DE WEEK: HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 MEI 1936 Wentel dien last van U af door intijds Abdijsiroop te nemen. Thans slechts 75 ct. per flacon! Luilak exit! Kantongerecht Den Helder. IN FEITEN EN FANT ASIEËM Arrondissements rechtbank te Alkmaar. IO mededeeling van een zeer verblijdende mare doen, n.1. dat er In de wegspoeling van 't zand voor Huisduinen een kentering gekomen is. Er is zelfs een gedeelte weer met zand bedekt dekt en alleen geheel rechts van het pavil joen zien we nog wat leelljke blauwe kopjes De uitbreiding. Dit is dus een wel heel verbiedend teeken, evenals de thans een feit geworden aanbouw van het paviljoen, waarvoor de gemeente kortelings crediet fourneerde. Dit geheel uit glas te vervaardigen paviljoen heeft een oppervlakte van 23 bjj 11 meter en is verbonden aan het hotel. Zoowel bjj de „kluft" als aan de zeezijde komt een in gang. Het uitzicht dat bezoekers thans kun nen genieten is schitterend. Want niet alleen heeft men een magnifiek uitzicht op de zee, aan de andere zijde ontrolt zich het panorama van Huisduinen met op den achtergrond Den Helder. Wat het hotel zelf betreft, hierin wordt een centrale verwarming aangelegd, waar door het mogelijk zal zijn continu de gasten te ontvangen. Ook dus in den winter en in het voor- en naseizoen. Reeds over 6 weken hoopt men de laatste hand te leggen aan het nieuwe gedeelte, waarmee dan een belangrijke verbetering aan het oude paviljoen bereikt zal zijn. Volksbaden. Villa's in het hoog-seizoen verhuurd zijn en dat ook het Hotel al verscheidene afspraken mocht boeken. Wat de verwachtingen voor dit jaar betreft, ons werd medegedeeld, dat reeds nu bijna alle Doch er is nog meer, wat de bewoners van Pen Helder ongetwijfeld zal interesseeren. Men heeft namelijk besloten naast het ge deelte voor het Hotel nog een stuk strand af te scheiden. Hiervoor kan men tegen een zeer civielen prijs 2.een seizoen-abonnement nemen, zoodat men in zee kan zwemmen met toezicht van een badmeester, die de beschik king heeft over al het bad- en reddingsmate riaal waarover het gereserveerde gedeelte be schikt. Een o.i. uitstekende oplossing voor hen, die niet het vrij kostbare abonnement willen betalen en toch veilig in zee wenschen te zwemmen. Zooals men ziet, er zijn plannen genoeg en als het weer dit seizoen wat meewerkt, wel, dan is het niet uitgesloten, dat Huisduinen een goeden zomer tegemoet gaat, iets, waar ook Den Helder ten nauwst bjj geïnteresseerd is. In dit verband kunnen wij er niet genoeg de aandacht op vestigen, dat men in Den Helder begrip dient te hebben voor datgene wat Huisduinen reeds voor ons gedaan heeft en nog niet. Hiervoor eischt Huisduinen vanzelfsprekend niet alleen onze dankbaarheid, doch ook onzen steun. Morgen opening van het Badseizoen.,* IJs en weder dienende worden het voor Huisduinen een paar prettige Pinksterdagen, ■Want zooals men weet wordt de opening dit maal feestelijk gevierd met het meest Hol Jandsche van alle Hollandsche vermaken: een kermis. En men zal kunnen genieten, zjj het op Huisduinen of daarbuiten, ver-weg, waar de lijn van het strand zich voorspoedt met nauw merkbare ronding, en waar hoog tegen het blauwe hemeldak meeuwen, scholeksters, sterntjes en wulpen zwieren. Men kan zwemmen, daar waar het gezellig is, bij honderden menschen, alle moderne zon- aanbidders, en verderop, bjj paal 4 en 5, waar het stil is en waar men z'n longen kan vullen met frissche lucht, zoo uit de zee overge waaid. De duinen staan ter beschikking, vooraan tegen een kleine vergoeding en meer naar het Zuiden geheel vrij. De duinen, waarin men Uren en uren dwalen kan en waar de roman tiek nog op tal van plaatsen bloeit Er is voor ieder wat wils. Voor de corpu lente dame of heer die den geheelen dag met Zijn of haar detective-romannetje in een Strandstoel soest of voor den spotieveling, yoor wie een stranddag identiek is met kanoën, zwemmen, voetballen en zonnebaden. Wat onze Donkere Duinen verderop betreft hierover hebben wij reeds de laatste weken het noodige doen hooren. Het park ziet er kostelijk uit en als men op dezen weg voort gaat, zal dit schoone plekje aan den noorde- Jrjksten top van Noord-Holland ongetwijfeld de naam van „Natuur-monument" kunnen gaan dragen. Wij spreken de hoop uit, dat het Huisduinen en tevens alle exploitanten van onzen ge heelen omtrek dit seizoen naar den vleeze mag gaan. Dat de weergoden zich van hun meest sympathieke zjjde zullen doen kennen en dat er aan het einde van de zomerperiode voor allen een batig saldo resteeren zal. Dat zal dan ten gunste komen voor Huis duinen en... voor Den Helder. Want waar 't op de een regent, daar drupt t op de ander. VISSCHERIJ. Onze vischexport naar België ondervindt nog meer belemmeringen dan die er al waren. Althans het Dagblad voor IJmuiden bericht, dat de administrateur der Vischhandelveree- niging uit Belgische bron vernam, dat reeds met ingang van 10 April de overdrachttaks, die tot dan toe 5 bedroeg, verhoogd is tot 10% der waarde van alle gedroogde, gerookte of gezouten visch. Haring en sprot z(jn van deze verhooging uitgezonderd. Het is wel eigenaardig, dat deze mededee ling niet is gekomen van de Ned. Regeering Of van de Visscherij-Centrale. Nu mag er misschien niet zooveel van ge noemde vischsoorten naar België van hier worden verzonden, maar het bewijst, dat er aan de belemmeringen nog geen einde is ge komen. De botaanvoeren uit de Waddenzee blijken steeds nog van beteekenis te zjjn, in tegen- Stelling met die in het IJsselmeer. Daar wordt al minder bot gevangen, zöodat kan worden Voorzien, dat binnen afzienbaren tjjd deze Vischsoort uit dit gebied zal zijn verdwenen, indien althans geen maatregelen kunnen wor den genomen om den stand hiervan te ver- hoogen. Met de aalvangst blyft het daar echter goed gaan en is het de eenige visscherjj, die hog beteekenend kan worden genoemd. Wilt Ge verlichting in den kortst mogelij- ken tijd? Wilt Ge dat benauwde gevoel, dat overmatige fluimen doen ophouden, pleeg dan geen verzuim door te wachten en Uw hoest te laten ontaarden in een of andere gevreesde kwaal. Nog zijn Uw organen ge zond, laat ze niet ziek worden door het met ziektekiemen beladen slijm. Weer op na tuurlijke wijze de ziekteaanval af. Zorg dat die taaie slijm die U het ademen bemoeilijkt, wordt verwijderd. Neem Abdijsiroop, die stopt den hoest, maakt Uw ademhalings organen gezond, geeft Uw borst de weer stand die deze noodig heeft en zal U weer vrij, ruim en diep doen ademhalen. WITTE BIOSCOOP." Men weet haast vooruit, operette-films zijn het non plus ultra voor een zeker genre publiek en ze worden grenzenloos geschuwd door een ander deel. Doch dan ziet men de film, die wordt aan gekondigd met den Hollandschen naam „Zoo als de Ouden zongen", doch die oorspronkelijk (en veel origineeler) heet „Die ganze Welt dreht sich um Lièbe", en zie: het is er niet een van 't oude recept, waarin de weemoed en sentimentaliteit litergewijs afdruipen en het is niet allemaal akelig blond en het zijn niet allemaal prima donna's en jeune premiers, zoo mooi, zoo lief, dat Je hart in je lichaam rondtolt Nee, dan ziet men een film, die naast een uistekende regie vervaardigd werd naar een goed-uitgewerkt draaiboek en die niet in de eerste en laatste instantie leuk wilde zijn om dat het er nu eenmaal zoo bijhoort, maar die waarlijk op tal van plaatsen aardig een onge zochte humor benadert. En dat is iets wat men in dit genre te zelden aantreft, dan dat men die niet nadruk kelijk annonceeren zou „Die ganze Welt dreht sich um Liebe", wel het is een film, waarin Martha Eggerth de eerste plaats bezet en liederen zingt, gecom poneerd (speciaal) door Franz Léhar. Het ge beurt allemaa lin het vrooljjke Weenen, tus- schen zigeurnerprima's en bij parelende cham pagne-fuiven en daartusschendoor toovert de regisseur ons plotseling de verstilde schoon heid van het land, waar de wind vaart over het rijpe graan en waar witte wolkenbanken geheimzinnig tegen het diepe blauw voortge stuwd worden. Frau Eggerthwel, zjj is een der heel, heel weinige Duitsche filmstars, die schoon heid paren aan opmerkelijk vocale gaven en die ons op ongedwongen Voorts ziet men er Leo Slazak in een koste lijke rol en als Dritte lm Bunde ontmoeten wij Ida Wiist, vergrijsd en oud-geworden in de filmstudio's. Het verhaal, we zeid enhet reeds, is welis waar niet overweldigend, maar het is stukken beter dan de gemiddelde vertegenwoordiger van dit soort en heeft een niet te ontkennen climax. Zoodat we maar willen zeggen, dat deze film een prettige operette-film is en die zoo ongeveer past in onze voorjaast-stemming, die zich ook niet bjj voorkeur bezig houdt met den ernst der dingen. (Ongecorrigeerd) TIVOLI-PROGRAMMA. Van het lijvige Tivoli-programma van deze week voelen wij ons gedrongen een drietal onderdeelen te belichten. Van het voorprogramma, dat we gewoon lijk ongenoemd laten, moeten we n.1. wijzen op de alleraardigste parodie, die de Ameri- kaansche Vitaphone van een „Holland in Lentetijd" geproduceerd heeft. In de oogen der Yankees schijnt de Hollander nog steeds Identiek te zijn met den Volendammer, want waarom zijn anders alle artisten in dit mees terlijk gekleurde werkje in de overigens ar tistieke kleedij van onze broeders en zusters van het IJsselmeer-eiland gestoken? Speciaal vermelding verdient het ballet, waarbij de regie voor een draaienden oud- Hollandschen molen als achtergrond zorgde. Vervolgens denken we even terug aan de eerste hoofdfilm „Dr. Sokrates", waarin Paul Muni en Ann Dvorak de hoofdrollen spelen. Het betreft hier een spannende gangsters- geschiedenis, zooals die alleen in de Holly- wood-studios gecreëerd kan worden. De be koorlijke Ann geraakt in handen van ge noemde gangsters, maar de als dokter figu- reerende Muni komt haar op origineele wijze te hulp en redt haar (wie verwacht er an ders?), doch niet dan nadat men menig on rustig moment heeft beleefd. Zouden vele theaters in den lande met dit programma vol staan, zoo niet de Tivoli, welke na de pauze komt met een thriller-100 in de gedaante van „De Bruid van Frankenstein". Regisseur James Whale heeft den euvelen moed gehad zich aan de verfilming van de fantastische geschiedenis, zooals die eens aan het brein van mevrouw Shelley ontsproot, te wagen. Zij, die bekend zjjn met de Frankenstein- kwestie, zullen niet opkijken, als ze hier lezen, dat een sinistere, tot lugubere rol prent ontstaan is. Voor hen, die nog niet met de kwestie in aanraking zijn geweest, vertellen wjj even, dat de geschiedenis reeds eenige eeuwen lang wil, dat menschen, levende, ziende, hoorende en sprekende we zens geschapen zouden kunnen worden door het samenvoegen van stoffen van dooden. Meer zullen we er niet van zeggen, dan alleen nog dit, dat genoemde mevrouw Shelley een roman schreef, waarin zij twee van zulke kunstmatig gevormde wezens laat optreden. Dat deze afwijken van ons, normaal geboren stervelingen, maakt de zaak wat „unhei misch", huiverig, kU. Juist daarom is zij ge knipt voor een film, die door zjjn onbegrensde mogelijkheden van een dergelijk delicaat ge geven een reproductie geeft, die de stoutste voorstellingen van de schrijfster van het ver haal wellicht zouden overtreffen! Voor de liefhebbers van den echten, onver- valschten griezelfilm en voor hen, die het fil misch experiment van het Frankenstein-mys- terie willen meemaken, staan de deuren van de Tivoli open. Jongens op de straat, maar geen „sleepies". „Duizend agenten" Ook van het Doolhof-front geen nieuws! Succes voor de speeltuin- vereenlglng. Luilak Eens een feest voor jongens van om en nabij de 12 (de ouderen niet te na gesproken!), feest van herrie en opschudding, van ont zaglijk lawaai in stille straten en van een wellicht eeuwenouden strijd van uitgelaten kwajongens tegen politioneele dreiging. Reeds dagen en dagen van te voren was men bezig geweest voor deze Luilakviering, precies zooals men dat deed voor 10, voor 20' jaar, om de spullen kant en klaar te hebben als d morgen daar was. Het verzamelen van emmers, teilen, kannen, fietsenonderdeelen, bussen, kachelpijpen en voorts alles wat maar rammelt en hol klinkt...:.. Waar men het vandaan haalt?... je kan er slechts naar raden. Heimelijk was het verborgen, op de erven achter de steegjes, zooals Den Helder er zoo vele heeft, in schuilhoeken en verborgen ach- terafjes, daar werd het arsenaal van oud roest en blik-en-jjzer opgeslagen. Een enkele sleep-kapitein kon z'n lusten niet bedwingen en slierde met z'n paladijnen reeds deze week over 's heeren wegen. Het bleef echter bij een enkeling en veel had het niet te Eeteekenen. Gisteravond, als vanouds DE avond. Ook thans hing in de straten die ondefinieer bare sfeer van onrust, van iets, waarvan men voelt dat het gebeuren gaat. Een, men zou haast zeggen, tastbare belofte In groepjes hokten ze samen, de jongens, hier en daar omgeven door enkele meisjes. Er werd dan veel gefluisterd, lang en geheim zinnig en druk gegesticuleerd. Plotseling verdwenen er soms een paar om dan weer terug te komen, schuddend van in gehouden pret, met roode neuzen in verband met de kou en met afgezakte kousen. Van achter schuttingen met gegrendelde deuren klonk onderdrukt gelach en het waren alle symptomen van de aanstaande Luilak Dan legt zich de nacht over de stad, zwaar en stil en duister. De nacht, die maar kort zal duren en waarin de Heldersche jeugd eenmaal per jaar slaap te kort zal komen. Om half twaalf, als we nog een rondje maken, is het uitgestorven. Nergens een spoor van onraad, nergens een glimp van een jongen, die bezig is, de laatste hand te leggen aan het materiaal. Van achter de grjjze wolken glimlacht vredig een halve maan. Een enkele agent gaat on hoorbaar door de straten. Op zoek naar de Luilak.... Als we wakker worden door gejoel van jonge menschen, herinneren we ons plotseling pijnlijk dat we er uit moeten, de straat op, om getuige te zjjn van Luilak 1936 en inwen dig verwenschen we het feesttenslotte ben je ook mensch En vechtend tegen een machtigen slaap, zonder thee (wie drinkt er om half drie thee met een brok brood nog achter onze kiezen, zj)n we er op uitgetogen, op de fiets en wat kregelig omdat het zoo bar vroeg was. Allereerst de Vischmarkt. Stilte. Hier en daar dromden wat jongelui samen, werd geheim zinnig gebaard en werden we opgenomen als waren we Cerberus zelve...... In een der straten hoorden we la wijt en jawel, daar kwam datgene, wat we in luilak-terminologie plegen aan te duiden met „sleepie". Het was echter een allerbedroevende specimen van een „sleepie", aangezien het be stond uit een restant kachelpüp en twee deksels. Er werd wat gejuicht en het „sleepie" ver dween. Aangezien er hier weinig of niets te beleven viel, zijn we verderop gegaan, naar de con treien van onze „Ouwe Helder", vroeger een der centra der Luilak-pret. Rustoveral rust Maar ook hier rust en vrede en een stilte, die haast verdacht was. Overal op de hoeken der straatjes postten agenten. Groot en zwart en dreigend. Ver-af stonden de jongens, want al werd er niet gesleept, ze waren er weL Doch hoe 't ook zjj, het was slechts een enkeling die het waagde een sleep-poging te ondernemen. En dan nog met materiaal, waar de vroegere luilakker zich voor schamen zouMaar iedere poging werd reeds in den beginne smadelijk onderdrukt! Nee, ook hier was niets te beleven voor den copy-zoekenden verslaggever en derhalve trok ken we weer verder, ons thans herinnerende, dat 't het vorige jaar 't Doolhof was, waar de herrie haar culminatiepunt gevonden had. Doolhofonze prachtige „Gribus" uitgestorven. We fietsten er door, links en rechts van Noord naar Zuid, totdat we in de Oostslootstraat een legertje vonden. Ze ston den verzameld bjj een steeg, doodstil en loerend. De reden zagen we: want niet alleen dat er een paar agenten in de onmiddellijke nabijheid stonden opgesteld, ook „DE" wagen van de gemeentereiniging hield trouw de wacht met zijn dikke buik, die bodemloos is voor alles wat met „sleepies" en dergelijke in direct of ander verband staat. Daar hoorden we het geheim: het was geen luilak geweest. Nergens was wat te doen. I Duizend agenten! Noch in de Oude Helder, noch in de Visch- marktbuurt, noch in het Doolhof had men een kans gekregen om z'n lawijt-lusten bot te vieren. „Meneer", zei een jongen tegen ons, „er waren wel duizend agenten op de been van nacht, meneer, overal stonde ze, en ze pikte je zoo op......" En weer een ander vertelde, toen bleek, dat we niet van de „plisie" waren, heimelijk, opdat niemand het hooren zou, dat ze niet gedurfd hadden. Want wel was er reeds om half twee een jongen door het Doolhof gegaan, die ze allemaal opgeroepen had (en wel waren ze gekomen) maar er was er bijna niet een ge weest, die het hart gehad had om te gaan slee pen. En dat om den doodeenvoudigen reden, dat ze er geen kans toe kregen. Overal, letterlijk overal, waren de agenten opgedoken, en diverse opposanten, die het ondanks alle ongunstige factoren toch waagden met hun „sleepie" voor den dag te komen, werden onverbiddelijk en zonder pardon ingerekend. En de wagens van de gemeentereiniging redenen hun buiken vulden zich langzaam maar zeker met den buit, die zoo zoetjesaan geannexeerd werd. En ze reden via Ruyghweg naar het storthuis of waar dan ook heen en de chauffeurs lachten in hun baard Luilak Exit. Laten we er niet veel meer van zeggen: het werd een luilak 1936, die niet meer den naam van luilak mag dragen. Het was geen schaduw meer van de herrie en opschudding, zooals wij die andere jaren gewoon waren en hiervoor is o.i. maar één plausibele reden aan te wijzen: het werk van de Speeltulnvereeniging en het preventieve van de waarschuwingen, van poli tioneele zijde gedaan. Want niet alleen van die zijde, ook vanuit het andere kamp vernamen we het: de angst zat er behoorlijk in. Hetgeen bleek uit alles En zoo geschiedde het, dat er op 30 Mei 1936 geen luilak was, althans geen luilak van eenige beteekenis. Wat wèl slaagde. Wat wel slaagde, wel dat was het plan van onze plaatselijke Speeltulnvereeniging om met de jongens en meisjes naar de Donkere Duinen en het strand te trekken. Reeds voor vieren was het verzamelen ge blazen en zagen we ze naar de diverse club huizen optrekken, de een wat slaperig en de ander al frisch. En daar het vanmorgen vroeg het mooist denkbare weer van de wereld waswel, daar waren er niet zoo heel veel die thuis bleven. Op het Stationsplein was het algemeene wapenschouw en we schatten het aantal zeker niet minder dan 600. En dan waren er nog heel wat die per fiets de tocht maakten. Trommelende ging 't naar buiten en zoo werden zij, die nog den slaap des rechtvaar digen sliepen, tóch wakker gemaakt. Dat trommelen had dan ook o.i. beter buiten de kom der gemeente kunnen gebeuren, opdat dan iedereen had kunnen doorslapen, stil in de stad, die nog nooit zoo iets beleefd Naar we vernemen, zijn deze luilak-vierders van gemeentewege getracteerd op kostelijke zaken, en hebben ze in ieder geval meer ple zier gehad van hun vroege opstaan dan de ahderen Al met al was het reeds om een uur of 6 nog stil in de stad, die nog nooit zoo iets be leefd had. Het was geen luilak geweest Zoodat de gezamenlijke actie van hoofden der scholen en Speeltulnvereeniging wel succes sorteerde! Zitting van Dinsdag, 26 Mei 1936. Het was een prachtige voor-zomerdag en het was waarlyk bedroevend te zien, hoevelen er op zulk een dag, als alles spreekt van vreugde en vriendelijkheid naar het Kerk- grachtelijk podium komen getogen, teneinde verantwoordig af te leggen van hun daden, die niet in overeenstemming te brengen waren met de Wet De weg kwjjt geraakt ln het Labyrinth. De heer K., de eigenaar van een winkel, waarin, ondanks de bepalingen van de Crisis- wetten, melk verkocht werd, was als num- mero één niet verschenen. Wel een getuige, de heer v. B., een oud-controleur, die den man reeds diverse malen een waarschuwing gegeven had. Er werd wat over het geval gepraat, waar bij mr. Sickenga opmerkte, dat het heelemaal niet meeviel om precies het Alfa en Omega van alle crisisbesluiten te kennen. Evenwel, dat neemt de schuldkwestie niet weg. Het O. M. dacht er al niet anders over. Men wordt geacht de wet te kennen, ook al is deze niet altijd even duidelijk. Eisch 4 gld. of 4 dagen. Uitspr. 3 gulden of 2 dagen. Kleinhandel in „Zakjes-blauw". H. de V. had kennelijk met het product „Zakje-blauw" gevent langs de deuren zon der hiervoor een vergunning te hebben. Zelfs na waarschuwingen van politioneele zjj de gooide hjj 't hoofd in den wind en ving zjjn negotie weer aan. Dat recht en redelijkheid maar zeer relatieve begrippen zijn bleek ook thans weer, want de man protesteerde met een zeer ontstemd gelaat. En stelde ons er zelfs van in kennis, dat hjj met de 5 gulden of 6 dagen geen genoegen nam maar het op een „in-cassatie" zou gooien. W. W. reed bjj het Postkantoor (de kluft) den djjk af. Volgens hem zou hier wel een bord aangebracht zjjn voor verboden oprit, doch niet voor dito-afrit. Eisch 10 gulden of 10 dagen. Uitspraak 6 gulden of 2 dagen (in verband met de om standigheden). Een verkeer»-„snjjder". C. K. tufte op 2 Nov. J.l. op den Brakke- veldweg en reed, door z.g. „snjjden" het vehikel van den heer P. J. B., broodbezorger, aan. Diens driewieler maakte een soort salto. Het bleek ter zitting dat de man lang niet op de juiste wjjze gepasseerd had en het O.M. vond dit wel heel slechte weg-manieren. Het eischte derhalve 30 gulden subs. 20 dg. Uitspraak 20 gulden subs. 10 dagen. It happened one Night. Vervolgens maakte een houdster van een verlofzaak in de Spoorstraat haar entrée en met haar twee meisjes, welk gezelschap later nog aangevuld werd met enkele getuigen charge en décharge. Op 5 Maart was een agent in het café ge komen en had geconstateerd, dat zich daar 2 meisjes bevonden. Het eene werd tersluiks een hoed in de hand gestopt, als zjjnde een teeken, dat het zich maar en passant (en niet als habitué) in de Bierstube bevond, terwijl nummero twee koffie of augurkjes geser veerd had (hetgeen inmiddels ontkend werd door verdachte). Het zou ons veel te ver voeren alle booze woorden van de juffrouw neer te schrijven en tevens alle sarcasmen van den Kanton rechter, die zich zicht- en hoorbaar ergerde over de onwetendheid van de Juffrouw. Enfin, beide jongedames bleken niet te be schikken over een onbesproken verleden, doch integendeel reeds door de wol geverfd te zjjn. De zaak werd zelfs geschorst, waarna het O.M. er het zijne over zeide. Alles in deze zaak was volgens Mr. de Bruyes Tack verdacht en hjj gelooft niet veel van de on schuldige houding, die de juffrouw aanneemt. De eisch is niet gering: 80 gulden of 40 dagen. De juffrouw vindt de straf zoowel princi pieel als qua strengheid overdreven en mop pert en scheldt dat 't niet leuk meer is. Zelfs als Mr. Sickenga de hand over het hart haalt en er 40 gulden of 10 dagen van maaktwat toch een pracht reductie is!) „neemt" verd. het niet. Ze verdwijnt al prote- steerende uit de zaal, ons in het ongewisse latend of ze al dan niet in hooger beroep zal gaan. Drievoudig gestraft! G. H. H. is niet present, doch wel de be nadeelde getuige B., die op den hoek Kanaal- wegDjjkstraat een aanrijding met verd. heeft gehad. De laatste reed in een auto en torpedeerde B. dusdanig dat zjjn fiets nage noeg den geest gaf. Het slachtoffer, een steuntrekker, heeft nu de kapotte fiets niet laten maken en deze daarenboven gestald, zoodat de schade mo menteel niet minder dan 23.75 is, hetgeen de Kantonrechter overdreven veel vindt en het geen ook voorkomen had kunnen worden. Hierover ontspint zich een discours, waarbjj we o.a. hooren, dat er in tal van plaatsen in Nederland niet zoo veel claxon-signalen ge geven behoeven te worden. Hier protesteert Mr. Sickenga heftig en verzoekt er te dezer plaatse kond van te doen, zelfs zeer veel sig nalen te geven, althans in voldoende mate. Eisch 25 gulden of 20 dagen. Vonnis: 25 gulden of 10 dagen. De civiele vordering wordt toegewezen en bekl. mag een half jaar z'n rjjbewjjs niet meer gebruiken. Dat alles bjj elkaar was niet gering zoo dat we meneer wel op een der volgende zit tingen zullen ontmoeten. De chauffeur A. W. heeft op 31 Maart j.l. op den Rjjksweg gereden zonder nummer- bewijs. 5 gulden of 3 dagen. Zoo wordt men wjj» door schade en schand'. De volgende zaak was een chauffeurs- kwestie, zoodat er diversen van het zwarte- pet-gilde aanwezig waren. Het ging om eenen A. W. die op 27 October in aanvaring was gekomen met zjjn gildebroeder P. en wel op de kruising WeezenstraatCaliforniestraat. P. was de sigaar want hjj kreeg een aardige schade te incasseeren, welke door den aan- rjjder niet werd vergoed. Onder des Kantonrechters strenge oogen bleek echter alras dat de man een vreemde signeur.op den weg is, en er wonderljjke ma nieren op na houdt. Manieren, die het O.M. noopten tot het kwalificeeren van den man als een gevaar op den weg. Eisch: 40 gld. of 30 dagen. Uitspraak 30 gulden of 10 dagen, toewijzing van de vordering ad 48.30 en in trekking van het rjjbewjjs voor den tjjd van 6 maanden. Ja, ja, dat komt er van...,.* Een hardrjjder. W. M. heeft 3 October op de Buitenhaven met zijn auto gereden en dat volgens ge tuigen belangrijk te snel. Het zou zelfs roeke loos geweest zijn. Hoewel verd. zelf beweert de veiligheid geen moment in gevaar gebracht te hebben, gaan er in de Kantonrechterljjke zaal andere stemmen op, die het tegendeel beweren. Men kent verd. bljjkbaar goed. 15 gulden of 5 dagen. Weer een uitgebroken koe. De arbeider P. V. heeft een koe los laten loopen op den Strooweg, welk beest der halve aan het grazen toog. Evenwel, hiervoor was geen vergunning. Van opzet was hier geen sprake. De afras tering bleek de schuldige te zjjn, maar het bleef een onrechtmatige daad. 3 gulden of 2 dagen. Volgde een selectie kleln-goed. J. Z.'s fiets bezat op 11 Maart toen hjj reed op den Badhuisweg geen lantaarn. Of schoon de man opmerkte dat hjj aan „het proefrjjden" was, het hielp niets: 4 gulden of 2 dagen. W. S. reed op 11 April op een driewieler zonder achterlicht. „Ik liep er naast" zegt het slachtoffer. Aangehouden. Geen concurrent van Tante Pos. J. R. expediteur uit Groningen, heeft vol gens dagvaarding in zjjn vrachtauto post vervoerd, althans bjj een stuk vrachtgoed be vond zich een brief. Het bleek alras, dat de expediteurs te goeder trouw waren en ge meend hadden dat zich in de envelop een factuur, zooals dat ook behoorde, bevond. In den vervolge zullen zj) echter dergeljjke stuk ken alleen in geopenden toestand accepteeren, teneinde niet meer met den Kantonrechter in contact te komen. Na een vrjj strengen eisch van het O.M. (niet minder dan 8 gulden of 6 dagen) wordt gegeven 2 gulden subs. 1 dag. S.F. heeft op verboden uren in de Keizer straat gefietst 5 gulden of 4 dagen. R. C. P. heeft op 22 April bjj den Midden weg op een grasperk geloopen, hetwelk aan de gemeenschap behoort 3 gulden of 2 dagen. En passant hooren we, dat de jonge man aanvankeljjk een valschen naam opgegeven heeft. Dat is leeljjker. „Ga maar vast je 15 gulden sparen"... zegt de Kantonrechter. Hetgeen beloofd wordt... M. K., melksljjter had aan zjjn vehikel op 26 Mei, toen hjj zich bevond bjj de Langevliet, geen deugdelijke rem. 6 gulden of 6 dagen. H. K. heeft op 26 Mei, toen zjj van de Keizerstraat naar de Spoorstraat fietste, haar hand niet uitgestoken. (Hetgeen meer voorkomt...) 6 gulden of 2 dagen. „Ik moest Je er 25 voor geven", bromt mr. Sickenga. B. N„ koopman, heeft aan zjjn fiets geen rem gehad. We worden getracteerd op tech nische uiteenzetting over het waarom en hoe van de kwestie, waarbjj we o.a. hooren, dat verd. niet wist dat een rem noodig was... Deze man wordt om zekere redenen zeer mild behandeld: 1 gulden of 1 dag. De ijsventer v. d. Z. reed zonder rem. 6 gulden of 3 dagen. J. de G. geen werkende rem aan z'n vehikel. 6 gulden. Tot besluit verscheen de koopman F. G. M. K., een bloemenventer, die lndertjjd gevent had met bloemen, doch van de Bloemenveiling geen vergunning had gekregen. Het bleek, dat deze veiling slechts een één-week bestaan gevoerd had, waarbij het klachten regende..* De man krjjgt geen straf. Nogmaals: De Kunst, Zooals men zich ongetwjjfeld nog herinner zal hebben wjj verleden week op deze plaabi een noot gekraakt, inzake onze Heldersch Kunst en tevens inzake het reageeren van het plaatselijk publiek op alles wat direct of zjjdelings in verband met het artistieke staat Vanzelfsprekend is er critiek los gekomen en het valt ons alleen maar bar tegen dat dié maar van één kant kwam. Slechts één ge. meentenaar voelt zich gedwongen te protes teeren. Een van de 35.000. Het had al niet minder kunnen zjjn. Maar... de protestant doet het dan ook goed. Hjj schreef een Inge zonden Artikel, waarin van de Feiten en Fan- tasieënauteur niet veel overbleef, en deze zich er wel voor wachten zal in de toekomst de pen ter hand te nemen en over De Kunst ln Den Helder te schrjjven. Wat weet zoo'n Feiter en Fantaster ten slotte van De Kunst! Toch willen wjj enkele bjjzonderheden van dat booze ingezonden stukje (of liever „stuk" want het meet bijna 2 zjjdjes folio) onder onze artistieke loupe nemen, ondanks 't feit dat 't niet bijster zakeljjk was. Weliswaar zijn we het er op vrjjwel alle punten oneens mede maar... du choque des opinions, meneer Steeman!... A priori breekt de heer S. een lans voor den Noorder Kunstkring, die sinds 10 jaar regelmatig werk van leden en van buiten Den Helder woonachtige kunstenaars exposeert (namen worden genoemd van Lambert Simon, Anton Pieck en Dick Ket), Het bezoek groeide in dat tjjdsverloop van 50 tot 500 personen per jaarljjksche tentoon stelling. 500 Personen... wel het is niet gering en we zouden al haast gejuicht hebben nu bljjkt dat de Jutter toch een kunstmacaenas is, als niet de heer S. even later zelf opmerkt (en h(j kan 't weten) dat men in Den Helder inder daad nooit veel geld voor het artistieke over gehad heeft. En dat is een veeg teeken heer S... Die aardige huizen van vroeger met hun pittoreske geveltjes en trapjes... tja... dat noemt de heer S. „huisjes met hobbeltjes en krulletjes, welke met kunst en bouwstjjlen niets te maken hebben". Wij persoonljjk zjjn zoo vrjj, die „gehobbel de en gekrulde" producten altijd nog oog- streelender te vinden dan vele van de uit broedsels van ultra-moderne of geprononceerd zakeljjk bouwende moderne meesters, wier geesteskinderen toch in feite, en dat moet u toegeven heer S., heel vaak revolutie-kinde ren zjjn. Daarbjj zjjn ze heel vaak ontzagljjk leeljjk of van een eentonigheid die naar dui zend „hobbels en krullen" doet verlangen. Nadat zoo en passant opgemerkt is, dat de F. en F.-schrjjver pas komt kjjken (nou, nou...) wordt gevraagd of het verdwjjnen van één winkel nu zoo'n ramp is. Natuurljjk niet meneer S., er zullen nog wel meer winkels vertrekken naar elders en het zal heusch geen ramp zjjn. Maar... en dat moet U goed begrjjpen, het typeert de geest... We zouden nog veel kunnen zeggen, veel over het feit, dat de heer S. zich uitsluitend uitlaat over de picturale en architectonische kunst en alle andere links laat liggen. Voorts, dat het zjjn goed recht is voor zijn hobby op te komen, maar dat het feit van de 500 be zoekers en de „krulletjes en hobbeltjes" toch zeker geen afdoend bescheid vormen inzake de Feiten en Fantasiën van de vorige week. Hetgeen ons spjjt want maar al te gaarne zoud enwjj will engelovoen. Rn- SHRDAO zouden wjj willen gelooven dat Den Helder is en bljjft: een Kuntzinnig Centrum. Misschien dat een ander meer licht ziet. Dan komen we er wéér op terug! De onderwerpen der week zijn bljjven liggen. De onderhavige kwestie was echter te inte ressant en van te veel direct belang voor de Jutterjj, dat wjj er ons zonder meer van af wilden maken. Uitspraken. Dirk de J., Hoogkarspel, openbare schennis der eerbaarheid, eisch 10 mnd. gev., voorw. Uitspraak: 3 mnd. voorw., proeftijd 6 jaar. Wilh. V., koopman, te Den Helder, ontrekken van baten aan een faillissement, eisch 3 mnd. gev. Uitspraak: 3 mnd. voorw., proeftjjd 3 jaar» Willem W„ groentenkoopman, te Alkmaar, hooger beroep, aanrjjding te Schermerhorn, terwjjl hjj onder invloed van sterken drank ver keerde, eisch bevestiging vonnis Kantonrech ter van 3 d. hechtenis en 8 mnd. ontzegging van rjjbevoegdheid. Uitspraak: conform. J. J. Sp., koopman, te Alkmaar, hooger be roep, snjjden van het autoverkeer, eisch beves tiging vonnis Kantonrechter van 50.en ontzegging van rjjbevoegdheid voor 8 mnd. Uitspraak: conform. Fr. v. C., banketbakker, te Den Helder, op lichting, eisch 1 jaar gev. onvoorwaardelijk- Uitspraak: 1 jaar voorw., proeftjjd 3 jaar« Jan Y. H„ te Medembllk, overtreding art. 32 Melkbesluit, hooger beroep, eisch bevesti ging vonnis Kantonrechter van ƒ2.of 1 Uitspraak: conform. Sietze R., ged., (zedenmisdrijf). Uitspraak: 1 jaar en 6 mnd. gev. De gelegenheid maakt den dief. De 36-jarige gepensionneerde koloniaal H. B. Li., uit Hoorn, stond terecht wegens verduiste ring van een zakje met geld, circa 30.toe" behoorende aan den logementhouder P. Galis, aldaar. Deze was wegens besognes met zjjb huisbaas door den deurwaarder op straat geze en terwjjl men met de verhuizing bezig was, zou de kostganger L. even op zolder het triple*« dat Galis tegen de pannen gespijkerd had, vei wjjderen. Toen hjj met dit karweitje bezig waA vond hjj achter het triplex het bewuste zakj met 11.aan hard geld en twee briefjes v 10.Hjj dacht een schat gevonden te hebbe en ging er mee vandoor. Het waren echter spaarduitjes van Galis, die zjjn schat, inplaa van op de spaarbank in deze riskante en van Inbraak- en brandvrije kluis had opK''l>o gen. Verd. had van het geld mooi weer gesp1 eeld»

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10