rede lijk, dat de pensioengerechtigdheid blijft be staan. In het andere geval wordt het bestaan de dienstverband verbroken en een nieuw dienstverband gelegd, waaraan naar de mee ning van de ministers een zelfde beteekenis moet worden gegeven als aan een eerste aanstelling voor de strekking van artikel 3, eerste lid, onder b, der pensioenwet 1922. Zij achten derhalve geen termen aanwezig voor een aanvulling van artikel 1 van het ontwerp van wet als in het verslag gevraagd. Samenwerking met plaatselijke commissies. Het Nationale fonds voor btjzondere noo den heeft aan de burgemeesters in den lande verzocht mee te willen deelen of in de ge meenten behoefte wordt gevoeld tot oprich ting van een plaatselijke commissie van sa menwerking, in welk geval wordt verzocht de samenstelling van de commissie te willen opgeven, of zy over eigen fondsen zal be schikken en wat verder over de werkwijze kan worden meegedeeld. Het bestuur van het Nationaal fonds voor bijzondere nooden heeft zich bereid verklaard over samenstelling en werkwijze van de commissie inlichtingen te Verschaffen en overleg te plegen. Indien zoo'n commissie is samengesteld, voorkeur overeenkomstig de door den mi nister van binnenlandsche zaken aangegeven richtsnoeren, zal deze door het fonds officieel kunnen worden erkend en voor samenwer king met het fonds in aanmerking komen. Een interdepartementale commis sie van advies ingesteld. De regeering heeft besloten, een inter departementale commissie van advies inzake aangelegenheden, het werkfonds (openbare Werken) en werkverschaffing betreffende, in te stellen. Van deze commissie maken o.m. deel uit: Voorzitter: mr. M. Slingenberg, minister van sociale zaken; ondervoorzitter: mr. D. G. Draayer, directeur-generaal van werkver schaffing en steunverleening; dr. ir. A. H. W. Hacke, directeur-generaal van den arbeid. HET ROULEERINGSSYSTEEM BIJ DE WERKVERSCHAFFING. Het Tweede Kamerlid Krol heeft de vol gende vragen gesteld aan den minister van sociale zaken: 1. Is het den minister bekend, dat ten gevolge van het permanent ingevoerde systeem van rouleering bij de tewerkstelling van werklooze arbeiders is geworden, dat een in het oog loopend klein gedeelte der werkloozen te werk gesteld kan worden, ter wijl de groote meerderheid van hen op steun is aangewezen? 2. Is de minister niet van meening, dat de Werklooze vaders van middelmatig groote en groote gezinnen, zoo eenigszins mogelijk, continu in werkverschaffing behooren te wor den geplaatst? 3. Wanneer wegens minder voorhanden zijnde werkgelegenheid hieraan geen gevolg kan worden gegeven, is de minister dan be reid om voor de gezinnen, in de vorige vraag bedoeld, in het bijzonder voor die, welke in plattelandsgemeenten gevestigd zijn, een ver hooging van de steunbedragen te bevorderen? Water thans behalve voor menschel(jk drinkwater als zoet te beschouwen. In het Jongste driemaandelijksch bericht van de Zuiderzeewerken lezen wjj, dat het zoutgehalte in den laatsten tijd sterk is ge daald. Was het omstreeks 20 December 1935 nog 535 mg chloor per liter, in eind Februari Werd 390 mg per liter gevonden. Thans is het gehalte zoo laag, dat voor gebruik anders dan voor menscheljjk drinkwater in land bouw- en veeteeltgebieden het IJsselmeer- Water als zoet mag worden beschouwd. Volgens de Ministers Oud en Van Lidt de Jeude. Een voor het autoverkeer weinig bemoe digende uitlating komt voor in de Memorie van Antwoord van de minister van Finan ciën en van Waterstaat aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot heffing van een extra-belasting op benzine ten behoeve van de financiering van den versnelden bruggen bouw. De ministers betwisten n.1. tegenover de leden, die bezwaar tegen deze extra-hef fing hadden, dat de uiterste limiet van hef fing met betrekking tot het totaal van de op de auto's en het autoverkeer drukkende lasten reeds lang is bereikt. Wel geven de ministers toe, dat elke ver hooging van deze lasten de remmende wer king hiervan op het automobielgebruik zal doen toenemen en dat van een verhooging dus niet een ten volle evenredige vermeer dering van de belastingopbrengst te ver wachten is. Maar anderzijds meenen zij toch dat de nu voorgestelde halve cent extra niet de druppel zal zijn, die den emmer doet overloopen, in dien zin dat deze verhooging het autoverkeer zoo zou doen afnemen dat een vermindering in plaats van een ver meerdering van de totale belastingopbrengst het gevolg zou zijn. Dat die opbrengst achter uit zal loopen door andere oorzaken zooals de aanpassing van het automobielverkeer aan den economischen toestand hier te lande, achten zy overigens niet onmogelijk. Overigens blijkt uit deze memorie duidelijk, hoeveel het autoverkeer in 1935 aan belastin gen heeft opgebracht. In de Tweede Kamer noemde minister Van Lidth de Jeude een bedrag van 58.000.000. Thans geven de ministers een specificatie van dit bedrag, dat nog eenige mollioenen hooger blijkt te liggen: t.w. invoerrecht op benzine plus bijzondere benzinebelasting 33.846.000; omzetbelasting 1.784.000, personeele belasting 5.000.000; motorrijtuigen belasting 20.737.000 Totaal 61.367.000. De betrokken commissie zal binnen kort haar rapport bjj de regeering indienen. De commissie die is belast met het bestu- deeren van de maatregelen, welke tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer hier te lande kunnen strekken is, naar wjj vernemen, thans zoover met haar arbeid gevorderd, dat de indiening van haar rapport aan de regee ring binnenkort kan geschieden. Het rapport is een zeer lyvig stuk geworden en bevat be halve algemeene beschouwingen over het vraagstuk ook verschillende voorstellen, o.a. zal de commissie in overweging geven de mo gelijkheid te scheppen onder bepaalde voor waarden en op bepaalde plaatsen het kans spel als vreemdelingen-attractie te beoefenen. De afdeeling voor de geschillen van be stuur van den Raad van State heeft de be roepen van de wed. J. SpaansDekker te Harencarspel en de n.v. Autobusdienst Noord- Holland te Bergen tegen de beschikking van Ged. Staten van Noord-Holland behandeld, waarbij aan de n.v. Habo te Alkmaar ver gunning is verleend tot het in werking bren gen van autobussen tusschen Slootdorp en Alkmaar en. tusschen Noord-Scharwoude en St. Maartens-Vlotbrug. Mr. N. J. van Leeuwen uit Alkmaar trad op voor de wed. Spaans. Deze gaf een over zicht van de positie, zooals die tusschen Schagen en Alkmaar is. Pleiter achtte de wed. Spaans in de eerste plaats aangewezen, uitbreiding van vervoer op zich te nemen als oudste exploitante van een autobusdienst op Alkmaar. Dit bedrijf staat of valt met de hier te nemen beslissing. De heer Kraak Steemann, secretaris van den bond van bedrijfsautohouders, trad op voor de n.v. autodienst Noord-Holland. De heer Nolet, burgemeester van Warmen- huizen, sloot zich aan bij het betoog van mr. Van Leeuwen. Mr. Buiskool uit Schagen, pleitte voor de Habo en betoogde, dat de wed. Spaans geen nadeel ondervindt van de nieuwe concessie. Maar zelfs al zou er eenig nadeel zijn, dan PIJNEN ALS MESSTEKEN IN HAAR RUG Zy spreekt nu van een wonder. „Ik wil U toch schrijven, hoeveel goed Kruschen Salts mij gedaan heeft Twee maan den geleden had ik rheumatische pijnen als messteken in myn rug. Ik was tenslotte vol komen hulpeloos. Ik kon niet staan en was toch ook weer bang om te gaan zitten. Toen zei iemand: „Neem toch eens een proef met Kruschen Salts". Ik besloot zyn raad op te volgen. Welnu, op het oogenbllk zijn mjjn rheumatische pijnen totaal verdwenen. Het is een wonder. Ik raad Kruschen Salts aan al myn kennissen, en wat my zelf betreft, ik zal nimmer de dagelijksche dosis overslaan." Mevr. H. D. te S. De reden der rheumatische pijn is, dat zich in het lichaam afvalstoffen hebben opge hoopt, waaruit gevaarlijke stoffen als het urinezuur ontstaan. Dit urinezuur veroor zaakt uiterst pijnlijke zwellingen in spieren en gewrichten, die de wetenschap kent als rheumatische pijnen. De zes zouten, waaruit Kruschen Salts bestaat, sporen de afvoeror- ganen aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen worden verwijderd en het bloed van urinezuur bevrijd wordt. Met de zuivering van het bloed verdwijnen de pijnen, terwijl tegelijkertijd de geheele gezondheids toestand zal verbeteren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bi) alle apothekers en erkende drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. (Adv.) zou nog het belang van de streek voorgaan boven een particulier belang. De beslissing van de Kroon zal later vol gen. AARDIGE ATTRACTIES BIJ DEN VERKOOP VAN ZOMERPOSTZEGELS. Het comité voor de zomerpostzegels die worden uitgegeven ten behoeve van nood lijdende kunstenaars en hulpbehoevende t.b.c.- lijders, heeft aan het koopen van deze zegels een verrassing verbonden. Ieder, die een brief kaart gefrankeerd met drie zomerpostzegels van 6 ct. (thans 10 ct.) inzendt aan het na tionale comité (Overtoom 187, Amsterdam W.), ontvangt een keurig uitgevoerd en door den A.N.W.B. samengesteld zakatlasje ca deau. Men kan in plaats van een gewone briefkaart ook een gedrukte bestelkaart (ver krijgbaar bij de plaatselijke postzegelcomité's) met de drie zomerpostzegels van 6 ct. be plakken en bij het nationale comité inzenden. Van deze inzenders ontvangen er duizend nog weer een extra premie, bestaande uit tal van prijzen (waaronder een auto, fietsen, schilderijen, reizen enz enz.), die onder toe zicht van een notaris bij loting zullen wor den toegewezen. Het volgnummer, dat de be stelkaart of briefkaart bij ontvangst gegeven wordt, is ook het nummer voor de verloting. Bovendien geeft het comité voor de zomer postzegels ter vergrooting van de inkomsten een serie prentbriefkaarten uit, gewijd aan sport en toerisme, en samengesteld door den A.N.W.B., verkrijgbaar bij de plaatselijke postzegelscomité's tegen 0.25 per serie van zes. Wat zal er met het ontwerp aangaande de vaste lasten gebeuren Als het verworpen zou worden - Weer Kamerontbinding? Dr. Colijn als verdediger Van het Volkenbondswerk. Den Haag, 22 Mei '36. In den loop van Juni zal wel een aanvang worden gemaakt met de behandeling, in de Tweede Kamer, van het ontwerp betreffen de verlaging van de vaste lasten. A.s. Dins dag vergadert het Lagerhuis wederom, doch met het oog op de naderende Pinksterdagen zal men in de komende week geen zaken willen „aansnijden", welke een langdurige bespreking vorderen. President Aalberse heeft nog niet doen bekend maken, wat aan de orde zal komen, en misschien betreft het slechts een reeks kleinere ontwerpen. Over die vaste lasten-kwestie duiken in de pers telkens allerlei beschouwingen op, waar in ook wel onomwonden met de mogelijkheid wordt gerekend, dat de Kamer het voorstel afwijst. Dit houdt niet weinig verband met de nieuwe leiding der Katholieke fractie. Want ook nu weer komt het bij de beslissing over het zoo belangrijke wetsvoorstel aan op den steun der Katholieken. En nu meent men, dat het heengaan van prof. Aalberse als fractie-leider, en de opvolging door mr. Goseling, een verscherping van het nog steeds (hoewel latent) hangende conflict tus schen Kabinet en fractie beteekent. Een feit, is, dat mr. Goseling zich bij verschillende be langrijke gelegenheden tegen de gestie van de Regeering heeft verzet, dat hij, met en kele fractiegenooten, meermalen tegen lang niet onbelangrijke wetsontwerpen stemde. Prof. Aalberse's houding was steeds veel voorzichtiger; slechts in hoogst-enkele geval len was zijn optreden tegen Regeeringsvoor- stellen gericht. Alleen in Juli van het vorige jaar kwam hij feller „uit den hoek", doch men wegt, hoe hij naderhand verklaarde, dat hij niet op een breuk met het ministerie had aangestuurd... Nu heeft de „Tijd" (r.k.)er terecht op ge wezen, dat het leider-zijn van de Katholieke fractie allerminst een „dictatoriale positie" beteekent. Natuurlijk geeft de voorzitter de algemeene richtlijnen aan, maar ieder lid is volkomen vrij om naar eigen inzicht te stem men, als het de eind-beslissing van een aan hangig voorstel beteekent. Zoo kan dus de meer-oppositioneele gezindheid van mr. Gose ling ten slotte niet van doorslaggevende be teekenis worden geacht, hoewel er vanzelf sprekend van den leider der fractie een bij zondere invloed kan uitgaan. „Het Volk" (s.d.) bleek van meening, dat, als de Katholieken het vaste lasten-ontwerp helpen wegwerken, Colijn rustig zal blijven zitten. Dit nu lijkt toch niet heel waarschijn lijk. Uitdrukkelijk heeft de premier meermalen verzekerd, dat de vaste lasten omlaag moeten, wil er van de „aanpassing" voldoende terecht komen om de toekomst met hoop op her stel tegemoet te kunnen gaan. Onthoudt men de Regeering het middel tot de door haar beoogde saneering, dan zal zij toch moeilijk de verantwoordelijkheid voor het verdere deel van haar taak kunnen blijven dragen. Met de verkiezingen van 1937 in het verschiet zal dan echter van een „Kabinetscrisis" moeilijk sprake kunnen zijn, vooral niet, nu men weet, dat momenteel van een nieuwe Kamermeerderheid geen sprake zal kunnen zijn. Degenen, die het vaste lasten-ontwerp helpen verwerpen, of in 't algemeen ertegen stemmen moeten ernstig rekening houden met de mogelijkheid op Kamerontbinding. Dat daaraan thans groote bezwaren ver bonden zijn, valt niet moeilijk te bewijzen. Ten eerste zou zij een ernstige stagnatie be- teekenen inzake de voorbereiding van de komende Rijksbegrooting voor 1937, waaraan momenteel natuurlijk al gewerkt wordt. Voorts is Kamerontbinding gevaarlijk voor de monetaire onrust, welke zij wekken zou, het geen vermoedelijk niet het geval is met de normale periodieke vernieuwing. Aan den anderen kant is er ook wel iets vóór „vervroegde" Kamerverkiezingen, om het zoo eens te zeggen. Gebeuren er geen schok kende dingen, verder, in het nationale of in ternationale leven, dan kan men wel aan nemen, dat de gezindheid van het Neder landsche volk in Juli 1936 niet veel meer ver schillen zal met die van Mei 1937. 't Is verder niet zeer waarschijnlijk, dat in die betrekkelijk korte periode veel meer te „bewijzen" zal zijn aangaande de al of niet juiste methodes van het regime-Colijn. Is er momenteel in ons land inderdaad reeds een beduidende meerder heid, die met het houdige regeeringssysteem zou willen breken, dan zal die zonder twijfel zich straks ook openbaren. Alleen is daarbij weer het bedenkelijke, dat die oppositie het onderling allerminst eens is. Men heeft kennis kunnen nemen van de rede, die mr. Wende- laar, de liberale voorman, op de algemeeene vergadering van den Vrijheidsbond hield. Zijn scherpe critiek op het regeeringsbeleid doet in hartstochtelijkheid bijna niet onder voor de critiek uit geheel anders „gekleurde" groepen. Wat dat eventueel na nieuwe verkiezingen worden moet, valt wel heel lastig te zeggen. Natuurlijk blijft men denken aan de befaamde „Roomsch-roode" samenwerking, aan de „uiterste noodzaak", gelijk wijlen mgr. Nolens haar noemde. Zouden de Katholieken even tueel blijven vasthouden aan de voorwaarde, dat een „Dritte im Bunde" behoort te worden opgenomen? Het defensie-vraagstuk is lntus- schen nog steeds het groote struikelblok ge bleven, want in dit opzicht zijn Socialisten en Katholieken het nog heelemaal niet eens. In ons land is het zelden gebeurd, dat een Kabinet zich na de verkiezingen kon hand haven. Wijlen jhr. Ruys die immers in allerlei opzicht „recordhouder" was! heeft in 1922 het kunststuk volbracht. Dat dr. Colijn zijn regeeringsperiode zou kunnen en... willen verlengen na de verkiezingen is op z'n zachtst gezegd problematisch! Ook daarom zou er 't een en ander voor te zeggen zijn, dat laatste jaar, waarin weinig van perspec- tivistische maatregelen sprake zal kunnen zijn, af te snijden. De momenteele omstandig heden zijn er niet bepaald naar, terwille van de formeele bepaling aangaande de vierjarige periode veel tijd te verliezen. De conclusie is niet moeilijk. Wordt het vaste lasten ontwerp inderdaad verworpen, omdat de Katholieken zooals de fractiegenoot Vaii der Weyden in een vergadering heeft verklaard het ontwerp te weinig ingrijpend achten, dan zal de Regeering wel moeten er kennen, verder niet meer tot vruchtbaar werk in staat te zijn, en dus middelen moeten be ramen, om van de huidige verantwoordelijk heden te worden ontheven. Op Volkenbondsdag heeft dr. Colijn de ge legenheid, hem door de Vereeniging voor Vol kenbond en Vrede geboden, aangegrepen om in het Haagsche Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen (waar vanwege genoemde ver eeniging een herdenkingsbijeenkomst werd be legd- een rede uit te spreken ter verdediging van de Volkenbondsgedachte. Het geloof in het ideaal van den Volkenbond wordt in deze dagen wel zeer op de proef gesteld, en daarom zal het de vredesvrienden zoo verheugd heb ben, dat de gezaghebbende figuur van den grijzen staatsman zich bereid verklaarde, blijk te geven van zijn onwankelbaren trouw aan het streven naar internationale gerechtigheid. Het gebouw liep tjokvol, wat in de gegeven omstandigheden voor de vrienden van Genève een verheugend verschijnsel was, want de verleiding was groot om op j.1. Maandag avond aan het einde van een stralenden lente dag, een wandeling naar de reeds in zomer- dos getooide badplaats te maken, in plaats van een bezoek aan een warme zaal. Onze minister-president had volkomen het „oor" der aanwezigen. Z.Exc. ging na, hoe ons land ten slotte mee is gaan doen aan den opbouw van het „internationalisme", nadat het sinds 1840 achteraf was gebleven, geschikt als- het was door 3(4 eeuw strijd... En dr. Colijn begreep, dat, „bovenal het jammerlijk falen in den laatsten tijd", van het Volken bondswerk, het reeds eerder geuite pessimisme sterk deed toenemen. Tot hen, die thans op den Volkenbond smalen, stelde dr. Colijn een vraag, en wel deze: Wat is het alternatief? Omstreeks 1300 was Europa staatkundig één. Maar de Vrede van Munster, in 1648, bekrachtigde een toe stand, waarbij elk orgaan tot regeling van den internationalen toestand ontbrak. Dat duurde tot 1919. „Wil men weer naar de anarchie terug? zoo vroeg de minister-president zich af. Door de onberekenbaar gewijzigde potentialiteit op oorlogsgebied is de situatie echter geheel ver anderd, aldus ging dr. Colijn verder. Moet men nu alle hoop voorgoed laten varen? Het hand- Vest van den Volkenbond zegt o.a., dat de staten zich ter bevordering van den interna tionalen vrede en veiligheid verbinden om niet hun toevlucht te nemen tot oorlog, maar den weg van eer en recht te volgen. Alsook, om rechtvaardig jegens elkander te zijn en... alle gesloten verdragen met angstvallige nauw gezetheid na te komen. „Het papier is geduldig, zal men denken", zei dr. Colijn, en in de zaal vond dit woord kennelijk weerklank. De minister stelde een nieuwe vraag: Is men bereid, deze grondslagen voor het ver keer tusschen de staten prijs te geven? Zoo neen, meent men dan, dat verwezenlijking meer nabij is door het verlaten van den Vol kenbond Wat blijft er dan over? Degenen, die den Volkenbond willen doen verdwijnen, getuigen van weinig practischen zin, aldus dr. Colijn, die voorts verzekerde, dat sommigen den Vol kenbond reeds dood en begraven wanen. Men houde het hoofd koel en vermijde onberaden stappen, aldus was de raad van den grijzen Staatsman. Want: „We weten niet, hoe de zaken zullen loopen!" Men moet zich van een definitief oordeel nog onthouden, afwachten is allereerst noodig. De Volkenbond moet ge wijzigd worden, om meer reeëlen weg te vol gen. Dat dr. Colijn in deze vergadering geen concrete ideeën aan de hand kon doen, be greep men. „Het alternatief is zóó schrikwek kend, dat er een weg moet gevonden worden om het orgaan te behouden!" zoo sprak dr. Colijn met grooten nadruk. Men hoede zich ervoor, in paniekstemming met onberaden voorstellen te komen! Aan het einde van zijn boeiende rede keurde dr. Colijn de houding af van degenen, die door de recente ernstige teleurstelling bij de pakken neer gaan zitten. Hy wekte daar entegen op tot verhoogde krachtsinspanning van alle regeeringen en alle volkeren om, on danks teleurstellingen, toch nog het einddoel te bereiken. De ondervonden teleurstelling mag z.i. den strijd niet doen opgeven, wat iets anders is dan te vervallen in een geestdriftige vervoering... „Nuchtere zin, scherpe begren zing van het bereikbare, een open oog voor het feit, dat de anarchie niet plotseling kan worden omgetooverd in een volmaakte orde ziehier het „recept" van onzen grijzen Staats man. Wanneer men geen irreëele verwachtin gen heeft gekoesterd, is de teleurstelling kleiner! Het overgroote deel van het Nederlandsche volk zal het met deze wijze woorden van onzen minister-president eens zijn! Parlementariër. Binnenland Te Alphen aan den Rijn is Woensdagoch- teond de 72-Jarige gehuwde mejuffrouw Loef Natzijl uit Boskoop te water geraakt en verdronken. Mejuffrouw Loef, die lederen dag haar zoon bezocht, moest tot dat doel de brug over een sloot passeeren. Zonder dat iemand het bemerkte is zij daarbij te water geraakt en verdronken. De politie heeft vier Haarlemsche kantoor bedienden van 16. 17 en 18 Jaar aangehouden, van wie er een zich heeft schuldig gemaakt aan vervalsching van postwissels en anderen aan heling van de onrechtmatig geïnde gel den. Totaal zijn elf postwissels vervalscht en aan het postkantoor te Haarlem geïnd. De bedragen varieerenden van 10 tot 15 gulden, zoodat het rijk voor ongeveer 150 is benadeeld. De vier jongelieden zijn ln bewaring ge steld. Een vergissing met den dood bekocht. Toen dezer dagen de landbouwer Nyenhuis te Varseveld, voor het doen van eenige her stellingen, zijn jas in het weiland uitdeed, heeft een daar grazend rund uit de jaszak een portefeuille opgegeten, inhoudende 350 aan bankpier. Het dier is terstond geslacht. In de maag werden snippers van portefeuille en banknoten teruggevonden. Deze zullen naar de Nederlandsche Bank worden od zonden in de hoop dat nog eenige restitutT kan geschieden. Woensdagochtend is te Griendsveen b« Horst (Limb.) de 12-jarige jongen van Mui. lekom door een vrachtauto overreden en 0q slag gedood. De beide jongens reden naast elkaar aan den rechterkant van den weg. Aangezien deze ter plaatse zeer smal is, wilden de jon. gens achter elkaar gaan rijden ,om den vrachtauto, die uit tegenovergestelde riek. ting kwam, te laten passeeren. Daarby kwa men zy echter te vallen, met het gevolg, dat de 12-jarlge van M. door den auto werd ge- grepen. De andere jongen tuimelde in een sloot. Hij kwam er verder goed af. Tegen twee ambtenaren 2'/2 jaaz geëlscht, tegen twee mededaders I jaar. Begin Januari is een ernstige fraude bfl de Rijkspostspaarbank te Amsterdam aan het licht gekomen. De centrale recherche arresteerde twee nog betrekkelijk jonge amb tenaren van het Rykspostspaarbankkantoor, een broer van een van de ambtenaren, een werklooze, alsmede een monteur en een koop man. De fraudes waren in Mei en Novemben van het vorige jaar gepleegd. De buit be droeg in totaal ongeveer 5000. Woensdag hebben de verdachten terecht gestaan. De 30-jarige ambtenaren C. P. de B, en de 31-jarige ambtenaar A. J. M. legden een volledige bekentenis af. Het geld was voorzoover het niet was teruggevonden opgemaakt. De officier van justitie requireerde tegen beide verdachten wegens valschheid ln ge schrifte, heling en diefstal een gevangenis straf van twee en een half jaar. De monteur en de broer van een van de ambtenaren bekende eveneens. Hun aandeel in den buit hadden zy voor het grootste deel opgemaakt. Als motief voor hun daad gaven zy hun armoedige omstandigheden op. De officier van jusUtle requireerde we gens gebruik maken van valsche geschriften een gevangenisstraf van een jaar. Vonnis 3 Juni. ZONDAG 24 MEI. Hilversum I, 1875 m. 8.30 KRO, 9.30 NCRV, 12.15 KRO, 5.00 NCRV, 7.45 KRO. 8.30 Morgenwyding. 9.30 Gewyde muziek. 9.50 Geref. KerkdiensJ. Hierna orgelspel, 12.15 KRO-Orkest en boekbespreking. 2.00 Vragenhalfuur. 2.30 Muzik. causerie. 2.45 Hollandsch Strykkwartet en Gramofoon- platen. 4.20 Gramofoonplaten. f4.30 Zlekenhalfuur. 5.00 Gewyde muziek. 5.30 Orgelspel. 6.00 Ned. Herv. Kerkdienst Hierna orgelspel. 7.45 Causerie „Huweiykszorg". 8.05 „Een midzomernachtsdroom", m.m.v. so listen, tooneelspelers, en Concertgebouw orkest ((Om 10.30 Sportnieuws en gramo foonplaten). 11.30 Sluiting. Hilversum II, 301 m. 8.57 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.57 Gramofoonplaten. 9.00 Berichten, tuinbouwpraatje. 9.30 Berichten, orgelspel. 9.42 Gramofoonplaten. 9.45 Van staat en maatschappy. 10.00 Voor kinderen. 10.30 Rem. Kerkdienst 12.00 Filmpraatje. 12.30 Kovacs Lajos' orkest. 1.00 NIROM-uitzending uit Indië. I.30 Kovacs Lajos' orkest en solist 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest en solist. 3.30 Causerie: „Hoe komt een schip tot stand". 3.50 Vervolg concert 4.30 Sportpraatje. 4.45 Sportnieuws. Gramofoonplaten, 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Voetbalpraatje, sportnieuws. 5.50 Orgelspel. 6.30 Puzzle-berichten. 6.50 Gramofoonplaten. 7.00 The Lucky Stars en solisten. 8.00 Berichten. 8.15 Radio-Hoorkrant 9.00 Causerie. 9.10 Radio-journaal. 9.25 Gramofoonplaten. 10.00 Radiotoneel. 10.25 Gramofoonplaten. II.00 Berichten. 11.1012.00 Kovacs Lajos en zyn orkest MAANDAG 25 MEI. Hilversum I, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonplaten. I 12.30 Orgelconcert. 2.00 Gramofoonplaten. 2.35 Voor Tuinliefhebbers. 3.153.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bybellezing. 6.00 Gramofoonplataen. 6.30 Het Trio Hekster en gramofoonplaten. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Reportage. 7.30 Vragenuur. 8.00 Berichten. 8.15 NCRV-orkest. 9.00 Interview Johannes de Heer en NCRV- orkest. 10.05 Berichten. 10.10 NCRV-orkest. 11.0011.30 Gramofoo Hilversum H, 301 m. l Algemeen Programma, verzorgd door dei VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwyding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 Kamermuziek. 11.15 Voordracht. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 De Flierefluiters en solist. 12.45 Gramofoonplaten. I.001.45 Orvitropia. 2.00 Gramofoonplaten. 8.00 Knutseluurtje. 1 3.30 De Notenkrakers. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 E. Walis' orkest. 5.45 Gramofoonplaten. 6.00 Vervolg concert. 6.30 Muzikale causerie. 7.10 Biologische lezing. 7.30 Viool, piano en celo. 8.00 Berichten. 8.10 VARA-orkest. 9.15 Radlo-tooneel. 9.35 Gramofoonplaten. 10.00 Berichten. 10.05 Orgelspel. 10.30—12.00 Gramofoonplaten. DINSDAG 26 MEI. Hilversum I. 1875 m. KRO-uitzendlng. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. II.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en de KRO-Boys. 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Orgelconcert en Gramofoonplaten. 4.00 Gramofoonplaten. 4.15 KRO-Kamer-orkest en Gramofoonplaten- 6.15 KRO-orkest. 7.00 Berichten. 7.15 Medische causerie. 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten. 8.10 KRO-Melodisten. 8.30 Inleiding Zwemcursus. 8.40 KRO-Melodisten. 9.00 Muzikale causerie. 9.15 Sted. orkest Maastricht. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten. 10.35 Paul Godwin's orkest. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum II, 801 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Lismonde. 10.00 Morgenwyding. Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Lismonde. 11.00 Hulsh. wenken. 11.30 Omroeporkest. 1.00 Een leeszaal in een groote stad. I.15 Kovacs Lajos' orkest. 2.00 Orgelconcert en flultrecltal. 8.00 Knipcursus. 4.00 Piano-recital. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor kleine kinderen. 5.30 Omroeporkest. vV.V» 6.45 Causerie vanwege het Verband van V- 7.00 Voor de kinderen. 7.05 De Staalmeesters. 7.35 Biologische causerie. 8.00 Berichten. 8.10 Omroeporkest. 8.45 Cabaret-liedjes. 9.05 Kovacs Lajos' orkest. 9.30 Gramofoonplaten. 10.00 Kovacs Lajos' orkest. 10.26 Schaakles. II.00 Berichten. 11.1012.00 Dansmuziek.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2