m Schoorl en Alkmaar Morgen heropening van Huisduiner Badseizoen Stadsnieuws Predikbeurten Doorzitten? DERDE BLAD Op' en ondergang van Zon en tijd van hoog water (Texel). HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 30 MEI 1936 Lichten op voor alle voertuigen Tweede excursie van de kinderen naar Texel. gaat u met pensioen? TH. LIEFTING Verz a ch t- g eneest B. en W. beantwoorden schriftelijke vragen van Raadsleden. Op BEIDE PINKSTERDAGEN per ESONA naar Retour Ie kaj. f 0.60, 2e kaj. f 0.40 Vertrek Den Helder 's morgens 8 u AMERI KAAriSE L ZOETELIEF BUSLICHTING. <3^ Zeebad Huisduinen: in het verleden en nu. - Wat bereikt werd. - In de afslibbing van het zand een kentering gekomen. - Volksbaden. - In Juni reeds komt de serre klaar. MC, Pi B©iP REEDS MEER DAN 20 JAAR DE BEKENDE NAAM VOOR HET BESTE FOTOWERK KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 Zomertijd. Zod Hoogwater Juni °P: oncTT" Sm! Z 31 4.47 21.09 5.55 6 20 M 1 4.46 21.10 6.55 714 P 2 4.45 21.11 7.43 7 59 W 3 4.44 21.12 8.23 8.41 P 4 4.43 21.13 9.01 9.22 V 5 4.43 21.14 9.40 10.02 Z 6 4.42 21.15 10.16 10.38 Zaterdag 30 Met Zondag 31 Maandag 1 ••■•■li 21.37 21.39 21.10 Onze vroegere stadgenoot, de heer S. Jaring, hoofd der o. 1. school te Schagerbrug, la benoemd tot hoofd der o. 1. school no. 7 te Gouda. Aan de Handelsavondschool zijn ge alaagd voor het diploma Machineschrijven de dames: R. de Lange, J. M. v. Wolferen en de heeren W. J. Aggenbach en J. Buis. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot 2en Pinksterdag 's morgens 8 uur is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg. Op 2en Pinksterdag is alleen geopend de apotheek van H. J. Rootlieb, Binnenhaven. Van Pinsdag 2 Juni tot 8 Juni wordt avond en Zondagdienst waargenomen door de firma SmeetsSnel, Weststraat. VOOR DE HELDERSCHE „BLEEK NEUSJES" Mevrouw M. de BoerJongkees, bestuurs lid van het Centraal Genootschap alhier, mocht dezer dagen van den heer A. Uithol een bankbiljet van 10.ontvangen, zijnde de opbrengst van 2 vergaderingen van den gemeenteraad tijdens de „Zesdaagsche" aan de Kerkgracht. In het begeleidend schrijven stond o.m „voor de Heldersche bleekneusjes" en „wie Volgt". COLLECTE VOOR DEN GEWAPENDEN DIENST. Van Dinsdag 2 Juni 1935 af, zal de jaarlrk- sche collecte gehouden worden, voor het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den Gewapenden Dienst (Oud-strijders) in ons land. Het doel van dit fonds is om steun te verleenen aan oud-Militairen, die den leeftijd van 60 jaar hebben bereikt, en wier pensioen een vast bedrag niet overschrijdt. Velen zullen zeker sympathiseeren met dit doel, en zullen gaarne hun gave offeren. Burgemeester en Wethouders van Den Helder bevelen deze collecte, omdat zij strekt tot steun aan ver minkte en andere hulpbehoevende militairen en oud-militairen, gaarne bij de ingezetenen der gemeente aan. Wij herinneren er nog even aan, dat de kinderen, die hun geld voor de tweede excursie naar Texel op Woensdag a.s., nog moeten storten, dit tot hedenmiddag uur op ons kantoor kunnen doen. BEIAARDBESPELING. Hedenavond van 8 tot 9 uur zal de Stads- beiaardier een concert geven op het Carillon van het Monument Ned. Reddingwezen. KLOKKENSPEL MONUMENT NED. REDDINGWEZGEN te geven op Zondag 31 Mei 1936, le Pinksterdag, van 12.15 uur1.15 uur n.m. Programma: 1. Roeit wakkere schepeling van het wrak naar de kust, Thema met Variaties Tj. Joh. Dito (Opgedragen aan wijlen Burgemeester W. F. G. L. Driessen) 2. Fantasie Emile Wanbach 3. a. Mij spreekt de blomme een tale C. van Rennès. b. Hoe zoet is 't C. van Rennès. 4. Zomeravond Tj. Joh. Dito 8. a. De Reddingboot b. Ons bootje c. De Kabels los 6. Liedjes Jac. Hamel 7. Concert voor de Klokken naar motieven van Klassieke meesters bew. D. 2e Pinksterdag, van 12.15 uur1.15 uur n.m. Programmat 1. Het Visschertje van Voorne Rusting—Zijderlaan 2. Thema met Variaties Staf Nees 3. a. Mooi Holland George Beijle b. Klein Vogelijn R; Ho1 c. De Leliën F. Silcher 4. Moderato voor Beiaard Je* Denijn 5- a. Stiindchen Fr. Schubert b. Schlafe, Schlafe Fr. Schubert o. Ave Verum. W. A. Mozart 6. Melodie A. Rubenstein Op Heiloo woont U rustig, mooi en goedkoop. Als wij een huis voor LI ontwerpen of bouwen, heeft LI dat ge riefelijk en modern. Inlichtingen en bezoek ten Uwent ge- teel kosteloos. Bouwkundige en Aannemer GROENELAAN 27 - HEILOO zomerpostzegels. De zomerzegels zijn verschenen. Het viertal is alweer compleet. Och, dat de zorgen eens verdwenen. En elk weer iets weldadigs deed. De bleeke crisis treft ons allen, De kunstenaars 't allermeest. Er. laat de kunst niet dieper vallen: Zorg voor 't cultureele, voor den geest! Ook t.b.c. wordt weer geholpen, t Geeft den lijders nog een kans: De sterke moet den zwakke steunen, 't Is ieders plicht en doet het thans! Koopt dan de zegels spoedig Misschien dat gij er nu voor voelt, Weldadig Nederland blijv' goedig:' 't Is alles voor het goede doel! S. N. B. Het college van B. en W. heeft geantwoord op de schriftelijke vragen, welke het door een drietal raadsleden waren gesteld. Het raadslid Schoeffelenberger (opp.) had de volgende vragen gesteld: I. Acht uw College de noodzakelijkheid niet aanwezig, om het Oostelijk met het Westelijk gedeelte onzer Gemeente over één der punten van de spoorbaan te verbinden? II. Acht gij het eveneens niet noodig, om een aantal oude straten ten spoedigste in een beteren, begaanbaren toestand te brengen? III. Acht uw Colege het niet meer dan noodzakelijk, de gevaarlijke bocht aan den Strooweg, bij het kruispunt van den z.g. Alk- maarderweg, ten spoedigste weg te nemen en den weg in rechte lijn opnieuw aan te leggen? B. en W. hebben hierop geantwoord: Voor wij tot de beantwoording dier vragen overgaan meenen wij er Uwe aandacht op te moeten vestigen, dat de door den heer Schoef felenberger aangeroerde kwesties, gelijk al gemeen bekend mag worden geachf, voort durend de aandacht van Uwen Raad en ons College hebben. ad. I. Inderdaad achten wij de noodzake lijkheid aanwezig om een betere verbinding tot stand te brengen tusschen de beide ter weerszijden van het spoorwegemplacement gelegen stadsgedeelten. In den loop der jaren zijn, zooals bekend mag worden geacht ver schillende plannen overwogen, welke echter eenerzijds om de hooge kosten (tunnelplan) en anderzijds om de geringe doe niatigheid (luchtbrugplan) niet in aanmerking kwamen. Thans wordt de zaak wederom onder het oog gezien. ad. H. Voor wat betreft de verbetering van het plaveisel in de oude straten, verwij zen wij naar het antwoord, dat door ons werd gegeven naar aanleiding van dooi meer dere leden in de sectievergaderingen ge maakte opmerkingen over verlaging van post 58 (onderhoud van straten en pleinen) van de begrooting van den dienst van ge meentewerken, en dat të vinden is op pag. 17 van het Algemeen Rapport omtrent het onderzoek der Gemeenebegrooting voor 1936 (Bijlage no. 1 1936). (Dit antwoord luidde als volgt: Getracht zal worden de straten in een zoo goed mogelijken staat te houden. Veelal heerscht er een misvatting ten opzichte van het onderhoud van straten, n.1. dat men meent dat alle straten reeds van een goede bestrating voorzien moeten zijn. Dit nu is een onmogelijkheid en zou voor opvolgende jaren groote verschillen in de onderhouds kosten medebrengen. Er zouden dan jaren zijn, dat de kosten abnormaal groot zouden zijn, terwijl in andere jaren geen emplooi voor de straatmakers zou z(jn. Een regelmatig on derhoud en in opeenvolging vernieuwen van slechte bestratingen is de beste werkwijze. Van verwaarloozing mag niet te spoedig gesproken worden. Onze gemeente kan ge voeglijk met andere gemeenten vergeleken worden. Redactie.) Dat ook in de afgeloopen jaren deze aan gelegenheid, ondanks de steeds strenger doorgevoerde besnoeiing der uitgaven, de volle aandacht van het College had, moge U blijken uit de in 1934 en 1935 aangebrachte verbeteringen o.m. in de bestrating van de Weezenstraat, de Janzenstraat, het Doolhof, de Kuipersraat, de Kuiperdwarsstraat, de Vlamingstraat en de Laan, terwijl in 1936 de Breewaterstraat tusschen Spoorstraat en Ca- liforniestraat van een tegelrottoir werd voor zien. De verbetering van de bestrating wordt zooveel mogelijk wijksgewijze geregeld. Zoo ligt het in het voornemen om in 1936 nog een aanvang te maken met de verbetering van de bestrating in de Spoorstraat en Gravenstraatbuurt, be houdens dat natuurlijk het gewone onder houd der straten ook nog plaats vindt. Een en ander voor zooveel dit in verband met het op de begrooting 1936 uitgetrokken bedrag ad 39.345.— voor onderhoud van straten en pleinen mogelijk is. ad. Hl. Omtrent de verbetering van den Strooweg door verbreeding bij het Geel-Wit terrein wordt medegedeeld, dat moeilijkheden met de eigenaren van aangrenzende percee- len, alsmede de hooge kosten de oorzaken zijn, dat van een verbetering daar ter plaatse voorloopig niets zal kunnen komen. Door den heer A. Uithol (Nationaal Herstel) waren de volgende vragen aan B. en W. gericht, Is het B. en W. bekend, dat verschil lende onderwijzers van de openbare school deel hebben genomen aan de door de S.D.A.P. georganiseerde 1 Mei-betooging 2. Achten B. en W. het deelnemen door onderwijzers (opvoeders van de Nederland- sche jeugd) aan socialistische demonstraties niet in strijd met het prestige van den on derwijzer? 3. Achten B. en W. het deelnemen aan socialistische demonstraties door onderwijzers niet in strijd met de uitspraak van den Ml- 1. nister, n.1., dat de onderwijzer ook buiten de school zich moet herinneren dat hij onder wijzer is? 4. Zijn B. en W. ook niet van oordeel, dat de onderwijzers, die deel nemen aan socialis tische demonstraties, voorafgegaan door een muziekcorps, dat onder meer de „Internatio nale" speelde, schade doen aan het openbaar onderwijs? 5. Zijn B. en W. bereid, ter voorkoming van een herhaling, maatregelen te treffan, waardoor bij vele ouders de ergernis over Het gebeurde wordt weggenomen, en welke zul len deze maatregelen zijn? Het college antwoordt hierop als volgt: Vraag 1. Neen. Vragen 2, 3, 4, 5. Het oordeel of het wajn- delen achter een de Internationale spélend muziekkorps door een onderwijzer in strijd is met het prestige van den onderwijzer, is af hankelijk van de wijze, waarop men de zaak beziet. Wij achten het uit den aard der zaak dbn onderwijzer tot plicht geen handelingen 'te verrichten welke op eenigerlei wijze schade zouden kunnen doen aan het onderwijs,., dus de openbare onderwijzer ook niet aan liet openbaar onderwijs. Wij onderschrijven dus geheel de uitspraak van den Minister van Onderwijs, Kunsten én Wetenschappen (Handelingen Tweede Kamer S.G., blz. 1143, le kolom), dat de onderwijzer ook buiten de school zich herinnere, dat hij onderwijzer is. Deze bewindsman voegde daaraan toe. „Ik meen te mogen zeggen, dlat wie niet nationaal kan medewerken in jde Overheidsschool en wie zich niet dienovereen komstig kan gedragen, omdat zijn overtui ging hem dat verbiedt, niet thuishoort op de openbare school". Wij zien niet in, dat het demonstreeren jjn een optocht van een partij, welke niet Voor burgerambtenaren verboden is, ook maar óp eenigerlei wijze in verband zou kunnen wór->' den gebracht met des Ministers uitspraak. Inderdaad dient men zich te hoeden s om door het stellen van vragen de feiten zooda nig op te blazen, dat aan de handelingen van een enkeling meer aandacht wordt geschon ken dan deze verdienen, terwijl het geheel er zeer ernstig door kan worden geschaad. Het wil ons beter voorkomen, indien de onderwijzers ook op dit punt geen aanstopt gaven, maar wij leven in een vrij land, waar een ieder met alle basis van recht' en wet vrije gedachte en wilsuiting heeft. Wij zijn dan ook niet bereid maatregelen te. tref fen om aan het verlangen van den vragen steller tegemoet te komen. Door den heer Dr. P. Feenstra Kuiper (Gem. Belang) waren de vol gende vragen gesteld: jj le. Is het juist, dat b(j de op 10 Decembfer 1935 gehouden aanbesteding voor levering van politiekleeding hebben ingeschreven 6 firmd'ïf uit deze stad en 5 firma's uit andere plaatseii 2e. Is het juist, dat de inschrijvingsbdragpn van alle 5 firma's uit andere steden en ook dat van der firma's hier ter stede woon achtig, lager waren dan het inschrijvings bedrag van de firma, waaraan B. en W. Op 20 Januari 1936 de levering gegund hebben? 3e. Indien 2e. bevestigend wordt beantwoord, billen B. en W. dan verklaren, om welke ge gronde redenen zij zoowel 5 firma's uit andere steden als ook de firma, die de laagste was van de hier ter stede woonachtige, niet in aanmerking hebben gebracht? 4e. Achten B. en W. het niet opvallend dat, nadat het voorstel-de Nijs op 15 Februari 1935 werd gedaan met de bedoeling het mono polie van de firma Grande te breken en vrije concurrentie te verkrijgen, de gunning, met passeering van 6 firma's, die lager inschreven, weer juist aan de firma Grande geschiedde? Zijn zij niet van meening, dat dit gelijkt op lijdelijk verzet tegen bedoeld Raadsbesluit? Het antwoord van B. en W. luidt: Vragen 1 en 2. Deze vragen worden beves tigend beantwoord. Vraag 3. Bij gunning aan eenigen inschrij ver, waarbij er op zou kunnen worden gere kend, dat aan alle gestelde elschen zou wor den voldaan, had deze zonder eenigen twijfel moeten geschieden aan een niet ter plaatse gevestigde firma. De levering zou dan een direct voordeel aan de gemeente hebben opgeleverd, dat te stellen In op 350, Het is ons echter gebleken, dat als gevolg daarvan A. Grande aan wien vrij in con tinuatie van de vorige 29 jaar ook thans weer de levering hebben gegund en wiens bedrijf daarop geheel is ingesteld 1% man zou moeten ontslaan, met als gevolg dat deze naar met voldoende zekerheid is vast te stellen als steunbehoevenden ten laste der gemeenschap zouden komen. Onze handel wijze brengt dan ook een indirect voor deel voor de gemeente mede, dat zeker groo- ter is dan het directe en derhalve in het welbegrepen belang der gemeente is. Vraag 4. Voor veronderstellingen als hier bij gedaan, achten wij voor hem, die objectief het door ons ingenomen standpunt wil be schouwen, geen normale basis aanwezig. HET PINKSTERFEEST In Casino. Harold Hill's Band, die gedurende de beide Pinksterdagen in het als „Zomertuin" inge richte Casino de dansmuziek en attractie's verzorgt, heefc een bezetting van 10 personen w.o. de populaire en uit de vele revue's en operette's bekende zanger Harry Boda. Verder het uitmuntende accordeon-duo Les Nobles, hetwelk zeer mooie opera-potpourri'es uitvoert. Voorts is de Band ingesteld zoowel voor Jazz met 2 vleugels als stemmingsmuziek, Tango orkest en geeft tevens enkele show's, waarbij Harry Boda als zanger medewerkt. WA SM AC Hl ME VAMAF Fl.11 P/MN» - -COM TAHT; j FL- 120 ELECTR01UX EM VOLTA S T. F I U 1G ERI VAMAF FL. 1; P.WEEK KAlUALWtSIIS TIL 4» VOORSTEL TOT OVERDRAGEN VAN EEN GEDEELTE VAN DEN LANGEVLIET, GELEGEN TEN NOORDEN VAN DE DOGGERSVAART. In de vergadering van 11 Februari 1935 besloot de Raad aan den polder „Het Koe gras" in eigendom, beheer en onderhoud over te dragen een gedeelte weg met daarbij be- hoorende werken en gedeelte sloot, gelegen in den polder „Het Koegras", zijnde een ge deelte van den Langevliet, gelegen ten noorden van de Doggersvaart. Dit besluit werd, in verband met het be paalde bij artikel 228, letter c der Gemeente wet door B. en W. aan Gedeputeerde Staten van Noordholland ter goedkeuring aange boden. Bij schrijven van 6 Juni d.a.v. berichtte de Voorzitter van dit College, dat Gedeputeerde Staten aan het ingezonden raadsbesluit geen goedkeuring konden hechten, omdat dit be sluit beoogt niet alleen den eigendom, maar ook het beheer en het onderhoud van bedoel den weg ten laste van den polder „Het Koe gras te brengen, hetgeen, in verband met het bepaalde bij artikel 26, 3e lid, der Wegenwet, niet mogelijk werd geacht. De aandacht werd er op gevestigd, dat arti kel 19, 3e lid, dier wet evenwel de mogelijk heid opent om het onderhoud van bedoelden weg ten laste van den polder „Het Koegras" te brengen, nadat het Bijzonder Reglement van Bestuur van dien polder daartoe was ge wijzigd. Blijkens besluit van Gedeputeerde Staten van 4 Maart 1936, no. 8, ter afkondiging van het besluit van Provinciale Staten van Noord holland van 17 December 1935, no. XVI, is bedoeld Bijzonder Reglement van Bestuur voor den polder „Het Koegras" door laatst genoemd College in den aangegeven zin ge wijzigd, zoodat de wettelijke beletselen thans zijn opgeheven en >e aangelegenheid afdoende kan worden geregeld. Dientengevolge stellen B. en W. voor het raadsbesluit van 11 Februari 1935 opnieuw vast te stellen, met inachtneming van de wij zigingen en aanvullingen welke thans noodig zijn. In de PORTIEK bij WERNER CR ONE, Koningstraat 29, hangt een bus. Doet uw belichte rolfilm daarin en den vol genden dag is ze ontwikkeld en afgedrukt. Wij maken 't U gemakkelijk. Ga naar Koningstraat 29. Wel beter niet duurder. ABESSINISCH DORP. In Casino. Abesslnië in Casino! Reeds kon men door middel van de sprekende reclame platen, waar op de markante koppen der Abessiniërs zjjn afgebeeld, de aankondiging lezen dat er van 4 tot en met 9 Juni dus 6 dagen een Abessinisch dorp zich in Den Helder komt vestigen. De groote Casino-zaal en het ruime tooneel zullen daarvoor worden herschapen in een stuk woestijn met hutten en gebergten, waarin een 25-tal Abessinische mannen, vrou wen en kinderen hun leven en werken In de woestijn zullen demonstreeren. 1 Zij geven tevens een inheemsche voorstel ling, bestaande uit: fakir-verrichtingen, Oriën- tische dansen, enz., alles begeleid door hun typische Oostersche muziek. Gedurende het groote Voorjaarsfeest dat momenteel gedu rende 14 dagen in den Haagsche Dierentuin wordt gehouden, is dit interessante dorp in de groote Dierentuinzaal geïnstalleerd en blijkt op dit feest de grootste attractie te zijn. De Telegraaf schrijft: Het dorp trekt daar zeer veel belangstelling. Na den Haag komt het in z'n geheel naar hier en gezien de zeer matige toegangsprijs zal heel Den Helder deze actueele show wil len zien. „MUSIS SACRUM". De directie van „Musis Sacrum" verzoekt ons te willen herinneren aan den Cabaret- en Dansavond, op Zondag 31 Mei. Naast het reeds in de advertentie van Don derdag j.1 genoemde programma is, zooals in de advertentie van heden wordt bekend gemaakt, een actueele scène ingelascht, n.1 de muggen van den afsluitdijk. Meer dan 6 maanden zijn de duinen en het strand en het rood- en loodgrijs gedakte Huisduinen verlaten geweest. Alleen was daar de wilde Noordwester, die soms dagenlang over de behelmde duin kruinen streek, die het zand op de hellingen opstoof, en het voortjoeg langs de kust, mijlen en mijlen ver. De golven stonden ook dezen winter weer vele malen aan den voet der duinen en het was de oude strijd van het water tegen het aan de zee onttrokken land. Het was een ver laten oord, daar bij Huisduinen, waar mis schien een enkele eenzaamheidszoeker zich een enkele maal waagde. De trek al begonnen. Dan komt de lente en met haar de eerste koestering van milde zonnewarmte over deze stranden. En op de Zondagen kwamen ze: nog wat schuchter misschien en nieuwsgierig, de eer sten, die de stad ontvluchtten. Zij, die reeds na de schoonheid wilden puren uit dat prachtig duinlandschap en uit de zee, waar van de einder nog schuil gaat achter de bre king der branding op de banken. Allengs werden het er meer en sinds en kele weken kan men zeggen, dat de trek, zij het dan in bescheiden mate, begonnen is. MorgenEerste Pinksterdag. De traditioneele en tevens officieele openingsdag van het Huisduiner badleven. Want dan eerst ontwaakt Huisduinen met recht uit z'n winterslaap en ook deze maal zal dit ontwaken gepaard gaan met alle vreugde en moed en jong optimisme, dat een jeugdige en, ondanks zekere factoren, pers pectief bezittende badplaats, maar kan be zitten. Men zal op deze feestdagen en ook in het geheele seizoen, niet denken aan narigheden, die misschien wel eens zouden kunnen ge beuren, er zal geen geest van défaitisme heerschen; integendeel: Huisduinen is jong en zal zich weten te verdedigen, waar men tracht teniet te doen, wat in 12 jaren werd tot stand gebracht. Het is niet de eerste maal, dat het zich moet verdedigen. En het is niet de eerste maal, dat het de slagen van het noodlot pa reerde Huisduinen is een dorp, dat zjjn plaats ln het Nederlandsche badplaatsleven inneemt eneen eervolle plaats. En dan mogen wij niet vergeten, dat w(j dit te danken hebben aan een instelling, welke van dit pretentielooze dorp aan het Marsdiep, bestaande uit wat simpele huis jes en schuurtjes in een twaalftal jaren een badplaats wist te metamorfoseeren, welke wij Helderschen als trekpleister voor onze stad niet genoeg waardeeren kunnen. Deze instelling heet: N.V. Zeebad Huis duinen. HuisduinenGangmaker van Den Helder. De crisis zal, menschelijk gezien, wel niet eeuwig duren. En komen wjj haar te boven, dan zal ook Huisduinen z'n vleugels wijder kun nen uitslaan. Dan zullen de jaren, dat men met een nadeelig saldo bleef zitten tot de historie behooren en zal Den Helder zich er over kunnen verblijden, dat deze badplaats niet bij de eerste strubbelingen als een nood lijdende post om hals gebracht werd. In de laatste raadszitting stelde een der leden vast, dat het onmogelijk is te bereke nen wat Zeebad Huisduinen voor Den Helder geweest is. Natuurlijk: in geldswaarde valt dit niet uit te drukken, maar we mogen aannemen, dat datzelfde Huisduinen èn uit financieel èn uit een oogpunt van goodwill Den Helder geen windeieren heeft gelegd. Integendeel: het fungeerde en fungeert nog als gangmaker van onze marineplaats, waarheen waarlijk zooveel toeristen niet zou den komen als er niet een aardige badplaats met een goede vreemdelingenservice was. En daarom lijkt het ons noodzakelijk, dat de Heldersche bevolking het besef bijge bracht wordt, dat tenslotte, en vooral nu, niet alles van één kant kan komen. Reeds te lang heeft men alles alleen moeten beredderen en tot nu toe is dat gelukt. Maar men heeft de steun (zoowel finan cieel als materieel) noodig van onze geheele bevolking. Onbekend maakt onbemind; hoevele stad- genooten weten tenslotte iets van de recente historie van dit Huisduinen af. Hoevelen weten hoe het ontstaan is en hoe het groeide. Vandaar dat het ons niet onnuttig ljjkt op den vooravond van de opening het een en ander van dien groei te vertellen. Hoe 't groeide Het is, zooals hierboven gezegd, reeds een jaar of 12 geleden, dat enkele menschen, in dat verloren stukje bewoonde grond aan Huisduinen perspectief zagen. Toentertijd kon men er niet logeeren, er waren geen villa's en voorts was het dorp eigenlijk maar een zéér, zéér stiefmoederlijk bedeeld kind van Moeder Den Helder. Na niet al te langen tijd werd een N.V. op gericht en toog men aan het werk. Van de genie werden op het vermaarde Galgenveld eenige huisjes overgenomen voor niet al te hoogen prijs en zoo ving de, toen nog min of meer geïmproviceerde, toeristenservice aan. En zieen ziehet lukte. Daar kwamen menschen uit andere plaat sen, daar kwamen toeristen op hun doorreis en daar waren er zelfs, die hun vacantie hier kwamen doorbrengen. Spoedig bleek, dat men een gelukkige gooi had gedaan, want al heel gauw was men verlegen om huisvesting. Men wendde zich tot het Gemeentebestuur en met diens hulp en benevens met het verkregen kapitaal door plaatsing van aandeelen was het moge lijk, een 5-tal villa's, zooals men ze nu te Huisduinen vindt, te laten bouwen en 14 in totaal te meubileeren. Dat was een belangrijke stap in de goede richting, want reeds het eerste het beste jaar waren alle villa's voor 100 bezet. Huisduinen groeide Toter opnieuw de hoofden bjj elkaar gestoken werden. De stroom van vreemde lingen nam nog steeds toe en wat was ten slotte een badplaats zonder goed geaccomo- deerd badhotel? En weer toog men naar 't Gemeentebestuur en weer zegde dit zjjn hulp toe. Het hotel kwam, een hotel met een eetzaal, welke aan 80 personen plaats biedt, met niet minder dan 35 kamers, en met een service, die aan lederen smaak tegemoet kwam. Daar kwamen ook andere pensions en an dere ontspanningsgelegenheden, als „Dennen heuvel", een uitgezochte pleisterplaats voor onze jeugd, „Panorama" met z'n tennisbanen, enz., enz. De exploitatie liep prachtig De keerzijde Dan komt de tijd van neergang. Het ge heele badleven, zoowel in Huisduinen als in andere badplaatsen langs de kust wordt ont wricht. De vreemdelingen kwamen in mindere getale op en de gasten uit eigen land hebben de tering naar de nering gezet. En donkere wolken gaan over Huisduinen. Evenwel, merkwaardig is dat zelfs in het Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, WeststraatJI le Pinksterdag: 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel Solozang door Mevr. v.d. Poel en den heer G. Meijer. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). 2e Pinksterdag: 's Morgens 10.30 uur, Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „De Geest, die uit God is" 12.30 uur, Kinderkerk door Ds. Enklaar Geref. Kerk (Julianapark). le Pinksterdag. 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Mejjnen 2e Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). le Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, Ds. Megnen s Avonds 5.30 uur, Ds. F. Tollenaar 2e Pinksterdag: Geen dienst. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat), le Pinksterdag: 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. N. v. d. Kraats. 2e Pinksterdag: 'sMorgens 10 uur, Ds. N. v.d. Kraata Chr. Geref. Kerk (Steengracht), le Pinksterdag: 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, de heer J. Rebel. 2e Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, de heer J. Rebel Herst. Evang. Luth Gem. (Weezenstr.). le Pinksterdag: 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgez. Gem. le Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidta Evangelisatie (Palmstraat). le Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, Ds. J. W. Swaan, van IJmuiden. Collecte voor de zending 2e Pinksterdag: 's Morgens 10 uur, Ds. G. Waardenburg, van Haarlem. Gebouw Middenstraat 117. le Pinksterdag: 's Avonds 8 u„ Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). le Pinksterdag 's Morgens 10 uur. kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: le Pinksterdag: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Tuindorp. Verschillende sprekers, 's Avonds 8 uur, verschillende sprekers 2e Pinksterdag: 's Avonds 8 u., de heer D. Meijer, van Heilo Dinsdagavond 9 uur, bidstond van den Supra-Nationalen-Gebedsbond. Leger des Heils. le Pinksterdag: 10 uur v.m. Heiiigings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 2e Pinksterdag: 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 le Pinksterdag: 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. huisduinen: Ned. Herv. Gemeente. le Pinksterdag: 's Morgens 9.30 uur, Ds. M. van Wichen jaar 1933 nog alles vol geboekt was in het hoog-seizoen. zoowel in het hotel als da villa's. Maar er komen andere factoren en geza menlijk vormen deze een fel noodlot, waar tegen de jonge en veelbelovende badplaatd moest en moet strijden. Want mèt de crisis in het bedrijf kwam daar een verkleining van het strand vóór het paviljoen, die al spoedig ernstige afmetingen aannam en het ergste voor Huisduinen als badplaats deed vreezen. Het directe gevolg hiervan was, dat tal van dagjes-menschen (een categorie, tusschen haakjes, die Huis duinen niet missen kan) het strand bij paal 3 opzochten, hetwelk hun des te gemakke lijker gemaakt werd toen de gemeente b(j de z.g. Donkere Duinen het tegelpad liet aan leggen. Het was niet alleen dit tegelpad, ook an dere wegen werden aangelegd en hoewel w(j geenszins de goede bedoeling in twijfel mogen trekken, het valt niet te ontkennen, dat hier door een afvoer van publiek het gevolg was, dat thans niet via Huisduinen, doch met pas seering hiervan strandwaarts gaat. Hetgeen jammer is. En als derde der noodlotsslagen was daar het oude paviljoen, dat niet meer die acco- modatie vermocht te bieden, welke aan een op moderne leest geschoeid bedrijf gesteld wordt. Alle factoren grepen natuurlijk ln el kaar en drukten vanzelfsprekend een zeer ongunstig stempel op het Zeebad Huisduinen, Een ander geluid. Men zou zoo zeggen: dat ziet er duister voor Huisduinen uit en waren er dan ook b(j dit alles geen lichtpunten, we zouden het moeten toestemmen. ,p Gelukkig is dit niet zoo en al magiër dan niet gesproken worden van een volkopien helder vuren-zicht, daar zjn factoren, die tot optimisme dwingen, t .aevinp Allereerst: het Strand. En dan kunnen wt)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9