Oost-Indiè Inlandsche matroos door een vliegtuigschroef getroffen. Opium in Ned.-Indië. Tweede Kamer Voorziening omtrent weercorpsen.. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 MEI 1936 De postvluchten van en naar Indië Botsing in de lucht. Het luchtschip Hindenburg te Rio de Janeiro aangekomen. GEMENGD NIEUWS Binnenland Kind verdronken. Bestuurder van een bakfiets gedood. De voortvluchtige makelaar. Weer een Ossiaan veroordeeld. De uitlokking van de brandstichting te Veghel. Jongen uit een boom gevallen. De Unicum-briefjes en de Loterijwet. Buitenland Een burgemeester doodgeschoten. Vier moordenaars terechtgesteld. Een goudschat gevonden. 4000 postduiven verongelukt. Zeven millioen Chineezen den hongersdood nabij- De vijfiing van de familie Dionne. What's in a kiss Een zomerjurk Mijnongeluk in Engeland. De overtocht van de Queen Mary, Wegens moord tot 199 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Aardbeving in Argentinië. Een dokter onder verdenking. gewone algemeene vergadering zal worden gehouden, waarin het oordeel der afdeelingen over het regeeringsvraagstuk ingewonnen zal worden, indien althans de meerderheid dezer vergadering het voorstel van het hoofdbe stuur aanneemt, op dien datum een uitspraak te doen. steun vetweiders en -mesters. Het Regeeringsbureau voor de Uitvoering Van de Landbouw Crisiswet 1933, Lange Voor hout 1—3, Den Haag, vestigt er, ter voor koming van teleurstelling, de aandacht op, dat de aanvraagformulieren ter verkrijging van steun voor veeweiders en -mesters alleen schriftelijk kunnen worden aange vraagd. Aan mondelinge aanvragen kan geen gevolg worden gègeven. contact-commissie voor het bloembollenbedrijf. Dezer dagen is op een bijeenkomst te Lisse een contact-commissie ter behartiging der fcloembollenkweekersbelangen gevormd. Na besprekingen is deze commissie tot Stand gekomen met medewerking van de Alg. Vereeniging voor bloembollencultuur, het Hol- landsch Bloembollenkweekers-genootschap den iHocesanen r.k. land-en tuinbouwbond, den Bond van bloenibollenveilingen en den Neder- landschen tuindersbond. Elk van de genoem de eenigingen heeft haar vaste vertegenwoor diging in deze commissie. Het doel van de commissie is, om, door een gezamenlijk behandelen van de vraagstukken, die de kweekersbelangen raken, te komen tot een eensgezinde houding ten opzichte hier van Het secretariaat van de commissie is gevestigd te Heemstede. minimum verkoopprijzen voor eieren naar duitschland. De minimum-verkoopprijzen voor eieren naar Duitschland, incl. verpakking, franco grens, zijn voor de periode van 29 Mei2 Juni vast gesteld op G-klasse, gewicht 5253 kg B-klasse, gewicht 5758 kg, 3.20; A-klasse, gewicht 62—63 kg, 3.50; S-klasse, gewicht boven 65 kg, 3.80, alles per 100. Monopolieheffing 30 ct. per 100 stuks. Prijzen voor eendeneieren zijn naar grootte; 2.40, 2.45, 2.55 en 2.60 per 100 stuks. heffing op boter blijft 95 cent. De heffing op boter en de vervoervergun- ning voor buitenlandsche boter is voor de week yan 26 Juni vastgesteld op 0.95 per kg. rood achterlicht op rijwielen. De KNAC heeft herhaaldelijk in het belang van de algemeen verkeersveiligheid geageerd voor een verplicht rood achterlicht annex reflector op rijwielen. Zooals bekend is thans voor de rijwielen voorgeschreven een rood achterlicht, of een roode reflector. Naar aanleiding van de vraag naar een rijwieldynamo, welke voldoende capaciteit be zit om zoowel het achterlicht als het voorlicht behoorlijk te voeden, kan het volgende worden medegedeeld. Dergelijke aan een rijwieldynamo te stellen eischen zijn geenszins noodzakelijk, aangezien een rood electrisch achterlicht wordt gevoed met een lampje, dat zoo weinig stroom af neemt, dat de lichtsterkte van de voorlamp hierdoor haas niet vermindert. De door Philips in den handel gebrachte rijwieldynamo b.v. levert een energie van 4 Volt bij 0.35 Amp. Wenscht men aan deze dynamo eveneens een achterlicht aan te slui ten, dan dient voor achterlicht te worden ge nomen een lampje van 4 volt 0.3 amp. De voorlicht gebezigde lampje aan te passen aan lichtsterkte zal daardoor met 10 afnemen, hetgeen nauwelijks zichtbaar zal zijn. Het is echter noodzakelijk om het in het den nieuwen toestand, aangezien anders het in de voorlamp gemonteerde lampje op een £o lagere energie komt te branden dan waarvoor het is vervaardig en zal onder die omstandigheden de lichtsterkte zichtbaar be duidend minder zijn. Deze voorschriften gelden niet alleen voor de Philips' rifwiellantarens, doch voor alle be staande rijwieldynamo's. Momenteel worden achterlichten in den handel gebracht voor een prijs beneden de halve gulden, en welke op eenvoudige wijze kunnen worden aangesloten op alle merken rijwieldynamo's. raad van indik. By Kon. Besluit is benoemd tot vice-president van den Raad van Indië de heer C. van den Bussche, thans lid van dien raad, en is be noemd tot lid van den Raad van Indië dr. f. H. Visman, thans regeeringscommissaris voor de bestuurshervormlng, en is eveneens benoemd tot lid van den Raad van Indië de heer J, H. B. Kuneman, thans gouverneur van Oost-Java, Soerabaja. Woensdagavond is, nadat een vliegtuig van den marinevliegdienst gedaald Was na een nachtvlucht te hebben gemaakt, een der inzittenden, de Inlandsche matroos- vliegtuigmaker Koesmedi, door de schroef getroffen. Hij was op slag dood. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan onvoorzichtig heid van het slachtoffer. (Aneta). De opmerkingen, die het centrale opium- hureau in het rapport aan den Volkenbonds raad over zijn in Maart gehouden zitting ge maakt had omtrent den in Nederlandsch-Indië aanwezigen voorraad ruwe opium, hebben in de openbare vergadering van de opiumcom missie van den Volkenbond den vertegenwoor diger der Nederlandsche regeering, den heer j. H. Delgorge, aanleiding gegeven deze zaak in het juiste licht te plaatsen. De heer Delgorge achtte het zyn plicht op ,het volgende te wijzen: I. alle aanwezige hoe veelheden ruwe opium in Nederlandsch-Indië bevinden zich in het bezit der Nederlandsch- Indische regeering, zoodat er geenerlei gevaar bestaat, dat Iets ervan, hoe weinig ook, in den handel zou geraken; 2. het regeerings- bezit van rüwe opium is nöch door het 'natio nale, nóch door heb internationale recht aan éeittge beperking omtrent den geoorloofdèn omvang daarvan onderworpen; 3. het jaar- itfMche verbruik viRV, *ruw«> opium ia Nedir- landsch-Indië bedraagt ongeveer 20.000 kilo gram, zoodat de aanwezige voorraad van 130.000 kilogram voor niet meer dan 6 7 jaar zal kunnen dienen. By wijze van uitzon dering is in 1934 slechts 2770 kilogram ruwe opium verbruikt, omdat de regeering in dat jaar de voorkeur eraan gaf een groote hoe veelheid bereide opium in den handel te bren gen. hoe de 25 5hllioen voor indië besteed zullen worden. De commissie, aan welke is opgedragen voorstellen te doen inzake de besteding van de 25 millioen voor Indië heeft een voorloopig plan ingediend, waarin o.m. voorzieningen zijn getroffen voor kolonisatie en enkele be langrijke irrigatiewerken. Een vrij hoog bedrag is uitgetrokken voor werkverruiming by het boschwezen; voorzieningen zijn getrof fen voor den inlandschen boschbouw, nijver heid en visscherij. Er zullen enkele schepen worden -gebouwd en eenige groote gebouwen in elk der drie hoofdplaatsen. Voorts zijn als werkverruiming eenige belangrijke sanee- ringswerken in het plan opgenomen. Wetsontwerp na langdurige discus sie aangenomen. Donderdagavond was aan de orde het wets ontwerp voorzieningen omtrent weerkorpsen. De heer Duymaer van Twist (a.r,) heeft dit wetsontwerp met voldoening be groet. De regeering moet weten, wat er in zekere bevolkingsgroepen omgaat feri vol doende maatregelen treffen om machtsvor mingen tegen te gaan. Wat het eerste be treft, spr. is er niet geheel gerust op, gezien de belofte van trouw aan den leider der N.S.B., later veranderd in een belofte van gehoorzaamheid. En heeft de regeering vol doende maatregelen tegen machtsvorming genomen De heer Tilanus (c.h.) heeft geen al te groote verwachtingen van de nieuwe wet. Meer verwachtingen heeft hij van een terug keer van nuchterder en evenwichtige denk beelden. Maar hij zal het wetsontwerp van harte steunen. De heer Albarda (s.d.) merkt op, dat het wetsontwerp laat is ingediend. De erva ring in tal van landen had de regeering eer der tot een waarschuwing moeten dienen. Jarenlang is er bij de regeering op aange drongen, dat zij een eind zou maken aan de oefeningen van jongelui, soms zelfs onder leiding van militaire instructeurs. Maar de regeering was er niet toe te bewegen. Later is zij met een uniformverbod gekomen, dat gunstige gevolgen heeft gehad, maar geen einde heeft gemaakt aan het bestaan van weerafdeelingen. Daarna werd dit wetsont werp ingediend. Spr. citeert voorschriften W.A. der N.S.B. waarin staat, dat het weercorps militair en hiërarchisch is georganiseerd, dat de veschillende eenheden worden gecomman deerd door wachtmeesters, luitenants, hop lieden enz., onder een inspecteur, die verant woording schuldig is aan den almachtigen lei der. Het voornaamste doel, zeggen de voor schriften, is de overwinning van de idee. Om de idee te doen overwinnen, moet men 1.65 meter lang zyn, moet men drie maanden ge oefend zijn, enz. Wat doet een particuliere organisatie met zoo'n weer-af deeling? Er moet aan deze dingen een eind worden ge maakt. Eindelijk is de regeering tot dit in zicht gekomen. Aan de rechterlijke macht wordt de toepassing opgedragen. Spr. is er niet gerust op, gezien de opvattingen van leden der rechterlijke macht. De turners van den Arbeiders Sport-bond mogen geen rood broekje meer dragen. De kinderen van dien bond moeten niet meer met een vlaggetje loopen, waarop „Pieter Jellen" staat. Dit zijn plagerijen van rechters. Nog erger maken het burgemeesters, die het uniformverbod toe passen en vlaggen verbieden, waarop minder rood voorkomt dan in de Nederlandsche drie kleur zelf. Van een rechtbank als de Alkmaarsche kan men zich op de zonderlingste beslissin gen voorbereiden. De regeering doe al het mogelijke om vexatoire toepassing van de nieuwe wet te voorkomen. De heer Westerman (n.h.)' vindt dit een hoogst eigenaardig wetsontwerp. (Ge lach). Particuliere milities zijn er niet. Som migen zeggen misschien, dat zij er niet meer zijn, anderen, dat zij er nooit geweest zijn. Don Quichotte vocht tegen windmolens, maar deze regeering vecht tegen het luchtledige. De minister van Justitie heeft beschuldi gingen onderzocht, aan het adres van Se N.S.B. gericht, maar er is niets van overge bleven. Met den heer Albarda is spr. het eens, dat bij politieke groepen'geen militaijre terminologie gebruikt moet worden, al ware het alleen maar om den heer Albarda geen voet te geven. Maar ook de N.S.B. heeft ordecommissarissen noodig. Van een gevaar, als waartegen het wets ontwerp zich richt, is natuurlek geen oogen- blik sprake of, indien men wil, geen sprake meer. De regeering schrift, nog geen redèn te hebben om te twijfelen aan de ontbinding van de weerkorpsen der N.S.B. Dit is een be- leediging. Als de N.S.B. zegt, dat zij opge heven zijn, heeft men niet het recht, hieraan te twijfelen. De heer De Visser (s.p.): Behalve als zij haar leugenachtigheid demonstreert. De heer Westerman (n.h.)" spreekt dit tegen. De heer De Visser (c.p.)Ik heb het be- wjjs in handen. De heer Bo o on (lib.) ontveinst zich niet, dat ook na de wijziging van het wetsontwerp listige ontduikingen mogelijk zullen zijn. Maar dit is altijd het geval. Mochten de ont duikingen feit worden, dan zullen wy een nieuwe redactie opstellen. De Bijzondere Vrijwillige Landstorm valt volgens de rêgeering onder de wet, maar spr. beschouwt hem als een onderdeel van de weermacht en beroept zich op een voortref felijk artikel van mr. Kesper. In elk geval zal geen regeering eraan denken, den B.V.L. te verbieden. Hij is geen instrument van de R.K. Staatsparty of van den heer Duymaer van Twist. De heer Westerman verdedigde de weer afdeelingen als noodzakeiyk tegen geweld, maar zoo hebben de advocaten der nationaal- SQcialisten in Duitschland de S.A.-afdeelingen iStj^esjs verdedigd, De N.S.B.-ers lieten in een vergadering te Amsterdam van Zwart Front witte muizen los, biykbaar om de idee te doen overwinnen. (Gelach). Spr. herinnert ook aan het optreden van N.S.B.-ers in de vergadering te Amsterdam, waar Baars sprak. Hy vraagt den minister, of er een ver volging heeft plaats gevonden naar aanlei ding van het feit, dat een vrouw eenige tanden uit den mond zijn geslagen, wat geen regelmatige handeling is. (Gelach.) Het wan gedrag in vergaderingen is speciaal iets van de N.S.B. De heer Joekes (v.d.) veroordeelt vol strekt elke geweldpleging jegens andersden kenden en voor zoover dit gebeurd is jegens de N.S.B., veroordeelt hy het evenzeer ils jegens anderen. Maar dat speciaal de N.SjB. eraan bloot zou staan, is geenszins gebiekèn. De heer Schaepman (r.k.) bespreekt het feit, dat men ondanks hun uniformver- bod een uniform biyft dragen, waarover mjen een jas heeft, die men sluit, als de politie erbij is. Men draagt uniformen in vergade ringen, die men besloten noemt, maar die door duizenden personen worden bijgewoond. De heer Sneevliet (r.s.) beschouwt liet wetsontwerp als een uiting van bankroet der burgerlijke democratie, die haar eigen grond slagen niet meer vertrouwt en sterkere be voegdheden noodig heeft voor het centrale gezag. Naar mate er meer van die maat regelen komen, blijft er minder van democra tie over. Men denke aan de klachten des heeren Albarda over de toepassing van het uniformverbod. De sociaaldemocratie werkt zelve mee aan de totstandkoming van resul taten, als waarover zy klaagt. Uit de mémoires van Röhm citeert spr., dat de S.A. zich na haar ontbinding voort durend kwam trainen. Alleen noemde jzij zich niet meer Si A. Iets dergelijks zal hier, gebeuren, wordt het wetsontwerp wet. De heer Schaepman zei, dat het een algmeene wet werd, gelijkelijk op allen toegepast. BH is een fictie. De wet zal worden gebruik^ tegen links, niet alleen tegen uiterst linies. Het zal er mee gaan als met het lidmait- schapsverbod voor ambtenaren. Ook hieraan wordt slechts tegen links streng de hand ge houden. De heer A e r t s (k.d) stemt met de alge meene strekking van het wetsontwerp in, maar gelooft niets van de werkelijke resul taten. Men fulmineert nu tegen de N.S.B., maar in de zuidelijke streken van ons land groeit Zwart front, een beweging die even gevaarlijk is als de N.S.B. Het is jammer, dat het Nederlandsche episcopaat Zwart Front niet heeft betrokken in zijn verklaring, welke alleen tegen de N.S.B. was gericht. De minister. De Minister van Justitie, de heer Van Schaik, zal zich beperken tot het cen trale punt. Dit is, dat het alleen op den weg der overheid ligt, de orde te handhaven. Men verwijt aan de regeering, dat zij laat met het ontwerp is gekomen. Zij heeft het niet eerder ingediend, omdat zij meende, dat hiervoor de tpd niet gekomen was. In den laatsten tyd meende de regeering, dat er aanleidihg was tot ingrijpende maatregelen. Het wetsontwerp is zeer zeker niet gericht tegen een bepaalde fysieke machtsvorming, maar wel hebben verschijnselen, die zich bij de nationaal-socialisten hebben voorgedaan^ de zaak voor de regeering acuut gemaakt,., De organische opzet van diensten als van N.S.B. geeft aanleiding tot het vermoeden, dat er toch wel iets meer aan de hand is dkn,l. de bedoeling, zich tegen geweld te bescher-,-, men. Zulke korpsen kunnen in revolutionnaire tijden gevaarlijk zijn. Spr. is overtuigd, dat het wetsontwerp aan ongewensohte particluliere machtsvorming een eind zal maken, en beveelt het by de Kamer aan. De algemeene beschouwingen worden ge sloten. De Kamer keurt zonder stemming de artt.. 6 en 7 goed, waarmee het wetsontwerp is afgehandeld. De Kamer neemt het zonder hoofdelijke stemming aan, met aanteekening, dat de communisten en de heer Sneevliet (r.s.) tegen zijn. indische aangelegenheden. Aan de orde zijn de wetsontwerpen, her ziening van de zeehaven- en scheepvaart régime in Nederlandsch-Indië en nadere wyziging en aanvulling van de Indische ble- drijvenwet. De heer Joekes (v.d.) dringt erop aajn,1 dat bij de toepassing van het nieuwe scheep vaart-régime de bestaande verdragen loyaal zullen worden nageleefd.. De Minister van Koloniën, de heer' Colijn, geeft den heer Joekes eenige gerust stellende verzekeringen. Wat de vrees betreft' voor een monopolie voor de K.P.M., als er ijiu een Engelsch schip te Soerabaja passagiers inneemt, om hen te Batavia te lossen, is dit geoorloofd. In de toekomst zal het niet meer geoorloofd zijn voor een niet onder Neder-1 landsche vlag varend schip, om te Soeabaja" te laden, ten einde in hét buitenland te los-' sen. Spr. vestigt ook de aandacht op het bje- 1 lang van dé ontwikkeling der inheemsché' kustvaart. De Kamer keurt hierna de overige desbe- treffende wetsontwerpen zonder hoofdelijke stemming goed, waarna de vergadering tbt' Woensdag vérdaégd wordt. De „Rietvink" (heenreis) is 29 Mei van Bagdad vertrokken en denzelfden dag te Jodhpoer aangekomen. Nachtegaal (heenreis) 28 Mei vertrokken van Medan en denzelfden dag aangekomen te Bandoeng. i Perkoetoet (terugreis) 28 Mei vertrokken van Medan en denzelfden dag aangekomen te Rangoon. Een sportvlieger komt terecht in een zwakzinnigengesticht. S dooden, 4 gewonden. Donderdagmiddag is in de nabyheid van het vliegveld het verkeersvliegtuig van de lijn BerlgnHamburg in botsing gekomen met een sportvliegtuig. De verkeersmachine kon vlot landen, hoewel zy beschadigd was. Het sportvliegtuig stortte echter neer en kwam terecht op het dak van een gesticht voor zwakzinnigen te Alsterdorf. Het toe stel sloeg door het dak, viel in de eetzaal en geraakte daar in brand. Da vlieger en twee verpleegden werden gedood. Vier verpleegden werden gewond: van een hunner is de toe stand ernstig. Het luchtschip Hindenburg is gisterochtend om 10 uur op zyn tweede reis naar Zuid- Amerika op het vliegveld Santa Cruz by Rio de Janeiro vlot geland. De Hindenburg zal hedenavond de terug reis naar Duitschland ondernemen. Op 4 Juni wordt het luchtschip te Frankfort a. d. Main verwacht. Gistermiddag is het twee-jarig kind van den landbouwer van Gils te Breda, spelender- wys te water geraakt en verdronken. Het ïykje is later opgehaald en naar de ouder- ïyke woning vervoerd. Gistermiddag ca. 8 uur reed de 30-jarige groentehandelaar D. van der Laan uit Zaan dam met een driewielige bakfiets ter hoogte van het voetbalterrein van K.F.C. op den pro vincialen weg te Koog aan de Zaan. Hij reed rechts van den weg toen hem uit de rich ting Zaandam een auto uit Bolsward achter op reed. By het voorbijgaan werd de bakfiets gegre- en terig;evolge waarvan de bestuurder ervan p slag werd gedood. Tegen den automobilist is proces-verbaal opgemaakt. Van der Laan laat een vrouw een een kind achter. Met een halve ton naar Weenen. De makelaar H. F. Fzn., thans voortvluch tig met ëen bedrag van 29.000, biykt nog meer gelden te hebben verduisterd. Thans is aan het licht gekomen, dat ook twee andere kooplieden zyn slachtoffers zyn geworden voor een totaal bedrag van 18.000. De dader is nog niet opgespoord. De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen H. C. v. G., arbeider te Oss, verdacht van diefstal in vereeniging in de woning van H. Christiaens te Heesch, waar 110 werd gestolen en ge noemde Christiaens werd mishandeld. Van G. was door de rechtbank bij verstek veroor deeld tot 4 jaar gevangenisstraf, doch kwam in verzet. De psychiater J. Scholtens te 's-Gravenhage had verdachte in mindere mate toerekenbaar verklaard. Het O.M. eischte 5 jaar gevangenisstraf. De rechtbank bekrachtigde het vonnis van 4 jaar. Het aan den grond loopen van i, het visschersvaartuig utrecht. Inzake het aan dén grond loopen van het stoomvisschersvaartuig Utrecht IJM. 73 op de Haaksgronden was de Raad v. d. Scheep vaart van oordeel, dat de betrokkene ver keerd heeft genavigeerd en dat het ongeval aan zijn schuld is te wyten. Had hij slechts het echolood in werking gehouden, dan ware het ongeval voorkomen. En hy was daartoe verplicht, omdat hij de zekerheid bezuiden den Haaks te zijn niet kon hebben. 1,7 Een straf van schorsing acht de raad hier geboden en wel voor den tijd van veertien dagen. de koopman uit enkhuizen vrijgesproken. Veertien dagen geleden stond voor de Haarlemsche rechtbank een 28-jarig koop man uit Enkhuizen terecht, die in den nacht van 15 op 16 Februari met zijn auto in den Kampersingel was gereden, ten gevolge waar van een 25-jarig meisje, dat achter in de auto zat, verdronk. De rechtbank achtte het ten laste gelegde niet bewezen en sprak den verdachte vry. De rechtbank heeft uitspraak gedaan in de 'zaak tegen J. F. B., hotelhouder te Veghel, i'die terécht heeft gestaan terzake dat hij in 'liet voorjaar van 1933 te Megen door een 'Of meer leden van de familie de B. te Oss hiervoor een bedrag van 100 gulden te geven, Opzettelijk heeft uitgelokt, dat P. en G. d. B. in zyn wohing met bakkerij brand stichtten. 'f' Aanvankeiyk had het O.M. vijf jaar gevan genisstraf geëischt. Na een onderzoek van de geestvermogens van verdachte door twee psychiaters, die hem toerekenbaar verklaarden, Werd de eisch ver hoogd tot 9 jaar en Donderdag heeft de recht- bank verdachte veroordeeld töt 7 jaar gevan genisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. de betrokkenen bij het zeden- schandaal. In verband met het zedenschandaal kan nog worden gemeld, dat in het huis van bewaring te 's-Gravenhage zy'n opgesloten: E. D. D. plaatsvervangend chef van den huishoude- lijken dienst van het regeeringsbureau voor de uitvoering der landbouwcrisis wet; E. P., commies bij de Algem. Rekenkamer; W. G., kleermaker; C. van der W., ambtenaar by het Nederl. Clearing-Instituut; A. P. G. ter H., danseur; A. van der L., pianist, en G. van der Z., chauffeur. Deze personen zyn Dinsdag j.1. in raad kamer van de rechtbank voorgeleid, waarna hun gevangenhouding voor 30 dagen werd bevolen. Mr. R., die eveneens in het huis van bewa ring is opgesloten, zal in het begin van de volgende week in raadkamer moeten ver schijnen. De 12-jarige Gerard van Weekhel te Hattem is bij het klimmen in een boom om een ekster nest uit te halen gevallen, waarbij hij eenige ruggewervels ernstig blesseerde. De toestand van den jongen, die naar een ziekenhuis te Zwolle is gebracht, is hoogst zorgwekkend. Donderdag heeft terechtgestaan de 41-jarige P. H. P. te Zwolle, die verdacht wordt van over treding van de Loterywet. Op 19 Maart j.1. heeft verdachte terecht gestaan voor den Kan tonrechter te Zwolle, waar de ambtenaar van het O.M. toen 20 boete of 20 dagen hechtenis eischte. De Kantonrechter had verd. echter vrijgesproken. Verdachte is hoofdagent van de Unicum-obli gatie Maatschappy en liet in die kwaliteit door agenten te Zwolle de bekende Unicum-briefjes verkoopen, die door de Justitie als loten wor den beschouwd, doch waaromtrent verdachte volhoudt dat het obligaties zijn. Na het getuigenverhoor dat geen nieuwe ge zichtspunten opleverde, zeide mr. J. C. J. W. Hermans in zyn requisitoir, dat het nooit de bedoeling van de koopers is geweest om zich te verzekeren, doch om geld te winnen. De lotery is gecamoufleerd door een buitenland sche verzekeringsmaatschappij, doch deze ca mouflage is doorzichtig. Spr. achtte het wettig en overtuigend bewijs van de overtreding van de Loterywet bewezen en hy kon zich dan ook niet vereenigen met het vrijsprekende vonnis van den Kantonrechter. Spr. eischte vernieti ging hiervan en, daar hy een gevoelige correc tie voor verdachte op haar plaats achtte, een hechtenisstraf van een maand. Mr. J. S. Hoek concludeerde tot vrijspraak en merkte op, dat hem in elk geval de ge- elschte straf onjuist voorkomt daar het hier geen zwendel-affaire betreft doch een princi- pieele zaak, waarvoor met de oplegging van een geldboete zal kunnen worden volstaan. De uitspraak is bepaald op Woensdag 10 Juni. Door commissaris van politie. Te Arias in de Argentynsche provincie Salta, is de burgemeester door den commis saris van politie doodgeschoten. Men weet nog niet, wat de oorzaak was van dit drama. Gisterennacht zyn in de Snig Sing gevan genis vier moordenaars op den electrischen stoel ter dood gebracht. Zij hadden in Juni 1934 een café-eigenaar in Brooklyn vermoord. De terechtstelling duurde slechts 20 minuten. Het was de eerste viervoudige terechtstelling sedert 16 jaar. Twee-en-twintig andere ter dood veroordeel den, o.w. twee vrouwen, riepen „goede reis" toen de veroordeelden langs de cellen gingen. Een van de vrouwen, Dqrothy Sherwood, die de volgende week terechtgesteld zal worden, riep: „Vier levens voor één! Dat is teveel, dat is niet rechtvaardig!" De correspondent te Istanboel van de Times schrijft d.d. 28 Mei: De expeditie van professor J. H. Baxter, die opgravingen doet op de plaats waar de moskee van Sultan Achmed moet hébben ge staan, heeft een goudschat van 238 goudstuk ken aan het licht gebracht. De goudstukken dateeren van de regeering van Sultan Moerad III (15741595) en bevonden zich in goeden staat. Zij werden gevonden op een diepte van meer dan 3 meter. De duivenhouders in Westfalen hebben groote schade geleden, daar op de eerste wed vlucht van dit jaar 4000 postduiven zijn ver ongelukt. De duiven werden opgelaten te Stendal in het Roergebied. Tengevolge van mist, regen en hagel zijn 2000 duiven, welke te Dortmund, Hörde en Aplerbeck thuis hoorden, niet aan gekomen. Te Castrop zijn van 2000 duiven tot nu toe slechts 120 teruggekeerd. In de Chineesche provincie Anh-wei, zyn zeven millioen menschen den hongerdood na- by tengevolge van een ernstigen hongers nood, welke door de periodieke droogte is veroorzaakt. Velen hunner leven van boombladeren, boomschors en zaad. Talloozen hebben hun huisraad verkocht om geld te krygen voor voedsel. Men zegt, dat ook kinderen op grootie schaal in het openbaar worden verkocht. Met andere dringende hulpmaatregelen heb- den de provinciale autoriteiten een systeem van werkverschaffing ingevoerd, volgens het welk de slachtoffers van den hongersnood werk krijgen, waarvoor zy met tarwe wor den betaald. Voor 50.000 dollar verzekerd. Volgens de Daily Telegraph is de vyfling der familie Dionne te Callender (Ontario) welke dezer dagen twee jaar zal worden, by Lloyd's verzekerd voor 50.000 dollar. Dit bedrag zal worden uitgekeerd, indien een of meer van de kinderen in de twaalf volgende maanden te hunnen huize te Callender moch ten komen te sterven. Deze verzekering is gesloten door een Amerikaansche filmmaatschappy, welke het verfilmmingsrecht van het wereldwonder heeft aangekocht. Maandag heeft de rechtbank van de Seine een eisch tot echtscheiding toegewezen in een geval gekenmerkt door byzondere omstandig heden. De eischeres, een jonge vrouw uit de omgeving van Parys, beklaagde zich er over dat haar man noch tydens hun huweiyk, noch tijdens hun engagement, haar ooit gekust had en haar ook niet toestond hem te kussen. De jonge vrouw verklaarde verder bijzonder veel van haar echtgenoot te houden. De toe stand was derhalve onhoudbaar. Volgens eischeres, gaf de echtgenoot aan deze vreemde situatie den uitleg, dat hy van kindsbeen af nooit iemand had mogen kussen, of gekust had mogen worden. een bleeke huiskleur, dat past niet bij elkaar. AMILDA-zonnebruincrême doet Uw huiskleur spoedig wijken Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25ct. Zeven doode^ In een myn in Pembrokeshire, waarin 21 arbeiders werkten, is Dinsdag het water ult een oude, niet meer in gebruik zijnde schacht met zoo groote snelheid opgekomen, dat zeven man zich niet meer in veiligheid hebben kunnen stellen en verdronken zijn. De „Queen Mary" zet haar tocht voort met aanmerkelyk toegenomen snelheid. Het 8Chin liep Donderdagavond 30 knoopen, volgens een bericht van den correspondent van de Daily Nader wordt gemeld, dat sir Percy Bates president-commissaris van de Cunard Whité Star, die ook aan boord verblijft, heeft mee. gedeeld, dat niet gepoogd zal worden deze eern ste overvaart in record-tijd te doen geschieden. Het schip is gebouwd op een vaart van 28%' knoopen. Een gemiddelde snelheid van 29.88 knoopen. De „Queen Mary" heeft in de eerste 24 uur, van de reis 747 zeemijlen afgelegd. Men moet er echter rekening mee houden, dat er intus. schen een uur tijdsverschil is opgetreden. Deze afstand is 3 mijl meer, dan de „Nor. mandie" aflegde in de eerste 24 uur, volgens een correspondentie van Reuter, aan boord van het schip. De gemiddelde snelheid van de „Queen Mary" heeft tot dusverre 29.88 knoopen be. dragen. Een verstekeling. Aan boord van de „Queen Mary" heeft men een verstekeling ontdekt. Het is Frank Gar- dener uit Cardiff. Men heeft hem te werk gesteld als koksmaat. Nog meer verstekelingen. Behalve de verstekeling, die aan het be. gin van de reis werd ontdekt, blykt het schip nog een tweeden passagier aan boord te heb ben, die daar niet op de normale wijze gekomen is. Thans een man. Het was een 41-jarige bouwvakarbeider uit Londen, die op een of an dere wyze tegelijk met het machlnepersoneel aan boord moet zijn gekomen. Sedert het ver trek van het schip heeft hij zonder jas en met opgerolde mouwen de reis meegemaakt, zoo- dat het leek alsof ook hij tot het machineper- soneel behoorde. Zijn maaltijden schijnt hij eveneens in de verblyven van het machineper- soneel te hebben opgeschommeld. Hij werd door een officier in de machinekamer ontdekt. Met de „Queen Mary" zal hij mee naar Londen worden teruggenomen. Kort daarop vond men verstekeling no. 3, eeen zekeren Frank Gardener uit Cardiff. Daar hij geen geld op zak had, heeft men hem in de keuken te werk gesteld, om op die manier zijn overtocht te betalen. Een 29-jarige neger, die bekend had, een 59-jarige weduwe in haar kamer in een hotel der Y.W.C.A. te Chicago te hebben vermoord, is veroordeeld tot eeh gevangenisstraf van 199 jaar. Men zal dit op het eerste gezicht een zon- derling vonnis achten, maar het is toch ter. dege, ja zelfs geraffineerd overwogen. Geen mensch kan ouder worden dan 110 jaar of daaromtrent en in de gevangenis zal onge twijfeld een dergelijke grensleeftyd wel nooit bereikt worden. Maar wie tot levenslang ver oordeeld wordt, zal, na een zekeren tyd in de gevangenis te hebben doorgebracht, altyd wanneer zyn gedrag redelijk goed geweest is, tenslotte profiteeren van een voorwaardelijke invrijheidsstelling. Daarentegen kan in de meeste staten der Unie van een gevangenis straf van een bepaald aantal jaren slechts tot een maximum percentage worden kwijtge scholden. En nu is het getal 199 zoo gekozen, dat deze neger by den voor hem gunstigsten strafaftrek nooit meer den dag der vrijheid kan zien aanbreken, zoodat er ook in deze zoo op het eerste gezicht dwaze strafmaat een zeer bewuste methode schuilt, zij het dan ook een zeer wreede methode. Reeds Woensdag waren eenige lichte aard- schokken in Argentinië gevoeld, welke zich gisteren in sterker mate herhaalden. He' plaatsje Las Chacras werd in puin gelegd, terwijl ook te Paso Grande, San Martin en San Franclsco aanzieniyke schade wordt g®" meld. Tot nu toe is nog geen melding gemaakt van dooden. De stad Lm CharrM in de provincie San Luis is door een aardbeving vernield. De in woners zijn op de vlucht geslagen. Te Tientsin heeft een merkwaardig rechts* geding plaats gehad. Een Amerikaan, de me dicus John Colbert, wm ervan beschuldig een poging te hebben gedaan zyn vrouw 1116 een bepaald vergif om het leven te breng® Mevrouw Colbert zelf gelooft niet aan poging van den kant van haar man, maa' waren symptomen van vergiftiging f>ewe jj. J. i waren symptomen van vergnugms die den argwaan van de overheid hadden g wekt en tot het proces hadden geleid. rechter sprak Colbert vry met eenig vfl bollAllrl nn Jné Aa inVtlihGÏ'I® uvuuci L viy .Jqtel- behoud en verklaarde, dat de invrijhei ling van den beklaagde gepaard g'n£ vrees voor de toekomst. De oncle8kunjiaar wyze, waarop Colbert zijn vrouw in ziekte had „behandeld", had sterke V*T ktng tegen hem gewekt. Dr. Colbert is maal getrouwd geweest. De eerst twee wen zijn van hem gescheiden, de derde s en mevrouw dr. Colbert no. 4 heeft n onprettige avontuur doorleefd. een nieuw rijk olieveld nieuw-zeeland IN De minster van mynwezen van ,z0ek land heeft medegedeeld, dat een °'|1^ wordt ingesteld naar een olieveld, licht een van de rijkste van Nieuw zal blijken te zijn.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6