Zwemmen aan den dijk, HELDHRSCHE COURANT VAN DINSDAG g JUNI 1936 Verdachte sterfgevallen van Chineesche arbeiders. Oroote brand in een Japansche stad. Een schrijver van dreigbrieven veroordeeld. De ramp in de Gresfordmijn Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië Alexandrië een belangrijk luchtvaartcentrum. Ernstig vliegongeluk in Zuid-Slavië. N.H.V.B- Wat ons voorts in den K.N.V.B. interesseert. H.R.C. speelt gelijk na een 3-0 voorsprong. De Olympische Dag wederom een succes. M&ld&k Groote plannen van de H.Z.V. Een platform in zee. - De Bruinvisschen geen deelnemers aan de polo-competitie. - Wie zwemmen dezen zomer over het Marsdiep? IVandelfyMt Central News verneemt uit Nanking, dat olo-ens berichten uit particuliere bron te Tientsin Chineesche arbeiders, die door bul- tenlandsche militairen te werk waren gesteld, onder verdachte omstandigheden den ver- etikkingsdood zouden zijn gestorven. Meer dan 120 huizen, o.m. de school- en bankgebouwen zijn Zondagmiddag te Acra- zama, een stad in de provincie Yamagata, tengevolge van een brand verwoest. Na drie uren was de brandweer het vuur meester. De schade bedraagt meer dan een millioen yen. Tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld Voor de boetstraffelijke rechtbank te Luik stond Vrijdag terecht de 31-jarige veehande laar N. Eisen uit Chenee bij Luik, die op 1 April j.1. aan Koning Leopold 10 millioen francs eischte. Deze som moest op 4 April op een weg nabij Spa door een man van vertrou wen worden overhandigd. Werd aan deze be dreigingen geen gevolg gegeven dan zou de schrijver wraak namen. De brief was in de puitsche taal gesteld. In een post scriptum werd nog gezegd, dat de bedreiging zoowel gold voor minister-president van Zeeland als voor den Koning. De recherche slaagde er in den schrijver van den brief te ontdekken. Eisen bekende alles, maar verklaarde nooit het voornemen ten uitvoer te brengen. Hij werd ook nog in het bezit gevonden van een ontwerp van brief voor Adolf Hitier. Deze brief blijkt echter nooit te zijn gezonden. De rechtbank verklaarde Eisen schuldig aan poging tot geldafpersing door middel van bedreigingen en veroordeelde hem tot vier jaar gevangenisstraf. Bezwarende verklaringen. De commissie van onderzoek naar de oor zaken van den ramp in de Gresfordmijn heeft gisteren haar beraadslagingen hervat Groote sensatie wekte de mededeeling van een op zichter, die toegaf, dat cijfers, die hij inge leverd had over de afmetingen in de mijn niet juist waren en hem door bedrijfsleider Bonsell waren gedicteerd. Sir Stafford Cripps vroeg den voorzitter onmiddellijk deze verklaring te willen door zenden naar het departement, ten einde een strafrechterlijke vervolgens mogelijk te ma ken. De bedrijfsleider zeide, dat hij na de ramp te zeer geschokt was geweest en mogelijk wel onjuiste cijfers had gedicteerd, maar niet op zettelijk. Uit latere verklaringen bleek, dat de gaslucht in de mijn reeds geruimen tijd zoo sterk was geweest, dat het in strijd was met de reglementeerste begrippen van veilig heid om nog dynamietpatronen te laten sprin gen. Nochtans was dit gebeurd. Een andere getuige uitte als zijn meening, dat tenminste 100 slachtoffers, die nu op den bodem begra ven liggen, het leven hadden kunnen redden als twee deuren, die voor de ventilatie waren Voorgeschreven, op tijd zouden zijn aange bracht. De Kievit is op de heenreis 8 Juni van Medan vertrokken en denzelfden dag te Bandoend aangekomen. De Djalak is op de Heenreis 8 Juni van Bag dad vertrokken en denzelfden dag te Jodphoer aangekomen. De Edelvalk is op de terugreis 8 Juni van Athene vertrokken en denzelfden dag te Schip hol aangekomen. De Rietvink is op de terugreis 8 Juni van fjingapore vertrokken en denzelfden dag te Jodhpoer aangekomen. De Egyptische minister voor verkeerswe zen heeft den minister voor financiën credie- ten gevraagd ten bedrage van 500.000 En- gelsche ponden, noodig voor de uitbreiding van het vliegveld van Alexandrië. Wanneer de werkzaamheden gereed zullen Zijn, zal Alexandrië een der grootste lucht vaarthavens aan de Middellandsche zee zijn geworden. Brandend in de stad Dubrovnlk neergekomen. Naar uit Dubrovnik in Zuid-Slavië gemeld Vmrdt, heeft daar gisteren een ernstig ongeluk plaats gevonden. Door tot nu toe nog niet opgehelderde oor zaak stortte van 2 militaire vliegtuigen, die hoven de stad cirkelden, er een plotseling neer en kwam midden in de stad terecht. Het sloeg te pletter op een huis, waarbij de tank van het toestel ontplofte. De brandende benzine stroomde in de nauwe straten, die in verband Ihet het drukke mlddagverkeer vol menschen ïvaren. Vele voorbijgangers geraakten in brand en Stoven als brandende fakkels uiteen. Drie personen verbrandden ter plaatse, terwijl 13 hiet verschrikkelijke brandwonden naar het Ziekenhuis moesten worden vervoerd. Vier hunner verkeeren in levensgevaar. Het huis, daarop het vliegtuig terecht is gekomen, is geheel uitgebrand, terwijl 3 andere huizen Srnstig door het vuur werden beschadigd. Het schijnt slechts aan het directe ingrijpen Van de brandweer en de volkomen windstilte te danken te zijn, dat de brand niet een voor 116 geheele stad Dubrovnik rampzaligen om- Vang heeft aangenomen. °e lijken van den vlieger en den waarnemer Van het vliegtuig zijn geheel verkoold uit het %>t een vormlooz e massa aaneengesmolten e£tuig geborgen. Sensatie op het Tuindorp-terrein. De raadgeving, die wij in ons Zaterdagover zicht plaatsten, is niet voor niets geweest! Het gebleken, da det Racers geduren de 90 minuten moesten vechten en nog eens vechten om zich tegen DWV te handhaven. Dat dit is gelukt, ja. dat de ploeg zelfs een 3 0 voorsprong heeft weten te nemen, houdt een groot en welverdiend compliment in voor de spelers, die stuk voor stuk, op voorbeeldige wyze en met weergaloos élan voor hun gelief de club gespeeld hebben. Was de tegenstand ook maar iets minder groot geweest, ware de moraliteit In de rood-witte gelederen ook maar van iets mindere kwaliteit geweest, ge wis zouden de Amsterdammers, die ontegen zeggelijk over de betere ploeg beschikten, onze plaatsgenooten den weg naar de tweede klasse versperd hebben. Dank zij hun liefde voor hun club, die hen tot het volhouden van een derge lijk voetbalgevecht in staat stelde, hebben de spelers hun kans op promotie tot den laatsten wedstrijd weten té bewaren. Het gevolg van deze 33 is n.L, dat KinheimHRC, welke wedstrijd a.s. Zondag op het terrein van VSV gespeeld wordt, de beslissing zal moeten bren gen. De winnaar van dien wedstrijd, welke op nieuw ontzaglijke eischen aan de spelers zal stellen, is tweede klasser. Wordt het een gelijk spel dan staan de drie rivalen gelijk en wordt een halve competitie op neutrale terreinen ge speeld. Er zit wei een spannend slot aan deze voetbal-competitie RAUCHBEKER. Opnieuw heeft Helder 2 een merkwaardige proeve van haar bekwaamheid in het Rauch- bekeren afgelegd. Haar bezoek aan Texel I werd n.1. beloond met een 11 gelyk spel, waardoor zij zich in de volgende ronde, tegen den winnaar van Alcmaria IHollandia I, plaatste! De reserves zorgen dus ook dit jaar voor het „happy-ending" in het wit-zwarte kamp. Kampioenschap van Nederland. Enschede geeft den moed nog niet op en nam opnieuw de leiding in de kampioenscom petitie, door NAC voor de tweede maal, thans met 32, te verslaan. De stand is nu als volgt: Enschede 7 5 O 2 1916 10 Feyenoord 5 4 O I 16— 7 8 Ajax 6 3 O 3 14—13 6 Be Quick 6 2 O 4 1521 4 NAC 6 I O 5 7—14 2 AFDEELING Hl. Zooals verwacht werd, kwamen de drie hier gelijk te staan door een overwinning van NEC op Borne. De tweede ronde zal nu beslissing moeten brengen. AFDEELING IV. NO AD is de derde eerste klasser, die zich heeft weten te handhaven. Haar stadgenoote Willem II moest met leede oogen toezien hoe haar prachtige aanval afgeslagen werd. Voet balvreugd en voetballeed in Tilburg! Overige wedstrijden: Assendelft nDe Kennemers n 23. De Kennemers promoveeren mar de res. tweede klasse. ViosDe Kennemers 3—4. Aan een gelijk sten wedstrijd genoeg. Zal het er nu toch sten wedstrijdg enoeg. Zal het er nu toch eindelijk van komen? Ned. Voetbalbeker. RoermondJuliana 32. Overzicht. Het terrein was omzoomd door een zeer groote schare belangstellenden, o.a. waren er heel wat aanhangers van DWV en ook van Kinheim. Alvorens het spel een aanvang nam, werd HRC door den DWV-praeses toegesproken en een bloemenmand geoffreerd. Toen bracht de DWV-middenvoor den bal aan het rollen, de geelzwarten attaqueeren het eerst, maar het loopt outballen uit. Zymni scoort mooi. H's linkshalf pikt dan den bal mee, geeft een zuivere pass aan zijn middenvoor en het is deze die met een mooi geplaatst schot in den uitersten hoek zijn club de leiding geeft. Reeds daarvoor had Kuiper een fraaie kans door te wild schieten verloren laten gaan. Een voorsprong reeds na 3 minuten spelen, geeft de thuisclub een moreelen voorsprong en schenkt aan haar spel een zekere rust. Na een vrije schop op het H-doel spant het even. Het spel is zeer wisselend en beide partijen werken hard en spelen in een hoog tempo. De verdedi gingen spelen echter de grootste rol; vooral Scholten is op dreef. Ook de linksback en rechtshalf van D. zijn groote struikelblokken. Een hooge Inzet van Zymni wordt door den keeper verkeerd beoordeeld, zijn vuist brengt echter redding. De geel-zwarten hebben na een kwartier spelen pech, als de linksbuiten den bal over de roode verdediging heen plaatste en de an dere vleugelspeler den uitgeloopen van Es verschalkte, maar het Ieder dwarrelt naast het verlaten doel, na nog door een Racing-been aangeraakt te zyn! DWV is nu wat sterker, maar het spel is nu bijna steeds op één zijde van het veld, daar waar de Amsterdamsche linkervleugel attaqueert en Siersma het werk voor twee moet doen daar Post niet op dreef is. Sanders pingelt wel eens te lang, hoewel zijn werk voldoende is, als hy eenmaal een afgemeten voorzet geeft, is het de linksback die met een handige lichaamsbeweging den bal retour neert. Het beste van het spel blijft voor de bezoe kers, maar doelpunten blijven duur; na 20 min. tatert den bal van paal tot paal weer in het veld en als den rechtsbuiten dan toch een kans krijgt, wordt de bal corner getrapt. Ondertusschen komt de H-voorhoede iets meer los, hoewel niet van een overwicht ge sproken kan worden. De linksbuiten doet goed werk, brengt op, maakt den bal vrij, die daarna tegen den lat terecht komt. Er is 32 min. gespeeld, als een ver schot door van Es gestopt wordt, hij laat den bal weer vallen, maar weet zich te herstellen. DWV appeleert voor doelpunt, daar de bal den doellijn gepasseerd zou rfjn. De referee stond echter te ver af en kon in deze dan ook niet beslissen. HRC brengt den stand op 30, Wat DWV, ondanks een meerderheid, niet had mogen gelukken, was wel voor de thuis club weggelegd, die na het spel voor een poosje op de andere helft gebracht te hebben, kort achtereen door Kuiper en Zymni 2 doelpunten weet te fabriceeren. waarvan de laatste wel wat goedkoop ter wereld kwam, daar de DWV-verdediging als een pilaar bleef staan, in de verwachting dat voor buitenspel geflo ten zou worden. Al met al een zeer nuttige 30 voorsprong, waarmede H. de rust inging. Een bewogen strijd in de tweede helft. Na 5 minuten spelen scoort DWV tweemaal. Direct zijn de Amsterdammers sterk in den aanval en uiterst gevaarlijk. Wellicht naar aanleiding van een wijziging in de opstelling, daar een der backs nu middenvoor speelt, en door het feit dat de zon nu op z'n scherpst is en de Racers zeer bemoeilijkt in hun spel. Reeds na 2 min. spelen deponeert de rechts binnen den bal over tal van hoofden in het net (31). Via links gaat vervolgens den bal rakelings langs den buitenkant van den paal en daarna is het Siersma die, door den bal nog bijtijds van richting te doen veranderen, een zeker doelpunt voorkomt. Het is echter uit- sel van executie, want wederom is het de rechtsbiilhen dien den bal in de touwen jaagt. Zoo is in 5 minuten tijd den 30 voorsprong verkleind tot 32, en elk oogenblik dreigt de gelijkmaker... Hef wordt nu een heftige strijd, eigenlijk meer een worsteling. HRC onderschat geens zins het gevaar en allen zonder onderscheid werkten als paarden, maar toch blijft DWV voorloopig het beste van het spel behouden. Herhaaldelijk is het spel in het Racing-doelge- bied geconcentreerd, maar Van Es geeft niet thuis. Aan de overzijde heeft de keeper het wel niet rustig, maar in vergelijking met dien van HRC, heeft hij het toch heel wat kalmer en vindt bovendien in den linksback een zeer grooten steun, een speler met twee beenen. Gelijk! 25oo blijft het de eerste 25 minuten een zeer bewogen spel vol met spannende situaties en de gasten met de beste scoringskansen. Ze zouden dan ook gelijkmaken. Eerst schiet de middenvoor hoog over de lat, maar als 1 mi nuut later de rechtsbuiten scherp inzette en van Es den bal niet klemvast kan krijgen, is het de middenvoor, na cordaat doorzetten, die den gelijkmaker op zijn naam brengt. Wat nog te vertellen van de laatste 20 mi nuten! Het hooge tempo waarmede steeds gespeeld is, moet noodzakelijkerwijze zakken en niet lang daarna treedt er dan cok een aanmerkelijke ontspanning in. De ploegen werkten wel moedig door, maar men kan goed merken dat het inspanning vordert. De strijd is nu weer geneutraliseerd en over en weer golft het spel. Kuiper werkt er zich reso luut doorheen, de keeper loopt ver uit en weet heel gevaarlijk! den bal met den voet weer het veld in te werken. Van Es redt dan subliem en een vliegend schot van Reinders zou bijna succes gehad hebben, als Zymni zich van zijn bewakers had „los" kunnen maken. In de laatste 10 minuten wordt Gast door Kuilman vervangen. D's rechtsback redt schit terend als de keeper zijn doel verlaten heeft. Tot in de laatste minuut blijft de spanning er in. De middenvoor van D. kogelt den bal net over den lat en onmiddellijk daarna breekt Kuilman snel door, maar ontmoet den doelman op zijn weg. In de laatste minuten krijgt H. nog een kans op het winnende punt, als Zymni den bal nog net van den zijlijn weet voor te zetten. Doch zoowel Kuiper als Kuilman, die voor het vijandelijke doel opgesteld staan, mis ten de tegenwoordigheid van geest deze kans uit te buiten. Dan is het eind daar en zijn de punten ge deeld: 33. Alles bij elkaar genomen kan, vinden wy, HRC met dezen stand tevreden zijn, al is dit gelijke spel wel wat sneu, na een 30 voor sprong. DWV een pluim voor haar dikwijls goede spel na rust, waarin geen spoor van ontmoedi ging te vinden was. De 3 doelpunten zijn beslist verdiend. TEXEL I—HELDER H 1—1. (van onzen Texelschen correspondent) In een meer spannenden dan fraaien wed strijd heeft Helder II door een gelyk spel op 't Texelveld Texel I voor de Rauehbeker-com- petitie uitgeschakeldals tenminste de scheids rechter (die den wedstrijd keurig heeft geleid) op zijn laatste beslissing, die wel eenigszins vreemd was, niet terugkomt. In de overtuiging, dat Helder II wel zou winnen vooral ook daar Succes I van dezen ploeg had verloren begaven vele Texelaars zich naar het sportterrein. Het spel van de bezoekers stelde evenwel teleur, men kreeg geenszins den indruk dat hier zulk een sterk elftal in het veld stond; vooral voor de rust stond het spel van de thuisclub absoluut op hooger peil. Dukers kreeg tot de pauze bijna geen enkel, moeilijk schot in handen, steeds werd op zeer grooten afstand geschoten. De Helder-doelverdediger daarentegen kreeg vol op werk; dat hij keurig verrichtte. De mid denlinie der gasten geraakte door het onzui ver wegwerken van de backs geheel de kluts kwijt. Eenmaal schoot de thuisclub nog een bal in het doel; juist echter was gefloten voor hands van een Helderspeler. De penalty werd door den H.-doelverdiger weggestompt. De rust kwam met 00. Na de pauze bleef Texel in het veld sterker, de voorlinie had echter veel pech; Helder speelde nu evenwel ook iets beter dan voor de rust, zoodat ook van die zijde enkele krach tige aanvallen werden ondernomen. Het le doelpunt kwam uit een vrij schop. 4 minuten voor het einde, die door P. Neyens werd ge nomen en die via het been van Helderback in het doel der gasten verdween. Er kwam nu meer spanning; Helder werkte hard voor den gelijkmaker, doch Texel bleef meestal aanvallend. In de allerlaatste minuut werd Dukers omvergeloopen vlak voor het doel. H. Neyens wist echter den bal over den zijlijn te werken. De scheidsrechter gaf geen uitbal, doch wierp vlak voor het Texeldoel den bal op. Deze werd nu door Bijl in het doel geschoten, waardoor de stand 11 werd. ZEEMACHT IHRC IV 34. Met wat meer publiek dan bij de vorige wedstrijden het geval was, laat de scheidsrech ter om 7.30 uur beginnen. Aan beide zijde werd aardig voetbal ge speeld, alleen wanneer de heeren voor 't doel kwamen, waren ze meestal het hoofd kwijt. Na 25 m. spelen wist Z. door den linksbuiten de leiding te nemen 21 en te vergrooten door een in zuivere buitenspelpositie gescoord doelpunt. Dan is het rusten. Na de rust zit HRC er stevig op en de Z- achterhoede weet soms op meesterlijke wijze een zeker doelpunt te voorkomen. Een der Z- spelers maakt hands, waardoor HRC een strafschop te nemen krijgt, welke in een doel punt wordt omgezet. De wedstrijd krijgt nu een forsch karakter, waardoor de scheidsrech ter nog al eens handelend moet optreden. Bij een aanval op het Z-doel trachtten twee spe lers elkaar op een eigenaardige manier van den bal te houdeneen fluitsignaal en HRC krijgt weer een strafschop te nemen. 33. Dit was ons inziens veel te zwaar gestraft: de wedstrijd werd er niet mooier op en met een laag schot weet HRC de leiding te nemen 34. Als het eindsignaal klinkt heeft Z. haar tweede nederlaag te pakken. Het bondselftal verliest met 20. Tackema loopt record. De Vierde Olympische Dag in het Amster damsche Stadion is ook voor de vierde maal een succesvolle geworden. En door de sport, die deze Zondagmiddag bracht èn door de duizendvoudige belangstelling op de tribunes, die gemaakt heeft, dat de tevredenste man allen wel de NOC-penningmeester zal geweest zijn. Het gros van het publiek is uiteraard geko men voor den voetbalwedstrijd van het Bonds elftal tegen het Praagsche Saprta, een wed strijd, die met 20 door de Chechen gewonnen werd en die vele interessante momenten aan enkele vervelende gaven. De Chechische kam pioenen vormden een hechte, robuste ploeg, die een gave party voetbal demonstreerde. De wijze waarop bijvoorbeeld hun achterhoede de Nederlandsche voorhoede in bedwang hield, was af. Het aantal kansen, dat het bondself tal in dezen wedstrijd gekregen heeft, was dan ook uiterst gering. Jammer was het on getwijfeld, dat Bakhuys na een halfuur spe len moest uitvallen, terwy'1 het evenzeer een handicap voor „Holand" was, dat Den Hoed geen bevredigende spilpartjj ten beste gaf. Als men de voetbalmatch dus door een na- tionalen bril bekeek, was er niet zooveel reden om te juichen. Maar die was er wel bij de athletiek. Osendarp heeft n.1. op overweldigende wjjze de 100 meter gewonnen in den schitterenden tijd van 10.4 sec. en dat niet met den Zwitser Hanni, maar met Van Beveren op de hielen, voor wien de chronometers 10.5 sec. aanwezen. Hanni werd derde met Berger achter zich op de vierde plaats. De 200 meter leverde wel een succes op voor den Zwitser, maar het ver schil tusschen hem en van Beveren (Osendarp mocht op advies van den dokter niet meeloo- pen op de 200 meter) was zoo gering, dat men in spanning op de beslissing van de jury van aankomst wachtte. Beiden noteerden zij den fraaien tyd van 21.6 sec. Er werd ook een Nederlandsch record verbeterd en wel door Tackema, die op de halve mijl op gedecideerde wijze met Bou- man en de Ruyter afrekende. Het record is thans op 1 min. 59.1 sec. gebracht. Het sprintnummer voor de wieleramateurs werd een zege voor Arie van Vliet en het eenige verrassende hierbij was, dat niet Ooms, maar Kropman zyn ernstigste concurrent werd. Het tandemnumme werd zooals te voor zien was ingerekend door Ooms-Leene. De hippische sport bracht twee hindernis- parcoursen, één licht (tot 1.20 M.), dat door den burgerruiter E. Kahn werd gewonnen, en één zwaar (tot 1.50 M.), waarin op fraaie wijze, luit. Greter op„Ernica" zegevierde. Beide ruiters volbrachten het parcours foutloos. PROGRAMMA VOOR A.S. ZONDAG. VSV-terrein: Kinheim—HRC. WEDSTRIJDEN VAN ZEEMACHT. Het nieuwe bestuur van de Marine sport- vereeniging „Zeemacht", hield Zaterdagmid dag, vlot verloopen, wedstrijden voor haar leden in den Helder. Terecht heeft dit Bestuur begrepen, dat door het uitschrijven van wedstrijden, meer leven in de vereeniging kan komen, dan tot nu toe in geweest is. Er waren ruim 30 deelnemers, wat een mooi resultaat genoemd mag worden, wanneer wij opmerken, dat een groot gedeelte van de Ma rine niet in de stelling aanwezig was, n.1. het eskader vertoeft in de Oostzee en de adelbor sten zyn op een oefenreis. Wij twijfelen er niet aan of Zeemacht zal met haar volgende wedstrijden op een grootere opkomst kunnen rekenen. De uitslagen waren als volgt: Polsstokverspriiigen 1. Korpl. macht. Nollen 7.96 M., 2. Mam. 2e kl. Kersten 7.23 M., 3. Adelb. v. Renesse 7.19 meter. Discuswerpen 1. Luit. t. z. van Duim 33.24 m., 2. Sergt. telegrafist Versteeg 30.23 m., 3. Matr. Z.M. van 100 M. hardloopen. 1. Matr. le kl. Tackema, 11.7 sec., 2. Adelb. v. Renesse 11.8 sec., 3. Luit. ter zee van Duim 12 sec. Hinkstapsprong. 1. Matr. le kl. Wijshake 12.25 m., 2. adelb. v. Renesse 12.08 m., 3. mam. 2e kl. Kersten 9.93 m. GRASBAANWEDSTRIJDEN TE WIERINGERWAARD. De grasbaan wielerwedstrijden georgani seerd door de voetbalvereeniging „Wieringer- waard" zyn goed geslaagd. Er is in alle op zichten veel strijd gegeven door de verschil lende renners. We laten hier de uitslagen volgen: le sprint, le prijs J. Langedyk, Oudkarspel; 2e pr. van der Werf, 3e pr. N. Bakker, W.waard, 4e pr. J. Boon, Burgerbrug. Australische Jachtracé over 15 ronden: le prijs P. Plooi), 2e pr. F. Zoons, 3e pr. Geerligs, 4e pr. S. Lont, alle van Wieringen. Afvalwedsrtyd. le prijs Lubsen, 2e pr. Oostdyk, 3e pr. A. Buis. 25 ronden race. le prijs Ridderbos, 2e pr. Plooy 3e pr. Schagen. Koppelwedstrijd over 100 ronden, le prys Gebr. Smit uit Schagen; op 2 ronde 2e pr. HegemanLont, Wieringen; 3e pr. Strjjbis— Boon, Oudkarspel; 4e pr. TichelaarManne- veld, Den HelderOudkarspel. Tusschen de nummers door werd een Tusschen de nummers door werd een om- Smit en KuiperKlink. De uitslag was no. 1 Gebrs. Smit, no. 2 KuiperKlink. Kampioenschap van Nederland. De amateur Gommans, de onafhankelijke Braspenninx Jr. en de prof. Pellenaars hebben gisteren in de 135 km-race op het circuit van Hoogerheide de Nederlandsche wegrentitels bemachtigd. De beslissing van den zwaren kamp viel eerst in de eindsprint tusschen negen renners, die in een kopgroep bijeen ge komen waren. Deze eindrush bracht tot ver rassend resultaat, dat de Llmburgsche ama teur Gommans met een voorsprong van en kele meters voor Pellenaars arriveerde. Gom- De zomer, die heerlijke tijd, nadert niet ras- sche schreden! Spoedig is het jaargetijde er weer, waarin de zwemmers(sters), zich niet meer behoeven op te sluiten in de benauwde binnenbaden, en die dan juichend en jubelend het koele buitenwater opzoeken om daar het hoogste genot van den zomer: het zwemmen te gaan beleven. Zwemmen is de sport, die een waarlijk grootsche groei heeft meegemaakt en wier groeiproces nog lang niet ten einde is. Heeft met name in ons land de zwemmerij hand over hand toegenomen, onze plaats in het bijzonder maakt op dit gebied lang geen slech ten indruk. Tot ons groot genoegen hebben wij kunnen constateeren, dat de laatste jaren het zwemmen door steeds meerderen wordt be oefend niet alleen, maar ook dat velen die kunst zich tot de hunne gemaakt hebben. Zwemmers zien we des zomers in groote groepen in het zoute zilt aan den dijk, in nog grootere massa's aan het strand, we kunnen ze ook zien in kleine troepjes aan het Noord-Hollandsch Ka naal. waar de kleeren in het zonnetje liggen uit te bakken, terwijl de eigenaar zich in het mengsel van teer en water vermaakt. We kunnen ze ook zien in de Fortgrachten, maar dat zyn de stiekumers, die niet van „thuis" mogen en die zich derhalve ook niet de weelde van een zwembroek, laat staan van een zwem pak kunnen veroorloven Het is niet aan de laatste groepen, dat we hier enkele regels zullen weiden. Het zouden er alleen kunnen zyn, getuigend van onze af keuring. omdat zwemmen zonder toezicht aller afkeuring verdient. Waar in onze stad zulke uitnemende zwemgelegenheden bestaan,kunnen wij de ouders er niet genoeg op wijzen, dat zy er voor dienen te hoeden, dat hun pupillen „in het wild" zwemmen. Dat is heelemaal niet noodig, vermijdt ongelukken en Iaat uw kinde ren zwemmen onder leiding en toezicht! Wandelaars langs den Dijk zullen reeds ge constateerd hebben, dat menigeen zich al aan het water van de nog wat lage temperatuur gewaagd heeft. Dat zyn de moedigen, dat zijn de enthousias ten, de zwem-fans! Die zwemmen al eenige weken en... vinden het water heerlijk! Één vindt het huidige water zelfs al „be nauwd warm", maar diens oordeel is zuiver persoonlijk want het is van den heer Boogert, die dezen winter, den tijd van zyn ziekte uit gesloten, eiken morgen trouw zyn baantje in zee gemaakt heeft! Hoe verder we in het seizoen raken hoe drukker de zwemmerij by de flinke clubs, die daar resideeren en hoe grooter de belangstel ling op den Dijk zal worden. Het water zal weer in glinsterende flonken opspatten als een hij of zy een sprong gewaagd heeft; kreten van vroolyke, stoeiende jongelui zullen door den stillen windloozen avond weerklinken. Er zal weer veel gelach zijn, van hen, die in het heer lijke water plensen en van hen, die in het kyken naar dit oer-gezonde vermaak een ge noegen scheppen. NIEUWS VAN DE H.Z.V. Komende van de Postbrug naderen jve eerst het domein van de zeer bloeiende „Heldersche Zwemvereeniging", populair bekend als de H.Z.V. Alles is hier gereed gemaakt in af wachting van een nieuw seizoen, dat haar leden hopenlyk weer veel pleizier en gezondheid zal doen geworden. Het hokje, dat eigenlijk te klein is voor zoo'n groote vereeniging, is duchtig onder handen genomen en staat daar in frisch glanzend rood en wit. Dit gebouwtje, dat van de zeezijde gezien zoo „knus" aandoet, is een echt stuk HZV geworden. Hier kwamen zich honderden als nieuwe leden van de HZV aanmelden, hier werden de successen van haar leden geboekstaafd, hier hangen de foto's van vervlogen heldendaden „ter zee", hier zwaait de zwemmeester zyn scepter. Hier is 't ook, dat de heer Forrer verschenen is met zyn mondkost. Hy voorziet in een lang gevoelde behoefte, want er is geen sport die zoo honge rig maakt als het zwemmen. Voortaan zal er geen „hongersnood" meer by HZV heerschen, genoemde heer Forrer vult de verspilde krach ten gaarne en voor weinig geld weer aan! Groote plannen! We zeiden 't net al; de installatie, hoe popu lair zy ook is, komt aan capaciteit te kort. Zooiets ontgaat den geroutineerden zwemmer natuurlyk niet en vandaar dat het Bestuur van de zwemclub een plan in den maak heeft, dat niet gering is. In dat plan is voorloopig niet begrepen een uitbreiding van de kleedgelegenheid, maar wel een zoodanige verandering, dat er een grooter terras zal ontstaan. Van belang is ook, dat er een vaste verbiyfplaats voor de leden zal komen, waarin zy zich kunnen terugtrekken en amuseeren als Z.M. Het Weer het zoo beschikt... De plannen vermelden ook, het maken van een construc tiewerk in zee, waarop een tweede terras zal komen van ongeveer 100 M2, dat voor liefheb bers van het zonnebad een dorado belooft te worden. Aan het hoofdstuk amusement zal voorts toegevoegd worden een toren met springplank en een glybaan. De teekeningen van het ontwerp, dat van de gebroeders Boot is, zijn al gereed en het geheel belooft een attractie te worden zooals zwemmend Den Helder nog niet gekend heeft. De „Bruinvisschen". Als we iets gaan mededeelen over de onder- afdeelingen van de HZV, dan komen we aller eerst bij de Bruinvisschen terecht. (Zij zullen ons hopenlijk vergeven dat we consequent geen „Bruinvissen", schryven). Dit is de sportafdeeling, wier aanhangers dus het grootste genoegen vinden in het wedstryd- zwemmen. Die Bruinvisschen gaan een druk seizoen tegemoet, want zy zullen dit jaar met een tweetal polo-zeventallen officieele wed- srijden gaan spelen. Zy hebben n.1. van den Kon. Nederlandschen Zwembond dispensatie gekregen om behalve aan de wedstryden van den Kring Noordelyk Noord-Holland, deel te nemen aan de competities van den kring Be noorden het Y. De Bruinvisschen zyn ingedeeld in de 3a klasse en zyn dus bij het begin van hun optre den al net zoo hoog geklasseerd als onze beste voetballers, die er toch al 15 25 jaar over doen om hoogerop te komen... De bedoeling is dat het eerste z-ven tal aan deze competitie deelnemt, terwyi men alle moeite doet om de Bruinvisschen II in een competitie van den kring Noord-Holland-Noord te doen uitkomen. Behalve op waterpologebied zuilen we na tuurlyk dit seizoen ook weer snelheidswed- stryden e. d. te zien krijgen, doch daar komen we wel op terug als de data bekend zyn. Het Marsdiep overl Vorig jaar hebben we herhaaldelijk bericht jes gelanceerd van een in onze oogen nog steeds flinke prestatie; 't overzwemmen van 't Marsdiep. Ook in het komende seizoen zal menige poging gedaan worden om Texel zwemmende te bereiken. De HZV moedigt deze prestatie zelfs aan, want evenals vorig jaar, zal ieder die den tocht volbrengt, een keurig uitgevoerd diploma met herinnerings speldje ontvangen. Dat de HZV bezig is een grooten naam te verwerven moge voorts hieruit blyken, dat zij over ons geheele land propaganda gemaakt heeft voor den zwemtocht Den HelderTexel. Het is dus niet denkbeeldig, dat in den loop van den zomer nogal eens landgenooten van elders zullen komen om „den sprong" te wagen Geoefend zwemmer. Het spreekt van zelf, dat alleen geoefende en goed getrainde zwemmers aan zulk een tocht behoeven te denken. Hier en daar heb ben we nog al eens geringschattend over het „rukje" hooren spreken, maar we verzekeren deze outsiders, dat er heel wat uithoudings vermogen en water-hardheid gevergd wordt! Intusschen behoeft men niet voor „ongeoefend" door te gaan als men het Marsdiep nog niet overgezwommen heeft. Integendeel men kan op geheel andere wijze van zijn bekwaamheid getuigenis afleggen en wel als men zich on derwerpt aan de één of twee maal, dat de HZV gelegenheid geeft om het diploma voor geoefend zwemmer te bemachtigen. Ook de data hiervan zullen nader in dit blad worden bekend gemaakt, zoodat de liefhebbers en wie zou niet wenschen dat het er velen zijiT?. er mettertyd wel hun aandacht aan willen schenken. Leert Reddend Zwemmen! Een belangryk onderdeel, zoo niet het be- Iangrykste, hebben we bewaard voor het laat3t. Het ia de Reddingbrigade, die dezen zomer weer een geduchte activiteit aan den dag hoopt te leggen. Niet dat zy wenscht dik wijls te hulp te moeten schieten voor hen, die zich te ver in zee gewaagd hebben of om andere reden in verdrinkingsnood verkeeren, want zij hoopt, dat er niet velen meer zullen zyn, die zich zonder toezicht aan verre toch ten zullen wagen. De Reddingbrigade streeft niet minder dan een ideaal na. Zy wil n.1, iedereen in de gelegenheid stellen om het red dend zwemmen te beoefenen en stelt iederen Zaterdagmiddag, te beginnen van 13 Juni af, van twee tot half vier haar inrichting en in structeur ter beschikking. Om deel te nemen aan deze lessen, die practisch en theoretisch het reddend zwemonderwijs bevatten, behoeft men geen lid te zijn van de HZV. Met dezen sympathieken daad zal de HZV, velen aan zich verbinden. We rekenen er nu maar op, dat vele zwemmers en zwemsters aan de stille uitnoodiging van de HZV gehoor zullen geven en zich zullen onderwerpen aan deze uiterst nuttige lessen. Speciaal in onze plaats, die omspoeld wordt door het water, dat zoo verraderlyk kan zyn, is het van het grootste belang, dat velen de kunst van het reddend zwemmen verstaan. Dat verhoogt de veiligheid in het algemeen en meer in het bij zonder, die aan het strand. Als nog grootere prikkel heeft het Bestuur bovendien gemeend aan het einde van de cursus gelegenheid te moeten geven om een examen af te leggen ter verkryging van het diploma „reddend zwemmen". Ook voor het deelnemen aan deze cursus kan men zich dagelijks, tusschen 9 en 13 Juni, aan het gebouwtje aan den Dijk opgeven. Hopen we dat velen zich zullen melden! Hoe trotsch mag onze stad wel zyn, zich ta kunnen beroemen op het bezit van de Helder sche Zwemvereeniging en Reddingbrigade! Niet alleen dat deze honderden, we meenen zelfs by de duizend, in staat stelt om op vol komen veilige wijze van de geneugten die het Ryk van Poseidon biedt te profiteeren, maac daarby legt zy als vereeniging zulk een pret tige activiteit aan den dag, dat men zich by het constateren daarvan te goed doet. Als we dit artikeltje dan ook beëindigen* dan doen we dit na eerst de HZV een geluk kig seizoen en veel „zwem-weer" toegewenschii te hebben, tot heil van den Helderschen zwem mer en niet minder tot dat van de Heldersche zwemster! Allen, die zich gaan vermaken van degenen af, die zich met den klassieken schoolslag tot en met hen, die zich inmiddels de hypermoderne trudgeoncrawl voortbewe gen, veel plezier op dat levendige plekje daar ginds aan onzen onvolprezen zeedyk! mans werd dus algemeen kampioen van Ne derland, terwyi het ook sensationeel was, dat v. d. Ruit in deze eindsprint vyftig meter voor de stréep op het wiel van Pellenaars reed en daardoor kwam te vallen. DE RONDE VAN SCHEVENINGEN. Slaats wint. Onder zeer groote belangstelling is Zater dag de groote wielerwedstryd „Het Criterium van Scheveningen" gehouden. De deelname was internationaal. Het parcours liep over de boulevard, dat een aantal keeren moest wor den gereden. De afstand was 100 km. Als eerste ging over de eindstreep Van der Ruit (Nederland). Reeds had hy zyn eere ronde gereden, toen de uitslag weer gewyzigd werd. Slaats (Nederland) had n.1. geprotes teerd, omdat Van der Ruit hem tegengehou den had in de laatste bocht. Dit protest moest door de vele getuigenverklaringen, die dit staafden, worden toegekend. Alsnog werd toen Slaats tot winnaar uitgeroepen. Zijn tijd was 2 uur 42 min. 23.8 sec. Tweede was de Franschman Bidot. Derde Van der Ruit. Vervolgens Vervaecke (België), vier. Van den Broek (Ned.) vyf, zes Duerlo (België), zeven Wllly Vroomen (Ned.), acht Dictus (België), negen Gysen (Ned.), de win naar van de ronden Pu rm er end en Oss. W.S.V, „De Zilvermeeuw" Zondag nam bovengenoemde vereeniging deel aan de „Residentieweek-marsch te Den Haag. Leken de weersomstandigheden by het vertrek des morgens uitstekend, toen echtetf te 10 uur gestart werd, was Pluvius ons niet gunstig gezind. De regen maakte het niet tot een „pretje" om te wandelen en deed het reeds zware parcours aanzienlijker moeilykef worden. Ondanks dit alles liep onze zéér groote groep wederom uitstekend en doornat, maae niet verslagen, werd de rustplaats „De Ba taaf" bereikt. Na den inwendigen mensch versterkt te hebben, werd wederom gestart. Het weer was ondertusschen opgeklaard en onder de warme stralen van een Juni-zonnetje werd koers gezet naar Den Haag. De belangstelling langs de wegen was geweldig en by de finish zelfs enorm. Dat „De Zilvermeeuw", by de orga- niseerende Vereeniging en by het publiek in een goed blaadje stond, getuigt de, door ons zeer op prys gestelde, welkomstgroet met een speciale groet van een wandelsportver- eeniging uit 's Gravezande, welke door mlddet van een versterker reeds op verren afstand hoorbaar was. Deze marsch ls dan ook uitstekend geslaagd, niet alleen wat betreft de groote deelname» maar ook door het fraaie natuurschoon, en Li voor „De Zilvermeeuw" een uitstekende pro paganda geweest.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11