22L Julianadorp. Callantsoog Anna Paulowna. Wieringen Schagen Texel Land'" 't Zand. Wier inger waard. „T uinbouwnieuws 18 JUNI i Visscherij Burgerlijke Stand van Den Helder De uitvoering van de Landarbeiderswet. Provinciale Fokvee- tentoonstelling te Floorn. ziekenhuis noodig of mogelijk is. Deze verpleging kan gegeven worden, daar een volledige zieken-afdeeling met verpleeg sters aan de inrichting verbonden is. Liefde en hulpvaardigheid zullen aanvul len wat in dit officieele al te reglementair mocht blijken. Zoo staan wij dan heden. Woensdag 17 Juni 1936 voor de vervulling van een onzer lang gekoesterde wenschen, de opening van ons Rusthuis. 't Vervult ons met vreugde en trots. Met vreugde, omdat wi) meenen, dat 't velen een hulp zal kunnen zijn. Met trots, omdat het de vrucht is van ons eendrachtig samen werken. Moge het tehuis in lengte van dagen aan Zijn doel blijven beantwoorden! Mijnheer de Burgemeester, mag ik U ver zoeken het huis voor geopend te verklaren? Een hartelijk applaus onderstreept de woor den van de presidente. Het is vervolgens bur gemeester Ritmeester, welke alvorens tot de Officieele opening van het gebouw over te gaan, een korte toespraak houdt, waaraan wij het volgende ontleenen: Rede burgemeester Ritmeester. Spr. vangt aan met op de symboliek te Wijzen van een drietal schilderijen, vervaardigd door RolandHolst en zich bevindende in het gebouw van den Alg. Nederl. Diamantbewer- kersbond te Amsterdam. De drie schilderijen Stellen voor „De Sterke Ure", „De Diepe Ure" en „De Zachte Ure". Het zijn de drie stadia van het leven: de lentetijd, van vroolijkheid en optimisme, de zomertijd, als alles vrede, rust en liefde kan ademen en tenslotte, de eenzame mensch, voorgesteld door een herfstbeeld, met een sfeer van bezonkenheid en het milde van den ouderdom. Drie stadia: opgang levens gang en einde van den mensch. Het is in het laatste gedeelte van het leven, dat men een rustplaats zoekt en het is sedert een tiental jaren, dat men de groote opkomst ziet van de tehuizen en instituten, waarin de ouden van dagen hun laatste levensdagen in vrede mogen slijten. Ook Den Helder kent thans zoo'n gebouw en men zou kunnen meenen, dat ook U mevr. de Presidente en U bestuursleden, in dit prach tige tehuis zouden kunnen wonen, bezat gij nog niet die merkwaardige levenskracht, welke o.a. in een korte spanne tijds dit gebouw deed Oprijzen. Namens het Gemeentebestuur biedt burge meester Ritmeester zijn hartelijke gelukwen- sohen aan met „Parkzicht". Wij, aldus spr., verheugen ons met deze aanwinst en zoo zal Ook de geheele gemeenschap dit doen. Wat den bouw betreft, ondanks zijn streng architectonische lijnen mag „Parkzicht" ge noemd worden het grootste sieraad van Den Helder en wij spreken de hoop uit, dat gij, die de oprichters zijt, zijn groei en bloei moogt aanschouwen. Na het uitspreken van deze woorden ver klaart de burgemeester „Rusthuis Parkzicht" Voor geopend. Mevr. de BoerJong kees benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Vervolgens zegt burgemeester Ritmees ter nog een persoonlijk woord tot de pre sidente, mevr. M. de BoerJongkees, te willen spreken. Hij releveert dan het vele en belangrijke werk, door haar verricht, dat hij niet wil noemen, doch, dat bij een ieder bekend is en hetwelk men dagelijks ondervindt. En hoewel hg of zg, die in het openbaar werken niet steeds op dank en erkentelijk heid zal mogen hebben te rekenen, doet het spr. buitengewoon veel genoegen op deze plaats deze woorden te mogen uit spreken. In verband met het veie werk, door Mevr. de BoerJongkees voor de gemeen schap verricht, heeft spr. dan de eer mede te deelen, dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft haar te benoe men tot Bidder In de Orde van Oranje Nassau. Een daverend applaus accentueert de woorden van den burgemeester, welke vervolgens het eere-teeken overhandigt. De heer Poortman, als secretaris van het bestuur, spreekt hierna nog woorden van Erkentelijkheid tot het bestuur en directie van het Rusthuis en zegt het op hoogen prijs te Stellen, dat aanwezig zgn vertegenwoordigers Van de gebouwen Oosterlicht, Westerllcht én Noorderlicht. Men heeft van hen veel voor lichting gehad en hiervoor is men dankbaar. Een persoonlijk woord richt hij ook namens zijn mede-bestuursleden tot mevr. de Boer Jongkees voor haar steeds betoonde groote énergie en voortvarendheid. Spr. wenscht de presidente geluk met dezen dag en spreekt de hoop uit, dat zij den bloei van haar werk moge aanschouwen, en dat dit voor velen een zegen zal zijn. Vervolgens is het burgemeester Ritmees ter, die het lint doorknipt hetwelk toegang geeft tot de diverse afdeelingen van het gebouw, welke vervolgens groepsgewijze in oogenschouw genomen worden. Nadat men successievelijk terugkomt, ver- éenigt men zich wederom in de conversatie- sjaal, alwaar eenige ververschingen worden aangeboden, keurig geserveerd door een aan tal leerlingen der huishoudschool. Het is burgemeester Lovink van Anna Paulowna. die dan nog even het woord ver langt. Burgemeester Lovink: Sprekende namens de Ver. van Diaconieën der classis Alkmaar (Huize Westerlicht) dankt spr. hartelijk voor de hem gezonden uit- noodiging en zegt, dat men zich ook bjj zijn bestuur verheugt over dit belangrijke werk. Hij wijst er op, hoeveel er de laatste jaren inzake de zorg voor den ouderdom veranderd is. Vroeger was oud-zijn en arm-zijn synoniem, doch thans is dit anders geworden. De gestich ten en de inrichtingen, welke door Justus van Maurik „Het Huis" genoemd werden, zijn nu ifC e h u i z e n" geworden en Tehuizen, die herrezen op de mooiste plekjes, op de eere- j)laatsen der steden. Spr. zegt onverholen bewondering te hebben vpor datgene wat mevr. de BoerJongkees gedaan heeft en ook h(j verheugt zich met haar benoeming op dezen voor haar, zooals spr. zegt, „grooten dag". De heer Lovink besluit zijn vriendelijke woorden met den wensch uit te spreken, dat het de presidente nog vele jaren gegeven zal z(jn licht te brengen in de harten der ouden van dagen. Nadat men nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef, werd te omstreeks kwart over vier de plechtigheid besloten. De inrichting van „Huize Parkzicht". Het buiten-aanzicht. Aangezien het velen ongetwijfeld zal inte resseeren hoe de inrichting van dit familie home werd uitgevoerd, laten wg hiervan een beknopt overzicht volgen: Zooals wij reeds eerder schreven, en hetgeen men reeds persoonlijk heeft kun nen waarnemen, bevindt zich vóór het ge bouw een vrije groote lap grond, waarvan men zoo spoedig mogelijk gebruik zal ma ken voor het aanleggen van een tuin. Mo menteel is dit evenwel nog braak-lig- gend terrein. Zoowel van de linker- als rechterzijde gaat een breeden oprit naar den hoofd ingang. Een eveneens breed trottoir ligt langs de geheele breedte van het gebouw. Wat het frontaspect van „Parkzicht" betreft: dit is, even als het interieur, ge heel volgens de bouwprincipen van den zakelijken stijl uitgewerkt Nergens treft men een spoor aan van onnoodige versie ring of opsmuk, hetgeen tot resultaat heeft, dat het gebouw een zeer hechten en tevens zeer rustigen indruk maakt. Een enkele bloemenbak aan den rechter- gevel breekt slechts even deze strakke lijnen. Het interieur. Via den forschen hoofdingang betreden wij het inwendige van „Parkzicht". Direct tref fen de heldere en frissche tinten der licht groene en gele verf, welke het interieur een vroolijk aspect verleenen. Bij binnenkomst bevindt zich aan de rech terzijde de wachtkamer van den portier en daarnaast de conversatiezaal. Het is hier, dat men een idee krijgt, dat men niet op ruimte gekeken heeft: integen deel, met name deze zaal is zeer ruim en door de breede ramen valt het daglicht hier ongetemperd naar binnen. Overal heeft men eikenhouten lambrizeeringen aange bracht er ia een buffet ingebouwd en er is een doeltreffende electrische verlichting. Ook het glas-in-lood ontwerp is smaakvol. Bij ons bezoek deed een vroolijk voorzomer-zonnetje dit glas-in-lood bijzonder mooi uitkomen. Het kan niet anders, of de in „Parkzicht" wonenden zullen menig uurtje in deze prettige zaal verblijven. Gelijkvloers bevindt zich vervolgens het be gin van het trappenhuis, en de personenlift. Wat deze betreft het volgende: Door toepas sing van een glasomranding is het in de schacht, in tegenstelling met andere liften, overdag even licht als waar ook in het ge bouw. Het behoeft zeker geen nader betoog, dat dit zoowel qua comfort als veiligheid een belangrijke verbetering is. Toiletten zijn voorts gelijkmatig over de vleugels verdeeld. Ons bezoek gold hierna een z.g. „verbin dingskamer", zooals „Parkzicht" er een 3-tal bezit. Dit zijn kamers, waarvan het slaap- en woongedeelte gesepareerd zijn. Ieder van deze slaapvertrekken bezit een vaste waschtafel, een kleerkast, centrale verwarming, en een radio. Aan de achterzijde van de gelijkvloersche afdeeling bevindt zich vervolgens de bestuurs kamer en daarnaast weer de woonkamer van den directeur, benevens eenige zit-slaap- kamers, waarin men zoowel de slaapgelegen heid als de waschtafel kan camoufleeren, zoo dat de zit- slaapkamer naar wensch veran derd wordt in alleen zit-kamer. Door tochtdeuren afgescheiden van den rechtervleugel betraden w(j hierna de linker zijde, alwaar zich de verpleeg-afdeeling be vindt. De ziekenkamers zgn ieder voorzien van 3 kasten en 3 bedden, behalve een 2-tal andere, waarin zich 2 bedden bevinden. Ook de badkamer voor de zieken treft men hier aan, waarvan, evenals van ieder toilet en iedere badkamer, de vloer bestaat uit het be kende Egypt-Glansbeton. Aan de achterzijde zagen wij een drietal baicons, waarlangs de brandladder geleid is. Onder de verpleeg-afdeeling zijn vervolgens aangebracht een 3-tal logeervertrekken, ten gerieve van toekomstige logeergasten, die aan hun familieleden een bezoek van enkele dagen komen brengen. Sousterrain. Het trappenhuis afdalende komen wij in het sousterrain, welke afdeeling goeddeels gere serveerd is voor de „inwendige" service van het groote „gezin". Hier zien we bijv. een keu ken van waarlijk ideale accomodatie: „graniet vloeren, breede gasfornuizen, glansbeton-wan- den en, ondanks de lage ligging van deze af deeling, een uitstekende daglicht-inval. Er is voorts een aparte koelcel, een speciale spoel keuken, een provisiekelder, een groenten- af wasch-keuken, de meeste onderling met el kaar verbonden door breede zinken doorgeef- ramen. In dit sousterrain bevindt zich voorts het eetzaaltje voor het personeel. De werkplaats van den monteur en de kelder, waarin de vele apparaten opgesteld zijn voor de centrale verwarming. Teruggaande nemen wij een kijkje op de eerste verdieping: Weer vinden we hier, evenals op de gelijk vloersche afdeeling de zit-slaapkamers, op de gang de vele kasten, toiletten en het gemeen schappelijk balcon, dat met zijn waarlijk riant uitzicht tot een zitje noodt. Ook hier ziet men op diverse plaatsen de telefoons. Het fraaie glas-in-lood en de reeds bij de gelijkvloersche afdeeling genoemde verdere accomodatie. Op de tweede verdieping stopt de lift en behalve de kamers voor de toekomstige inwonenden en de slaapkamer voor den directeur, zijn hier 2 z.g. boxen kamers, waarin 4 personen slaapverblijf vin den, en op den rechtervleugel de- linnen kamers. De 3e verdieping is goeddeels gereserveerd voor het personeel. Een 10-tal dienstboden- kamers treft men hier aan, elk voorzien van een vaste waschtafel, terwijl op de corridor voor ieder meisje een kast beschikbaar ls. Ook deze personeelvertrekken vallen op door hun prettige Inrichting. Behalve de machine-ruimte voor de lift ls er ook een ruime bergzolder. Hier zgn we aan het einde van onze, zeer beknopt gehouden, beschrijving van Huize „Parkzicht", dat aan niet minder dan een 70-tal personen huisvesting kan bieden. En een huisvesting, welke wij zon der overdrijving als ideaal mogen be schouwen voor hen, die de huishoudelijke beslommeringen van allen dag niet meer willen of kunnen volbrengen. Het is merkwaardig, dat men bij het doorloopen van deze „woning" absoluut geen idéé krijgt van een „inrichting"; wél die van een vriendelijk homein één woord: een Rusthuis, in de ware beteekenis van het woord. Dat velen er hun levensavond mogen slijten. Verband houdende met het conflict, «.e IJmui- den weet de N. Rt. Crt. te berichten, dat de beide vischhandelsvereenigingen te IJmuiden reeds een mand geleden voorzagen, dat het conflict er zou komen en dat zij toen aan de betrokken Ministers verzochten het contingent vreemde visch te willen verhoogen. Daarop werd afwijzend beschikt. Het motief was, dat de regeering zich dan partij zou stellen in het conflict. Verhooging van het in te voeren contingent buitenlandsche visch zal er dus voorloopig wel niets plaats hebben. Men weet, dat uit Rotterdam er steeds een groote drang is om te komen tot verhooging van den buitenlandschen invoer. Nu de visch- aanvoer uit IJmuiden waarvan dan te Rot terdam niet hoog wordt opgegeven door de staking wel minder zal zijn, zal waarschijnlijk deze drang nog krachtiger worden, omdat ge brek aan visch door de venters het ergst zal worden gevoeld. Door deze behoefte kan het zijn, dat de prij zen zich daarnaar zullen richten, waardoor het niet is uitgesloten, dat de besommingen der kustvisschers er door omhoog zullen gaan. Natuurlijk is het niet te zeggen hoe lang de staking zal duren. Maar nu langzamerhand de badtijd aanbreekt, zoodat er bepaalde dagen een groote vraag naar visch ontstaat, kan dit mede een factor zgn, dat er flinke prijzen voor visch zullen worden besteed. Het kan worden betreurd, dat de staking misschien oorzaak is van prjjsverhooging, maar daar het een raliteit is, kan hieruit voor den kustvisscher een zekere consequentie ont staan, al is dat dan van tijdelijken aard. Toch kan het misschien nog van veel ver dere strekking zijn, omdat er al reeds een sterke achteruitgang was in het grootbedrijf. Het achteruitgaande bedrijf ondervindt door deze staking nog een krachtigen neerwaart- schen stoot, die wel eens geheelen ondergang tengevolge kon hebben. De treilloggers, die minder exploitatiekosten hebben, zgn in aantal sterk uitgebreid en voor zien, met de andere kustvisschers, voor een groot deel in de platvischbehoefte. Daarop zal de handel dus nog meer zijn aangewezen, waardoor dus deze bedrijven meer kans krij gen op goede rendabiliteit. Voor het aanbrengen van rondvisch zullen er dan waarschijnlijk enkele groote schepen worden gebouwd, zeer modern ingericht, die de meest noordelijke zeeën kunnen bevaren. Maar dit aantal schepen zal zeer beperkt ge houden moeten worden, omdat de door die vaartuigen aangevoerde visch meest voor bin- nenlandsch gebruik zal dienen, waardoor er dus ook een beperkte afzet voor is. Afgescheiden van staking, gaat, naar wij het kunnen zien, de kustvisscherjj een wat betere toekomst tegemoet. Daarvoor zullen echter vaartuigen noodig zijn, die goed zee kunnen houden en dan den ken we weer aan het kottertype. Dat raakt dan weer het oude financieele vraagstuk, waarvoor interesse gevraagd moet worden aan overheidsinstantie om kapitaal te bekomen op langen termijn, met soepele be palingen omtrent aflossing en rentevergoeding. Men zoeke dus een krachtig contact tusschen de groepen, die bij de kustvisscher(j betrokken zijn. Het ijzer is heet! De weekbesommingen voor de kleinere motoren van Urk, die zich bezig hielden met de noordzeevisscherg b(j Scheveningen en IJmuiden waren 80100; voor die welke ge- vischt hadden tusschen Texel en Terschelling tot 200 en de snurrevaadviaschers hadden een besomming van 200260. De tongprijs blijft zeer aan den lagen kant, waardoor de besomming natuurlijk wordt ge drukt. Daarentegen blijven de scholprgzen zich goed houden. De Kamers van Koophandel uit verschillende gebieden uit Zuidholland en Zeeland hebben zich tot den Minister van Landbouw en Vis scherij gewend met het verzoek om in de com missie, die is ingesteld om den minister op korten termijn van advies te dienen over de vraag of een vischconserveeringsindustrie levensvatbaarheid zou bezitten en welke mogelijkheden er voor haar ontwikkeling lig gen, aan te vullen met een vertegenwoordiger van het Oeconomisch-Technologisch instituut in Zuid-Holland en Zeeland, opdat deze aan de verdere werkzaamheden van deze commis sie kan deelnemen. Zooals men zich herinnert is Ir. F. Liebert voorzitter dezer commissie. Dit verzoek bewijst ook al weer welke waarde men in vakkringen van het vischbedrjjf gaat hechten aan de vischconserveering. van 16 en 17 Juni. ONDERTROUWD: P. Slgkerman en H. Nijman; J. v. Scheijen en G. Zander; D. H. Rijkers en A. Krook; F. Kater en A. C. Plug- mers; F. L. Weesing en A. C. Taffijn; H. Kluft en J. M. Reinspecht; J. J. de Groot en N. M. v. d. Vijver. BEVALLEN: G. M. LUcker—Engel, d.; C. Schn'ellenbergBoennan, z.; A. H. Focke Lammerée, z.; S. WillemseWolters, z.; H. J. v. d. Kuijl—Lebbe, d.; M. J. Herwing— Relchelmann, z. OVERLEDEN: B. J. Langes, 36 J. overplaatsing. De brugwachter P. Stam, thans werkzaam aan de spoorbrug te Koegras, wordt overge plaatst naar Uithoorn. de floralia-tentoonstelling. De plantjes voor bovengenoemde tentoon stelling zijn thans aan een ieder thuisbezorgd en het gaat er nu maar om hoe zg zich zullen ontwikkelen en welke zorg er aan besteed wordt. volksfeesten. Naar wij vernemen, hebben verschillende heeren Woensdagavond vergaderd en de mo gelijkheid besproken tot het houden van een driedaagsch volksfeest in het begin van Augustus a.s. schoolfeest 1986. Maandag j.1. was de groote feestdag voor de jeugd der O.L. School te Callantsoog, Om 9 uur des morgens werd in auto's, welke wel willend door de eigenaars ter beschikking van de schoolfeestcommissie waren gesteld, de tocht naar Schoorl en Bergen begonnen. Hoe wel Pluvius zich bij het vertrek danig deed gelden, klaarde langzamerhand het weer op en al spoedig kwam het zonnetje te voor schijn. In Schoorl werd allereerst de speel tuin met een bezoek vereerd. Nadat verver schingen en versnaperingen waren gebruikt, maakte men een mooie wandeling door het duin. Om half twee vertrok het gezelschap naar Bergen, waar de speeltuin wederom werd bestormd. In den namiddag wandelde men door het bosch naar het Hertenkamp en ver volgens terug. Om half zeven werd de thuis reis aanvaard en tegen achten reed men in de betste stemming het dorp binnen, waar het gezelschap met muziek werd ingehaald. De schoolfeestcommissie kan op een uitstekend geslaagden dag terugzien. HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. De herijk voor maten en gewichten zal voor deze gemeente plaats hebben op Dinsdag 30 Juni a.s. te Schagerbrug in het lokaal van den heer J. Modder aldaar. VERGADERING VOOR HET SCHOOLFEEST. Dinsdagavond, 16 dezer, vergaderde de ver- eeniging tot het houden van een jaarljjksch schoolfeest aan de O.L. school alhier, bg den heer Schrieken. De door de heeren F. Overhand en N. D. M. Dekker nageziene rekening gaf te zien:saldo 1934 f 116.14, ontvangsten over 1935 f 118.48, uitgaven reis naar Amsterdam f 72.54, andere uitgaven f 72.93, nieuw saldo dus f 89.15. Na uitgebreide besprekingen werd het school reisje aldus bepaald. Vertrek op 15 Juli a.s. des morgens 8 uur n.t. vanaf café Schrieken met 52 kinderen en diverse geleiders(sters), gedeeltelijk per particuliere auto's en 1 auto bus van v. Scheijen. Eerat naar de muziektuin te Alkmaar, alwaar dan, gezien het meer of minder mooie weer verdere plannen zullen worden opgesteld. Bij mooi weer mogelijk be zoek aan Bloemendaal aan Zee. 7 autobezit ters zeiden reeds nu weer, staande de verga dering, hun medewerking toe, terwijl v. Scheijen een bus voor 30 personen zal worden verzocht. 4 meisjes van pl.m. 18 jaar, oud-leerlingen, zullen in de komende weken de lijsten komen aanbieden, waarop, gezien finantieele omstan digheden der vereeniging, flink geteekend zal moeten worden. Deze meisjes gaan dan tevens als geleidsters mee. Volgde bestuursverkiezing. Aftredend de heer C. de Leeuw, vacatures Dr. Oterdoom en W. Eriks. Na een vijftal stemmingen werden tenslotte benoemd Dr. Boerma met 11, C. de Leeuw 12 en J. Hottentot met 9 stemmen. Allen accepteerden hun benoeming. Na de rondvraag sloot de heer Elzer met woorden van dank tot de aanwezige dame3 en heeren de vergadering, LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Mej. J. A. v. d. Oord van Muntendam; C. J. Mol en echtgen. van Den Helder; P. van Dijk van Den Helder; C. P. v. d. Kruk Slingerland van Den Helder. Vertrokken: W. Glim naar Den Hel der; A. A. W. Smit naar Zg'pe; H. J. van der Burg naar Haarlem. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Anna Theresia, d.v. J. D. van Zanten en C. M. H. Vink; Hubertus Hendrik, z. v. W. Pijnacker en M. J. Lute; Maria Agatha Ida, d. v. Th. H. Jelierse en M, H. van Roogen; Jan, z. v. K. Schenk en E. Ch, Bakker; Janny, d. v. J. A. de Ridder en M. van Scheers; Bernardus Petrus, z. v. S. J. Kroon en J. E. Leek; Jan en Gerrit, z. v, K. Tijsen en E. Petter; Luitje Berend, z. v. H. J. Hemmes en F. Rieks. ONDERTROUWD: L. Kalter en O. Gillet; K. Paarlberg en C. Keijzer. GETROUWD: J. Daalder en A. P. Alke- made. OVERLEDEN: Jac. Wiggers, oud 6 j.; D. de Wit—Haan, oud 70 J.; P. Ruitenburg. oud 85 j.; B. J. Langes, oud 36 J. POLITIE. Gevonden: belastingplaatje, duimstok. Verloren: belastingplaatje (op slot gesol deerd). Aan komen loopen: een koe. Hlppoly tushoef. AFPERSING. Door den Brigadier der Rijksvelwacht, den heer Bergsma, is proces-verbaal opgemaakt tegen H. L. en B. de V., terzake van het, met geweld en bedreigingen met geweld, afpersen van geld, welk feit werd gepleegd ten huize van den heer A. L. Br. te Westerklief. Br. werd hierbij op een ergerlijke manier door de belde indringers mishandeld en met d endood bedreigd, indl enh(j hun geen geld gaf Ten einde raad, vreezende voor zyn leven, heeft Br. ten slotte het verlangde geld aan de individuen afgegeven. POLITIE. Verloren: een rtjwielplaatje aan een ijzerdraadje en een zwart leeren tasch inhou dende een verrekijker. Gevonden: een rijwielplaatje aan een riempje. Bij iemand komen aanloopen een zwart bonte vaars. Inlichtingen bij den gemeentebode. GEMEENTERAAD. De gemeenteraad van Wieringerwaard leg de zich in de Maandag gehouden vergadering neer bij de door Ged. Staten voorgestelde wij ziging van de begrooting, n.1. verhooging van de schoolgelden, vermakelijkheidsbelasting, vergunningsrechten, hondenbelasting en ver laging van Jaarwedden en presentiegeld aan raadsleden. LUCHTWACHT, Tot Commandant van de Luchtwacht alhier is benoemd de heer G. Koning; tot plaats ver v. Commandant de heer W. Niestadt, belden te Schagen. Den Burg. OFFICIEELE OPENING KANTOOR MOOI TEXEL." Aan de uitnoodiging om de officieele ope ning van het nieuwe kantoor van de V.V.V. „Mooi Texel" bij te wonen hadden Dinsdag avond velen gehoor gegeven, o.a. was het ge heele Dag. Bestuur onzer gemeente present en Bestuursleden van alle afd. van „Mooi Texel" van ons eiland. De officieele opening geschiedde door den heer W. H. Lap, voorzitter van „Mooi Texel". De heer Lap wees op de noodzakelijkheid voor den bloei van deze gemeente, dat een Ver. v. Vreemdelingenverkeer zich op krach tige wijze kan doen gelden. Nu zijn er hier wel enkele personen, die meenen, dat het voor Texel niet goed is, dat men tracht zooveel mogelijk bezoekers te trekken; doch de eco nomische toestand is zoo geworden, dat voor de bevolking van dit eiland niet meer vol doende geput kan worden uit de bronnen, die vroeger in de behoefte van de geheele ge meente konden voorzien. Texel beschikt over een schat van Natuurschoon, dat, op de juiste wijze geëxploiteerd tot heil van ons allen kan zijn. Spr. richtte verder het woord tot het Gem. Bestuur, dat, getuige de subsidie aan „Mooi Texel", de groote belangen, die hierin voor ons eiland zgn gelegen, zeer goed begrgpt. Verder werd dank gebracht aan de T.E.S.O. Vervolgens aan het bestuur van de Doopsgez. Gem., dat als eigenaar van dit gebouw alle medewerking heeft verleend. Ook de hoteliers te Den Burg, hebben hun medewerking ver leend. Ook werd dank gebracht aan den heer J. C. Rab, die zoo bereidwillig zijn kantoor voor „Mooi Texel" beschikbaar heeft gesteld en nu nog bereid is voorloopig de Telefoon- aanvragen te behandelen. Verder bracht de heer Lap nog dank aan de heer L Vlessing, die bg de meubileering van het kantoor mede werking heeft verleend, evenals de heer V. Twisk. Tot slot bracht de voorzitter dank aan den Postdirecteur. Even wees de heer Lap ook nog op het zeer verdienstelijk werk dat de heer Kraai als conservator van 't Museum voor V.V.V. verricht. Hierna voerde Burgemeester Kamp nog even het woord. Spr. filiciteerde „Mooi Texel" met dit nieuwe kantoor en sprak den wensch uit, dat de ijver van het bestuur dezer ver eeniging vruchten zal afwerpen voor heel de gemeente. De heer Lap heeft nog iets vergeten in z(jn openingsrede, zei de burgemeester verder, h(j heeft n.1. geen dank gebracht aan den voor zitter van T.E.S.O. voor zijn ijverige bemoei ingen in deze en aan den heer W, H. Lap, die geheel de leiding heeft gehad bij de inrichting van dit gebouw. Oostereud. AUTO-ONGEVAL. Dinsdagmorgen kwam het oudste zoontje van den heer Muskée, dat zich per fiets naar de school te Oosterend wilde begeven te Harke- buurt in aanrijding met een auto van de heer P. Zwarthof. Hen ventje kwam te vallen en bekwam een paar hoofdwonden, die door dr. Boswijk werden verbonden. De fiets was ge heel vernield. De Koog. VEEL AANVRAAG VOOR HET SEIZOEN. Als men de aanvragen als maatstaf kan nemen, zal het hier stellig zeer druk worden in het a.s. seizoen. Het aantal aanvragen is hier thans zeer groot, doch veel pension is nog niet besproken, wel zijn de gemeubileerde huisjes voor een groot deel verhuurd, terwijl ook in de clubhulzen al veel is besproken. e n Adres van do Vereeniging van Nederlandsche gemeenten aan den minister van financiën. De Vereeniging van Nederlandsche gemeen ten heeft een adres gezonden aan den minister van financiën, zulks naar aanleiding van de moeilijkheden, welke de gemeenten ondervin den bg de uitvoering der Landarbeiderswet. In 1931 is reeds tegemoet gekomen aan de moei lijkheden door het rentepercentage te verlagen van 4 op 3 pet., doch kort daarop zgn tenge volge van de oeconomische crisis de bezwaren wederom toegenomen. Bjj een ingesteld onder zoek ls dan ook gebleken, dat in een belang rijk aantal gemeenten de landarbeiders ach terstallig zgn in het betalen van de verach digde rente en af lossing van de voorschrm voor het oprichten van een plaatsje. Voo aantal gemeenten z(jn hiermede aanzlenw?1 bedragen gemoeid, zoodat deze gemeenten !ii over het algemeen over een klein budget' schikken, hiervan ernstige gevolgen onderv den voor haar financiën. Op grond van een en ander acht het bestui het alleszins billijk, dat het rjjk het risico ten deze niet ten volle laat bjj de gemeenten, doch de gemeenten te hulp komt. In dit verband wordt allereerst aandacht gevraagd voor de wenschelijkheid van her. schatting van de omstreeks 1920 tot stand ge. komen plaatsjes. Over 't algemeen otch zijn de voor deze plaatsjes verschuldigde annuïteiten bovenmatig hoog. zoodat het voor de betrok kenen vrijwel onmogelijk is deze thans nog te voldoen. Voorts acht men het gewenscht, dat gedurende zekere periode aan de landarbeiders de gelegenheid wordt geboden om te volstaan met het betalen der verschuldigde rente. Het voldoen der aflossingen zou dan kunnen wor den opgeschort tot een periode, waarin de ernstige crisisgevolgen minder drukken dan zulks op het oogenblik het geval is. Een derde maatregel, die in dezen van belang u, be staat hierin, dat de gemeenten het recht ver- krijgen, om, in geval de betrokkenen niet aan hun verplichtingen voldoen, over te gaan tot naasting van de plaatsjes. Indien de gemeen ten hiertoe het recht hebben, zal men bij wan betaling executie kunnen ontgaan, hetgeen van beteekenis zou zijn, daar deze executie meestal een groot nadeelig saldo opleveren, terwijl men bij naasting wellicht'de mogelijk heid heeft om het plaatje te verhuren tegen een prijs, die niet te veel verlies oplevert. Behalve ten aanzien van de plaatsjes doen zich ook nog moeilijkheden voor bij de voor- schotverleenlng voor los land. Ook te dezen aanzien doet zich de wenschelijkheid gevoelen, dat kan worden volstaan met betaling van rente, waarbij het betalen der aflossingen voorloopig zou moeten worden opgeschort. Het bestuur verzoekt den minister deze aangelegenheid in nadere overweging te ne men en maatregelen te treffen, waardoor aan de zich voordoende ernstige bezwaren wordt tegemoetgekomen. De minister van financiën heeft reeds aan de vereeniging medegedeeld, dat deze aangelegenheid de volle aandacht der regeering heeft. Ter gelegenheid van de L.TM, Op de 60e Algemeene Vergadering van da Provinciale Bond van Rundveefokvereenigin- gen in Noordholland, gehouden 17 Febr. j.1, werd besloten in samenwerking met de pro vinciale organisaties voor de Schapen-, Var kens-, Geiten- en Pluimvee-fokkerij dit jaar te Hoorn een Provinciale Fokveetentoonstel- ling te houden. Als datum werd hiervoor aangewezen 21 September, ter gelegenheid van de Land-, Tuinbouw- en Middenstandsdagen de L.T.M, die dan in Hoorn worden gehouden. Ten opzichte van de voornaamste punten is het volgende bepaald: X. Voor de afdeeling rundfee-fokkerg kun nen alleen dieren worden ingezonden, die eigendom zijn van de leden, van de bij den Bond aangesloten fokvereeniglngen of leden van de door de Provinciale Commissie erken de contróle-vereeniging wier vee tevens staat ingeschreven in het Nederlandsch Rundvee- Stamboek. 2. Van de in te zenden dieren moeten des- verlangd overgelegd kunnen worden afstam- mings- of inschrgvingsbewgzen van fokver- eeniging of Stamboek, terwijl de melklijsten hierop moeten voldoen aan de bekende eischen van de Provinciale Commissie. Met uitzondering van de stieren moeten de dieren geboren zjjn bjj een der leden van de vereenigingen bovengenoemd. 3. Behalve voor de kalveren en stieren worden de inzendingen gescheiden in die vaq vereenigingen van overwegend lichte of zware grond. Voor de lichte gronden komen b.v. in aan merking Assendelft, Duinstreek, Heerhugo- waard, enz. Voor de zware gronden. Aartswoud, Abbe- kerk, Barsingerhorn enz. 4. Het vraagprogramma is een combinatie van individueele en groepsnummers. Uitsluitend individueel worden gevraagd, stierkalveren, stieren en zichtbaar drachtige dieren. Echter worden ook de dieren uit de dubbeltallen en groepen in de respectievelijke lteef tijds rubrieken individueel beoordeeld, met uitzondering van de dubbeltallen kuikalveren, welke niet afzonderlijk worden gekeurd. Gevraagd worden dan stierkalveren in rubrieken respectievelijk geboren né 15 Jan. 1936 of in het tijdvak 1 Nov. 1935—15 Jan. 1936. Rubr. 3—5 zijn respectievelijk voor d« 1V4-, 2%- en 3%-jarige of oudere stieren. Rubriek 6 zijn dubbeltallen van kuikalveren afstammend van één vaderdier. Rubriek 7—9 zijn dubbeltallen als bovenge noemd respectievelijk voor pinken, melkv^f! zen en melktwenters. Wanneer van een 8 e twee dubbeltallen aanwezig zijn, dan kunne daarnaast viertallen worden gevormd, waa voor ook prijzen zijn uitgeloofd. Verder wor den deze dieren individueel beoordeeld. Rubriek 10 is groepen van 5 melkkoeien^ een fokvereeniging, ingeschreven in het 8 register en elke groep toebehoorende minstens 2 eigenaars. Ook de dieren uit groepen kunnen individueel prijzen behalen de desbetreffende leefttjdsrubrieken. Rubriek 1113 zijn voor het zlch10Sd drachtige vee respectievelijk geboren in 1932, 1931 of vroeger. Rubriek 14 is voor groepen vee van e naars, bestaande uit 4, 5, 6 of 7 dieren n gelang van de grootte der bedrijven. Van deel te nemen groepen moet de helft een oneven getal de grootste helft u melkkoeien bestaan. Rubriek 15 en 16 zijn de kampioenkeu gen voor de stieren en koeien. Uitgeloofd worden geldprijzen. de aardappelziekte. Het Koninklijk Nederlandsch Meteoro^ gisch Instituut te De Bilt, heeft onderstaai bericht uitgegeven. In het etmaal van 's avonds 12 tot 8 13 Juni is in Zeeland de weersgeste gunstig geweest voor het optreden van a^ appelziekte, in de Streek tusschen Hoof „oU. Enkhulzen van 13 op 14 Juni gunsti, >e dens te geringe bewolking.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10