©p ir o PINKSTEREN. Stadsnieuws Onze tweede excursie naar Texel. Onze Ford-Schiphol excursie. SM.PI BOER tweede blad Spaar onze duinen. heldersche courant REEDS MEER DAN 20 JAAR DE BEKENDE NAAM VOOR HET BESTE FOTOWERK KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 van dinsdag 2 juni 1936 Gemeenteraad 6-jarig jongetje door taxi aangereden. Visscherij Licht op voor alle voertuigen. pinsdag 2 Juni 21.41 uur Woensdag 3 21.42 uur Morgen om uiterlijk kwart over twaalf present bij de boot. Het bewijs van deelname duidelijk zichtbaar dragen. Morgen gaan we met onze tweede groep jonge excursisten naar Texel. Onze jonge deel- nemertjes moeten uiterlijk kwart over twaalf b(j den toegang van de boot zijn. Daar worden ze opgewacht door de leiders, die de namen zullen controleeren. Het bewijs van deelname moet duidelijk zichtbaar gedragen worden. De kinderen begeven zich daarna met hun leiders op de boot en blyven onder hun toe zicht, zelfstandige verkenningen worden op de boot niet ondernomen. De kinderen kunnen op de boot hun boter ham verorberen. Het is gemakkelijk als ze een flesch of thermosflesch melk of thee mee nemen. Een of twee dubbeltjes voor een glas ranja of melk is aan te Bevelen. Verder be hoeven de kinderen geen geld mee te nemen. Met de boot van half zes wordt de terug tocht aanvaard. Ouders, die hun kinderen dus af willen halen, kunnen ze om kwart over zes op het Havenhoofd opwachten. Tot morgenmiddag dus, jongens en meisjes. We zullen hopen, dat we het even fijn en zonnig zullen treffen als de vorige week. Maar ook als de zon niet schijnt zullen we ons best amuseeren, zorgen jullie dus alleen voor een zonnig humeur en denkt er om op tijd te zijn, de rest komt vanzelf. De Texelsche vriendjes en vriendinnetjes, die schreven dat ze graag mee wilden, worden verwacht. Vandaag (Dinsdag), of morgen (Woensdag) worden de kaarten aan de deelnemers ver stuurd voor onze eerste excursie naar Am sterdam. Het aantal liefhebbers voor deze eerste trip was zoo groot, dat we niet aan alle verzoeken konden voldoen en het grootste aantal van de excursisten moesten verdeelen over onze andere tochten. Niet minder dan 223 deelnemers meldden zich voor 10 Juni aan. Dat is te veel. Afgezien nog van het feit, dat een zoo groot aantal niet gelijktijdig tot de Ford-fabriek zou worden toegelaten, zou ook de gezelligheid bij een zoo groot ge zelschap voor een deel verloren gaan. Om echter zooveel mogelijk aan de wenschen te gemoet te komen, zullen we op 10 Juni met drie bussen gaan, met in totaal 100 excur sisten. Bij de Ford-fabriek hebben we de medewerking gekregen van den betrokken chef om met dit gezelschap gelijktijdig een rondgang te maken, terwijl men zal zorgen Voor drie gidsen. We zullen het bedrijf in Volle werking zien. Het vertrek, voor het kantoor van de Heldersche Courant, zal plaats hebben om 8 uur 's morgens. Goedkoope consumpties. Ten gerieve van de deelnemers aan onze excursies hebben we een aantal reductie-bons Voor de consumptie op Schiphol gekocht, dit levert een belangrijke besparing op de con sumptie-prijzen voor koffie, thee, limonade, Vanja, kwast, melk of ijs. De prijzen van deze consumpties zijn 20 cent, wanneer men echter in het bezit is van een reductie-bon, worden deze consumpties geleverd voor 12(4 cent. deelnemers, die gebruik wenschen te maken Van deze bons, kunnen die gelijktijdig, bij de ibetaling van hun gulden, op ons kantoor koo ien. Doordat we met een groot gezelschap komen, was dit voordeeltje mogelijk. Een goedkoope koffietafel. Bij een voorbereidende bespreking, die we de vorige week met den chef van de propa- ganda-rondleiding hadden, hebben we ge ïnformeerd naar verschillende voordeelen, Verbonden aan het bezoek van grootere ge zelschappen aan onze nationale luchthaven. Een van deze voordeelen noemden we hier boven al n.1. de reductiebons op de con- Bumptie-prijzen. Maar ook voor hen, die geen brood meenemen en op Schiphol zelf een koffietafel gebruiken willen, is er een voor deeltje, wanneer minstens 75 personen ge bruik maken van de door Schiphol aange boden goedkoope koffie-tafel. Deze koffie tafel, waarvoor anders 1.25 berekend wordt, ivordt aangeboden voor 75 cent, wanneer 75 personen daarvan gebruik maken. Bij deze koffie-tafel kan men zooveel brood, belegd 'het kaas, ham of vleesch gebruiken als men behoeft, terwijl men ook zooveel koffie ge bruiken kan als waarin men trek heeft. voor deze koffie-tafel kan men zich ook 0Pgeven, als men zijn bedrag van deelname komt betalen. Men is natuurlijk volkomen vrij of men er gebruik van maakt of niet en wie fc^n broodje mee wil nemen, kan dat zonder ®Ohig bezwaar doen. Hij of zij kan in ieder gevai gebruik maken van de reductie-bons ''oor de goedkoope consumpties. Aan de Universiteit te Amsterdam is het doctoraal examen klassieke letteren met gunstig gevolg afgelegd door onze vroegere stadgenoote, mej. E. van Urk, te 's-Graven- hage. DE INDISCHE MAIL. De Rotterdamsche Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het 2 Juni a.s. te Marseille verwacht wordend m.s. „Indrapoera", wordt den 3den Juni om 14.14 uur aan het C.S. Amsterdam verwacht. Ons artikel over het Huisduiner Badseizoen in de Held. Courant van 30 Mei behoeft eenige correctie, en wel het gedeelte waar wij schre ven, dat de duinen vrij zijn. Men deelt ons mede, dat dit slechts betrek kelijk is. In de Held. Courant van 7 Juli 1934 komt een berichtje voor: „Wandelen in de duinen", waarin het publiek wordt gewaar schuwd tegen het loopen in de buitenduinen; met name het op- en afloopen der buiten duinen is verboden, omdat daardoor de be planting van onze natuurlijke zeewering wordt vernield. In den afgeloopen winter hebben de duinen veel geleden, in hoofdzaak door den storm van 19 en 20 October 1935. Tusschen de strandpalen 1 en 2 is de beplanting vrijwel geheel verdwenen van den duivoet tot den duinrand. In de maanden Maart, April en Mei van dit jaar zijn tientallen jongens uit het beloop der buitenduinen verwijderd, omdat zij op baldadige wijze de schade aan de duinen aan het vergrooten waren. Verschillende ouders ontvingen hierover van den betrokken ambtenaar van den Rijkswaterstaat een schrijven. Binnenkort wordt over groote lengte over gegaan tot het opnieuw met rietpoten ver dedigen van het buitenduinbeloop, waarbij langs den duinvoet een afrastering zal ge plaatst worden. Tegen personen, die zich daarna nog aan duinvernieling schuldig ma ken, zal proces-verbaal opgemaakt worden, krachtens artikel 3 sub c van het Rijkszee- weringenreglement. In dit reglement is o. a. het volgende vermeld: Art. 3 sub c. Behou dens verkregen rechten is het verboden, aan de zeekeerende duinen en andere zeeweringen en hetgeen daartoe behoort, beplantingen te ontnemen, daarop beplantingen of andere ver dedigingsmiddelen tegen verstuiving te be schadigen of te vernietigen. Art. 6. Met de handhaving van dit reglement zijn belast: Rijks- en gemeentepolitie, benevens ambtena ren van den Rijkswaterstaat. Art. 7. Overtre ding van dit reglement wordt gestraft als volgt: met een geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden de overtreding van artikel 3. Het werkspoortje en de duinen landwaarts daarvan, de z.g. „binnenduinen", zijn voor- loopig nog vrij. Bij het loopen in de buiten duinen bestaat de kans, dat proces-verbaal wordt opgemaakt; ook op het vernielen der rietschermen op het strand zal nauwkeurig gelet worden. Evenals in 1934 zullen op be paalde punten toegangen naar het strand ge maakt worden. Men bedenke bjj het strandbezoek, dat door toename der duinvernieling onze mooie duinen steeds meer afgesloten zullen worden. DE FINALE VAN DE VEILIG VERKEERWEEK. Tini, Bram en Jeannette nemen hun prijzen in ontvangst. Vriendelijke woor den van den commissaris van Politie. Zooals men weet was door het bestuur van „Veilig Verkeer" een opstelwedstrijd uitge schreven voor jongelui in de hoogste klassen der lagere scholen, waarvan de drie beste niet alleen met een prijs beloond zouden worden, doch die ook in het „Juttertje" worden opge nomen en waarvan men het eerste reeds j.1. Zaterdag gelezen heeft. Zaterdagmiddag zijn we getuige geweest van de prijsuitreiking, welke geschiedde door den commissaris van politie in het Hoofd bureau en in bijzijn van eenige bestuursleden van „Veilig Verkeer". Behalve de heer van der Hoeven zelf, was daar Mevr. Rienks, de heer Feringa (Inspecteur L.O. en bestuurs lid V.V.) en de heer F. Grunwald. De heer Jaring was verhinderd aanwezig te zqn. Om 4 uur komen ze binnen: Tini Veul, Jeannette Koekenbier en Bram Gene, alszoo 2 jongedames en een jongeheer. Buiten, voor het Bureau, staat een soort eere-garde opgesteld van jongedames en heeren, vanzelfsprekend ten zeerste benieuwd naar den uitslag van zóó iets officieels. Wat de gelukkige winnaars zelf betreft, het is dezen aan te zien dat zij zich volkomen bewust zqn van hun waardigheid. De heer van der Hoeven spreekt een kort woord en wendt zich in 't bijzonder tot de jongelui: Tini heeft den eersten prijs weten te bemach tigen, daarmee de eer van de St, Maria- school aan de Javastraat hooghoudende. Nummero twee werd Bram als discipel van O.L.-school no. 4, terwijl als derde Jeannette fungeerde, leerlinge van O.L. school no. 8. Spr. wijst op het vele en nuttige werk dat Veilig Verkeer reeds deed en op datgene wat het nog doen zal. Wat den opstellen-wedstrijd betreft, hij achtte dit al een heel nuttig besluit van V.V., aangezien hier duidelijk naar voren treedt wat er in de jongelui zit. Deze 3 o.a. weten ongetwijfeld wat voor gevaren et op den weg kunnen schuilen en zij zullen wel weten hoe men zich als goed weggebruiker (ster) heeft te gedragen. Volgt de prijsuitreiking: de commissaris doet dit op ongezocht origineele wijze, door bij ieder gelukkige een passend rijmpje te debiteeren. Tini krijgt dan een pracht van een schooltasch, Bram een veldflesch en Jeannette een badtasch. Zooals U ziet, ge schenken waar men (en direct!) wat aan heeft. De heer F. Grunwald, als secretaris van V.V., richt hierna enkele woorden toe den heer van der Hoeven: hq brengt hulde aan diens werk en sympathie met het streven van Veilig Verkeer. Doch naast den commissaris is daar het korps agenten, dat eveneens dank toekomt voor zijn bemoeiingen in de afgeloopen week. De heer Grunwald besluit met den wensch uit te spreken, dat men ten allen tjjde een beroep op de Heldersche politie zal mogen blijven doen, zooals dat tot op heden het geval was. Bij al deze officieels woorden zitten Bram, Tini en Jeanette te luisteren, en buiten hooren we de eere-garde. Doch het wordt niet lang gemaakt en al spoedig nemen we afscheid. Ze bedanken netjes voor hun cadeaux en geven de heeren een hand. Dan vertrekken ze en even later verstomt buiten het geroezemoes. Want daar worden de prijzen aan een diepgaande beschouwing onderworpen en worden de gelukkigen gepolst over de wederwaardigheden in dat officieele Hoofbureau van Politie. Het was een geslaagde finale van een even eens geslaagde Veilig Verkeers-week. DE AFVLOEIING AAN HET STATION DEN HELDER GAAT STEEDS DOOR. Terwijl Den Helder, ten opzichte der bevol king, de laatste jaren een grooten groei ver toont, onze stad steeds meer in beteekenis, ook op het gebied van verkeer, toenneemt, boekt zij helaas op 't gebied van het personèel der spoorwegen een duidelijk zichtbaren achteruitgang. Steeds meer en meer leden van dit perso neel worden naar elders overgeplaatst en niet vervangen. In korten tijd zijn zeker reeds een veertigtal „spoor"-gezinnen uit onze stad vertrokken en deze „exit" houdt nog niet op. Den 7den Juni gaat weer een aantal spoor- mannen onze veste verlaten, waaronder de onderladingmeester Broersma en de voorzitter van de Heldersche afdeeling van Spoor- en Tramwegpersoneel, Bulter, terwijl de heer Biegstraten ter drukkerij van de Spoorwegen te Utrecht wordt aangesteld, Onderladingmeesters Broersma heeft, op slechts 3 weken na, eeri vijf-en-twintig jaar in Den Helder dienst gedaan. Er zijn maar weinig reizigers die niet bij den uitgang door hem „geknipt" zijn en legio zijn de pakjes, pakken en vischmanden, die hij naar alle deelen van Europa heeft „ge wogen" en niet te licht bevonden, want ze konden Broersma nooit te zwaar zijn. Jammer, dat deze trouwe onderlading meester zijn jubileum niet in Den Helder viert. Onze beste wenschen vergezellen de ver- trekkendenWe hopen alleen maar, dat nu aan het verloop van treinpersoneel een einde komt. Ligt het niet op den weg van de Kamer van Koophandel, naar dit verloop eens een onder zoek in te stellen, wellicht dat een verdere groote afvloeiing voorkomen wordt. HELDERSCHE PADVINDERS DOEN VAN ZICH SPREKEN. De Koekoeken-patrouille van „De Jutters" behalen in Ommen den eersten prijs. Huldiging In het Troephuis. Moge net dan voor de Pinkstergangers in 't algemeen een prettig Pinksterfeest geweest zijn, in het bijzonder is dit wel het geval met de Koekoeken-patrouille van „De Jutters", onze Heldersche padvindersgroep, die zoo ge lukkig geweest is in Ommen bij de patrouille- wedstrijden als nummero één geclassificeerd te worden. Alzoo geschiedde het, dat we gisteravond, nog met het Pinksterzand in onze haren naar het Dijkje togen en in het aloude troephuis, waar we ook zelf onze eerste padvinders ervaringen jaren geleden opdeden, op de din gen wachtten die gingen komen, want, dat stond vast, men zou de gelukkigen, die op zulk een bijzondere wijze de eer der Helder sche groep hoog gehouden hadden, op even bijzondere wijze huldigen. Er waren diverse vaders en moeders en er waren een aantal padvinders, en allen was het ongeduld op de gezichten te lezen. Voorts kwamen successievelijk bloemen binnen, zoo dat we maar willen zeggen, dat die op weg zijnde Koekoeken iets wachtte... Over half tien arriveerden ze, voorafgegaan door trommelslagers en omstuwd door hun vrienden. Geen Imperator had een indrukwek kender incomste kunnen houden dan deze pa- tróuillle en als een lawine van enthousiasme en blijdschap stortte het gezelschap zich in het troephuis, waarvan de muren wel zelden zulk een daverende uiting van geestdrift zul len hebben beleefd. De Koekoeken is een patrouille, die staat onder leiding van patrouille-leider Piet Groot en diens assistent Geert Koning en de leden P. Labohn, H. Stroo, F. 1'Istelle en W. Aber- son. Het bereikte resultaat is, naar ons van bevoegde zijde meegedeeld werd, eveneens in niet geringe mate toe te schrijven aan den voortrekker Wim Rab, die voor deze wedstrij den zijn extra-goede beentje voorgezet had. Hoewel het een buitengewone prestatie is, dat deze jongens bq de wedstrijden van de districten tegen elkaar in Ommen een eersten prjjs wisten weg te halen, na eerst in Alk maar bij de districtswedstrijden eveneens nummer een geweest te zijn. speciaal willen we hier vermelden, dat zij eerst in October van het vorig jaar geïnstalleerd werden en daarvoor nog nimmer aan de padvinderij deel genomen hadden. In het midden van de troephuis-zaal staan ze opgesteld, met daaromheen de vrienden der andere patrouilles en ze zien er ondanks de verre reis, afgelegd met den auto van den heer van Baaren frisch en monter uit. De Hopman, de heer Metselaar, richt het eerst 't woord tot hen: hij prijst hun succes en hoopt, dat het behaalde zilveren wissel- schild nog tweemaal gewonnen zal worden, opdat dit eigendom worde. Namens de troep overhandigt hij een krans, terwijl Wim Rab eveneens in de bloemetjes gezet wordt. Nadat ook een woord van dank tot den heer van Baaren gericht is, spreekt de heer Klapmeyer voor het Afdeelings-Bestuur, namens welk hij alle jongens hartelijk feliciteert met het bereikte. Voorts wordt nog gesproken o.a. door den heer en mevrouw Groot en die, evenals mevr. Koning het gesprokene met kransen en bou- quetten accentueeren. En na iedere gelukwensch daveren de hoera's door dat oude troephuis, waarin het lijkt of de Indianen en spoorzoekers langs de wanden verbaasd zijn over die even late als onverwachte huldebetooging. Het enthousias me is grenzenloos en de blijdschap van allen voor dezen 6 is typeerend voor den geest van „De Jutters". En voorts... deze overwinning lijkt ons de mooist denkbare stimulans voor de komende Jamboree, waar de zelfde Koekoeken weder om een kans krijgen om van hun goed padvin- derschap te doen blijken. In welken trant ook zoo ongeveer Wim Rab gesproken heeft. En dan zingt men gezamenlijk en pittig dat prachtige padvinderslied: „Hoort zegt het voort", hetgeen het einde is van deze koekoe kenhuldiging. Kranig werk, jongens. Drankwet; bezwaarschrift vergunningsrecht. Mevrouw J. Stins alhier maakt bezwaar tegen den haar opgelegden aanslag in het vergunningsrecht 1936-1937. B. en W. hebben naar aanleiding van dit bezwaarschrift het advies ingewonnen van den deskundige, be doeld in de artikelen 6 en 7 der verordening, regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein in deze gemeente. Op grond van den inhoud van dat advies, stellen B. en W. voor den onderwerpelijken aanslag met een bedrag van f 25.te ver- hoogen. Drankwet; bezwaarschrift vergunningsrecht. Door A. J. H. W. Luijckx alhier wordt bezwaar gemaakt tegen den hem opgelegden aanslag in het vergunningrecht 1936-1937. Naar aanleiding van deze reclame hebben B. en W. het advies ingewonnen van den des kundige, bedoeld in de artikelen 6 en 7 der verordening, regelende het heffen van vergun ningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein in deze gemeente. B. en W. stellen, op grond van den inhoud van dat advies, voor, den onderwerpelijken aanslag met een bedrag van f 25.te ver minderen. Verzoek om medewerking ingevolge artikel 72 e.v. Lager Onderwijswet 1920. Bij schrijven wendt het Bestuur der School- vereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij kómen", alhier, zich tot den Raad met het verzoek medewerking te willen verleenen, op grond van artikel 72 e.v. der Lager Onder wijswet 1920, voor het aanschaffen van tel- ramen, volgens nieuw model, ten dienste van het rekenonderwijs, in de klassen een en twee der bijzondere scholen voor gewoon lager onderwijs aan de Keizersgracht, Koningstraat en aan de Kolensteeg. B. en W. hebben de Commissie van Advies over deze aanvraag gehoord. Blijkens mededeeling van het schoolbestuur aan de commissie wordt met het „nieuw model telraam" bedoeld het nieuwe leermiddel „de tuimelaar", welk leermiddel zich van het ge wone telraam onderscheidt, doordat de tien tallen niet los, maar verbonden zijn. Hoewel de commissie erkent, dat aan het nieuwe leermiddel kleine voordeelen verbonden zijn, is zij toch van meening, dat dit leermiddel als een telraam moet worden aangemerkt. Waar het hier betreft een eerste aanschaf fing (de aanwezige telramen verkeeren nog in goeden staat), zouden bij inwilliging van het verzoek, de normale eischen, aan het geven van lager onderwijs te stellen, worden over schreden, omdat het niet noodig is, naast de in gebruik zijnde telramen waarmede het zelfde kan worden geleerd als met het nieuwe leermiddel nieuwe aan te schaffen. De com missie is dan ook van meening, dat op het verzoek afwijzend moet worden beschikt, waarmede ons College zich geheel kan ver eenigen. B. en W. stellen mitsdien voor de gevraagde medewerking te weigeren. Verzoek om medewerking ingevolge art. 72 e.v. der Lager Onderwijswet 1920. Het Bestuur der Protestantsche Vereeniging tot stichting en instandhouding van een school met den Bijbel te Koegras richtte een aanvraag tot den Raad, om, ingevolge arti kel 72 der Lager Onderwijswet 1920, de noo- dige gelden te mogen ontvangen voor het aanschaffen van een nieuwe serie taalboekjes, daar de thans in gebruik zijnde methode onge schikt moet worden geacht voor de betrokken tweemansschool. De Commissie van Advies kan zich met deze aanvraag vereenigen. B. en W. geven in overweging het verzoek in te willigen. Drankwet. Door G. J. van der Lee's Slijterij N.V. alhier werd eveneens bezwaar gemaakt tegen den haar opgelegden aanslag in het vergunnings recht 1936/37. Het naar aanleiding van deze reclame ingewonnen advies van den deskun dige, bedoeld in de artikelen 6 en 7 der ver ordening, regelende het heffen van vergun ningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein in deze gemeente, is er de reden van, dat B. en W. voorstellen den onder werpelijken aanslag te handhaven. Bezwaarschriften vergunningsrecht. C. B. Pluylaar alhier maakt bezwaar tegen den hem opgelegden aanslag in het vergun ningsrecht 1936/37. B. en W. hebben naar aan leiding van deze reclame het advies ingewon nen van den deskundige, bedoeld in de arti kelen 6 en 7 der verordening, regelende het hef fen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein in deze ge meente. Op grond van den inhoud van dat advies, stellen B. en W. voor den onderwerpelijken aanslag met een bedrag van 25.te ver minderen. Gebroken dijbeen en hersenschudding. Door een agent van Politie, die zich op den Strooweg bevond, werd gisterenmiddag ge zien, dat aldaar een aanrijding had plaats ge vonden. Het bleek, dat een 6-jarig jongetje was aangereden. Door een sergeant-ziekenver pleger, die zich ter plaatse bevond, werd eerste hulp verleend. De inmiddels ter plaatse verschenen dokter constateerde een lichte hersenschudding en gebroken dijbeen. Hij werd naar het Hospitaal overgebracht. Bij ingesteld onderzoek bleek, dat het ventje, dat op den Strooweg bij een bushalte uit een autobus was gestapt en zich om den autobus heen naar den anderen kant van den weg wilde begeven, waarna hij, toen hij achter den autobus vandaan kwam, door een juist aankomende taxi werd aangereden. Den bestuurder van de taxi treft geen schuld. RIJWIEL GESTOLEN. Door een bewoner van de De Rujj terstraat werd aangifte gedaan van vermissing van zijn rijwiel, hetwelk h(j in de gang van het Militair Tehuis aan de Spoorstraat had ge plaatst. Over weerberichten en hoe ze soms uitkomenPinkster twee: „ouder- wetsch". Huisduinen doet goede zaken. Duizenden op het strand en in de duinen. Als we dit neerschrijven, behoort Pinkster 1936 alweer tot het verleden en rest ons alleen nog een terugblik, wat deze beide Zon- en Feestdagen ons gebracht hebben. Voor een duidelijk beeld is het echter nood zakelijk, dat we dan teruggaan tot Zaterdag morgen. Want toen was het, dat ons vader- landsch Meteorologisch Instituut in het Bilt- sche een van z'n afgrijselijkste berichten door vurig-hopend Nederland zond, een bericht, dat zonder meer een doodvonnis beteekende. Het was ongeveer zoo: regen, kou, hier veel en daar wat minder bewolking, en, im groszen Ganzen... ongunstig. Zeer ongunstig zelfs... Zoodat we alle hoop lieten varen, onze polo hemden, plus-fours, sportpakken en zomer- habijtjes kalm in de kasten lieten, er desnoods wat extra kamferballen bijvoegden en... (dat waren dan de verstandigsten!) besloten de zaken te nemen zooals ze zouden vallen. En de houders van café's en restaurants bui ten Den Helder, met hun Pinkster-voorraden, zij waren het al zoo langzamerhand gewoon ge raakt, zij zouden ondanks hun optimisme wel weer een Pinkster-strop halen. De stemming zou ongeveer in deze woorden gecomprimeerd kunnen worden: „Op alle pos ten pessimisme!" Eerste Pinksterdag. Dan komt de eerste Pinksterdag en reeds 's nachts begon het lieve leventje: regen, wind, kilheid en verdere aanverwante narigheden. Ook later op den morgen wilde het niet vlot ten: enorme wolkgevaarten werden door harde windstooten voortgedreven en de enkele wan delaar die het er waagde, keerde al gauw op z'n dappere schreden terug. Later op den dag, toen het naar het mid daguur liep, leek het of het wat opklaarde. We hebben ongeloovig naar het hemeldak gekeken en inderdaad: het leek daar iets te blauwen. Weliswaar was het niet 18-karaats en bleef het regenjassen-weer, maar in ieder geval kon men er op uit en wat is een reeds niets meer ver wachtenden Pinksterganger meer waard? Het onverwachte werd een feit: er kwam geen regen meer, alleen de wind bleef nog wat sterk en uit het zonnetje was het nog wat guur. Maar toen bleek overduidelijk, hoe men op stel en sprong gezeten had. Want daar gingen de deuren open en daar trokken ze er op uit. Jong en oud en de heele lieve jeugd natuurlijk, monter door deze even plotselinge als welkome opheldering. Ook wij zijn niet thuis gebleven en hebben een kijkje op Huisduinen, waar we Zaterdag nog zoo opgewekt over schreven, genomen. Zoowel in het Badpaviljoen als op Dennenheu vel liep het aardig. Het mocht dan geen over weldigende drukte zijn, er was vrij wa-t publiek en daarbij kwam, dat de stemming onder de wandelaars uitstekend was. Hetgeen ook een factor is! En met de beste hoop voor den volgenden dag zijn we Zondagavond gaan slapen. Tweede Pinksterdag. En... ja hoor, er bleef niets, maar dan ook geen stukje heel van al die Biltsche ramptijdin gen. Want daar werden we wakker, terwijl een pracht van een voorjaarszon in de ruiten speelde, een zon, die stond te stralen van vreugde aan een zoo goed als wolkenlooze hemel Het was nog vroeg, doch we hoorden ze al buiten: de auto-bezitters en fietsers, die er geen gras over lieten groeien, doch er meteen op uit trokken, opgewekt en dankbaar voor deze surprise die een tweeden Pinksterdag in petto had. Het is een dag geworden van louter vreugde en louter zonneschijn. Een dag, die wij gi3ter verscheidene malen hebben hooren qualificee- ren met „ouderwetsch", waarbij men zich na tuurlijk gevoegelijk mag afvragen of er dan vroeger nooit verregende en verwaaide Pink sterdagen geconstateerd werden... De uittocht. Den geheelen morgen trokken ze naar bui ten: eenzamen, op hun fiets, en clubjes, ook per rijwiel, in café's of in bussen. Het was een ware uittocht van gelukkige menschen, vroo- lijk gekleed in hun Pinkster-best van luchtige zomerjurken en lichte pakken. Natuurlijk waren er pessimisten, die het waagden te beweren, dat het tegen den middag wel veranderen zou, doch zij werden hopeloos in het ongelijk gesteld. Want den geheelen dag bleef de zon paraat, bleef de lucht diep-blauw en was het een verkwikking naar buiten te trekken. We hebben den geheelen dag zoo ongeveer „im Freien" doorgebracht en ons laten koeste ren door die milde zon. In de Donkere Duinen, ons magnifiek park, was het zooals wel van zelf spreekt, een drukte van belang. Daar waren vele zusjes en broertjes ver gaard, die maar niet genoeg konden krijgen van de fel-gekleurde pauwen en van die eigen wijs pikkende fazanten. Maar daar waren ook, behalve dan de begeleidende (en mee-genie- tende!) vaders en moeders, van die héél oude menschjes, die het er ook op gewaagd had den. Die ook hun huisje in de stad of hun inrich ting voor dien middag vaarwel gezegd hadden en de lokkende natuur ingetrokken waren. En we hebben ze daar met intens genoegen gade geslagen: hoe ze daar op de bankjes zaten, en hoe ze zich verbaasden over de schoonheid van die Donkere Duinen, welke, en dat mogen w(j hier zeker wel eens accentueeren, met ieder jaar er op vooruitgaan. Naast en achter de Donkere Duinen, daar zjjn de gewone duinen. Langs het fietspad was het een eindeloos va et vient van wandelaars en fietsers. Zwart zag het er van de menschen, die een dagje naar het strand gingen en zwart zag het op het strand bij paal drie. Natuurlijk zaten de duinkammen langs den weg, zoover het oog reikte, dien middag vol van Pinkster-genieters. De een lag lui met z'n hoofd in het kriebelende helm, de ander knip oogde tegen de zwierende meeuwen, die hoog in het blauw zeilden en weer anderen lazen of... sliepen. Want die zijn er ook! Verderop langs het strand werd veel ge zwommen, doch dat bleef een heldendaad, want de meesten kwamen er bibberend uit ofschoon weer anderen beweerden, dat je er eieren in kon koken, iets wat ons schromelijk overdreven lijkt... Huisduinen kan tevreden zijn. In Huisduinen... wel daar was in den middag de kermis geopend, een ouderwetsche kermis, met snoep-kramen, met een zweefmolen en pof fertjeskramen. Een kermis, waar je de geuren van gebak en het getjingel van bellen reeds een kwartier ver ruikt en hoort. Behoeven wij het nog te zeggen? Natuurlijk werd het een pracht-dag voor Huisduinen, dat er dien dag extra jong en extra fleurig scheen uit te zien. Huisduinen, waar je overal de bruisehing van de zee hoort, die lokt... en lokt... Huisduinen, wat snakt naar een goed jaar en Huisduinen dat wachtte op een goe den Pinkster! Voor Huisduinen is het een pracht-dag ge worden, ook al, zooals een der exploitanten ons gisteravond nog verzekerde: „ouderwetsch". Want èn het Badpaviljoen èn Dennenheuvel, èn de andere gelegenheden maakten zaken, en je behoefde maar naar de glunderende gezich ten van de eigenaars te zien om te weten waar ze aan toe waren. Door de politie moest op Huisduinen in den loop van den middag zelf handelend bq het ver keersregelen opgetreden worden, terwq'1 ook b(J de Donkere Duinen zoowel de stads- als de militaire politie een oogje in 't zeil hielden. Want het was één aan- en afrij van bussen en taxi's, welke dien dag ook wel een aardige verdienste gehad zullen hebben. En zoo geschiedde het, dat Pinksteren 1936, ondanks vele aanvankelijk zoo ongunstig schij nende factoren, toch nog een feest werd voor velen. Een feest waaraan niet alleen de vreugde aanzat, maar ook de dankbaarheid... En als een Pinksterfeest zoo is: als men dankbaar en vol moed is, dan is het een dubbel feest, dat brengt optimisme en durf in vele harten. Zooals het eens vele eeuwen geleden ook durf en enthousiasme bracht onder die genen, die te strijden togen voor Hem, die het Licht der wereld werd. Als men dit begrijpt, dan begrijpt men ook de diepere beteekenis van het Pinksterfeest!: vreugde en enthousiasme! Later op den avond keerde de rust in de duinen terug. Zij allen waren naar huis ge gaan, moe, maar met een dosis frissche lente lucht in hun body. Dan wordt het daar heel eenzaam: langs het strand is daar alleen nog de branding, die schuimend aan en af blijft rollen en in de duinen is daar alleen een enkele nachtvogel die geluidloos door de zwart-blauwe wijdheid over de kammen wiekt. In de Donkere Duinen vangt dan een ander feest aan: dan gaan de duizenden kaarsjes in de dennen gloeien, dan ritselt het geheimzin nig tusschen het helm op de duinen en de zee wordt één groote kolk van drijvend licht. Zij is als zilver en als men heel scherp luis* tert, hoort men in de verte een boei zingen. Pinksteren 1936: welk een schoone volein ding nam het. Van de Coöperatieve Ansjovisverkoop-Ver eeniging te Amsterdam ontvangen we het verzoek het volgende op te nemen: „Ansjovis: De ansjovis-visscherij boven den afsluitdijk, zoowel als te Bergen-op-Zoom, is tot nu toe zeer .teleurstellend en in vakkringen gelooft men, dat er dit jaar wederom met een mis lukte vangst zal moeten rekening gehouden worden. De berichten over de vangst in Spanje lul den eveneens ongunstig. Mede door de te verwachten Regeerings- maatregelen bestaan er gegronde redenen voor een verbetering van den ansjovishandel, Intusschen is de markt wat beter gestemd, ofschoon de handel nog beperkt blijft." Inderdaad kan tot dusverre van beteeke- nende vangst van ansjovis niet worden ge sproken, zoodat men zeer vermoedelijk niet aan het door de Visscherij-Centrale toege stane vangst-contingent van 15.000 ankers, zal komen. Er wordt in de Waddenzee nog wel wat ansjovis aangebracht, maar belangrijk zijn de vangsten geenszins, zoodat er grond is te ver onderstellen, dat de teelt (zooals men dat vroeger placht te zeggen) als mislukt zat kunnen worden beschouwd. Ongeveer 18 cent per kilo wordt er voor betaald. Hoog in prijs is dit allerminst, als we denken aan prijzen van om en bij 40 cent per kilo in vroegere jaren. Maar dit was in de gunstige periode van de bedrijven. Hoe de maatregelen, die de regeering zat nemen, zullen uitvallen, is ons niet bekend. Er zijn uit belanghebbende kringen ver schillende suggesties om tot saneering in dea ansjovishandel te komen. De commissie, die zich indertijd heeft ge vormd om verbetering te krijgen, wendde zicli tot de Tweede Kamer om te verkrijgen, dat het aantal exporteurs van ansjovis zou wor den uitgebreid, zoodat ook houders van ansjovis in de gelegenheid gesteld worden te exporteeren. De N.V. Haringgroothandel „Scheveningen" gaf als saneering de suggestie om alle 1930er en 1931er ansjovis in welke slechte par tijen voorkomen streng te controleeren ett te sorteeren en de slechte soorten te vernie tigen. Bovendien werd geadviseerd, dat de Regee ring voor b.v. 500.000 goede ansjovis van verschillende jaargangen, gedurende 2 jaren uit de markt zou nemen, hetgeen bij de hui dige noteeringen van circa 10.voor de 1930er, 14 gld. voor de 1931er en 18 gld. voor de latere jaargangen zou neerkomen op een totaal kwantum van circa 40.000 ankers. De restvoorraad van nog circa 40.000 an kers zou dan, ondanks contingenteering ge ëxporteerd zijn, waarna de door de regeering uit de markt genomen ansjovis den kostprijs en nog belangrijk meer zou kunnen opbren gen, zoodat het de regeering geen cent zou behoeven te kosten. Dit zijn in hoofdzaak de adviezen, die uit belanghebbende kringen zjjn gegeven, maar er is nog niets bekend in welke richting de regeering de maatregelen zal nemen. Voor het geheele bedrijf, ook wanneer de vangsten niet ruimer worden, is het te hopen, dat er iets gedaan wordt om de oudere jaar gangen geruimd te krijgen. Ook voor den visscher, want mochten er nog goede vangsten komen en wordt er niets tot saneering gedaan, dan staat het te ver wachten, dat de toch al niet hooge prqs nog meer zal dalen. Het conflict te IJmuiden is nog niet opge lost. De reeders achtten een nadere conferen tie met den rijksbemiddelaar niet meer noo dig, omdat ze met de voorstellen van dien Rqksbemiddelaar accoord konden gaan. Da werknemers, die niet daarmee accoord gin gen waren wel voor een nadere bespreking. Maar omdat beide groepen geen zelfde stand punt innemen, meende de Rijksbemiddelaar, dat nadere bespreking overbodig zou zijn. i

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5