SF Het Zangersfeest. Abonneert II op dit blad J!cd Jfecé zet Stadsnieuws iiCo Pi Si© Uit het politierapport tweede blad heldersche courant van dinsdag 16 juni 19,36 KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 Onze Ford-Schiphol-excursie. Den Helder als gastvrouw van den Bond van Gemengde Zang verenigingen in Noord-Holland. Een druk bezochte receptie; hartelijke woorden van burgemeester Ritmeester en een geslaagde samenzang voor het stadhuis. De Heldersche koren maken op het Middag-feest een goeden beurt. Een eere-avond met ver-j rassingen als waardig besluit. MOOI GEBRUINDE HUID Lichi op voor alle voertuigen. Dinsdag 16 Juni21.52 uur Woensdag 17 21.53 uur De Inspecteur van het Lager Onderwijs zal op 17 en 24 Juni, 1 en 8 Juli verhinderd zijn spreekuur te houden. Onze vroegere stadgenoote Mej. C. A. Mets, leerlinge aan de Nutskweekschool te Haarlem, slaagde Zaterdag jL voor de Acte L. O. NEUTR. BIJZ. KWEEKSCHOOL DEN HELDER. Zaterdag 13 Juni zijn geslaagd de heeren: A. de Best, D. Bosman, C. A. Koopman en W. Koorn. OPENING RUSTHUIS „PARKZICHT". De redevoeringen, die morgen, bij de offi- cieele opening van het rusthuis „Parkzicht" Worden uitgesproken, zullen door de H.R.C.O. over de stadslijn hoogst waarschijnlijk worden Uitgezonden. De uitzending begint dan om ongeveer 10 tnin. over half drie. DE INDISCHE MAIL. De speciale boottrein met post en passagiers, ln aansluiting op het motorschip Marnix van St. Aldegonde, zal Donderdag 18 Juni, 10 u. 2 te Amsterdam aankomen. OPBRENGST COLLECTE DOIIUS RIJKERSFONDS. De opbrengst van de collecte voor het Dorus Rijkersfonds bedraagt 570.88%. Het Comité is over dit resultaat zeer tevre den en dankt allen hartelijk voor de gaven. ALGEMEENE VERGADERING VAN AANDEELHOUDERS N.V. „ZEEBAD HUIDUINEN". Wij vestigen de aandacht op de morgen (Woensdag)-avond te houden Algemeene Ver gadering van Aandeelhouders der N.V. „Zee bad Huisduinen". Genoemde vergadering vindt plaats in het Hotel Pension te Huisduinen en vangt aan te 8.15 uur. CONCERT HARMONIEKAPEL „WINNUBST". Hedenavond, bij gunstig weer, geeft de Harmoniekapel „Winnubst", onder leiding van den heer H. B. Schenkels, directeur, het tweede zomer-concert in het Julianapark van Êu30 tot 10 uur. Programma: 1. Marche De L'Avenir Fr. Rousseau 2. Le Diamant Noir, Ouverture Fr. Popy 3. „Wiener Burger" Walzer C. M. Ziêhrer 4. Eanis Angêlicus C. Franck 6. Fackeltanz C. Meyerbeer 6. Slavonic Rhapsody C. Friedemann t. Marsch. Finale. HET HELDERSCHE ZWEEFVLIEGTUIG IS BIJNA GEREED. Het eerste product van de Heldersche Zweefvliegclub goedgekeurd. Zooals men weet is vorig jaar, op initiatief Van den heer Sanders, hier ter stede een fcweefvliegclub opgericht. Reeds dadelijk bleek er flinke animo voor deze club te bestaan, getuige de ongeveer 60 leden die toetraden. Gedurende den geheelen winter heeft zij naar stig gewerkt aan het eerste vliegtuig, een Zög-lin 10% meter type, dat zij binnenkort hoopt uit te brengen. Onder leiding van den adjudant vliegtuigmaker H. Möller en van den burgervliegtuigmaker Bravenboer, naar teeke- hingen van den heer Lookman, leeraar aan de Ambachtsschool, is men aan het werk gegaan en met succes, want dezer dagen smaakte de H.Z.C. het genoegen, dat het toestel door den heer v. d. Heide, inspecteur van den Rijks- Studiedienst voor de Luchtvaart goedgekeurd werd. Het toestel, dat geheel op het boven lokaal van de voormalige fabriek van de gebrs. Meyer aan de 2e Vroonstraat gemon teerd is, is op de bekleeding na gereed en werd juist Zaterdag jl. naar het Vliegkamp de Kooij vervoerd om het af te werken. Hier mede zal hoogstens een week gemoeid zijn, zoodat het eerste zweefvliegtuig door Helder sche handen vervaardigd, spoedig klaar zal zijn. Het zal daarna door een expert inge vlogen worden en naar wij vernemen zal dit de heer Meyer, secretaris van den Bond van Nederlandsche Zweefvliegclubs zijn. De juiste datum, waarop dit zal geschieden, is nog niet bekend, doch wij hopen dien tijdig te kunnen publiceeren opdat belangstellenden in de ge legenheid zullen zijn om het eerste Heldersche Zweefvliegtuig in de lucht te zien zweven. Toen wjj het toestel dezer dagen bezichtig den, hebben wij vol lof gewaagd van dit keu rig staaltje werk. Trouwens de genoemde in specteur heeft de vereeniging een compli mentje gemaakt en o.a. gezegd, dat het goed te zien was, dat vakmenschen hier de leiding gehad hebben. Van hen, die den meesten ar beid aan het toestel gehad hebben mag hier wel genoemd worden R. Steeman, die zich vooral ten aanzien van de stabilo en de roe ren verdienstelijk heeft gemaakt. Het zweeftoestel kan door 3 verschillende Starts het „luchtruim kiezen". Ten eerste door middel van een stalen kabel, welke achter een auto bevestigd wordt, ten tweede door een gummikabel, welke echter zeer duur is (reden waarom de H.Z.C. er niet over beschikt) en ten derde door middel van een lier. De eerste starts van het vliegtuig zullen wel met behulp van den stalen kabel en den auto plaats vin den. Zoo ziet men, dat de eerste Heldersche Zweefvliegtuigclub levensvatbaarheid heeft. plannen bepalen zich niet allen tot dit Zögiin-10% meter-type, doch na dit toestel zal men beginnen met den bouw van het Zöglin- model 12 meter, dat over een cockpit beschikt e« meer prestatie levert (lestoestel). In het verre verschiet ligt dan nog heb voornemen °m een nog grooter prestatievliegtuig te bou wen, doch voorloopig zullen de leden wel heel blij zijn als zij met het toestel, dat weldra ge reed is, een tochtje zullen kunnen maken. Want voor zij daar aan toe zijn, zullen zij nog heel wat moeten „lessen". We wenschen de jonge club, die onder voor zitterschap staat van den luitenant ter zee Guilonard, veel succes toe. „HELDERS GEMENGD KOOR". Uitslag der Verloting ten bate van het Zangersfeest. 1920 36 1311 13 1948 9 1678 31 249 15 1825 25 473 18 483 11 95 38 1130 2 563 22 4 32 370 23 1226 16 1281 12 1428 27 1044 30 1955 3 1080 21 846 1 1275 37 501 26 319 8 743 33 150 35 971 7 714 5 246 10 1459 24 257 19 1241 6 289 28 1153 29 82 34 88 4 900 20 270 14 1545 17 De prgzen kunnen worden afgehaald bij den heer S. Dijkshoorn, „De Toko", Kanaalweg, tot -ih met 1 Juli; na dien datum vervallen ze aan de Vereeniging. REEDS MEER DAN 20 JAAR DE BEKENDE NAAM VOOR HET BESTE FOTOWERK Morgenochtend om 8 uur vertrok voor het kantoor van de Heldersche Courant. De koffie-maal'jjd op Schiphol gaat door. Morgenochtend om 8 uur hopen we onzen tweeden tocht aan te vangen, en met een viertal touringcars voor ons kantoor te vertrekken. Wij twijfelen er geen oogenblik aan, wanneer ook het weer wat gunstig is, dat we ook nu weer een prettige dag met onze excursisten zullen hebben. Natuurlijk komen onze excursis ten weer in de beste stemming naar de Koning straat, want een prettige sfeer schept men door goedgehumeurd den tocht aan te vangen. Wij verzoeken de deelnemers niet ln de autobussen te stappen alvorens door een der leiders, de heeren Koning en Bijlsma, de indeeling bekend gemaakt is. Als alle deelnemers om uiterlijk vijf minuten voor achten present zijn, kun nen we op tijd vertrekken. Men vergete niet het bewijs van deelname mee te nemen. De goedkoope maaltijd kan wederom door gang vinden. Zij, die zich dus hebben op gegeven, vinden morgen om twaalf uur de tafel gedekt, de anderen, die hun twaalf uurtje bij zich hebben, vinden de koffie gereed. Tot morgenochtend, dus, dames en heeren. f Pf 11 i v AV, m mmm 'Itflil I jfci De Samenzang voor het Stadhuis. Zondag heeft het 27ste Zangersfeest van den Bond van Gemengde Zangver- eenigingen ln Noord-Holland alhier plaatsgevonden, waaraan door een groot aantal koren uit deze provincie is deel genomen. Zoowel de receptie ten raadhuize als het middag- en avondfeest kunnen als vol komen geslaagd beschouwd worden en onze stad, die voor de eerste maal de eer genoot als gastvrouw voor de Bondsleden op te treden, heeft dit ongetwijfeld ge daan op een wjjze, die men zonder meer eervol mag noemen. Om 1 uur 's middags werd het Zangersfeest aangevangen met een carillonconcert, gege ven door onzen stadsbeiaardier Tj. Joh. Dito, op het klokkespel van het Monument voor het Nederl. Reddingwezen op het Helden der Zeeplein. Hoewel de weersomstandigheden bedenkelijk waren (er viel zelfs op dien tijd af en toe reeds een heel fijn motregentje, dat evenwel niet doorzette) viel te constateeren, dat de Heldersche burgerij niet thuis geble ven was: reeds toen stond een groot publiek opgesteld aan beide zijden van het Raadhuis en eveneens langs de kanaalkanten. De receptie. Terzelfder tijd vond een recepUe ten Raad- huize plaats, alwaar het eere-comité, de Co mité-leden en de besturen der vele vereeni- gingen door het College van B. en W. ont vangen werden. Zoowel de hall als de ontvangzaal waren door personeel van den Plantsoenendienst op waarlijk artistieke wijze gedecoreerd met bloemen en planten, hetgeen vanzelfsprekend een stimulans gaf aan het feestelijk karak ter van deze receptie. Successievelijk kwamen de dames en hee ren binnen en al spoedig bleek, dat er ook bij onze Heldersche autoriteiten belangstel ling bestaat voor den zang: het is ons niet mogelijk een eenigszins volledige opsomming te geven, van hen, die naar de Kerkgracht gekomen waren, doch daar waren behalve het voltallige college en de garnizoenscomman dant, hoofden van nagenoeg alle takken van dienst en de directeuren van eveneens verre weg het grootste aantal Heldersche muziek- en zangvereenigingen. Rede burgemeester Ritmeester. Te kwart over 1 gaf de heer F. van der Mey het woord aan den eersten spreker, bur gemeester Ritmeester. Na woorden van hartelijk welkom in Den Helder tot de aanwezigen te hebben gericht, merkt spr. op, hoe verheugend het is, dat de Bond, voor het houden van zijn 27ste Zan gersfeest, Den Helder heeft uitverkoren, iets waarvoor het ongetwijfeld dankbaar zal zijn. Wat den volkszang in het algemeen in Ne derland betreft, moet spr. meer pessimisti sche klanken laten hooren: een belangrijk deel van ons nationaal program bestaat nog steeds uit schoone liederen als „Adieu, wij moeten" en „Wij zijn niet bangen het is juist tegen déze mentaliteit, dat de Bond zijn opvoedend werk verricht. Het is een van zijn voornaamste doelstellin gen eenmaal per jaar het volk te doen hoo ren wat goede volkszang is, hoe men het goede lied behoort te zingen, het lied, zooals men dat o.a. bij onze Oostelijke naburen hoort. Burgemeester Ritmeester besluit zijn korte, doch inhoudsvolle rede, dat ook dit Zangers feest een aansporing moge zijn terug te kie ren tot het goede Nederlandsche lied, het welk de Bond propageert. Rede van den heer Van Loo. Het is hierna, dat de heer L. van Loo, voorzitter van het Hoofdbestuur van den Bond en lid van het Uitvoerend Comité, het woord verkrijgt. Deze spreker uit zijn blijd schap over de waarlijk voortreffelijk mede werking en ontvangst door het Gemeente bestuur van Den Helder, welke door het Bondsbestuur op hoogen prijs wordt gesteld. Hij vervolgt met een woord van propagan da voor den zang: nog te veel bestaan de koren uit oudere leden en het is juist de jeugd, die het besef van de waarde van goe den volkszang bijgebracht dient te worden. Hij is er voorts van overtuigd, dat dit 27ste Zangersfeest niet voor de eerste en laatste maal hier in Den Helder gehouden zal worden en spreekt nu reeds de hoop uit, dat de ont vangst dan wederom op een dergelijke wijze mag plaatsvinden. Het woord wordt hierna nog gevoerd door den eere-voorzitter van den Bond van Ge mengde Zangvereenigingen in Friesland, den heer Riemersma, een goeden bekende, zoowel in Friesche als Noordhollandsche zangers kringen, welke de hoop uitspreekt, dat dit Bondsfeest een volkomen succes moge wor- vonden. Op voorstel van burgemeester Rit- den en eveneens woorden van aanbeveling doet hooren voor den vaderlandschen zang in zijn ruimste beteekenis van het woord. Wat de buiten-wachtenden betreft, dezen hadden een teleurstelling ondervonden. Op voorstel van burgemeester Ritmeester, had men namelijk besloten, dat ook zij, die voor het Raadhuis opgesteld stonden, de binnen gesproken woorden zouden kunnen volgen, hetwelk zou geschieden via de versterkings installatie van den heer Van Baaren. Op het kritieke moment faalde genoemd apparaat evenwel volkomen, zoodat er van een uitzen ding niet kwam. Hetgeen wel heel jammer was. v De samenzang. Voor het bordes staan thans de koren opgesteld, een respectabel aantal zangers. Ook de belangstelling van het publiek is inmiddels van groot formaat geworden. Dan, om half twee vangt de samen zang, een der interessantste gedeelten van den dag, aan! Gezongen worden respectievelijk het „Heb Zonne", van Frieso Molenaar, „Ons lied van de Zee", van P. Hartog, en het „Driekoningenlied". De koren, welke zongen onder leiding van den bekenden dirigent R. Sasburg, uit Benningbroek, hebben uitermate ver dienstelijk werk verricht en met name dit Intermezzo is een succes geworden. Prachtig klonken deze stemmen, vol en beheerscht en hoewel er met name voor den samenzang van een zoo groot aantal koren heel wat komt kijken, mag hier ge rust gesproken worden van een vocale eenheid. Een eenheid, die met name in dat prachtige „Lied van de Zee" tot uiting kwam. Zoowel op het balcon van het Raadhuis als door de rondom geschaarden werd met groote aandacht deze demonstratie gevolgd en aller wegen kon men constateeren, dat het gebo dene op hoogen prijs werd gesteld. Te kwart voor 2 klonken de laatste klanken van het „Driekoningenlied", waarmede tevens het einde daar was van het eerste gedeelte van dit Zangersfeest. Het middagfeest In „Casino". Het was in een tot de laatste plaats toe be zette Casino-zaal, waarin men des middags wachtte op de prestaties der vele koren, zoo wel afzonderlijk als tezaam, en waarbij wij onder de aanwezigen wederom een zeer groot aantal autoriteiten mochten ontdekken. Alvorens men tot het vocale gedeelte over ging was het wederom burgemeester Rit meester, die een kort openingswoord sprak. Voornamelijk om reden, dat de geluids installatie niet had gefunctionneerd en dat zoodoende het gesprokene door buitenstaan ders niet gevolgd was kunnen worden, rele veert spr. nog even wat door hem met be trekking tot den volkszang dien middag ge zegd is, en wijst erop, dat in feite de volks zang gelijken tred behoort te houden met de cultuur van een volk. Hij heet ook thans weer in het bijzonder de aanwezigen hartelijk wel kom. Ook de heer L. van Loo beklimt nog even het podium en spreekt woorden van propa ganda voor den Nederlandschen zang. Hij dankt voorts allen, die zich, op welke wijze dan ook, hebben beijverd om dezen dag te doen slagen. In het bijzonder noemt de heer Van Loo de leden van het comité en eere comité en de heeren Leewens en J. Sluis, welke den zang te beoordeelen hebben. Het programma. Hierna volgt het zeer uitgebreide program ma, dat eerst over 6 uur beëindigd werd. Gezien de grootte van dit programma zul len wij ons slechts bepalen tot een zeer be knopt overzicht van het gebodene. De lange rij der koren werd geopend met een plaatse lijke représentant en wel „Helders Gemengd Koor", o.l.v. den heer F. van der Mey. Het zong achtereenvolgens „Ave Verum", van Gounod, en „Lach en Bloemen, Dans en Zang" van Olivier Koop, en met name in het eerste bleek,- dat men met dit koor voor den dag mag komen. Gedragen en zeer zuiver klonk dit magnifieke lied. In het tweede gaf men de cadans uitstekend aan, doch hier wreekte zich de omstandigheid, waaraafi na genoeg alle koren dien middag leden: gebrek aan mannenmateriaal. Afgezien hiervan vond echter ook dit nummer een waardige ver tolking. Volgde „Zang en Vriendschap" uit Ven huizen, o.l.v. den heer B. Roemer, hetwelk zong „Dageraad" van de Wolff en „Hemel huis" van Emiel Hullebroek, welke beide een goede vertolking ten deel viel. Het Schellinkhoutsche „Polyhymnia", o.l.v. J. W. Harmsen, zong „Maneglans" en Schu berts (op Hollandschen tekst overgezette) „De Lindeboom". Het koor viel ons niet mee, met name niet in het eerste nummer. Het was alles een beetje twijfelachtig, wat zwakjes. Beter ging het tweede nummer. „Caecilia" uit Barsingerhorn (o.l.v. Joh. R. van Stipriaan) zong Jacob Handels „Ecce Quomodo Moritur en „Zomer" van Gerard Boedijn. Over het eerste nummer vooral niets dan goed: daar was begrip voor het gezon gene en men wist een bijzonder goed-geslaag- de sfeer in dit prachtige stuk muziek te leg gen. Uit Hoogkarspel was „Thalia" aanwezig (o.l.v. B. Roemer)Het gaf Olman's „Droome- vrouw, kom", en Olivier Koop's Voorjaar". Een aardig koor, dat zijn repertoir naar be- hooren ten uitvoer bracht. Daarna verschenen de koren uit Hoogkar spel, Venhuizen en Hauwert gezamenlijk en gedirigeerd door den heer B. Roemer zong men Handels „Tu Rex Gloriae". Daar werd met geestdrift gezongen en in het bijzonder onder de sopranen mochten wjj uitstekend materiaal beluisteren. Volgde „Apollo" uit Wieringerwaard o.l.v. den heer J. van Ham, dat zong „De Splinter" van v. Egmond. Het klonk hier en daar nogal wat (jl, wat dunnetjes en de afwerking was ln eenige details nog wel eens dubieus. Onder dezelfde leiding compareerde de Gem. Zangver. „Kolhorn" met het „Comt. verwondert U hier Mensen", van Julius Rönt gen. In den aanvang moesten wij dezelfde on volkomenheden aanstippen, doch later kwam men op dreef en werd er zelfs uitstekend ge zongen. Gezamenlijk zongen ten slotte beide koren „Lenteleven" van E. Wettig—Weissen- born. Het was een prettige afwisseling van dezen dames- en heerenzang thans een aantal jonge zangers en zangeressen (dat wil zeggen zoo van 6 tot 14 jaar) te hooren, waarin we de discipelen ontdekten van 's heeren Krijgsmans Kinderkoor „Ons Genoegen". Ze zongen „Zomeravond" van Hendrika van Tussenbroek en „Wees gegroet, volschoone lentetijd" van Catharina van Rennes. Er werd mooi gelijk gezongen en steeds duidelijker blijkt, dat de kwaliteit van dit koor vooruitgaande is. Een dankbare rol vervulde vervolgens Aardswoud's Kerkkoor, o.l.v. den hr. H. Bruin, met „Heimwee" van Weber en „Gebed" van Bortnianski. Dankbaar, omdat het gebodene, gezien den gevorderden leeftyd van deze koor leden, nog uitstekend genoemd mag worden. Een hartelijk applaus was dan ook een spon tane belooning voor deze zangers. Onder dirigent R. Sasburg hooren we daar na allereerst „Onderling Genoegen", uit Ben ningbroek „Wach auf, wach auf". Dat was zeer degelijk werk; een goede bezetting en een fijn aanvoelingsvermogen. Met name on der de dames schuilen opmerkelijke krachten. Eveneens onder den heer Sasburg zong de Benningbroeksche Zangschool, A. en B. een aantal alleraardigste liedjes. Deze kinderen vielen op door hun gemakkelijk zingen: het liep alles prachtig, daar was een gevoel voor rhythme zooals men dat onder kinderkoren maar al te sporadisch aantreft en tenslotte was daar een dicipline: 18 karaat! Het waren liedekens van Bernard Zweers, Hendrika van Tussenbroek en Piet Zwa ger, waarvan met name de beide laatste welke geïllustreerd werden met arm- en hoofdbeweging) een succes bleken te zijn. „Zanglust" uit Hauwert, o.l.v. B. Roemer, zette het programma voort met „Bij het wiegsken" van Wierts, en „Aan de Vliet" van Koops. Deze beide nummers vielen ons niet mee: het zingen was niet fijn en zoowel maat gevoel als opvatting waren nog wel eens een enkele maal zoek. Hauwert, Hoogkarspel en Venhuizen teza men zongen „Mijn Land", en dat klonk be langrijk beter: daar werd sterk gezongen en het was jammer, dat dit onderdeel van het programma slechts één nummer telde. „Wognums Zangkoor", volgens den heer Van Loo de „parel aan de kroon van den Bond", was niet present. De oorzaak hiervan was een ernstige keelontsteking van den directeur. Derhalve zong vervolgens „Morgenrood", o.l.v. den heer Van der Mey „Ecce Quomodo Moritur" van Jac. Handel, en dat vol wijding. Een goede beurt van „Morgenrood". De onderafdeeling van „Morgenrood" zong hierna nog een 3-tal kinderliedjes, waarvan het „Angelus" het best in den smaak viel. Het werd dan ook heel zuiver vertolkt. Als laatste nummer van dit program vond een samenzang van alle koren plaats. Onder leiding van den heer Sasburg werd gezongen „Het Driekoningenlied, in de bewerking van Jos. Franken en „Ons Lied van de zee", van P. Hartog, beide liederen aldus, die men ook voor het stadhuis ten uitvoer had gebracht. Wederom klonk het uitstekend en was het een genot naar dezen zang te kunnen luiste ren. Met name „Het Lied van de Zee" was fijn afgestemd en kon ons door zijn juist opge vatte interpretatie bekooren. Het was een waardig besluit van een mid dag, welke ondanks het optreden van een zóó groot aantal koren, een zeer vlot verloop had. De Eere-avond. Hoewel de Eere-avond om half acht was uitgeschreven, mogen wij het zoowel deel nemers als belangstellenden niet al te kwalijk duiden, dat het ongeveer kwart over achten werd, alvorens met het programma een aan vang gemaakt kon worden. Dit in verband met den langen duur van het Middagfeest. Casino was wederom vol: wederom zat men stoeltje aan stoeltje en ook het balcon was, zij het dan in mindere mate dan 's middags, bezet. Het programma werd verzorgd door Hel ders Mannenkoor, het West-Friesch vocaal kwartet uit Hoorn en Mevr. BoerdijkSok. De medewerking door de Wognummers bleef jammer genoeg tot de vrome wenschen be- hooren. Helders Mannenkoor. Aangevangen werd door Helders Mannen koor en wel met A. Zöllner's „Das Gebet der Erde". Het was een buitengewoon geslaagde ouverture van dezen eere-avond, daar het nummer opvallend goed gezongen werd. De prachtige details kwamen al heel gunstig uit terw(jl men ook in de gelegenheid was eenige malen de kwaliteiten van de diverse partijen afzonderlijk te mogen beluisteren. Eveneens zeer verdienstelijk werd gezongen het „Aeterne Rex" van den heer Leewens. Hierna volgde: het West-Friesch Vocaal Kwartet. Dit kwartet, bestaande uit de dames Wesse- mius en Doorn-Wisse (sopraan en alt) en de heeren Evert Nannings en J. P. Willemsen (tenor en bas) mocht al een bijster succesvol optreden in Den Helder beleven. Met vleugel begeleiding van Nelly Lubbers werd bij dit eerste optreden vertolkt een 4-tal Duitsche liedjes (volksliedjes, en een lied van Schubert). Wel, daar werd prachtig gezongen, en het bleek, dat men hier een kwartet beluisterde, dat tot een buitengewone eenheid gekomen is. Het was een plezier te hooren hoe vlot deze menschen zingen, hoe licht dat alles liep en met hoe weinig moeite men een goed resultaat wist te bereiken. In 't bijzonder „Der Schnei- der Jahrstag" ontlokte, en terecht, een storm van enthousiasme. Mevr. Boerdjjk-Sok. Volgde het optreden van Mevr. Boerdijk- Sok, die een tweetal leideren zong en welt Recitatief en Aria uit „Die Jahreszeiten" van Handel en „Lenteliedje" van Bart van Hallen. De kwaliteiten van Mevr. Boerdijk-Sok mogen wij als genoegzaam bekend achten en reeds verscheidene malen eerder namen wij op deze plaats zeer gunstige beoordeelingen van haar over. Ook thans, en met name in het laatstgenoemde nummer, bleek dat z(j over een zeer zuiver orgaan beschikt en zoowel in de hoogere als de lagere registers gemakkelijk zingt. De begeleiding, in handen van den heer Leewens, was vanzelfsprekend in optima forma. Vervolgens trad wederom het Kwartet op, thans met een lied dateerend uit de 16e eeuw. „Het viel een Hemels Douwe" en „Schoon Lieveken". Heizelfde wat w(j in het voor gaande van dit ensemble opmerkten geldt ook voor dit besluit. Het applaus was een kennelijk verzoek om een encore, dat evenwel niet gegeven werd. Tot besluit van het vocale gedeelte van den avond trad nog eenmaal op Helders Mannen koor met „Visschers" van Olman, en ook hier mag men spreken van een succes van den heer Leewens met zijn koor. Voor de laatste maal dien avond beklom de heer van Loo nogmaals de Bühne ter aankon diging van het einde van dat gedeelte van den avond, dat aan den zang gewijd was. Tevens maakte hij van de gelegenheid gebruik alle medewerkenden van dit zoo bijzonder ge slaagd Zangersfeest zijn dank te brengen. Speciaal noemde hij het Kwartet, Mevr. Boer dijk-Sok, Helders Mannenkoor, den heer Dito en het Stedelijk Muziekkorps, dat ondanks den regen toch op den vooravond een concert in het Julianapark gegeven had» 16 Juni. Er zyn menschen die beweren geen verstand te hebben van de groote politiek. Hoogtevrees. Niets is eenvoudiger! Houdt op straat honderd menschen aan en vraag hun, hoe men President van de Ver- eenigde Staten wordt. Vijftig zulen zeggen: „Ik ken u heelemaal niet". Twintig zullen geen antwoord geven en met de hand op den zak, waarin zich hun portefeuille bevindt, haastig doorloopen. Weer twintig anderen zullen u meewarig aankijken, of het hoofd schudden, en zeggen: „Krijgt u dat vaak?" Van de tien overbhjvenden, die dus de verstandigsten zjjn, (want achterdochtige menschen zijn nooit verstandig; hang dat in uw bureau op) zullen misschien v(jf eerlijk antwoorden: „Nee". De andere vijf zullen zeggen: „Die wordt immers gekozen?" Mocht er één bij zijn, die iets mom pelt van kiesmannen, dan hebt u toevallig een professor in het staatsrecht aangesproken of een journalist maar die mogelijkheid wil len wij bescheidenheidshalve voorbijgaan. De menschen hebben een onheilige vrees voor zulke dingen. En 't is toch zoo eenvoudig U wordt President van de Vereenigde Sta ten als uw dochtertje het leuk vindt. Dat is al. Als u 't niet gelooft, leest u dan het tele gram van 'n heele kolom uit Cleveland, dat dezer dagen verscheen in een onzer bladen. Indien u weet wat een telegram uit Ame rika per woord kost, dan weet u ook, dat zoo'n telegram van een kolom geen onzin kan zijn. Alf Landon wilde Republikeinsch candidaat voor het presidentschap worden. Dat is zyn goed recht, want uit het feit, dat men een verkleinden voornaam heef, blijkt in Amerika dat men een groot man is. Heette hij Alfred, dan was hij duidelijk een man van niets. Cal vin Cooligde heette Cal, Franklin Roosevelt heet Frank, en het is volkomen in strijd met de Amerikaansche traditie, dat exemplaren als 'n Woodrow en 'n Herbert het ooit tot iets heben kunnen brengen, terwijl ze niet eens tot Wood en Herr waren gepromoveerd (ze zyn dan ook teleurstellingen geweest). Dit is nu eenmaal een Amerikaansche wet, die op geen ander land van toepasing is. Want niet alleen is Dr. Hendrikus Colijn po pulair geworden zonder door den volksmond als Han te worden gedoodverfd, van onze meeste staatslieden weten we zelfs den voor naam niet, laat staan hun „petit nom". Wjj zouden vreemd opkijken, wanneer we op ons stembiljet namen vonden als Bob Aalberse, Han Henk Albarda of Wim Wendelaar. De neven der Yankees, onze Engelsche overbu ren, hebben Baldwin nooit Stan genoemd, of MacDonald Ram! Eden wordt wel eens Thony genoemd, maar dat is een mooie man, en die naam zal hem dus door de vrouwen zijn ge geven. Genoeg hierover. Het dochtertje van Landon is 19 jaar en heet Peggy Ann. En in het telegram boven genoemd van 1 kolom, wordt verzekerd, dat zij openlijk strijdt voor de candidatuur van haar vader. „Hij zal een goed President zijn", heeft zij gezegd, en dit is het overtuigend argument „ik zou het toch zóó heerlijk vinden als hij gekozen werd". Nu ziet u, hoe gemakkelijk sommige dingen zijn, waar u als een berg tegenop ziet. Peggy zal het toch zóó héérlijk vinden... En Roose velt kan dus nu wel inpakken. van gelaat, hals en armen, óók bij geen zon door AM1LDA zonnebruincrême. Vo o r k o m t tevens zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25. ct, Prijstrekking Balet cetera. Hierna volgde de trekking der prijzen welke op de steunbonnen waren gevallen en daarna ving het bal aan, dat, hoewel wij niet bij dit besluit gebleven zijn, naar alle waarschijnlijk heid aan gezelligheid niets te wenschen zal overgelaten hebben. Gezien tenminste de zeer geanimeerde stemming bij de velen, die dien avond binnen de muren van „Casino" bijeen waren. Het 27ste Zangersfeest van den Bond be hoort, als wjj dit schrijven, weer tot het ver leden en bij een terugblik moeten wij consta teeren, dat Den Helder haar plicht van ont vangende stad naar behooren vervuld beeft. Meer dan dat: zij heeft bewezen dat ook iü dit barre Noorden groote belangstelling be staat voor den zang en dat men er tevens weet hoe een dergelijke dag georganiseerd moet worden. Het is vaor een niet klein gedeelte, dat het Uitvoerend Comité, waarvan wy de namen niet zullen noemen, dit compliment toekomt, want het zijn deze niet-genoemden, die hier een stuk werk verzet hebben, waarvoor zang- bevend Den Helder ongetwijfeld dankbaar kan zijn. Wy willen besluiten met het noemen van twee instanties, welke zich op dezen zang- Zondag wel op buitengewone wjjze beijverd hebben om het slagen van het feest in allo onderdeelen te verzekeren: in de eerste plaats is daar het Gemeentebestuur, dat naast een buitengewone medewerking ook bljjk gaf van zeer groote belangstelling voor de uitvoering zelf, en de directie van het „Casino", die zoo vriendelijk was den geheelen dag de zaal gratis af te staan. Met zooveel medeleven moest dit zangers feest wel slagen! Een lastige buur. Door eenige bewoners van de Go versstraat werd aangifte gedaan, dat zjj gedurendd eenigen tjjd overlast ondervinden van een in die buurt thuis behoorenden hond. Een onder* zoek wordt ingesteld. Drankellende, Gisterenavond te omstreeks 10 uur werd telefonisch kennis gegeven, dat in de Koningi straat een persoon van zjjn rijwiel was ge vallen en tengevolge daarvan bewusteloos was geraakt. Bjj onderzoek bleek, dat bedoeld^ persoon reeds in een woning aan de Koning» straat was binnengedragen. De ter plaatsè verschenen directeur van den geneeskundigen dienst, dr. Rienks, kon bij bedoelden persoon, die Inmiddels het bewustzijn had terugge kregen, geen letsel constateeren. Hjj bleek onder drankinvloed te verkeeren en daar hij weigerde zijn naam en adres op te geven, is hjj aan het hoofdbureau van politie in bewa ring gesteld,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5