Radio-programma BINNENLAND De spanning in het Verre Oosten. HELDERSCHE COURAN'r VAN DINSDAG 9 JUNI 1936 De verkiezingen voor de Provinciale Staten in België. Bevestigen den uitslag van de kamerverkiezing. De staking in de haven van Antwerpen. Het contact tusschen Rome en Berlijn. De Arabische opstand in Palestina. De kabinetscrisis België. in Gaat Duitschland koloniale eischen stellen? De werkloozen in de Ver. Staten. Neem 'n AKKERTJE Militaire credieten geweigerd. Communistische samenzweering in Bulgarije ontdekt. Jhr.Tjardavan Starkenborgh gouverneur-generaal. Thans gezant te Brussel. Anthony Fokker gehuldigd. De N.S.B. en de Rechterlijke Macht. Commentaar van Het Volk op het interview van Mr. Fruin. De volledige uitslag der verkiezingen voor de provinciale staten, die Zondag in alle districten van België zijn gehouden, luidt als volgt: Aantal Winst o zetels verlies Katholieken 224 94 Socialisten 221 20 Liberalen 89 1 Rexisten 78 +78 Vlaamsch Nat. 50 +19 Communsten 27 +20 Volkspartij Eupen 3 +1 Pro Belgen Verviers 2 +2 Union Patr. 0 2 Geïsoleerde Kath. Limburg 2 +2 696 Zooals bekend, hebben deze verkiezingen Indirect invloed op de samenstelling van den senaat, aangezien 22 senaatsleden door de provinciale staten worden aangewezen. De staking in de Antwerpsche haven ls Zondag onveranderd gebleven. De regeering heeft eenige maatregelen genomen voor de voedselvoorziening, met name ten aanzien van het meel, een zaak, die heb heele land aan gaat. In de scheepvaartkringen te Antwerpen is men naar de Neptune meldt, nogal somber gestemd nopens het einde van de staking. In ieder geval verwachtte men, na den afloop van de besprekingen van Zaterdag en in ver band met den Zondag en de „kleine kermis" van gisteren geen verandering in den toestand voor heden. De schade. Wie men ook aanspreekt, schrijft de Standaard, iedereen geeft er zich reken schap van dat de schade door de staking ontzettend is. Een werkgever verklaarde dat de bederf bare waren die in de schepen zijn ook niet werden gelost. Een vijftiental zeeschepen die voor Ant werpen bestemd waren, zjjn Zaterdag naar andere havens afgeleid. Acht vertrokken zonder hun lading en vijf voeren naar Vlis- singen om er te wachten. Voor de stad zelf bedraagt de schade reeds millioenen. Ook Taxander, in het Handelsblad te Ant werpen, schrijft over de schade. De gewone dagelijksche inkomsten der haven brengen aan het stadsbestuur gemiddeld 2 millioen fr. per dag op; Vrijdag was de opbrengst.., 100.000 frank! Als dit zoo nog eenige dagen duurt zien wij het moment naderen, dat de Stadskas op haar beurt de staking der inkomsten zal kun nen vaststellen. Wie zjfri de leiders? Wjj krijgen, zoo schrijft Het Handelsblad van Antwerpen, al meer en meer de overtui ging dat de leiding van de staking nog steeds in handen is van de communisten, die hande len volgens een wel overdacht en vastgelegd plan. Alhoewel de socialistische leiders en andere transportarbeidersbonden met de werkgevers in de paritaire commissie onderhandelen, zijn we van oordeel dat de communisten de baas zijn in de gansche beweging, al mag deze be wering nog zoo onaangenaam klinken in de ooren van onzen burgemeester. De toestand onveranderd, onderhandelingen geopend. Er zjjn Te Antwerpen was de toestand Maandag middag onveranderd. In de haven van Brugge is het Maandag vrij onrustig geweest, omdat zekere werk gevers hadden aangeworeven tegen een loon dat lager is dan het minimum vastgestelde door de vakorganisaties. Meer dan 300 arbeiders hebben een protest- betooging gehouden. In den loop van den dag zijn onderhandelingen geopend tusschen de betrokken partijen. Een niet-aanvalsverdrag De correspondent van de Matin te Rome meldt met betrekking tot een eventueel samengaan van Rome en Berlijn, dat tusschen Duitschland en Italië een non-agressiepact voor onbepaalden tijd wordt voorbereid, het welk zal worden geteekend indien Genève voor 30 Juni niet besloten heeft tot opheffing van de sancties. Wat de strekking van het eventueele accoord betreft, verneemt de correspondent, dat beiderzijds volstrekt gelijkwaardige con cessies gedaan zouden worden. Van Italiaan- sohe zijde komen deze op de volgende pun ten neer: 1. Italië zou met alle politieke, diploma tieke en oeconomische middelen, waarover het beschikt, Duitschlands koloniale eischen steunen. 2. Italië zou zich niet verzetten tegen de nazi-expansie op den Balkan. In deze richting zou op de kaart van Europa een nauwkeurig omlijnde invloedssfeer aangegeven worden. De Duitsche concessies zouden zijn: 1. Duitschland zou zich formeel verplich ten, zoowel metterdaad als moreel de onaf hankelijk van Oostenrijk te eerbiedigen. 2. Duitschland zou zich verplichten, geen wedertoelating tot den Volkenbond te vragen. Deze verplichting beoogt, zekere diplomatieke manoeuvres te doen falen, die ten doel heb ben een eventueel vertrek van Rome uit den Volkenbond te compenseeren door Berlijns Wedertoetreding. Behalve deze hoofdpunten zou het verdrag nog een aantal aanvullende bepalingen en technische clausules bevatten, die echter pas in details opgesteld zouden worden, als het pact inderdaad van kracht zou worden. Een scherpe verklaring van Feng Joe-hlang Het agentschap Central News meldt uit Nanking, dat generaal Feng Joe-hlang, de vice-president der commissie voor militaire zaken, een scherpe verklaring aan het adres van Japan heeft afgelegd. Hij verweet de regeering te Tokio vooral, dat zjj valsche ge ruchten rondstrooit over het uitbreken van een burgeroorlog in China met de bedoeling onrust in het land te verwekken om de eigen agressieve plannen te verbergen. De bedoelingen van Kanton. Uit officieels Kantonneesche bron wordt vernomen, dat het niet de bedoeling van Kan ton is, een oorlog te ontketenen. Men verzet zich slechts tegen den Japansche invloed en de Japansche aanmatigingen. Van Nanking Nanking moet, aldus zegt men te Kanton, elke order voor mobilisatie of voor een op treden tegen Japan komen. Zuidelijke troepen in Tsjengtsjou? Reuter meldt uit Hankau dat twee divisies van het Zuidelijke leger Tsjentsjou in Hoenan hebben bezet. De troepen van Nanking zjjn in Noorde lijke richting teruggetrokken teneinde een gevecht te vermijden; overigens wenscht ook Kanton geen strijd zoolang de toestand niet is opgehelderd, aldus Reuter. Nanking heeft nog niet geantwoord op het anti-Japansche manifest van Kanton. De Kwo Min Tang confereert. Uit Nanking wordt gemeld, dat de centrale raad van de Kwo Min Tang is bijeengekomen om een uiteenzetting van de betrekkingen tusschen Nanking en Kanton door Tsjiang Kaisjek aan te hooren. Zij besloten vervol gens een plenaire zitting van den raad op korten termijn bijeen te roepen om te trach ten, een vereeniging van alle richtingen in den strijd tegen de nationale crisis tot stand te brengen. Men sprak de hoop uit, dat de Zui delijken niet een avontuurlijk besluit zullen nemen, dat het land zou verzwakken. LI Tsjoeng-jen eischt oorlog tegen Japan. Generaal Li Tsjoeng-jen, de commandant van Kwangsi, heeft een felle rede gehouden, waarin hij oorlog tegen Japan eischte. Wjj zijn vast besloten een expeditie naar 't Noor den te zenden aldus verklaarde hjj ook indien Nanking weigert zich tegen de Japan sche agressie te verzetten. Botsing tusschen Japansche kanon neerboot en Chineesche jonk. Nabjj Woehoe op de Jangste is een Japan sche kanonneerboot in botsing gekomen met een Chineesche jonk. Meer dan tien Chineezen zijn verdronken. De politie stelt een onder zoek in. „China een macht om rekening mee te houden". In een radiorede verklaarde de ondermini ster van buitenlandsche zaken te Nanking, dat China met zijn 400 millioen Inwoners een macht beteekent om ln tjjd van oorlog en rekening mee te houden. Het lot van de wereld, aldus de onder-minister, hangt af van dat van China. DE JAPANNERS IN HOPEI EN TSJAHAR. Volgens de Asahi zou de Japansche gene rale staf van plan zijn zjjn politieke controle over de regeering van Oost-Hopei en den po- litieken raad voor Hopei en Tsjahar te ver sterken, door verwijdering van ongewenschte elementen, om aldus „een onoverwinnelijke anti-communistische sterkte in Noord-China te scheppen". Volgens berichten uit Chineesche bron zou den de leiders van den politieken raad van Hopei en Tsjahar in nauw contact staan met de autoriteiten te Kanton. Indien Kanton zich onafhankelijk verklaarde, zou het mo gelijk zijn, dat de politieke raad dit voor beeld volgde. OVERVAL OP EEN DORP IN MANTSJOEKWO. Talrijke personen ontvoerd. Volgens een bericht van de Asahi Sjim- boen hebben Dinsdag j.1. een honderd ban dieten een dorp in het noorden van Mant- sjoekwo overvallen en talrijke personen ont voerd, te weten een onderwijzer met negen tien leerlingen en drie arbeiders. Bovendien zijn twee gendarmes gedood en twee gewond. De onrust duurt nog onverminderd voort. Er worden bommen geworpen, schoten ge wisseld en bandstichtingen gepleegd. De toe stand blijft onzeker, en er bestaat nog geen uitzicht op verbetering. Behalve met steenworpen, hebben de Mo hammedanen zich ook met behulp van vuur wapenen tegen de politie verzet. Politie en troepen moeten op dezelfde manier antwoor den. Er is een betooger gedood en een andere gewond. De stad is overigens kalm. Een bom geworpen. Gistermorgen is in de oude stad van Jeru zalem een bom geworpen, waardoor zeventien Arabische boeren gewond zijn. Van twee van hen is de toestand ernstig. Arabieren gaan in Egypte collec teeren. Een delegatie van Palestjjnsche Arabieren is in Egypte aangekomen teneinde te collec teeren ten gunste van de Arabische beweging in Palestina. De delegatie heeft een oproep aan het Egyptische volk uitgevaardigd, waarin ge wezen wordt op de door de Joodsche immi gratie, die begunstigd wordt door de man- daat-mogendheid, dreigende gevaren en waar in het Egyptische volk wordt uitgenoodigd, de Palestynsche broeders te hulp te komen. Vandervelde geeft de opdracht terug. De Koning heeft Van Zee land verzocht de nieuwe regeering te willen samenstellen. Zooals te voorzien was na de Maandag middag gehouden bijeenkomst van de liberale fractie van Kamer en Senaat en het antwoord door oud-minister Pierlot, voorzitter van de Katholieke Unie namens dit politiek lichaam, heeft de socialistische kabinetsformateur Maandagmiddag, door Koning Leopold ont boden, het staatshoofd gevraagd de hem ge geven opdracht te willen terugnemen en tevens den wensch uitgesproken nogmaals een beroep te zien doen op den heer Van Zee land voor de samenstelling van een z.g. kabi net van nationale unie. Vervolgens heeft de Koning Van Zeeland ontboden. De audiëntie duurde anderhalf uur. Na afloop is aan de pers een communiqué verstrekt, waarbij werd medegedeeld, dat de vorst den heer Van Zeeland verzocht heeft de vorming van een nieuwe regeering op zich te willen nemen. pe heer Van Zeeland heeft bedenktijd ge vraagd tot Dinsdagochtend 9 uur en zal als dan aan den Koning zijn antwoord brengen. In officieuze kringen verwacht men, dat Van Zeeland zal aanvaarden, in welk geval de kabinetscrisis zeer waarschijnlijk nog vóór het eind van deze week zal kunnen eindigen. Volgens de Londensche correspondent van de „Echo de Paris" is het thans zeker, dat de Duitsche regeering niet van zins is op de Britsche vragenlijst een ant woord te geven, dat door Engeland als bevredigend zou kunen worden be schouwd. Duitschland zou verder besloten hebben op korten termijn en brutale wijze met koloniale eischen te komen, die gebaseerd zouden zijn op de rede van Hoare, uitgesproken in de Volkenbondsvergadering van verleden jaar, waarin de Engelsche staatsman het recht van alle landen op een aandeel in de grondstoffen erkende. De Duitsche regeering zou te Londen toe stemming tot de oprichting van „Chartered companies" hebben gevraagd voor de exploi tatie der koloniën. Toen de Britsche regeering dit alles volgens den correspondent van de „Echo de Paris" weigerde, zou de Duit sche regeering met den steun van Schacht een felle koloniale campagne hebben ontke tend. Zij zou van meening zijn, dat de onlus ten in Egypte en Palestina haar daarbij van dienst zouden kunnen zijn. Engeland zou over dit optreden des te verontwaardigder zijn, daar de Duitsche eischen zouden worden be krachtigd door maatregelen, zooals de recru- teering voor het Duitsche leger of den ar beidsdienst in de vroegere Duitsche koloniën in Afrika. Meer dan II millioen. William Green, de president van den Ameri- kaanschen vakvereenigingsbond, deelt in een brief aan de New York Sun mede, dat het aantal werkloozen in April naar de schatting van den bond 11.506.000 bedroeg. bij Hoofdpijn, Zenuwpijn, Vrouwenpijn Door socialistische party in Zwitserland. Het congres der soc. party te Zlirich heeft met acht stemmen meerderheid, en in strjjd met het voorstel van hun bestuur, besloten de militaire credieten, welke thans aan het parlement ter goedkeuring worden voorge legd, te weigeren. De meeste bestuursleden zjjn dientengevolge afgetreden. Opnieuw is een uitgebreide communistische samenzwering in Constantza ontdekt, in ver band waarmee de politie 100 personen heeft gearresteerd. H. M. de Koningin heeft gisterenmor gen geteekend het besluit, waarbjj be noemd wordt tot gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indlë, jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, thans Nederlandsch gezant te Brussel. Jhr. mr. Alidius Warmoldus Lambertus Tjarda van Starkenborgh Stachouwer werd 7 Maart 1888 te Groningen geboren als zoon van jhr. mr. Edgard Tjarda van Starkenborgh Stachouwer en jkvr. Christina Jacoba Quintus. Het geslacht der Tjarda's behoort tot den oudfrieschen adel. De vader van den thans benoemden gou verneur-generaal was burgemeester van Gro ningen, lid van de Provinciale Staten van Groningen, lid der Eerste Kamer, Commis saris der Koningin in Groningen, curator der Rijksuniversiteit. Loopbaan van den nieuwen land voogd. Jhr. Tjarda doorliep het Groningsche gym nasium en studeerde in de rechten aan de rijksuniversiteit aldaar. In 1911 promoveerde hij tot doctor in de rechtswetenschap. Twee jaar later ving hij de ambtelijke loopbaan aan als adjunct-commies bij het departement van Buitenlandsche Za ken. Na in 1915 het examen voor gezant schapsattaché afgelegd te hebben, werd jhr. Tjarda benoemd tot gezantschapsattaché in algemeenen dienst, tijdelijk werkzaam gesteld aan het gezantschap te Washington. Achter eenvolgens doorliep hij de verschillende ran gen in den Nederlandschen diplomatieken dienst. In 1918 werd hij bevorderd tot gezant schapssecretaris en later als zoodanig werk zaam gesteld aan Hr. Ms. gezantschap te Parijs. In 1921 ging hij als algemeen secretaris der Nederlandsche delegatie bij de vlootconfe- rentie naar Washington en eveneens naar de conferentie van Genua in 1922. In hetzelfde jaar werd hij toegevoegd aan het bureau van de Internationale Conferentie te Den Haag in zake den Russischen adel. In 1924 werd jhr. Tjarda bevorderd tot ge- zantschapsraad en werkzaam gesteld bij H. M. gezantschap te Berlijn. In 1925 verliet hij den diplomatieken dienst om het ambt van Commissaris der Koningin in de provincie Groningen te aanvaarden, een ambt, dat ook zijn vader bekleed had. Van 1925 tot 1933 was hjj als zoodanig werkzaam. WOENSDAG 10 WOENSDAG 1936, Hilversum I, 1875 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 en 12.15 Ensemble v. d. Horst. I.00 Orgelspel. 2.00 Gramofoonplaten. 3.00 Chr. Lectuur. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Friesch programma (zang en plano), 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 Afgestaan. 7.00 Politieberichten, Ned. Chr. Persbureau. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Nieuwsberichten A.N.P. 8.15 NCRV-orkest. 9.00 Dr. J. C. Roose: Kerk en gezin. 9.30 Vervolg concert, m.m.v. violist. 9.55 Nieuwsberichten A.N.P. 10.00 Vervolg concert. 10.3011.30 Gramofoonplaten. Hilversum H. 301 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 P. J. Kers: Onze keuken. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Orgel, zang, religeus-socialistische lezing en gramofoonplaten. 12.00—1.45 VARA-orkest, en gramofoonpla ten. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orvitropia. 6.00 The Lucy Stars. 6.30 Orvitropia. 7.00 Sportuitzending. 7.15 „De Krekeltjes". 7.40 „De Hollandsche Molen", lezing. 8.00 Herh. S.O.S.-Ber., Nieuwsber. A.N.P. en VARA-varia 8.15 Fantasia 8.45 Radiotooneel. 10.00 Nieuwsberichten A.N.P. 10.05 De Bohemians, en znag. II.00—12.00 Gramofoonplaten. DONDERDAG 11 JUNI 1936. Hilversum I. 1875 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00 NCRV. 8.00 KRO. 9.30—11.30 NCRV. 10.15 Morgendienst. 8.00 Plechtige Hoogmis. b.00—9.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonplaten. 2.00 Orgelspel. 3.003.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 De Gooilanders. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Politieberichten. Ndl. Chr. Persbureau. 7.15 Cursus Psychologie. 7.45 Reportage. 8.00 KRO-Kamerorkest. solist. 8.45 Gramofoonplaten. 9.00 KRO-koor en Gramofoonplaten. 9.30 Stichtsch Salonorkest. (Om 10 uur A.N.P.). 11.0011.30 Gramofoonplaten. Hilversum H. 301 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble J. Kroon. 11.00 Knipcursus. 11.30 Ensemble J. Kroon. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 Orgelspel en zang. I.15 Cantabilé-orkest en voordracht. 3.00 Declamatie. 3.20 Gramofoonplaten. 4.00 Voor de zieken. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Piano-recital. 7.30 Gramofoonplaten. 7.40 De geestelijke verzorging der militairen. 8.00 A.N.P.-Berichten. 8.10 Omroeporkest en soliste. 9.25 Hoorspel. 10.00 Omroeporkest. 10.35 Gramofoonplaten. II.00 Berichten A.N.P. ■11.1012.00 Dansmuziek. Tevens was hij van 1928 af president-curator der rijksuniversiteit. Bij Koninklijk besluit van 28 September 1933 werd jhr. Tjarda benoemd tot buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister bjj de Belgische en Luxemburgsche hoven te Brussel. De nieuwe gouverneur-generaal is in 1915 te Baltimore (Ver. Staten) gehuwd met miss Christine Marburg, dochter van den vroege- ren Amerikaanschen gezant in Brussel, Theo- dore Marburg. Uit dit huwelijk zijn twee dochters geboren. De persoon van den nieuwen gouverneur-generaal. De ster-correspondent van de „Nw. Rott. Crt." schrijft o. m.: Jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, wiens benoeming tot gouverneur- generaal van Indië vandaag bekend is ge maakt, heeft reeds een schitterende carrière achter den rug. En op iederen post, die hem werd aangewezen, wist hij zich te onder scheiden. Daarbij was hij een figuur, die zich allerminst naar voren drong. Hij is van een nuchteren eenvoud, vol frissche belangstelling en vol zelfvertrouwen. Door goede Groning sche rondheid, door ongekunstelde vriende lijkheid, ja, men mag wel zeggen trouwhar tigheid, nam hij ieder voor zich ln. Daarbij is er in het zakelijke geen greintje weekheid in zijn optreden. Hij is een man, die ten allen tijde weet wat hrj wil, die van geen omwegen houdt, maar welwillend kan blijven, omdat hij zoo zeker is van zichzelf. Een geboren regent. Dit laatste heeft hij bewezen, toen hij zijn vader opvolgde als commissaris der provincie Groningen. Hoe hoog hij aangeschreven stond bleek uit het feit, dat wijlen jhr. Ruys de Beeren- brouck hem indertijd, ondanks zijn jonge ja ren, aanzocht de portefeuille van buitenland sche zaken te aanvaarden in een rechtsch kabinet. Het heet, dat hij toen geantwoord heeft, zich niet tot een politieke partij te rekenen, maar ook zeker niet tot de rechter zijde te behooren. Daarop sprong de bespre king af. De candidaat zelf zal zijn beslissing niet moeilijk gevallen zijn. De regeering, die zoo bevoegde beoordeelaars telt, gaf te kennen een man als hij nog boven een uitsluitend In disch deskundige de voorkeur te geven. In het besturen had hij ervaring, en hij had er vol doening in gevonden. Het vaderland wenschte hem de zwaarste bestuurstaak op te dragen, die het te vergeven heeft. Als het een man als hem zocht, lag het niet in den aard van Van Starkenborgh zich daaraan te onttrek ken. Integendeel! Een onverbruikt man begint nu een zware en riskante taak, een betrekkelijk jong man nog, ofschoon niet zoo jong als zijn uiterlijk zou doen vermoeden. En hem vergezelt een landsmoeder, Amerikaansche van geboorte, maar te Groningen van Nederlandsche atmos feer doortrokken. Wie goeds over haar wil hooren als gouverneursvrouw vrage te Gro ningen na. Twee warmhartige menschen. PROF. DR. P. STEGENGA. Benoemd tot kerkeljjk-hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam. In de gisteren te Amsterdam gehouden 124e vergadering van de Synode van het Evangelisch Luthersche Kerkgenootschap is benoemd tot kerkelijk hoogleeraar aan de Universiteit van Amsterdam vanwege het Evangelisch-Luthersche seminarium dr. P. Stegenga Hzn., die wijlen prof. mr. J. Loosjes op dezen bijzonderen leerstoel opvolgt. Het was Zaterdag een groote dag op Schip hol; Anthony Fokker is gehuldigd. Zjjn dubbel jubileum als constructeur en als vlieger omvat de ontwikkeling van de internationale luchtvaart. Vijf en twintig jaren is het ge leden, dat een mislukte scholier knutselde aan een klein toestelletje, dat er in onze oogen te gevaarlijk uitziet om er zelfs op te gaan zit ten Zaterdag zijn er duizenden naar Schip hol gekomen om Anthony Fokker, den Haar- lemschen jongen, te huldigen. In de Fokkerloods verzamelden zich de autoriteiten. De loods vulde zich bijna geheel met genoodigden. Daar was o.m. de vertegen woordiger van H.M. de Koningin de adjudant kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen, de minister van Waterstaat jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude. De militaire, de binnenlandsche en de In dische luchtvaart waren vertegenwoordigd, het gemeentebestuur van Amsterdam, alle corporaties, die op luchtvaart betrekking hebben, hebben afgevaardigde gestuurd, daar zijn kopstukken uit handel en nijverheid in de Fokkerloods. De minster van Waterstaat nam als eerste spr. het woord en zeide: Het is mij een voorrecht u, mijnheer Fok ker, op dit dubbele zilveren jubileum te hul digen. Bij een jubileum zoekt men naar her inneringen. Die zijn er in uw leven vele. Ik zal er een opnoemen, die aan uw eerste „vlucht". Dat was toen de jonge scholier Anthony Fok ker met behulp van een aan elkaar geknoopt gordijnkoord het leslokaal van de H.B.S. ont vluchtte. Ik wil er aan herinneren hoe gij uitging om automobielen te bouwen en vliegtuigen trachtte te maken. Dan in 1911 begint de werkelijke arbeid, dien gij 25 jaren hebt voortgezet. Vele vraagstukken hebt, gjj opgelost door uw kennis, uw voortvarendheid en uw ver nuft. De eerste en grootste pionier van de luchtvaart zjjt gij. Voor dien pioniersarbeid danken wij u. Het verheugt mij daarom u te kunnen mededeelen, dat het H.M. de Koningin behaagd heeft u tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw te benoemen. Andere sprekers volgden. Fokker zelf spreekt dan. Ik kan mijn dank haast niet onder woor den brengen, aldus Anthony Fokker. Zij gaan in de eerste plaats uit naar H.M. de Koningin en dan naar de regeering voor de verleende onderscheiding. Ik zie hierin niet alleen een belooning voor mijn arbeid maar ook voor allen, die in de afgeloopen jaren m(jn medewerkers waren. Hij spreekt van zijn oude vluchten, noemt oude namen. Ik kijk terug op 25 jaren. Harde arbeid, maar ook resultaten. Ik ben veel dank ver schuldigd, dank aan de piloten, wier machines mijn naam droegen, ik huldig hen, die in den oorlog gevallen zijn. Maar ik huldig ook al die andere piloten, niet alleen de mannen van de recordvluchten, 'neen, mannen als welke stèag weer en wind trotseerende gel regeld naar Indië vliegen. De luchtvaart houdt schoone beloften in. ifc hoop ook in de toekomst mijn woordje nog mee te spreken. In ons nummer van Zaterdag namen wjj het grootste gedeelte op van een interview hetwelk door een der Telegraaf-redacteuren Mr. Fruin, rechter in de arrondissements rechtbank te Alkmaar, afgenomen werd en waarbij genoemde rechter openlijk zijn sym pathie met de doelstellingen der N.S.B. te kennen gaf. In Het Volk van Zaterdag treffen wjj naar aanleiding hiervan een commentaar aan waaraan wij het volgende ontleenen: Ziehier, een rechter, die in een soort apolo gie zich als op iets heel bijzonders er op be roept, naar zijn eigen meening, zjjn plicht te doen; hij heeft een partijgenoot o, neen, een „bewegings"-genoot precies berecht als een anderen verdachte! Intusschen,hoe heeft het college dezen verdachte berecht? „Naar de letter van de wet"; over de geest van de Nederlandsche wet zwijgt deze rech ter. Naar de geest van de democratische rechtsstaat kan een nationaal-socialistische rechter uit den aard van zijn eigen geestes gesteldheid de Nederlandsche staatswetten nu eenmaal niet toepassen. En dat is de eisch, die in den rechtsstaat aan den rechter moet worden gesteld. Mr. Fruin voelt dit blijkbaar zeer goed; daarom spreekt hij, ook in de rest van zijn mededeelingen, van de letter van de wet. Daarom is het ook zoo merkwaardig, als mr. Fruin zijn onafhankelijkheid als rechter van de beweging", waarvan hjj lid is, nog staaft met de mededeeling, dat hij in de uit oefening van zjjn rechter functie het insigne van de N.S.B. niet draagt! De heer Fruin zal ongetwijfeld wel voor het decorum zorg dra gen, hij zal zijn insigne niet opspelden, wan neer het niet behoort, maar bij de vervul ling van het rechtersambt komt het niet aan op al deze en dergelijke uiterlijkheden. De vraag is, of iemand, die principieel de rechts staat verwerpt zie 's heeren Fruin's voor beelden, Duitschland en Italië op zijn plaats is als rechter in zulk een rechtsstaat. Dan luidt het antwoord ontkennend. Deze kern vraag heeft de ondervragende journalist van „De Telegraaf" den rechter blijkbaar niet ge steld en langs die kernvraag gaat het ge- heele vraaggesprek heen. Toch dringt juist deze vraag zichzelf naar voren en dan heeft mr. Fruin een antwoord aangaande de letter van den wet gereed! In deze zelfde geest behandelt de rest van het interview de vraag, of een rechter lid kan zijn van een voor ambtenaren verboden ver eeniging. Rechters vallen niet onder de Amb tenarenwet; zij worden voor het leven be noemd (thans tot den zeventigjarigen leeftijd), ejn slechts de Hooge Raad kan hen om be paalde, in de de wet opgesomde redenen uit hun ambt ontzetten. Bij de redenen, die de wet noemt, is niet het lidmaatschap van een verboden vereeniging. Inderdaad: dit is juist; de Hooge Raad zal de Alkmaarsche N.S.B.- rechters ook mr. Ubbens heeft thans toe gegeven N.S.B.-lid te zijn niet uit hun functie ontzetten. En onder de Ambtenaren wet vallen de rechters evenmin. Formeel ls dit alles juist. De heer Fruin gaat echter verder; hij is het met het ambtenarenverbod „in de verste verte niet eens". Immers:,, de toestand is in wezen zóó, dat de minister-president, in deze als het ware met dictatoriale macht bekleed, het recht heeft, vereenigingen of groepen aan te wijzen als corporaties, waarvan ambtenaren in overheidsdienst geen lid mogen zijn". Eigen aardig, hoe sterk deze heeren gekant zijn tegen dictatoriale macht... van anderen. Zóó sterk, dat mr. Fruin zegt: „.moreel acht ik mij niet gebonden op grond van dit verbod* dat volgens alweer! „de letter van de wet voor mij niet geldt, uit mijn rechterlijke functie te treden of ontslag te nemen als N.S.B.-lid". Een andersdenkende moet dit echter onder nationaal-socialistisch regiem eens tegen den „leider" probeeren. Dan wacht zie Duitschland en Italië het concen tratiekamp of erger! De onafzetbaarheid van den rechter be halve dan wegens ernstige, bij de wet met name opgesomde tekortkomingen is een der fundamenteele beginselen van ons recht. Zij is ingesteld om de onafhankelijkheid der rechterlijke macht van de uitvoerende macht te verzekeren. Zij is een doorvoering van het beginsel van de scheiding der machten dié aan ons staatsbestel ten grondslag ligt. Hoe wel zeer merkwaardig de „vader" van deze gedachte van de scheiding der machten, de groote Franschman Montesquieu, in zjjn uitwerking van zijn stelsel niet komt tot een onafzetbare, ambtelijke rechterlijke macht, maar tot een jurystelsel. Dit wijst er reeds op, dat de democratische regeeringsvorm nie onafscheidelijk verbonden is met de onafze - baarheid van de rechterlijke macht; trouwens* verschillende democratieën bewijzen he denk slechts aan Frankrijk, de Vereenig Staten, enz. Intusschen: wij hebben ons stelsel steeds tegenover het Fransche, het Amerikaanse enz. verdedigd, omdat wij inderdaad in mach- onafzetbaarheid van den rechter een tigen waarborg zien voor zijn onafhankelj) heid, niet slechts van de uitvoerende mac maar ook van allerlei maatschappelijke S'° nood pen. Voorwaarde, d.w.z. onafwijsbare zakelijkheid, voor de onafzetbaarheid is ec de onkreukbaarheid van den rechter, iederen rechter individueel, als mensch, staatsburger, als iemand, die bereid en staat is de Nederlandsche wetten naar en geest toe te passen. Mr. Fruin heeft in interview, dat hjj heeft toegestaan, zelf vestigd, dat hij deze gezindheid mist. Het is goed, dat dit feit door deze Pub|lcalljK in „De Telegraaf" boven alle twijfel du is geworden. T-ech* Dat diezelfde onafzetbaarheid van dei ter zich bij de wetten, zooals zij op het <)0 blik zjjn geredigeerd, verzet tegen het IU )gZa van maatregelen tegen rechters, die to staatsvijandige beweging behooren, on nL^g0. niets aan de noodzakelijkheid der *eiten'0J1(jef als ze zijn, precies weer te geven, en ze de oogen te zien. letter

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2