NIEUWS VOOR ©NS Raadsels DE GEBROEDERS „GOOCHEM ZATERDAG 30 ME! m6 De geschiedenis van de olijfboom. De opstellen over Veilig Verkeer. rr T JUTTERTJE BINNENLAND. jjgt Koninklijk bezoek aan Amsterdam. H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses juliana hebben de afgelopen week een be zoek aan Amsterdam gebracht. De vorstin nen hebben gedurende haar verblijf ver schillende instellingen bezocht, o.a. de Ned. Hervormde Diaconessen-inrichting, het Hospitaalschip-kerkschip De Hoop, Het Koloniaal Instituut, Artis, het Rijks- Museum en de Gemeentelijke werkinrich ting voor blinden. Maandagavond werd de vorstinnen een zanghulde gebracht en daarna had nog een défilé plaats, waaraan tezamen wel 20.000 personen deelnamen. Veilig Verkeer. In ons gehele land, dus ook in Den Helder heeft de Vereniging voor Veilig Verkeer 3 verkeersdagen gehouden, n.1. Donderdag Vrijdag en Zaterdag. De bedoeling is op die dagen de mensen en natuurlijk ook de kinderen op de ge varen van de weg te wijzen. Op school zal jullie hierover zeker al het nodige verteld zijn, want wij zagen ver scheidene kinderen met een verkeerscou- rant, die in deze dagen in onze stad ver spreid wordt, uit school komen. Nu moeten jullie die courant maar eens goed lezen en vooral de wijze lessen, die jullie over het verkeer verteld worden, goed onthouden en... ook toepassen. Voor drie kinderen was er ook nog een verrassing aan verbonden. Er zijn namelijk drie prijzen uitgeloofd voor die kinderen, die het beste opstel over „Verkeer" hebben gemaakt. Het opstel, dat met de eerste prijs be loond is, vinden jullie in de courant van vandaag. De kaasmarkt te Alkmaar. Men schijnt in Alkmaar van plan te zijn de zoo beroemde kaasmarkt met haar kaasdragers, af te schaffen. Natuurlijk zal de kaashandel daar wel blijven bestaan, maar die zal dan plaats hebben in een ge bouw en niet meer in de open lucht. Het zou wel jammer zijn voor Alkmaar, daar juist door de kaasmarkt vele vreemde lingen deze stad bezochten. BUITENLAND. De Negus naar Engeland. De vorige week Zaterdag heeft de Negus Jeruzalem weer verlaten, om zich naar Engeland te begeven. De Queen Mary vertrokken. Woensdagmiddag half vijf is het groot ste Engelse motorschip, de „Queen Mary", voor zijn eerste reis naar New-York ver trokken. Er zijn meer dan drie duizend mensen aan boord. Onlusten in Palestina. In Palestina zijn onlusten uitgebroken tussen de Arabieren en de Joden. De Ara bieren verzetten er zich tegen, dat er zich in Palestina al meer en meer Joden gaan vestigen. Door stakingen en opstanden, waarbij reeds verscheidene doden zijn gevallen, geven de Arabieren hierover hun on tevredenheid te kennen. De Olijftak. Van de oudste tijden af heeft men het middel gevonden om deze vrucht aange naam van smaak te maken, door haar ver schillende bereidingen toe te dienen. Zij bestaan voornamelijk hierin, dat men de vrucht een zekere tijd in helder water, vermengd met zout en azijn, laat staan. Sommigen doen er dan nog specerijen of kruiden in. Zonder deze bereidingen zou het onmogelijk zijn de olijf op te eten, be halve zekere soort, die men zoete olijven noemt, en die slechts in een vallei van Napels groeien op allerlei gronden, doch alleen in Italië. De olijfboom groeit overal, hoe onvrucht baar de grond, waar de bomen op staart, ook zou zijn, als de grond maar niet moe rassig is, maar droog en los. Wanneer de boomen worden overgeplant, moet het kli maat der beide streken niet te veel ver schillen. Als de bomen van de koude in de warmte komen, hebben de telers grote kans, dat de bomen het niet kunnen ver dragen en sterven. Een grote hitte zou ook noodlottig kunnen zijn voor de bomen. In de loop der jaren is men er evenwel in ge slaagd de olijfbomen in de koudere landen eveneens met succes te kweken. De bo- (De OhJftakv men staan hier dan in de open lucht, alleen brengen ze geen vruchten voort en als zij dit doen dan worden de vruchten zelden goed lijp. Vooral wanneer de olijf zaad schiet, kan de minste vorst nadelige uitwerking heb ben. Soms komt het voor, dat één nacht vorst, en dan behoeft het nog niet eens sterke vorst te zijn, een gehele olijfboom- kwekerij vernietigt. De olijfbomen gelijken veel op de oranjeboom, welke in Zuid-Afrika groeit. Hij levert slechts om de twee jaren vruch ten, althans wanneer men zijn vruchten niet pas in het begin van November plukt. Het is in de streken van Aix, van Frank rijk, dat men de handelswijze volgt, en men heeft daardoor ook een veel zuiverder olie dan anders. De teelt van de olijfboom is heel eenvoudig, en vordert weinig zorg. Het is voldoende het doode hout weg te nemen, en eer matig te snoeien, slechts teneinde de vrij omloop der lucht tussen de takken te bevorderen. Geen boom teelt gemakkelijker voort, dan de olijfboom. In dien door een of ander toeval zijn stam of zijn takken sterven, herleeft hij door wor telen en weldra ziet men in de grond een aantal nieuwe loten opschieten. De jonge olijfbomen dragen eerst in hun 10e of 12e jaar vruchten en eerst na 30 jaar kan men een rijke oogst hebben. De olijfbomen leven zeer lang; soms wel vijf of zes eeuwen. Van de Helderse afdeling van de Bond voor Veilig Verkeer hebben wij de drie opstellen ontvangen, die met een prijs zijn bekroond. Nu, we moeten bekennen, dat we ze met groot pleizier gelezen hebben, hoor. Ja, ja, jullie kunnen wel wat als je wilt! Zoals we beloofd hebben, zullen we de bekroonde opstellen in het „Juttertje" opnemen. Maar we zullen ze niet tegelijk plaatsen, want dat zou wat teveel ruimte vragen en bovendien hebben jullie er drie weken wat aan, als we er elke week één opnemen. We geven natuurlijk eerst een plaatsje aan het opstel van Tini Veul, die leerlinge is in de zesde klas van de St. Maria-school. Tini heeft n.L de eerste prijs gewonnen. Wel gefeliciteerd, Tini! Volgende week is het opstel van den tweeden prijswinnaar, Bram Geene van school no. 4, aan de beurt en tenslotte dat van Jeanette Koekenbier, die in de 6e klas van school no. 8 zit en die de derde prijs won. Ook jullie beiden geluk gewenst met jullie prijs, Bram en Jeanette! We laten dan hier als eerste het opstel van Tini Veul volgen: VERKEERSPROFESSOR No. 0. Jan ter Voort was een aardige jongen, die iedereen graag lijden mocht, maar aan leren had hij een broertje dood. Onder de les zat hij dikwijls te suffen en meester moest hem meer dan eens waarschuwen. Ook de verkeersles, waar de anderen dol op waren, interesseerde hem niet. „Jan, Jan, zei meester „je mag je zin wel meer op leren zetten." „Jan, waar heb ik het over?", vroeg meester, die wel zag, dat Jan helemaal niet bij de les was. „Over de Eskimo's", zei de jongen, die naast Jan zat, stilletjes. „Over de Eskimo's, mees ter", zei Jan zonder blikken of blozen. Had hij verder gekeken, dan had hij 'n ver- keersplaat voor de klas zien hangen. De klas daverde van 't lachen en meester moest zelf ook lachen. Dezelfde dag nog doopten zijn kameraden hem „Verkeers- professor No. 0". Voor zijn verjaardag kreeg Jan een nieuwe fiets. Kallebassie wat 'n mooie kar. Jan be sloot meteen 's middags al een tochtje^ op de fiets te gaan maken. Weliswaar kende hij de verkeersregels niet, „maar dat deed er niet toe,", dacht Jan. „Hé, hé, dekselse kwajongen je rijdt me bijna van de sok ken! Het was een tamelijk oude man, die dit tegen Jan zei. „Weet je niet, dat je de rechterbocht zo klein mogelijk moet maken uilskuiken?" zei de man boos. bent niet waard, dat je fietst". Jan trok een verongelijkt gezicht en reed verder. Het was toch wel lastig, dat Mj de regels niet kende. „Enfin, ik zal maar goed uitkijken", dacht Jan. „Rechts houden, klonk het waarschuwend achter Jan, toen hij een rare zwenking naar links maakte. „Hè, wat is het fijn weer, fjjn om te fietsen!" dacht Jan. „Wat zal Frans Wouters kijken, als hij ziet dat ik 'n nieuwe fiets heb". „Jantje, Jantje, kijk toch uit," Maar Jan keek niet uit. Hij lette niet op de rode vlag, die waarschuwde: „Hier is de weg opgebroken". Jan viel met fiets en al op de straat; Z'n fiets, z'n mooie fiets was helemaal stuk en hijzelf had 'n gebroken been. Toen Jan weer 'n beetje aan de beterehand was, bezocht meester hem een keer„En Jan," zei hij, toen hij wegging, „nu let je wel meer op en vooral onder de verkeersles, is 't niet?" „Ja meester," zei Jan en hij hield woord. Hij lette na die tijd beter op ende verkeersles werd zijn lievelingsles. Hij was „Verkeers- professor No. 0" af. I. Ik ben een stad in Z.-Holland, men schrijft mij met een D. Verwisselt men de D met een H dan noem ik u een deel van een geheel. Neemt men de D of H weg, dan ben ik een lekkere visch. H. Ik ben van glas en dien tot bedekking voor spijzen en anderzins. Ontdoet gij mij van mijn hoofd en mija staart dan ben ik een geliefkoosd jongens» speelgoed. III. Mijn gedaante is helder blank als de sneeuw. Als 't duister wordt, gebruikt men mij. Het vuur ontneemt mij het leven. Goede oplossingen ontvangen van: Miesje H., Teetje G., Jella St„ L B* Annie M., Bertha en Gilles H., Annie CL, Feetje K„ Fia van B., Rie de K., IJsbrand S„ Bram S., Cor R„ Maartje S„ Gouden Regen, Rika van O., Sientje H., Piet IL, Teetje B„ Nettie H., Rie W., Jan IC, Joosje D., Suivert R., Loesje FL, Nellie K„ Jeanne Gr., Riet K., Jantje K., Jannie de G„ Geertje de V., Reiniertje B., Toon T., M. B., Zilverschoon, Tinie D., Joop v. B„ Hanke v. V., Tinie en Beppie V., Jan K., Rika S. en Jan D. OPLOSSING VORIGE RAADSELS. L Kat, lat, rat. IL Stoel. HL Schoorsteenmantel. 120. Waarvan zij echter zelf de pijnlijke gevolgen moest dragen. Ze had namelijk haar handen zodanig be geerd aan de pennen van de egel, die nog in de broeken der Jongens staken, dat ze dagenlang met haar handen In veiband liep. 121. Stiekeme Bert was op zekere dag tot de ont dekking gekomen, dat boer Pummels zulke prachtige konijnen had. Daar hij erg zin in zo'n konijntje had, en zijn vader niet van plan was er een voor hem te kopen, besloot hij zich er een toe te eigenen. 122. Doch hij had buiten den waard gerekend. Pummels kwam juist zijn huis uit en bemerkte iémand bij zijn konijnenhok. Daar hij een beetje te kippig was, bemerkte hij niet precies wie het was, doch toen hij bij het hok was aangekomen, bemerkte hij dat er een konijnen verdwenen waa

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 19