Radio-programma Abonneert II op dit blad De staking in Frankrijk. Julianadorp. Wieringen Texel GEMENGD NIEUWS Marktberichten HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 2 JUNI 1936 De toestand op heden. De negus vaart verder. Jeugdige vandalen op heeterdaad betrapt. De schoolvernieling te Rotterdam. Negen inzittenden van een auto aan den dood ontsnapt. Kind uit een rijdende trein gevallen. Een broeder van tien meter hoogte neergestort. Is de Eindhovensche brandstichter gepakt? Het verkeer op de Pinksterdagen eischte vele slachtoffers. Gezochte makelaar te Weenen gearresteerd. De „Queen Mary" volbrengt haar eersten tocht. De Miri-olievelden Het ongeluk op de Thaya. Prins Janus Radziwill van zijn paard gevallen. De vechtpartij bij Yeste. De stakingen in de omgeving van de Fransche hoofdstad bieden, over het geheel genomen, nog steeds een weinig overzichtelijk beeld. Weliswaar verschenen gedurende het einde van de afgeloopen week verschillende berichten omtrent het bereiken van overeenstemming, die een gunstigen indruk wekten, aan den anderen kant staat het feit even wel, dat in diverse andere fabrieken de arbeiders het'werk hebben neergelegd. De toestand is thans zoo, dat in de omgeving van Parijs in de metaalbedrijven achtduizend arbeiders nog steeds in staking zijn. Voorts heb ben zesduizend arbeiders, verspreid over circa veertig bleekerijen en wasscherijen in den omtrek van de hoofdstad het werk neergelegd. In zes van deze fabrieken houdt het personeel de ge bouwen bezet. In principe is het Zondagavond tusschen werkgevers en werknemers tot overeen stemming gekomen. In de fabrieken van Citroen zullen heden 20.000 arbeiders het werk hervatten. Zij hebben een loonsverhooging van 10 pCt. weten te ver krijgen, een week vacantie met behoud van loon, het° recht van vakorganisatie en de verzekering, dat in verband met de staking geen enkele ran cune-maatregel zal worden genomen. Bovendien 2al een einde worden gemaakt aan de overuren. Is het conflict in de metaalindustrie dus zeer zeker gedurende het afgeloopen weekeinde in ernst en omvang afgenomen, het stakingsbeeld in zijn geheel genomen, biedt een minder rooskleurig aspect. Men bevindt zich, zoo drukt Reuter het üit, op den weg der uitbreiding. Zondagmiddag is de negus uit Gibraltar naar Londen vertrokken aan boord van het stoom schip „Oxford". Alvorens hij zich aan boord begaf, verklaarde Haile Selassie, dat hij in de Britsche hoofdstad zijn intrek zou nemen in het dichtst bij het Buckingham Palace gelegen hotel. Hij voegde hieraan tevens de mededeeling toe, dat hij niet in Southampton van boord zou gaan, maar dat hij tot aan London zelf op het schip zou blijven, Binnenland De jeudige vandalen, die eenige dagen ge leden in een schoolgebouw aan den Wester singel huishielden, schoolboeken en leergerei vernielden en overal inktvlekken maakten, zijn thans op heeterdaad betrapt, terwijl zij nog erger streken in dezelfde school uithaalden. Het waren drie knaapjes van elf, negen en zeven jaar! Zondag waren de jongens bezig in de school brand te stichten, toen de politie hen betrapte. Omstreeks negen uur 's avonds bemerkten twee agenten van politie, dat er in de school aan den Westersingel weer „onraad" was. Zij drongen het gebouw binnen en roken 'n brand lucht. Een onderzoek wees al spoedig uit, waar die lucht vandaan kwam. De drie veelbeloven de knaapjes hadden houtwol verzameld en waren hiermee de school weer binnengedron gen. De kachels werden aangestookt ende leerboeken dienden als brandstof. Brandend papier werden bovendien in de lessenaars ge worpen en het was goed, dat de agenten ter plaatse verschenen om erger te voorkomen. Het edele drietal zat spoedig op het bureau Witte de Withstraat, waar zij bekenden dezelf de indringers te zijn van eenige dagen gele den. Een bepaalde reden voor hun vandalis tisch optreden wisten de kinderen niet te geven. De oudsten van het drietal, twee broertjes, zfln in verband met den ernst van het feit, in bewaring gesteld. De zevenjarige, die voor het eerst was meegegaan op het straatschenders pad, is aan zijn moeder meegegeven. Zaterdagavond om zes uur reed een te Roosendaal thuis behoorende groote personen auto over den rijksstraatweg bij Culemborg uit de richting Den Bosch. Op een gegeven oogenblik haalde de auto een boer in, die met een handkar midden op den weg reed. Door dat deze man niet tijdig uitweek, werd de bestuurder de macht over het stuur kwijt en raakte de auto, waarin negen personen, t.w. zeven uit Roosendaal en twee Culemborgers, zaten, aan het slingeren. De auto kwam in den berm van den weg terecht, sloeg vier maal over den kop en vloog daarna in brand. Omwonenden kwamen spoedig toesnellen. Terwijl eenigen met behulp van brandblusch- apparaten de vlammen bestreden, trapten anderen de ruiten van de auto in om de in zittenden te bevrijden. Hoewel allen kwetsuren hadden opgeloopen, slaagde men er in de zeven heeren en twee dames uit het brandende wrak te trekken. Allen zijn naar een der ziekenhuizen vervoerd, waar de geneesheeren een onderzoek instelden naar den aard der verwondingen. Vrijdagavond laat is uit den trein, die uit Breda in de richting Roosendaal reed, ter hoogte van Princenhage een 4-jarig kind van de familie de Pauw uit Assen, die op weg was naar Domburg, op de spoorbaan gevallen. De trein werd spoedig tot stilstand gebracht ëïi men vond de kleine met een ernstige wonde aan het hoofd. Met den trein werd het kind naar Roosendaal vervoerd, waar des nachts in het R.K. ziekenhuis Charitas met goed gevolg een ernstige operatie aan het hoofd werd verricht. De toestand van het slachtoffertje was Zaterdagavond, alhoewel gevaarlijk, niet zonder hoop. Zaterdagmiddag is bjj het verrichten van werkzaamheden aan den gevel van het missie huis van de missionarissen van het Heilige Hart te Stein, de eerw. broeder Joh, Berkelman van een hoogte van ruim tien meter omlaag gestort. Hij werd bewusteloos en ernstig ge wond opgenomen. Enkele uren na het ongeluk is het slachtoffer, zonder bij kennis te zijn gekomen, overleden. Broeder Berkelman was te Deurne (N.-B.) geboren. Juist dezen Zater dag was hg 58 jaar geworden,. Het moeizame recherche-werk der Eind hovensche politie is in den Vrijdagnacht beloond met de arrestatie van een man, in wien men de vermoedelijke brandstichter van de vele branden, die Eindhoven de laatste maanden geteisterd hebben, meent te hebben gegrepen. Ongeveer 3 4 jaar geleden werd de voor malige gemeente Strijp onveilig gemaakt door den toen 28-jarigen G. P. v. d. L., die tezamen met een bakkersknecht een dozijn boerderijen in de asch heeft gelegd, voordat hij in het najaar van 1933 werd gegrepen. De recht bank veroordeelde hem tot 3 jaar gevangenis straf, waarvan hij er 2 uitzat. Vrijdagavond bemerkte de politie dat v. d. L. zich naar Valkenswaard had begeven. Zij vermoedde, dat hij des nachts wel naar Eind hoven zou terugkeeren. Vandaar dat de hoofd inspecteur, de heer M. ten Haaf, en de recher cheurs van der Broek en Baken zich aan de grens dezer gemeente verdekt opstelden in een breede droge sloot langs de kapitale boer derij van den heer F. Smits van Oyen, welke hoeve wordt bewoond door het landbouwers gezin van Aken. Inderdaad kwam in het be gin van den nacht v. d. L. uit Valkenswaard met de fiets. Hij ging aanstonds het erf op en verdween in een open schuur, waar wagens en landbouwmachines gestald staan. De politie mannen hadden ternauwernood gelegenheid om uit hun schuilplaats te komen of reeds laaide een groote vlam uit de schuur naar buiten. In allerijl liepen zij toe, een hunner wist een brandbluschapparaat te bemachtigen en doofde het vuur, dat bleek aangestoken te zijn in eenige pakken geperst hooi. De twee anderen begonnen de achtervolging en wisten na eenigen tijd op een landweg den vluchte ling te grijpen. Men waarschuwde den eige naar van de hoeve, die het viertal per auto naar Eindhoven overgebracht. Daar heeft de commissaris van politie v. d. L. aanstonds een verhoor afgenomen. Zaterdag is de officier van justitie uit Den Bosch te Eindhoven ge arriveerd, om persoonlijk aan het onderzoek deel te nemen. Het zal thans moeten worden uitgemaakt of v. d. L. de hand heeft gehad in alle brandstichtingen der laatste maanden, dan wel of hij op eigen gelegenheid aangemoe digd door deze brandstichtingen, zijn oude liefhbberrj hervat heeft. HET BLIJFT ECHTER BRANDEN TE EINDHOVEN. De brandenreeks in Eindhoven blijkt ook na de opsluiting van den op heeterdaad betrap ten brandstichter v. d. Looy nog steeds niet een einde te hebben genomen. Een huis van drie verdiepingen is in den nacht van Zondag op Maandag geheel uitge brand. Student gedood in Den Haag. W' Motorrijder verongelukt door het springen van een band. Bij het drukke verkeer gedurende de Pink sterdagen zijn de ongelukken niet uitgebleven. Auto, motor en fiets hebben weer een aantal slachtoffers geëischt. Wiel rijdster gedood. Een ernstig ongeluk, waarbij een dame het leven liet, is den tweeden Pinksterdag des morgens op het Marconiplein te Rotterdam gebeurd. Het slachtoffer, de 58-jarige mevr. G. LottoLaroche, reed op haar fiets over het Marconiplein, toen zij door een auto werd aangereden. Zij kwam te vallen en bleef be wusteloos liggen. De Geneeskundige Dienst vervoerde haar naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar zij een schedelbreuk bleek te hebben opgeloopen. Kort na aankomst in het ziekenhuis is zij overleden. Een student slachtoffer. Ook Den Haag heeft zijn aandeel in de droeve rij van Pinksterongelukken. Maandag middag ongeveer kwart over vijf is op den Bezuidenhoutscheweg tegenover de Hofzicht- laan een auto over den kop geslagen, waarbij de bestuurder zoo ernstig werd gewond, dat hg na korten tijd den laatsten adem heeft uitgeblazen. Het slachtoffer is de 20-jarige student G. W. F. S. uit Leiden, die alleen in een auto gezeten met een snelheid van 70 tot 80 km reed. Er was weinig verkeer, doch waarschijn lijk heeft de bestuurder in de flauwe S.-bocht ter plaatse met een der wieiep den trottoir band geraakt. Door den schok was hij de macht over zijn stuur kwijt, de auto schoot dwars over den weg, kwam op de trambaan terecht en sloeg eenige malen over den kop. In zorgwekkenden toestand, met een schedel- basisfractuur, werd de jongeman naar Bro- novo overgebracht, waar hij een half uur later is overleden. De band sprong. Op den Rijksweg Roermond—Maastricht, op de grens der gemeenten Maasbracht en Echt, is Zondagmorgen de 20-jarige motor rijder F. J. M. Franken uit Amsterdam om het leven gekomen. Hij kwam met zijn motor uit de richting Roermond, verloor door het springen van een voorband de macht over het stuur en botste met volle vaart tegen een boom. Hij was op slag dood. Door de marechaussee uit Echt, die dadelijk ter plaatse was, werd vastgesteld, dat het springen van den band de oorzaak is van het ongeluk. Dame tegen auto gereden. Maandagmorgen omstreeks half tien is te Soesterberg mej. J. Pool uit Amsterdam, die uit een zijweg komende den Rijksstraatweg opfietste, met haar rijwiel tegen een passeeren- den auto gebotst. Zij bleef bewusteloos liggen. Met een ernstige hoofdwonde, een beenbreuk en inwendige kneuzingen is het slachtoffer naar het ziekenhuis „De Lichtenberg" over gebracht. Auto van den dijk gereden. Bij Terwolde is Maandagmiddag een auto waarin drie dames en twee heeren waren ge zeten, in volle vaart van den ongeveer 6 meter hoogen, steilen IJseldijk afgereden. De auto sloeg driemaal over den kop en werd ernstig beschadigd. Het bleek, dat de inzittenden er betrekkelijk goed waren afgekomen.. Zij had den slechts schaaf- en snijwonden opgeloopen, terwijl bij een der dames een lichte hersen schudding werd geconstateerd. Het auto-ongeluk is te wijten aan over matig gebruik van sterken drank. De be stuurder, zekere W. uit Wapenveld, is door de politie in hechteni genomen, Auto en motor In botsing. Op den Eersten Pinksterdag is de automo bilist C. B. uit Groningen tusschen Zuidlaren en Vries bij het passeeren van een anderen auto in botsing gekomen met den 25-jarigen motorrijder G. W. uit Groningen. De motor rijder en zijn duo-passagiere, de 27-jarige mej. G. M., werden van den motor geslingerd. De eerste werd met een arm- en beenbreuk in het Academisch Ziekenhuis te Groningen opgenomenmej. M. werd met een hersen schudding en een wonde aan de linkerknie naar het R. K. ziekenhuis vervoerd. Het mo torrijwiel werd ernstig beschadigd. De auto is in beslag genomen. Bejaarde fietser gedood. Te Wolvega is de ruim 60-jarige D. Oostra Maandagmorgen, toen hij in de buurtschap Oppers op den weg fietste, vermoedelijk door dat hg niet tijdig te kennen gaf, dat hij van richting wenschte te veranderen, door een auto aangereden. Het slachtoffer is bijna on middellijk aan de bekomen kwetsuren over leden. Het gevolg van „sijnden". Op den Tweeden Pinksterdag 's avonds om streeks acht uur, is op den Utrechtschenweg onder Amersfoort 'n ernstig auto-ongeluk ge beurd, waarbij twee personen ernstig en twee anderen licht gewond zijn. Op een oogenblik, toen het ter plaatse zeer druk was met het verkeer, reden twee per sonenauto's achter elkaar in de richting Utrecht. Van de andere zijde kwam een Spakenburger vrachtauto, bestuurd door P. de Graaf en daarachter de heer Helling met zijn personenwagen. Een der auto's uit de richting Amersfoort wilde passeeren, toen de vrachtauto en de voorste personenwagen op gelijke hoogte waren. De vrachtauto week nog meer naar rechts en botste tegen een boom, waardoor de auto een volledig en draai maakte. Bij zijn vaart reed hij den personen auto van den heer Unkel uit Rotterdam in de flank aan. De botsing was hevig en werd nog verergerd doordat de personenwagen van den heer Helling, welke achter den vracht wagen reed, in het ongeluk betrokken werd. De heer Helling, zijn echtgenoote, zijn moe der en kind werden bij de botsing gewond; de heer en mevr. Helling waren er het ergst aan toe; de grootmoeder en het kind waren minder ernstig gewond. De oorzaak van het ongeval moet worden geweten aan „snijden". In een sloot gereden. De beruchte Rijksstraatweg te Nieuwersluis was op den Eersten Pinkstermorgen reeds vroeg het tooneel van een ernstig ongeluk. Omstreeks vijf uur reed nabij de boerderij ,,'t Huis te Velde" een personenauto met vijf in zittenden en bestuurd door den heer Nieuwen- huis uit Utrecht, in de richting Amsterdam. Ter hoogte van de boerderij ,,'t Huis te Velde" maakt de weg een scherpe bocht. Volgens verklaringen van de inzittenden moest de be stuurder van den auto midden in de bocht plotseling uitwijken voor een hem tegemoet- komenden motorrijder, die te veel het linker gedeelte van den weg hield. De auto reed eerst een verkeerspaaltje omver, botste toen tegen een telefoonpaal, die afknapte en reed daarna de sloot in. Gelukkig is de sloot niet diep, zoodat de inzittenden zich uit hun benarde positie konden bevrijden. De gemeentepolitie uit Loenen ver leende den gewonden de eerste hulp waarna een dokter uit Loenen aan de Vecht, die in middels was ontboden, hen verder hielp. De bestuurder, de heer Nieuwenhuis, werd licht gewond evenals de heer A. en mej. G. uit Utrecht. Mevr. H. uit Zeist had eveneens sleeht's lichte kwetsuren bekomen, doch haar echt genoot bleek ernstig gewond te zijn. O.a. had hij een zware hoofdwonde. 9 Met een auto In het Winschoterdiep. Te Sappemeer is op den Eersten Pink sterdag een auto-ongeluk gebeurd, dat wonder boven wonder geen menschenlevens heeft ge- eischt. Een auto, waarin zes personen gezeten waren, reed van den gladden weg in het Winschoterdiep en verdween onmiddellijk ge heel onder water. Alle inzittenden slaagden erin zich uit den wagen te werken en met hulp van voorbijgangers op den wal te komen. Een der jongelieden, J. Pinkster uit Veen- dam, die bekend staat als een zeer goed chauffeur, zat achter het stuur. Alles ging goed tot Sappemeer. Daar raakte de auto rechts van den weg een boompje, zwenkte opeens sterk naar links, schoof van den rond liggenden, gladden weg en stortte in het Win schoterdiep. Zoo ongeveer moet het gebeurd zijn, hoewel de bestuurder zelf niet precies kan vertellen hoe een en ander in het werk is gegaan. Gelukkig sloeg de wagen niet over den kop en snelden dadelijk omwonenden die in huis den slag hadden gehoord naar de onheilsplek en begonnen het reddingswerk. Het mocht hun gelukken spoedig allen behouden op den wal te krijgen, waartoe ook de groote tegenwoor digheid van geest van den heer De Wit, die achter in den wagen zat, niet weinig bijdroeg. De makelaar F., die zich te Amsterdam aan oplichting van enkele kooplieden schuldig heeft gemaakt, is te Weenen gearresteerd. Men vermoedt, dat F. over twee weken op transport zal worden gesteld. Of er nog een deel van de f 47.000 op F. is gevonden, is niet bekend geworden. Buitenland De Normand lë behoudt het blauwe lint. De „Queen Mary" heeft haar eerste reis over den Oceaan volbracht .Onder oorver- doovend geloei van sirenes en getoeter van claxons dn begeleid door een zwerm vlieg tuigen, is het schip gisterenmiddag 3 uur 10 plaatselijken tijd vlot aan de kade te New- York gemeerd. Honderdduizenden toeschou wers hadden zich overal waar men een plaatsje had kunnen bemachtigen, opgesteld om ge tuige te zijn van den waarlijk vorstelijken intocht van de konigin der Britsche scheep vaart. De „Queen Mary" is er evenwel niet in ge slaagd het blauwe lint te veroveren. Maar het plan bestaat reeds, dat de Britsche oceaan- stoomer op de thuisreis een nieuwe poging zal ondernemen om den „blauwen wimpel" weer in Albions bezit te brengen. Dat de „Queen Mary" niet in staat is ge weest het record van de „Normandië", n.1. 4 dagen 3 uur en 5 minuten, hetgeen over eenkomt met een gemiddelde snelheid van 29,64 knoopen, te breken, is vooral te wijten aan den zwaren mist, welken het schip op het laatste gedeelte van zijn tocht onmoette. Toen de Britsche oceaanreus het lichtschip „Am- brose" passeerde zooals men weet geldt het record van Bishop Rock tot het lichtschip „Ambrose" bleek, dat hij 4 dagen 6 uur en 38 minuten voor den afstand noodig had ge- had; de gemiddelde snelheid bedroeg 29.13 knoopen. Het leek wel of heel New-York was uitge- loopen om het Britsche schip te verwelkomen. De wolkenkrabbers, die een goed uitzicht bie den op de Hudson, waren van onder tot boven met menschen bezet. Ongeveer 20.000 menschen hadden een plaatsje weten te vinden op de tallooze plezier- booten, die de Hudson afvoeren om de „Queen Mary" te begroeten. Vliegtuigen vlogen af en aan in afwachting van het groote moment. WOENSDAG S JUNI. Hilversum I. 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Orgelconcert. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Kwintetconcert. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Postzegelpraatje. 3.003.45 Zang en piano. 4.00 Hendriks-Trio. 5.00 Kinderuur. 6.00 Cursus psychologie door Prof. Dr. J. Waterink. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwpraatje. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten. 8.15 De NCRV-microfoon op de locomotief, reportage. 9.30 Literair halfuur. 10.00 Berichten. 10.05 Het Haydn-kwartet en Gramofoonpl. 11.1511.30 Gramofoonmuziek. Hilversum n, 301 m. V ARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Religieus-socialistische lezing, en gra mofoonplaten. 11.00 RVU. Mej. J. W. Wolfson: Arbeid en studie der vrouw. 11.30 Orgelspel. 12.001.45 De Flierefluiters. 2.00 Orvitropia. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonplaten. 6.00 „The Lucky Stars". 6.30 RVU. Cyclus „De juiste schoolkeuze", 7.00 Sportpraatje. ,7.15 „De Roodborstjes". 7.40 „Weer komt de Zonnestraaldag", 7.50 Lezing. 8.00 Berichten. 8.15 Gramofoonplaten. 8.45 Radiotooneel met muziek. 9.45 Zang. 10.00 Berichten. 10.05 VARA-orkest. 11.0012.00 Gramofoonplaten. DONDERDAG 4 JUNI 1936. Hilversum I, 1875 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO 2.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest. 2.00 Handwerkcursus. 3.00 Gramofoonplaten. 3.153.45 Vrouwenhalfuur. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus voor de jeugd. 5.30 Piano-recital. 6.15 Causerie over de nieuwe Waalbrug. 6.30 Geref. Friesch halfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Journ. Weekoverzicht. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten. 8.15 Koorconcert m.m.v. solisten. 9.05 Boekbespreking. 9.35 Vervolg concert. 10.30 Berichten. 10.3511.30 Gramofoonplaten. Hilversum H. 301 m. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Jetty Cantor. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Het Haagsche Trio. 12.15 Cantabilé-orkest en Gramofoonplaten. 2.30 Actueele reportage. 3.15 Gramofoonplaten. 4.00 Viool en piano. 4.30 Muzikale causerie. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Piano-recital. 7.30 Causerie. 8.00 Berichten. 8.10 Omroeporkest en solisten. 9.30 Gramofoonplaten. 9.35 Radio-tooneel. 10.15 Aeolian-orkest. 11.00 Berichten. 11,1012.00 Kovacs Lajos' orkest. De uitputting nabij. Volgens een Reuter-bericht uit Singapore, heeft Radja Sir Charles Brooke, van Sera- wak, verklaard: „Geraamd wordt, dat de olie velden van Miri in Serawak (Britsch-Borneo) binnen tien jaar zullen zjjn uitgeput. Britsche prospectors doen zeer grondige nasporingen naar nieuwe olie-terreinen, doch hoewel er vele sporen gevonden zijn, zijn er nog geen definitieve resultaten geboekt". Miri is thans op één na het grootste olie terrein van het Britsche rgk en ook de voor naamste leverancier van de Britsche marine in het Verre Oosten, teekent de J.-B. hierbij aan. De veerschuit klein en oud. De commissie van onderzoek naar het on geluk op de Thaya, waarbij 31 kinderen ver dronken, heeft geconstateerd, dat de veer schuit klein en oud was en geen zwaar ge wicht kon dragen. Reeds twee jaar geleden had men den veer man gewaarschuwd wegens het slecht onder houden van de pont en er waren reeds meer malen ongelukken gebeurd, het laatst Zon dag, den dag voor de ramp. Prins Janus Radziwill, leider der conserva tieve partij en lid van den Senaat, is door een val van zijn paard ernstig gekwetst. Er bestaat echter geen levensgevaar. DE NALATENSCHAP VAN LORD BEATTY Admiraal Beatty, de in Maart overleden Britsche admiraal, heeft 172.902 pond ster ling nagelaten. Volgens de Engelsche bladen het hoogste bedrag, dat ooit door een admi raal is nagelaten. 22 boeren gedoodr 40 gewond. Bij de incidenten, die zich Vrijdag hebben afgespeeld te Yeste in de provincie Albacete (Spanje), zijn 22 boeren gedood en 40 ge wond, terwijl bovendien een lid van de Guar- dia Civil werd gedood, drie anderen ernstig, en dertien lichter werden gewond. Deze inci denten ontstonden als volgt: bewoners van het dorp Yeste hadden zich op een landgoed begeven en hadden daar meer dan 12.000 pijn- boomen omgehakt. De Guardia Civil ver richtte verscheidene arrestaties, maar toen de arrestanten werden weggeleid, overviel de menigte van ruim 1500 personen de politie beambten, die daarop ter zelfverdediging van hun vuurwapenen gebruik maakten. Er ont stond een vuurgevecht van ruim vier uren. Wellicht is het aantal slachtoffers nog groo- ter, want de botsing vond plaats in het open veld en het duurde geruimen tijd voordat de orde was hersteld. N.V. Eierveiling Noordhollands Noorder kwartier. ALKMAAR, 30 Mei. Op de heden gehouden eierveiling waren in totaal 225.000 stuks aan gevoerd, waarvan de prijzen als volgt: 58— 60 Kg. 2.50—2.60, 60—62 2.55—2.85 en 62 —64 2.652.95. Eendeneieren 2.252.30. De Veemarkt. ALKMAAR, 30 Mei 1936. Op de heden ge houden veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 20 Paarden 100250; 12 Melkkoeien 120190; 33 Nuchtere kalveren (slacht) ƒ5 12; 19 Magere schapen 1418; 111 Lam meren 69; 7 Bokken en geiten 511. De boterprijs. ALKMAAR, 30 Mei 1936. Op de heden ge houden botermarkt waren de prijzen voor groothandel 7075 cent en kleinhandel 7580 cent. Handel matig. Kippeneieren (gr.handel) 2.302.70 en Eendeieren 2.35. Handel goed N.V. Alkmaarsche exportveiling, ALKMAAR, 29 Mei 1936. Op de heden ge houden veiling werd betaald voor: Aardbeien per doos 1032 cent; Andijvie per 100 stuks 14.20; Asperges per 100 bos 1040; Bloemkool, le s. 1222, 2e s. 59, Kropsla 0.501.50, Komkommers 48, per 100 stuks; Prei 1.50, Peterselie 2.40, Rabarber 1.50—4.50, Raapstelen 5090 cent, Radijs 0.50—3.10, Selderie 0.50—2.50, Uien 1.10 1.50 en Wortelen 58 per 100 bos; Poste lein per bakje 1222 cent; Peulen per 100 pond 1823; Spinazie per bak 2699 cent; Snijboonen 3338 en Dubbele Sperciebooen 41 en Tomaten ƒ1319 per 100 pond. Amsterdamsche aardappelprijzen. AMSTERDAM, 30 Mei 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. De aanvoer bedroeg 199.800 Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 30 Mei 1936. Aanvoer en prijzen waren heden als volgt: 3050 Kg. Aardappelen: Sch. muizen 10.90 13.50, Drielingen 13.7015 en Kleine 13.90 14.70; 3775 Kg. Tomaten: A 30.50, B. 31— 32.10, C. 29.60 en CC 17.90 per 100 Kg. PURMEREND, 2 Juni. 1614 kg. boter p. kg. 1.401.46. 180 vette koeien 0.30.58; 129 gelde 80—150; 95 Melk 110—190; 25 stieren 0.32—40; 37 paarden 60—130; 32 vette kalveren p. kg. 0.250.50; 545 nuchteren kalveren p. stuk 3—10; 187 vette varkens voor de slacht p. kg. 0.330.35; 60 magere varkens p. stuk 1424; 328 bilggen p. stuk 8—14; 509 schapen p. stuk 10—23; 71 bokken p. stuk 312; overhouders p. stuk 510. Kipeieren 2.40—2.80; eendeieren 2.15 per 100 stuks. Piepkuikens 0.600.70 p. kg. VER. VOOR T.B.C.-BESTRIJDING ONDER HET RUNDVEE Zaterdagmiddag werd door bovengenoemde vereeniging in het café „Prins Hendrik" van den heer A. Kossen een ledenvergadering ge houden, waar de gewone jaarstukken werden behandeld en eenige andere onderwerpen en besprekingen werden genomen. le PRIJSWINSTER VERKEERS- OPSTELLEN De vorige week kreeg Tini Veul wonende u ij*"' Se van Sint-Maria school te Den Helder, voor het maken van een Verkeersopstel- den isten prijs toegekend, welke haar Zaterdag nnddag op het hoofdbureau van Politie werd uitgereikt. OPENING CAFÉ „DUINZICHT". Het weer beloofde voor de Pinksterdagen niet bijzonder gunstig te worden. Zondag morgen len Pinksterdag regen en nog eens regen, tot ongeveer 10 uur voormiddag. Op den hoek ZanddijkVan Foreestweg werd het nieuwe Café „Duinzicht" geopend en het was zeker wel aan de weersgestel^ heid te wijten, dat het bezoek niet groot was. Het zitje is er zeer mooi en wij Wen- schen den ondernemer Gedink succes met zijn nieuwe zaak. EEN AANRIJDING. Naar men ods mededeelde is Vrijdagavond de heer C. W. de G. bg de Blauwe Keet aan gereden door een auto, komende uit Den Helder, en bestuurd door een zich alhier met vacantie bevindenden Amerikaan. De G. werd aan een zijner beenen ernstig gewond, doch gebroken was er niets. Eenige materieele schade was eveneens ontstaan. De schuldvraag wordt door de politie onderzocht. Eerste hulp werd spoedig verleend en de aangeredene naar huis vervoerd. Nader werd medegedeeld dat als de aanrijding een moment eerder had plaats gegrepen, er zeker een veel grooter ongeluk zou gebeurd zijn. BOUW VAN EEN BOLLENSCHUUR. Voor den heer P. A. de Groot wordt aan de Kortevliet een bloembollenschuur gebouwd door den aannemer G. Hoep te Breezand. HOOG BEZOEK. J.l. Zaterdagmiddag pl.m. 12 uur bracht Z.Ex. Dr. H. Colijn een bezoek aan Wieringen. Op zijn tocht werd hij vergezeld van zijn dochter met haar drie kinderen. In 't hotel van den heer Duflnker te Westerland werd de lunch gebruikt. De eigenaresse van 't hotel niet wetende dat zij zulk een hoog geplaatst gezelschap in huis bad, keek vreemd op toen de bij haar gedetacheerde Rijksveldwachters binnenkwamen, den heer Colijn herkenden en de noodige eerbewijzen brachten. De heer Colijn onderhield zich een poos met de veldwachters voornamelijk over de plaats gehad hebbende staking. Na de lunch verliet men 't hotel, met onbekende bestemming. EINDE DER STAKING. Met een hartelijk afscheidswoord van Bur gemeester Kolff, in bijzijn van den brigadier de heer Bergsma en de heeren Kloprogge en de Jong, Rijksveldwachters alhier, werd j.L Zaterdag afscheid genomen van de alhier tijdens de staking gedetacheerde Rijksveld wachters. Oosterland. De stemgerechtigden van de Hervormde Kerk te Oosterland e.a. hebben de heeren C. Koorn Vz. te Den Oever en C. Maars te Oosterland herbenoemd als notabelen. DE PINKSTERDAGEN. Texel heeft weer zeer drukke Pinksterdagen gehad, reeds Zaterdag arriveerden honderden bezoekers in onze gemeente. Aanvankelijk liet het weer zich heel ongunstig aanzien (Zon dagmorgen tot twaalf uur regende het bijna aanhoudend) geleidelijk echter werd het weer beter en de heerlijke verfrisschende regen had het Texelsche landschap, dat reeds zeer door de droogte had geleden, een heel wat frisscher aanzien gegeven. Texel was nu echt in Pink- sterdos. Prachtig groene weiden, waarin de aardige lammeren vroolijk huppelden, in de verte gelijkend op witte donsjes, terwijl de wolkenluchten onvergelijkelijk schoon waren. Het reisbureau Van der Schuit voerde weer zooveel bezoekers naar Texel, dat de aan de uitstapjes naar hier verbonden autotocht over het eiland, met drie autobussen moest plaats hebben. Onder de talrijke bezoekers vielen o.a. op, een groep padvinders, en de leden van de voetbalvereeniging „Laakkwartier" te Den Haag, die hier met ongeveer 70 personen de Pinksterdagen hebben doorgebracht. De Tweede Pinksterdag zette in met een geweldige hagelbui, doch daarmede was dau ook voor dezen dag „het kwaad van de lucht", Het weer hield zich verder uitstekend, zoo dat alles, wat op het programma stond voor dien dag kon worden afgewerkt. Reeds vroeg in den morgen was het zeer druk langs de wegen, de Texelsche boot voerde weer nieuwe bezoekers aan. Vooral in de Dennenbosschen was het dien dag 's morgens reeds zoo druk, als wij het nog nimmer, zelfs niet in het hoog seizoen meemaakten. De nieuwe „Belvédère" op de Fónteinsnol, die dezer dagen gereed gekomen is, bleek een groote attractie te zijn. Iedere bezoeker daar was opgetogen over de schitterende vergezichten, die men daar kan genieten, en die op Tweeden Pinksterdag door de vochtloozen dampkring juist zoo buitenge woon fraai waren. Een zeer druk bezoek viel den 24sten Texel- schen Zendingdag, die in den namiddag van den Tweeden Pinksterdag in den duinvallei te Den Koog werd gehouden, ten deel. Van alle zijden kwamen hiervoor belangstellenden aan per auto, autobus of rijwiel. Op de Groeneplaats te Den Burg heerschte voor het afrijden der autobussen voor den laatsten bootdienst op Maandag reeds een zeer groote drukte, doch overweldigend druk was het op het Haventerrein te Oudeschild, voor den laatsten bootdienst, die werd uitge voerd door twee booten, benevens een boot voor de rijwielen. Juist waren deze booten vertrokken, toen er nog even een zeer zware bui kwam opzetten, die gelukkig weer spoedig wegdreef. Het concert van Tex. Fanfarecorps, dat des avonds op de Groeneplaats werd ge- geven trok een groote belangstelling, de mu ziek klonk prachtig onder de hooge boomen van dit plein, dat geheel met hoorders gevuld was. De politie hield de orde, zoodat de mu ziek, door dit talrijk publiek niet gestoord werd. BENOEMING. Bfl Koninkl. Besluit, is de heer J. H. Timmer, herbenoemd als Dijkgraaf van het Waterschap „P. H. Polder" op Texel. PERSLEDEN TE GAST. Woensdag 3 Juni zullen op uitnoodiginS van Mr. Kamp, Burgemeester van Texel, weer een aantal verslaggevers van de „Groote Per® een bezoek aan Texel brengen. GROOTE LAMMERENMARKT. Heden werd te Den Burg een groote merenmarkt gehouden, waarop 4869 lammeren werden aangevoerd. De prijzen liepen v 69 gulden, middenprijs 7.75. Handel stu

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2