Visscherij Burgerlijke Stand BINNENLAND BUITENLAND HELDERSC^E COURANT VAN DONDERDAG 18 JUNI iq^6 van Den Helder Overweldigende ovaties aan Koningin en Prinses te den Bosch. Onze taak tegenover Ned.-Indië. De Indische begrooting voor 1937. Wijziging en aanvulling van de Pensioenwet. Blinde geslaagd voor toelatings examen H.B.S. Benzine een halven cent duurder. Gouden eeremedaille van Utrechts senaat voor de Koningin. De stakingen van de visschers te IJmuiden. Stoomvaartberichten. Sancties door Londen prijsgegeven. Het Duitsch—Italiaansch contact. Hitier ontvangt gravin Ciano. De staking te Antwerpen. Hitier laat Engeland nog wat langer wachten. V' ziekenhuis noodig of mogelijk is. Deze verpleging kan gegeven worden, daar een volledige zieken-afdeeling met verpleeg sters aan de inrichting verbonden is. Liefde en hulpvaardigheid zullen aanvul len wat in dit officieele al te reglementair mocht blijken. Zoo staan wg dan heden, Woensdag 17 Juni 1936 voor de vervulling van een onzer lang gekoesterde wenschen, de opening van ons Rusthuis. 't Vervult ons met vreugde en trots. Met vreugde, omdat wij meenen, dat 't velen een hulp zal kunnen zgn. Met trots, omdat het de vrucht is van ons eendrachtig samen werken. Moge het tehuis in lengte van dagen aan zijn doel blijven beantwoorden! Mijnheer de Burgemeester, mag ik U ver zoeken het huis voor geopend te verklaren? Een hartelijk applaus onderstreept de woor den van de presidente. Het is vervolgens bur gemeester Ritmeester, welke alvorens tot de officieele opening van het gebouw over te gaan, een korte toespraak houdt, waaraan wij het volgende ontleenen: Kedc burgemeester Ritmeester. Spr. vangt aan met op de symboliek te wijzen van een drietal schildergen, vervaardigd door RolandHolst en zich bevindende in het gebouw van den Alg. Nederl. Diamantbewer- kersbond te Amsterdam. De drie schildergen stellen voor „De Sterke Ure", „De Diepe Ure" en „De Zachte Ure". Het zgn de drie stadia van het leven: de lentetijd, van vroolijkheid en optimisme, de zomertijd, als alles vrede, rust en liefde kan ademen en tenslotte, de eenzame mensch, voorgesteld door een herfstbeeld, met een sfeer van bezonkenheid en het milde van den ouderdom. Drie stadia: opgang levens gang en einde van den mensch. Het is in het laatste gedeelte van het leven, dat men een rustplaats zoekt en het is sedert een tiental jaren, dat men de groote opkomst ziet van de tehuizen en instituten, waarin de ouden van dagen hun laatste levensdagen in Vrede mogen slijten. Ook Den Helder kent thans zoo'n gebouw en men zou kunnen meenen, dat ook U mevr. de Presidente en U bestuursleden, in dit prach tige tehuis zouden kunnen wonen, bezat gij nog niet die merkwaardige levenskracht, welke o.a. in een korte spanne tijds dit gebouw deed oprijzen. Namens het Gemeentebestuur biedt burge meester Ritmeester zijn hartelijke gelukwen- schen aan met „Parkzicht". Wij, aldus spr., verheugen ons met deze aanwinst en zoo zal Ook de geheele gemeenschap dit doen. Wat den bouw betreft, ondanks zgn streng architectonische lijnen mag „Parkzicht" ge noemd worden het grootste sieraad van Den Helder en wij spreken de hoop uit, dat gij, die de oprichters zgt, zijn groei en bloei moogt aanschouwen. Na het uitspreken van deze woorden ver klaart de burgemeester „Rusthuis Parkzicht" \k>or geopend. Mevr. de BoerJongkees benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Vervolgens zegt burgemeester Ritmees ter nog een persoonlijk woord tot de pre sidente, mevr. M. de BoerJongkees, te willen spreken. Hij releveert dan het vele en belangrijke werk, door haar verricht, dat hij niet wil noemen, doch, dat bij een ieder bekend is en hetwelk men dagelijks ondervindt. En hoewel hij of zij, die in het openbaar werken niet steeds op dank en erkentelijk heid zal mogen hebben te rekenen, doet het spr. buitengewoon veel genoegen op deze plaats deze woorden te mogen uit spreken. In verband met het vele werk, door Mevr. de BoerJongkees voor de gemeen schap verricht, heeft spr. dan de eer mede te deelen, dat het Hare Majesteit de Koningin behaagd heeft haar te benoe men tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Een daverend applaus accentueert de woorden van den burgemeester, welke vervolgens het ecre-teeken overhandigt. De heer Poortman, als secretaris van iet bestuur, spreekt hierna nog woorden van Erkentelijkheid tot het bestuur en directie van Set Rusthuis en zegt het op hoogen prjjs te étellen, dat aanwezig zijn vertegenwoordigers van de gebouwen Oosterlicht, Westerlicht en Noorderlicht. Men heeft van hen veel voor lichting gehad en hiervoor is men dankbaar. Een persoonlijk woord richt hij ook namens Zijn mede-bestuursleden tot mevr. de Boer Jongkees voor haar steeds betoonde groote énergie en voortvarendheid. Spr. wenscht de presidente geluk met dezen dag en spreekt de koop uit, dat zij den bloei van haar werk moge aanschouwen, en dat dit voor velen een zegen Zal zgn. Vervolgens is het burgemeester Ritmees ter, die het lint doorknipt hetwelk toegang geeft tot de diverse afdeelingen van het gebouw, welke vervolgens groepsgewijze in oogenschouw genomen worden. Nadat men successievelijk terugkomt, ver- éenigt men zich wederom in de conversatie- Zaal, alwaar eenige ververschingen worden aangeboden, keurig geserveerd door een aan- ial leerlingen der huishoudschool. Het is burgemeester Lovink van Anna Paulowna, die dan nog even het woord ver langt. Burgemeester Lovink: Sprekende namens de Ver. van Diaconieën der classis Alkmaar (Huize Westerlicht) dankt spr. hartelijk voor de hem gezonden uit- noodiging en zegt, dat men zich ook bij zgn bestuur verheugt over dit belangrijke werk. Hij wijst er op, hoeveel er de laatste jaren inzake de zorg voor den ouderdom veranderd is. Vroeger was oud-zijn en arm-zijn synoniem, doch thans is dit anders geworden. De gestich ten en de inrichtingen, welke door Justus van Maurik „Het Huis" genoemd werden, zgn nu ,-,T e h u i z e n" geworden en Tehuizen, die verrezen op de mooiste plekjes, op de eere plaatsen der steden. Spr. zegt onverholen bewondering tg hebben voor datgene wat mevr. de BoerJongkees gedaan heeft en ook hij verheugt zich met haar benoeming op dezen voor haar, zooals spr. zegt, „grooten dag". De heer Lovink besluit zgn vriendelgke woorden met den wensch uit te spreken, dat het de presidente nog vele jaren gegeven zal zijn licht te brengen in de harten der ouden van dagen. Nadat men nog eenigen tgd gezellig byeen bleef, werd te omstreeks kwart over vier de plechtigheid besloten. De inrichting van „Huize Parkzicht". Het buiten-aanzicht. Aangezien het velen ongetwijfeld zal inte resseeren hoe de inrichting van dit familie home werd uitgevoerd, laten wg hiervan een beknopt overzicht volgen: Zooals wij reeds eerder schreven, en hetgeen men reeds persoonigk heeft kun nen waarnemen, bevindt zich vóór het ge bouw een vrge groote lap grond, waarvan men zoo spoedig mogeigk gebruik zal ma ken voor het aanleggen van een tuin. Mo menteel is dit evenwel nog braak-lig- gend terrein. Zocwvel van de linker- als rechterzyde gaat een breeden oprit naar den hoofd ingang. Een eveneens breed trottoir ligt langs de geheele breedte van het gebouw. Wat het frontaspect van „Parkzicht" betreft: dit is, even als het interieur, ge heel volgens de bouwprincipen van den zakelgken stgl uitgewerkt. Nergens treft men een spoor aan van onnoodige versie ring of opsmuk, hetgeen tot resultaat heeft, dat het gebouw een zeer hechten en tevens zeer rustigen indruk maakt. Een enkele bloemenbak aan den rechter- gevel breekt slechts even deze strakke ignen. Het interieur. Via den forschen hoofdingang betreden wij het inwendige van „Parkzicht". Direct tref fen de heldere en frissche tinten der licht groene en gele verf, welke het interieur een vroolijk aspect verleenen. Bij binnenkomst bevindt zich aan de rech terzijde de wachtkamer van den portier en daarnaast de conversatiezaal. Het is hier, dat men een idee krggt, dat men niet op ruimte gekeken heeft: integen deel, met name deze zaal is zeer ruim en door de breede ramen valt het daglicht hier ongetemperd naar binnen. Overal heeft men eikenhouten lambrizeeringen aange bracht. er is een buffet ingebouwd en er is een doeltreffende electrische verlichting. Ook het glas-in-lood ontwerp is smaakvol. Bg ons bezoek deed een vrooUjk voorzomer-zonnetje dit glas-in-lood bgzonder mooi uitkomen. Het kan niet anders, of de in „Parkzicht" wonenden zullen menig uurtje in deze prettige zaal verblijven. Gelijkvloers bevindt zich vervolgens het be gin van het trappenhuis, en de personenlift Wat deze betreft het volgende: Door toepas sing van een glasomranding is het in de schacht, in tegenstelling met andere liften, overdag even licht als waar ook in het ge bouw. Het behoeft zeker geen nader betoog, dat dit zoowel qua comfort als veiligheid een belangrgke verbetering is. Toiletten zgn voorts geigkmatig over de vleugels verdeeld. Ons bezoek gold hierna een z.g. „verbin dingskamer", zooals „Parkzicht" er een 3-tal bezit. Dit zijn kamers, waarvan het slaap- en woongedeelte gesepareerd zgn. Ieder van deze slaapvertrekken bezit een vaste waschtafel, een kleerkast, centrale verwarming, en een radio. Aan de achterzgde van de gelgkvloersche afdeeling bevindt zich vervolgens de bestuurs kamer en daarnaast weer de woonkamer van den directeur, benevens eenige zit-slaap- kamers, waarin men zoowel de slaapgelegen heid als de waschtafel kan camoufleeren, zoo dat de zit- slaapkamer naar wensch veran derd wordt in alleen zit-kamer. Door tochtdeuren afgescheiden van den rechtervleugel betraden wg hierna de linker- zgde, alwaar zich de verpleeg-afdeeling be vindt. De ziekenkamers zgn ieder voorzien van 3 kasten en 3 bedden, behalve een 2-tal andere, waarin zich 2 bedden bevinden. Ook de badkamer voor de zieken treft men hier aan, waarvan, evenals van ieder toilet en iedere badkamer, de vloer bestaat uit het be kende Egypt-GIansbeton. Aan de achterzijde zagen wg een drietal balcons, waarlangs de brandladder geleid is. Onder de verpleeg-afdeeling zgn vervolgens aangebracht een 3-tal logeervertrekken, ten gerieve van toekomstige logeergasten, die aan hun familieleden een bezoek van enkele dagen komen brengen. Sousterrain. Het trappenhuis afdalende komen wg in het sousterrain, welke afdeeling goeddeels gere serveerd is voor de „inwendige" service van het groote „gezin". Hier zien we bijv. een keu ken van waarlijk ideale accomodatie: „graniet vloeren, breede gasfornuizen, glansbeton-wan- den en, ondanks de lage ligging van deze af deeling, een uitstekende daglicht-inval. Er is voorts een aparte koelcel, een speciale spoel keuken, een provisiekelder, een groenten- afwasch-keuken, de meeste onderling met el kaar verbonden door breede zinken doorgeef- ramen. In dit sousterrain bevindt zich voorts het eetzaaltje voor het personeel. De werkplaats van den monteur en de kelder, waarin de vele apparaten opgesteld zijn voor de centrale verwarming. Teruggaande nemen wg een kgkje op de eerste verdieping: Weer vinden we hier, evenals op de gelgk vloersche afdeeling de zit-slaapkamers, op de gang de vele kasten, toiletten en het gemeen- schappeigk balcon, dat met zgn waarlijk riant uitzicht tot een zitje noodt. Ook hier ziet men op diverse plaatsen de telefoons. Het fraaie glas-in-lood en de reeds bg de gelgkvloersche afdeeling genoemde verdere accomodatie. Op de tweede verdieping stopt de lift en behalve de kamers voor de toekomstige inwonenden en de slaapkamer voor den directeur, zgn hier 2 z.g. boxen kamers, waarin 4 personen slaapverblijf vin den, en op den rechtervleugel de linnen kamers. De 3e verdieping is goeddeels gereserveerd voor het personeel. Een 10-tal» dienstboden kamers treft men hier aan, elk voorzien van een vaste waschtafel, terwgi op de corridor voor ieder meisje een kast beschikbaar is. Óok deze personeelvertrekken vallen op door hun prettige inrichting. Behalve de machine-ruimte voor de lift is er ook een ruime bergzolder. Hier zgn we aan het einde van onze, zeer beknopt gehouden, beschryving van Huize „Parkzicht", dat aan niet minder dan een 70-tal personen huisvesting kan bieden. En een huisvesting, welke wg zon der overdrijving als ideaal mogen be schouwen voor hen, die de huishoudeigke beslommeringen van allen dag niet meer willen of kunnen volbrengen. Het is merkwaardig, dat men bij het doorloopen van deze „woning" absoluut geen idéé krggt van een „inrichting"j wél die van een vriendeigk home...,.., in één woord: een Rusthuis, in de ware beteekenis van het woord. Dat velen er hun levensavond mogen sigten. Verband houdende met het conflict te IJrnui- den weet de N. Rt. Crt. te berichten, dat de beide vischhandelsvereenigingen te IJmuiden reeds een mand geleden voorzagen, dat het conflict er zou komen en dat zij toen aan de betrokken Ministers verzochten het contingent vreemde visch te willen verhoogen. Daarop werd afwijzend beschikt. Het motief was, dat de regeering zich dan partij zou stellen in het conflict. Verhooging van het in te voeren contingent buitenlandsche visch zal er dus voorloopig wel niets plaats hebben. Men weet, dat uit Rotterdam er steeds een groote drang is om te komen tot verhooging van den buitenlandschen invoer. Nu de visch- aanvoer uit IJmuiden waarvan dan te Rot terdam niet hoog wordt opgegeven door de staking wel minder zal zijn, zal waarschijnlgk deze drang nog krachtiger worden, omdat ge brek aan visch door de venters het ergst zal worden gevoeld. Door deze behoefte kan het zgn, dat de pry- zen zich daarnaar zullen richten, waardoor het niet is uitgesloten, dat de besommingen der kustvisschers er door omhoog zullen gaan. Natuurlijk is het niet te zeggen hoe lang de staking zal duren. Maar nu langzamerhand de badtgd aanbreekt, zoodat er bepaalde dagen een groote vraag naar visch ontstaat, kan dit mede een factor zgn, dat er flinke prgzen voor visch zullen worden besteed. Het kan worden betreurd, dat de staking misschien oorzaak is van prijsverhooging, maar daar het een raliteit is, kan hieruit voor den kustvisscher een zekere consequentie ont staan, al is dat dan van tydelijken aard. Toch kan het misschien nog van veel ver dere strekking zgn, omdat er aj reeds een sterke achteruitgang was in het grootbedrijf. Het achteruitgaande bedrijf ondervindt door deze staking nog een krachtigen neerwaart- schen stoot, die wel eens geheelen ondergang tengevolge kon hebben. De treilloggers, die minder exploitatiekosten hebben, zijn in aantal sterk uitgebreid en voor zien, met de andere kustvisschers, voor een groot deel in de platvischbehoefte. Daarop zal de handel dus nog meer zgn aangewezen, waardoor dus deze bedrijven meer kans kry- gen op goede rendabiliteit. Voor het aanbrengen van rond visch zullen er dan waarschijnlgk enkele groote schepen worden gebouwd, zeer modern ingericht, die de meest noordelijke zeeën kunnen bevaren. Maar dit aantal schepen zal zeer beperkt ge houden moeten worden, omdat de door die vaartuigen aangevoerde visch meest voor bin- nenlandsch gebruik zal dienen, waardoor er dus ook een beperkte afzet voor is. Afgescheiden van staking, gaat, naar wg het kunnen zien, de kustvisscherg een wat betere toekomst tegemoet. Daarvoor zullen echter vaartuigen noodig zijn, die goed zee kunnen houden en dan den ken we weer aan het kottertype. Dat raakt dan weer het oude financieele vraagstuk, waarvoor interesse gevraagd moet worden aan overheidsinstantie om kapitaal te bekomen op langen termgn, met soepele be palingen omtrent aflossing en rentevergoeding. Men zoeke dus een krachtig contact tusschen de groepen, die bg de kustvisscherg betrokken zgn. Het gzer is heet! De weekbesommingen voor de kleinere motoren van Urk, die zich bezig hielden met de noordzeevisscherij bg Scheveningen en IJmuiden waren 80100; voor die welke ge- vischt hadden tusschen Texel en Terschelling tot 200 en de snurrevaadvisschers hadden een besomming van 200260. De tongprgs bigft zeer aan den lagen kant, waardoor de besomming natuurigk wordt ge drukt. Daarentegen blijven de scholprg'zen zich goed houden. De Kamers van Koophandel uit verschillende gebieden uit Zuidholland en Zeeland hebben zich tot den Minister van Landbouw en Vis- scherg gewend met het verzoek om in de com missie, die is ingesteld om den minister op korten termijn van advies te dienen over de vraag of een vischconserveeringsindustrie levensvatbaarheid zou bezitten en welke mogelijkheden er voor haar ontwikkeling lig gen, aan te vullen met een vertegenwoordiger van het Oeconomisch-Technologisch instituut in Zuid-Holland en Zeeland, opdat deze aan de verdere werkzaamheden van deze commis sie kan deelnemen. Zooals men zich herinnert is Ir. F. Liebert voorzitter dezer commissie. Dit verzoek bewgst ook al weer welke waarde men in vakkringen van het vischbedrgf gaat hechten aan de vischconserveering. van 16 en 17 Juni. ONDERTROUWD: P. Sigkerman en H. Ngman; J. v. Schegen en G. Zander; D. H. Rgkers en A. Krook; F. Kater en A. C. Plug- mers; F. L. Weesing en A. C. Taffijn; H. Kluft en J. M. Reinspecht; J. J. de Groot en N. M. v. d. Vgver. BEVALLEN: G. M. Lücker— Engel, d.; C. SchnellenbergBoerman, z.; A. H. Focke Lammerée, z.; S. WillemseWolters, z.; H. J. v. KuijkLebbe, d.; M. J. Herwing Reichelmann, z. OVERLEDEN: B. J. Langes, 36 j. Het bezoek dat de Koningin en de Prinses aan 's-Hertogenbosch hebben gebracht, heeft geleid tot onbeschrgfeigke tooneelen van enthousiasme. Reeds in de morgenuren, toen de Koningin, vergezeld van haar Dochter de veemarkthallen bezocht, is de menigte tot grootsche demonstraties gekomen. Op een ge geven oogenblik, toen de Koningin en de Prinses geïnteresseerd toekeken bg een vak, waar lammeren en jonge biggen waren geëxposeerd, zag een kleine jongen uit Den Bosch kans om door de afsluiting te komen en de Prinses zeer dicht te naderen. Een politieagent greep het knaapje en wilde hem terugdringen, maar de Prinses zei: Laat hem maar. Toen de jongen weg wilde vluchten, pakte een van de heeren van het gevolg hem bg de arm en zelde: Ga er nu maar gerust even naar toe. Onvervaard stapte toen de kleine jongen naar voren. Dit gemoedeigk gebaar van de Prinses wa3 aan leiding tot een overweldigend enthousiasme. Het publiek drong naar alle kanten op, het geroep: Leve de Prinses, dreunde door de overkapping. Op een gegeven oogenblik werd de afsluiting van de politiemacht doorbroken, doch met veel takt slaagden de agenten er in het begin van ordeverstoring in de kiem te smoren. UIT DE A.-R. PARTIJ. De heer J. Schouten, tijdelijk voorzitter van het Centraal comité van anti-revolutionnaire kiesvereenigingen, schrijft naar aanleiding van het ook door ons overgenomen artikel, onder bovenstaanden titel aan de N. R. Crt. o.m.: „Gaarne deel ik mede, dat ten bewgze van sub 4, door mij in die vergadering niets is gezegd over de voornemens van de regeering met betrekking tot een Kamerontbinding en het tijdstip van de e.v. verkiezingen, om de eenvoudige reden, dat de regeering omtrent hare voornemens in het algemeen en die te dezer zake in het bijzonder aangenomen voor een oogenblik, dat zij daaromtrent voor nemens heeft mij vanzelfsprekend geene in- lichtengen verschaft. Dat door mij in die vergadering wel is ge zegd: a. dat in bewogen tijden als de tegen woordige de organisatie van de partg steeds paraat moet zijn; b. dat het in verband daar mee zeker zaak is, reeds zeer vroeg in het a.s. najaar de geheele. organisatie in gereed heid te hebben; c. dat het, ook al heeft alles op politiek gebied in ons land een normaal verloop, wellicht mogelgk is, in verband met de voornemens der regeering tot partieele grondwetsherziening, dat de verkiezingen in het volgend jaar wat vroeger zullen plaats hebben. Oud-Minister Weiter spreekt te Tilburg. Gisteren werd te Tilburg de jaarigksche hoogeschooldag gehouden voor de oud-studen ten van de R.K. Handelshoogeschool. 's Middags hield de oud-vice-president van den raad van Indië, de heer Ch. J. I. M. Weiter, een rede over: „De taak van Neder land in Nederlandsch-Indië". Spreker weet en constateert met dankbaar heid, dat in de laatste decennia in steeds breeder kring het besef is doorgedrongen van de beteekenis der Overzeesche gebiedsdeelen voor ons land. Niet genoegzaam wordt echter begrepen, hoe daar in het Zuiden van den Stillen Oceaan een nieuwe orde van zaken aan het groeien is. Volgens Sarraut, den oud gouverneur-generaal van Indo-China, hebben wg achtereenvolgens gehad de periode van de Middellandsche Zee en die van den Atlan- tischen Oceaan en wg, de tegenwoordige gene ratie, beleven de periode van den Stillen Oceaan. Wie het Verre Oosten kent, zal die uit spraak moeten beamen. Het kookt en woelt aan allen kant in de landen rond den Stillen Oceaan en het is niet aannemelijk, dat ons Indië onberoerd zou bigven door wat honder den millioenen op enkele dagreizen afstand beweegt. In feite is ook in Ned.-Indië het nieuwe tijd perk reeds ingetreden. De uitvoering van onze taak ten opzichte van Ned.-Indië eischt om zichtigheid en beleid, maar niet minder moed en kracht. Omzichtigheid en beleid om te erkennen en waardeeren wat goed en edel is in de bewegingen, die door het Oosten gaan, moed en kracht om ze zoo noodig te leiden in goede richting, de eeuwen lang latent gebleven energie, die zich geleideigk uiten gaat, een uitweg te geven, die een ordeigk verloop waarborgt en een bruikbare synthese ver zekert voor de samenwerking tusschen Oost en West. Spreker legde bijzonderen nadruk op het geen door ons is verricht ten aanzien van de staatkundige hervormingen, welke in toe nemende mate de medezeggenschap der ge- regeerden hebben verzekerd in de zaken van 's lands bestuur. Verhooging van uitgaven voor oorlog en marine. Batavia. Hier volgen nog eenige bijzonder heden uit de begrootings-stukken, welke den Volksraad zijn aangeboden. In de begrooting van oorlog wordt vermeld, dat, als gevolg van eenige noodzakelijke voorzieningen tot verhooging van de weermacht, deze begrooting met rond 2.430.000 moest worden verhoogd, waarvan 610.000 voor versnelde vernieuwing en uit breiding van luchtvaart-materieel en perso- neelvoorziening. Voorts is 1.640.000 meer benoodigd o.a. voor het verder inloopen van het bestaande incompleet bg de legersamen- stelling, aanschaffing van pantserauto's in 1937 en verlenging van den duur der eerste oefeningen van miliciens. Door bezuiniging op andere posten en verlaging van enkele ramin gen kon de totale verhooging tot bovenge noemd bedrag beperkt bigven. Ook de begrooting van marine geeft een aanmerkelijk accres te zien in ver band met verschillende maatregelen, welke in 1937 moeten worden doorgevoerd ter verhoo ging van de paraatheid van de zeemacht. Deze verhooging bedraagt rond 2.300.000. (Aneta), Het eindverslag van de Eerste Kamer. Aan het eindverslag van de Eerste Kamer over het ontwerp van wet tot wg'ziging en aanvulling van enkele artikelen van de Pen sioenwet 1922 en van de wet van 28 Mei 1925, laatstelijk gewijzigd bij de wet van 28 Juli 1933, wordt het volgende ontleend: Bij het afdeelingsonderzoek van dit wets ontwerp verklaarden zeer vele leden, met in stemming kennis te hebben genomen van het voornemen van de regeering, zoo spoedig mo gelijk een wijzigln van het weduwen- en wee- zenpensioen te bevorderen, opdat dit eerlang worde vehoogd. Eenigen van hen betreurden evenwel dat de ambtenaren die verhooging geheel moeten opbrengen, indien daartoe mocht worden over gegaan. Deze leden meenden, dat ook de kas sen van de publiekrechtelijke lichamen daarin moeten bgdragen. Voorts had het hen bevreemd, dat de mi nister van binnenlandsche zaken in de Tweede Kamer slechts heeft gewaagd van salarissen tot 5000, in verband waarmede zij gaarne zouden vernemen, of het in de bedoeling ligt, hier een limiet te stellen en, zoo ja, waarom. Ten slotte werd de wenschelykheid bepleit van vervroegde pensionneering van vrouwen in dienst bg openbare lichamen. Zulk een pen sionneering moge meer uitgaven vorderen, toepassing van dien maatregel maakt ruimte voor jongeren om een betrekking te verwer ven, waarbg de overheid ongetwijfeld is ge baat. HANDELSVOORLICHTINGSDIENST VAN DE INDISCHE REGEERING. De Tel. weet te melden, dat het in de bedoe ling van de Indische regeering ligt een offi- cieelen handelsvoorlichtingsdienst op te rich ten, die een onderdeel zal vormen van het departement van Oeconomische Zaken in Ned.- Indië. Vermoedeigk zal die afdeeling den naam krijgen van afd. handelsvoorlichting en propa ganda. De afdeeling zal ook een buitendienst krijgen. Overwogen wordt de ambtenaren, welke de functies van handelswaarnemer vervullen, deel te doen uitmaken van 't Nederlandsche con sulaire corps. De kwestie is echter nog in een stadium van overleg tusschen het departement van koloniën en den Gouverneur-Generaal, als mede het departement van Buitenlandsche Zaken en het ministerie van Handel en Nijver heid hier te lande. De voorbereiding is echter in een vergevorderd stadium. Te Bandoeng is een bewoner van het Blin deninstituut, de 13-jarige Goen Tjen A. Kwoei, geslaagd voor het toelatingsexamen voor de H.B.S. en lycea. Hij is, naar het A. I. D. meldt, in Paramaribo geboren en is de zoon van het hoofd der Christelijke Hollandsch- Chineesche school te Koedoes. De jongen is sinds 1930 blind en werd twee jaar later in het blindeninstituut opgenomen. Hg is daar den laatsten tijd opgeleid door mej. A. M. Geisler, hoofd der blindenschool. Op bijzondere wijze met Braille-schrift, eto. geëxamineerd, heeft de jongen een schitterend examen gedaan met: Nederlandsch 8, rekenen 8, aardrijkskunde 8, geschiedenis 9. Zoo moge- ïgk gaat hij voor studie naar Haarlem. In het Staatsblad is gisteren afgekondigd de wet van den vgfden Juni 1936, tot finan ciering van den versnelden bruggenbouw door verhooging der tydehjke heffing van het bij- zondre invoerrecht op benzine. Van heden af zal men dus voor iederen liter benzine een halven cent meer moeten betalen. BEVOLKING NOORD-HOLLAND. Blykens een juist verschenen Prov. blad bedroeg de bevolking van Noord-Holland op 31 Dec. 1935 1.614.424 (v.j. 1.601.904). Naar de Tel. verneemt zal aan H.M. de Koningin ter gelegenheid van Haar aanstaand bezoek aan Utrecht, de gouden eere-medaille, ingesteld door den Senaat, worden aange boden. De Koningin zal de eerste zijn, die deze medaille ontvangt. Nog geen enkel schip naar zee gegaan; steunactie. Gisteren is er nog geen enkel schip naar zee gegaan. Het is nog steeds zeer rustig aan de visschershaven, de orde wordt niet ver stoord. Ofschoon het een wilde staking is, zgn de meeste betrokkenen georganiseerd. De politie te IJmuiden heeft een aantal steunigsten en de daarop ontvangen bedragen in beslag genomen, op grond van het feit, dat in de gemeente Velsen alleen geldinzamelin gen mogen worden gehouden met toestem ming van B. en W. Tegen de collecteerende personen werd proces-verbaal opgemaakt. Stooinv. Maatscii. Neder.and. Chr. Huygens, 17 Juni v. Batavia. Enggano, 17 Juni te A'dam. Johan de Witt, 17 Juni te Lissabon. J. P. Coen, 17 Juni v. A'dam. Manoeran, 15 Juni te Calcutta. Marnix v. St. Aldegonde, t., 17 Juni te Genua. Poelau Laut, 16 Juni te Hamburg. Poelau Roebiah, u., pass. 16 Juni Gibraltar. Poelau Tello, u., 16 Juni te Sabang. Tarakan, t., pass. 15 Juni Gibraltar. Kon. Holt Lloyd. Amstelland, 17 Juni v. A'dam. Salland, u., 13 Juni v. Santos. Waterland, 17 Juni v. A'dam. Kon. Paketv. Maatschappy. Bontekoe, 16 Juni v. Lorenzo Marqués. Le Maire, 14 Juni te Manilla. Nieuw Holland, 15 Juni te Adelaide. Ombilin, 14 Juni v. Batavia. Roggeveen, 15 Juni v. Batavia. Sipora, 14 Juni te Belawan. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, t., pass. 156 Juni Perim. Dempo, u., 17 Juni v. Suez. Djambi, u., pass. 16 Juni Gibraltar. Indrapoera, 16 Juni te R'dam. Kertosono, t„ 17 Juni v. Marseille. Kota Baroe, t., 16 Juni v. Padang. Kota Pinang, u., 15 Juni v. Padang. Soekaboemi, t., pass, 15 Juni Perim. Het Britsche kabinet heeft zich met algemeene stemmen uitgesproken voor op heffing van de sanctiemaatregelen tegen over Italië. Minister Eden zal heden in het Lager- huis een verklaring dienaangaande af leggen. In antwoord op een in het Lagerhuis gestelde vraag van het arbeiderslid Letcher verklaarde Eden, dat nog geen enkele beslissing was genomen over de vraag, of de titel van keizer van Abessinië voor den koning van Italië zou moeten worden erkend. Gisteravond heeft de Führer, zooals reeds eenigen tijd verwacht werd, de dochter van Mussolini en echtgenoote van den nieuwen Italiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, op de rykskanselarij ontvangen. Ter eere van gravin Ciano gaf de Führer een groote soirée. Naar de Tel. verneemt, waren behalve de meeste kabinetsleden, de hoogste vertegenwoordigers van leger, vloot en lucht macht, benevens tal van partijleiders uitge- noodigd. Daar ook tal van diplomaten tot de gasten behoorden en de ontvangst aldus zoo geen officieel, dan toch zeker een hoogst officieus karakter droeg, heeft deze in buitenlandsche kringen sterk de aandacht getrokken. Tevens deden weder om geruchten de ronde, dat, niettegen staande het dementi van het Italiaansch persagentschap Stefani, graaf Ciano dezer dagen zgn vrouw te Berlgn zal komen afhalen, om met haar de terugreis naar Rome te aanvaarden. Hoewel ook dat bezoek zeker niet officieel zou zijn, zou het den Italiaanschen minister van Bui tenlandsche Zaken natuurigk in de ge legenheid stellen, met den Führer en de leidende Duitsche politici in contact te komen. Naar United Press verneemt, zgn op het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Rome onderhandelingen begonnen ter regeling van bepaalde economische problemen tusschen Duitschland en Italië. In bevoegde kringen kent men aan deze besprekingen een aanzien lijke politieke beteekenis toe, in verband met het reeds geruimen tijd voortdurend contact tusschen Rome en Berlyn, Het einde der staking? De bijeenkomst van gedelegeerden van de organisaties van werkgevers en werknemers, die Woensdagavond omstreeks tien uur ten einde liep, nadat men er in geslaagd was de verschillende standpunten met elkaar te verzoenen, is een accoord bereikt op de vol gende punten: Een algemeene verhooging van de loonen is gewenscht. De regeering verbindt zich tot aanpassing van de gezinsvergoedingen aan deze nieuwe overeenkomst. De arbeiders en bedienden zullen voortaan recht hebben op ten minste 6 dagen betaalde vacantie. Reke ning zal worden gehouden met het aantal dienstjaren van de belanghebbenden. De vrij heid van vereeniging van de arbeiders zal voortaan ten volle worden verzekerd. De ar beidsduur zal geleidelijk worden verminderd tot 40 uren per week, voor alle bedryven, die ongezond of gevaarlijk zijn voor de arbei ders. De principes van deze overeenkomst zullen door middel van een wet worden vastgelegd. De modaliteiten van toepassing zullen bij K.B. worden bepaald. Deze overeenkomst bindt alleen de personen, die aan de bespre king deelnamen, doch niet de organisaties, welke zy vertegenwoordigen. De paritaire commissies voor de verschillende industrieën zullen echter tegen Donderdag of Vrijdag worden byeengeroepen ten einde hun goed keuring aan dit accoord te hechten. De leden van de regeering hebben kennis genomen van het accoord tusschen de gec^ legeerden van de organisaties der wer gevers en werknemers. De indruk was zeer gunstig. Na afloop van den ministerraad om streeks elf uur deelde een der leden van de regeering mede, dat naar men ver wacht deze overeenkomst door de ver schillende organisaties zal worden bekrach tigd, zoodat tegen het eind van de week de algemeene staking als geëindigd 281 mogen worden beschouwd. Gisteren deed zich reeds ten °Pzlc'1tf (joof de beantwoording van de Engelsehen w Duitschland in goed ingelichte diplo kringen te BerUjn pessimisme voor nseiief dengesproken van den indruk.dat rgks htiDg Hitier in tegenstelling tot de verw dat hij onmiddeliyk na zgn terugkeei bewerking van de nota zou begmn dg byzondere haast meer wilde maken beantwoording, gezien de onoverzie 1 laI)d. van den politieken toestand vooral in toCge- Dit pessimisme is heden belangr'J ^tje3 nomen. De bevoegde diplomatieke hebben tot dusver geen enkele a jiet wat de rykskanselier over de kwes zaj antwoord denkt en hoe en wanne jja antwoorden. Dientengevolge heer.se t een kringen den indruk, dat er op zgn bet voorloopig antwoord zal afkomen ,enjgto» best mogelijk is dat de heele geseni aan den herfst zal worden verdaag».

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6