Radio-programma Op en om het Binnenhof. GEMENGD NIEUWS GEMENGD NIEUWS De moord te Hoensbroek. Een blinde stenografe. Donker Amsterdam de rechtbank. voor De brutale bruidegom. Twee Hollanders in een rubberboot naar Indië. De vrouw, die den man moet onderhouden. De overstroomingen in het gebied van Bakoe. kon zijn arm niet opbeuren. Nu vrjj van alle pijn. „Ik kan niet dankbaar genoeg zijn voor hetgeen Kruschen Salts voor mij gedaan heeft. Ik neem iederen morgen op mijn nuchtere maag de dagelijksche dosis tegen rheumatiek. In mijn werkkring ben ik blootgesteld aan weer en wind, terwijl ik bovendien bijna 20 K.M. per dag moet fietsen. Het was zoo erg, dat ik mijn arm niet meer kon opbeuren; mijn beenen deden mg ontzettend pijn als ik een kleinen afstand gereden had. Nadat ik vrijwel alles geprobeerd had en zelfs alle tanden had laten trekken, raadde een vriend mg eens een proef met Kruschen Salts te nemen. In korten tijd verminderden toen de pijnen en heden ten dage blijf ik volkomen gezond door mijn dagelijksche dosis Kruschen Salts." U. G. T. te B. Rheumatische pijnen hangen samen met een overmaat van urinezuur in het bloed. Dit gevaarlijke zuur ontstaat als gistingspoduct van afvalstoffen, die zich in het lichaam hebben opgehoopt. Kruschen Salts nu spoort de afvoerorganen: ingewanden, nieren en lever aan tot krachtiger werking, waardoor de afvalstoffen langs de natuurlijke kanalen zacht en volkomen uit het lichaam zullen worden verwijderd. Het bloed wordt gezui verd, waardoor de pijnen afnemen om ten slotte geheel te verdwijnen, Kruschen 'Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.90 en 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking, de naam Rowntree Handels Maatschappij, Am sterdam, voorkomt. (Adv.) Binnenland De drie verdachten vrijgesproken. Dezer dagen heeft de Strafkamer der Maastrichtsche rechtbank uitspraak gedaan in de zaak tegen de drie Ossenaren G. V. te Hoensbroek, M. van O. te Heesch en J. van den B. te Hoensbroek. De rechtbank heeft de drie verdachten vrijgesproken van de hun ten laste gelegden moord en diefstal, gepleegd in den nacht van 20 op 21 Juni 1923 te Hoens broek op de weduwe Haartmans-Kusters. Onlangs wist mejuffrouw de Bel te Schie dam, tijdens een openbaar examen te 's-Gra- venhage het gewone diploma kantoorsteno graaf te behalen in korteren tijd dan ziende leerlingen hiervoor in den regel noodig heb ben. De medeplichtigen van Witte Nelis hooren zware straffen tegen zich eischen De Zwolsche rechtbank heeft vandaag een aanvang gemaakt met de berechting van de daders van de inbraak die in den nacht van de inbraak die in den nacht van 14 op 15 Januari j.1. te Nunspeet is gepleegd, en met welker arrestatie men de hand meent te hebben gelegd op drie zeer beruchte beroeps inbrekers die waarschijnlijk nog meer op hun kerfstok hebben dan hen thans ten laste is gelegd. Terecht stonden de 33-jarige zeeman G. M. en de 29-jarige monteur C. J. K., beiden te Amsterdam, thans gedetineerd. De derde verdachte in deze zaak, de 39-jarige metaal bewerker C. N. de V., in donker Amsterdam bekend onder den naam Witte Nelis, zal 4 Juni, afzonderlijk voor de rechtbank moeten verschijnen. Aan alle drie verdachten is hetzelfde ten laste gelegd. De dagvaarding stelt, dat zij te Nunspeet te zamen en in vereeniging in de stoom- en zuivelfabriek van de N.V. J. E. Schaap en Co. aan den Elburger Straatweg aldaar, na dat gebouw te zijn binnengeklom men in den nacht van 14 op 15 Januari, geld hebben weggenomen. De Vries zou door een tuimelraam en de beide anderee door een voor hen geopend onderraam zjjn binnengeklom men, waarop één van de verd. een gat ging boren in de deur van de brandkast, ten einde die kast met springstof te openen. De uit voering van het voorgenomen misdrjjf werd niet voltooid, doordat verd., voor zjj iets had den weggenomen op heeterdaad door den nachtwaker Hendrik den Besten werden be trapt. Om zich en de mededaders de vlucht mogelijk te maken greep een der verd. den nachtwaker beet en worsteld met hem, ter wijl een andere verd. den nachtwaker sloeg en schopte. Na de worsteling met den nacht waker waren de inbrekers er in geslaagd in een gereedstaanden auto te ontkomen, doch later konden zjj worden gearresteerd. Zij ont kenden evenwel alle schuld. De eischen waren resp. 4 en 6 jaar gevan genisstraf. DE ROERDOMP NOG NIET UITGESTORVEN. De roerdomp, welke de laatste jaren in het plassengebied van Zuid-Holland geheel scheen te zijn uitgestorven, is thans weer voor het eerst gesignaleerd. Sinds den strengen winter van 1928 op 1929 had men de vroeger zoo bekende watervogel niet meer gezien; thans heeft men in het riet bij de Nieuwkoopsche plassen voor het eerst weer een nest met eieren ontdekt, zoodat het typische brullende geluid, dat deze vogels vooral in den paartijd maken, wel weer spoedig over het water zal klinken. Het huwelijk werd afgelascht. Te Vriezenveen zou Zaterdag het huwelijk worden voltrokken tusschen twee 18-jarige jongelieden, den jongeman H. P. en de jonge- dochter A. Z., respectievelijk uit Westerhaar en Daarlerveen (gem. Hellendoorn). Alles was geregeld doch, noch op het afgesproken uur noch daarna verschenen de trouwlusti gen op het gemeentehuis. Daar men aan vankelijk dacht dat de trouwstoet wellicht een ongeluk overkomen kon zijn, werd de politie van een en ander in kennis gesteld. Uit het onderzoek bleek toen al spoedig, dat het huwelijk „terelfder ure" nog was afge sprongen. De ouders van het jonge bruidje Waren n.1. plotseling op hun toestemming te ruggekomen, naar aanleiding van een inci dent den avond tevoren te hunnen huize waar de bruigom een dermate onaangename en brutale houding had aangenomen, dat men het raadzaam oordeelde hem het meisje niet tot vrouw te geven. De ruzie was dien avond zelfs zoo hoog geloopen, dat de hulp van de Hellendoornsche politie moest worden inge roepen tegen den jeugdigen en trouwlustigen jongeling wiens huwelijk op zoo onverwachte wijze nog voor het tot stand komen schip breuk leed. Na een avontuurlijken tocht van een jaar te Bushir aangekomen. Gezagvoerder Brugman van het Holland- Indië-vliegtuig de Kievit keek wel vreemd op, toen hij, na bij het aanbreken van den dage raad zijn kist op het vliegveld Bushir aan den grond te hebben gezet, plotseling bij het uit stappen met een onvervalscht Nederlandsch „Goedenmorgen" werd verwelkomd. Hij zag twee jonge, stoere kerels van een jaar of 23, zwartgebrand door de zon, voor zich staan, die zich aan hem en de overige leden der Kievit-bemanning als twee Haar- lemsche jongens voorstelden, die in een rub berbootje van 4t/2 meter lengte onderweg zjjn naar Nederlandsch-Indië. Zij waren juist een avond te voren in Bushir aangekomen en hadden zoolang onderdak ge vonden bij den K.L.M.-agent. Op het laatste stuk voor Bushir waren zij nog verdwaald ook, doch gelukkig konden zjj een visschersboot praaien, waarvan de bemanning, tegen een ongehoord bedrag, op zich nam om hun scheepje naar Bushir te sleepen. Ja, zij waren nu reeds een jaar onder weg. Eerst waren ze met hun vieren en be gonnen den tocht in drie kano's uit Nederland, over Duitschland, Oostenrijk, Rusland, Kleln- Azië langs den Tigris naar Bagdad. Het kwartet was toen reeds tot twee geslonken, aangezien de beide anderen wegens verschil lende omstandigheden van den tocht moesten afzien. Tot overmaat van ramp sloeg hun kano tijdens slecht weer 'op een rots stuk. Al hun geld schraapten zij toen bijeen om aan een nieuw vaartuig te komen en zoo besloten zij tot den aankoop van het rubberbootje, dat hun tot dusver uitstekende diensten had be wezen. Hun plan was om over Bender Abbas langs de kust naar Karachi te voren om vervolgens via Bombay, Calcutta, Rangoon, Singapore naar Sumatra over te steken. Zij waren vol goeden moed en hoopten over een jaar het einddoel van de reis: Java, te bereiken. Onze beste wenschen vergezellen deze spor tieve kerels op hun verdere reis! aldus be sluit het A.I.D. de Preangerbode, waaraan wij dit ontleenen. (Tel.) Weekkromek Natuurwetenschappelijke beschouwingen over het rationalisatie- proces. - ls de machine een vloek of een zegen? Na het uniformverbod de uitbanning van particuliere weercorpsen. Den Haag, 28 Mei. 1936. Ons Lagerhuis heeft zijn werkzaamheden wederom hervat! En wel voor het afdoen van een zeer belangrijke agenda, waarop eindelijk het ontwerp nopens verlaging van vaste las ten en huren werd geplaatst, benevens de „bijzondere maatregelen ten aanzien van de loopende landbouwhypotheek en pachtover eenkomsten", welke twee ontwerpen gezamen lijk zullen worden behandeld. Gelijk zich eerst liet aanzien kon worden vertrouwd, dat deze zaken reeds deze week in behandeling zouden komen, doch spoedig werd op voorstel van mr. Goseling (als voor zitter van de Commissie van Voorbereiding) bepaald, dat men eerst a.s. Woensdag 3 Juni met de debatten beginnen zal. De Commissie moet namelijk nog verslag uitbrengen over enkele zeer laat ingediende amendementen. Enfin, een paar dagen kunnen er nog wel bij, en als de degelijkheid der voorbereiding door het kleine uitstel aan waarde wint, dan kan men er vrede mee hebben; Deze week was in hoofdzaak gewijd aan het ontwerp nopens de machinatië in de sigaren- industrie en dat tegen de particuliere weer corpsen. Het eerstgenoemde wetsontwerp beoogde, tot '39 de mechanisatie in de sigarenindustrie stop te zetten, behoudens toestemming van den minister. De Regeering wenschte in deze dus een zeker toezicht te kunnen houden, want naar wel algemeen bekend is zijn in den afgeloópën tijd een groot aantal arbei ders in bedoeld bedrijf (3500 vakkundige men- schen) tusschen '29 en '35 door de machine werkloos geworden, en dat in een industrie, omvattende een 50.000 arbeiders! 't Valt stellig niet te verwonderen, dat er leden in de Kamer waren, die in het voor gestelde een anachronisme, ook wel: de zui verste reactie meenden te moeten zien. Maar het overgroote deel der vergadering kon ten slotte toch wel meegaan met de bedoelingen van het wetsontwerp. Minister Gelissen, die de zaak verdedigde, nam verschillende mis verstanden weg, o.a. door onomwonden te verklaren, dat de maatregel geenszins be doelt de machine te verdringen, doch slechts wordt voorgesteld, wijl de mechanisatie in het sigarenbedrijf (door zekere oorzaken) wat al te snel in haar werk is gegaan, waar door aan het sociaal-ethische te kort werd gedaan. Door de geheele Kenner, niemand uitgezon derd, en naderhand van achter de Regee- ringstafel, werd de lof gezongen van de ma chine. De eerste spreker was ir. Van der Waerden (S.D.), die eigenlijk niets voor het gebodene voelde,, doch toegaf, dat in crisis tijd wel eens maatregelen tot verlangsaming van het rationalisatieproces noodig kunnen wezen. Bij de artikelsgewijze behandeling komt hij met enkele amendementen. De heer Van de Putt (R.K.), een deskun dige op het gebied der sigarenfabrikage (hij is zelf fabrikant) noemde het ongewenscht, een tegenstelling tusschen de machine en den arbeider te maken. Alleen maatschappelijke misstanden maken, dat de machinatie niet tot aller heil strekt. Maar btj uitzondering achtte hij het gebodene aanvaardbaar, voor al, waar het sigarenbedrijf bijna uitsluitend voor de binnenlandsche markt werkt. De heer Smeenk (A.R.), hierna aan het woord komend, achtte de machine al evenmin een vijand van den arbeider. Hij herinnerde aan een verhaal van een Duitsch fabrikant, die in 1826 een bezoek aan Engeland, aan Man chester bracht, en zich toen afvroeg, of de reeds toen doorgevoerde machinatie niet ver boden diende te worden? Dat verbod kwam niet aldus ging de heer Smeenk voort ende machine bracht groote welvaart en werkgelegenheid! Echter vond hij het wel gewenscht, thans eenige beperkingen op te leggen, om leiding te kunnen geven. De heer Smeenk noemde verder Duitsch land, waar men alle mechanisehen arbeid in de sigaren-industrie eenvoudig uitgeschakeld heeft. Het loonniveau is daar namelijk zóó laag, dat de mechanisatie niet loonend meer werd. Deze methode begeerde de spreker voor ons land zeker niet. Zelfs maakte hij zich 'n tikje bezorgd voor den „volkssigaar" van 2j£ 3 cent, als wij verschillende ma chines gaan uitbannen. Er past voorzichtig heid! maande hij. Ook wees hij op mogelijke onbillijkheden bij de uitvoering der wet, iets, waarover ook de heer Van Kempen (V.B.) sprak. Er zijn bedrijven, die uit sociale over wegingen nog niet verder rationaliseerden, maar nu achter zouden worden gesteld bij industrieën, die dat wèl deden. De heer Smeenk vroeg, of de Regeering vrijgevig zal zijn met haar vergunningen? Zoo Ja, dan vreesde hij, dat van het wetje ten slotte niet veel terecht zou komen. De heer Hermans (R.K.) bekeek het vraag stuk van een algemeen standpunt. Ook hij juichte „iedere overwinning op de natuur" toe, betoogend, dat de mechanisatie wel ze gen en welvaart gebracht heeft. Maarer zijn ook nadeelen. De mechanisatie mag geen schokken teweeg brengen, zij moet econo misch verantwoord zijn. Want wat de massa aan den eenen kant wint, verliest zij weer door de hooge lasten voor werkloozenonder- steuningen, zonder nog te letten op de sociale ellende der werkloosheid. Zoo werden in het mijnbedrijf minstens 10.000 (30%) arbeiders weggerationaliseerdEn in het textiel bedrijf is het niet anders. Het snelle proces der rationalisatie wreekt zich nu, aldus de heer Hermans. De vaste lasten zijn bovendien voor velen ondragelijk geworden. Groote be- staansonzekerheid treedt op. De afgevaardigde betreurde, dat het ont werp niet eerder is ingediend en; dat de Re geering het geheele vraagstuk der rationa lisatie niet onder het oog gaat zien. De heer Bakker (C.H.) was evenzeer een-i vriend van de machine, doch niet aldus, dat' de mensch achteraan zou moeten komen. Daarom was hij vóór het ontwerp. Echter vroeg hij, of het voorstel niet een praecedent schept, zoodat meteen ook de landbouwers kunnen komen aankloppen om maatregelen tegen de machine op het platteland, die im mers duizenden uit hun werk heeft gestoo- ten De laatste twee sprekers waren de heeren Sneevliet(R.S.) en Wijnkoop (Comm.). Zij waren het, die in het voorstel de echte re actie meenden te moeten bespeuren. Eerst genoemde wilde er dan ook niets van weten, doch de heer Wijnkoop was opportuun ge noeg om in te zien, dat in deze wereld van „waanzin" en wanhoop" de betrokke nen geholpen dienen te worden. Minister Gelissen begon met in te gaan op de gemaakte algemeene opmerkingen. De machine zoo zei hij leidt tot meer werk, en aan den anderen kant tot werkloosheid. Er is dus een voordurende wisselwerking! Rationalisatie heeft ten doel: goedkooper produceeren, aldus onderwees Z.Exc. de hooge vergadering. Wat op verschillende ma nieren aan de bevolking ten goede komt, o.a. door lage prijzen, grootere koopkracht, kor tere werktijden. Daarom noemde ir. Gelis sen de rationalisatie voor den arbeider een zegen, mits het proces goed geleid wordt door economen, sociologen en politici. Wat het sigarenbedrijf nu betreft. Z.Ex. verklaarde gehoopt te hebben, dat de onder nemers zelfstandig tot een regeling waren gekomen, voor prijsregeling en voor de me chanisatie. Het wetsontwerp moest komen, als een offer der economie aan de sociale verhoudingen! Want het mechanisatie-proces is te snel gegaan door de maatregelen in Duitschland, welke ten gevolge hadden, dat hier allerlei machines voor spotprijzen wer den aangeboden. De Regeering wil het tem po der rationalisatie in de hand houden om sociale schokken te vermijden. De heer Van der Waerden had eenlgszins geringschattend van „gelegenheidswetgeving" gesproken. Inderdaad! erkende dr. Gelissen. En hij bestreed genoemde spreker, die voorts beweerd had, dat het ontwerp niet princi pieel zou zjjn. Dat is het wel! verzekerde Je minister, het beoogt de belangen van den mensch te doen praevaleeren boven zakelijke motieven. Ir van der Waerden vreesde, dat door de wet bepaalde toestanden zullen „bevriezen". Volgens Z.Exc. behoefde daarvoor geen vrees te bestaan, want met overleg eener commis sie van deskundigen zullen de besluiten wor den vastgesteld. In dit verband mag wel even worden aangehaald, dat blijkens alle aan het woord gekomen leden ijverden voor inschakeling van den bedrjjfsraad als con trole-lichaam. De minister scheen daarvoor niet veel te voelen. De heer Van der Waerden had het idee aan de hand gedaan om voor de weggeratio- naliseerde arbeiders een op het bedrijf druk kende wachtgeldregeling te scheppen, doch de minister, hoewel het idee op zichzelf zeer sympathiek vindend, vreesde, dat aldus het tempo der rationalisatie te langzaam zou gaan, Onze industrie moet nu eenmaal kun nen concurreeren met het buitenland! De heer Smeenk kreeg vervolgens te hoo ren, dat inderdaad ten aanzien van de goed- koope sigaar overwogen zal worden, volle dige mechanisatie toe te staan. Het „rooker- tje"" van de massa mag niet duurder wor den gemaakt En den heer Hermans gaf de bewindsman gelijk, dat zeer stellig de 48-urige werkweek niet de finale van de arbeidstijdverkorting behoeft te wezen, mits men maar Internatio naal tot een regeling komt. De vrees van den heer Bakker omtrent het praecedent deelde Z.Exc. niet. Uitdrukkelijk is gezegd, dat het wetsontwerp een inciden- teele regeling beduidt. En de heer Van Kempen werd eveneens gerustgesteld. Bedrijven, die om sociael rede den achter zjjn gebleven, zulle natuurlijk niet bij gerationaliseerde bedrijven worden ach tergesteld. Het ontwerp is zóó soepel, dat bezwaren reeds a priori worden ondervan gen, aldus minister Gelissen. De aan het woord gekomen minister Slin- genberg sloot zich geheel aan bij de meening van degenen, die de rationalisatie als onver mijdelijk beschouwen. Het door den heer Hermans gisteren geuite denkbeeld om op grooten schaal een onderzoek naar de gevol gen der rationalisatie in te stellen wees Z.Exc. af, het wel mogelijk achtend, op be perkte wijze terrein te verkennen. Van niet minder, belang was de wijze, waarop de minister reageerde op de sugges ties, door ir. Van der Waerden (S.D.) ge geven inzake de Industrie-arbeiders, die door de rationalisatie ontslagen worden. Bedoelde afgevaardigde had gepleit voor een op het bedrjjf drukkende wachtgeldregeling. Wie dus mechaniseert, moet de daardoor werk loos geworden arbeiders tijdelijk ondersteu nen. Minister Slingenberg deelde nu mede, dat, als de werkgevers daartoe bereid zjjn, en werknemers plus de gemeenten willen mee werken, de Regeering ook wil bijdragen tot het scheppen van een wachtgeldregeling. In elk geval achtte Z.Exc. de zaak gewichtig genoeg om haar aanhangig te maken bij den Hoogen Raad van Arbeid. Reeds is om ad vies in deze verzocht. Misschien kan op deze wijze het „vacuum" tusschen werkloos-worden door de mechani satie en weer werk krijgen door uitbreiding van werkgelegenheid juist via de machine (de beroemde wisselwerking!) eenigermate worden opgevuld? Lang en breed werd gepraat over amende menten. En daarbij bleek, dat minister Ge lissen zich nog niet heelemaal „thuis" ge voelt op het parlementaire slappe koord! Dr. Kortenhorst, die zoo op minzame wijze iemand kan kapittelen, liet niet na den be windsman even op een paar ongebruikelijke gesties te wijzen. iZoo had Z.Exc. zich bereid verklaard, verschillende amendementen „over te nemen", om dadelijk daarop de keuze aan de Kamer over te laten. Voorts gebruikte de minister plotseling een woord, dat gerekend wordt tot het zwaarste ministerieele geschut, en dat bij een incidenteel ontwerpje van niet al te groote strekking! Het ging om denkbeelden van de heeren Van der Waerden en Smeenk (A.R.), die bang waren voor het goedkoope volks sigaartje, als de machine eenigermate zou worden geweerd. Zij kwamen respectievelijk ^met het denkbeeld op de proppen om siga ren van 4 en 3 cent „vrij" te laten. De duur dere soorten kunnen handwerk immers beter betalen! Minister Gelissen wilde deze prijsbarrière echter niet; zij zou de souplesse van het ont- jwerp maar schade doen, want de minister wil geval voor geval kunnen bekijken. Er waren nog meer bezwaren. En ten slotte ver klaarde Z.Exc. de bedoelde amendementen „onaannemelijk". „Dat meent de minister toch niet!", aldus spotte dr. Kortenhorst maar zoo'n beetje. Maar Z.Exc. hield voet bij stuk. Doch het parlementaire gebruik is, bij dergelijke onder geschikte zaken wat meer in gemoedelijke termen te spreken. De heer Smeenk trok zijn „drie cents amendement" (zooals de bewindsman het noemde!) in, doch ir. Van der Waerden was niet minder onverzettelijk dan de minister en liet erom stemmen. Met 3149 legde hij het loodje. Zoodat er dus geen prijsgrens voor al of niet mechanisatie zal komen. Voor een zeer belangrijk deel was dr. Ge lissen tegemoetkomend. Bepaald sympathiek stond hij tegenover een amendament-Van der Waerden om de Bedrijfsraad in te schakelen als adviescollege. Z.Exc. had oorspronkelijk daartegen bezwaar gemaakt, wijl nog lang niet alle sigarenfabrikanten in dien Raad zijn opgenomen. De minister hoopte nu maar, dat aanneming van het amendement die afzijdi- gen tot aansluiten zal brengen. 70 van de 81 aanwezige leden aanvaardden het voor stel. Ook wilde Z.Exc. royaalweg overnemen een amendement-Van de Putt (R.K.), dat de ter mijn van 15 Mei '35 veranderd wilde zien in 26 Mei '36. Naar men weet, heeft de Re geering begin-'35 doen weten, dat in haar voornemen lag, te bevorderen, dat alle machines, nó. 15 Mei in werking gesteld, zou den worden verboden. Wie dus na genoem den datum toch rationaliseerde, kon erop rekenen, dat zijn machines binnenkort buiten werking moesten worden gesteld. Een en an der heeft tot allerlei verwikkelingen aanlei ding gegeven en daarom deed de heer Van de Putt het denkbeeld aan de hand, den ter- mijn een jaar te verleggen, en hem te bren gen op den dag van de openbare behande ling der materies in de Kamer. Hoewel het niet tot „overnemen" kwam (dat gaat nu eenmaal niet, als een deel der afgevaardigden tegen is), werd het amende ment gesteund door 43 van de toen 79 aan wezige leden. De heer Smeenk had gezegd,, dat deze verruiming van de grens de werking van het wetje zeer zal verzwakken. Hoe het ook zij, vast staat, dat de minister alle ruimte bezit voor een zoo soepel mogelijke toepas sing van de ten slotte zonder stemming door de Kamer aanvaarde regeling. Mr. Van Schaik had 't wel zeer gemakke lijk, bij de verdediging van zjjn ontwerp te gen de particuliere machtsvorming! Het overgroote deel der Kamer ging met het ge bodene accoord, en zelfs een niet-onbelang- rijk percentage had liever gezien; dat de Regeering met veel strenger maatregelen was gekomen. De wetsvoordracht verbiedt in het alge meen oprichting of in stand houding van (ook deelneming aan) particuliere lichamen, welke zich op het terrein der politioneele overheidstaak willen begeven, behoudens uit zonderingen. Minister Van Schaik zette uiteen, dat het gebodene niet gericht was tegen een bepaalde richting of groep, doch een algemeene doel stelling heeft. Echter wilde hjj zeker niet ontkennen, dat speciaal het optreden van de N.S.B. aanleiding heeft gegeven tot het scheppen van een algemeen verbod. Ook het debat in de Kamer wees duidelijk aan, dat men inderdaad de N.S.B. als het zwarte schaap van het politieke gezelschap beschouwde. Alleen mr. Westerman nam die beweging ln bescherming, riep uit, dat men heusch te gen windmolens vecht, wjjl de N.S.B. haar weêr-afdeelingen reeds heeft opgedoekt, welke organisaties echter slechts ten doel hadden, de eigen gelederen te beschermen. De bewindsman noemde den afgevaardigde „lichtelijk na'if" De heeren Albarda (S.D.), Duymaer van Twist (A.R.), Schaepman (R.K.) en De Vis ser (Comm.) zagen reeds aankomen, dat de N.S.B. door middel van allerlei camouflages zal trachten, de wet te ontduiken. Mr. Van Schaik stelde allen gerust. De redactie is dusdanig ruim gekozen, dat men onmogelijk door de mazen van het net kan heen glippen! Op het gevoerde debat zal ik niet diep in gaan. Soms kwam het tot heftige interrup ties, vooral, toen mr. Westerman de N.S.B. verdedigde, en naderhand de heeren Boon (V.B.) en de Visser tegen Mussert en zjjn aanhang gingen „uitpakken". Natuurlijk haalde het ontwerp de eind streep. Alleen de Communisten en de heer Sneevliet (R.S.) wijl zij een partijdige toe passing der wet vreesden en vanzelfspre kend de heer Westerman waren tegen. Zooals reeds meegedeeld: A.s. Woensdag gaan we beginnen aan de behandeling van het laatste groote ontwerp, dat vóór het zomerreces aan de orde zal komen. ,,'t Kan vriezen, 't kan dooien!" blijft toch nog de prognose! Parlementariër. Buitenland EEN ZUSTERSCHIP VAN DE QUEEN MARY? De King George. De Daily Herald verzekert, dat binnen enkele dagen zal worden bekend gemaakt, dat een zusterschip van de Queen Mafry op stapel zal worden gezet. Dat schip zou de King George genaamd worden. IS ERHGRATIE NAAR CANADA AANBEVELENSWAARDIG T Op 9 Juli a.s. zal dr. W. G. N. van der Sleen naar Montreal vertrekken voor een zwerftocht naar Canada. Het doel van dézen tocht is o.m. na te gaan of emigratie naar Canada aanbeveling ver dient. EEN HONDEN-KAPZAAL IN EEN WARENHUIS. Do nieuwste dwaasheid. Een Parijs warenhuis heeft een kapsni voor honden geopend, den laatsten waar men blaft. De cliëntèle wordt in^ glazen kooi ontvangen, waar een kapper eerder scheerder mag heeten, en een h f ster ze onder handen nemen. Alles is er h een electrische droger, die ze eerst verschrik een spiegel, het witte laken. En de meeste kan de kunstbewerkingen door het gias volgen. Voor het eerst in de geschiedenis van het recht in de Vereenigde Staten is een geschei- den vrouw veroordeeld alimentatie te beta" len aan haar gewezen man. Rechter jacob Panken van het Hof te New York ia d(J reochter die deze' revolutionaire beslissing ga. geven heeft. De in het gelijk gestelde eischer ls George Pieker, die in December j.1. scheid- de van zijn vrouw, werkloos werd en om steun moest aankloppen. Het steunbureau raadde hem aan, een actie te beginnen tegen zjjn gewezen echtgenoote, die nog goed ver diende en tot groote verbazing van Pieker zelf en van het steunbureau, werd de eisch toegewezen. Rechter Panken motiveerde zijn vonnis niet alleen op het geschreven recht, maar ook op de stelling dat vrouwen, die genieten van de emancipatie, en die in sociaal en poliitek opzicht gelijke rechten hebben als haar echtgenooten, ook de verplichtingen, die deze positie meebrengt als iets vanzelfspre kends moeten beschouwen. Het woord „ali- mony", dat tot nog toe in de ooren van de Amerikaansche mannen een onheilspellenden klank had, heeft veel van zjjn bedreiging verloren, en vele vrouwen voelen thans een zekere bezorgdheid bij zich opkomen. De mee ningen over het vonnis van rechter Panken zjjn dan ook zeer verdeeld. De overstroomingen in het gebied van Ba koe nemen een ernstigen omvang aan. De rivieren Araks en Koera hebben de djjken verbroken, welke in allerijl waren opgewor pen en groote gebieden worden bedreigd. Reeds staan 2500 H.A. onder water en hon derd huizen zijn vernield. ZONDAG 31 MEI. Hilversum I, 1875 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45— 11.30 KRO. 8.30 Morgenwijding met muzikale medewer king. 9.30 Gramofoonplaten. 10.15 Hoogmis. 12.00 Gramofoonplaten en KRO-Orkest 1.00 Boekbespreking. I.20 KRO-Orkest. 2.00 Godsdienstonderricht. 2.30 KRO-Symphonie-orkest. 3.15 Zang, piano en gramofoonplaten. 3.40 KRO-Symphonie-orkest. 4.30 Voor de zieken. 5.00 Geref. Kerkdienst. Hierna gewjjd con cert. 7.45 Gramofoonplaten. 7.50 Lezing „Pinksteren". 8.10 Berichten. 8.20 KRO-Orkest, solisten en gramofoonpL 10.00 KRO-Koor en gramofoonplaten. 10.30 Berichten. 10.35 Gramofoonplaten. 10.40 Epiloog. II.0011.30 Esperanto-lezing. Hilversum H, 301 m. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonplaten. 9.00 Postduivenberichten, tuinbouwpraatje. 9.30 Berichten, „De Krekeltjes". 9.45 A. Pleysier: Van staat en maatschappij j berichten. 10.00 Ned. Herv. Kerkdienst. 11.15 Voor de kinderen. 12.00 Renova-kwintet. 12.45 Gramofoonplaten. I.30 Orgel en zang. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest en soliste. 4.00 „Die Delftsche Sanghers". 4.30 Olympisch nieuws. 4.45 Sportnieuws. Gramofoonplaten, 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Sportpraatje en -nieuws. 6.00 „De jonge stem". 6.30 „Het mysterie der punten", Puzzle, 6.50 Gramofoonplaten. 7.00 VARA-Orkest. 8.00 Berichten. 8.20 Kovacs Lajos' orkest, solisten en man- nenkwartet. 9.20 Toespraak. 9.30 Gramofoonplaten. 9.35 Queen Mary-reportage. 9.50 Luisterpuzzle. 10.20 Radio-Journaal. 10.35 Aeolian-orkest. II.00 Berichten. 11.10 Aeolian-orkest. 11.3012.00 Gramofoonplaten. MAANDAG 1 JUNI. Hilversum I, 1875 m. 8.30 KRO, 9.30—12.00 NCRV. 8.30 Morgenwjjding. 9.30 Chr. Geref. Kerkdienst. Hierna: Gramo foonplaten. 12.15 NCRV-orkest. 2.00 Middagvergadering van den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. Grondslag. 4.15 Gramofoonplaten. 5.00 Orgelspel. 6.00 Gramofoonplaten. 7.15 Het „Collegium Musicorum". 7.45 Reportage. 8.00 Berichten. 8.15 Vervolg „Collegium Musicorum". 9.00 Causerie over Pinkster-Folklore. 9.30 Concours van Chr. Fanfarecorpsen te Driesum. (Om 10.00 Berichten). 10.30 Queen Mary reportage. 11-1012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. AVRO-Uitzending. 10.00—12.00 VPRO. 8.00 Gramofoonplaten. 8.45 Morgenwjjding. 9.00 Gramofoonplaten. 9.15 Lyra-Trio. 10.00 Declamatie. 10.30 Doopsgez. Kerkdienst. 12.00 Cantabilé-orkest en gramofoonplaten. 2.00 Groninger Orkestvereen. en Voordracht, 4.00 Dansmuziek (Gr.pl.). 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest en Gramofoonpl, 7.30 Causerie „Het woord in graniet". 8.00 Berichten. 8.15 Omroeporkest en solist. 8.45 Cabaret. 9.20 Gramofoonplaten. 9.30 Omroeporkest en solisten. 10.30 Gramofoonplaten. 11.00 Berichten. 11.1012.00 L. Kiesewetteris orkest. DINSDAG 2 JUNI. Hilversum I. 1875 m. KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonplaten. 4.30 KRO-orkest en gramofoonplaten, 5.45 Felicitatie-bezoek. 6.00 Gramofoonplaten. 6.10 Ned. R.K. Volkszangvereen„ Utrecht. 6.40 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15„De Jozefsgezellenvereeniglng* 7.35 Sportpraatje. 8.00 Berichten. 8.10 KRO-Boys. 8.30 Hoorspel. 8.50 KRO-Melodisten. 9.20 Zwemcursus. 9.30 KRO-Melodisten. 9.50 Gramofoonplaten. 10.00 Piano-recital. 10.25 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten. 10.35 Piano-recital. 10.45 Gramofoonplaten. 11.00 KRO-Boys. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwjjding. Gramofoonplaten, 10.30 Viool en piano. 11.00 Huish. wenken. 11.30 Orgelconcert en zang. 12.30 Gramofoonplaten. I.30 Omroeporkest en Gramofoonplaten, 3.00 Knipcursus. 4.00 Pianospel. 4.30 Kinderkoorzang. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Omroeporkest en Gramofoonplaten, 7.05 Kinderkoorzang. 7.30 Kwartetconcert. 7.50 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten. 8.10 Kovacs Lajos' orkest. 8.30 Kampeerliedjes. 8.45 Kovacs Lajos' orkest. 9.10 Hoorspel. 9.30 Mandolineconcert. 9.40 Kovacs Lajos' orkest 10.00 Mandoline-orkest. 10.10 Kovacs Lajos' orkest. 10.30 Reportage „Hocapolis". II.00 Berichten. 11-1' '2.00 Gevar. concert van de polis".

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2