Oost-I ndië HELDERSCHE COURANT VAN DfNSDAG 26 MEI i< Wederom een kano omgeslagen. 1000 marken in een kunstbeen. Ernstige dierenmishandeling. Jongen van groote hoogte uit een schommel gevallen. Man loopt tegen tramtrein. Boer bedreigt crisisambtenaar met een hakmes. Knaap door zijn vader overreden. Buitenland Zeven personen ter dood veroordeeld. Het drama op Wrangel. „Het Zwarte Legioen". De orkaan boven de Zwarte Zee Groote brand te Roubaix. Twee doodvonnissen te Moskou. Een geval van kannibalisme 1 in Argentinië. Autobus verongelukt, Horst Wessei's moordenaar blijft in hechtenis. De moordenaar Seefield geëxecuteerd. Vervolgingswaanzin. De Estlandsche Vrijheidsstrijders veroordeeld. Acht maanden voor Maurras. BINNENLAND Uitkeering aan veeweiders. Steun aan drijfwantvisscherij Opheffing van 48 lagere scholen te Amsterdam, Distributie van gehakt in blik. BUITENLAND Bezorgdheid te Rome. De drie doeleinden van Schuschnigg's politiek Na de verkiezingen in België. Veelzeggende blanco stemmen. De negus naar Londen. Vechtpartij in gevangenis. Broedermoord te Malang. Luchtvaart Het reddende valscherm. De bestuurder toet zeer weel moeite gered, Zaterdagavond omstreeks 6 uur is de 23- Jarige L, W., die met een zeilkano uit Sche- veningen was vertrokken op weg naar Kijk duin, op zee omgeslagen. Na veel moeite zrjn twee leden van de red dingsbrigade er in geslaagd den drenkeling, die intusschen bijna twee uur in het water had gelegen met een reddingsboot aan het Stille strand te Scheveningen aan de kust te brengen. Nadat door middel van kunstmatige adem haling de levensgeesten waren opgewekt, is het slachtoffer per auto van den G.G.D. naar het gemeente-ziekenhuis aan den Zuldwal in Den Haag gebracht. Aan het douanekantoor Strasz vlak Mj Kerkrade is een Duitscher, komende uit Kerk- rade, aangehouden, die 1000 papiermarken in een houten kunstbeen had verborgen. De smokkelaar is naar Aken overgebracht. Het geld is in beslag genomen. De politie te Zierikzee heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een man aldaar, die een hondje, waarvan hij zich wilde ontdoen, van de pier In het water wierp met een veel te lichten steen om den hals. Toen het dier weer naar den wal zwom, bond de man het de voorpootjes aan elkaar en probeerde het nog eens. Toen de hond nog niet zonk, wierp hij een zwaren keisteen op het hoofd van het arme dier. Zyu halswervel gebroken. Zondagavond is in een speeltuin te Wtns- sen in het Land van Maas en Waai, een ern stig ongeluk gebeurd, dat aan een 17-jarigen knaap het leven heeft gekost Ben aantal jongelui vermaakte zich daar met een bakschommel, waarin zy met hun vijven hadden plaats genomen. Aangezien het aantal zitplaatsen niet toereikend was, was een van Iien op den rand gaan staan. De schommel ging al hooger en hooger. Plotse ling verloor de jongen, die op den rand stond, de 17-jarige J. v. d. Beid, het evenwicht en stortte van groote hoogte naar beneden. Zijn kameraden zagen tot hun groote onsteltenis, dat de knaap bleef liggen, Ben onmiddellijk ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren, Het bleek, dat de jongen een halswervel had gebroken. Het stoffelijk over schot is naar de ouderlijke woning vervoerd. Omstreeks kwart over acht heeft Zater dagavond nabij de Vinkenbrug te Halfweg een doodeljjk ongeluk plaats gehad, De 68- jarige N. B. uit Osdorp, stapte uit een vracht auto, waarvan de motor op de helling was afgeslagen, om zich verder te voet naar de nabijgelegen woning van zijn broer te bege ven, Hij liep hierbij tegen een tramtrein van de N.Z.H.T.M, op, die hif vermoedelijk ln het geheel niet heeft gezien, De mam werd hierbij zoo ernstig gewond, dat hij eenlge oogenbllk- ken later is overleden. Het lijk van B. is naar de Marta-stichting te Haarlem gebracht. Ben wraakmotief. Ben hulpambtenaar van den crisisdienst heeft Zaterdag in Oss een benauwd kwartier tje meegemaakt. Bij een zekeren De H, in de Danehoef, moest de crisis-ambtenaar, een zoon van een raadslid uit Oss, een telling verrichten, De Jongeman zag plotseling, hoe de landbouwer uit het achterhuls op hem kwam toestormen, een hakmes in de opge heven vuist, Door snel opzij te springen, wist de controleur den aanval te ontwijken. Op nieuw kwam de landbouwer echter op hem af en toen bleef den ambtenaar niets einders over dan ijlings op de vlucht te slaan. De boer kwam hem nog oen elndweegs met het hakmes achterna, doch de ambtenaar wist te ontkomen. De oorzaak van deze ernstige bedreiging was, zoo bleek later uit het onderzoek van de politie, een wrok, die de bewuste land bouwer tegen de familie van genoemden ambtenaar koesterde. Hij staat ter plaatse ongunstig bekend. Tragisch ongeluk i» Herten (L,). Toen de landbouwer Janissen uit Meram (gem. Herten) Zaterdagmiddag met paard en kar uit het veld huiswaarts keerde, is het Vier-jarig zoontje, dat bi) zijn vader op den bok zat, van de kar gevallen. Het kind kreeg het wiel over het hoofd en was op slag dood, EEN PIJLROG GEVANGEN, Men schrgft uit Makkum aan de N.R.Crt.l Na een opwindende Jacht gelukte het den thans te Makkum gevestigden Urker visscher J. van der Berg een pjjlrog te bemachtigen van buitengewone afmetingen en gewicht. Deze pijlrog was n.1. zeventig pond zwaar en zonder staart (de pijl, welke in dit geval ruim zeventig centimeter lang was) meer dan een meter lang. Pijlroggen zijn zeer zeldzaam en exemplaren van dit gewicht komen zoo goed als nooit voor. Wegens revolutionnaire agitatie. In Litauen hebben zeventien personen te- retchtgestaan, die in verband met de onrust onder de boeren in het Zuiden van Litauen, wegens revolutionnaire agitatie waren aange klaagd. Zeven van hen werden ter dood ver oordeeld. v(jf kregen levenslange tuchthuis straf i de anderen tuchthuisstraffen,, welke varieerden tusschen vijftien en zes jaar. De president van den staat begenadigde drie van de ter dood veroordeelden en veranderde hun vonnis in levenslange tuchthuisstraf. De an dere vier zijn Zaterdagmorgen gefusilleerd. Een duister© geschiedenis. Voor het hooggerechtshof van de Russi sche federatie is het proces begonnen tegen Sementsjoek, gewezen bestuurder van het eiland Wrangel, en de hondendrijver Startsjef. De acte van beschuldiging legt den eerste ten laste, dat hij de heele huishouding van de overwinteringskolonie, welke door zijn voor ganger Minejef op voortreffelijke wijze gere geld was, in de war heeft laten loopen. Reeds voordat Samentsjoek op het eiland was aan- gekomoen had hij zich minder gunstig laten kennen, maar op het eiland kwam h(j pas goed los: ruw, zonder begrip van zijn taak, twistziek en fitterig. Met zijn vrouw den hy droloog Wakoelenko, den kok Krochin en den hondendrijver Startsjef vormde hg een kliekje, dat de overige overwinteraars en de 65 Eskimo's, die zich op eiland bevinden, ter roriseerde. De geringste kritiek op de hande lingen van de leiding werd door Sementsjoek als verzet betiteld. In het pakhuis was een soort kerker ingericht, waarin alle „onbe trouwbare" personen werden opgesloten. Met de Eskimo's ging Sementsjoek al heel ruw om. Een van de weinigen, die zich kritiek dor sten te veroorloven was de arts Woelfson, die ln vergaderingen het woord voerde en in de muurkrant schreef over hetgeen hem niet aanstond. Op 24 December 1934 droeg Sementsjoek Woelsen op een veraf wonenden Eskimo op te gaan zoeken, die ziek zou zijn. Warme kleeren voor de reis weigerde hij hem. Als geleide gaf hij hem den hondendrijver startsjef mee. Deze keerde al spoedig alleen terug. Hij beweerde, dat de slee van Woelfson verdwaald was in een sneeuwstorm en dat hij haar niet terug had kunnen vinden. Pas op sterk aandringen van de vrouw van Woelson en de andere overwinteraars ging men hem zoeken. Toen hg gevonden werd, wees alles erop, dat hy een gewelddadigen dood gestor ven was. De daders werden niet gevonden. Thans werd de vrouw van Woelfson op alle manieren geplaagd: haar werden levens middelen geweigerd en zij kreeg het dreige ment te hooren, dat zij naar een eenzaam huls zou worden verplaatst. Kort voordat de zaak uitlekte, pleegde de bioloog Wakoelenko onder duistere omstan digheden zelfmoord. Het proces begon met het verhoor van den chef van de overwintering op Oeëllen, die op last van het hoofdbestuur van den Noot* ielyken zeeweg naar Wrangel gevlogen was om een onderzoek in te stellen. Hy vertelde, dat daar dronkenschap bloeide, het werk ge desorganiseerd was en het lied rijf kapot ge maakt, Samentsjoek had do schuld voor den moord op Woelfson op Wakoelenko trachten te schuiven. Startsjef vertelde, dat hg eens op last van Sementsjoek een eskimo vele tientallen kilo meters voor een slede had laten loopen, alleen omdat h(j nog al eens bezoeken bracht aan de vrouw van Woelfson, Men heeft in de Ver. Staten een nieuwe géheime organisatie ontdekt, genaamd „Het Zwarte Legioen", die veel overeenkomst heeft met de vroegere Ku Klux Klan. De organi satie stelt zich voor om zelfs met de meest bloedige middelen te streden tegen de katho lieken, de joden, de socialisten en de negers. Nu eenmaal Het Zwarte Legioen wordt aangepakt, komen er van alle kanten men- schen by de politie en bij de justitie om ont hullingen te doen. Vooral gevallen van z.g. zelfmoord moeten nader worden getoetst Volgens de politie hebben reeds zeven men- schen van het Legioen een bekentenis afge legd, dat z(j hebben deelgenomen aan de ver gadering, die het doodvonnis tegen Poole uit sprak. Er is aanleiding om te veronderstellen, dat het Zwarte Legioen in somige staten en spe ciaal in Michigan vele leden telt Voor Mtcht- gan zouden het er al 135.000 z(jn In de woning van een der voormannen van de organisatie zijn bezwarende documenten gevonden, die leerden, dat mishandeling van mensohen, die zich aan zedendelicten hadden schuldig gemaakt, veel werd toegepast. De leden pasten de oude methode toe van Ku Klux Klan en waren aan elkaar onbekend, daar z(j maskers droegen óp de vergade ringen. Er worden thans bijzonderheden bekend over de verwoestende uitwerking van den verschrikkelijken orkaan, die gedurende ver scheidene dagen boven de Zwarte Zee heeft gewoed. In Noworossisk werden twee schepen van hun anker losgeslagen en naar zee gedreven. Eeu der schepen is later met de kiel boven drijvend gevonden, de opvarenden waren om gekomen. In de stad zelf is het telefoonver keer verbroken en het geheele verkeer is in wanorde gebracht, Groote ongerustheid be staat over het lot van 40 visschers, die sedert 15 Mei vermist worden. Daar de storm zoo geruimen ttfd aanhield waren reddingspogin gen onmogelijk, In alle Zwarte Zeehavens ligt het verkeer geheel stil. 120 arbeiders werkloos geworden. Een brand, waarvan de oorzaak nog niets is vastgesteld, heeft een spinnerij met inbe grip van een voorraad van 60000 K.G. ge verfde wol in de asch gelegd. De schade be draagt 6 millioen francs, en 120 arbeiders zijn werkloos geworden. Een andere fabriek, die door het vuur werd aangetast, heeft men ge deeltelijk kunnen redden, doch niettemin werd voor een millioen schade aangericht. Dezer dagen heeft te Moskou een proces plaats gehad tegen een hooggeplaatst ambte naar van den noordelijken zeeweg, Sementet- sjoek, die vroeger stadhouder op het Wran- gel-eiland is geweest. Hy werd er van beschuldigd, in die functie de eskimo's geterroriseerd en den dokter van het Poofstation gedood te hebben, Zoowel Se- mentetsjoek als zyn helper Starzef, zgn Za terdag ter dood veroordeeld, ZIJ hielden hun onschuld tot het laatste toe vol, In het plaatsje Helvecia, in de Argentyn- sche provincie Santa Fe, heeft zich een geval van kannibalisme voorgedaan. De menschen- eter heeft een jongen van 11 jaar ontvoerd en gedood, om zich vervolgens aan zijn vleesch te goed te doen. De dader heeft zijn afschu welijke praktijken reeds bekend. De slapend© bestuurder. Een open autobus met vijftien passagiers en een hoeveelheid koopwaar is bij Boekarest in een ravijn gestort, doordat de chauffeur tijdens de rit in slaap geraakt was. Een der inzittenden werd gedood, ajle anderen zwaar gewond. Het ryksgerecht heeft thans definitief be paald. dat Erwin RUckert, een der moorde naars van Horst Wessel (den nationalen held der Duitsche nationaal-socialisten) ondanks het verstrijken van zijn straftijd in hechtenis blijft Het „monster van Schwerin" Seefeld, die ter dood veroordeeld werd wegens moord op twaalf kleine jongens, Is Zaterdagochtend ln de gevangenis te Schwerin terechtgesteld, Seefeld heeft voor zyn dood bekend. Naar het D.N.B. uit Schwerin meldt heeft de Zaterdag daar terechtgestelde kinden moordenaar Seefeld voor zijn dood bekend ,niet slechts de hem ten laste gelegde 12 moorden te hebben gepleegd, doch ook nog vele an dere. Hg had zijn slachtoffers uit den weg geruimd met een door hemzelf bereid vergif. Na zijn bekentenis heeft hij dat vergif in het bijzijn van de rechterlijke ambtenaren, die hem verhoorden, bereid. V&rvoudig© «noord. In een aanval van vervoigings- of gods dienstwaanzin heeft de 38-jarige arbeider Otto Kehrer in het dorpje Mindelheim in Zwaben Vrijdagavond zijn vrouw en 3 jongste kinderen met messteken vermoord, Toen men Zaterdagmorgen den toegang tot de woning forceerde vond men de lijken der vier slacht offers in hun bedden. De man liep, in volko men waanzinnigen toestand, met een kruis beeld in de hand ln de belde slaapkamers op en neer, Het oudste dochtertje, een kind van 11 jaar, was btj familieleden op bezoek en ls daardoor aan den dood ontsnapt, COMMUNISTISCHE MATROZEN GEARRESTEERD. Naar het ministerie van marine te Rio de Janeiro mededeelt, zjn aan boord der Brazl- llaansohe oorlogsschepen, waaronder het slag schip Sao Paulo, verscheidene communisti sche matrozen gearresteerd. JONGEN VAN 18 JAAR TER DOOD VEROORDEELD. Hollis Martum, een knaap van 18 jaar, die een oom en een tante had vermoord en een neef verwond, ls ter dood veroordeeld, De krygsraad te Reval heeft uitspraak ge daan in het proces tegen de deelnemers aan de putsch van 8 December 1935, Van de 156 .beklaagden, van wie de meesten tot de Vrij heidsstrijders behooren, zijn er 117 tot dwang arbeid van vier jaar en langer veroordeeld. De negen hoofdschuldigen kregen twintig jaar dwangarbeid. Twintig anderen, o.w. ge neraal Larka en de voormalige persohef van den generalen staf, generaal Toerwand, kre gen vijftien jaar. Acht beklaagden zgn vrijge sproken, o.w, Waabel, de voormalige minister van buitenlandsche zaken Pusta en de pers chef van het ministerie van buitenlandsche zaken Samul, Wegens ophitsing tot moord. De hoofdredacteur der „AcUon Francaise", Maurras, is tot acht maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf veroordeeld wegens op hitsing tot moord. Naar men zich zal herinneren werden zoo wel Maurras als de leider van het dagblad, Delest, vervolgd wegens in de „Action" van 14 en 15 Mei gepubliceerde artikelen met be trekking tot Léon Blum, Delest werd tot acht dagen voorwaardelijk veroordeeld. Op het oogenblik, dat Maurras het Paleis van Justitie verbet, werd in de hal heftig be toogd, zoowei door vrienden als door tegen standers van de royabstischen leider. Weldra ontaardden de betoogingen in een vechtpartij, waaraan door de politie een einde moest wor den gemaakt; zij drong de betoogers terug en verspreidde hen huiten het paleis. (Reuter). Gelgk reeds werd bekend gemaakt, zat wor den overgegaan tot een uitkeering aan de veeweiders en -mesters, die door de abnor male tijdsomstandigheden in ernstige finan- cieele moeilijkheden zijn geraakt. Deze uitkeering wordt vastgesteld op 20.— per rund. dat is begrepen onder het aantal bij de inventarisatie van de maand Met 1935 opgegeven in de rubiek „Mestvee en vee, be stemd om vet te maken". Voor deze uitkeering komen alleen in aan merking die veeweiders en -mesters, die aan beide hierna te noemen voorwaarden voldoen: a da.t zij niet zijn of worden aangeslagen in de Rijksinkomstenbelasting voor het belas tingjaar 19351936; b. dat van het aantal te hunnen name bij de Inventarisatie van Mei 1935 getolde stuks rundvee met uitzondering van het bij die in ventarisatie getelde aantal mannelyk en vrou welijk jongvee, jonger dan een jaar en mest- kalveren, tenminste drievierde bestond uit vee, opgegeven ln de rubriek „mestvee en vee, bestemd om vet te maken". Degenen, die aan beide onder a. en b. ge noemde voorwaarden voldoen, kunnen zich wenden tot het Regeeringsbureau voor de uitvoering van de Landbouw-Crisiswet 1933, Lange Voorhout 1 en 3. te 's-Gravenhage, ter bekoming van een aanvraagformulier. Zij dienen daarby duidelijk hun voorletters, naam en volledig adres op te geven. Deze formulieren zijn slechts verkrijgbaar tot 23 Juni 1936, Na dat tijdstip zullen geen aanvragen meer in behandeling worden ge nomen, Nog wordt er de aandacht op gevestigd, dat van de hierboven onder a. en b. genoem de voorwaarden niet kan worden afgeweken. By beschikking van den Minister van Land bouw en Visscherij is bepaald, dat steun zal worden verleend aan de drijfwantvisscherij. Aan de eigenaars van bedrijfamatcriaal voor de drijfwantvisscherij kan op hun desbetref fende aanvraag voor de Nederlandsche Vis scherij centrale een crediet worden verstrekt van ten hoogste 100. De aldus verkregen gelden mogen door den betrokken visscher uitsluitend worden aan gewend voor de betaling van door hem voor zyn bedrijf gekochte visscherij-benoodigd- heden en materialen, Degenen, die voor een crediet in aanmerking wenschen te komen, moeten een verzoek indienen om als georga niseerde te worden toegelaten tot de Vis- scherijcentrale. B, en W. van Amsterdam hebben zich sedert eenigen tijd ernstig bezig gehouden met de vraag, wat kan worden gedaan om den bestaanden toestand zóó te wijzigen, dat normaal samengestelde scholen weer regel en onvolledige scholen uitzondering worden. Z(j zijn op grond van het door hen gehouden onderzoek tot de overtuiging gekomen, dat de toestand van onze openbare scholen alleen dan weder gezond kan worden en gedurende geruimen tijd gezond kan worden gehouden, indien een overplaatsing van klassen op groote schaal plaats heeft. B. en W. hebben gemeend, een saneerings- plan te moeten doen opmaken en zij hebben hiervoor de medewerking van het Rijk ver kregen. Na kennisneming van hun plan heeft de minister van O.K.W. hun schriftelijk mede gedeeld, bereid te zijn, zijn medewerking te verleenen om de totstandkoming van de door hen beoogde concentratie mogelijk te maken, door, voor zoover dit noodig zal zijn, en zoo als in het overlegde plan was uiteengezet, do wedden van de vereischte boventallige leer krachten met toepassing van het desbetref fende wetsartikel te vergoeden voor het tijd vak, dat zulks ten gevolge van de concen tratie noodig zou zijn. Tegen de a.s. zomervakantie zulien nu van de 236 scholen, behalve de zeven reeds door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland met ingang van 19 Augustus 1936 opgeheven scholen, er nog 41, dus ln totaal 48 scholen opgeheven worden, De minister van sociale zaken heeft aan de gemeentebesturen ln den lande medegedeeld, dat het in zijn voornemen ligt binnenkort bij wijze van proef te beginnen met een nieuwe distributie van zoogenaamd gehakt ln blik aan ln de steunregeling opgenomen en/of tot de werkverschaffing toegelaten werk- loozen. De kostprijs van het product in bussen van ongeveer 950 gram netto Inhoud bedraagt voor de gemeente 032% en voor den be doelde werkloozen 0.35. Aangezien het nieuwe product, bjj wijze van proef, voorloopig slechts in beperkten omvang kan worden geleverd, terwijl het anderzijds de bedoeling is zooveel mogelijk gemeenten hiervan te laten profiteeren, stelt de .minister er prijs op van de gemeenten te nemen of z(j voor de distributie in aanmer king wenschen te komen en hoeveel blikken zij 'per week zouden willen betrekken. UITVOER VAN EIEREN. De vorige week zijn naar Engeland uitge voerd 9.892.800 eieren, naar andere landen 264.240. De reis van den Negus naar Londen wordt in de Romeinsche avondbladen de nieuwste uit vinding der sanctionisten ten behoeve van de aan Italië vijandige propaganda genoemd. Naar de meening van den Londenschen correspondent van het Gironale d'Italia begint deze reis steeds meer te gelijken op een onweerswolk, die En geland te vernietigen dreigt. De negus, zoo schrijft het blad, komt met de uitgesproken be doeling naar Engeland om van daar uit pro paganda te voeren en in niets wordt hem deze propaganda belet. Hy zal te Londen voor de voortzetting en de verscherping van de sanc ties strijden. Het vuur der hartstochten, dat nog gevoed wordt door het optreden van de sanc tionisten zal zeer zeker de Engelsch-Italiaan- sche betrekkingen niet verbeteren. De En- gelsch-Italiaansche betrekkingen worden dage lijks onvriendelijker en de geheele Europeesche horizon verduistert zich op angstwekkende wijze. Zooals tn de spannende dagen van Sep tember hoort men het verschrikkelijke woord oorlog uitspreken en de toestand wordt nog critieker doordat niemand weet, wat de Engel- sche regeering wil. „De reorganisatie van het Oostenryksche kabinet spruit uitsluitend uit technische oor zaken voort", aldus bondskanselier dr. Schuschnigg in een interview, hetwelk by den Weenschen correspondent van de „Petit Pa- risien" toestond en waarin hy uiting gaf aan zijn verwondering over den ophef, die van de meeningsverschillen tusschen hem en den ge wezen vice-kanselier prins Starhemberg ge maakt is, Zyn regeeringsprogram vatte de kanselier in de volgende drie punten samen: 1. Verdere verbetering tn den economi- scheti toestand. 2. De verwezenlijking van den corpora tieven staat 3. Versterking der banden met andere staten. WORDT EDWARD VIU GEKROOND OP 27 MEI 1937? Volgens de „Sunday Express" zou als datum voor de kroning van koning Edward VIII van Engeland welke datum tegen het einde van de komende week officieel zat worden mede gedeeld zijn vastgesteld op 27 Mei 1937. Het officteele decreet zal, naar het blad weet te melden. Donderdag a.s, door den koning worden geteekend en de proclamatie zal den dag daarna door de wapenkoningen en de herauten te Londen worden voorgelezen. (Reuter.) De correspondent van de N. R. Crt. te Brussel meldde gisteravond aan ijzn blad o.m.: Van goed ingelichte zijde mochten wij hooren, dat de koning den huidigen minister-president en diens medewerkers zeer waarschijnlijk zal verzoeken tot na de verkiezingen voor de provinciale staten, welke op 7 Juni zyn ge steld ,het bestuur van hun departement te blijven waarnemen. Voorts wordt vrij algemeen verwacht, dat de koning den heer van Zeeland opnieuw opdracht zal geven het nieuwe kabinet samen te stellen. Naar ons uit een onderhoud met zeer hooggeplaatste personen mocht blij ken, zou minister-president Van Zeeland wel degelijk bereid zijn deze opdracht te aanvaar den en z(jnpolitlek van nationale unie voort te zetten. Hg zou nogmaals een beroep doen op de drie traditioneele partgen, socialisten, katholieken en liberalen en daar de sociaal democraten thans de sterkste fractie zijn in hetp arlement ook hun vertegenwoordiging in den schoot der regeering eenigszins uitbreiden. Wat de oppositie van Rex betreft een oppo sitie, die naar Degrelle in den loop van zyn verkiezingscampagne voorspelde, spoedig den vorm van een parlementaire obstructie zou aannemen, is het waarschijnlijk, dat zij ln de eerste plaats agitatorische doeleinden zal na streven. Het bUjKt de bedoeling van Rex te zijn door middel van ontslagneming van ver schillende Rexistische parlementsleden tua- schentijdsche verkiezingen in sommige arron dissementen uit te lokken. Niet zonder belang ia het resultaat van de verkiezing in de kantons Eupen, Malmedy en St. Vith, waar het Helmattreue Front de Duitach sprekende bevolking heeft aangespoord door middel van blanco stemmen, van haar ge hechtheid aan de Duitsche Heimat en haar af keuring van de Belgische politiek ten opzichte van zekere Heimattreue bevorderaars biyk te geven. In het district Malmedy zgn in totaal 3434 blanco stemmen uitgebracht, terwijl aan de verschillende partgen 3306 stemmen werden gegeven. In het kanton Eupen bedroeg het aan tal blanco stemmen 3836 en dat van de op par tyen uitgebrachte stemmen 3052. Voor St. Vith waren de totalen resp. 2438 en 2527. Hy bezoekt Engeland incognito. De negus wordt Vrydagavond te Gibraltar verwacht, Hg zal daar zijn intrek nemen in een hotel en naar men verwacht, zat hy dan Zon dag aan boord gaan van het Britsche passa giersschip Oxford, dat 3 Juni te Southampton moet aankomen. Het bezoek van den negus aan Engeland zal streng incognito zijn. Tydens zgn verblijf in Londen, zoo verzekert men al daar in officteele kringen, zal hy geen offici- eele politieke activiteit ontwikkelen en hy zal geen besprekingen van diplomatiek karakter hebben met leidende Britsche politici. BADOGLIO SCHEET GEGAAN NAAR ITALIË. Maarschalk Badogiio heeft zich gisteren te Massala ingescheept, om zich naar ïtaltë te begeven DE ENGELSCHE LEGATIE TE ADDIS ABEBA, Minister Eden heeft gistermiddag de vraag beantwoord, welk nut het verdere verbiyf van Sir Sydney Barton, den Britschen gezant te Addis Abeba, thans nog kam hebben? De mi nister zeide, dat de gezant eerdaags met ver lof zou gaan, dat Sir Sydney reeds vorig jaar had mogen nemen. De Italiaansche regeering had voorts haar verzoek herhald, om de wacht van Britsch-Indische Sikhs naar Bombay terug te zenden, maar de Engeische regeering had geantwoord, dat zij den toestand nog niet van dien aard achtte, dat de wacht onmiddeliyk kon gemist worden. Op den duur zouden de Sikhs wel vertrekken. TIGRE BIJ ERITREA GETROKKEN. Thans wordt te Rome bekend gemaakt, dat Erytrea in het vervolg ook Tigré tot aan de Takazze binnen zyn grenzen zal hebben. Hier mede is dan een begin gemaakt met de be stuursorganisatie van Abessinië. Koepang. Naar aanleiding van onderlinge geschillen is een vechtpartij uitgebroken tus schen de gevangenen in de gevangenis te En- deh. Vier gevangenen werden ernstig gewond: een van hen is later in het hospitaal over tel11- (Aneta). Een liefdesdrama. Malang. De heer C., die de vorige week door zijn jongeren broeder werd gedood, was geëmployeerde op een cassave-onderneming. De dader, een jonge man die de H.B.S. had doorloopen, was thans werkloos. De aanleiding tot de daad was, dat beiden verliefd waren op een 19-jarig Europeesch meisje, die de voorkeur gaf aan den ver- slagene. De volgende maand zouden zij in het huwelijk treden. De dader heeft een volledige bekentenis af gelegd. Het slachtoffer overleden Malang. De heer H, K., employé van ye cassave-onderneming- Krebet. op wien door zijn jongeren broer D. K. een moordaanslag was gepleegd, is thans aan de bekomen ver wondingen overleden. De verloofde van wijlen K. heeft een poging tot zelfmoord gedaan door vergif in te nemen. Zij is naar een zie kenhuis overgebracht, waar haar maag werd ultgepompt. Haar toestand is redelgk. (Aneta). IBes.-Luitciiiaiit-vlieger redt zich door een parachute-sprong. Op sensationeele wijze heeft Zaterdagmor gen een jeudige officier-vlieger van Soester- berg zich dank zy een parachutesprong van 2000 meter hoogte het leven kunnen redden, toen zgn toestel boven het militaire vliegveld vermoedeiyk door vleugelbreuk omlaag stortte De pas tot officier beëedigde reserve-tweede luitenant Bodaan was na tien uur opgestegen met een jachtvliegtuig van het Fokker-type D 17 voor het maken van een vlucht boven de omstreken van Soesterberg. Omstreeks kwart voor elf bevond hg zich op een hoogte van ongeveer 2000 meter in de buurt van het vliegveld waar hij verschillende manoeuvres maakte. Nauwkeurig waren de verrichtingen van het kleine toestel op deze hoogte niet te volgen, doch toeschouwers kregen den indruk, dat de vlieger eenige stuntoefeningen maakte, toen zy plotseling tot hun groote ontzetting zaken, dat de machine ais een baksteen om laag stortte, waarby men den indruk kreeg, dat de vleugels waren afgeknapt. Ademloos keek men toe en plotseling zag men hoe een zwarte stip zich uit het vallend© toestel losmaakte, De vlieger had een para chutesprong gewaagd en met een zucht van verlichting zagen de ontstelde toeschouwers, hoe het valscherm zich ontplooide en den vlieger betrekkelijk veilig naar de aarde terug bracht, Niet onaangedaan, maar vrijwel onge deerd kwam luitenant Bodaan op een der uit einden van de wijde vliegheide neer. Op eenigen afstand boorde de romp van het toe stel zich met den neus in den grond en da vleugels kwamen dicht in de buurt. Een woord van lof verdient de bestuurder voor zijn koelbloedigheid, waarmee Hy zich uit het vallende vliegtuig wist te bevrgdea en gebruik wist te maken van het valscherm, van welks toepassing hij slechts theoretisch op de hoogte was. Byzoiiderhedeu over den parachute sprong. Groote tegenwoordigheid van geest. De vader van den jongen reserve-luitenant- vlieger Bodaan heeft nog eenige byzonderheden verteld, door hem zelf uit den mond van den thans in het Diaconessenhuis te Utrecht opge nomen jongen luitenant gehoord. Luitenant Bodaan, die als reserve-luitenant-vlieger inge deeld is bij de jachtvliegtuigafdeeiing, de zoo genaamde JAVA, had Zaterdagmorgen van zijn chef, kapitein Van Weerden Poelman een op dracht gekregen voor het verrichten van eenige stunts op een hoogte van meer dan 2000 M. De opdracht verliep naar wensch en het toestet, de D XVn bevond zich op die groote hoogte, zich voortbewegende met een snelheid van 256 K.M. de maximumsnelheid is 356 K.M. toen plotseling, zonder eenige aanwijsbare oor zaak de bovenvleugel afknapte. De vlieger kreeg van het langs hem vallende gevaarte een gevoeligen tik op den rechter bovenarm en voelde, dat zyn toestel onbestuur baar was geworden, dompte, d.w.z. met den staart in de lucht en den neus vooruit, in snede vaart begon te vallen. Vliegers in een jachtvliegtuig ais de D XVU, zitten in hun cockpit vastgesjord met riemen, die met een rechtschen handgreep moeten wor den losgemaakt. Toen de jonge Bodaan, die zich van den gevaarlijken toestand bewust, geen oogenblik van streek raakte, trachtte, zooals het voorschrift hem theoretisch natuur lijk bekend was, dien handgreep uit te voeren, bleek hem, dat zyn rechterhand dienst weigerde» Hy heeft daarop dit alles moet in enkele seconden geschied zijn de gezonde linker hand om de rechterhand geslagen en op deze wyze de riemen, die hem aan het vallende vlieg tuig vasthielden, losgemaakt. Toen deze ban den geslaakt waren, is hy uit het vliegtuig gesprongen. Bg dezen sprong heeft hij nog twee salto's mortale* gemaakt Zyn eerste gedachte was nu dit wijst nog maals op de buitengewone wakkerheid van geest en zyn geschiktheid om onmiddeliyk op de opkomende gedachte te reageeren dat d© parachute zich ontplooien moest. Ook dit instrument moest door een ruit met de rechterhand tot die ontplooiing ëe~ bracht worden Op dezelfde manier als hg had toegepast by het losmaken van de riemen, heeft luitenant Bodaan de ontplooiing van zijn para chute tot stand gebracht Weer moest de lin kerhand om de verlamde rechterhand geslagen worden en deze te hulp komen om het val scherm zich te doen openen. Het valscherm deed zijn plicht en met aanzienlijk vertraagd© vaart is de jonge luitenant-vlieger op den be- ganen grond terecht gekomen. Niettemin heeft hy nog eeu danigen smak op den grond gemaakt. Daar hy juist op den rand van do vliegheide was neergevallen en de waarne mingspost van Soesterberg, die alle verrichtin gen van de vliegers in de lucht boven het vliegveld gade slaat, dadelgk, nadat hg ongeluk had zien geschieden, alarm had maakt, was men spoedig ter plaatse. Luitenant Bodaan werd opgenomen en toen bleek, da door den vallenden vleugel zgn rechterarm was stukgeslag«'u* De breuk bevindt zich vlak onder het ge wricht in den bovenarm, het letsel is dus vry ernstig, maar in een week of zes hoopt de tieve jonge officier zyn dienst toch weet kunnen hervatten. Hoewel hij nogal pijn leed toen hg °P brancard werd gelegd, heeft hy er op £efl' zelf Zaterdagmorgen nog zijn ouders op te len en hun mede te deelen, wat er vv.'s schied. Aan zijn moeder, die aan de telc o kwam, vertelde hij, dat een D 17 waarmee^ vloog, was kapot geslagen en dat Hij bh vai een bobbel op den arm had gokreg©1** --

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10