tot 1 Juli gratis. F TT Rusthuis „Parkzicht" geopend. Wis zich NU abünr.esrt, ontvangt i!e Heldersche Courant Stadsnieuws JIC. PI B©iR goede zelfgemaakte jam! JtocA of Jfed iet. tweede blad HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG ig JUNI 1336 Snel mooi bruin Onze tweede excursie naar Fordfabriek en Schiphol. De eerste Zomerdag. Een dag vol zon en vreugde. Uit het politie-rapporf De officieele opening verricht door burgemeester Ritmeester. Overweldigende belangstelling. Mevr. de BoeuJongkees, presidente der Stichting, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Een beschrijving van „Parkzicht". KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 18 Juni Vrjjdag 19 21.53 uur 21.53 uur Den 17en Juni slaagde onze oud-stad- genoote, mej. A. F. J. van Maanen te Amster dam. voor het diploma leerares Rhythmische Gymnastiek Dalcroze ten overstaan van de commissie uit de Nederlandsche Vereeniging voor muzikaal-Rhythmische Opvoeding(Neder- landsche Dalcroze-vereeniging). neutr. bijz. kweekschool, den helder. 16 Juni. Geslaagd de heeren: G. H. Leen, A. Stoëkenbroek en Chr. Veldhuizen. bezoek van de vlootcommissie aan de vliegkampen. De heeren Van Dijk, Van de Bilt, Joekes, Tilanus en Drop, leden der Vlootcommissie, en de secretaris, de heer de Josselin de Jongh, benevens de adv. leden, Schout-bij-nacht Fürstner en luit. ter zee Molenburg, adj.- secretaris, brachten Dinsdag een bezoek aan het Vliegkamp De Mok, en bezichtigden daar de verschillende inrichtingen. In den namiddag werd een bezoek ge bracht aan het Vliegkamp „De Kooij", waar de heeren door den commandant, kolonel Aller, werden ontvangen en rondgeleid. Met den trein van 3.55 vertrokken de hee ren weer uit Den Helder. stafmuziekkorps kon. marine. Programma van het hedenavond te geven concert voor de Marineclub. 1. Doktersappèl. Marsch Dr. R. Franssen 2. Ouv. Le Dernier Jour de la Terreur Litolff, arr. Grognet 3. Marseille, Wals Desormes, arr. Meister 4. Finlandia Sebelius, arr. Leistikow 5. Fant. Mignon Thomas, arr. Mann Pauze. 6. London Suite e. Coates Slavonic Rhapsody Friedemann 8. Fant. Faust Gounod 9. Finale. rusthuis .parkzicht" voor publiek geopend. Voor belangstellenden bestaat de gelegen heid a.s. Zaterdag en Zondag een bezoek aan Rusthuis „Parkzicht" te brengen, beide dagen des namiddags van 2 tot 5 uren. De entrée hiervoor bedraagt Zaterdag en Ëondag 25 cent. inschrijvingen handelsregister van 916 Juni 1936. Nieuwe zaken: Den Helder: Magazijn „Het Monument" (eig J. H. Kerjzer), Kanaalweg 6, tabak, sigaren, sigaretten, schrijfbehoeften, parfumerie enz. ,,Miep Oeljee's Stoffenhuis" (eig. H. Oeljee), Keizerstraat 25, handel in damesstoffen. Wieringen: A. Walters, Hippolytushoef, Kerk plein 6, winkel in visch en fruit. Wijzigingen Den Helder: H. Petter, Joubertstraat 42, sla gerij; overgegaan aan G. van Stipriaan. algemeene vergadering van aandeelhouders n.v. zeebad huisduinen. Gisterenavond heeft in het Badhotel te Huis duinen de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Zeebad Huis duinen plaatsgevonden. Aanwezig waren 15 aandeelhouders, ver tegenwoordigende 47 stemmen. Om half negen opent de voorzitter, de heer Biersteker, deze 15e jaarvergadering en heet Üe aanwezigen welkom. Het is echter, aldus de heer Biersteker, met gemengde gevoelens, dat ik u welkom moet lieeten: een terugblik op de periode, die achter bns licht, geeft geen reden tot juichen, iets, hetgeen u ook uit het jaarverslag zal blijken. Alvorens tot het zakelijke over te gaan, memoreert spr. dan het verscheiden van iemand die 8 jaar met de vennootschap is samen gegaan en die in die jaren met zjjn volle kracht en ambitie de belangen van de N.V. heeft voorgestaan', het is wijlen burgemeester Driessen, de vijfde commissaris, welke men gedurende het bestaan van de N.V. tot groote droefheid heeft moeten zien gaan. Groote hulde brengt spr. aan de nagedachtenis van hem, die met zijn warme sympathie zooveel voor het Zeebad geweest is. Wat het zakelijke betreft: men staat aan het einde van een zeer moeilijk jaar, hetgeen echter niet inhoudt, dat men minder aandacht aan de belangen der zaak zal schenken. Het Is met blijdschap, dat spr. thans den nieuwen gedelegeerden commissaris van de gemeente Den Helder, burgemeester Ritmeester, het Welkom mag toeroepen, waarvan men hoopt, dat ook hij zal medewerken aan deze, uit economisch oogpunt, zoo belangrijke instelling, ïn dit verband merkt de heer Biersteker op, dat het er met de vennootschap slecht uit zou zien, indien men niet de hoognoodige mede werking van het gemeentebestuur had. Er op wijzende, dat men vooral in dezen tijd ook de hulp van de aandeelhouders zoo van noode heeft, verklaart de heer Biersteker de vergadering voor geopend en verzoekt den secretaris, den heer J. B. F. Meijer, de notulen van cle voorgaande vergadering (28 Mei 1935) voor te lezen, welke onveranderd gearresteerd Worden. Het is vervolgens de heer Nypels, directeur der vennootschap, diê het jaarverslag over 1935 voorleest en eveneens de balans en winst- en verliesrekening uiteenzet. Hieraan ontleenen wij het volgende Na afloop van het seizoen 1935 gaf de Ned. Hers een kort verslag over het bezoek aan de Noordzee-badplaatsen waaruit reeds dadelijk £lel op te maken, dat ook dit jaar de meeste ut bedrijven een onbevredigend resultaat °hden opleveren. Alhoewel de n.v. Zeebad Huisduinen een Ssntal jaren daarop een gunstige uitzondei ing "bocht maken, heeft de terugslag in 1934 aan gevangen, zich in 1935 in vollen omvang doen gevoelen, er is een laagte record van omzetten *"eikt zooals nimmer verwacht kon worden. n<*tls direct in het vroege voorjaar was door AMILDA-zonnebruincrême, óók bij weinig of geen zon. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 et. merkbaar door mindere aanvrage naar Hotel pension waarbij bovendien de laagste prijzen bedongen werden. Midden Juli kwamen er eenige gasten, begin Augustus waren alle kamers bezet, terwijl midden Augustus in twee dagen tijds alles vertrokken was. De weersgesteldheid heeft in 1935 slecht meegewerkt. Begin seizoen langdurige koude, terwijl op 26 Augustus de volle regenperiode inzette en bleef aanhouden. Waar gewoonlijk het voor en naseizoen tegen lagere prijzen verschillende gasten van het hotel-pension gebruik maakten, daar bleef dit in 1935 vol komen uit. Ook het restaurant dat voorgaande jaren door kort verblijf van passanten een aardige omzet mocht maken, ondervond de zelfde terugslag die reeds bjj den aanvang voor het hotel-pension te boeken viel. De villa verhuur staat in hetzelfde teeken. Van de 14 villa's werden er 12 verhuurd, doch voor korten tijd, de twee huisjes Duinoord zijn zoolang als de N.V. bestaat voor 't eerst onverhuurd gebleven, ondanks de veel lager gestelde prijzen. De omzet van het badpaviljoen (de kurk waarop vele jaren de geheele exploitatie kon drijven) is wederom belangrijk minder dan voorgaande jaren. Het zeer onooglijk aanzien, alle gemis aan comfort, de oudheid van het gebouw dragen daaraan veel bij, ons voorgaand jaarverslag heeft daarop uitdrukkelijk ge wezen, wij zullen hierbij niet in herhaling treden, omdat men de toestand voldoende weet. Ook het strandbezoek is eveneens belangrijk teruggeloopen, gelijk daarmede het gebruik van baden en cabines en strandstoelen. Voor het plaatsen van tenten was veel vraag, doch onvoldoende ruimte, doordat wij nog steeds in de periode van afnemend zeestrand verkeeren. Gaat dit zoo voort, dan zal de N.V. maat regelen moeten nemen om op een verder lig gend strandgedeelte de exploitatie daarvan voort te zetten. Besprekingen dienaangaande worden reeds gevoerd. Zooals dus blijkt uit deze mededeelingen (waarvan de cijfers in bijgaande balans met winst- en verliesrekening worden aangegeven) hebben het hotel-pension, het badpaviljoen, de villahuur én het strand niet aan de ge stelde verwachtingen beantwoord, zoodat het jaar 1935 een zeer slecht jaar voor de N.V. is geweest. Vanzelfsprekend houden de interne toestanden van het bedrijf daarmede gelijke tred. Beschikten wij voorheen over voldoende geldmiddelen om aflossingen, rente, onderhoudswerken en nood zakelijke aanschaffingen te bekostigen, de achterliggende jaren van terugslag hebben daarin ongunstige wijzigingen gebracht. Behalve onmiddellijk toegepaste bezuinigingen in de exploitatie zijn ook de onderhoudswerken en aanschaffingen stop gezet. Lang zullen wij met dit soort bezuiniging niet voort kunnen gaan, omdat daardoor het aanzien en de waarde van onze bezittingen gevaar loopen. Wjj hebben in het jaar 1935 veel pogingen aangewend om aan deze ongunstige toestand, voor zoover die door ons verholpen kon wor den, een einde te maken. Wjj willen hierbij gedenken de vele diensten welke ons zijn ver leend door onzen medecommissaris wijlen burgemeester Driessen, wiens overlijden wjj hier met leedwezen in herinnering brengen, en aan wiens vlotte medewerking het Zeebad Huisduinen véél te danken heeft. Het gemeentebestuur van Den Helder is thans vertegenwoordigd door Burgemeester Ritmeester, terwijl het tusschenliggend tijdvak de wethouder W. de Boer zoo welwillend was de N.V. terzijde te staan. Bouwplannen, die wjj in 1933 voorstelden hebben in de afgeloopen jaren wijziging moeten ondergaan door de algeheel veranderde toe standen welke sindsdien waren opgetreden. Met genoegen mogen wjj bij het sombere jaaroverzicht van 1935 thans meedeelen, dat deze bouwplannen vasten vorm hebben ver kregen en het jaarverslag over 1936 zal gewagen van een nieuw badpaviljoen aan het hotel gebouwd, waardoor in een lang gewenschte behoefte is voorzien. Het oude badpaviljoen zal in den loop van 1936 worden afgebroken. Onze N.V. heeft in het afgeloopen tijdperk veel moeite ondervonden om de noodige geld middelen te verkrijgen voor het nakomen van hare verplichtingen en vooral ook om eindelijk tot nieuwbouw van een badpaviljoen te kunnen overgaan. Langdurige onderhandelingen met het Gemeentebestuur zijn daarover gevoerd, die tenslotte in het voorjaar 1936 tot voor de N.V. goede resultaten hebben geleid. Wij mogen niet nalaten het gemeentebestuur dank te zeggen voor de welwillendheid, gedurende deze onderhandelingen steeds be toond, waarbij gaarne wordt erkend, indien van deze zijde geen hulp ware gekomen, dat dan de positie van onze N.V. bedenkelijke vormen zou hebben aangenomen. Nieuw kapitaal verkrijgen mag in de tegen woordige tijden van slechte handelstoestanden, speciaal op het gebied van seizoenbedrijven, als wel een van de grootste moeielijkhden beschouwd worden. Onze N.V. is daarin ge slaagd, alweer dank zij de gemeentelijke hulp, waardoor is bereikt dat het bedrijf, al is het onder belangrijk gewijzigde verhoudingen, normaal kan functioneeren. Zoo kunnen wij dus alle verbeteringen die in den loop der jaren te Huisduinen tot stand zijn gebracht in tact houden, wij blijven vol houden met onze pogingen om de bloei van Huisduinen badplaats te bevorderen, en zullen alles aanwenden om de verplichtingen in de loop der jaren voor de N.V. ontstaan uit een zoo goed mogelijk beheerd bedrijf na te komen. Daarvoor houden wij ons in Uw aller mede werking aanbevolen. Zonder te vervallen in het opsommen van eenige bladzijden cijfers laten wij hierbij enkele gegevens volgen. Zooals bijtijds is aangekon digd heeft de balans met winst- en verlies rekening het statuair vereischte aantal dagen ten kantore der directie ter inzage gelegen. De omzet bedroeg in 1935 f 15.660 en is bjj 1934 met f 10.000 teruggeloopen. Aan afschrij vingen, onderhoud, loonen, muziek, div. onkos ten. algemeen beheer, goederenverbrulk, rente en leeningen was noodig f 24.537, zoodat een tekort van f 8.877 is ontstaan. De omzetten zijn sterk verminderd. In 1932 bedroegen deze nog f 33.760, zoodat in 4 jaar tijd dit cijfer met f 18.100 is verminderd. Dit jaar kon door de slechte finantieele uit komsten niet aan de gemeente worden afge lost wel werd de 2'/,% aflossing van de hoofd som afgeboekt en ten laste gebracht van de crediteuren-rekening. Afgeschreven is f 2.250. Sinds de oprichting is afgeschre- ven op gebouwen Meubilair Oprichting- en leeningskosten f 32.986.45 19.854.79 9.842.03 uv verliesbedrag schreven f 62.683.27 17.997.14 f 44.686.13 Gebouwen (hotel, 13 vuia s en paviljoen, staan thans teboek voor f 103.725. Meubilair (hotel, 14 villas, badpaviljoen en strand- inventaris voor f 32.595. De heer Biersteker dankt den directeur voor de voorlezing, waarna de aanwezigen monde ling met algemeene stemmen hun goedkeuring hieraan hechten» Bij de mededeelingen wijst de heer Nypels nog in 't kort op de uitbreiding van het pavil joen en op de nieuwe plannen voor dit seizoen (Volksbaden, etc.). Nadat de rondvraag geen enkele vraag op levert, sluit de heer Biersteker deze wel zeer vlotte- aandeelhoudersvergadering, met het verzoek aan den Burgemeester om het Gem.- bestuur den dank der vennootschap over té willen brengen en haar ook voor de toekomst in de belangstelling hiervan aan te bevelen. Ook onze tweede excursie naar de Ford fabrieken en Schiphol is een succes geworden. Daar was weer allereerst de groote factor: het weer. Aan onbewolkten hemel stond den ganschen dag de zon te stralen met een over dadigheid, die wij in weken niet gewend waren. Het heele landschap baadde zich in die weelde en de tocht op zichzelf was een genot. Door het open dak kwam bij het rijden voldoende frissche lucht naar binnen om de excursisten de rit tot een waar genoegen te maken. En stemming dat er was. Daar was de bus die later op den dag gedoopt werd tot „Molen-: bus" en waarin, bij het terrein van de Gem., Reiniging, 's morgens de wieken van dei), molen al lustig begonnen te draaien en waar - het eene populaire lied op het andere volgde, welke zang culmineerde in het schoone verg, dat de Heldersche Courant nooit verloren ging. Daar was verder de bus met de inzit-; tenden voor verheffing van het Volkslied, waar zangers van reputatie de leiding hadden en al mocht hier begonnen worden met Sary Marijs, door Bloemendaal's dreven klonken weldra liederen als de Blanke top der duinen, de Ferme jongens en stoere knapen en, oude, vergeten liedjes, die de Haarlemmers even stil deden staan en genieten van de opge wekte stemming. En dan waren er de bussen waar men in stilte genoot van al het schoon. Voldaan waren de excursisten over het be zoek aan de Fordfabrieken, dat prachüge be drijf, dat boeit om zijn organisatie. Het bezoek aan Schiphol was even interessant als de vorige week en hoewel we gemeend hadden ons bezoek wat korter te maken dan toen, was het ook nu tegen half vijf voordat de; vier auto-cars van het parkeer-terrein van de luchthaven draaiden om naar het Bloemen- daalsche kopje te rjjden. En niet één oogen- blik was er een van de passagiers, die zich verveeld had, want het levendige beeld van 1 onze nationale luchthaven boeit uitermate en het gezellige zitje onder groote parasols kon men nog maar met moeite verlaten. 25 deel nemers aan den tocht maakten een luchtreisje en 24 waren opgetogen, de 25ste had het een beetje „griezelig" gevonden. Een nieuwe attractie vormde daarna het bezoek aan „Het kopje". Wat een uitzicht op de 'schoone, heuvelachtige en boschrijke om geving heeft men vandaar. Precies Bali, be weerden eenige Indisch-gasten. Het is een landschap van onvergelijkelijke schoonheid, dat zich voor het oog ontrolt. Het bezoek van twintig minuten was zóó om. In de Alkmaarder hout werd nog even bij Westerlicht gepauzeerd en hier nam een van de excursisten, de heer v. d. Heuvel, het woord om de directie van de Heldersche Courant, alsmede de leiding te danken voor den leer- zamen en aangenamen dag, terwijl hij daarbij den wensch uitsprak, dat nog honderden zich als abonné bij de Heldersche Courant zouden aansluiten. Een der leiders bedankte voor deze woorden en zei, dat de leiding gemakkelijk was geweest, omdat het gezelschap zoo prettig was. Via Bergen en Schoorl ging het toen op huis aan en toen we om kwart over negen met de bussen in de Koningstraat kwamen, vonden velen het nog te vroeg. Volgende week Woensdag heeft onze derde j excursie plaats. De deelnemerskaarten daar- voor wérden reeds verzonden. i Diefstal. Door een bewoner van de Tuinstraat werd aangifte gedaan, dat hij van z(jn erf af een zipken tjjl vermist. Door de Politie werd een persoon aange houden en overgebracht naar het Huis van 'Bewaring voor het ondergaan van de hem opgelegde vervangende hechtenisstraf, aange zien hij de boete niet kon betalen. Mishandeling. Door een bewoner van de Jan in 't Velt- straat werd aangifte gedaan, dat hij is mis handeld door een bewoner van de Vijzelstraat. h::-ë-r 1 - j JCt - -S 1 J Gistermiddag, begunstigd door ongekend mooi zomerweer, heeft de officieele opening van Rusthuis „Parkzicht" door burgemeester Ritmeester plaatsgevonden. Gezien de groote belangstelling, welke voor deze gebeurtenis bestond had de H.R.C.O. ge meend deze te moeten uitzenden, zoodat ook het grootste gedeelte van radio-bezittend Den Helder de redevoeringen, gehouden tijdens de opening, heeft kunnen volgen. Het was omstreeks half drie, dat de ge- noodigden arriveerden en via de met ver scheidene bloemstuken en palmen gedecoreerde hall naar de conversatiezaal geleid werden, alwaar de plechtigheid zou plaats vinden. De belangstelling: Van het buitengewoon groote aantal aanwezigen, waaronder zich nagenoeg de geheele upper-ten van Den Helder bevond, noemen wij in de eerste plaats burge meester Ritmeester met de wethouders, den garnizoenscommandant, luit.-kolonel J. H. C. Bentz van den Berg, burgemeester Lovink van Anna Paulowna, een groot aantal leden van den Gemeenteraad, en voorts nagenoeg alle hoofden der ge meentebedrijven. Voorts zagen wjj ver tegenwoordigers van de Marine en het Leger, geestelijken en verscheidene afge vaardigden van andere rusthuizen. In één woord: nagenoeg geheel officieel Den Helder, benevens tal van belangstellenden uit andere plaatsen van ons land. Een groot aantal telegrammen heeft het bestuur mogen ontvangen, evenals tal van bloemstukken, zoowel van leveranciers, par ticulieren en vereenigingen, o.a. van het Be stuur en den directeur van „Westerlicht" en het bestuur van de afd. Den Helder der Ne- derl. Ver. van Huisvrouwen. Te kwart voor drie spreekt de presidente der stichting, Mevr. M. de Boer—Jongkees, nadat haar verscheidene bouquetten aange boden z(jn, de navolgende rede uit: Rede mevr. M. de BoerJongkees. Geachte Aanwezigen, Het is mij een voorrecht U namens ons bestuur allen hartelijk welkom te heeten. Het verheugt ons, dat U aan onze uitnoodi- ging gehoor hebt gegeven, omdat U daar- medo blijk geeft van Uw belangstelling in de opening van dit gebouw, dat wil zijn een I tehuis voor ouden van dagen en hulpbehoe venden van alle gezindten. In het bijzonder heet ik U, Burgemeester, als hoofd der gemeente, welkom. Ons bestuur stelt het op hoogen prijs, dat U door Uw tegenwoordigheid blijk geeft van waardeering voor de stichting van dit gebouw voor onze •stad. Wij vertrouwen, dat ook in de toekomst een goede verstandhouding tusschen het Ge- Imeentebestuur en het bestuur van deze stich ting zal bestaan, waar het er om gaat de belangen van een bepaalde groep van stad- jgenooten te behartigen. Uw bereidwilligheid om straks de officieele openingsplechtigheid te verrichten, verheugt ons ten zeerste. Van den Commandant der Marine kwam bericht binnen, dat hij door omstandigheden verhinderd was, hier tegenwoordig te zijn. Het spijt ons, dat de hoogste chef der Marine hier niet aanwezig kon zijn, want het behoeft niet opnieuw gezegd te worden, dat Den Helder en de Marine onafscheidelijk aan elkaar verbonden zijn, en dat beteekent dan ook, dat de Marine-menschen in hun hart een groote plaats hebben voor Den Helder. Dat door middel van de stichting van dit gebouw ook voor tal van hen een gelegenheid ge schapen is om in prettige omgeving en in de sfeer van de stad, die hun lief geworden is, hun levensavond te slijten, zal zeker velen tot verheuging stemmen. Welkom heet ik ook den Garnizoenscom mandant, overste Bentz v. d. Berg. Ons be stuur stelt het op hoogen prjjs, dat U aan de uitnoodiging gehoor hebt gegeven. Hartelijk welkom heet ik ook de geeste lijke autoriteiten. Ik mocht er reeds op wij zen, dat ons gebouw een tehuis wil zijn voor alle gezindten. Ieders overtuiging zal hier geëerbiedigd worden. Ieder zal, in eigen om geving en naar eigen inzicht, zijn religieuze plichten waar kunnen nemen en zijn geeste lijke kunnen ontvangen. Ook richt ik een woord van welkom tot den vertegenwoordigenden arts van den kring van medici in onze stad. Zooals U bekend is, stelt ons bestuur zich op het standpunt, dat ieder inwonende naar eigen keuze zijn arts kan bepalen en dus zal tusschen U en onze stichting nogal eens contact zijn. Welkom voorts aan alle burgerlijke en mi litaire autoriteiten en aanwezige dames en heeren, die aan onze uitnoodiging gehoor gaven. Toen wij in October van het vorige jaar hier den eersten steen voor dit gebouw mochten leggen, heeft onze te vroeg ont slapen Burgemeester Driessen, dien we Jams met Opekta bereid zijo altijd goed) Moot van kleur, goed vao dikte, heerlijk van smaak en met alle voedingswaarde vao het versche ooit, Zèll jam maken met Opekta is eigenlijk kinderspell Zoo gemakkelijk! 10 minuten koken, klaérl Iedere drogist en comestibleszaak heelt Opekta. Recep ten voor alle soorten (ruit bij elke verpakking,] Fleschjes 60 ct„ pakjes 15 en 28 ct. MAAK ZELF JAM MET NATUUR^"" IN 10 MINUTEN Neé. Opekta Mij. Singel 400. TefeF. 37059. Am*len!am-C. om zijn hartelijk medeleven hier even piëteitvol herdenken, zoo juist gezegd: „De bouw van dit Tehuis is een aan winst voor onze stad en het streven der vereeniging loopt tevens parallel met de wenschen van hen, die onze gemeente meer en meer bewoonbaar willen maken." Want zoo zeide hij ongetwijfeld zullen tal van menschen, die anders wel licht de stad zouden verlaten op lateren leeftijd, hier blijven wonen, nu zij weten, dat daarvoor de gelegenheid gescha pen is. Die woorden van onzen oud-burgemeester zijn nu, wat den bouw van Parkzicht be treft, in vervulling gegaan. Al te lang was onze stad verstoken van een gebouw, dat aan deze eischen van onzen tijd kon beantwoorden. Doch dank zij de medewerking van verschil lende zijden, waarvoor wij zeer erkentelijk zijn, kon dit rusthuis verrijzen. In zoo menige plaats in ons land werden deze gebouwen, als even zoo vele uitingen van menschenmin en hulpvaardigheid, opge richt en bleken zij in een bestaande behoefte te voorzien. Ook in onze stad ontvingen wij reeds tal van bewijzen van instemming en verschillende aanvragen, en wij twijfelen er niet aan of de kennismaking met ons tehuis zal zoo aangenaam zijn, dat wij reeds spoe dig plaatsen tekort zullen komen. Want, dames en heeren, U zult het met mij eens zijn, Rusthuis „Parkzicht" is een juweeltje van moderne bouwkunst, dat den architecten Saai en Krijnen alle eer aandoet. Hen in de eerste plaats wensch ik geluk met de voltooiing van hun geestesproduct en ik dank hen voor de wijze, waarop zij dit werk hebben uitgevoerd. En naast hen breng ik een woord van dank aan allen, die hun arbeidskracht gaven. Aan den opzichter, den heer van Deutekom, die zich op zoo consciën tieuze wijze van zijn taak gekweten heeft. Aan de firma Koppen en Zn. en Nijman Zn., de aanneemsters van het werk, die tot volle tevredenheid, zoowel van de architecten als van ons bestuur het werk hebben verricht. Aan de firma Geveke en Co. voor de zeer bijzondere wijze, waarop zij de Centrale ver warming hebben aangelegd, alsmede aan den heer Oortgijzen voor de verzorging van de electrische installatie en al die anderen, die hun hoofd- of handenarbeid gaven voor het bereiken van dit prachtige resultaat. Daar staat thans ons gebouw, gereed voor bewoning. Ons gebouw en Uw gebouw, dames en heeren! Door onze samenwerking zal het aan zijn bestemming kunnen beant woorden. Bij de eerste-steen-legging heb ik mogen gewagen van de vele arbeid en zorgen, welke voorafgingen aan de uitwerking onzer plan nen. Ik ga dat thans niet herhalen. Wij zijn te zeer verheugd, dat ons werk vandaag zijn bekroning krijgt in de opening van dit gebouw. Zijn bekroning eigenlijk toch ook weer niet, want die bekroning zal zjjn de rust, de huiselijkheid en het genoegen van hen, die hun dagelijksche verblijf in dit huis zullen vinden. Het doel van de stichting, dat ons al tijd voor oogen heeft gestaan is geweest: Comfort, warmte en gezelligheid te schep pen voor de bewoners van ons Tehuis. Wij hebben reeds bij de eerste-steenlegging gezegd: „Het Bestuur van de Stichting heeft de overtuiging, dat met den bouw van dit Rust huis, een werk wordt verricht, dat aan vele ingezetenen ten goede kan komen, vooral aan hen, die door den last dqr jaren of door invaliditeit de hulp van anderen niet kunnen missen." Om geheel op zichzelf te kunnen leven, is in onzen tijd heel wat, vooral financieel, noodig. Welnu, hier kan met beperkte midde len door samenwerking heel wat en op ge makkelijke wijze worden verkregen." Hier zullen een zeventig personen onge veer een plaats kunnen krijgen. In dit fraaie gebouw, in deze mooie omgeving, want de plaats, waar het ligt, is wel zeer gunstig en niet genoeg kunnen wij daarvoor danken den Inspecteur der Volksgezondheid uit Den Haag, den heer Van Boven, wiens scherpen blik de meest geschikte plaats wist uit te kiezen. Zoo juist schreven de bladen uit de omge ving het dezer dagen nog: „Afgesloten van hst stadsgewoel in de „rust van de natuur, toch ook weer niet „te ver van de stad om het levend con- VAN MEURS, KONINGSTRAAT 95. Linnenbankjes 1.35 I Serre-, Tuin- en Fietsmanden 2.80 I Terrasstoelen 2.75 Waschm. m. st. 1.90 Bekleede Wiegen 4.20 EIGEN WERK, EENS ZOO STERK 18 Juni. Ik weet niet, of het u gaa,t als m(j, maar ik heb een onbedwingbare nei ging, in de krant alle berichten omtrent China over te slaan. Daar heb je in de eerste plaats die onverteerbare Chineesche namen, die Je alleen kunt uitspreken als je niest. Dit is na tuurlijk een zeer onbillijke opmerking, want iedere natie heeft het recht, al naar keuze haar namen te zeggen of te niezen. Het is mogelijk, het is zelfs waarschijnlijk, dat een Chinees op zijn beurt meent, een Nederland- schen naam alleen te kunnen hoesten, of blaf fen, of geeuwen. Maar vreemd blijft het. Dan is er de bewegelijkheid van de fronten en groepeeringen. China is als een legpuzzlè, die ieder oogenblik als door een orkaniseft noodlot uit elkaar spat; dan liggen ineens alle partijen en bondgenooten weer anders dan een dag tevoren. En hoe vaak de „christen-generaal" Feng Joe Sjiang (gezondheid!) al niet op en van het tooneel geweest isIk heb mij wel eens afgevraagd of deze romantische figuur niet alleen maar een fantasie is van een Ameri- kaansche correspondent, die opgeschrikt doof een redactioneele waarschuwing dat zijn copy ongenietbaar werd, zijn toevlucht nam tot een ingenieus bedenksel ,om den lezer tenminste eenig houvast te geven, opdat deze niet gees telijk verdrinken zou in de zee van Tsjeng'fl en Tsjiang's en Tsjoeng's. Nu werd mij gisteren een mooi verhaal ver teld over een Pinda-Chinees, die voor de Rechtbank in Den Bosch als getuige was ge hoord. Op alle vragen van den President was hij het antwoord schuldig gebleven. Men kon hem niet aan het verstand brengen, dat hij den eed moest afleggen; zelfs de bijzittende rechter slaagde er niet in, die in een even be grijpelijke als humoristische opwelling van slimheid hem in smeuïg Brabantsch toesprak. De Chinees was door brooddronken scha vuiten van zijn trommeltje beroofd en mishan deld. Men moest het stellen met de verklarin gen van de verdachten, daar alle pogingen om den Chinees tot praten te brengen, hadden ge faald. De schavuiten verdedigden zich met de bewering, dat de Chinees was^begonnen. Dat was den President te bar. Daar geloof ik niets van, zei hjj. Deze Chineezen zjjn rustige, ordelijke menschen, die geen kip kwaad doen. Nu tikte het Chineeschje beleefd aan zjjn voorhoofd en zei: Dank wel, menier. En dus stapte ik eens naar een Pinda- Chinees toe, om hem te interviewen over den chaos in zijn land. Pinda-lekka, luidde zjjn groet. Daar twjjfel ik niet aan, sprak ik, maar kunt u mjj precies vertellen, waarom er ruzie is tusschen Nanking en Kanton? Chocolla, lekka, hield hjj vol, en lachte mjj vriendelijk toe met sluwe spleetoogjes. Kom, kom, zei ik, ik bedoel niets kwaads. Weet u niet, wat er gaande is in Kanton? Kalton, zei hjj zachtjes en schudde zjjn hoofd. Nooit gehoord van Kanton? Kalton, herhaalde hjj, en bleef nee schud den. Ook nooit gehoord van Nanking? Nalking, zei hij, en schudde nog steeds het hoofd. Wel eens gehoord van China? hield ik vol. Chila, lachte hjj, en wiegelde met zijn hoofdje: nee. Nou, geef mjj dan maar twee pinda's. Heb je een papiertje? Nee, meneer, die zijn allemaal op, sprak hjj, in vloeiend Hollandsch. Chineezen zijn groote diplomaten en het is voor hen en voor de krantenlezers te hopen» dat zij hun diplomatieke gaven nu maar gauw aanwenden om aan den onzaligen strijd een einde te maken. REEDS MEER DAN 20 JAAR DE BEKENDE NAAM VOOR HET BESTE FOTOWERK „tact er mede te onderhouden, zal het „huis voor ieder aan zijn doel beantwoor- „den. Voor hen, wier levensavond aange broken is en die in rustige omgeving „daarvan willen genieten. Voor hen, die „reeds moeiljjk ter been zijn en die in „eigen huis gezelligheid zoeken." Hier vindt men in eenvoudig voorname omgeving, wat men zoekt. Een kamer, welke men naar eigen smaak inricht; een verzor ging welke men niet beter wenschen kan. De bedoeling van „Parkzicht" is voor de bewo ners een millieu te scheppen, waar men zich „thuis" voelt. Een prettige sfeer, in smaak volle omgeving; een goede keuken en een prima verzorging voor alle huisgenooten. Wij zjjn dankbaar voor het goede getuig* schrift, door anderen aan onze stichting ver strekt. Wjj hebben een goed vertrouwen, dat ons Tehuis aan zjjn doel zal beantwoorden. Im mers, als wjj afgaan op de medewerking, welke wij van zooveel verschillende zjjden mochten ontvangen, zoo van ons college van B. en W. en het Gemeentebestuur als vari particuliere personen, dan gaan wij met ver trouwen de toekomst in. Dan moge ons huis worden een toevluchtsoord voor hen, die in vrede en rust hier willen verbljjven. Gjj weet het, officieel is ons doel als volgt omschreven: „Het bouwen en exploiteeren van een rust en verpleeghuis in de Gemeente Den Helder, waarin worden opgenomen: le. Personen, die een vergoeding betalen kunnen of voor wie deze betaald wordt volgens een nader vast te stellen schaal naar hun draagkracht en in verband met door hen verlangde accommodatie en huisvesting; 2e. Personen, die lichaams- of andere gebre ken hebben, welke geen gevaar of hinder veroorzaken voor de omgeving, doch wiej toestand een deskundige verpleging vor dert, zonder dat voor hen opname in eefl

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5