FOTO-PAGINA HELDERSCHE COURANT BINNENLAND Het nationale fonds voor bijzondere nooden. De N.S.B.-landdag te Lunteren. Ir. Mussert heeft gesproken. De afwikkeling van de uitkeering van den landbouwsteun 1935. Het Fokker-feest op Schiphol. Bezwaar van de Tweede Kamer tegen de aanstelling van den raad-adviseur. Het hengelsportseizoen is op 1 Juni weer geopend en vele enthousiaste beoefenaars trokken er den eersten dag op uit om een vischje te verschalken Een kijkje tijdens de motorraces welke op Tweeden Pinksterdag op Wouden- stein zijn gehouden Te Bergen op Zoom is op Tweeden Pinksterdag een groot concours hippique gehouden. Een snapshot tijdens het nummer twee- soan-merriën Zeeuwsche belangstelling op de nieuwe pier te Vlissingen welke door minister Van Lidth de Jeude officieel geopend is Ie Kotterdam is de landenwedstrijd Nederland België op automatisch pi stool gehouden. De heer Doghramadjian Jirayr uit Brussel, die winnaar werd, in actie De beeldhouwer J. Polet te Amsterdam legt de laatste hand aan het beeld van Alexander den Grooten, bestemd voor het stadhuis te Kampen Een overzicht van den optocht der deelnemers aan het I. T. O. S. A. te Am sterdam welke Zaterdag door de hoofdstad trok r Doel en werkwijze van liet nieuwe fonds, datgeen directe voortzetting is van het nationaal crisis-comité. Het dagelijksch bestuur van het nationaal fonds voor bijzondere nooden heeft een pers conferentie gehouden, waarin het doel en Werkwjjze van het fonds werden uiteengezet. Het nationaal fonds voor bijzondere noo den is niet te beschouwen als een directe Voortzetting van het nationaal crisis-comité. Het doel van de stichting is hulp te verlee- Hen voor bijzondere individueele nooden, waarin plaatselijk niet voldoende kan wor den voorzien. Aanvragen worden verwezen naar plaatse lijke commissies van samenwerking, welke indien daartoe de behoefte blijkt, door de burgemeesters moeten worden gevormd. Waar een armenraad aanwezig is, zal deze de aangewezen instantie zijn om deze samen- Werking te stimuleeren. Aanvragen tot de commissie gericht, zul len moeten worden onderzocht, waarna de commissies moeten beslissen over de moge lijkheid om hulp te verleenen. Blijkt deze aan wezig, dan kan de behandelingswijze door de commissies worden uitgestippeld, waarbij naast financieele hulp tevens gedacht zal moeten worden aan moreelen steun. Dan zul len de commissies hebben na te gaan, welke instellingen kunnen bijdragen in het bijeen te brengen bedrag. Aan de hand van een rapport omtrent het geval zullen deze bedra gen moeten worden gevraagd, die, aangezien de instellingen in de commissies vertegen woordigd zijn, veelal direct kunnen worden toegezegd. Staat vast, welk bedrag plaatse lijk ia bijeengebracht, dan kan, zoo noodig, een beroep worden gedaan op het fonds om het ontbrekende aan te vullen. In het algemeen zal de hulp bestaan in het voor eenmaal bijeenbrengen van een bedrag in geld. Credieten liggen niet binnen het kader van het fonds. Voor deze hulpverlee ning moet worden verwezen naar organen van voorschotverlening, die door samenwer king met de borgstellingsfondsen in de toe komst wellicht meer dan voorheen in de cre- dietbehoefte van bepaalde kringen kunnen voorzien. Ook menschen, die regelmatig een tekort in hun inkomsten hebben, komen niet voor hulpverleening in aanmerking. Dezen moeten worden verwezen naar organen van geregelde steunverleening. Ieder kent de gevallen van stille armoede, van kleine bedrijven die wel levensvatbaar heid hebben doch nimmer tot bloei komen, omdat een klein handelskapitaal ontbreekt, van zieken, die wellicht door verpleging elders spoedige en vollediger genezing zouden vinden, van een studie, die moet worden onderbroken, omdat door wijziging in de financieele omstandigheden de gelden niet meer beschikbaar zijn. In dergeüjke gevallen meent het fonds een zeer nuttig werk te kun nen doen, dat ongetwijfeld recht heeft op de sympathie van het Nederlandsche volk. Gezien het feit, dat het nationaal crisis comité onder voorgaan van Prinses Juliana nimmer tevergeefs een beroep deed op den weldadigheidszin van het Nederlandsche volk en daardoor in staat was veel nooden te leni gen in de crisisjaren die acfiter ons liggen, vertrouwt het fonds, ook voor dit onderdeel van den crisisarbeid op den steun van breede kringen te mogen rekenen. Veertigduizend menschen bijeen. Zeer groote belangstelling heeft de landdag van de Nationaal Socialistische Beweging ge had, welke op den 2en Pinksterdag op een uit gestrekt beboscht heideveld nabij Lunteren op de Veluwe gehouden is. Er zijn ongeveer veer tigduizend bezoekers geweest, gekomen uit alle deelen van het land. Goed geteld, waren er 39.000 toegangskaarten aan de ingangen afge geven, maar dan nog medegerekend de per sonen, behoorende tot een paar duizend zangers en muzikanten, mitsgaders degenen, die bij de verschillende N.S.B.-diensten betrokken waren, werd het totaalcijfer van 40.000 zeer dicht ge naderd. Er stonden op het motorvoertuigen parkeerterrein, op een kwartiertje af stand van het Hagespraak-veld, op het moment, dat een sirene loeide, ten teeken, dat de groote openlucht-bijeenkomst ge opend zou worden, tegen de 1700 parti culiere auto's, en voorts, precies geteld, 468 bussen. Verder waren er op het rijwie- len-parkeerveld eenige duizenden fietsen bijeeen. Op het verhoogde platvorm, waar de spreek plaats zich bevond, verscheen tegen één uur de landdag-voorzitter, de heer T. Kessler, uit Den Haag, om de komst van den algemeen leider aan te kondigen. Tienduizenden handen gingen omhoog en uit tienduizenden monden klonk een overluid houzee-geroep, toen ir. A. A. Mussert op het podium verscheen. Toen in de pauze, tegen drie uur des mid dags, het publiek trok naar het recreatieveld, om zich daar aan de verschillende verver- schingstenten te laven, nam ir. Mussert plaats op een hoog punt op den zoogenaamden Goudsberg, een heiderug, welke belde terreinen scheidt. Boven hem uit wapperde zijn „stan daard", een blauwe vlag met als embleem er op een bundel pijlen, omklemd door een vuist. Duizenden defileerden voor hun leider, die een half uur lang met uitgestoken rechterhand al de fascistengroeten beantwoordde. Er is overigens heel den dag, van eenen tot over vijven, onder groote stilte geluisterd naar de sprekers. Zij waren in volgorde de heeren Van Geelkerken, algemeen secretaris van de N.S.B. en andere voormannen uit de beweging, als de heeren Vlekke, ds. Van Duyl, terwijl even ook op het podium verscheen, het lid der Eerste Kamer, graaf De Marchant et d'Ansembourg, die hier tegenover de menigte persoonlijk de verklaring aflegde, dat hij en de andere katho lieke leden van den N.S.B.-staf, in weerwil van de vermaning der bisschoppen, zooals de spre ker zeide, tot „heil van volk en vaderland" in de beweging zullen blijven. Ir. Mussert's rede. De slotrede werd gehouden door ir. Mussert. Cm daar dan maar mede te beginnen, relevee- ren wij hier, dat de N.S.B.-leider den oproep onj naar Lunteren te komen, kenschetste als een getuigenis van „den onwrikbaren wil om het Nederlandsche volk zijn eer, vrijheid en be staan terug te geven. Met verbeten woede, zoo zeide de spreker, zullen wij vechten om te pogen dezen wil in vervulling te doen gaan. Onze bestrijders, zoo ging hij voort, trillen inwendig van vrees voor ons, de menschen, die de eer en het geweten der natie, willen doen ontwaken. Zij verkondi gen openlijk liever nog het communisme te aanvaarden dan ons. Maar het nationaal-socia- lisme komt toch. In klassenstrijd en partij strijd is ons volk bergafwaarts gegaan. Wij zullen desnoods; gelijk in Duitschland, er veer tien jaar voor strijden om „ons volk weer te bevrijden". Er is overigens bedrijfsslavernij. Er is ook geen vrije ambachtsman meer. Ondernemers kunnen hun energie niet meer toonen. De mid denstand bezwijkt onder duizend-en-een over- heidsbepalingen en -lasten. Het sluitstuk van den keten, waarin „alle volksgenooten zijn ge klonken" wordt gevormd door de „N.V. de vereeenigde politieke partijen". Eerste taak der N.S.B. is die partijen te vernietigen en de tweede is het volk daarna weer bestaansmoge lijkheid te geven, geweest op onzen bodem en onzen arbeid. Beschaamd wenden wjj ons hoofd af van de vernietiging van de opbrengst van onzen bodem en van o.a. den veestapel. Inten sief gebruik van den bodem moet het doel worden. Spreker veroordeelde vervolgens de sanctie- politiek, welke z.i. duizenden ruïneert, omdat de kooplieden „neen moeten verkoopen, juist op het tijdstip, dat de buitenlandsche klant onze goederen noodig heeft. Men mag leveren, zeide spreker, zoolang de heeren in Genève, „Litwinof en Engeland" dat goed vinden. Het is verder dwaas te zeggen, zeide ir. Mussert, dat er geen geld is om de jeugd aan het werk te zetten. Nu wordt de jeugd onderhouden, zon der dat deze iets goeds tot stand brengt. Er moet daarom arbeidsdienstplicht komen, o.a. voor den Zuiderzee-arbsid. De jeugd moet een vloot gaan bemannen, welke ons in staat zal stellen „ons imperium te verdedigen". Intusschen, zeide ir. Mussert, sterft het ancien-regime. De N.S.B. moet nu er voor zor gen, dat het niet opgevolgd wordt door het communisme. De verbonden politieke partijen worden thans al uitgebreid met communisten, zooals in Frankrijk. Onze beweging, verklaar de spreker, is geen politieke partij, doch de door God gegeven actie tot hervorming van het volk. Zij zal tegen de bestrijding een dam slaan. Het is in-droevig, dat de leiders der R.K. Kerk onze R.K. volgelingen dreigen met verbanning uit de kerk. Onze beweging, zeide spreker, heeft het reeds klaar gespeeld in enkele jaren het geheele poli tieke aanzien van ons volk te veranderen. Wjj voelen ons de herauten van een geslacht, dat de strijd begonnen is voor een herboren, fier en sterk Nederland. Wjj zijn thans het diepste punt voorbij, zoo besloot spreker, en zullen alleen de knie buigen voor den Schepper. In de overige redevoeringen werden onge veer geljjke meeningen verkondigd. Ds. Van Duyl kondigde zijn reis over eenige weken naar Indië aan, in gezelschap van den heer Hogewoud, de leider eertijds van de W.A.-af- deelingen der N.S.B. Deze reis gaat naar Suma- tra's Oostkust en Java om te trachten de N.S.B.-banden te versterken. Met massa-zang van het Wilhelmus werd de „I-Iagespraak" besloten. De minister van landbouw en visscherjj heeft geantwoord op vragen van den heef Groen betreffende de afwikkeling van de einduitkeering van den tuinbouwsteun 1935 en vaststelling en bekendmaking van de richtprijzen voor warmoezerijgewassen en fruit: De afwikeling van de einduitkeering tuin bouwsteun 1935 is eenigermate vertraagd door de omstandigheid, dat voor verschillende producten de richtprijzen aan een nader onderzoek moesten worden onderworpen in verband met de zich telkenjare voordoende veranderingen in de teelt. Op grond van de resultaten van het terzake Ingestelde onderzoek heeft vaststelling van de einduitkeering dezer dagen kunnen plaats vin den en wel bij beschikking van 22 Mei 1936, no. 14001, afd. landbouw crisis-aangelegen-» heden. De minister is bereid, te gelegener tijd de definitief vastgestelde richtprijzen bekend te maken. Het feit, dat de heer A. H. G. Fokker 25 jaar geleden zijn loopbaan als vliegtuig-con structeur begon en de deugdelijkheid van het eerste door hem geconstrueerde vliegtuig be wees door het daarop afleggen van dè voor het vliegbrevet vereischte proeven, zal op Zaterdag 6 Juni op het vliegveld Schiphol feestelijk worden herdacht. Naar men meedeelt, zal het publiek dien dag tegen de normale toegangsprijzen tot het daarvoor bestemde gedeelte van het vliegveld worden toegelaten, en de historische vlieg tuigen kunnen zien. EEN WANDELPIER TE VLISSINGEN. Het is voor Vlissingen Zaterdag een dag van groote beteekenis geweest nu na een paar jaar van tegenslag, eindelijk het wandel- hoofd bij het badstrand kon worden geopend en de heele stad was dan ook in feesttooi, omdat men verwacht, dat de pier meer leven digheid aan het strandleven zal geven. In het voorloopige verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging en verhooging van oud-hoofdstuk X der rijk.^ begrooting voor het dienstjaar 1935, wordt o.m. gezegd: Van verscheidene zijden werd tegen de aanstelling van den vroegeren regeeringscom- missaris voor de melkveehouderij tot raad adviseur op een salaris van f 8000 bezwaar gemaakt. Men was niet overtuigd van de noodzakelijkheid een zoodanige functie in het leven te roepen. Was eraan een nieuwen adviseur, naast de vele reeds bestaande advi seurs op landbouwcrisisgebied, inderdaad dringend behoefte?.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3