O JfocA Jfocfi zot. Stadsnieuws j&c. pi ü®in 50-jarig bestaan der Heldersche „School met den Bijbel" heldersche courant van donderdag 11 juni 1936 tweede blad Het zangersfeest. Offer uw gave voor de oud-redders. Zaterdag wordt een beroep op U gedaan. KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 wist u beemsterboer Onze eerste Ford-Schiphol-excursie. De Noorder Kunstkring exposeert. Officieele opening door den heer Pinkhof. Goed werk van de leden. Uiistekende inzendingen van Van Houweninge en Simon. 9 Juni. Geslaagd aan de Neutr. Bijzon dere Kweekschool te Den Helder de dames: r e. Groot, J. A. v. d. Haagen, A. M. Jense, C. Smith, C. Vreeswijk. Aan het Instituut Mercurius slaagden -oor het diploma typen: de heer P. H. Koele- ^ey en mej. J. Grömel. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING. gij Koninklijk Besluit van 6 Juni 1936, no. fO ia benoemd tot Broeder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw, Jacob Been, oud- redder te Den Helder. Aan Been, die 12 Mei j.1. 90 jaar is gewor den, werd hiervan hedenmorgen door den Burgemeester mededeeltng gecaan. Wg teekenen hierbij aan, dat deze Konink lijke onderscheiding, waaraan een jaarlgksche toelage is verbonden, slechts zelden wordt verleend en alleen aan hen, die zich onder scheiden hebben door daden van zelfopoffe ring en menschenliefde. STEDELIJK MUZIEKKORPS Dir. Joh. P. Pala. Concert op Zaterdag 13 Juni in de muziek tent Julianapark des avonds te 8.30 uur. Wei- Willend aangeboden ter gelegenheid van het Ï7ste Zangersfeest van den Bond van Gemeng de zangvereenigingen in Noord-Holland. Programma 1. Odeon Marsch Ant. Tierolff i. Flore et Zephyr Ouv. F. J. Schweinsberg 3. A Toi. Wals E. Waldteufel. arr. J. Bouchel 4. Fantasie voor Tuba en Orkest Joh. F. Pala Tuba solo J. C. Rijkers. 5. Dans le Sud Esquisse Americaine. Myddleton. 6. Aria aus Rinaldo. Handel. Arr. Hazebroek Hobosolo C. Leliveld. 7. Les Contes D. Hoffmann. Opéra Fantastique J. Offenbach. arr. J. Furgeot. 8. Blue Devils. Marsch C. Williams Bijzonderheden van het Middagfeest- programma. Het comité, dat na het zeer vele werk, dat jiet reeds voor het Zangersfeest, dat a.s. Zondag gegeven zal worden, verrichtte en vanzelfsprekend nog te verrichten heeft, ver trouwt uit den aard der zaak op een mas sale belangstelling van de zijde van het Hel dersche publiek. Wat het Middag-feest betreft, dit vangt, zooals wij bereids schreven, aan om half drie en er zal door een zeer groot aantal koren uit Noord-Holland gezongen worden. Vanzelfsprekend gaat onze belangstelling voornamelijk uit naar onze plaatselijke voca listen. Welnu, Helder's Gemengd Koor zingt o.a. Gounod's „Ave Verum" en Olivier Koop's „Lach en Bloemen, Dans en Zang". Ook het Kinderkoor „Ons Genoegen" is present en hiervan zullen wij te hooren krijgen een paar liedjes van Catharina van Rennes en Hendrika van Tussenbroek. „Morgenrood" tenslotte Handels „Ecce guomodo moritur". tur." Als bijzonderheid willen wij vermelden, dat Op dit Middagfeest eveneens gezongen zal worden door Wognums Zangkoor, dat 6-stem- mig brengt een bruiloftslied uit de 15e eeuw van Alphons Diepenbrock en wel „Crucifiscus" Wat den samenzang betreft hierbij hoort men het „Driekoningenlied" en Hartog's „Het Lied van de Zee". Zooals men ziet: het belooft iets bijzonders voor zangliefhebbers te worden. NATIONALE BOND „HET MOBILISATIEKRUIS". Uitreiking der kruizen door generaal H. A. Cramer. Dat een van onze allerjongste spruiten op het gebied van het vereenigingsleven danig uit de kluiten gewassen is, verdient met recht ons respect. In April j.1. werd op instigatie Van den heer J. de Jong een plaatselijke af deeling van den Nationalen Bond „Het Mobi- lisatiekruis" opgericht en reeds nu, dus na enkele maanden, telt zij reeds over de honderd leden. Zoo kon het bestaan, dat diezelfde Jonge telg reeds gisteren een eersten feest avond kon geven, die klopte als een bus. De voor deze festiviteit gecharterde Marine- Cantine aan de Buitenhaven was als een ei gevuld en de stemming, die er heerschte, was Cm van te smullen. Geen wonder, dat de heer Pe Jong in alle opgewektheid om precies half acht het openingswoord kon uitspreken! Tot tie genoodigden behoorden o. m. de gepension eerd luitenant-generaal van het Koninklijk Ned. Ind. Leger H. A. Cramer, de garnizoens commandant, overste Bentz van den Berg, die Vergezeld was van zijn adjudant, de kapitein Kalkman, reserve overste Klijn, en de com- iplssaris van politie,, de heer Van der Hoeven. Het was speciaal tot deze autoriteiten, dat de voorzitter zich richtte. Met genoegen kon spr. Van den bloei van zijn vereeniging gewagen van den geest daarin, die getuigde van ware vaderlandsliefde en van goede kame raadschap. Na deze opening vermeld dient nog te Worden, dat bij het binnentreden der autori teiten op het orgel, welwillend door de firma Tielrooij, Weststraat, in bruikleen afgestaan, het Wilhelmus gespeeld werd was het Woord aan den generaal Cramer, die zich in ®Ün proloog voorstelde als de voorzitter van den Nationalen Bond „Het Mobilisatiekruis", welke functie hij sinds korten tijd bekleedt. Generaal Cramer ontpopte zich als een ge- zellig causeur, die zijn toch al dankbare audi torium wist te boeien. Hij deed het doel van den Bond uitkomen (bij een vorige gelegen heid hebben wij dit al eens beschreven, toen h.1. de heer De Jong er bij de oprichting van de afdeeling over vertelde) en zeide voorts, dat de Bond in 1924 was opgericht ter gele genheid van het feit, dat men herdacht, dat 10 satie invalide zijn geworden en aan weduwen en weezen van in de mobilisatie gevallenen. Daarom is het Hoofdbestuur zoo verheugd, at ook in Den Helder een afdeeling is ont- 8 aan, nadat daartoe eerst een vruchtelooze poging was gedaan. Spr. huldigde den man, die zijn schouders onder deze taak had gezet, h. den heer J. de Jong. Maar ook hen, die vanaf de oprichting in het bestuur zitting hebben genomen en hen, die als leden zijn oegetreden. Spr. eindigde zijn toespraak met et uitspreken van de beste wenschen voor den groei en bloei van de Heldersche afdee ling. Nadat het applaus was verstorven, riep de secretaris, de heer S. H. Boels, de mannen op het podium, die voor uitreiking van het Mo bilisatiekruis in aanmerking kwamen. Het waren er velen, naar we meenen ongeveer een honderd, en zg allen hadden het genoegen uit handen van generaal Cramer het eeremetaal te mogen ontvangen. De kruizen op de borst spelden zou den generaal ongetwijfeld te veel tijd gekost heb ben en daarom verzocht hij alle begiftigden tenslotte om „en masse" het zelf maar te doen, waaraan natuurlijk gevolg* gegeven werd. De rest van den avond was gewijd aan amusement, waarvan de kwaliteit zoo goed was, dat een stemming kon ontstaan als boven geschilderd. Het bekende strijkje van den heer D. Makelaar vergastte het gezel schap op „Alte Kameraden", „Der Calif von Bagdad" en „On a Persian Market", welke even populaire als dankbare nummers een vlotte vertolking ondervonden en dan ook een hartelijk applaus oogstten. Daarna verscheen het helaas door uitste- digheid van enkele tenoren wat berooide Chr. Mannenkoor, onder leiding van den heer J. van der Vliet, ten tooneele. Volkomen pas send in het kader van den avond zong het op verdienstelijke wijze „Naar Zee" van Fred. J. Roeske en „Oost West, Thuis Best" van Jacob gevoeld, doch het dient gezegd, dat de overi- Hamel. Het gemis van de tenoren werd wel gen zich uitstekend van hun taak kweten. Een apart compliment aan de bassen is hier wel op zijn plaats. En voor de pauze inging, kwam men nog met een attractief nummer, n.1. met het optreden van „Professor Gre- buno", die alleraardigste staaltjes van zijn kunnen op goochelgebied ten beste gaf. Zijn optreden was een volkomen succes. In de pauze namen de genoemde autori teiten afscheid en lieten de stemmige verga dering achter met de zekerheid, dat deze zich ook in den loop van den verderen avond best zou amuseeren. Hetgeen ook het geval geweest is, zoodat we zeker kunnen gewagen van een uitstekend geslaagden feestavond. In de toekomst zullen we nog menigmaal van „Het Mobilisatiekruis" hooren! Sedert de oprichting van het Helden der Zeefonds „Dorus Rijkers", in April 1923, wer den honderden oude redders of hun weduwen, die anders in de meest zorgelijke omstandig heden verkeerd zouden hebben, financieel ondersteund. Het bedrag van de ondersteu ning was niet groot, omdat men rekening moest houden met eigen middelen, men deed wat men kon. Nog worden meer dan honderd oude redders gesteund en hoewel de maximum uitkeering 6 gulden per week bedraagt, vragen deze ondersteuningen jaarlijks van het fonds een bedrag van 36 tot 40.000 gulden. Wij be hoeven nauwelijks te zeggen dat het fonds deze aderlating niet kan doorstaan zonder den krachtigen financieelen steun van ons heele volk. Waar de redders in hun jonge jaren hun beste krachten gaven in dienst van hun medemen- schen en waar de naam van ons volk tot ver over de grenzen uitgedragen is door den moed en de zelfopoffering van zijn oude zeeridders, daar rust nu de eereschuld op ons volk er voor te zorgen dat deze menschen of hun weduwen, niet van kommer omkomen. Laat onze stad het voorbeeld geven, laat niemand Zaterdag zonder speldje door de stad gaan. Offer uw gave met vreugde, ook uw gift, hoe klein ook, brengt wat licht in de woning van den arme. Acht het een voor recht uw bijdrage te mogen schenken voor dit goede doel, waarvan ge weet dat de be stemming is: financieele hulp aan menschen wier leven ten einde loopt. En vooral, ver zuimt niet Uw geld tjjdig klaar te leggen. De collectanten hebben toch reeds een zware taak, maak deze, zooveel in Uw vermogen is, licht. Ieder stadgenoot zij Zaterdag gedecoreerd met het speldje van het Dorus Rijkersfonds! Morgenavond half acht radio- radio-toespraak van den burge meester. Naar men ons mededeelt zal de Burge meester van Den Helder Vrijdagavond om streeks half 8, langs den Helderschen Radio- omroep (de vijfde ljjn van het radio-distributie net eenige woorden ter aanbeveling van deze collecte tot de luisteraars richten. Een tocht door het Heldersche Kanaal. In verband met de collecte heeft de Water sportver. H.W.N. morgenavond 7.30 u. een vaartocht georganiseerd door het Heldersche Kanaal, waarbij het Stedelijk Muziekkorps voor muzikale illustratie zal zorgen. jaar geleden de mobilisatie was begonnen. Ge Bond is officieel erkend en het kruis mag 0 den dienst en daarbuiten op de uniform gedragen worden. Spr. wees op de eer, welke t dragen van dit kruis voor den eigenaar 'boet beteekenen. H. M. de Koningin was zelf e eerste, die er een ontving en het aan aardde met de belofte, dat Zij het zou dra- &en- Naast het kweeken van gevoelens van J'aderlandsliefde, van trouw aan het Vorsten- ais en van warme kameraadschap streeft de °nd hog een philantropisch doel na. Hij wil yoor zoover de kas het toelaat, steun ^eenen aan hen, die in en door de mobili REEDS MEER DAN 20 JAAR DE BEKENDE NAAM VOOR HET BESTE FOTOWERK dat wij door centrale inkoop veel goedkooper zijn. Dat onze voorraad van dien aard is, dat U bij ons altijd moet slagen. Dat U voor iedere beurs bij ons terecht bent. Dat wij uitsluitend nieuwe modellen brengen, tegen prijzen die fabelachtig laag genoemd mogen worden. Juwelier verwacht U. Een geslaagde tocht. Prachtig weer en opgewekte excursisten. Onze eerste excursie naar de Fordfabrieken en Schiphol is in alle opzichten een succes geworden. Daar was allereerst gisterenmorgen een lente-hemel, zooals we die in dagen niet gezien hadden, vol zonlicht en vol beloften voor den dag en al hebben de wolken ook zoo nu en dan een poging gedaan om de over dadigheid van het licht te temperen, het bleef een feestdag. Dan waren daar meer dan hon derd excursisten die in de beste stemming naar de Koningstraat waren getogen en die hun zonnig humeur den ganschen dag heb ben bewaard en dan was er natuurlijk de tocht, die volkomen aan de verwachting be antwoordde en die èn wat ontspanning èn wat leerzaamheid betrof, niet beter had kun nen zijn. Wij mogen dat hier gerust neer schrijven na alle enthousiaste uitingen van de excursisten, gisterenavond bij de thuiskomst. Interessant was het bezoek aan de Ford fabrieken, waar men het voltooien van den auto aan den loopenden band zag. Wat opviel in dit totaal gemechaniseerde bedrijf, waar tenslotte ook het levend materiaal, de arbei der, tot een onderdeel van zijn machine wordt, was de groote rust waarmee gewerkt werd en de groote zindelijkheid van de fabriek. Dertig auto's worden dagelijks afgeleverd, kant en klaar, men ziet ze staan in de Show room, de prachtige Fords, waarvoor menig hart gestolen werd. En na de Fordfabrieken ging het dwars door Amsterdam naar Schiphol, waar gezellig gedekte tafels, in het ruime restaurant, de excursisten wachtten. Nu, de Heldersche gasten lieten zich niet onbetuigd en zelfs de jam bleef niet onaangeroerd, terwijl heele hammen en heele kazen gretig naar binnen gingen. Een duidelijke explicatie van de verschil lende leiders op den daarna volgenden rond gang, gaf een goed beeld van de prachtige organisatie van onze nationale luchthaven, die er trotsch op mag zijn op één na de grootste luchthaven van Europa te zijn. Van de ruim honderd excursisten waren er dertig die den luchtdoop ondergingen en even zoovele luchtenthousiasten stapten uit het Fokker-vliegtuig. Het was een openbaring voor allen die het eerst de lucht ingingen. Men raakte er niet over uitgepraat en was een ervaring rijker geworden, die men zijn leven lang niet zal vergeten. Over Bergen en Schoort werd de terugtocht ondernomen en in de beste stemming arriveer de het gezelschap om ongeveer half negen in Nieuwediep. Onze tweede excursie heeft volgende week Woensdag plaats. Als het weer even zonnig is en de deelnemers even goed gehumeurd, belooft ook deze tocht veel goeds. Van Oome Piet, de oude Kreeuwer, kregen wij vanmorgen het volgende aardige briefje. Beste Brave Jutters! Wij kunnen U beiden niet genoeg danken voor de prachtige plezierige trip op den Tien den dezer naar en van Schiphol, Het was een onvergetelijke dag, niet alleen voor ons, maar voor allen en wij houden ons aanbevolen voor een volgende rit. Oome Piet en zijn stuurman. Voor een vrij groote groep genoodigden, belangstellenden en leden, heeft Dinsdag avond de heer L. Pinkhof, als voorzitter van den Noor der Kunstkring, de jaar- lijksche expositie van beeldende kunst, ook thans weer in Musis Sacrum ge houden, officieel geopend. Het speet den woordvoerder ten zeer ste, dat burgemeester Ritmeester, welke toegezegd had deze tentoonstelling te openen, hiertoe door ambtsbezigheden ver hinderd was. Eveneens verhinderd was de commandant der Marine, schout bg nacht Kruys. Een speciaal woord van welkom werd gericht tot den garnizoens commandant, J. H. C. Benz van den Berg. De heer Pinkhof wijst vervolgens op het essentieele verschil, dat de picturale kunst thans in vergelijking met een jaar of 20 ge leden laat zien. Twintig jaar geleden:de bloeiperiode van de zoogenaamde „moderne richtingen", waarin men weliswaar meer malen eerlijk werk kon ontdekken, doch nóg meer quasi-kunst. Het was de tijd der „ismen" en hierin is het, dat thans een belangrijke kentering is gekomen. Men wordt eerlijker, er wordt weer serieuzer gewerkt. Merkwaardig, aldus spr., blijft echter het feit, dat de wereld-chaos, waar we thans midden in zitten, reeds 20 jaar geleden zijn weerspiegeling vond in de kunst, waarmee men zou kunnen zeggen, dat de beeldende kunst een profetische taak ver vult. Met betrekking tot het werk der Kunst kring-leden zegt de heer Pinkhof, dat men na het verloop der 12 jaren, dat thans ge werkt wordt, een niet te ontkennen stijgende lijn kan ontdekken inzake de kwaliteit: daar is winst te zien en hierover kan men zich niet genoeg verheugen. Na de beste verwachtingen uitgesproken te hebben voor de toekomst der vereeniging en gewezen op het nut om dezen Kunstkring door donatie te steunen, verklaart de heer Pinkhof de expositie-1936 voor geopend. Het tentoongestelde werk. Het werk, dat men deze dagen in Musis Sacrum kan zien, is onderverdeeld in een 2-tal groepen. Ten eerste is daar het werk der leden en ten tweede dat van oud-leden en genoodigden. Het is welhaast vanzelfsprekend, dat er onderling tusschen deze 2 groepen een be langrijk kwaliteitsverschil te ontdekken valt. Wij willen ditmaal beginnen met het werk van Mevr. Doorman, over wie wij reeds vorig jaar eenige vleiende beschouwingen gaven en die ook thans weer met een 5-tal pastels en olieverfschilderijtjes bewijst een geboren bloe- menschilderes te zijn. Zij heeft een 5-tal stuk ken ingezonden en het is merkwaardig, hoe zij (volkomen ongedwongen) meermalen tot een waarlijk magnifiek resultaat weet te komen. Zie, hoe zij enkele rozen schilderde, hoe deze bloemen met leven bezield zijn, en hoe transparant de bladeren werden. Het is uitstekend werk en behoort tot het beste wat door de leden vervaardigd werd. Ook Mevr. Enklaar is wederom vertegen woordigd en van haar verwondert het ons niet, dat zij met enkele zeer gedegen speci mina van haar werk onze aandacht wist te boeien: daar zijn enkele stillevens en bloem stukken, waarvan wij als een der meest ge slaagde zouden willen aanmerken de „Kruik met-tulpen", welke opvallend goed uit de verf komt (let eens op de geruite doek!). Een paar „Oude Kruikjes" werden eveneens uit stekend weergegeven en slechts bg een paar bloemstukken vonden wij de kleuren enkele nuancen te hard, te fel gekozen. Overigens is dit werk levendig en heeft de kleur een groote rgkdom. Als Dritte im Bunde is daar het nieuwe lid Mevr. van Asbeck, die een 4-tal krijtteeke- ningen inzond, alle Oostersche figuren voor stellend. Gevoelig en sterk werk. De heer Beekhuys van Till heeft niet stil gezeten en komt met een vrij groot aantal aquarellen, olieverfschilderijen, teekeningen en een enkele ets voor den dag. En dat nog steeds op een wijze, die men alleszins respec tabel mag noemen. Men lette bijv. eens op de vrouwsportretten, met welk een diepe innigheid Beekhuis deze schilderde en hoe daarbij steeds gestreefd werd naar hechtheid in iederen zin, naar een goede verdeeling van het vlak, en hoe ten slotte werk ontstond, (Jat men als volkomen uitgebalanceerd mag kenmerken. En let eens op dat kleine „Herfst-stem- ming", hoe uitstekend hier de sfeer weer gegeven wordt, en hoe knap hier het diffuse licht binnenvalt. En op het meesterlijk geschilderde „Tjalkje". Van den heer Pinkhof zijn er weer eenige zeer vlotte aquarellen, aardige krijtteekenin- gen en eenige merkwaardige Batikspatteeke- ningen. Het past niet in het kader van deze beschouwing hier iets over te zeggen, doch wij kunnen den bezoeker adviseeren hier eens nader naar te informeeren. Het is interessant, en de heer Pinkhof is in dit werk een matador. Natuurlijk is de heer Klapmeyer vertegen woordigd met een aantal aquarellen, en wederom bewijst hij, welk een warmte en welk een gloed men met waterverf kan be reiken. Zie, hoe deze simpele bloemen soms worden tot een lust van kleur, hoe sappig het groen werd en hoe hij dit alles met een opvallende spontaniteit neerzette. Van een jong lid, Jan Dijker, zagen we eenige goed-geslaagde krijtteekeningen en in 't bijzonder z'n „Driekoningenavond" zouden wij als geslaagd willen qualificeeren. En in 't algemeen: een belangrijke vooruitgang bij vorig jaar! Schoonhoven's olieverfschilderij „Kinder speelgoed" is zeer eerlijk en werd zeer juist weergegeven. Ook z'n krijtteekeningen (o.a. „Steegje") zijn geslaagd. Van der Wouw schilderde eenige zeestuk ken, waarbij het water ons als het best ge slaagd voorkomt; wat echter de schepen, de horizon en de luchten betreft, deze zouden wij gaarne een ietsje minder flets zien; meer warmte in de kleuren. Vervolgens is daar nog werk van Aug. Beckering, dat wij maar matig konden waar- deeren en dat nog niet geheel en al uit de verf gekomen is, en van J. Carstens. Uitstekend werk van van Houwe ninge en Lambert Simon. Wat de keuze der genoodigden en de oud leden-exposanten betreft, dit jaar is de Noorder Kunstkring hierin al bijzonder ge lukkig geweest. En dan willen wij allereerst noemen de zonder meer meesterlijke portretten van van Houweninge uit Den Haag, welk werk in dit genre het beste is wat er op deze expositie te bewonderen valt. Het is allemaal uiter mate voornaam van opzet en tot in het detail van een volmaakte afwerking. Daarbij léven de koppen, ondanks een zekere mate van strakheid (gevolg van het lange poseeren?). Van hem is eveneens uitstekend beeldhouw werk te bewonderen, hetwelk echter Dinsdag avond nog niet aanwezig was. Het werk van Lambert Simon (hg zond een 4-tal werken in) is, als gewoonlijk, inte ressant. Simon krijgt thans in steeds meer dere mate die rust, welke zijn stukken alleen maar ten goede kan komen. Het wordt alles bezonkener, warmer en als wij een vergelijking mogen maken tusschen zijn religieuze voor stellingen van 2 jaar geleden met die van nu, dan treft een belangrijke vooruitgang. Zijn „Zelfportret" lijkt ons het best geslaagd. Het is „plus Simon que Simon" en met waarlijk Fransche gratie neergepenseeld, alhoewel men uit anatomisch oogpunt aanmerkingen zou kunnen maken. Van het overige werk is vooral de „Doop van Jezus" uitstekend geslaagd en valt in 't algemeen zijn kleuren-combinatie op. On getwijfeld een schilder met talent. Voorts zijn er 4 stukken van Jaap Weijand uit Bergen, waarbij men een interessante kan maken van diens groei in den loop der jaren. Ook deze schilder begon sur-realistisch, om te komen tot een meer bezadigde en betere uiting van zijn kunnen. Er zijn enkele keurige portretten bij (een enkel doet denken aan Jan Sluyters), doch het beste kunnen wij het latere werk waardeeren. Dat is vlot, impulsief, zonder te vervallen in de drakerige „Coupé Derde Klasse", dat volgens wie-weet welk „bizar-isme" geschapen werd. Tenslotte zijn er enkele stukken van Arie Mets uit Haarlem, welke wij niet kunnen be wonderen. Ze zijn o.i. weinig geslaagd en trachten (vergeefs) een imititatie van van Gogh te geven. Zooals uit het bovenstaande blijkt, loont het zeker de moeite een dezer dagen een bezoek te brengen aan Musis Sacrum. Men kan er niet alleen zien wat door enkele kunstenaars van naam in Nederland is vervaardigd, maar ook datgene wat plaatselijke schilders en teekenaars in het afgeloopen jaar presteerden. En met name den laatsten komt het toe, dat men van hun werk kennis neemt. INGEBROKEN IN DE ORANJESTRAAT. Geld, kleeren en rookmateriaal gestolen. Dinsdagavond laat of Dinsdagnacht is in gebroken in het winkeltje van de wed. Wijma, in de Oranjestraat, welke weduwe in dit stadsdeel een groote mate van populariteit geniet, met name bij de jeugd. Het oude moedertje heeft zich Dinsdag avond te bed begeven en eerst des morgens ontdekte zij, dat men haar woning had uit gekozen om zich te verrijken. Het behoeft geen betoog, dat de oude juffrouw geheel overstuur was van het gebeurde. Het bleek, dat de onverlaat (of onver laten?) zich toegang tot het huisje verschaft had via de achterzijde. Aldaar heeft hij een klein ruitje uit het raam gesneden en is zoo in de keuken gekomen. Hoewel de slapende bewoonster zich in de bedstede in de achterkamer bevond, was de indringer zoo brutaal haar kleeren mede te nemen, van een stoel, geld uit een kast te halen en eveneens een bedrag, dat op de tafel lag. Het hierbij nog niet latende, nam hij een tiental doozen cigaretten, 10 pak vloei en een voorraad van Nelle's Shag mee. De politie heeft de zaak in handen. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der poste rijen te Den Helder. In den loop der maand Mei 1936 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbankboekejes ingelegd 122538.51 en terugbetaald 89082.35. Derhalve meer inge legd dan terugbetaald 33.456.16. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 65. EEN NIEUWE KAPSALON IN DE SLUISDIJKSTRAAT. In het perceel Sluisdijkstraat no. 29 heeft reeds Maandag de heer J. Kwast, die, zooals velen ongetwijfeld bekend zal zijn, voorheen een kapperszaak in de Schagenstraat had, een nieuw coiffeursbedrijf geopend. De heer Kwast is gespecialiseerd op het gebied der heerenkapperij en geniet, naar wij vernamen, op genoemd gebied een goeden naam. Behalve kapperszaak en de levering van daarbij behoorende artikelen als parfumerieën et cetera, verkoopt de heer Kwast ook siga ren en cigaretten. Zoowel de winkel als de daarachter gelegen salon maken een frisschen indruk, welke bij ons bezoek nog geaccen tueerd werd door een groot aantal bloem stukken, welke ieder een vriendelijke geste inhielden van een tevreden klant! Het bedrijf staat in een straat, welke als verbinding van twee stadsgedeelten steeds belangrijker wordt, zoodat het ons niet zou verwonderen .indien 's heeren Kwast's zaak hierin een florrissante toekomst tegemoet ging- 11 Juni. Een groote tijd? Hm. Maar wej een tijd, waarin je gehard raakt tegen seh- satie. Meneer en mevrouw zitten aan de ontbijt tafel. Meneer heeft het ochtendblad in de hand en experimenteert; hij wil eens zien of zijn echtgenoote nog in staat is zich ergens over te verbazen: Het kabinet van Léon Blum is alweer gevallen, zegt hij. En Italië heeft met Enge land een bondgenootschop gesloten tegen Frankrijk. Staat er anders nog wat in? Ja, Oostenrijk in nu bij Duitschland ge* voegd. Miep zit niet met je eten te knoeien. Ik zeg Oostenrijk is bij Duitschland ge voegd. Ja, dat hoor ik. Vinden ze dat goed in Oostenrijk? Blijkbaar wel. Noudasdehoofdzaak. Weet je nog dat eenige Zigeunerstrijkje in Restaurant New York, in Weenen? Miepje, nou doe je 't weer» Vier Amerikaansche dreadnoughts met man en muis vergaan. Da's erg. Maar ze hebben er nogal veel hè?, Hongersnood in Noord-China. Vijfhon derdduizend menschen dreigen om te komen, Hoor je 't Miepje? Andere menschen heb ben niets te eten en jij zit te kieskauwen bij je tweede boterham, nog wel met zulke héér lijke jam. Je moest je schamen kind. Hé, de Italiaansche troepen in Abessynië zijn aan het muiten geslagen. Dat verbaast me niets. Ze hebben achthonderd officieren over d« kling gejaagd en willen terug naar Italië. Voor den regen? Hoe zoo! Nou, het regenseizoen is zeker begonnen Nee, dat hebben ze dit jaar overgeslagen, Wat gek. Kan dat zoo maar? Ze kunnen tegenwoordig alles. Veraart heeft nu een proef gennomen met hagel. Hij heeft in het Westland een hagelbui veroor zaakt, die alle kassen vernield heeft. Dat vind ik knap. Maar de glasassurantie zal hem daar ook niet dankbaar voor zijn. Nee, maar nou nal het misschien ook makkelijker vallen, hagelbuien te verdrijven. Had hij daar dan niet beter mee be gonnen? Ja, dat zou ik ook zeggen. En de Duit- sche regeering is afgetreden. Hitier weg, Gö- ring weg, Göbbels weg, Hess weg, Schacht is dictator geworden. Hoe was die mop ook weer over Schacht Ik weet niet, er zijn er zoo veel. En de wisselmarkt is weer heelemaal in de war .De dollar is nu 12% cent geworden en het pond is een shilling. Zou dat nog invloed hebben op den gul den? Miepje, als ik het nu nog één keer van je zie, kan je in de keuken gaan eten. Foei, schaam je, een kind van negen jaar!! In Parijs lanceeren ze weer hoeden met een groote pleureuse, zooals in 1900. Dat geloof ik niet!! Laat kijken! Er zijn gelukkig nog dingen waar we ons over zouden verbazen De heer Eijlders releveert de historie. Gloedvolle rede van ds. Bik en hartelijke woorden van burgemeester Ritmeester. Gisteravond heeft in de Gereformeerde Kerk, Spoorstraat, uitgaande van het be stuur der Christelijke Schoolvereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen" de openbare herdenking plaatsgevonden van het 50-jarig bestaan van de Heldersche „School met den Bijbel". Hoewel de opkomst van belangstellenden niet slecht te noemen was, hadden wij ons dezen toch grooter gedacht. Om acht uur is het ds. Tollenaar, die den avond opent met het laten zingen van Psalm 150 en hiervan het 1ste vers (het bekende „Looft God, looft Zijn naam alom"), waarna hg voorgaat in gebed. Het is dan de voorzitter der vereeniging, de heer G. J. Eijlders, welke woorden van welkom richt tot diegenen, welke van hun belangstel ling deden blijken: dat is in de eerste plaats burgemeester Ritmeester en eveneens de ge meentesecretaris mr. dr. van Bolhuys en de inspecteur van het lager onderwijs, de heer Feringa. Spr. stelt hun komst in het bijzonder op hoogen prijs. Vervolgens heet hij hartelijk welkom de ver tegenwoordigers der Chr. Geref. Kerk, van de Vereeniging tot verbreiding der Waarheid, van het Leger des Hells en van de protestant Chr. Schoolvereeniging te Koegras en tenslotte van de Herst. Evang. Luthersche Kerk en de Geref. Kerk. De historie. Hierna brengt de heer Eijlders ons chroni- que-gewijze verslag uit van het wel en wee der Heldersche „School met den Bijbel", een ge schiedenis van niet minder dan een halve eeuw. Aan deze historie ontleenen wij het vol gende: Het was op den 19den December 1879, dat de heer W. Schoch, voorganger in het kerkje, dat thans nog staat in de Hoogstraat, een schrijven ontving van de Unie, gevestigd te Utrecht, om pogingen in het werk te stellen om ook in Den Helder een local comité te stichten. Al heel spoedig daarna werd een vergade ring, bezocht door een 70-tal personen, belegd, waarin de groote behoefte aan een „School met den Bgbel" uiteengezet werd. Dat de offer vaardigheid groot was, bewijst de som van 123.welke direct reeds bijeengebracht werd. Een maand daarna vervolgens 299. VAN MEURS, KONINGSTRAAT 95. Linnenbankjes 1.35 I Serre-, Tuin- en Fietsmanden 2.80 I Terrasstoelen 2.75 Waschm. m. st. 1.90 Bekleede Wiegen 4.20 EIGEN WERK, EENS ZOO STERK!! Voorts werd allerwege propaganda voor het gestelde doel gemaakt. Het was in September van het jaar 1881, dat men besloot voor de vereeniging de rechtsper soonlijkheid aan te vragen en wel onder den naam „Laat de Kinderkens tot Mg komen". Tot bestuurslid werd in Juni van het volgend jaar benoemd de heer C. A. Dekkers. Spr. had zich voorgenomen dezen pionier afzonderlijk toe te spreken, als zijnde de eenig-overgeble- vene van dit oude bestuur. Evenwel, 30 Mei j.1. verwisselde de heer Dekkers het tijdelijke met het eeuwige. De eerste school. Einde 1882 was een kapitaal van 1300.—- bijeengebracht en voor dit bedrag werd da grond voor een school aangekocht in de Ko ningstraat, hoek Koningdwarsstraat. Er komt dan schot in het werk en in Mei 1885 was het, dat de aanbesteding van den bouw opgedragen werd aan den heer A. Graaff voor de som van 5300.bestek en teekening door den archi tect van Wijngaarden. 17 Aug. van dat jaajfl had de eerste steenlegging plaats door ds. J« A. Klercq. Den 5den Mei 1886 had de langverwachts opening der school plaats. 241 kinderen ston« deen ingeschreven voor de dagschool en 10 voor den avondcursus. Aanwezig was o.a. bur gemeester Stakman Bosse. Boven de deur vaij de nieuwe school werd geplaatst het opschrift „School met den Bgbel". In Juni 1887 telt deze 284 leerlingen en reeds wordt gesproken over vergrooting der inrich ting. In September 1891 wordt de noodzakelijk heid van deze vergrooting dringend. Hiervooy is opnieuw 3000.noodig. Het bestuur wordt met 4 leden uitgebreid, zoodat de mogelijkheid wordt geopend, dat verschillende godsdiensti ge gezindten hierin zitting hebben. In 1892 kun nen geen kinderen meer worden toegelaten. Op 20 Juli 1892 vindt de nieuwe aanbeste ding plaats voor 4375.door den heer K, Zeeman en de heropening vond reeds plaats op 29 Augustus. In April 1903 overlijdt tot groote droefheid van allen, die met de school in aanraking kwa men, het eerste hoofd, de heer P. Adriaanse, na 17 jaar als zoodanig werkzaam geweest te zijn, Excelsior I Het gaat alles in stijgende lijn: zoo komt er in 1903 een cursus in Fransch, Duitsch en Ne- deriandsch op de Avondschool, er worden parallelklassen gevormd, terwijl in Februari 1905 een lokaal ingericht wordt voor de M.U.L.O.-afdeeling. 1 April 1907 wordt de heer J. C. Boon aan de school benoemd. Spr. zegt zoowel dezen als den heer P. Boon dank voor het zeer vele werk wat zij voor de „School met den Bijbel" gedaan hebben. In 1908 wordt wederom verbouwd. Eep tweede verdieping komt op de school, welke daü

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5