- HERMAi!S^ GEMENGD NIEUWS Tegen transpireeren Het mes en de alcohol. HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 13 JUNI iq-^Ö Doodelijk ongeluk aan boord. Jongen tegen een auto aangeloopen en gedood. Bij het zwemmen verdronken^ Een treinmachinist geëlectrocuteerd. Spoorwegarbeider door een trein gegrepen en gedood. Een verduistering van f 70.000. Een eerewacht van ijsco-wagens. WAAROM HERMAN NYPELS' Ernstige ontploffing in Limburgsche mijn. Aanvaring tusschen twee treilers uit IJmuiden in de Moray Firth. Aanvaring bij de Oranje sluizen. Rustig kopen De verkoop van Der Stürmer. Fabrieksbrand te Wormerveer. Vrachtauto met paarden tegen een boom gereden. De burgemeester van Haarlem in hooger beroep. Een reeds verongelukte overreden. Overval in een speelhol. Laat ze sjouwen Dierenmishandeling. Knaapje overreden en gedood. Geldkistje opgegraven door dieven. Vakbladen schrijven er over. Het aantal verschillende soorten REGEN JASSEN is bespottelijk groot. HERMAN NYPELS' Hevige mijngasontploffing. Kardinaal Haeyes erft. De ontploffing in den mijn-tunnel. Ernstig scheepsongeluk op de Donau. Visscherijb^richten 471e STAATSLOTER11 471e STAATSLOTERIJ Marine-Uniformen c Binnenland Noodlottige insectenbeet. Exloermond. De 40-jarige arbeider L. Stevens alhier werd op de werkverschaffing in de Staatsbosschen te Exloo door een insect aan den hals gestoken. Doordat hij later hiervan last ondervond, stelde hij zich onder behandeling van zijn huis arts. Onder hevige pijnen is de man door bloed vergiftiging overleden. St. is gehuwd en laat een vrouw met zes kinderen achter. Gistermiddag is aan boord van het Duit- sche stoomschip Pennland, in lading liggende in de Buitenhaven te Vlissingen, een ma troos door de winch gegrepen en tegen het dek geslagen. De man is bewusteloos naar het ziekenhuis Bethesda overgebracht waar hij kort na aankomst is overleden. Gisteravond omstreeks negen uur is een tragisch ongeluk gebeurd bij Naarden. Twee broertjes zaten aan den slootkant te vis- schen. Aan den overkant van den weg, aan de Muider Trekvaart, zat de vader, een Duitscher, de heer Wolf uit Hilversum. Een van de broertjes, de 12-jarige Carl, wilde'zijn vader iets vragen en wilde daartoe den weg oversteken. Hij zal uit de richting van Naar den een Auto naderen en wachtte even tot deze gepasseerd was. Hij verzuimde echter haar den anderen kant te kijken en liep par does tegen den auto van den heer T. B., uit Naarden, die van Muiden kwam. Het knaapje was op slag dood. De vader had met de jon gens den geheelen middag en avond ge- Vischt en wilde juist naar huis gaan. Vrijdagavond is in het zwembad te Sassen- heim verdronken de 22-jarige M. Basten, af komstig uit Middelbeers, werkzaam als leer ling-verpleger bij het St. Bavo-gesticht te Noord wij kerhout. De jongeman had zich, zonder de zwem kunst machtig te zijn en zonder daarvoor toe stemming te hebben verkregen, in het diepe bassin begeven. Hoewel onmiddellijk door den badmeester en andere personen werd gedoken, gelukte het eerst een uur later B. boven water te brengen. De levensgeesten waren toen ge weken. In den vroegen morgen is op het Centraal Station te Amsterdam een ernstig ongeluk gebeurd, dat het leven heeft geëischt van den ongeveer 50-jarigen machinist B. der Nedèr- landsche Spoorwegen. De man was te onge veer 6 uur ter hoogte van het eerste perron aan den arbeid op een locomotief, waarvan hij den vuurhaard oppookte. Hij gebruikte daarbij een ijzeren staaf, een z.g. vuurhaak, welk voorwerp, toen hij het op zijn plaats wilde leggen, in aanraking kwam met de electrische bovengeleiding. Het gevolg was, dat hij den hoogspanningsstroom door het lichaam kreeg en daardoor geëlectrocuteerd werd. Hij sloeg tegen den tender en is vermoedelijk onmiddel lijk dood geweest. De geneeskundige dienst, die dadelijk ge waarschuwd was, heeft nog geruimen tijd getracht de levensgeesten op te wekken, doch deze pogingen hebben niet meer mogen baten. v Gisterenochtend is te Velzen tusschen de halte Driehuis-Westerveld en den Zeeweg de 21-jarige ongehuwde wegwerker L. de Vries door een van Velzen komenden electrischen trein aangereden en op slag gedood. De onge lukkige wilde op zij gaan voor een van Haar lem komenden electrischen trein en heeft cjaarbij blijkbaar niet gedacht aan den op dat tijdstip van Velzen vertrekkenden electrischen sneltrein. Het lijk is naar het r.k. ziekenhuis ie IJmuiden overgebracht. Men meldt aan „Het Volk" dat er onregel matigheden gepleegd zijn met de kasgelden bij de diaconiegestichten der Nederduitsch Hervormde gemeente te Den Haag, door den regent-boekhouder, den heer Van H., tot een bedrag van ongeveer 70.000. Deze gestichten zijnt het Hervormd Wees huis en het Rusthuis. Het klassikaal bestuur, in kennis gesteld door den Kerkeraad, heeft den heer Van H. ontzet van kerkelijke bedieningen en ambten door hem bekleed en hem provisioneel ge schorst. De heer Van H. heeft zich bij de politie aangemeld. De heer Van H. heeft de verduistering ge pleegd gedurende een reeks van jaren. Wan neer hjj er mee begonnen was, kon men nog niet mededeelen, aangezien het boekenonder zoek nog niet beëindigd was. De regent-boek houder eigende zich voortdurend kleine be dragen, die hij voor zjjn eigen levensonder houd besteedde, en, hoewel hij zich niet aan buitensporigheden overgaf, liep de som dezer verduisteringen op tot een bedrag van onge veer 70.000. i Men moet een groot vertrouwen hebben ge steld in den regent, want eerst thans is bij het onderzoek der boeken het bedrog aan het Jicht gekomen. Daar de boeken overigens in órde waren, konden de verduisteringen ge makkelijk worden opgespoord. f De eerewacht van hockey-spelers met op geheven sticks bij het huwelijk van een col- a, heeft te Gouda een variant gekregen bij o echtverbintenis, welke een ijsverkooper Moot.-Toen het jofige paar 't stadhuis verliet {^d'jh'ét te schrjjdén door een haag van... ijsco-wagens, terwijf de collega's met uitbun- ütg feebol bet huweljjk iqlulden. De ongewone WtfewPifc wekte veel vröölijkheid en trok WianHHtTllinc - zoudt ge elders kopen als wij U uit volle keuze, alles kunnen leveren wat de moderne man verlangen kan? Kledingmagazijnen. Toonaangevend en niet duur. Twee dooden en een ernstig ge wonde. Gisteravond ongeveer 7 uur heeft te Heer len een mijnongeluk plaats gehad, dat wat het aantal slachtoffers betreft, erger is dan eenig ongeluk, dat de laatste jaren in de Neder- landsche mijnindustrie is gebeurd. Vermoedelijk doordat de middagploeg een lading dynamiet had achtergelaten, zijn drie arbeiders, toen zij in het gesteente van de steengang op de 250 meter-verdieping begon nen te boren, door een ontploffing verrast. De explosie had tot gevolg dat de gehuwde Ita- liaansche arbeider Tumelaire op slag werd gedood en een tweede Italiaansche arbeider, Metten, de ongehuwd was, zoo ernstig ge wond werd, dat hij overleed, toen men hem naar de verbandkamer van de mijn had over gebracht. De derde arbeider Bosman, een Ne derlander, dite in dezelfde ploeg werkte, werd door de weggeslingerde steenen op slag blind en kreeg ook verder ernstige verwondingen; men vreest voor zijn leven. Dr. Derckx, pastoor te Heerlen, daalde in de mijn af om den slachtoffers geestelijke bij stand te gaan verleenen. Het bericht van het ongeluk bracht te Heerlerheide, waar de slachtoffers woonach tig waren, diepen indruk te weeg. Een droe vige bijzonderheid was nog, dat de vrouw en towee kinderen van den arbeider Tumelaire in Italië wonen en dat het slachtoffer voor nemens was hen volgende maand te gaan be zoeken in Italië. De Raad voor de Scheepsvaart te Amster dam heeft uitspraak gedaan in zake de aan varing tusschen de stoomvisschersvaartuigen Clasina Luther IJM. 59 en Timor IJM. 491 in de Moray Firth, en de in verband daarmede door den Inspecteur-Generaal voor de Scheep vaart tegen de kapiteins van beide vaartuigen ingediende klachten. De Raad is van oordeel, dat deze aanvaring is veroorzaakt door verregaande zorgeloosheid en nalatigheid van den kapitein van de Clasina Luther IJM. 59. Terwijl hjj alleen de wacht had, is hij van de brug afgegaan en was er niemand, die zich met de navigatie bemoeide. De tegen de kapiteins der beide schepen in gediende klachten zijn gegrond. Wat de Timor IJM. 491 betreft, acht de Raad echter geen termen aanwezig een straf op te leggen. Hier was de kapitein zelf op de brug en waren de omstandigheden zoodanig, dat, al is dan het voorschrift van het Schepen besluit overtreden, de veiligheid der navigaite volkomen was verzekerd. Wat de Clasina Luther IJM. 59 betreft, is de toestand geheel anders. Daar had de kapi tein niet alleen, door alleen op wacht te zjjn, het voorschrift overtreden, doch had hij zelfs, op een oogenblik, dat zijn tegenwoordigheid op de brug dringend noodig was, de brug ver laten. De Raad acht dit een misdraging van zeer ernstigen aard, waarvan de gevolgen niet zijn uitgebleven. De Raad straft den gewezen kapitein van de Clasina Luther IJM. 59, door hem de be voegdheid te ontnemen om als kapitein te varen op een schip, als bedoeld bjj artikel 2 der Schepenwet, voor den tijd van drie maanden. Boot naar Harderwjjk ramt een sluisdeur, die afknapt en omslaat. Gisterochtend om negen uur is door een aanvaring ernstige schade aan één der sluis deuren van de Oranjesluizen bij Schelling- woudwoude toegebracht. Gelukkig heeft dit niet tot groote stagnatie voor het binnen- scheepvaartverkeer geleid. Het groote en nieuwe schip van de reederij Zwaag, de Nieuwe Veluwe, dat den dienst tusschen Amsterdam, Harderwijk en Elburg onderhoudt en omstreeks kwart voor negen van zijn ligplaats voor het Centraal Station was vertrokken, arriveerde omstreeks negen uur bij de Oranjesluizen eri voer, zooals ge woonlijk, de Zuidelijke kolk in. Wat er precies gebeurd is, valt achteraf moeilijk te contro leeren, doch toen de kapitein met de scheeps- telegraaf volle kracht achteruit seinde, is dit in de machinekamer begrepen als: volle kracht vooruit. Het gevolg was, dat de groote boot met volle vaart tegen de gesloten sluisdeur aan den kant van het Buiten-IJ stootte en de linkersluisdeur tengevolge van den schok uit den beugel gestooten werd en omsloeg. Onge lukkigerwijze bevond zich juist op dit oogen blik op de sluisdeur een voorbijganger, die met zijn fiets over de sluisdeur naar den over kant wilde gaan. Het was de 21-jarige werk- looze typograaf Wagter uit Amsterdam-Noord die tot zijn ontsteltenis de deur, waarop hjj zich bevond, plotseling onder zich voelde wan kelen en langzaam zag omzwaaien, tengevolge waarvan hij met een groote bocht met zijn fiets in het water terecht kwam. Gelukkig kwam hjj niet onder de sluisdeur terecht, want dan zou hjj hopeloos verloren zijn ge weest. Hij zag kans zich aan den nog boven water uitstekenden zijkant van de sluisdeur vast te klemmen, waardoor hjj zich boven water kon houden tot het personeel van de Oranje-sluizen, dat inmiddels met haken en ladders toesnelde, hem op het droge kon bren gen. Inmiddels stroomde het water met groote kracht van het Buiten-IJ de sluiskolk binnen. Het bleek gen gelukkige omstandigheid, dat men tengevolge van de consternatie, die de aanvaring had veroorzaakt, de geopende sluis deuren aan den kant van het afgesloten IJ is Purolpoeder het meest afdoende middel Reukwegnemend en verkoelend Strcorbus Wct: BiJ Apoth.en Drogisten nog niet had vastgezet. Tengevolge van den druk van het instroomende water sloegen deze sluisdeuren vanzelf dicht en was althans voor komen, dat het water uit het Buiten-IJ de Amsterdamsche stadsgrachten op een onge- wenscht hoog peil zou brengen. Nadat een onderzoek naar de oorzaak van het misverstand was ingesteld, wat weinig resultaat opleverde omdat de mededeeling van den machinist van de Nieuwe Veluwe, dat de scheepstelegraaf beneden volle kracht vooruit zou hebben aangewezen, terwjjl de kapitein verklaarde volle kracht achteruit te hebben geseind, niet te controleeren was, kon de boot langs de omgevallen sluisdeur haar reis ver volgen. Zij heeft practisch door de aanvaring geen enkele schade opgeloopen. Anders staat het met de sluisdeur, die bjjna geheel onder water is verdwenen, terwjjl slechts de zijkant, waaraan de scharnler- beugels bevestigd zijn, boven water uitsteekt. De aanvaring zou minder groote schade lieb- ben veroorzaakt indien die beugels niet wajren afgeknapt. Daardoor is de deur omgeslagen. Het lichten van het gevaarte, dat 35 40 ton weegt, zal slechts enkele uren duren, docji 't herstel van den beugel zal geruimen tijd Vor deren, aangezien deze te Amsterdam opnieuw gesmeed moet worden. Onmiddellijk is men begonnen het in den sluismuur gemetselde beugelgedeelte los te bikken. doet ge in HERMAN NYPELS' Kledingmagazijnen Veelzijdige sortering Keurige bediening En wat véél zegt: Vertrouwde prijzen Tegen den chef van den winkel van I j de N.S.B. in de Kalverstraat 050 boete geëischt. De rechtbank heeft de zaak behandeld tegen den bedrijfsleider van den N.S.B.-sigarenvijin- kel in de Kalverstraat, die het in Nederland verboden blad Der Stürmer van Julius Stret cher in den winkel in voorraad heeft gehad en verkocht. Begin Maart kwam door de vragen van het Kamerlid Boon aan het licht, dat dit blad in den winkel werd verkocht. De bedrijfsleider beweerde niet te weten, dat de verspreiding was verboden; het bleek, dat het blaadje! in de ruimte achter den winkel werd verkocht. Verdachte is thans ten laste gelegd, dat hjj het blad in voorraad heeft gehad en verkocht. Het bevatte artikelen en afbeeldingen, in hooge mate beleedigend voor een groep Van de Nederlandsche bevolking, n.1. de joden. Als getuige wordt gehoord mevrouw Boon v. d. Starp, de echtgenoote van het Kamerlid mr. Boon. Toen zjj vroeg, of Der Stürmer in de zaak te koop was, had verd. geantwoord: hier niet, maar wel in de achterkamer. Verd. verzocht haar het blad „een beetje weg te houden'',f omdat het niet openljjk uit den winkel mocht worden meegenomen. De officier van justitie acht het bewijs leverd, dat verdachte de bladen in voo; heeft gehad en verspreid, bladen die beleejdi- gend zjjn voor een groep van onze bevolkijig. Wat de strafmaat betreft, heeft spr. ier over gedacht den verdachte een onvoorwaar delijke gevangenisstraf op te leggen. Spr. wil echter rekening houden met verd. gunstige verleden, zoodat hjj wil volstaan met het eischen van een geldboete van 250 subs. 25 dagen hechtenis. Vonnis 18 Juni. Te Wormerveer heeft Woensdagnacht een groote brand gewoed in de opslagplaatsen van de oliefabriek De Toekomst, toebehoorend aan de n.v. Saenden, voorheen Bloemendaal en Laan. Dank zjj het krachtig optreden van de brandweer der gemeenten Wormerveer en Wormer hebben zij deze reeds na anderhalf uur kunnen localiseeren, waardoor de belen dende fabrieksgebouwen geen gevaar meer liepen. Verzekering dekt de schade. Vier paarden moesten worden afge- maakt. Donderdagochtend half zeven is een groote tractor met trailer, afkomstig uit Delden en geladen met 18 paarden, bestemd voor de markt te Gorinchem, op den Amersfoortschen straatweg nabjj den Panweg onder Zeist, in groote vaart tegen een boom gereden. De botsing was zoo hevig, dat de 40 centi meter dikke boom van de wortels werd los gescheurd. Daar de trailer maar niet de cabine tegen den boom botste, kwamen de chauffeur en een naast hem zittend persoon met den schrik vrij. De vrachtwagen zelf werd aan de rechterzijde totaal opengescheurd. Vier van de paarden moesten in deernis- wekkenden toestand naar het abbattoir te Zeist vervoerd worden, om aldaar te worden afgemaakt. De overige konden per auto naar hun plaats van bestemming worden door gezonden. De bestuurder, die slechts enkele uren nachtrust had genoten, is vermoedeljjk door slaap overmand geworden. Het gerechtshof heeft, in hooger beroep, de strafzaak behandeld tegen den heer C. M., burgemeester van Haarlem, die door de recht bank te Haarlem was veroordeeld tot een geldboete van f 2500.—, subs. 50 dagen hech tenis en intrekking van het rjjbewijs voor den tijd van een jaar, wegens het veroorzoken van dood door schuld. Het O.M. had f 5000.boete en intrekking van het rijbewijs gevorderd voor den tijd van een jaar. Verdachte ging van het vonnis in appèl. De proc.-generaal requireerde bevestiging van het vonnis: f 2500.— boete, subs. 50 dagen hechtenis en intrekking van het rij bewijs voor den tijd van een jaar. Arrest 25 Juni. Den 38-jarigen L. J. U., directeur van een lederfabrieij te Gilse Rijen, was dood door schuld en het veroorzaken van zwaar lichame lijk letsel ten laste gelegd. Verdachte zou volgens de tenlastelegging eerst een onbekend gebleven ongeveer 60- jarigen man, die door een auto was aange reden en zwaar gewond op den weg lag, voor de tweede maal hebben overreden, tengevolge van welke tweede overrjjding de man op slag werd gedood. Vervolgens zou verdachte in aanrijding zjjn gekomen met den zich in de nabijheid van den onbekenden man bevindeh- den G. Keulemans, bjj welke aanrijding deze zwaar lichamelijk letsel had opgeloopen. Verdachte ontkende onvoorzichtig gereden te hebben en wierp de schuld op den chauf feur van een vrachtauto, die plotseling dwars voor verdachte was overgestoken. Het O.M. achtte het aan geen twijfel onder hevig, dat de dood en het lichamelijk letsel door verdachte zjjn veroorzaakt. Een andere vraag is of er aan de zijde van verdachte grove schuld is. Het O.M. meent van wel, daar z.i. in den avond een snelheid van 75 km pfeV uur ongeoorloofd moet worden geacht. Sjjr. eischt 2 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 25 dezer. Een zwaar gewonde. In de buurtschap Geesteren onder de ge meente Tubbergen heeft na afloop van een bruiloft een ernstige vecht- en steekpartij plaats gehad, waarbij het mes en de alcohöl een groote rol hebben gespeeld. P. uit ijle buurtschap Langeveen heeft op een binnen weg ruzie gekregen met L. uit Geesteren, ën deze laatste heeft P. met een mes op tal vón plaatsen ernstig gewond. Over de linkerarm werd een wonde toegebracht van 30 cm, waardoor dit lichaamsdeel zeer waarschijnlijk verlamd is; in den hals een steekwond van 4 tot 6 cm; in de borst, been en hand eveneens steekwonden van 3 tot 4 cm. De politie heeft den dader des nacht van zijn bed gelicht en aan een scherp verhoor onderworpen. L. heeft een bekentenis afgelegd en is in verzekerde bewaring gesteld. P. moest wegens zijn ver wondingen worden overgebracht naar het zie kenhuis te Almelo. Het overdadige gebruik van alcohol moet aan deze steekpartij niet vreemd zjjn. Naar het mes, waarmede het mis drijf is gepleegd, wordt door de politie gezocht De politie verrast de spelers terwjjl de roulette nog draait. Bij de surveilleerende agenten van politie te Voorburg was ernstig vermoeden gerezen, dat in een perceel aan de van Woudestraat op den hoek van de van Pabstlaan een speelhol aanwezig was. Daarom heeft de politie Don derdagnacht met succes een inval in genoemd perceel gedaan. Daartoe was de omgeving van e-)Mhet perceel vooraf door de politie afgézet en acfüp hadden twaalf agenten, waarvan eenigen in burger, zich in twee auto's naar de van Wou destraat begaven. Bij aankomst bleek, dat een onverlichte auto, welke reeds eerder argwaan had opgewekt, oak nu weer bij den inrit van de garage stond. In deze auto bevond zich een man die de waoht hield, doch doordat de over val van de poiltie zeer snel in zijn werk ging, had hij geen gelegenheid de menschen die bin nen waren te waarschuwen. Toen dan ook de politie het huis was binnengedrongen trof zij acht menschen in een der vertrekken aan, bij wie de roulette nog lustig draaide. De spelers waren afkomstig uit Den Haag, Rrjswjjk en Amsterdam. Onder hen bevond zich ook de bekende Italiaan G. R. uit Den Haag, die eveneens de leiding heeft gehad van het speel hol in het perceel aan de Toussaintkade, waar de Haagsche politie onlangs een inval heeft gedaan en die ook betrokken was bjj de be- roovingszaak in een der Haagsche hotels. Bij den inval in het spelvertrek ontdekte de politie in den hoek van de kamer een lamp, die in verbinding bleek te staan met de auto die als wachtpost buiten stond. Zoodra er onraad was, moest de man, die in de onver lichte auto zat, op een knop drukken, waarna het licht in de kamer ging flikkeren. Ditmaal heeft dit middel evenwel gefaald en is de poli tie de spelers te vlug af geweest. Uw echte Hollandse jongens. Zolang er HERMAN NYPELS' Kinderkleding is: Geen koudje aan de lucht. Altijd netjes - nooit stuk. Toch goedkoop;- Vinken de oogen uitgestoken. De Roermondsche politierechter heeft den 36-jarigen arbeider H. B. uit Gemert, die zjjn vinken met een naald beide oogen had uitge stoken, om de vogels beter te doen zingen, wegens dierenmishandeling tot een maand gevangenisstraf veroordeeld. De officier van justitie had drie maanden gevangenisstraf geëischt. Donderdagmiddag omstreeks vier uur heeft te Emmerschans een auto-ongeluk plaats gehad, waarbij een 3-jarig zoontje van het echtpaar Rengers om het leven is gekomen. Het kind stak den weg over achter een turf- wagen toen uit de richting Emmen een luxe auto, bestuurd door den heer A. Roossien uit Emmen naderde. Het kind werd gegrepen en was op slag dood. De bestuurder van den auto treft schuld. geen Dezer dagen heeft te Raamsdonfcveer een diefstal plaats gehad, waarbij een ijzeren geldkistje, inhoudende 300 aan bankbiljet ten, een spaarbankboekje en enkele polissen, toebehoorende aan P. V. in de Koningstraat, is ontvreemd. De diefstal, welke kort na Pinksteren moet zijn geschied, is eerst heden bekend geworden. De heer V. had veiligheidshalve het kistje in het achter zjjn huis staande schuurtje in den grond gegraven, in verband met het feit, dat hjj eenigen tjjd bjj zjjn kinderen in den Haag ging doorbrengen. Bij zjjn terugkomst kwam hjj Woensdag tot de ontdekking dat het schuurtje open gebroken was en dat het geldkistje opgegraven was. Onmiddelljjk stelde hij de marechaussee van den diefstal in kennis. Er werd onmiddelljjk een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch zulks leverde tot nog toe geen resultaat op. Wij voeren alléén de kwaliteiten: Kleurecht en waterdicht. Prijzen beneden Uw verwachting. Kledingmagazijnen. Buitenland 30 dooden, 28 gewonden. 30 mijnwerkers zijn gedood en 28 gewond tengevolge van een gasontploffing, welke zich heeft voorgedaan in de kolenmijn te Ohtani (prov. Foekoeoka). De overleden bankier John Whalen heeft de helft van zjjn fortuin, dat geschat wordt op 1.346.252 dollar, nagelaten aan kardinaal Hayes. GOUD UIT ZEEWATER. Voor de Académie des Sciences te Parijs gehouden over zjjn proces tot winning van heeft de geleerde Georges Claude een lezing gehouden over zijn proces tot winning van goud uit zeewater. Op een reis in het noorden van de Stille Zuidzee heeft hjj op verschillende diepten water geput en er met speciale apparaten het goud aan onttrokken. Na zjjn terugkeer in Frankrijk heeft hjj een zorgvuldige analyse ondernomen, welker uitkomst teleurstellend was. Er bleek slechts 1/10 milligram goud uit een kubieken meter zeewater te winnen, ter waarde van 0.2 centimes. Men doet derhalve verstandiger, als men goud uit zee wil winnen, het uit gezonken schepen te halen. Inlandsche arbeiders hebben met doods verachting een nog grootere ramp voor komen. Batavia. Aneta verneemt nog nader omtrent de ontploffing in den mjjntunnel te Pagaran Siajoe dat de firma Erdmann Sielcken, directie van het mijnbouwbedrijf Moeara Si- pongi, telegrafische berichten heeft ontvangen, waaruit valt op te maken, dat de explosie geen belangrijke stagnatie in het bedrijf zal veroor zaken. Is. N. A. A. Smets van de afdeeling mijninspectie zal zich per vliegtuig van de Knilm naar Pakanbaroe begeven om een voor onderzoek in te stellen. Een verslaggever van de Deli-Ct. meldt nog, dat bij de mijnramp te Pagaran Siajoe Inland sche arbeiders, onder wie lichtgewonden wa ren, met ware doodsverachting reddingwerk heben verricht. Dank zij het kordate optreden van deze menschen hadden geen verdere ont ploffingen plaats, daar zij bedreigd door vuur en gevaarlijke dampen nog niet ont plofte kisten dynamiet in veiligheid brachten. Overal in de omgeving heerscht diepe versla genheid. De porzaak van de explosies is nog niet bekend geworden, doch een onderzoek is ingesteld. (Aneta), Een schip tegen een pjjler van een Weensche brug te pletter gevaren. Vermoedeljjk acht dooden. Het passagiersschip Wien, van de Donau Scheepvaartmaatschappjj, is Donderdagmid dag te Weenen tegen een pijler van een brug gebotst. Het schip had den stroom mede en het voer op volle kracht, zoodat de botsing zoo hevig aankwam, dat het in tweeën brak. Na eenige oogenblikken waren de beide stuk ken van het schip in de diepte verdwenen. Twee leden van de bemanning sprongen tijdig over boord en konden gered worden, doch de rest van de bemanning verdween met het schip in de diepte. Er waren geen passagiers aan boord, aangezien het schip op weg was om te bunkeren. Men is onmiddelljjk begonnen met het ber gingswerk. De belangstelling voor het onge luk was zeer groot en een geweldige menigte sloeg van de brug en de oevers af, de werk zaamheden gade. Nader wordt gemeld: Het blijkt, dat zich 32 personen aan boord van de Wien bevonden. Het meerendeel hier van kon gered worden. Donderdagavond wer den er nog acht personen vermist. Het Is waarschijnlijk, dat het keukenpersoneel, be staande uit vijf vrouwen, is omgekomen. Een stoker van het schip, die zich gered had, door zich aan den pjjler van de brug vast te klampen, verklaarde, dat het schip moeilijkheden had met den sterken stroom en dat het hoe langer hoe meer in de rich ting van den brugpjjler werd gedreven. Hoe wel- men alle pogingen in het werk stelde om een botsing te voorkomen, slaagde men daar niet in. Het schip kwam in de breedte tegen den pjjler en het brak onmiddelljjk. Ook de kapitein heeft zich kunnen redden door zich aan den pjjler vast te klampen. Volgens hem was het niet mogeljjk het schip te houden in den sterken stroom. 11 Juni. Door korders: Tongen Slips Tarbot Schol I Schol II Scharren Door haringvisschers: Versche haring Geep Door garnalenvisschers: Levende garnalen 12 Juni. Tongen Slips Schol I Schol II Scharren Door haringvisschers: Versche haring Geep Door garnalenvisschers Levende garnalen p. kg. 0.55—0.35 o 0.150.08 0.60—0.50 p. kist 5.404.80 2.20—1.70 ii ii 2.251.75 p. tal 1.20—0.80 15.00—7.00 p. lit P- kg. I» p. kist 1.50—1.25 0.50—0.33 0.15—0.06 5.104.40 2.00—1.50 2.40—1.— p. tal 1.40—0.80 8.00—6.00 p. lit 1.50—1.25 (Niet officieel) 5de klasse, 16de iyst Trekking van Donderdag U Juil, Hooge Prijzen 38 31.000.- 16605 10.000.— 17376 tilr 1.000— 3006 3831 10195 16120 ïBinn I 400- 1006 1637 3955 5560 «na 11931 14641 18789 18990 8314 8939 200— 347 3177 5015 6347 145qn 100- 1117 1913 4117 4136 4264 441,,, 5306 7349 9030 10016 10600 11602 livo, 51,18 12872 14183 15358 18315 18473 18636 looaj 12148 Prjjzen van 70— M 195 213 224 225 254 301 562 875 998 1118 1166 1171 1213 1412 1995 2725 3102 3657 1299 1981 2656 3039 3627 1443 2146 2732 3103 3743 1578 2451 2777 3192 3879 1223 1640 2484 2897 3302 3910 494 1224 1833 2529 29U 3332 4893 5805 6496 6809 7407 8326 9143 4917 5843 7429 8539 9150 9864 10054 1231 1239 1946 1965 2546 2551 2918 2961 3611 3625 3990 4047 4144 4297 4370 4563 4865 5149 5157 5342 5451 5460 5614 5871 5995 6069 6137 6371 6492 6505 6601 6609 6628 6667 6692 6872 6917 7016 7207 7250 7312 7691 7848 7876 7912 7929 8160 8615 8899 8940 9013 9023 9036 9276 9315 9396 9440 9453 9821 10302 10345 10350 10353 10373 10465 10520 10534 in,,, 10549 10551 10642 10648 10672 10690 10771 S 10909 11082 11166 11294 11354 11519 U545 S 11625 11723 11735 11822 11825 11907 11016 1S 11977 12055 12092 12167 12247 12281 12381 m,? 12536 12558 12673 12768 12863 12967 12988 nnoJ 13069 13117 13177 13358 13372 13383 13424 rS 13690 13762 13862 13911 13956 14005 14065 140S 14295 14443 14472 14617 14661 14710 14725 147», 14797 14985 15063 15267 15291 15299 15316 i«QI 15407 15453 15487 15562 15576 15647 15689 lvm 15757 15814 15921 15964 16197 16198 16252 16290 16293 16510 16581 16668 16712 16726 16786 16919 17137 17142 17143 17331 17513 17558 17569 1788? 17969 18273 18540 18691 18751 18912 19016 19064 19092 19141 19184 19245 19318 19384 19499 19504 19564 19611 19637 19653 19888 20092 20194 20294 20372 20482 20522 20589 20731 20794 20797 20877 20937 15 249 515 842 1073 1167 1436 1515 1692 1886 2015 2183 2297 2554 2694 3027 3363 3571 3941 4116 4279 4810 5148 5554 6142 6316 6458 25 339 570 905 1083 1206 1454 1522 1724 1899 2035 2189 2317 2584 2703 3028 3394 3592 3948 4167 4323 4897 5267 5574 6150 6348 6524 6789 6744 6958 7255 7260 7512 7536 7768 7775 8100 8136 8259 8268 8613 8650 8826 8900 9217 9252 9437 9459 9660 9665 9768 9776 53 393 596 913 1100 1238 1465 1535 1797 1930 2037 2190 2327 2593 2766 3157 3426 3619 3951 4210 4397 4928 5310 5638 6177 6352 6542 6838 7115 7275 7550 7796 8169 8292 8685 8901 9265 9500 9666 9785 Nieten 117 421 651 924 1101 1332 1466 1550 1800 1940 2048 2198 2426 2601 2801 3180 3431 3952 4211 4417 4987 5411 5697 6239 6422 6582 6845 7143 7336 7623 7810 8172 8294 8748 8962 9353 9565 9686 9822 130 424 679 971 1115 1356 1468 1555 1803 1963 2085 2199 2470 2605 2881 3182 3473 3671 3971 4235 4473 5018 5438 5711 6260 6431 6585 6861 7175 7370 7654 7890 8193 8319 8781 8996 9358 9580 9701 9904 204 430 715 979 1121 1369 1478 1685 1826 2000 2106 2209 2477 2623 2891 3186 3475 3684 3987 4248 4615 5026 5478 5869 6289 6432 6647 6871 7227 7409 7668 8008 8199 8442 8785 9049 9375 9585 9730 9913 205 455 722 1029 1152 1406 1501 1689 1831 2001 2116 2248 2478 2633 2976 3317 3481 3855 4059 4256 4635 5091 5489 5880 6292 6439 6650 6926 7229 7455 7739 8077 8224 8544 8786 9096 9421 9624 9734 I 239 483 783 1063 1155 1430 1514 184Sj 2010j 2148 2274) 253 J' 2689! 30221 33391 35211 3881 4084 4276 4716; 5110; 5536| 5916! 6305. 6453 6665 72481 7466 7750' 8093 82341 8559) 88091 9120 9426 9639! 97371 9936 100041 10027 10053 10158 10198 10216 10236 10281 10288 10289 10331 10365 10423 10439 10483 10488 10495 10508 10542 10579 10624 10671 10675 10714 10722 10761 10910 10960 11001 11012 11016 11033 11113 11131 11137 11145 11179 11193 11264 11317 11325 11364 11375 11386 11388 11396 11420 11454 11478 11484 11491 11511 11515 11631 11633 11682 11720 11796 11834 11836 11872 11879 11909 11921 11983 12010 12015 12024 12032 12070 12074 12091 12135 12218 12263 12418 12435 12460 12478 12482 12519 12537 12560 12564 12608 12642 12649 12668 12712 12785 12803 12810 12812 12814 12821 12864 12874 12951 12973 12985 13003 13249 13266 13308 13320 13323 13352 13353 13378 13391 13402 13404 13411 13467 13480 13484 134S2 13605 13608 13623 13637) 13662 13702 13707 13724 13739 13740 13807 13850; 13882 13891 13957 13972 13976 13989 14014 14033 14048 14061 14064 14076 14084 14165 14181 14203) 14300 14357 14373 14382 14388 14401 14412 14422; 14462 14560 14566 14573 14583 14657 14718 14732 14763 14773 14857 14884 14903 14956 15042 15122 15147 15162 15164 15172 15211 15215 15289 15351. 15405 15431 15440 15478 15493 15504 15607 15633] 15634 15664 15688 15695 15713 15720 15733 15763) 15765 15833 15869 15899 15906 15954 15988 15996. 16060 16084 16110 16135 16154 16182 16240 162461 16255 16279 16284 16295 16316 16392 16398 16429; 16457 16516 16543 16596 16624 16813 16870 169421 16975 16982 17013 17067 17101 17111 17135 17136) 17139 17168 17257 17291 17294 17304 17342 17352, 17353 17463 17478 17483 17508 17533 17547 17563) 17581 17616 17621 1764Ó 17673 17682 17729 17752, 17757 17828 17847 17924 17932 17996 17999 18011 18016 18074 18093 18121 18125 18126 18148 1815» 18167 18211 18249 18258 18281 18325 18419 18425 18450 18497 18511 13554 18577 18609 18637 l®»* 18709 18721 13723 18732 18844 18892 18905 1»»"; 18935 18936 18975 18998 19029 19031 19046 18U»a, 19085 19096 19105 19162 19164 19234 19265 1»J» i 19336 19339 19352 19413 19422 19467 19474 i»w 19509 19512 19540 19550 19567 19598. 19641 19737 19810 19813 19835 19852 19882 19925 2W 20118 20123 20139 20146 20149 20170 20197 zu 20234 20254 20274 20283 20302 20318 20322 2W 20358 20394 20443 20452 20543 20604 20634 2w 20663 20664 20730 20754 20807 20895 20936 t 20981 Verbet. 5de klas, 15de lijst: 2846 m. t 70.—: 8522 m. z. 8521; 15985 ontbreekt. (Niet officieel) 5de klasse, 17de lijst Trekking van Vrijdag 12 Juni 1936 Hooge Prijzen 16549 70.met premie van 3000— 100.— 12607 Prjjzen van 70. 411 480 1254 1329 1429 1663 2017 2« 2822 3547 4088 4142 5087 5147 5674 65» 6687 8871 8879 8917 9546 10106 10417 104 11035 13336 13371 13390 14557 15961 15978 172 18354 20232 20326 20365 20460 Nieten ,7qg 324 446 710 1606 1728 2152 2700 2 2937 3962 4073 4158 4852 5557 5955 W 7503 7483 7526 7811 8159 8340 C354 8893 9387 9709 9722 9998 10750 11398 Ij1 13043 13265 13370 13784 14063 14265 14341 34761 15174 15256 15501 16404 17247 17460 18060 18152 18610 18884 18956 19189 19273 1 19923 19985 20094 20335 20621 bieden U de beste waarborg van goede pasvorm prima laken en billijke prijs Vervaardigd op eigen ateliers.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6