VELTHUIJS VELTHUI1S VELTHUIS VELTHUIJS Gezichtsharen, Dames? JtocA spot Jtod IF TT Stadsnieuws J Mo ©i B©I© TWEEDE Br.AD Licht op N/oot alle voertuigen HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG g JUNI 1936 Het zangersfeest. l. Kruys, schout bij nacht en com mandant der marine, j H. C. Bentzvan den Berg, buitenlandsche spoorbiljetten met korting Reisbureau t.o. Postbrug. Op de bres voor de oude redders. Privé- en Gezelschapsreizen per spoor of auto Reisbureau t.o. Postbrug. Onze eerste Ford-Schiphol-excursie. goedkoope reismarken, lires en Travellers-cheques Reisbureau to. Postbrug. Gemeenteraad VACANTIE-ZEEREIZEN naar Noorwegen, Madeira, Middellandsche Zee enz. Reisbureau t.o. Postbrug. INLICHTINGEN: MAIS0N GERRITS REEDS MEER DAN 20 JAAR DE BEKENDE NAAM VOOR HET BESTE FOTOWERK KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 jQ(x 9 Juni i pinsdag Woensdag 10 1 21.47 uur 21.48 uur voor het op 14 Mei en 6 Juni j.1. te "terdam gehouden examen in het onder- AmS, pinancieele Rekenkunde" der accoun- de®t' examens, slaagde onze plaatsgenoot, de tan' j p. Mahieu, assistent van het Neder- tendsch Instituut van accountants. OPSTEL „VEILIG VERKEER". To 't Juttertje" van Zaterdag staat onder o'pstel over „Veilig Verkeer" van Jeannette Koekenbier, leerlinge van School 6, dit moet *jn leerlinge van School 8 (Hertzogstraat). In aansluiting op datgene, wat wij reeds j.1. Zaterdag over het Zangersfeest, dat op 14 Juni q eegeven zal worden, schreven, diene nog Jet volgende: Bereid om in het eere-comité zitting te nemen waren de heeren: G. Ritmeester, burgemeester. garnizoenscommandant. Als beoordeelaars van den zang treden op fle heeren J. Sluis, directeur der muziekschool jan Sluis" te Amsterdam en onze plaatse lijke muziekmeester A. J. Leewens. Wij vestigen er hier de aandacht op, dat dit zangersfeest geen concours-karakter draagt: het doel is het peil van den zang te verhoogen, waartoe genoemde jury een critisch, doch tevens opbouwend verslag geeft. Zaterdagavond wordt reeds met het feest een aanvang gemaakt: dan zal n.1. door het Stedelijk Muziekkorps, ter gelegenheid van dit 27ste Zangersfeest, een concert gegeven wor den in de tent in de Prins Hendriklaan. Zondags te 1 uur heeft de officieele ont vangst ten stadhuize plaats van het eere comité, comitéleden, hoofdbestuur, juryleden en directeuren en voorzitters der aangesloten tereenigingen door het College van B. en W. Te 1 uur wordt tevens een Carillonconcert gegeven vanaf het Monument door onzen stads- beiaardier Tj. J. Dito, waarna te 1.30 uur een samenzang van alle corpsen plaats vindt. De ten uitvoer gebrachte nummers zijn het ver maarde „Lied van de Zee" door P. Hartogen „Heb Zonne". Te 2.30 uur begint het eigenlijke zangers feest in Casino. Des avonds te half acht volgt dan de eere avond, waarop o.a. medegewerkt zal worden door Helders Mannenkoor, Wognums Zang koor en het West-Fries Vocaal Kwartet. Zooals men ziet, wacht Den Helder iets bij zonders op vocaal gebied en men mag met reden verwachten dat de Heldersche bevol king dit evenement op prijs zal weten te «tellen. In ons nummer van Donderdag volgen nog nadere bijzonderheden. VEREENIGING PENSIOENBELANG TE DEN HELDER. Men verzoekt ons mede te deelen, dat door bovengenoemde vereeniging aan de Commissie- Palm is verzocht, om wanneer het rapport betreffende de pensioenen zou worden inge diend, aan de Regeering te verzoeken, tevens aandacht te schenken aan de enorme ver schillen die nog altijd bestaan tusschen de oude pensioenen en de nieuwe. Tevens werd een adres gericht aan den Ministerraad met verzoek om de gratificatiën die aan weduwen en weezen werden toegekend, te doen veranderen in pensioenen. DE „ZONNESTRAAL"-COLLECTE. Opgebracht 601.02. Naar wij van het bestuur van „Zonnestraal" Vernamen, heeft de collecte, Zaterdag gehou den, opgebracht precies 601.02, voor welk resultaat genoemd bestuur ten zeerste dank baar is. In dit bedrag is inbegrepen een som van 1 43.61, welke men te Julianadorp, onder lei ding van den heer W. Vonk, bijeenbracht. Voor Julianadorp eveneens een mooi resultaat. Het verzocht ons den dank over te bren gen aan hen, door wier toedoen zooveel is bijgedragen tot het succes: allereerst aan burgemeester Ritmeester, die zoo vriendelijk Was middels de H.R.C.O. eenige woorden van proganda tot de Heldersche burgerij te spre ken en vervolgens tot bestuur en gérant van het Militair Tehuis, Spoorstraat (dat gratis beschikbaar gesteld was), de directies van ïivoli en Rialto en de collectanten. KERK-BLOEMBOLLENVEILING. Thans voor de zesde maal In Den Helder. Reeds sedeert verscheidene jaren bestaat het instituut der z.g. Kerk-bloembollenveilin- gen en aangezien wij vermoedden, dat een aantal onzer lezers niet precies weten wat »u wel eigenlijk deze veilingen beoogen, laten Wij hier in 't kort de verklaring er van Volgen. Een groot aantal bollenkweekers, o. a. ook ln de omgeving van Den Helder, hebben de gewoonte ieder jaar een zeker gedeelte van hun land te reserveeren voor het teelen van bollen, welker bruto opbrengst later op vei lingen aangewend wordt als bijdrage in de bassen van die katholieke kerken, waarvan de financiën nu niet direct als bijzonder gun stig aangemerkt mogen worden. Dit nu is ook het geval met een der beide Plaatselijke katholieke kerken en wel de Parochiekerk Onze Lieve Vrouwe Onbevlekte Ontvangenis. Gisterenavond waren wi) ge tuige van deze jaarlijksche veiling in het Pa tronaatsgebouw Stakman Bossestraat, thans Voor de zesde maal. Ook nu weer was een vrij groot gezelschap hoopers en koopsters present, vertegenwoor digende katholiek Den Helder en Koegras, ®n alvorens de eigenlijke verkloop begon, was er reeds een allergezelligste stemming te con- Btateeren. De pastoor der Parochie liep glunderend •het dezen en genen wat te praten, een gra ftoon-versterker zond wat vrooljjke wijsjes rond, en voorts hing daar over het geheel een uitermate montere sfeer. En zie, voor de heeren waren sigaren be schikbaar, voor de dames thee en bonbons, Zoo:'at men wel kan begrijpen hoe deze 6c Deldersche Kerk-Bloembollenveiling verliep. Pastoor Van Veen, goedsmoeds als altijd, sprak enkele woorden ter officieele opening, Waarin hij 0. a. zijn beste verwachtingen deed f komen inzake het resultaat der veiling. De kerk heeft nog steeds dezen financieelen steun ard van noode en het zou hem ten zeerste spijten, indien men noodgedwongen vreemde hulp zou moeten inroepen. Met vriendelijken dank vooral aan diegenen, welke niet tot deze parochie behooren en toch aanwezig zijn, geeft hij voor het verdere gedeelte van den avond de leiding aan de commissieleden. En dan bestijgt de afslager zijn hooge zetel, slaan de adspirantkoopers hun catalogus open en vangt de verkoop aan. Wel, daar werden goede prijzen geboden, prijzen, die natuurlijk geen enkele commer- cieele vergelijking kunnen doorstaan, aange zien hier het commercieele geheel onderge schikt gemaakt was aan het liefdadige. En zoo gingen de bollen van de hand: soms 25 stuks of minder voor 8, 9 of 10 gulden en het ging er vlot vandoor. Het „wie meer daar" van den afslager werd één groote her haling, want steeds was er iemand, die weer een gulden meer bood dan z'n voorganger en hoe hooger men bood des te vroolijker ge zichten trokken pastoor Van Veen en de com missieleden. En onderwijl men den catalogus afwerkte en het zoo hoog-noodige geld successievelijk geboekt werd, miniseerde in hetzelfde tempo de voorraad thee en bonbons en werd de stemming in het Patronaatsgebouw er niet slechter op. Hoewel het ons niet bekend is, of deze vei ling inderdaad de verwachtingen volkomen bevestigd heeft, lijkt ons dit zeer waar schijnlijk. En... zou katholiek Den Helder zijn geld beter kunnen besteden dan voor de Onze Lieve Vrouwe Onbevlekte Ontvangenis-kerk Toch zeker niet! Redt hen, die zoovelen gered hebben. Een collecte, die we met groote vrijmoedig heid durven aanbevelen is die voor het Helden der Zeefonds „Dorus Rijkers", die Zaterdag a.s. in onze stad wordt gehouden, 't Is waar dat er tegenwoordig veel wordt gevraagd, maar het is even waar dat het een vreugde is als men nog geven mag tot leniging van den nood van hen, die door de maatschappe lijke omstandigheden zoo zwaar getroffen zijn. En wanneer we nu een beroep doen op onze stadgenooten om de collecte van a.s. Zaterdag royaal te steunen, dan denken we aan die oude stramme redders, wier gang moeilijk en zwaar geworden is en die bovendien gebukt gaan onder materieele zorgen. Eens, in de kracht van hun leven, hebben zij tal van malen hun leven in de waagschaal gesteld om dat van hun medemenschen te redden. Hun borst werd versierd met tal van binnen- en buitenlandsche onderscheidingen, als even zoovele bewijzen van groote bewondering voor hun moed en opoffering, doch materieel wer den ze er niet beter van en toen hun levens avond kwam, bleven velen in grooten zorg. Die materieele zorg te verlichten was de op zet van het „Dorus Rijkersfonds" en sedert zijn oprichting is het fonds tot zegen voor tal van oude redders en heeft het menige licht straal gebracht in de woningen van hen, die anders tot den bedelstaf gebracht zouden zijn. Men voelt, het is een eer voor Den Helder zjjn steentje bij te mogen dragen tot verster king van het fonds. Zaterdag zullen dames het speldje met den markanten kop van opa Rijkers, aanbieden. Men geve mild, men geve wat men te missen heeft. De redders zijn u dankbaar voor de lichtstralen die daardoor op hun levenspad vallen. Heel veel van uw giften zal Heldersche oud-redders ten goede komen want niet minder dan 6tot 8000 gulden wordt jaar lijks aan Heldersche redders uitgekeerd, terwijl bovendien aan de meest behoeftigen nog extra gaven in geld worden verstrekt. Het dames-comité, waarin de volgende dames bereidwillig zitting namen, doet een hartelijk beroep op uw offervaardigheid. Mevr. F. W. J. M. AllerRahder. E. N. M. v. AsbeckPatijn. J. T. C. Bentz v. d. Bergv. d. Bent. M. de BoerJongkees. M. A. v. Bolhuisvan Gilse. A. M. W. BoosmanFomkert W. M. A. DikkersSteenbergen. H. E. v. Drielde Jonge. N. Enklaarde Sauvage-Molting. J. GrunwaldPoppers. M. C. KruysCoumans. T. MeynenDouma. S. J. Ritmeesterv. d. Feen. A. M. SchreuderJansen. M. J. ThorbeckeJUnger. M F. VlsmanDaalder. G. R. VroomHemmes. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Gedurende de maand Mei werd de leeszaal bezocht door 929 mannen en 62 vrouwen. Totaal 991 personen. Uitgeleend werden 1865 romans, 1491 kin derboeken en 947 studieboeken; totaal 4303 banden. Aangekocht werden de navolgende werken: Romans: Doolaard, A. den: De druivenplukkers; Jo- hansson, Nanny: Naar de groene weiden van het geluk; Marshall, E.: De eer van den Es kimo; Nichols, B.: Het dorp in het dal; Schaaf, Nine van der: Heerk Walling; Web ster, J.: Van alles en nog wat over Peter. Studiewerken Boschma, H„ e.a.: Wolken, wind en water; Nederlandsche burgerlijke bouwkunst; Daring, T.i Uitbuiters van de natuur; Döblin, A.: Jü- dische Erneuerung; Infeld, L.: Stof, straling en atomen; Jonge, C. H. de: Het costuum onzer voorouders; Axling, W.: Een wijze uit het Oosten (T. Kajawa); Kramer's Duitsch woordenboek; Leeuwen, W. L. M. E. van: Drift en bezinning; Mann, H.: Der Hass; Oudegeest, J.: Vakbeweging in Nederland, dl. 2; Spencer, M., en H. W. Workman: Gene. zing door den geest; Wibaut, F. M.: Levens- bouw. Ten geschenke werden ontvangen: Romans: Boudier—Bakker, Ina: Twee voeten; Coel- len, Grete: Doktor Fofumoff (Duitsch); Cor- sari, Willy: Het mysterie van de Mondschein- sonate. Studiewerken Brummelkamp, J., en J. J. Fahrenfort: Land- en Volkenkunde, 3 dln.; Houwink, R.: Rondom het boek 1936; Lanson, G.: Histoire de la littérature frangaise; Nyrop, K.Manuel phonétique du frangais parlé; La chanson de Roland; Turkenburgs handboekje voor het kweeken van groenten in den vrijen grond. Morgenochtend om 8 uur vertrek voor het kantoor van de Heldersche Courant. De koffie-maaltjjd op Schiphol gaat door. Morgenochtend om 8 uur hopen we met een viertal touringcars voor ons kantoor te vertrekken, voor onze eerste excursie naar Ford en Schiphol. Wij twijfelen er geen oogen- blik aan, wanneer ook het weer wat gunstig is, dat we een prettigen dag met onze excur- sisten zullen hebben, een dag waarop we niet alleen een aangenamen tocht zullen hebben, die in rustig tempo wordt gemaakt, maar waarop we ook wat zullen leeren. Natuurlijk komen de excursisten in de beste stemming naar de Koningstraat, want een prettige sfeer schept men door goedgehumeurd den tocht aan te vangen. Wij verzoeken onze excursisten niet in de autobussen te stappen alvorens door een der leiders, de heeren Koning eri Bijlsma, de indeeling bekend gemaakt is. Als alle deelnemers om uiterlijk vijf minuten voor achten present zijn, kun nen we op tijd vertrekken. Men vergete niet het bewijs van deelname mee te nemen. Hoewel geen 75 deelnemers zich voor den koffie-maaltijd opgaven, kan de goedkoope maaltijd toch, doorgang vinden, nadat we daaf- over Schiphol hebben opgebeld. Zij, die zich dus hebben opgegeven, vinden morgen om twaalf uur de tafel gedekt, de anderen, die hun twaalf uurtje bij zich hebben, vinden de koffie gereed. Wij zullen er voor zorgen nog een aantal goedkoope consumptie-bonnen mee te nemen, zoodat deelnemers, die zich nog niet van deze goedkoope bonnen hadden voor zien, deze morgen nog bij de leiders kunnen koopen. Wij herinneren er nog even aan, dat voor de deelnemers van Julianadorp morgenochtend om ongeveer kwart over acht een bus op het dorp zal zijn, terwijl ook nog eenige excur sisten, naar afspraak, langs den Rijksweg opgenomen zullen worden. En nu, dames en heeren, tot morgen ochtend. MOEDER GEERVLIET TREKT ER OP UIT. Om 6 uur vanmorgen met z'n 34-en naar Valkenburg afgereisd. Met sneltreinvaart stevenen we den zomer tegemoet en dat is dan tevens de tyd, waar in onze populaire Moeder Geervliet begint met haar kassen na te kijken. De kassen, die zich in de wintermaanden vuldenvulden met centen, dubbeltjes, kwartjesdie een bedrag gingen vormen, dat geschreven wordt met niet minder dan 3 nullen! Vanmorgen in de vroegte (6 uur!) is de eerste groep van dit jaar er op uitgetrokken. 34 huismoeders, het overige deel van het jaar verankerd aan duizend en een huishoude- delijke beslommeringen, zijn bij het grau wen van den dageraad in de bus van Van Koningbruggen gekropen, die hen met de ziel van het Reisbureau (want die allures krijgt deze buurtvereeniging zoo langzamerhand) naar verre streken zal voeren. Men doet het namelijk niet minder dan België en Duitschland. Vandaag gaat het naar Valkenburg, morgen België in, met be zoek aan Spa, Luik enz., en Donderdag staat het Derde Rijk op het programma en in het bijzonder de Dom in Aken. Terug gaat het via Berg en Dal en Amersfoort, terwijl bij Heek in Amsterdam de afscheidsfuif ge geven wordt. Het is alles niet gering en als men weet, dat er onder deze vrouwtje verscheidene zijn, die het tot op heden nooit verder gebracht hebben dan Julianadorp of Callantsoog, dan moet men wel bewondering koesteren voor Moeder Geervliet, die op haar leeftijd zich al deze moeiten geeft om haar medemenschen eenige prettige dagen te bezorgen. We ho pen, dat het voor alle 34 globetrotters een onvergetelijke reis wordt. Over 14 dagen gaat men er met niet min der dan 120 dames op uit naar Rhenen, Sonsbeek, Wageningen. En dan weer de jeugdreizen Het is thans voor het 15e jaar dat men er op uit trekt. Vijftien jaar geleden reeds gevoelde Moeder Geervliet de noodzaak om diegenen, welke er uit eigener beweging nooit toe zouden gekomen zijn, reizen te maken, iets van hun land te laten zien. Nu, 15 jaar later, gaat men de grenzen over. Wie weet, komt niet de tijd dat Moeder Geervliet een excursie uitschrijft bijv. naar Amerika, héén met de Queen Mary, terug met de Normandie. Het zou ons niet meer verwonderen! Vervolgagenda voor de vergadering van den Raad der ge meente Den Helder op Dinsdag 9 Juni. Ingekomen stukken. a. Proces-verbaal van opneming van boe ken en kas van den Gemeente-ontvanger. b. Goedkeuring van Gedeputeerde Staten op het raadsbesluit van 16 April 1936 tot het verstrekken van een geldleening, groot 25.000.aan de N.V. Zeebad Huisduinen. (Voorgesteld wordt deze stukken voor ken- nlegeving aan te nemen.) c. Verzoek van C. J. Mol Jr. om ontslag als lid van de Commissie van toezicht op het L.O. (Voorgesteld wordt het gevraagde ontslag onder dankzegging te verleenen.) Onderwijs. Voorstel tot opheffing van het eerste leer jaar van school 9 en tot overplaatsing van het hoofd dier school, den heer H. N. Muts, naar de Tuindorpschool. Voorstel tot het benoemen van een hoofd der school voor het Centraal zevende leerjaar. Voorgedragen wordt: R. Datema, onder wijzer aan de U.L.O school te Beilen. Voorstel tot het benoemen van hoofden der scholen 14 en 2. Voorgedragen worden: Voor school 14: 1. L. J. van der Kuyl, 2. J. Sinjewel, 3. T. Goslinga; Voor school 2: 1. J. Sinjewel, 2. T. Goslinga, 3. A. van Meerten. Voorstel tot het stichten van een naatsgebouw voor de Zeevaartschool. inter- Watermeters. Voorstel tot aankoop van watermeters. Woningwet. Voorstel tot nadere bepaling van de achter gevelrooilijn van perceel Gravenstraat no. 72 (kadastraal bekend Sectie E, no. 4659), Voorstel tot het verdagen der beslissing op het beroep van W. C. J. Verberne tegen een besluit van Burgemeester en Wethouders, waarbij een door hem gevraagde vergunning voor het verbouwen van perceel Plantsoen straat 7/9, werd geweigerd. Huurverlaging Kweekschool. Voorstel tot verlaging van de huur voor het gebouw der Bijzondere Kweekschool aan de Hoofdgracht. Opleiding motorrijtuig- en rijwielherstellers Ambachtsschool. Voorstel om te besluiten dat de oprichting en instandhouding van een opleiding voor motorrijtuig- en rijwielherstellers noodig is. Opheffing eerste leerjaar school 9. B. en W. schrijven aan den Raad: Overeenkomstig ons voorstel dd. 17 Maart j.1. werd door U besloten tot opheffing, met ingang van 16 Maart 1936, van het zesde leer jaar van school no. 9 aan de Vischmarkt. Om te voorkomen, dat in 1937 toch nog meer leer krachten voor rekening der gemeente zullen komen dan thans het geval is zullen nog maals maatregelen moeten worden getroffen. D^ vraag diende nu te worden overwogen, op welke wijze in dezen een oplossing was te vinden. Wij meenen, dat dit kan geschieden door thans het eerste leerjaar van school 9 op te heffen. Tegen de opheffing van het thans aan school 9 verbonden eerste leerjaar met ingang van 16 Juni a.s. bestaan daarom geen over wegende bezwaren, omdat die opheffing an ders toch met ingang van 1 September a.s. zal moeten geschieden. De leerlingen zullen worden ondergebracht aan de scholen 6, 7 en 10. Na de opheffing van het eerste leerjaar blijft aan school 9 nog slechts over het vijfde leerjaar. Tegen de opheffing van dat leerjaar bestaan thans nog groote bezwaren, omdat de leerlingen zeer bezwaarlijk, zonder een groote verschuiving, in andere scholen kun nen worden ondergebracht, Vóór den aanvang van den nieuwen cursus zullen U echter de noodige voorstellen bereiken om ook dit 5e leerjaar op te heffen. Ten aanzien van het personeel is de oplos sing al zeer eenvoudig. Het hoofd van school 9, H. N. Muts, heeft namelijk reeds eenigen tijd geleden overplaatsing gevraagd naar school Tuindorp. Noch bij den Inspecteur van het Lager Onderwijs, noch bi) Ons College be staan tegen deze overplaatsing bezwaren. De aan school 9 overblijvende klasse kan dan wor den opgedragen aan de eenige dan nog aan die school verbonden leerkracht, Mej. J. de Vries. Voorstel inzake het aan koopen van watermeters. Uit het onderzoek, dat de Directeur der Water- en Lichtbedrijven heeft laten instel len, is gebleken, dat van de ongeveer 1400 perceelen, waarin het water volgens tarief A (het z.g. abonnementstarief voor arbei derswoningen), dus niet over den meter, wordt geleverd, ruim 700 perceelen van een gootsteen zijn voorzien. Ingevolge de bepa lingen der Verordening, bevattende de voor waarden voor de levering van water, mag de levering van water in perceelen, waarin een afvoer aanwezig is, evenwel niet anders dan volgens tarief B (waterlevering over de meter) geschieden, zoodat het noodig is, dat deze perceelen van een watermeter wor den voorzien. Aangezien de voorraad watermeters nage noeg geheel is uitgeput, acht de Directeur het noodzakelijk, dat zoo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot het aankoopen van 1500 watermeters. Bij de vaststelling van dit aantal is rekening gehouden met de nood zakelijkheid om steeds een voldoende aantal meters in voorraad te hebben voor het ver wisselen van defecte toestellen en voorts met het feit, dat in deze gemeente nog steeds nieuwe woningen worden gebouwd. Van de op verzoek van den Directeur van een zestal firma's ontvangen prijsopgaven is die van de N.V. „Hihat" te Gravenhage de laagste. Aangezien de van deze firma te be trekken meters, waarvan de prijs, inclusief rechten, per stuk 6.— bedraagt, van bui- tenlandsch fabrikaat zijn, heeft meergenoem de hoofdambtenaar, op ons verzoek, nog overleg gepleegd met de Rijkscommissie van advies voor de Werkverruiming, welke com missie haar bemiddeling pleegt aan te wen den, teneinde te trachten de bestelling bij de Nederlandsche industrie geplaatst t'è krijgen. In het onderhavige geval heeft deze bemid deling echter niet tot het gewenschte resul taat kunnen leiden, omdat het prijsverschil daarvoor te groot was. Met de aanschaffing zal een uitgave van 9000.zijn gemoeid. Aangezien voor dit doel in de begrooting van het Waterleiding bedrijf voor den dienst 1936 slechts 5000. is uitgetrokken, moet dit bedrag derhalve met 4000.worden verhoogd. B. en W. stellen voor voor dit doel een suppletoir crediet van 4000.te willen verleenen. De financieele gevolgen zullen te zijner tijd bij wijzigingsbegrooting worden geregeld. Stichting nieuw Internaatsgebouw voor de Zeevaartschool. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij de behandeling van de gemeentebegroo- ting voor 1936 werd uit Uw midden de wensch geuit, dat spoedig maatregelen zou den worden getroffen om verbetering te bren gen in de huisvesting van de leerlingen, die zijn ondergebracht in het internaat der Zee vaartschool. Naar aanleiding hiervan heeft het lid van ons College, meer tn het bijzon der belast met de zorg voor de onderwijs- aangelegenheden, een overzicht gegeven van de exploitatie-mogelijkheid van een nieuw te stichten internaatsgebouw, waarvoor des tijds door den Directeur van Gemeentewer ken reeds een bouwplan werd ingediend. Zooals U zal blijken uit de nota en de exploitatie-begrooting welke met het bouwplan bij de stukken zijn overgelegd worden de bouwkosten geraamd op 43.000. terwijl voor meubilair wordt gerekend op een bedrag van 10.000. Bij een op goede gronden te verwach ten bezetting met 50 leerlingen (er zijn nu reeds 49 internisten), gepaard gaande met de aanstelling van een derden leider, zal kun nen worden gerekend op een winst van 3850.Wordt dit bedrag bestemd om daaruit te bestrijden de kosten van de cur sussen le en 2e stuurlieden en goeddeels de kosten voor de propaganda, dan nog zal een winstbedrag overblijven van naar raming 583.—. Bij den opzet is rekening gehouden met een ruimte voor 90 leerlingen en het noodige personeel, zoodat eventueele toeneming van het aantal leerlingen voorloopig geen be zwaar zal opleveren. Voorts is het ontworpen gebouw dat zal worden opgericht op aan de Buitenhaven gelegen rijksgrond, welke de gemeente in erf pacht heeft bedoeld als een semi-perma- nente inrichting, waarvan de levensduur op minstens twintig jaar kan worden gesteld. Nu voorts uit de overgelegde begrooting blijkt, dat de exploitatie de kosten ruim schoots kan dekken, stellen wij U voor, on der mededeeling, dat de commissie van bij stand voor het onderwijs zich daarmede kan vereeniging, ons het noodige crediet van 53.000.te verleenen. Voorstel tot wijziging van de achtergevel rooilijn van het perceel Gravenstraat 72. B. en W. deelen mede, dat door P. J. Duijvelshoff, alhier, een aanvraag is inge diend om vergunning tot het bouwen van een pakhuis met bovenwoning aan de Graven straat 72. De achtergevel van het te bou wen perceel zal volgens het project de ach tergevelrooilijn ter plaatse ter diepte van 4.5 M. overschrijden, hetgeen in strijd is met het bepaalde bij artikel 12, 2e lid der veror dening op het bouwen en de bewoning in deze gemeente. B. en W. stellen voor het volgende besluit te nemen: de achtergevelrooilijn van het perceel Gra venstraat 72, kadastraal bekend in sectie E, no. 4659, vast te stellen op een afstand van 14.70 m van de voorgevelrooilijn van dat perceel, zooals op de bij dit besluit behoo- rende teekening is aangegeven. Verlaging van huur voor de Kweekschool. Ten laste van de Bijzondere Kweekschool voor onderwijzers (essen) in deze gemeente zijn in den laatsten tijd eenige extra-uitgaven gekomen, welke gevoegd bij het dalend leer lingen-aantal, met als gevolg een mindere ontvangst aan schoolgelden, een rendabele exploitatie bemoeilijken. Zoo is eerst onlangs bekend geworden, welke bedragen aan pen sioenbijdragen voor het personeel moeten worden betaald, terwijl bovendien de huur prijs, welke aanvankelijk was vastgesteld op 2900.— per jaar, tengevolge van de hoo- gere verbouwingskosten later definitief werd bepaald op 3800.Aangezien deze tegen vallers niet te voorzien waren, kon bij de Onder volle garantie worden die blijvend verwijderd. Systeem wordt door H.H. Doctoren aanbevolen. SPOORSTRAAT 104 TELEFOON 457. 9 Juni. Een jounalist met hart voor zijn vak is altijd jaloersch wanneer het een collega gelukt, een werkelijk prima interview op den kop te tikken. Onze afgunst kende dan ook geen grenzen toen we Dinsdag lazen, dat een correspondent van de „Daily Express" er in geslaagd was, den Negus in Gibraltar aan den tand te voelen. Maar niet het feit alleen was interessant, neen, de ant woorden vooral waren zoo buitengewoon. Een uniek interview!! Hoort u maar: „Gaat uwe Majesteti 16 Juni zelf naar Genève?" „De Abessijnsche kwestie kan alleen te Ge nève rechtvaardig worden geregeld". „Zal uwe Majesteit zelf vragen de sanc ties te handhaven?" „Ik hoop, dat men de principes van den Volkenbond zal handhaven". „Hoopt uwe Majesteit naar Abessynië te rug te keeren'" „Ik heb absoluut vertrouwen in den Volken bond". Wij hebben ook eens een interview met den Negus gehad, maar durfden het niet te publi- ceeren. Het luidde ongeveer als volgt: Kent U. M. Europa' Abessynië is in het regenseizoen volko men on-Europeesch en voor een vijand ontoe gankelijk. Is U. M. wel eens in Rome geweest' Wij hebben zeer goede kunstenaars. Hebt u in ernst geioofd, dat Mussolini zijn aanvalsplannen zou ten uitvoer brengen? Ons voornaamste uitvoerartikel is koffie. Kan Abessynië als een beschaafd land worden beschouwd? De hitte bij ons is niet onoverkomelijk. Is uw leger ingedeeld in rangen, volgens Europeesche begrippen? Onze soldaten zijn zeer dapper. De Duce beschouwt het optreden tegen Abessynië niet als een oorlog, maar als een politiemaatregel. Wat is uw oordeel daar over? Onze politie wordt betaald door de pro vinciale besturen. Hebt u voordeel gehad van de adviezen uwer buitenlandsche raadgevers? Onze geschiedenis is ouder dan die van de meeste Europeesche naties. Beschikt uw leger over een sanitaire dienst Wjj zijn ijverig bezig, onze scholen uit te breiden. Men zegt, dat Abessynië geen enkel dag blad bezit. Is dat juist? Wij hebben geen effectenbeurs. Wat heeft U M. verhinderd, de slavernij af te schaffen? Men kan tegen den opiumhandel nog zooveel ondernemen, de Dood eischt zijn tol. Is er in Abessynië een sterk ontwik keld automobilisme? De Italianen zullen met het individueel verzet der oorlogszuchtige stammen te kam pen krijgen. Hoe lang zal U. M. in staat zijn, hare troepen soldij uit te keeren? De morgenstond heeft goud in den mond. Zooals gezegd, wij durfden dit gesprek onzen lezers aanvankelijk niet voor te zetten. Maar nu zij het interview van de „Daily Ex press" hebben gelezen, zullen bovenstaande aanvullende mededeelingen hem misschien toch wel interesseeren vaststelling van de toelagen uit het studie fonds daarmede geen rekening worden ge houden. Ten einde deze moeilijkheid zoo spoedig mogelijk uit den weg te ruimen wil het B. en W. voorkomen, dat de gemeente een tege moetkoming moet verleenen door op den huurprijs een reductie toe te kennen. Het is de bedoeling dat dit voorloopig slechts voor één keer, en wel voor het jaar 1935, zal ge schieden. Onder opmerking, dat de Commis sie van Bijstand zich daarmede kan vereeni gen, stellen B. en W. voor de huur voor het jaar 1935 te verlagen met 1200. Overplaatsing onderwijzer. In verband met het aan den onderwijze# C. J. Mol te verleenen eervol ontslag, wordt voorgesteld van school 4 naar school 5 onderwijzer H. N. Kaptein over te plaatsen. Oprichting cursus ter opleiding van motor rijtuig- en rjjwlclherstelletrs aan de Ambachtschool. B. en W. schrijven aan den Raad: In Uwe vergadering van 8 April 1931 werd de uitspraak gedaan, dat oprichting en in- standhouding van een cursus ter opleiding van rijwiel- en automobielhersteller, te ver binden aan de Ambachtsschool alhier, noo dig werd geoordeeld. Mede tengevolge van de omstandigheid dat door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, on* redenen van financieelen aard, geen goedkeu ring daaraan werd gehecht, is van de op richting van zoodanigen cursus tot hog toe niets gekomen. Intusschen is aan de bankwerkerij van de Ambachtsschool een montagewerkplaats ge bouwd. Het bestuur der school wendt zich thans opnieuw tot Uwen Raad met het verzoek zich omtrent de noodzakelijkheid van de op richting van een cursus als bovenbedoeld uit te spreken. Daar de leerlingen van zoodani gen cursus zullen worden ingedeeld bij de smeden-bankwerker, en de opleiding dus is te beschouwen als een specialiseering van laatst bedoelde groep, zijn aan de oprichting van pen cursus geen kosten verbonden.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 9