Buitenlandsch Overzicht. DE GOUDEN BRUG NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA No. 7759 EERSTE BLAD DINSDAG 2 JUNI 1936 64ste JAARGANG De Duitschers versterken de grens langs Tsjechoslowakije Invoer van pasmunt in Duitschland De kabinetscrisis in België. Dr. Schuschnigg onverwachts naar Italië. Frankrijks nieuwe kamer bijeen. De Italiaansche ministerraad bijeen. Een van de beide Zweed- sche ambulances ontdekt Vliegtuigen aan boord van oorlogsschepen. Nieuwe onlusten in het Noorden van Palestina. Een Britsch-Japansch incident. China en Japan. Een Chineesche spoorbrug opgeblazen. FEUILLETON. ROMAN VAN B HANNO PLESSEN. zy staat op en steekt hem de hand toe. COURANT Abonnement per 8 maanden by voorultbet.» Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wleringen en Texel 1.65; binnenland 2.—, Nederl. Oost- en Weet-Indië per zeepost 2.10, Idem per mail en overige landen 8.20. Losse nos.%4 ct,[ fr. p. p. 6 ct Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschynt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerfl v/h. O. DE BOER Jr, Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIE Nt 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentlën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bi) niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct. (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct. Argentinië verzoekt om bij bewapening van de Assemblee van den Volkenbond en verscherpt daardoor den internationalen toestand. - Dreigende toestand in Noord-China. Stijgende spanning. Ofschoon de toestand in Europa reeds gecom pliceerd genoeg is, heeft Argentinië daarbij nog een duit in het zakje gedaan, waardoor de complicaties nog be langrijk zijn toegenomen. Het betreft de bij eenroeping van de Assemblee van den Vol kenbond, die wij in ons nummer van Zater dag reeds meldden. In Italië heeft men geen geringen aanstoot genomen aan dit initiatief. Zoo schrijft de Fransche journaliste mevr. Tabouis o.m.: „De stap van Argentinië wordt in leiden de kringen van Europa vrij ongunstig voor Italië geacht, want het lijdt geen twijfel, dat politieke combinaties, welke in de com missie van 18 kunnen bestaan, moeilijk denk baar zijn in de Assemblée, waarin alle kleine staten en die zijn de fanatiekste voor standers van de sancties vertegenwoor digd zijn. Italië kan dus geen staat maken op een gunstige stemming voor opheffing der sancties, en de Italianen zijn bijgevolg vrij boos. Gisteren tegen het einde van den middag beproefden zij aUe mogelijke ma noeuvres te Genève om op een of andere wijze aan den moeilijken toestand, in welken zij zich geplaatst zagen, te ontkomen". En de N. R. Crt. schrijft er in een hoofd artikel o.m. over: Op den voorlaatsten dag voor Pinksteren komt Argentinië met een verrassing aan, die de spanning omtrent hetgeen er na Pinkste ren in de wereld gaat gebeuren nog zeer verhoogt. Zonder het verzoek van Argentinië om bijeenroeping van de Assemblée van den Volkenbond, was die spanning reeds groot genoeg. Dit verzoek kan gelijk staan met het openen van den doos van Pandora. De spanning was reeds groot, omdat er zooveel roering is in de Europeesche politiek. Hitier komt maar niet voor den dag met zijn antwoord, waarop hij in de bergen van Beieren geruimen tijd heeft gebroed. Duitschland blijft een groot vraagteeken, en is het vooral niet minder geworden na de reis van Beek naar Belgrado. De Temps meent reeds te kunnen constateeren, dat Beek niet tevreden zal zijn met zijn reis. Is hier de wensch niet de vader van de ge dachte De betrekkingen tusschen Londen en Rome zijn op het oogenblik ook al een punt van groot belang. Juist voor Pinksteren is Mus- solini een offensief begonnen voor de toena dering tot Engeland. Dreigement en vriende lijkheid wisselen elkaar snel af te Rome. Dat ls een geruststellend besef, als uit Rome dreigende woorden klinken, maar het strekt tot vermindering der beteekenis van ieder verzoeningsoffensief. Wy zullen niet gissen naar de bedoelingen van dit voorstel. Te Londen zien de meesten er blijkbaar een poging in, om de leden van den Volkenbond aan hun plicht tot volhou den der sancties te herinneren. Te Partjs echter zien verscheidene bladen, die de Ita- 3 maal per dag Den Helder- Wieringermeer - Medemblik - Hoorn - Amsterdam. Verbinding met geheel West-Friesland. lianen bijzonder goed gezind zijn, er een be wijs in, dat Argentinië een einde gemaakt wil zien aan de sancties. Zoo vermoedt ieder wat hem het liefst is. Wat de uitwerking er van zal zijn, welke strooming ter Assemblée de vergadering zal meesleepen, heeft Argentinië in ieder geval volstrekt niet in de hand. Wij betwijfelen dan ook of men te Rome zelf zoo gelukkig zal zijn over het initiatief als bevriende bla den te Parijs het voorstellen. Men heeft er nu eenmaal geen reden om van Argentinië een voorstel tot onderwerping van den Vol kenbond aan het voldongen feit te verwach ten, en men weet er stellig, dat een heele reeks van politiek belangrijke staten en staatjes krachtige voorzetting van de actie tegen den veroveraar van Abessinië zal eischen. Verder zal men er niet met genoe gen zien, dat Engeland en de nieuwe Fran sche regeering te Genève, in het openbare debat van de Assemblée, aan den veelvul- digen druk van dien staat worden blootge steld. Het Japansche pers agentschap Domei meldt, dat in het mi nisterie van buitenland- sche zaken ernstige on gerustheid bestaat in verband met den aanslag op den militairen trein, bij Tientsin gepleegd en waarover elders in dit blad een bericht is opgenomen. Deze gebeurtenis, aldus zegt men, heeft bewezen, hoe noodzakelijk de troepenverster kingen in Noord-China, waartegen Naninking geprotesteerd heeft, zijn. De regeering te Nanking blijft volkomen werkeloos tegenover alle anti-Japansche propaganda. Men acht het zeker, dat invloedrijke kringen der Kwo- min-tang bij den aanslag en de betoogingen betrokken zijn. De Japansche militairen ver klaren verder, dat het ongeluk is geënsce neerd en een aanslag beteekent op het vrije transport van Japansche troepen. Ze eischen dat alle treinen, die troepen vervoeren door uitktjktreinen worden voorafgegaan. De spoorweg-autoriteiten leiden het onderzoek, maar men vreest, dat de Japanners het resul taat hiervan niet zullen afwachten en zelf de hun noodig dunkende maatregelen zullen treffen. De „Daily Telegraph" meldt uit Praag, dat de Duitschers de Beiersch-Tsjechische grens met koortsachtige haast militair versterken. Van Landshut af worden alle autowegen, welke naar de grens leiden, verbreed. Veel nieuwe wegen zyn in aanleg. Wanneer deze gereed zyn, zal het geheele Noord-Oos telijke deel van Beieren, dat langs de Tsje chische grens is gelegen, voorzien zijn van een militair wegennet. Van Landshut af wordt een aantal onder- grondsche forten aangelegd, welke spoedig gereed zullen zjjn. De nieuwe verordening treedt 1 Juni in werking. Men heeft dezer dagen kunnen lezen van het door de Duitsche regeering ingestelde verbod van den invoer van pasmunt in Duitschland. Van de grenzen, waarbinnen in voer krachtens de nieuwe verordening zal zijn toegestaan, hebben wij eveneens melding gemaakt. Een vraag, die nog open bleef, was de datum van in werking treden. Naar wjj thans vernemen is deze vastgesteld op 1 Juni. Gisteren dus zijn de nieuwe bepalingen van kracht geworden. Nog geen oplossing. Zaterdagmorgen heeft koning Leopold nog drie politici ten paleize ontvangen. Het wa ren de katholieke oud-ministers graaf de Brocqueville, van Cauwelaert en Heyman. Allen verklaarden na afloop nog geen an dere oplossing te zien dan een nieuw kabinet Van Zeeland. Tegen den middag heeft koning Leopold zjjn audiënties gestaakt tot Dinsdag ochtend. VAN ZEELAND WEIGERT OPDRACHT TOT KABINETSVORMING. De politieke gebeurtenis van den dag was, dat de koning gisteren den premier van het vorige kabinet. Van Zeeland, by zich heeft laten ontbieden en hem heeft opgedragen de nieuwe regeering samen te stellen. De heer Van Zeeland heeft echter voor de opdracht bedankt en als reden opgegeven, dat hij geen politiek persoon is. Verwacht wordt, dat de koning thans vol gens de zuiver-politieke traditie den socialis- tischen leider Vandervelde zal belasten met het samenstellen van eén regeering. Of zulk een regeeringsvorm vlot van stapel zal loopen, kan echter voorshands worden betwijfeld. De heer Vandervelde moet namelijk de mede werking hebben van de kath. en liberalen. Om rust te nemen? De Oostenrjjksche bondskanselier Schusch nigg is gisterenavond tien uur per spoor uit Weenen naar Venetië vertrokken. Dit onverwacht vertrek heeft veel opzien gebaard. Te Rome werd officieel medegedeeld, dat Schuschnigg slechts naar Italië zou komen om er gedurende een achttal dagen rust te nemen. Men heeft hier zelfs aan toegevoegd, dat de kanselier geen bezoek aan Rome zal brengen. Wel zou hy gedurende zyn Italiaan, sche verbiyf Suvich, den onderstaatssecretaris voor Buitenlandsche Zaken, ontmoeten, en acht men ook een gesprek met den Duce mogeiyk. Waar dergeiyke ontmoetingen dan plaats zouden hebben, wordt echter niet ver meld. De zestiende wetgevende periode van de Derde Republiek is begonnen. De nieuwe Ka mer, uitdrukking van de atembusuitslagen van 26 April en 3 Mei, heeft gisterenmiddag haar eerste zitting gehouden. „Wq zullen", zoo zeide Blum in zyn congres rede, „trachten in deze maatschappy het maximum aan verbeteringen voor de arbeiders klasse en aan sociale rechtvaardigheid te be reiken. Mocht echter biyken, voegde hy er aan toe, dat het in het huidige kader der maat- schappeiyke instellingen onmogeiyk is tot ver beteringen te komen, dan zal ik niet aarzelen u te zeggen: „het was een hersenschim van de maatschapppy, zooals zy op het oogenblik is, kan niets goeds gemaakt worden. Er valt niets te verwachten, want de weerstand van het persooniyk egoïsme is onoverwinneiyk". Dan zal ik u uitleggen om welke redenen wy niet hebben kunnen slagen en welke conse quenties gij daaruit behoort te trekken". „De Courant". De organisatie van Ethiopië. Gistermorgen om 10 uur is de ministerraad onder- voorzitterschap van Mussolini, bijeen gekomen. De raad heeft een reeks maatregelen getroffen voor de organisatie van Ethiopië. In de eerste plaats is besloten tot een plan voor den wederopbouw van Addis Abeba. Een reeks decreten inzake de voorwaarden voor den grondverkoop maakt grondspeculatie onmoge- iyk. Men heeft verder besloten, dat de nieuwe stad een uitgebreide tuinstad zal worden, ter- wyi uitgestrekte wijken voor de ambtenaren beschikbaar zullen blyven. De militaire lucht- dienst tusschen Mogadiscio, Addis Abeba en Eritrea functionneert thans regelmatig drie maal per week. Tevens wordt overwogen een belangryken Weg aan te leggen, welke Eritrea en Somaliland moet verbinden. De regeering heeft den uitvoer van zilveren daalders en edele metalen verboden. Ook heeft men beslo ten tot de vorming van een autonome afdee- ling met een beginkapitaal van 10 millioen lire om de openbare werken in Abessinië te finan cieren, over te gaan. Er werd een wetsontwerp goedgekeurd om den in Oost-Afrika gevallen Italiaanschen studenten het doctoraat en diplo ma toe te kennen. De ministerraad vergadert Maandag 1 Juli a.s. wederom. Zaterdag is in den ministerraad tevens be kend gemaakt, dat van de 12000 vrywilligers van de zwarthemden-divisie Tevere, samenge steld uit Italianen uit het buitenland, 5000 heb ben gevraagd, of zij zich in Abessinië mochten vestigen. Het Fransche comité tegen de sancties heeft den volgenden oproep gepubliceerd: „De sanc ties tegen Italië zijn gebleken gevaarlijk en zonder uitwerking te zyn. Helpt de regeering hiertegen steHing te nemen door een verzoek schrift te teekenen tot onmiddellijke opheffing van de sancties". De oproep is o.a. geteekend door Frangois Mauriac, Maurice Broglie, Henry Bordeaux, Luis Lumière, Millerand Doumergue en andere vooraanstaande letter kundigen, musici, militairen en politici. Noordoosteiyk van Neghelli. Dr. Junod, vertegenwoordiger van het inter nationale Roode Kruis-comité te Abessinië heeft medegedeeld, dat vliegtuigen een kamp van de Zweedsche ambulance hebben ontdekt in de buurt van Hadakoemi, in de provincie Bale, Noord-oosteiyk van Neghelli. Uit een van de vliegtuigen heeft men een briefje omlaag geworpen, waarin den leider van de Zweedsche ambulance wordt verzocht zich naar Addis Abeba te begeven. Van Neghelli uit zyn de Italianen, ook nu Addis Abeba bezet is, nog niet verder opge rukt. Dit beteekent, dat de geheele sector van Dolo naar Addis Abeba practisch nog in han den is van de Abessynen en dat hier ook nog Abessynsche troepen zijn. Het is niet onzeker, wat er met deze troepen zal gebeuren. Zij zul len op den duur wel weer aan hun normale werk gaan. Verandering en uitbreiding op Engel- sche kruisers. In Engelsche deskundige kringen heeft men den laatsten tyd herhaaldeiyk geklaagd, dat de luchtstrijdkrachten by de Engelsche marine onvoldoende waren. Het Engelsche ministerie van luchtvaart heeft de admiraliteit voort durend in de gelegenheid gesteld haar vlieg tuigenmateriaal te vernieuwen en uit te brei den. Een bezwaar trad daarby aan den dag, n.1. het tekort aan accommodatie voor vlieg tuigen aan boord van kruisers en slagschepen, welke gebruik maken van een katapult-inrich ting. Dit bezwaar heeft men trachten te ondervangen bij wijze van proef aan boord van den kruiser Cumberland, welke behoort tot de z.g.n. Washlngton-klasse. Deze kruiser is onlangs in reparatie gegaan en toen het schip in het dok werd opgenomen had het een katapultinrichting en een zeevliegtuig aan boord. Tus dusverre placht men zich by deze vliegtuiguitrusting te houden, omdat een vlieg tuig slechts kan worden vastgesjord op de katapult-inrichting. Derhalve kan een schip met één katapult-inrichting slechts één vlieg tuig vervoeren. Daarin ls nu verandering gekomen. Behalve van de katapult-inrichting en het eene vlieg tuig Is het schip thans voorzien van een soort loods, welke geplaatst is voor den hoofdmast en waarin bergruimte is voor nog drie vlieg tuigen. Deze vliegtuigen zyn amphibie-vlieg- booten van het Walrus-type. Verder is het luchtafweergeschut van den kruiser uitgebreid en gemoderniseerd. Het ligt in de bedoeling van de Engelsche admiraliteit om alle kruisers van de Washing- ton-klasse op dezelfde wyze te verbeteren. De Suffolk is thans te Chatham onder handen genomen en de Kent zal worden «veranderd zoodra deze kruiser uit de Chineesche wateren is teruggekeerd, waar het schip zal worden vervangen door de Cumberland. DE UITBREIDING DER LUCHTSTRIJD KRACHTEN IN DE VER. STATEN. De militaire commissie van den Senaat te Washington heeft de aanvaarding aanbevolen van een voorstel, waarby de luchtstrydkrach- ten van het leger van 1800 op 3220 vliegtul gen gebracht worden. Een door het Huis van Afgevaardigden aangenomen voorstel had verhooging van het aantal vliegtuigen tot 4000 aanbevolen. DE ITALIANEN IN ABESSINIfi. De Britsche Roode Kruls-men- schen in vryheid gesteld. Kolonel Llewellyn en majoor Bentinck, de leden van het Britsche Roode Kruis in Abes sinië, die de Italianen te Diredawa hadden vastgehouden, zijn in vrqheid gesteld. Er be vindt zich thans geen Engelsche Roode Kruis man meer in Abessinië. Italiaansche propaganda? In het Noorden zyn opnieuw incidenten voorgevallen. Te Tiberias en Hedera zijn eenige duizenden boomen ontworteld en in Balfouria by Nazareth is de oogst verbrand. In dezelfde plaats is by een spooriyn een bom ontploft. In de omgeving van Haiffa zyn Zaterdagnacht op verscheidene plaatsen bran den gesticht. In het oude stadsdeel heeft men in het Ita- liaansch gedrukte biljetten gevonden, op wit papier en rood omrand, waarin gezegd wordt, dat alle joden communisten, anti-fascisten, anarchisten en vijanden van het christendom en van Europa zyn. De politie stelt een on derzoek in. Te Peking. De Japansche autoriteiten hebben zich ge wend tot de Britsche ambassade te Peking met het verzoek onverwyid een onderzoek te laten instellen naar den moord op een Japan- schen officier, j.1. Dinsdag gepleegd. Het heet n.1., dat de dader een Britsch soldaat is. De Japansche officier, zoo zeggen de Japan ners, droeg een uniform, toen de moord ge pleegd werd. Hij was gedetacheerd by het Mantsjoerysche ministerie van defensie en werd vermoord tijdens een vechtparty met een troepje Engelsche soldaten in een cabaret op 26 Mei. Niettegenstaande alle maatregelen om anti» Japansche demonstraties in China te voor komen, is Vrydagnacht de spoorbrug tus schen Tientsin en Tangkoe gebombardeerd. Als gevolg hiervan wordt door de Japansche militaire autoriteiten een streng toezicht uit geoefend op de employé's van den spoorweg. Volgens de Japanners had de ontploffing plaats op het oogenblik, dat een trein met Japansche versterkingen passeerde en werd een waggon met levensmiddelen vernield en werden een aantal paarden gewond. Verdere slachtoffers zyn niet gevallen. Na eenig op onthoud is de trein doorgereden. De ontplofbare stoffen waren aan de rails bevestigd, zoodat zy by het passeeren van den trein automatisch 'ontploften. De aanslag op den Japanscnen trein by Tientsin heeft in China vrees gewekt, dat nü een aantal incidenten zal volgen gelijk aan die welke voorafgingen aan de afscheidingen van Mantsjoerije. In Chineesche politieke kringen twijfelt men aan den persoon van den dader en gelooft men, dat het incident door de Japansche militaire autoriteiten zal worden gebruikt voor een directe actie in Noord- China. In verband met den aanslag op de spoor lijn PekingMoekden, hebben de Japanners een protest ingediend by den politieken raad voor Hopei en Tsjahar. Volgens Chineesche berichten hebben de Japanners het aftreden geëischt van den directeur der spooriyn. Ver der zouden zy het locomotieven-depot te Tientsin en alle stations tusschen Tsjan Hal» kwan en Tientsin bezet hebben en den politie- prefect te Tientsin hebben gearresteerd. Het aftreden van Soeng Tsje-joean wordt gezegd geen verband te houden met den aan slag op de spooriyn PekingMoekden, doch met den geheelen politieken toestand. Ver dere berichten over het aftreden ontbreken nog. Anti-Japansche demonstraties van studenten. De studenten eischen energieken tegenstand tegen Japan. Drieduizend studenten hielden Zaterdag te Sjanghai een optocht na een vergadering ter herdenking van de gebeurtenissen van 80 Mei 1925, toen de Britsche politie genoodzaakt was op Chineezen te schieten, waarby ver scheidene hunner gedood werden. De demon stranten van den optocht van Zondag lieten anti-Japansche uitroepen hooren en verspreid den onbrandbare strooibiljetten. Hoewel zy na afloop rustig uiteen gingen, biyft de toe stand uiterst gespannen en de politie is ge reed om bystand te verleenen. Studentenstaking te Peking, De studenten van de voornaamste universi teiten hebben besloten in staking te gaan by wyze van protest tegen het zenden van dé Japansche versterkingen. |40) „Johanna..." smeekt Sylvester Vonberg. Snel legt Szartossy hem een yszak, welke hy heeft meegebracht, op het hoofd. De zieke reageert met een zucht van verlichting en Wordt onmiddeliyk rustiger. „Szartossy", vraagt Renate met gesmoor de stem, „weet jy iets van die... Johanna...?" Hy knikt: „Ja, Renate ik weet iets van haar... zéér veel zelfs... trouwens, ik zou heel wat kunnen ophelderen... als als Je dat zoudt Willen..." ..Ik wil, ik moet alles hooren... Maar eerst za' ik Je nog iets meedeelen." En in 't kort vertelt Renate hoe het komt dat Sylvester Vonberg als Freiherr van Berg 2oo lang haar gast is geweest. ..Dat moest in de eerste plaats worden op gehelderd", besluit zy haar verhaal, „en nu het Jouw beurt...!" ..Je kunt alles van me verlangen, Renate... Dus ook dit, hoe moeiiyk het me ook zal val len..." ..Een oogenblik!" valt ze hem in de rede. Haar oogen schitteren onnatuuriyk in het hleeke gelaat. „Deze inleiding zegt op zichzel al veel... ze laat byna alles vermoeden. Het veilt je moeiiyk alles te vertellen, omdat je weet, dat ik hem lief heb... of alhans heb lief gehad... ik weet dat, na het geen er het leiatste uur gebeurd is, zelf niet precies... Maar ik deins er op dit oogenblik niet voor terug om eeriyk en oprecht te er kennen, dat ik, hoe duister het verleden van dezen man ook mag zyn, vanaf de eerste minuut, waarin ik hem leerde kennen, onuit- sprékeiyk gelukkig ben geweest... Dat moest ik je zeggen, omdat ik je vriendschap niet... op slinksche wyze wil verwerven". „Voor my geld slechts één ding, Renate: dat alles, wat je doet door jou wordt geadeld... Dat is een onomstootelyk dogma voor me, sinds ik Je voor het eerst ontmoette en dat zal het ten eeuwige dage biyven... Zoo zal ik ook deze pijniyke kwestie beschouwen... Ik kan het alles niet zoo mooi uitdrukken..." „Daarvoor laat je je daden spreken, Stefan en daarop komt het tenslotte aan... En nu zonder omwegen of misplaatste consideratie ik ben bereid...!" En Stefan Szartossy vertelt... Hy is een objectieve berichtgever en weet door de wyze waarop hy een en ander te harer kennis brengt, het leed van de vrouw te verzachten... Toen ik nu met Rudolf von Berg In München samen was, nam nog iemand deel aan onze vriendschappelyke by eenkomsten... een vroegere Duitsche strijdmakker, Gabriel Schwarzer, die thans aan het hoofd staat van een gerenommeerd Recherche- en Informatie bureau. Mijn belangstelling voor den persoon van Sylvester Vonberg opgewekt door zijn betrekkingen tot de bewuste Johanna, op wie ik straks nog terugkom gaf my aanleiding myn vriend Schwarzer om een nauwkeurige informatie omtrent Vonberg's levensloop te verzoeken. Wat ik daarin te lezen kreeg, was niet veel goeds. Ik heb dat belangwekkende document by me, zoodat je het kunt inzien. Ik zou je echter willen aanraden je daarmee in de stilte van je eigen kamer terug te trek ken. De patiënt wordt weer onrustig... Ik wacht hier op den dokter en de verpleegster en zal me dan straks by je voegen..." „Goed", zegt Renate. Zij neemt de getypte vellen papier, welke Szartossy haar overhan digt en verlaat met licht gebogen hoofd het vertrek... En zoo bewerkt de willekeur van het nood lot, dat de zakelyke mededeelingen van het Recherche- en Informatiebureau Schwarzer te Miinchen, oorspronkelyk bestemd voor Jo hanna, Barones von Geitler-Harttorf, thans worden gelezen door Renate Lien, die lang zaam en aandachtig van den inhoud van het rapport kennis neemt... En Renate vindt, wat Johanna ontzegt is gebleven... tranen, welke alhans voor een deel haar smart verlichten. De smart, die zoo nieuw is en toch zoo oud als de menschheid zelf... Niet slechts zichzelf helpt Renate met deze tranen, maar ook den man. Zy maken ruimte in haar voor medelijden in de ware beteekenis van het woord, voor een volkomen doorgron den van dingen, die, zoolang zy slechts ulter- lyk worden beschouwd, onbegry'pelyk biyven Boven haar zelf en haar leed verheft zich dit meegevoel, daarby de kiem leggend voor haar innigste wensch: „Leven... en helpen leven...!" Onafgebroken stroomen de tranen haar over de wangen en op het papier in haar schoot... Het strenge, rechte machineschrift wordt gedeeltelyk uitgewischt... Een symbool van het treffende pleidooi van haar hart... Wanhopig klemt zy zich vast aan het on derhoud met Sylvester, waarby zy hem het geld, dat hy noodig had byna heeft opgedron gen, daarmee wederom onbewust en on gewild zyn eeriyk streven verydelend om alles te bekennen... Een speling van het nood lot... Noch de aankomst noch het vertrek van den dokter uit Innsbruck dringt tot haar door Volkomen onttrokken aan haar omgeving, geheel in haar eigen gedachten verdiept, gaat de tyd aan haar voorby. Eerst Szartossy's binnentreden plaatst haar weer midden in de gebeurtenissen van het oogenblik. Met den hem aangeboren tact vindt hy onmiddeliyk de juiste woorden om haar tot de werkelykheid terug te brengen: „Het is, zooals ik dacht., behalve malaria, longontsteking... tengevolge van een gevatte koude... Zyn toestand is wel ernstig, maar toch zonder direct levensgevaar... De ver pleegster is haar taak reeds begonnen... De dokter komt morgen terug..." „Dank je," zegt Renate en me een smarte- iyk glimlachje laat zy er op volgen: „Ik wist wel, wat ik deed, toen ik Juist jouw hulp in riepNu is alles in goede handenEn nu nog het laatste, Stefan. De informatie van Schwarzer heb ik gelezen; ik zou haar voor- loopig graag willen behouden. Wat heb je me verder nog te vertellen Szartossy neemt uit zyn zak het doosje met Johanna's ring, welke hy Renate overhan digt. En daarby vertelt hy haar in eenvou dige bewoordingen van de fijne draden, welke de liefde tusschen Sylvester Vonberg en Jo hanna Geitier heeft gesponnenTerwijl hy spreekt, blyft zyn blik onafgebroken ge vestigd op den ring, welke tusschen Renate en hem op het glimmende mahoniehouten blad van de tafel ligtAlleen als hy ge waagt van de mogelykheid van een aanstaan de verloving van Johanna met Fritz Mollan- der, richten zyn oogen zich even op de stille vrouw tegenover hem... Hy ziet een gelaat, waarin de smart scherpe lynen heeft getrok ken en gryze oogen, verduisterd door name loos leed. Om haar tijd te geven zich te herstellen, spreekt hy door... aan zyn, in groote trek ken geschetst verhaal nog een en ander toe voegend en enkele details wat uitvoeriger belichtendAls dan eindehjk zyn blik weer de hare ontmoet, ziet hy, hoe haar gelaat langzamerhand weer zyn oude, rustige uit drukking heeft teruggekregen „Nogmaals dank, Stefan SzartossyIk hoop, dat je me toestaat voorloopig ook den ring te behoudennee, vraag niet waar omik zou het Je op het oogenblik zelf niet kunnen zeggen, want nog is alles zoo verwardMaar één ding kan ik je ver zekeren: het komt alles in orde en het zal worden, zooals het worden moestAch, weet je. ik geloof nu eenmaal aan de verant woordelijkheid van den mensch als van een wezen, dat gebonden is aan het verleden, het heden en de toekomst. En ik geloof, dat voor elk mensch eens het uur van het ont waken komt, waarin hy zich, al naar zyn krachten, bevrijden moet. Moet, om lang zaam uit het gebonden zyn los te komen..." Daarmee gaan Renate Lien en Stefan Szartossy voor dezen, zoo belangrijken dag in hun leven uiteen In den hierop volgenden nacht is Therese de eenige in de Lantaarn, die de slaap vindt. Want wat Sylvester Vonberg omvangen houdt, is verdooving en tijdelyke bewusteloos heid. Aandachtig slaat de verpleegster aan zyn bed elk zyner bewegingen gade In het aangrenzende vertrek heeft Stefan Szartossy zich weliswaar op Renate's ver zoek te bed bewegen, maar hoe zou hy kun nen slapen, terwyl zyn gedachten geheel by de vrouw zyn, die in de stilte van haar ka mer en in de beschermende duisternis van den nacht den zwaarsten stryd van haar leven uitvechtden stryd met zichzelf...?, Den stryd tegen die menschelyke zwakheid, van wie niemand geheel vrij is, die ook de sterkste van geest en ethisch hoogstaande, ongeacht zyn innerlijke beschaving in zioh draagt en welker taal, als zy eenmaal aan het woord komtwanhoop is. Den stryd tegen wenschen, die onvervul baar, tegen toezeggingen, welke bedriegeiyk blken te zyn. Den stryd tegen gekrenkte trots en geschokt vertrouwen Maar de vrouw, die hier met zichzelf af rekent zonder over anderen te oordeelen, is vervuld van zulk een absolute goedheid, welke niets gemeen heeft met de weldadige neigin gen van bewust barmhartigen, dat er geen plaats is voor afgunst, wrok en jalouzie. En zoo gelukt het haar tenslotte meester te worden over zichzelf De toestand van volkomen beheersching, waarin Stefan Szartossy haar den volgenden dag aantreft, is dan ook niet geforceerd, maar uitsluitend het resultaat van deze zelf overwinning. In geestelyk opzicht zyn de beide men- schen elkaar zoo na gekomen, dat Szartossy, dit onmiddeliyk voelt. Én zonder dat hy daar over ook maar een woord rept, toont zyn ge heele houding, dat hy haar volkomen doorziet. Dan komt de dokter. Hy constateert het normale verloop van de ziekte, daarby de hoop uitsprekend, dat ondanks haar ernstig en gecompliceerd karakter, de krachtige con stitutie van den patiënt het zal winnen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1