6 HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 2 TUNI 1936 De visscherij op het IJselmeer. De nood der zeevisschers Voethal Helder II doet zich weer kennen als een geducht cup-fighter. Succes I verliest met 2-1 5<WWHd *)Vieltentm SUilcn H.W.N. zeilt op het Amstelmeer. 3tetduimtt[u>ït Nader meldt de N. R. Crt., dat de stoom- treilers Dinsdag toch wel naar zee gaan, en op de bestaande voorwaarden, omdat ver wacht wordt, dat de werknemersorganisaties met nieuwe voorstellen zullen komen. „Er is al veel gewonnen al wint men niets dan tyd", moeten we maar denken. Vooral voor IJmuiden is het te wenschen, dat het niet tot staking van het bedrijf komt. Voor het aanschaffen van dakpannen voor broedval van de oesterbroed zal de Minis ter van Landbouw en Visscherij 10.000 be schikbaar stellen. De som voor slooppremies zal worden ver hoogd van 20.000 tot 50.000 gulden. Het is gebleken, dat met de premies meer vaar tuigen ter slooping worden aangeboden. De overzichtschrijver in de N. R. Crt. deelt mede, dat de oudste vischkoopers van den af slag te Rotterdam zich niet kunnen herinne ren, dat de prijzen voor tarbot, tong en zalm ooit zoo laag zijn geweest als den laatsten tijd. Er waren goede vangsten door de kust- Visschers, maar de besommingen bleven des niettegenstaande teleurstellend. De aalvangsten in het IJselmeer blijven niet ongunstig. Vaak zijn er dagen, dat de gemiddelde vangst per vaartuig meer dan honderd pond bedraagt. De prijzen zouden wel iets beter kunnen, maar daar alle visch- prijzen thans zeer laag zijn, is het verwach ten, dat daarin ook wel geen verbetering zal komen. Onder den titel „De zeevisscherij in nood", heeft de N.R.Crt. van uit IJmuiden een uit voerig artikel, waarin allerlei dingen worden opgesomd van de krachtige achteruitgang van het vischbedrijf, niet slechts van dat te IJmuiden, maar van het geheele nationale bedrijf. Het is eigenlijk weer een opsomming van al de dingen, die al meer zijn genoemd in allerlei bladen. Bij één ding uit dat artikel willen moe ten we even blijven stilstaan, omdat het weer gaat om het verbod van pufaanvoer. De suggestie wordt weer gewekt, dat het niet invoeren van zoo'n verbod mede van invloed is op den achteruitgang van het vischbedrijf. Herhaaldelijk uit den treure toe heb ben we op deze plaats aangetoond, dat niet het aanvoeren van de puf oorzaak is van achteruitgang van den vischstand, maar het vernietigen der jonge visch zelf door de Vischmethoden die worden toegepast. Het eenige verschil is, dat loggers en kust- Visschers deze, toch reeds vernietigde jonge visch, aanvoeren, terwijl de trawlers, die op zichzelf, uit den aard van hun bedrijf, onein dig meer jonge visch vernietigen, deze puf niet aanvoeren, maar overboord gooien. Wil men aan het vernietigen van jonge Visch paal en perk stellen, dan zal men tot andere methoden van bevissching moeten ©vergaan, die door de trawlers liever niet zullen worden ingevoerd, omdat dan geheele omzetting van het bedrijf zou moeten ge beuren. Daarom is dit aangevoerde argument niet steekhouden en wekt een verkeerde voorstel ling van zaken. Dat de Minister is gezwicht voor het belang van de eendenhouders en daarom het voor- Stel van de visscherij-centrale voor pufaan voer niet heeft doorgevoerd, is absoluut on juist. We weten uit goede bron, dat de Mi nister niet tot dien maatregel is overgegaan, omdat hij tot het inzicht is gekomen, dat de voorgestelde maatregelen op den vischstand geen invloed zouden hebben en dat er daar entegen velen zouden gedupeerd worden. Maar is er thans gebrek aan visch? Mis schien aan rondvisch, maar aan platvisch zeker niet. Dit blijkt uit de goede vangsten, die men maakt, maar waarvoor een te lage prijs wordt gemaakt om het bedrijf loonend te doen zijn. Daaruit blijkt, dat er iets hapert aan den afzet. De export is ingekrompen tot een dus danig laag peil, dat de handel niet onbeperkt de visch kan opnemen. Ziet men kans de «xport weer te doen toenemen, dan zal het bedrijf daarvan dadelijk de gevolgen onder- Vinden. En de afzet in het binnenland kan, door stelselmatige propaganda, zeer zeker opge voerd worden. De pufaanvoer is een argument, hetwelk in het genoemde artikel niet thuis behoort, maar een bepaalde groep heeft zich nu een maal in het hoofd gezet, dat deze aanvoer het bedrijf ondermijnt en blijft blind voor het onhoudbare van hun argument. Meer willen we voorloopig hiervan niet Zeggen. De minister van landbouw en visscherij heeft geantwoord op vragen van den heer Van der Zaal in verband met het verbod op het IJssel- meer te visschen met vaartuigen, gedreven door een motor van meer dan 30 pk. Volgens het bij Kon. besluit van 28 October 1035 gewijzigde art. 6 van het bijzondere vis- scherijreglement voor de afgesloten Zuiderzee, ls het verboden te visschen met een kornet of kuilnet, indien het vischtuig bevestigd is aan oen vaartuig, hetwelk mechanisch kan worden voortbewogen, tenzij men voorzien is van een schriftelijke vergunning van het districtshoofd, aan welke vergunning op grond van het be paalde in art. 15 van het algemeen visschertj- reglement voor de binnenwateren door het dis- tritcshoofd voorwaarden kunnen worden ver bonden. Een van de voorwaarden, aan de ver gunning verbonden, luidt, dat de motor van het kuilvisschersvaartuig van geen grootere capa citeit mag zijn dan 20 pk met dien verstande, dat ook gevischt mag worden met kuilvis- schersvaartuigen, die reeds voor 1 Juli 1934 voorzien waren van een motor van ten hoogste 30 pk. De vroeger gestelde voorwaarde, dat de zwaardere motoren mochten worden afgesteld tot 30 pk is vervallen. Ten gevolge van de onder 1 bedoelde rege ling zijn inderdaad 37 Urker kuilvisschers van het visschen met hun kuilvaartuigen op het ÏJsselmeer uitgesloten. Deze Urker visschers zijn bijna allen erkend als belanghebbenden in den zin van art. 1 van de Zuiderzeesteunwet. Zij vonden voor de af sluiting van de Zuiderzee slechts ten deele hun bestaan in de visscherij op de Zuiderzee. Voor het overige waren zij Noordzeevisschers. Op grond van de ervaring met het afstellen Van de motoren tot een geringer aantal pk Verkregen, en de overweging, dat ter bescher ming van den vischstand, in het bijzonder van den palingstand in het ÏJsselmeer, en in het belang van de visschers, die in de toekomst uit sluitend in de visscherij op het ÏJsselmeer een bestaan moeten vinden, beperking van de kuil- visscherij noodzakelijk is, kan de minister vooralsnog geen vrijheid vinden, te bevorderen, dat maatregelen zullen worden genomen, waar door, met afstellen van de motoren, bedoelde Urker kuilvisschers weer op het ÏJsselmeer ter vischvangst zullen worden toegelaten. De toestand is onhoudbaar. De regeering dient krachtige maat regelen te nemen, om onze vis scherij in stand te houden. Men schrijft aan de N. R. Crt. uit IJmui den: Zes jaar geleden is de misère in het vis- scherijbedrjjf begonnen en ieder jaar is de toestand erger geworden. Wat de regeering kan doen voor de visscherjj. Van vrjjen handel is geen sprake. Er zou weinig aan te doen zijn, als Frankrijk en Duitschland de bevoorrechting voor een be paalde groep handelaren eischte. Maar dit is niet het geval, het zijn de Nederlandsche autoriteiten, die den export naar de landen aldus hebben toegewezen. Niet alleen, dat de groote groep handelaren hierdoor schade lijdt, maar de reederjjen en dus de opvarenden der schepen hebben er eveneens nadeel van. Han delaren met energie, die zelfs in dezen moei lijken tijd nieuwe afnemers in Frankrijk en Duitschland weten te verkrijgen, zien zich door de maateregen onzer regeering den pas afgesneden. De visscherij centrale heeft aan deze dingen in de anderhalf jaar van haar bestaan nog geen eind kunnen maken. Dan is er het pufvraagstuk. Wij willen daarover niet uitvoerig schrijven, maar wij zen op het adres van de Reedersvereeniging te IJmuiden, op 24 Juni 1931 aan den toen- maligen minister van binnenlandsche zaken en landbouw gezonden. In dat adres wordt er op gewezen, dat de schar zoo goed als verdwenen is uit de Noordzee en dat de stand der schol steeds achteruit gaat, er wordt dringend om een beslissing gevraagd ten aanzien van de aanhangige maatregelen. Na 5 jaar is er nog steeds niets gebeurd. Eén van de dingen, die de Visscherij-centrale wilde doen, n.1. het uitvaardigen van een verbod voor den aanvoer van puf en dat men op 1 Augustus 1935 heeft willen doen in- gaar, heeft minister Deckers ongedaan ge maakt. De minister stelde het belang der eendenhouders boven dat van de toekomst onzer visscherij. Naar verluidt, zal de minis ter binnenkort bepalen, op voorstel van de Visscherij-centrale, dat de maaswijdte der netten een bepaald minimum moet hebben, waardoor dan voorkomen zou worden, dat er kleine visch gevangen wordt. Wat dit zal op leveren, moet worden afgewacht, maar een feit, is, dat verscheidene deskundigen hier omtrent pessimistisch zijn en van meening zijn, dat met dezen maatregel niets zal wor den bereikt. Men mag vragen, waarom de minister betreffende dit belangrijke vraag stuk niet met Engeland te rade gaat, welk land nog veel grooter belang heeft bij de visscherij dan ons land. De regeering geeft thans eenigen steun bij het verkoopen van stoomtreilers aan sloo- pers. Met dezen steun is reeds een aantal schepen verkocht geworden. Maar daartegen over behoort te staan nieuwe bouw. Wat IJmuiden noodig heeft is moderne Noordzee- treilers. Het jaarverslag der Reedersvereeni ging over 1935 heeft op overtuigende wijze aangewezen, dat de grootere schepen de beste resultaten opleveren. De schepen bene den 150 ton maakten per reisdag 109, die van 200 tot 275 ton 212 en die boven 275 ton 263. Het aantal opvarenden is echter gelijk of scheelt maar één man. Steun voor nieuwen bouw is dus noodig en in andere landen wordt de visscherij vloot dan ook ver nieuwd en gemoderniseerd. ALG. VERG. VAN DEN NED. BOND VAN KLEINHANDELAREN IN VISCH- EN HARINGBEDRIJF, 1 EN 2 JUNI TE AMSTERDAM. De voorzitter, de heer K. Lammers opende de vergadering. Na een woord van welkom aan de afgevaardigden, werd een bijzonder woord van welkom gebracht aan de heeren: Dr. Vos, Tweede Kamerlid en lid van den gemeenteraad van Amsterdam, den heer Immink, vertegenwoordiger van de Visscherij-Centrale, den heer Polak, secr. der fruit-import ver. den heer de Haan, Insp. v. h. Marktwezen te Amsterdam, den heer G. Feykoop, vertegenwoordiger van de commissie voor meer vischverbruik. Voorzitter zegt, dat deze verg. in plaats van in September nu reeds wordt gehouden, om dat er in verschillende plaatsen maatregelen, lijnrecht in strijd met het bestaan van den kleinhandelaar, worden genomen, waartegen stelling dient te worden genomen. Het vorige jaar telde de Bond 14 afd., thans 22 afd. Samenwerking wordt gezocht met reeders en groothandel. Deze samenwerking is niet aanvaard, hoewel er ook met een kleine stroo ming onder deze groepen is, die samenwerking wenscht. De maatregelen, genomen aan den visch- afslag te IJmuiden, die niet in het belang zijn van den kleinhandel, heeft men in een audiëntie met den Min. v. Waterstaat ge poogd ongedaan te maken, maar deze audiëntie heeft niet tot resultaat kunnen leiden. Wel toonde de Min. een open oog te hebben voor onze belangen. De heer L. Presser, secr. van den Bond, hield den eersten dag een voordracht over: „De Verbetering van het Distributiestelsel in den Ned. Vischhandel". Spt. gaf een historisch overzicht over hoe het geloopen is in de vischdistributie. De af name van den vischexport naar het buiten land was oorzaak, dat hoe langer hoe meer de groothandel zich op den kleinhandel wierp, waardoor de kleinhandel zeer in het gedrang kwam. Toch streeft de groothandel te IJmuiden er naar den kleinhandel van den afslag te IJmuiden te weren. Wjj kunnen daarmee accoord gaan, mits de groothandel zich niet beweegt op het terrein van den kleinhandel. Nu is de toestand zóó, dat 1% der hande laren uitsluitend groothandelaar is, terwijl 09% zich beweegt op het terrein van den kleinhandel. Aangedrongen wordt op erkenningskaarten, geldend voor het geheele land, want thans is het zóó, dat verschillende gemeenten leges heffen .zoodat het voorkomt, dat er zjjn, die 19 foto's hebben moeten plakken op al hun ventvergunningen in verschillende plaatsen. De toestand aan de gemeente-afsalg te Utrecht is onhoudbaar voor den kleinhandel. Eigenaardig is het, dat geen enkele reeder zich bemoeit met de visch, die wordt aange voerd. Ook daarin dient wijziging te komen. In dit opzicht is ook samenwerking tus- scfien reeders en kleinhandel noodig. Een vervroegd aanvangen van den afslag te IJmuiden is dringende eisch. Dr. Vos krijgt het woord om eerst zijn be wondering uit te spreken voor het werk van den Bond. Deze Bond slaat, naar zijn mee ning, den goeden weg in. Niet altijd toch moet daelijk hulp van de Overheid gezocht worden, maar uit de organisaties zelf dient verbetering te worden gezocht. Bedrijfsorganisaties van kleine handelaren moeten er komen om sterk te staan tegen over het streven van enkele kapitaalkrachtige groepen, die alle kleine groepen wil uitscha kelen. Uw Bond, zegt spr., is op den goeden weg, omdat ge niet slechts uw groepsbelang be oogt, doch ook het algemeen belang. Met de op handen zijnde vestigingswet op de middenstandsbedrijven zal de bespreking in de Kamer ook wel in die richting gaan. De heer Immink, van de Visscherij-Centrale, is hier gekomen om te luisteren naar hetgeen er in den Bond leeft. Toezegging namens de V.C. kan spr. niet doen, maar met groote belangstelling volgt deze stichting de werk zaamheden van den Bond en zal met zijn ont wikkeling rekening houden. De heer Heykoop, van de commissie voor meer vischverbruik, spreekt in denzelfden geest en zegt, dat met de wenschen van den Bond rekening zal worden gehouden. De heer de Haan, Insp. van het Markt wezen te Amsterdam, kan zeggen, dat samen werking met de afd. Amsterdam door de over heid noodig en nuttig wordt geacht. Het jaarverslag maakt melding van ver schillende audiënties met Ministers en autori teiten. Men had een gewillig oor en meent, dat er uiteindelijk resultaat zou worden be reikt. Uit de vergadering komt nogal aanmerking over het beleid van het Hoofdbestuur. Men acht den tijd van voorbereiding voor deze Alg. Verg. te kort genomen, zoodat geen be spreking van de agenda met de leden mogelijk was. Deze zaken worden beantwoord door den heer C. J. F. Hendriks, hoofdbestuurslid, ge meenteraadslid van Hoorn. Den tweeden dag zal deze spr. de reogani- satie-voorstellen behandelen, die dan tevens als antwoord kunnen gelden op de gemaakte aanmerkingen. Op verzoek der afd. Eindhoven wordt het laatste punt der agenda: „Voorstel Katwijk, dat geen grossiers tot den Bond kunnen wor den toegelaten", behandeld. Een juiste definitie van grossiers eenerzij ds en venters, winkeliers en standplaatshouders anderzijds, is noodig. HRC—STORMVOGELS 3—5. Oefenwedstrijd Hoewel in dezen wedstrijd niet het compe titie-vuur aanwezig was, is er niet slap of futloos gespeeld. Het is een ontmoeting ge weest die zeker het aankijken waard was; het was uitstekend weer en de belangstelling viel hard mee. De le klassers vielen op door hun rustig en zeker spel, meermalen zeer goed afge werkt, waarin het kopwerk en de combinatie, zoowel in de lengte als de breedte, te loven viel. HRC heeft zich dooreengenomen goed ge weerd, maar de middenlinie zal toch veel meer aandacht aan haar voedende taak dienen te geven. De ploeg kwam nogal gewijzigd uit. HRC had al heel spoedig na den aanvang de leiding veroverd, en tot den interval is het een vrijwel gelijkopgaand spel geweest; af wisselende aanvallen weliswaar, maar de kee per der gasten had het toch wel wat drukker. Stormvogels deed in het veld telkens goed werk, maar het schot konden we niet bewon deren. HRC was dan ook beslist gevaarlijker, maar vond den doelman in goede cónditie. Drie minuten voor rust werd de stand ge lijk na eenlagen inzet. De strijd na rust werd bijna het geheele eerste half uur beheerscht door de spelers uit IJmuiden, wier linksbuiten een zeer domi- neerende rol vervulde. Stormvogels speelde nu werkelijk superieur, zette alles op den aanval en legde (met hoofd en beenen!) de Racers nogal eens in de luren. Het schieten was ineens veel beter gewor den, waardoor Prins het allerminst rustig had In hoofdzaak moest HRC dan ook wel meer verdedigend spelen, maar de halfbacklinie bleef óók achter als de voorhoede zoo af en toe doorbrak. En dat was verkeerd, het was alleen Striet die dan te hulp snelde. Toen Stolk iets ondeugends deed er was 10 minuten gespeeld benutte de rechtshalf de penalty onberispelijk. Uit een hoekschop wordt de stand 31 en na 22 minuten spelen scoorden de gasten nog eens. Een paar minuten later zet Kuiper flink door, maar zijn pass was te scherp en daardoor onbereikbaar voor Zymni. Sanders speelt den bal zeer goed, maar ook hij wacht weer te lang met afgeven en een corner is het resultaat. Het laatste kwartier is niet meer zoo een zijdig; Stolk c.s. durven meer op te dringen en vandaar een meer open strijd. Kuiper, de altijd harde werker, ziet zijn pogen eindelijk beloond, als hij op magnifieke wijze scoort (24). Er moest toen nog een kwartier ge speeld worden. Een throughpass van Zymni werd door den linksbinnen goed begrepen, maar als hij zal inschieten, wordt hij gevloerd. Sanders schoot de penalty naast. Het blijft aan beide kanten spannen, maar eerst eenige mi nuten vóór tijd zag de H.-rechtsbuiten kans den achterstand nogmaals te verkleinen. Te gelijkertijd moest hij van verder spelen afzien. Onmiddellijk na deze gedwongen pauze was het de middenvoor van S. die er, bijna onge hinderd, 35 van maakte. Na een volgenden aanval sloeg Prins den bal, die de doellijn reeds gepasseerd was, terug. De referee ont ging dat. Het einde kwam met een 53 overwinningg voor de le klassers, wier spel geenszins teleur gesteld heeft. Linskbuiten en rechtshalf vielen nog het meest op. Bjj HRC ongetwijfeld de backs en linkshalf. Scheidsrechter J. Augustein leidde kalm en rustig al3 altijd. DE ZWALUWEN VERLIEZEN TE BAZEL MET 2—3. Tegen een Bazelsch elftal, bestaande uit spe lers van de clubs Nordstern en F.C. Bazel, heb ben de Zwaluwen een nederlaag (23) ge leden. De Nederlanders hebben te Bazel een uit stekenden indruk achtergelaten en de grootste hinderpaal op den weg naar de overwinning is wel de Bazelsche verdediging geweest, die een uitstekende partij heeft gespeeld. Bij onze landgenooten was de balbehandeling het kopwerk, de snelheid beter verzorgd dan bij de Zwitsers. De aanvallen werden goed op gezet en waren dikwijls zeer gevaarlijk, doch eenmaal voor het doel beland, was er telkens weer een Zwitsersch been, dat een doelpunt aan de treuzelende voorhoede verhinderen kon. Ook het kopwerk, dat de Nederlanders in dezen wedstrijd veel demonstreerden, was af. Een groote fout echter waren de vaak veel te scherpe voorzetten, waardoor een aantal opge legde kansen om zeep gebracht werden en het was daaraan ook voor een groot deel toe te schrijven, dat de Zwaluwen het niet tot een overwinning konden brengen. Bjj de Nederlan ders blonken onze nationale back Caldenhoven de nog onbekende Leemhuis en de middenvoor den Hoed uit, terwijl keeper Verwijmeren een prima partij speelde en aan de doelpunten niet de minste schuld had. Bij de Zwitsers bleek vooral de balcontrole een uitstekend verzorgd onderdeel te zijn. Zij hielden het spel zeer kort en hoewel onze verdediging daarmede wel raad wist, leverde het den Zwitsers toch twee doel punten op. Het tweede doelpunt ontstond uit een strafschop. TWEEDE NEDERLAAG DER ZWALUWEN. Grashoppers winnen gemakkelijk met 5—2. Na de nederlaag in Bazel heeft het Zwa luwenelftal den zwakken indruk, dien het team had gemaakt, te Zürich bevestigd. In dividueel goed spelend, doch geen elftal met teamverband. Prachtprestaties van Wels en Pellikaan uitblinkers van het Hollandsche elftal konden niet voorkomen, dat de Zwaluwen geslagen werden en zelfs een groo tere nederlaag hadden kunnen lijden en zeker geleden zouden hebben, wanneer de Gras hoppers zich nu en dan niet wat te gemak kelijk van de zaak hadden afgemaakt. Aan den eenen kant was er althans voor de rust het technisch geraffineerd samenspel der Grashoppersvoorhoede met Xam Abegglen als uitblinker, aan den anderen kant de Zwalii- wenvoorhoede met aanvallen, die veel te sim plistisch van opbouw waren om een schijn van kans tegen de soliede Grashoppers-verdediging van Minelli en Weiier te hebben. Voegt men hieraan toe, dat de Zwaluwen keeper Dijkstra een zeer zwakken indruk maakte drie der vijf goals leken zeer goed houdbaar terwijl de leider der voorhoede, Lagendaal volkomen versaagde, dan kan men zich voorstellen, dat de indruk, die dit Zwalu wenelftal in Zürich achterlaat, niet grootsch is. Hebben vorig jaar de reserves van Helder hun clubgenooten en aanhangers zeer plezie rige wedstrijden doen beleven voor den Rauch- beker, welke zooveel succes opleverden, dat zij de trophee voor een jaar wonnen, het heeft er allen schijn van, dat zij van plan zijn, dit jaar weer een uitstekend figuur te slaan. Zij ont vingen gisteren een nagenoeg volledig Succes en wisten de Wieringsche elf een verdiende 21 nederlaag toe te brengen! Dit belangrijke wapenfeit dat voor niet veel toeschouwers voltrokken werd karakteriseerde zich als volgt: De thuisclub was kennelijk met de ge dachte in het veld gekomen de sterke tegen partij zoo flink mogelijk partij te geven, ter wijl de gasten van meening waren, dat ze op hun gemak zouden winnen. Fel beet de Heider- ploeg van zich af, zoodat Succes het eerste kwartier geheel overdonderd werd en er na genoeg niets van terecht bracht. Het was in deze periode, dat de thuisclub den grondslag voor de zege legde en een fraaien 20 voor sprong nam. Het eerste doelpunt werd gebo ren na een prachtig opgezetten aanval, Bijl gaf vlak voor doel af aan Bakker, die met een uitstekenden schuiver zijn elftal de leiding gaf. Weinige minuten daarna, alweer na goed voorhoedespel, werd de bal door Bakker voor doel geplaatst, werd even teruggewerkt, waar na Bijl het leder eerst kalm goedlegde en vervolgens zoo'n goed geplaatst schot inzond, dat Posthumus geen schijn van kans kreeg. Alhoewel Succes zich nu iets herstelde, bleef Helder verreweg het beste van het spel be houden. Schmitt schonk zijn nevenspelers eenige kansen, die echter hoopeloos gemist werden, maar aan den anderen kant kreeg H. de Boer zoo'n „dotje" als hij waarschijnlijk in zijn heele voetbalcarrière nog nooit gehad heeft. Hoog vloog het leder voor de oogen van de „ontstelde" tribune over! Helder bleef het initiatief behouden, doch de S.-verdediging was er geheel in gekomen en bezwoer alle verdere onheil. Rust 20. Met wind mee kreeg Succes nog een rede lijke kans om zich in de volgende ronde te plaatsen. Het backstel Bodenstaffde Jongh dacht er echter anders over en speelde een waarlijk grootsche partij. Helder liet zich niet terugdringen, integendeel haar voorhoede glipte er nog al eens doorheen. Zoo zat Beek hoven goed achter een through-pass, zijn schot werd uitnemend door Posthumus ge stopt. Zijn collega aan den anderen kant kreeg eenig lastig werk van Rijkers, die enkele vrije schoppen uitstekend nam. Tot. ca. 20 min. voor tijd bleef het 20, toen maakte Succes plotseling haar tegenpunt. De rechtsbinnen dreef een bal van het middenveld op en vuur de van verren afstand een oogenschjjnlijk on gevaarlijk schot af. Kenter beoordeelde het schot echter verkeerd en in den uitersten hoek van het doel vloog de bal. 21. De gasten zet ten er nu alles op om gelijk te maken, terwijl Helder krampachtig verdedigde. Deels doordat Succes maar niet goed los kon komen en zeer zeker door goed verdedigen kon Helder, onder groote spanning, haar kleinen voorsprong be houden. Een eere-saluut aan de wlt-zwarten, die zich als ware cup-fighters deden gelden. We zullen geen namen noemen, doch allen gelijkelijk in het succes laten deelen. Succes kon haar competitie-vorm niet be naderen, doch zal ook wel verbluft geweest zijn van het onverwachte sterke tegenspel. Tenslotte nog een opmerking over scheids rechter C. v. d. Hoven. Het is onze gewoonte niet om referee's ernstig te becritiseeren, doch ditmaal kunnen we 't niet onder ons houden, n.1. dat hij zeer slecht gefloten heeft. Her haaldelijk waren zijn beslissingen onjuist, ver gat te fluiten als het noodig was en floot, als er geen vuiltje aan de lucht was. We zijn nooit een groote bewonderaar van des heeren v d Hoven's scheidsrechterlijke kwaliteiten geweest, maar zoo bont als hij 't gisifermiddag maakte, hebben we nog niet meegemaakt. EXCELSIOR-NIEUWS. 2en Paaschdag heeft Excelsior het tegen bezoek gehad van de clubs uit Hindeloopen en Workum. Mede door het prachtige weer is deze dag in alle opzichten geslaagd. Er werden vier wedstrijden gespeeld, welke het volgende resultaat hadden: Stormvogels (Workum)Hindeloopen 5—0 Stormvogels—Excelsior3—0 HindeloopenSportlust (Den Helder 40 Excelsior—Sportlust10 0 Stormvogels ging dus met den len prijs weg, terwijl Excelsior zelf den 2en prijs bemachtig de. In Hindeloopen won de club van dien naam den len prijs. Stormvogels nam hier dus re vanche van de daar geleden nederlaag. Excelsior kon het tegen de Friezen ook de zen dag nog niet bolwerken. „Sportlust" een sinds 3 maanden bestaande club uit den Ouden Helder was nog te weinig op dreef om een belangrijke rol te spelen. Des avonds had in het geheelonthouders hotel prijsuitreiking plaats. TEXEL I—LAAKKWARTIER I 1—2. Tegen adspiranten, junioren en tegen het eerste elftal van de Haagsche 3e klasser Laakkwartier zijn gedurende de Pinksterdagen verschillende voetbalwedstrijden gespeeld. De Hagenaars bleken echter in iederen wedstrijd sterker te zijn, zoodat geen enkele wedstrijd door de Texelaars werd gewonnen. Een zeer interessante wedstrijd was die Texel I speelde tegen Laakkwartier I. Ook hier kwam duide lijk uit, dat de gasten de speltechniek beter in hun macht hadden dan de Texelaars. De behaalde 21 overwinning door Laakkwartier was dan ook volkomen verdiend. SPORTTERREIN TEXELSCHE BOYS. De officiëele opening van het nieuwe sport terrein van de Texelsche Boys had des mid dags om 2 uur plaats. Bij de opening werd het woord gevoerd door den captain der Tex. Boys, den heer C. Graaf, en door den Zeereerw. Heer Brinkman, pastoor te Den Burg. Nadat onder leiding van den heer H. Kievits, door de Boys-adspiranten, eenige gymnastische oefeningen waren uitgevoerd, werd een voet balwedstrijd gespeeld tusschen de Tex. Boys en Texel II. Het krachtverschil tusschen deze clubs was niet groot, maar de voorlinie van Texel zette iets beter door in den aanval, de rust kwam met 3—1 voor de gasten. Na de rust gelukte het Texel nog tweemaal te doelpunten, waardoor de gasten wonnen met 51. In de pauze werden wederom onder leiding van den heer Kievits athletische wedstrijden gehouden (speerwerpen, hardloopen, enz.). ZES NED. SPELERS NAAR WIMBLEDON. De N. L. T. B. slaat een recordImmers, niet minder dan zes spelers worden opgege ven voor het internationale tournooi te Wim- bledon: vier officieel en twee officieus. De officieele spelers zijn mej. Rollin Couquerque en mej. Terwindt, H. Timmer en T. Hughan, de officieuzeH. v. Swol en J. Knottenbelt. DE ENT. KAMPIOENSCHAPPEN VAN FRANKRIJK. Von Cramm (Duitschland) heeft het inter nationale kampioenschap van Frankrijk ge wonnen door Perry (wereldkampioen met 60, 26, 62, 26, 60 te slaan. PINKSTER-WEDSTRIJDEN OP DE WIERINGER WIELERBAAN. Het koppel BoslandLoskamps wint onbedreigd. Hoewel het weder de laatste dagen verre van betrouwbaar is geweest, toch besloot de Directie van de Wieringer Wielerbaan de aan gekondigde wedstrijden voortgang te doen vinden. Het deed ons genoegen naast de reeds be kende rijders van dit seizoen de gebroeders Smit van Schagen weer in de kuip te zien. Het winnende koppel BoslandLoskamps kunnen wij, wat hun qualiteiten betreft, het beste vergelijken met RoesZwartepoorte, welk tweetal hier eenige weken terug zoo'n mooien strijd te zien gaf. In de tweede plaats mag genoemd worden het koppel van Wieringen KuiperKlink, dat in de koppel-achtervolging blijk gaf over welk een uithoudingsvermogen het beschikte. Van de eerste serie werd no. 1 Korshuizen en 2. Meijer. De 2e serie bracht het verwachte resultaat, dat Geerligs no. 1 en S. Lont no. 2 werd. Deze vier rijders in de finale geplaatst: 1. Geerlings (Wieringen), 2. Korshuizen, 3. S. Lont en 4. Meyer. Wedstrijd no. 2, een afvalrace tusschen 10 amateurs en onafhankelijken, gaf een bijzon deren aardigen strijd te zien. Na een strijd van nek aan nek kwam de pracht-sprinter Van Rijn als eerste over den streep, no. 2 v. d. Stek, no. 3 Groot. En dan zien wij een subliemen strijd tusschen twee koppels, n.1. het vermaarde kop pel Bosland en Loskamps en het Wieringer favorieten duo Kuiper—Klink. De wedstrijd ging over 4 km en werd verreden in 5 min. 20 sec. W e d s t r ij d no. 4. Klassementsrace voor nieuwelingen en amateurs over 30 ronden. In dezen wedstrijd zagen wij weder de Gebr. J. en C. Smit starten en hoewel zij ditmaal zware concurrentie hadden, mocht het Jan Smit ge lukken als no. 1 te arriveeren. Een pracht-en- treee op de Wieringer baan, Smit. Uitslag: 1. J. Smit 9 p., 2. Snijders (van D. O. K.) 8 p. en 3. Pronk (Alkmaar). Door onhandig afrijden van Muntjewerf, geraakte Derkse uit de bocht en bekwam een hoofd wonde, waardoor hij voor dezen wedstrijd werd uitgeschakeld. Wie ons al meer en meer begint te verbazen, is Snijders uit Den Helder. Hij is een sterk getraind rijder, iemand waar men op bedacht moet z(jn, anders zullen ver rassingen niet uitblijven. Een achtervolging over 20 ronden wordt in het programma gelascht op verzoek der gasten uit Medemblik. Na een komischen, doch vurigen strijd werd F. Nyboer met 8 m voorsprong no. 1. De koppelwedstrijd over 20 km veroorzaakte niet zoo veel enthousiasme als de daarop vol gende groote koppelwedstrijd. De koppels „stonden" elkaar uitstekend, daardoor kwam, dat geen enkel koppel ronden achterstand had. Uitslag no. 1: DerksePronk 12 p., 2. Kreij- gerMeijer 8 p., 3. LontHageman 7 p. Na de pauze volgde de „topic of the day" n.1. de groote koppelwedstrijd over 300 ronden (60 km). Het koppel BoslandLoskamps (wy zeiden het reeds) schitterde door hun excellent rijden en hoewel zij gemakkelijk konden begrijpen, dat z(j onbedreigd een eerste plaats konden innemen, betrokken zij het koppel KlinkKui per „en combine", weliswaar niet volgens over eenkomst, doch min of meer automatisch. Uitslag: 1. Bosland—Loskamps 27 p., 2. Klink—Kuiper 3 p., 3. op 1 ronde: Bol—Groot 13 p„ 4. Frankv. Stek 11 p. De premies welke door het publiek waren uitgeloofd, werden door de daarachter staande personen gewonnen: Blik biscuit, filiaalhouder Alb. Hejjn, Derk sePronk. Blik biscuit, idem, Bosland—Loskamps, 2 zelf binders, Th. Kort, idem. Een gulden, Wieringer courant, idem. 2 worsten, J. Poppen, idem. Een gulden 50, Wielerbaan, idem. 2 metworsten, G. Poppen, Kuiper—Klink, Tot slot willen wij opmerken, dat van Rij^ de koppelgenoot van Dienaar, een pracht- sprint heeft. Hij veroverde eventjes 16 p. doch kreeg 3 ronden achterstand. De 2e Pinksterdag zag er mooier uit dan Hemelvaartsdag met z'n storm. Een heerlijk zonnetje kleurde de zeilen van de zich gereed makende scheepjes hel wit. Waarvandaan deze vroege activiteit? Wel, H.W.N. zou naar 't Amstelmeer gaan, om daar z'n officieele openingswedstrijden té houden. De zeilen werden geheschen, een en kele motor werd reeds aangeslagen, en zoo vertrokken we, nadat we ons ingescheept hadden op de „Avontuur", de Regenboog van den heer C. Bot. We zouden wel eens even gaan „knaken" tot aan de sluizen van het Balgzandkanaal, In 't begin leek het er inderdaad op. Met een prachtige snelheid gingen we er vandoor. Meer zeilen werden geheschen. Kunt U, waar de lezer, van een ballonfok een kluiver maken en dan met een „zakdoek" de snelheid nog meer opvoeren? Ik op het oogenblik wel. Maar weldra hadden we aan onze zeilen niet veel meer, want de wind ging luwen, tot het eindelijk blak werd en we volgens één van ons wel pap konden zeggen. In 't Balgzandkanaal ging alles weer goed, behoudens af en toe gebrek aan wind en het omslaan van een B.M.er in de sleep, met het gevolg, dat de nimfen van genoemd kanaal nu plaatjes van de Boswell Sisters kunnen draaien. Op 't Amstelmeer gekomen, werden direct de tonnen uitgezet, die de baan aan moesten geven. De start kwam onder Wieringen te liggen, terwijl de baan zelf twee keer gezeild moest worden, éénmaal met zon mee en de tweede maal tegen zon is. Startborden wer den klaargezet. De jollen, die de eerste klasse vormden, werden opgeroepen, door het tien- minutenschot. Daarna in de laatste 5 minuten iedere minuut een schot, en bij het laatste schot moesten ze door de start gaan. Daar gaat het laatste schot en aardig gelijk gaan ze door de start, alleen ligt de één iets mooier dan de ander, maar ze moeten toch nog twee banen zeilen. Wij wachten nog even op de B.M.ers. Een kwartier later werden die ge start. Op een enkeling na, die aan de start gekleefd zat en waarvan de boot natuurlijk na alle doorstane avonturen niet wilde loopen, gingen de deelnemers aardig door de start en beloofde het een spannende strijd te worden. Dat is het, gezien de tijden, dan ook inder daad geworden, 't Was jammer, dat de wind niet constant was. De één lag absoluut blak, terwijl de ander er in een aardige bries van door ging. Zooals de deelnemers door de start gegaan waren, was de stand nog, toen de tweede ronde inging. Alleen de jol van Trap was veel mooier uitgeloopen, terwijl de eerste drie B.M.ers elkaar geen krimp gaven. Zoo bleef ook de verhouding. B.M.ers hadden de jollen natuurlijk allang ingehaald en gingen dan ook verreweg het eerst door den finish, Uitslag was: B.M. 1. De Jutter, C. Bot, 1 uur 32 minuten. 2. Diana, Map Kruijff, 1 u. 33 min. 42 sec, Jollen. 1. F. Trap, 2 uur 24 min. Op de jachthaven zou de prijsuitreiking plaats hebben, zoodat we direct na de wed strijden de booten in orde brachten en we ons nog moesten haasten om voor vieren door de brug te komen. Daar de voorzitter moeilijk zichzelf een hand kon geven, werd den penningmeester verzocht om de prijzen uit te deelen. Deze memoreerde den aardigen en prettigen zeildag en bracht een woord van dank aan Thijs Zegel, die weer als manusje-van-alles had dienst gedaan. Daar de heer Bot al zooveel medailles had, wilde hij liever iets anders hebben en zoo kreeg hij een paar keurige manchetknoopen, versierd met de kleuren van H.W.N. Doch toen ook een andere deelnemer deze knoopen zag, werd hij op slag verliefd, zoodat ook de tweede prijs maar veranderd werd in twee van deze onmisbare attributen van een man, Nadat Frans Trap z'n medaille in ontvangst had genomen, werd deze zeildag gesloten met de belofte, de herhaling van zoo'n dag niet te lang meer op zich te laten wachten. P.D.V. „HET NOORDEN". Bovengenoemde Vereeniging hield Zondag JA haar 5e wedvlucht oude duiven vanaf Corbefi, afstand 510 km. Los 6 uur, met N.W.wind, m concours 106 duiven. De eerste vogel werd geconstateerd on> 3 u. 46 min. 9 sec., de laatste prijsvliegendf vogel of 20e werd geconstateerd om 4 u. 86 min. 41 sec. De prijzen werden behaald door dd heeren Schotting le, 11e, 16e, 17e, 19e en 20e, Manshanden 2e, 4e en 10e. Wolf 3e, 8e en 12e. Van Heteren 5e en 15e. Bontes 6e. Buis 7e en 13e. Van Rlel 9e en 14e. Pronk 18e HOLLANDS NOORDPUNT. Eerste Pinksterdag bracht bovengenoemds vereeniging van Pont St. Maxence, 433 K.M*i haar zesde wedvlucht met oude duiven. De 96 deelnemende duiven gingen met ee zwakken Z.W. wind om 8.10 ,uur van star^i Langs het vllegtraject veel regen met Noo delyke winden. Bij aankomst wind N. N. De eerstgetoonde duif, die slechts een heid bereikte van 847 meter per minuut, P jf met bijna 12 minuten voorsprong op de twee om 4.42 uur over de eindstreep. De laats y of 25e prjjsvlieger 5.40.15. Verloop traag, hier en daar verliezen. Prijzen en punten werden behaald door J. Riemers, le, 2e, 5e en 25e pr. met PT H. Prins, 3e en 6e pr. met 43 pt.; H. J* 4e pr. met 26 pt.; F. Scholten, 7e, 11e, 4 21e pr. met 42 pt.R. F. Mulder, 8e, loe, 20e, 23e en 24e pr. met 34 pt.; A. Fel'ly». 12e en 18e pr. met 36 pt.; P. van 't Der, jj 14e en 19e pr. met 32 pt.: J. Nebbeling. en 22e pr. met 20 pt. beeft De leiding voor het kampioenschap met deze wedvlucht genomen J. Rier\ 274,** 296,22 pt., gevolgd door A. Felkers m pt. en R. F. Mulder met 263,20 pt. tweedS a.s. Zondag Orleans 597 K.M., he H.C.C. concours,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6