De gespannen toestand in het Verre Oosten. *Wid>mnst\ 3oddiUim^fuyit HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG n ]UNI 1936 BUITENLAND De regeeringsmoeilijkheden in België. Van Zeeland heeft de opdracht definitief aanvaard. Naar het einde van de stakingen in Frankrijk. De loonsverhoogingen in Frankrijk en hare oeconomische gevolgen. Een complot tegen den Duitschen oud rijkskanselier Brüning. Wat de arrestatie van een Gestapo- agent aan het licht bracht. kanselier. Het lek in de Engelsche begrooting. Mosley tegen het verblijf van den negus in Londen. De Italianen in Abessinië. Landbouwverloven in Duitschland beperkt. Oost-lndië Gehuwde mindere militaire. De windhoos nabij Bagan Si Api Api. De scheepvaart tusschen Ned.-Indië en Japan. Een panter in de voorgalerij. Misdadige Europeesche jeugd. Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië Militair vliegtuig maakt een noodlanding bij Velsen. Zweedsch vliegtuig verongelukt. 471e STAATSLOTERIJ LADY SHACKLETON. f Lady Shackleton, de weduwe van den Pool reiziger Sir Ernest Shackleton is gister in de vertrekken van het paleis van Hampton Court, die koning George haar na het overlijden van haar echtgenoot levenslang had toegewezen, zacht en kalm overleden. Zij was in 1904 met gir Ernest gehuwd. Gisterenmorgen was men in officieuze krin gen zeer optimistisch gestemd omtrent het verder verloop van de door den heer Zeeland gevoerde onderhandelingen voor de samenstel ling van de nieuwe regeering. De heer Van Zeeland is door den Koning in audiëntie ont vangen en heeft hem medegedeeld de opdracht als kabinetsformateur definitief te aanvaar den. Het werd zeer waarschijnlijk geacht, dat Van Zeeland tegen Woensdagavond of Donder dagochtend klaar komt niet alleen met het bepalen van het regeeringsprogramma, maar zelfs met de verdeeling van de minister-porte feuilles. Verschillende jonge elementen zullen, naar verluidt, in dit tweede kabinet-Van Zee land worden opgenomen. Overeenstemming bg de textiel industrie en bg de groote verzeke ringsmaatschappijen. Volgens een communiqué van het ministerie van arbeid is overeenstemming bereikt tus- schen de directeuren en het personeel van de verzekeringsmaatschappijen. Deze overeenstemming behelst o.m. de er kenning van het recht van vakvereeniging, de instelling van een collectieve arbeidsovereen komst en een verhooging der salarissen. Volgens een ander communiqué van het mi nisterie van arbeid zal hedenochtend het werk worden hervat in de textielindustrie in het Noorden des lands. De desbetreffende overeen komst is te Roubaix geteekend. Zij heeft be trekking op 50.000 personen. In het district Rijssel wordt thans in min der fabrieken gestaakt dan de vorige dagen het geval is geweest. Bij verschillende onder nemingen is reeds overeenstemming bereikt. Daarentegen wordt uit Boulogne sur Mer gemeld, dat het tramwegpersoneel het werk heteft neergelegd. In het geheele Noorden is trouwens een ont spanning van den toestand merkbaar. In de haven van Rouaan is de staking nog algemeen. Men is gisteren echter niet meer tot het bezetten van de schepen overgegaan. Buitenlandsche schepen bezet. Dinsdagmiddag hebben de havenarbeiders te Rouaan het werk neergelegd en vier Fran sche schepen, alsmede een Letlandsch en een Zweedsch schip bezet Na een protest van de consuls van Letland en Zweden bij den pre fect tegen deze bezetting, wilde de politie de schepen, die als buitenlandsch gebied worden beschouwd, met geweld ontruimen, maar de havenarbeiders verlieten de vaartuigen toen uit zichzelf. Naar aanleiding van het accoord, dat Zon dagavond tusschen werkgevers en werknemers tot stand is gekomen en dat met de invoering van de 40-urenweek op een loonsverhooging van globaal 35 pet. neer zal komen, schrijft de Temps: De kosten van de nationale productie zullen thans aanmerkelijk moeten toenemen. Welis waar niet in verhouding, waarin de loonen zullen worden verhoogd. Over het alge meen zal zij echter meer dan 20 pet. moeten bedragen. Hiervan zullen de arbeiders weer de bittere vruchten plukken. De renteniers natuurlijk ook. Het evenwicht zal dus opnieuw worden Verbroken, waardoor weer nieuwe maatrege len van de zijde van den staat noodig zullen blijken, in het bijzonder op oeconomisch ge bied. Voor onze export zal deze prijsverhoo- ging eveneens belangrijke gevolgen hebben. Wij zullen niet meer met het buitenland kun nen concurreeren en geven bovendien den bul- tenlandschen producten op onze markt vrij spel. Wij zullen derhalve niet anders kunnen doen, dan tot een versterkt protectionisme overgaan. Dat dit alles op den franc niet zonder in vloed kan blijven, is duidelijk. Het Zwitsersch Telegraaf Agentschap meldt, dat men onlangs te Zürich een agent van de Óestapo heeft gearresteerd en dat officieel is medegedeeld, dat men hier te doen heeft met Sugo Römer uit Dortmund. die ervan beschul digd wordt een poging te hebben gedaan een actie op touw te zetten jegens een vooraan staand persoon van het vorig regiem in Duitschland. die indertijd te Zürich in een kliniek werd verpleegd. Römer werkte samen met een anderen, even eens uit Dortmund afkomstigen Duitscher, Éduard MUller. Deze werd in Nederland gearresteerd. Hg Werd te Zürich door den met het onderzoek belasten rechter ondervraagd. Muller bekende agent van de Gestapo te zijn geweest en tezelfdertijd vertrouwensman Van de katholieke actie, zich in Frankrgk aan spionnage te hebben schuldig gemaakt en mil - taire inlichtingen naar Duitschland te hebben gezonden. Tenslotte bekende hij dat zijn in lichtingendienst zich uitstrekte tot den per soon waarvan hierboven sprake Is en dien q Onschadelijk wilde maken. Men bevestigde, dat deze persoon dr. uru- oing zou zijn, de vroegere Duitsche rg Vertrouwen in oud-minister Thomas. De besturen van de kiesvereenigingen te Derby, die vorig jaar bg de algemeene verkie zingen voor de candidatuur Thomas geageerd hebben, hebben in een door hen allen ondertee kend telegram aan den oud-minister hun vol komen vertrouwen in zijn integriteit uitge drukt. Zij verzoeken hem zich niet aan praat jes te storen en geen ontslag te nemen als af gevaardigde voor Derby. Betrokkenen zullen niet worden vervolgd. De advocaat-generaal Sir Donald Somervell, heeft in het Engelsche Lagerhuis medegedeeld, dat hij besloten heeft degenen die bg het thee- lek betrokken zijn, niet te vervolgen. 235 MILLIOKN FRANCS VOOR VERSTER KING DER NATIONALE VERDEDIGING. In Zwitserland. De Nationale Raad heeft Maandag met 110 tegen 53 stemmen 235 millioen francs toege staan, welke de Bondsraad tot versterking der nationale verdediging had aangevraagd. De socialisten stemden tegen. Zij hadden 500 mllloen aangevraagd, waarvan 235 mil lioen voor het leger en de rest voor de oeco nomische verdediging bestemd zouden zijn. Sir Oswald Mosley, de leider van de Engel sche fascisten, heeft Maandag een vergadering gehouden, welke door ruim 20.000 personen werd bezocht. Het doel van de bijeenkomst was de aanwezigheid van den negus te Londen en zijn optreden te betreuren en de regeering te verzoeken hem te herinneren aan zijn plicht incognito te blijven. Tevens eischte de vergadering de onmiddel lijke opheffing der sancties, teneinde een toe nadering tusschen Engeland en Italië mogelijk te maken. DE WERKLOOZENSTATISTIEK. Officieel wordt meegedeeld, dat het aantal werkloozen In Mei met 271.573 is afgenomen en aan het einde van genoemde maand nog 1.491.201 bedroeg. DE CONFERENTIE TE MONTREUX. Engeland neemt uitnoodiging aan. Lord Cranbourne, de onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken heeft gistermiddag in het Lagerhuis meegedeeld, dat de Britsche regeering de uitnoodiging der Turksche re geering om deel te nemen aan de te Mon- treux te houden conferentie ter bespreking van de herziening van de zee-engten-conventie, heeft aanvaard. DE HEIMWEHREN EN DE CORPORA TIEVE STAAT. Vertegenwoordigers van de arbeidersorga nisaties in de Heimwehr zijn, naar Stefanl meldt, te Linz bijeengekomen, om de werk zaamheid, die deze organisaties als vakver- eenigingen moeten ontplooien, te bespreken. De vergadering was eensgezind in haar meening dat de toekomst van Oostenrijk staat of valt met het corporatieve stelsel, en dat dientengevolge de Heimwehren hun acti viteit in deze richting moeten leiden. Uruguay en de sancties. Stefani meldt uit Montevideo: De I taliaansche gezant, Mazzolini, is door president Terra en door den minister van buitenlandsche zaken, Espalter, ontvangen. Den gezant is medegedeeld dat de politiek van Uruguay op deze drie principes is geba seerd: 1. Overeenstemming met Chili in den eisch tot afschaffing van de sancties. 2. Ondersteuning in principe van ieder voorstel tot hervorming van den Volkenbond. 3. Verdaging van de besprekingen over de erkenning van het Italiaansche keizerrgk tot een gunstig tijdstip. De straten te Addis Abeba krggen Italiaansche namen. De gouverneur van Addis Abeba heeft be sloten, dat de straten en pleinen van Addis Abeba Italiaansche namen zullen krijgen en dat het wapen van den negus, dat op de openbare gebouwen Is aangebracht, vervan gen zal worden door den lictorenbundel. Een Franach ziekenverpleger In Ita liaansche handen. Het Comité tot Hulpverleening aan de slachtoffers van den oorlog in Abessinië te Pargs, deelt ons het volgende mede: De Fransche ziekenverpleger Gingold, die met de Fransche ambulance van bovenge noemd comité naar Ethiopië gestuurd was om daar de gewonden te helpen verplegen, werd reeds twee maanden geleden als vermist geETbigkt dat hg door de Italianen naar Asmara in Italiaansch Erithrea getranspor teerd is waar hem de mogelijkheid om naar Frankrgk terug te keerer-, wordt onthouden Het Fransche Roode Kruis, het Comité tot Hulpverleening aan de Slachtoffers van den oorlog in Abessinië. het Internationaal Juna- tenverbond en de Liga voor Menschenrechten, alle te Pargs. hebben tegen deze wederrech telijke vrijheidsberoving geprotesteerd. Onrust in Abessinië. Lord Cranbourne. ondersecretaris voor bui tenlandsche zaken, heeft gisteren ta het En gelsche Lagerhuis medegedeeld, dat de re geering na de bezetting van Addis Abeba op 5 Mei en die van Harrar en Diredawa eenige degen later, geen berichten over^eenverdere bezetting van Abessgnsch fonlgebied door de Italianen had gekregen. Verder deelde hg mede dat berichten uit Westelgk Abessinië melding maken van een voortdurende onrust, het gevolg is van botsingen tusschen Galla Amhare stammen. Deze onlusten moeten eën ernstigen vorm hebben aangenomen. De onveiligheid in dit gedeelte van het land is ZPcr eroot en in verband met de mogeüjkheid van ernstige ongeregeldheden zijn de Britsche consulaten te Me^a en Maji voorloopig geslo ten, uit overwegingen van veiligheid voor het personeel. Het oppercommando van het leger maakt bekend, dat over het algemeen geen gevolg zal kunnen worden gegeven aan verzoeken om landbouwverloven voor dienstplichtigen. Slechts wanneer zich werkelgk een noodtoe stand voordoet en tgdens den verloftgd geen belangrgke oefeningen van den troep plaats hebben, kan landbouwverlof worden verleend. Troepen van Nanking naar liet Zuiden. Met korte tusschenpoozen vertrekken van Hankou treinen met soldaten van het leger van Nanking naar Tsjiang-sa, de hoofdstad van Hoenan. Te Kanton bevestigt men den opmarsch van de Zuid-Westelgke troepen in Hoenan. Een groote legermacht nadert Tsjingtsou (dat vol gens andere berichten reeds is bereikt, al thans door een voorhoede). Men verwacht dat troepen van het Kwantoengleger 15 Juni te Kanton zullen aankomen. De legers van Kkwangsi en van Kwangtoeng zullen dan ge zamenlijk optrekken naar Tsjang-sja de hoofdstad van Hoenan, ruim 200 km ten Noorden van Tsjengtsjou. Een burgeroorlog moeiiyk te ver- mijdeii Het binnendringen der Zuidelijke troe pen in Hoenan maakt een burgeroorlog moeiiyk te vermijden, aldus Reuter uit Sjanghai. De politieke raad van het Zuidwesten be- sc uldigt Tsjmng Kai-sjek er met verdubbelde heftigheid van, dat hij wijkt voor de agressie van de Japanners. De Zuidelgken ontveinzen zich met, dat hun strijdkrachten inférieur aan die van de regeering te Nanking zijn, doch zij rekenen er op. dat in de door Koning be stuurde gewesten hun vaderlandslievende hou- ng velen tot de Zuidelijken zal doen over- loopen. In zekere kringen te Sjanghai beweert men, dat de actie van Kanton door de Japanners is geïnspireerd. Do meening van do Izwestija. De Izwestija schrgft naar aanleiding van de drukte, welke de Japansche pers maakt over den oorlog, die tusschen Nanking en Kanton m voorbereiding zou zijn, dat deze campagne voor alles een poging is om de aandacht van China en de openbare meening van de wereld af te leiden van de Japansche militaire toebereidselen in Noord-China en met name van de Japansche activiteit in de provincie Foekien. Met behulp van bandieten, gehuurd heeft en gesteund door zijn vloot bereidt het Japansche imperialisme een tr^hf w F06kien V°0r- De JaPansche pers tracht het gerucht over dezen oorlog te ver- s ikken door drukte te maken over inwendige oorlogen tusschen Centraal- en Zuid-China waar Foekien juist tusschen in ligt Een ander motief ligt in de wensch van de Japanners om den inwendigen stryd in de Kwo-min-tang op de spits te dryven. Tsai Ting-kai weigert Kanton te steunen. Uit Kanton wordt gemeld, dat generaal Tsa Ting-kai, de leider van de verdediging van Shanghai egen de Japanners in 1932 weigert den opmarsch van de Zuidelgken troepen te steunen, daar deze onderneming volgens hem gelgk staat met het ontketenen van een bur geroorlog, De autoriteiten van Kanton be treuren deze houding, daar de steun van Tsai Tmg-kai het prestige der beweging zou heb ben vergroot. Een onduidelijke toestond. Het D. N. B. meldt nader uit Nanking: De toestand in Zuid-China ia nog volkomen onduideiyk. Het schgnt, dat onder de leiders van de beweging in het Zuidwesten zelfs geen overeenstemming bestaat. De troepen uit Kwantoeng en Kwangsi hebben echter hun opmarsch voortgezet. Hun gemeenschappelijk doel is, gehjk gemeld, Tsjangsja, de hoofdstad van Hoenan en Tsjengtsjou, dat 200 kilometer Zuidelgker gelegen is. De Engelsche consul in Tsjang-sja heeft de in Zuid-Hoenan wonende Britsche onderdanen reeds uitgenoodigd zich gereed te maken tot het vertrek. Ook de con sul der Vereenigde Staten heeft hetzelfde g aan met betrekking tot de Amerikaansche onderdanen. Plannen, om de groote daaraan ver bonden kosten te verminderen. Men zoekt, naar de Java Bode meent te weten naar een middel om de zeer hooge lasten, welke op de legerbegrooting worden gelegd sinds het vrywel allen Europeeschen minderen militairen is vergund, te huwen, te verminderen. De moeilg'kheid daarby is, dat men het recht om te huwen zelve niet wil aantasten doch alleen van zijn uitwassen ont doen, en voorts omdat het lastig is, te breken met eene jarenlang gevolgde regeling. Toch acht men den huldigen toestand niet te handhaven: het ligt in de bedoeling, voor loopig alleen niet meer over te gaan tot aan werving van reeds gehuwde militairen. Thans kan een gehuwd man met een of twee kin deren als recruut worden aangeworven. Dit zou in de naaste toekomst niet meer mogelijk zyn. Verder zou men van bepaalde groepen ge huwde minderen de financteele voorrechten herzien. Twm kinderen gedood. Blijkens een bericht van het hoofd van het plaatselgk bestuur van Bagan Si Api Api, is het plaatsje Koeboe, aan de monding van de Koeboe-rlvier waar onder meer de douane-, opium- en de zoutregie is gevestigd door een windhoos getroffen. Hierdoor zgn 34 wo ningen en winkeltjes geheel verwoest. Twee Maleische kinderen van drie en vgf jaar zyn gedood. Tachtig personen zijn dakloos. (Aneta), De J.C.J.L. en de N.K.K.K. zyn tot overeenstemming gekomen. Aneta meldt uit Batavia: Zooals bekend is, zijn de Java c|ll"a Japa^ iyn en de Nanyo Kaisjln Kaboesikl Haisja, de groote. vereenigde Japansche fch«*pv*2; maatschappy. die ontstaan is uit ®®n f van de Nippon Yoesen Kaisja, de Nanyo K boesjiki en andere scheepvaart-maatschap pijen, reeds geruimen tijd in onderhande n^ ten einde te geraken tot een gezamenlijke concurrentiestryd, die begonnen is sedert het laatste contract in Juni 1935 was beëindigd, ophouden. Wy vernemen, dat de gezamenlgke pogingen met succes zijn bekroond en dat onlangs een overeenkomst is aange gaan. die voor beide maatschappyen ge heel bevredigend is. De omstandigheid, dat thans de scheep vaartkwestie op zoo'n vriendschappeüjke wgze is opgelost, opent de mogelijkheid van een verder vorderen van de besprekingen tusschen de Japansche regeering en de regeering van Ned.-Indië over verschillende andere onder werpen, die regeling behoeven. Men hoopt ernstig, dat deze zaken spoedig tot een goede sprekingen, die thans, na onderteekening der oplossing zullen worden gebracht door be- scheepvaartovereenkomst, zonder verdere ver traging kunnen worden hervat. Door man tri-po li tie neergeschoten. De correspondent te Tjilatjap van de Loc. schrgft: Reeds vroeg in den morgen werd dezer da gen de veldpolitie te Tjilatjap door den assis- tent-wedono van Kesoegihan er van in kennis gesteld, dat in de desa Karangkandri, zich een tijger bevond in de voorgalerg van zekeren Mohamad Edris. De mantri-veldpolitie R. Sapandi, begaf zich op de motorfiets er heen en te Karang kandri aangekomen, trof hg de bevolking in een zenuwachtige stemming aan. Bij het binnenkomen van de woning bevond zich de tijger inderdaad nog rustig onder de tafel, doch toen hij de mannen van de veld politie opmerkte, werd hy schuw, sprong op om vervolgens alles ondersteboven te loopen. D.e panter liep het huis uit en vluchtte over dé sawah in een struikgewas. Men durfde niet te schieten aangezien er veel publiek was. De mantri volgde het spoor en op een af stand van circa 7 meter, zag hy even den kop van het dier. Hg legde aan en een prachtig kopschot maakte een eind aan de consterna tie in de desa. De buit, een mooi geteekende mannetjes- panter metende van kop tot staart 1.60 me ter, werd naar Tjilatjap medegenomen en zal naar Cheribon worden gezonden er opzetting. Mantri Sapandi, die scherpschutter is, heeft zyn brevet alle eer aangedaan. Inbrekers. De recherche te Bandoeng had bericht ge kregen, dat ingebroken was in het pakhuis van Boekhandel Visser Co. Dien avond tusschen 9 en 10 uur wist de recherche, die op de loer stond, twee Europeesche jongens te arresteeren, die in het bezit waren van gesto len schoolbehoeften, afkomstig uit het pak huis. Een derde knaap, eveneens bij den dief stal betrokken, is nog voortvluchtig. Deze jongens wier ouders te Bandoeng woonachtig zijn, hadden sedert eenige dagen de ouderlijke woning verlaten. De zaak is op het oogenblik nog m onder zoek. O.m. wordt nagegaan waarom de kna pen van huis zgn weggeloopen. Nog wordt vernomen dat de diefstal werd geplagd door op het dak van het pakhuis te klimmen, enkele pannen te verwgderen en een gat te snyden in het plafond. De Djalak is op de heenreis 10 Juni van Rangoon vertrokken en denzelfden dag te Singapore aangekomen. De Kwak is op de terugreis 10 Juni van Batavia vertrokken en denzelfden dag te Medan aangekomen. De inzittenden ongedeerd. Het toestel beschadigd. Een militair vliegtuig uit Soesterberg, ge merkt 333, op weg naar Schiphol, vloog Dins dagmiddag omstreeks half vgf boven Velsen, toen plotseling de motor afsloeg, waardoor de bestuurder, luitenant Zegers, genoodzaakt was een noodlanding uit te voeren. Hg slaag de erin zgn machine in een weiland in den Hofgeest onder Velsen veilig aan den grond te zetten. By den uitloop botste het toestel echter tegen een slootrand, waardoor het omhoog wipte en daarna met den kop op het weiland neerplofte. De bestuurder en de waarnemer, luitenant van Kervel, bleven on gedeerd. De machine is ernstig beschadigd. De schroef is gebroken en het landgestel geheel vernield. Het toestel, een D 5, zal worden ge demonteerd. HET ONGELUK VAN DE LAPLAND. Omtrent het ongeluk van het Zweedsche vliegtuig Lappland bij Malmoë verneemt men dat ook de passagier, die bij dit ongeluk zwaar gewond werd, is overleden zoodat bij deze ramp twee dooden te betreuren zijn. MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Twee dooden. Tgdens een oefenvlucht is een Poolsch mili tair vliegtuig op het dak van een huis in Wilna gevallen en in twee deelen gebroken. De vlieger en de waarnemer kwamen beiden om het leven. Een doode, twaalf gewonden. Naar Reuter uit Stockholm meldt, is het Zweedsche vliegtuig Lappland van den gere- gelden dienst van Malmoe naar Schiphol, ver ongelukt Een Amerikaansche passagier is ge dood en er zgn twaalf gewonden, allen Skan- dinaviërs. De Lappland moest vandaag op Schiphol aankomen. Nader meldt men uit Amsterdam: Naar laat in den morgen op Schiphol be kend werd, is het bij Malmoe verongelukte vliegtuig de Lappland van de Zweedsche Luchtvaart-maatschappg A B A. De Lappland is een vier-motorige F 22, welke den dienst onderhoudt tusschen Neder land en Scandinavië. Deze lgn wordt om de maand door de A.B.A. en door de K.L.M. ge vlogen. Maandagmiddag was de Lappland van Schiphol vertrokken, om Dinsdag van Mal moe via Kopenhagen naar Amsterdam terug te vliegen. Het ongeluk moet geschied zgn kort na het vertrek van Malmoe. Bijzonder heden over het ongeluk en over den aard der verwondingen van de passagiers waren In de morgenuren nog niet bekend. Reuter meldt nader, dat het ongeluk kort na het vertrek in de buurt van Malmoe is gebeurd. Er waren 11 passagiers en 4 leden der bemanning aan boord. Een Amerikaanse!» koopman is gedood, het aantal gewonden bedraagt 12, o.w. een ern stig gewonde. Vermoedelijke oorzaak: motor storing. Men meldt uit Amsterdam: Naar nader bekend is geworden, is het on geluk vermoedelijk te wijten aan motorsto ring, ten gevolge waarvan de vlieger, onmid dellijk na den start op het vliegveld van Malmoe, getracht heeft de zware machine weer aan den grond te zetten. De manoeuvre mislukte in zooverre, dat daarby een schuur geraakt werd en het toestel grootendeels werd vernield. De K. L. M. zal den dienst over nemen. De A.B.A. had slechts de beschikking over één F. 22, het andere materiaal is kleiner en niet geschikt voor den dienst tusschen Neder land en Scandinavië. Om deze reden zal thans de K.L.M. den eersten tijd wel deze lijn gaan vliegen. DAW—SPORTCLUB F. M. Dinsdagavond maakte de Sportclub F. M. (de een jaar oude onderafd. van den „Frisschen Morgen") haar debuut in de competitie 3e kl. van den kring Noord-Noord Holland tegen de Alkmaarsch Waterratten. DAW bestaat reeds 18 jaar en speelt 14 jaar in de competitie mee. Zg was verscheidene malen kampioen, maar wist het 2e-klasseschap nooit te veroveren. Daar zij bovendien in de winter-competitie meespeelt, had de Sportclub F. M. weinig kans, om met haar weinig ingespeeld team, een eervolle uitslag te bewerken. HerhaaldeUjk ondernam DAW een aanval, die dank zij het te. kort aan behendigheid en balcontrole van de F. M.-verdediging meestal tot succes leidde. De rust kwam dan ook met 40 voorsprong DAW nog 3 goals, zoodat F.M. met een 70 nederlaag huiswaarts kon gaan. Maar nu de zomer in aantocht is, kan de training spoedig beginnen en wellicht kan FM. dan nog een aardig resultaat bereiken. Wieringen WIELERWEDSTRIJDEN. Zondagmiddag 14 Juni beloofd voor de bezoe kers van de Wielerbaan Wieringen een mooien sportmiddag te worden. Er zal weer gestreden worden om de eerste plaats. Vooral nu het koppel KuiperKlink in Alkmaar zoo'n goed figuur heeft geslagen. Het koppel AdanKorridon is wel weer het sterkste, hoewel Markus, de favoriet van Halfweg, het hun niet cadeau zal geven. Hiemstra begint een buitengewoon tactisch renner te worden en zal in den vervolge met Stapensea een koppel vormen. De Vries trekt ook meer de aandacht, hy werd by de laatste wedstrgden in Leeuwar den, bg een valpaftg van Pgnenburg, met Slaats gekoppeld. De directie van de Wielerbaan Wieringen weet er voor te zorgen goede sport te laten zien. Zoo heeft zy b.v. voor de a.s. kermis een schitterend programma in elkaar gezet, waarin de volgende profs reeds zyn gecon tracteerd: A. J. Braspenninx, J. Braspennlnx, iedere sportliefhebber zal toch den Bras wel kennen. Gebrs, Vromen, De Kuyscher—Hame- ling (zeer sterke Belgische profs). H. Jazet Schatman, bekend uit de Zesdaagsche en de Zwolsche baan, J. Kuiper—D. Klink, Metz— van der Heyden. (Zie tevens de adv. in dit nummer). Posfcduiveiivereeiüglng V. O. P. Bovengenoemde vereeniging hield Zondag haar 7e wedvlucht, oude duiven, van af Orleans, afstand 597 km. Maar daar het weer zeer slecht was konden de duiven niet in vrgheid worden gesteld. Wat n&tuurlyk een teleurstel ling voor onze liefhebbers werd. Dus werden zy eerst Maandagochtend om 9 uur 40 in vrg heid gesteld met Z.W. wind. In concours 74 vogels. De eerste duif werd geconstateerd om 9.54.32, de laatste vogel om 10.24.14. De pryzen wer den behaald door de heeren K. Kramer 1, 19; G. de Wit 2, 4. 5, 9, 11, 12, 21, 22; C. Kos 3, 8, 15; P. Ham o, 23; W. de Boer 7, 16, 20; H. v. d. Wal 10, 13. 17; H. v. d. Giessen 14, 18, 24; M. de Boer 25. P.D.V. „HET NOORDEN" Bovengenoemde vereeniging hield Maandag haar 6e wedvlucht. Oude duiven vanaf Orleans afstand 598 Km., los 9 u. 30 min, met Z.W, II (Niet officieel) 5de klasse, 15de lgst Trekking van Woensdag 10 Juni 1936 Hooge Prgzen 1000.— 1165 8101 15414 400.— 211 3978 6612 16089 16967 18076 200.— 8253 13286 13666 15094 100— 1280 4600 9891 10438 10839 13217] 15737 18240 18527 19086 20382 Prijzen van 70. 824 7 193 325 484 508 533 699 989 1027 1127 1381 1511 1575 1656 1663 1679 1777 1783 1993 2283 2381 2442 2482 2526 2701 2778 2877 2986 3037 3173 3359 3565 3590 3623 3712 3783 3799 3830 3841 3844 3877 3995 4030 4031 4074 4122 4228 4284 4309 4384 4452 4651 4752 4819 4960 5066 5092 5099 5132 5320 5323 5450 5525 5685 5692 5726 5755 5922 5928 5951 5965 5966 6028 6345 6456 6604 6608 6864 6996 7639 7006 7137 7180 7238 7402 7422 7603 7710 7783 7865 8002 8346 8684 8869 9050 9109 9234 9501 9525 9631 9672 9675 9732 9836 9837 9875 9907 9912 9937 9961 10131 10327 10347 10471 10561 10582 10772 10861 10926 11319 11408 11552 11614 11654 11664 11677 11819 11871 11874 11889 11919 11950 12097 12158 12177 12248 12249 12423 12445 12592 12597 12648 12700 12754 12757 12850 12873 12911 13144 13429 13606 13633 13657 13738 13836 13908 13945 14058 14094 14179 14205 14389 14563 14681 14686 14891 14896 14943 15008 15156 15292 15298 15372 15556 15791 15877 15986 15987 16118 16176 16193 16205 16233 16301 16478 16589 16618 16643 16716 16719 16819 16820 16852 16884 17195 17284 17297 17809 17358 17439 17448 17488 17633 17796 17800 17814 17960 18015 18119 18210 18220 18269 18275 18278 18347 18453 18517 18648 18760 18902 19106 19194 19260 19354 19542 19549 19697 19705 19786 19822 19848 19935 19967 20122 20249 20265 20281 20417 20448 20872 20874 20902 6 349 621 870 1107 1397 1584 1700 1869 2003 2213 14 357 552 873 1164 1432 1587 1701 1872 2019 2220 2432 2726 2815 2946 3096 41 433 590 887 1197 1445 1599 1725 1909 2063 2231 2505 2760 2844 2947 3116 Nieten 98 452 649 928 1222 1451 1620 1838 1918 2071 2296 2549 2772 2846 2955 3118 124 464 659 990 1272 1458 1625 1849 1924 2083 2325 2598 2781 2871 2971 3127 2702 2813 2936 3055 3272 3343 3418 3447 3448 3456 3573 3585 3595 3605 3639 3800 3809 3852 3934 3957 4078 4091 4103 4173 4190 4394 4448 4456 4508 4515 4544 4546 4547 4568 4587 4648 4662 4663 4697 4708 4791 4864 4881 4905 4921 5014 5037 5059 5084 5107 5253 5279 5291 5340 5363 5425 5443 5446 5449 5474 5583 5626 5636 5640 5668 5744 5793 5824 5881 5888 5963 5990 6027 6038 6067 6189 6227 6229 6273 6325 6437 6443 6557 6560 6630 6664 6709 6725 6766 6782 6840 6869 6911 6948 7012 7095 7120 7141 7219 7267 7378 7382 7446 7549 7596 7707 7771 7795 7809 7827 7932 7957 7963 7970 7987 8110 8111 8166 8244 8289 8356 8366 8409 8443 8490 8651 8676 8681 8749 8779 8890 8913 8933 8953 9026 9125 9134 9153 9156 9172 9296 9319 9333 9369 9384 9446 9482 9506 9515 9570 9691 9703 9708 9793 9842 9931 9999 10013 10049 10125 10161 10256 10356 10391 10395 10492 10532 10630 10663 10667 10739 10748 10759 10813 10816 10936 11007 11032 11051 11120 11332 11389 11401 11413 11426 11480 11520 11529 11652 11710 11943 11954 11962 11980 11995 12149 12165 12169 12216 12254 12355 12358 12406 12410 12473 12538 12567 12569 12583 12621 12750 12758 12766 12789 12868 12999 13065 13078 13088 13134 13246 13275 13280 13288 13427 13505 13529 13557 13568 13677 13746 13766 13795 13806 13810 13852 13863 13871 13902 13917 14030 14067 14212 14213 14235 14377 14419 14442 14454 14491 14744 14817 14859 14860 14915 15060 15071 15081 15117 15120 15242 15249 15331 15350 15480 15666 15696 15727 15738 15842 15985 16054 16062 16086 16111 16269 16272 16318 16362 16434 16607 16633 16651 16653 16655 16714 16733 16778 16812 16871 17020 17080 17090 17121 17125 17205 17243 17251 17253 17274 17311 17320 17350 17359 17360 17479 17487 17493 17517 17545 17755 17835 17877 17953 17995 18155 18172 18190 18197 18209 18295 18298 18300 18333 18339 18455 18465 18484 18493 18534 18593 18616 18641 18650 18657 18866 18878 18888 18904 18917 19072 19144 19152 19165 19179 19236 19266 19267 19286 19297 19357 19415 19483 19489 19500 19597 19632 19647 19713 19745 19839 19918 19942 19959 19966 20008 20011 20056 20117 20131 20286 20357 20360 20364 20419 20641 20723 20766 20815 20619 20992 20997 Verbet. 5de klas, 14de 19970. 182 481 777 996 1293 1528 1631 1851 1968 2098 2349 2602 2785 2886 2985 3136 3516 3686 3993 4228 4522 4614 4714 4940 5171 5403 5499 5735 5903 6090 6362 6635 6788 7021 7283 7598 7874 8003 8311 8510 8808 9081 9237 9409 9579 9850 10127 10436 10689 10882 11178 11435 11711 12034 12262 12508 12665 12870 13162 13446 13681 13818 13973 14298 14592 15016 15135 15565 15843 16112 16439 16666 16935 17170 17287 17392 17567 18026 18213 18363 18545 18670 18937 19203 19315 19522 19782 19986 20135 20490 20861 222 492 825 1024 1338 1545 1673 1861 1977 2111 2368 2645 2787 2902 2990 3199 3544 3731 4000 4249 4534 4616 4777 4985 5212 5410 5570 5741 5904 6155 6420 6643 6827 7038 7357 7621 7911 8037 8322 8522 8855 9100 9239 9415 9610 9863 10147 10455 10702 10891 11227 11444 11799 12051 12274 12513 12706 12893 13187 13452 13683 13825 14010 14333 14616 15033 15136 15645 15894 16175 16486 16673 16995 17191 17288 17442 17610 18092 18219 18398 18565 18737 18952 19220 19350 19563 19820 19994 20143 20508 20866 284 501 832 1105 1364 1559 1691 1866 1978 2159, 2385 2685 2803 2925 3041 3251 3572 3773 4058 4383; 4542 4646 4790 5003 5218 5422 5580 5743 5953 6184 6425 6662 6834 7074 7376 7686 7918 8098 8344 8605 8872 9123 9271 9435 9634 9877 10150 10470 10736 10896 11259 11467 11829 12141 12317 12516 12715 12998 13203 13495 13727 13845 14015 14334 14665 15035 15191 15661 15971' 16257 16567 16711 17005 17197 17293 17459 17674 18096 18257: 18404 18579 18855 19007 19222 19355 19575 19833 200011 20213 2060? 20946 lfist: 20970 m. wind bij aankomst N. W. In concours 106 duiven Zondag zyn de duiven wegens mist en regen niet gelost. Maandagavond werd de le duif geconstateerd om 8. 23 min. 43 sec., de laatste of 20e prysvliegende duif Dinsdag morgen om 4 uur 53 min. 16 sec. zoodat het concours lang open stond. De pryzen werden behaald door de heerent Huber 1; Buis 2, 12; Jchotting 3, 5; Mans» handen 4, 16; Zwierzyckl 6; Pronk 7, 11, 18) Dirka 8, 15; Holtz 9, v. Riel 10, Dienaar 13, Bontes 14, 19, 20; de Wolf 17. Maandag inkorven voor het Groote Natio nale Concours vanuit Sint Sebastlaan van de W. B. B., afstand 1233 K.M. van 68 uur. De stand voor het kampioenschap tot ea met Orleans is: 1. Buis 359 punten, 2. Schot- ting 267 punten, 3. Manshanden 266 punten* 4. Huber 214 punten, 5. de Wolf 151 punten, de rest minder dan 150 punten. P.D.V. „VICTORIA". Bovengenoemde vereeniging hield 1.1. Maan dag haar 5e buitenlandsche wedvlucht. Daar het Zondag om geheel België en Frankrgk mistig was met regen, werd er Maandag gevlogen. Het concours is zeer wisselvallig verloopen. Toen om 10.30 uur de klokken waren afgéS slagen, waren er 32 vogels thuis van de 109 stuks. De afstand bedroeg 597,5 Km. De prg- zen werden verdiend als volgt: A. Brian 1, 15, 16, 17 en 21; A. de Ruiter 2, 4, 6, 13. 18 en 20; C. Bruin 3, 10, 19, 24 en 25; A. Ngpels 4, G. Leen 7; Gebr. Ramler 8 en 23; J. C. Duinker 9 en 22; W. van Leeuwen 11; H. Rietveld 12; Troost 14. De eerste vogel werd geconstateerd

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11