HELDERSCHE CQURANT VAN PONDERDAG i6 JUNI 1936 Steur van 300 pond gevangen. Aan de gevolgen overleden. De gevaarlijke stier. De„Zwarte hand"afkomstig van., een overspannen kantoor bediende. Bioscoopbrand te Medemblik. „Stavisky in Eindhoven". Trouwbeloften die niet werden nagekomen. Buitenland Weer een veerpont op den Donau omgeslagen. Brand in een paleis te Denemarken. Degrelle veroordeeld. Een kind ontvoerd. Door den electrischen stroom gedood. Een voormalige assistent van Edison vermoord. Een olifant doodt zijn oppasser. Daad van onbezonnen studenten. Mislukte uitbreekpoging uit een gevangenis. Overweldigende last van rupsen in Ontario. Het einde van den romantischen tocht van den Girl Pat. Mariene Dietrich gewond. Hitte in Alaska. Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië Een Duitsch watervliegtuig verongelukt? Zeven-en-zeventig nieuwe jacht vliegtuigen voor de V.S. Het ongeluk op de route Bergen—Tromse, Noorsch vliegtuig verongelukt. Een militair vliegtuig verongelukt. De strijd om de lijnen in het Oosten. Te Empel w„erd door de gebroeders Schimmel een steur gevangen met de zegen, met een gewicht van circa 300 pond en een lengte van 2.65 M. Tweemaal was het dier door het net heengeslagen, maar de derde maal bond men hem een strop om het lijf en trok hem achter de roeiboot naar den kant van de Maas. De ongeveer vijftigjarige heer H. Poort, die Zondagavond te Eemnes is aangevallen door een stier van de hofstede Oud-Bussum is gisteren aan de bekomen verwondingen in het St. Jansziekenhuis te Laren overleden. Het slachtoffer was vader van zes kinderen. DE INBESLAGNEMING VAN TOURING CARS OP DEN AFSLUITDIJK. De Staat der Nederlanden in het gelijk gesteld. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft giste ren arrest gewezen in de appelzaken van den Staat der Nederlanden contra de Noord-Neder- landsche Reisvereeniging en de Friesch-Hol- landsche Reisvereeniging de Samenwerking, gevestigd te Leeuwarden. Het ingestelde appel vanwege den Staat werd gegrond bevonden; het door de reisver- eenigingen of de busdiensten rechtmatig zijn zijn, kwam niet meer aan de orde. •Het bestuur van de reisvereenigingen werd persoonlijk in de kosten veroordeeld, uitvoer baar bij voorraad. Bij het vastzetten van een 2-jarige stier in een weiland te Numansdorp werd Maandag de 48-jarige veehouder M. Kalis door het woest geworden dier zoodanig toegetakeld, dat hij aan den kant van den sloot bleef lig gen met ernstige inwendige kneuzingen en eenige gebroken ribben. Dr. Hartman vervoer de den man per auto naar zijn woning. Zijn toestand baart zorg. DOOR EEN DRIJFRIEM GEGREPEN EN GEDOOD. Gisterenochtend om 7 uur is de 18-jarige landbouwerszoon A. Nabuurs van de Vullings- hoeve te Venraay tusschen de drijfriemen van een maalmolen en een tractor geraakt en vrij wel op slag gedood. De geneeskundige dienst kon geen hulp meer bieden. Herhaaldelijk kwamen den laatsten tijd bij de politie in de hoofdstad menschen met dreigbrieven, die zij in hun brievenbus of op andere plaatsen hadden gevonden en waarin zij gesommeerd werden, op een vastgesteld tijdstip een bedrag aan geld of een bankbiljet te deponeeren op een nader aangegeven plaats meestal een telefooncel, waar het bankbiljet dan volgens den brief op een nader aangeduide baldzijde in den telefoongids moest worden gelegd. De epistels waren gewoonlijk getee- kend met een zwarte hand en hielden dikwijls bedreigingen met hevige wraak in, waaraan dan kracht werd bijgezet door primitieve tee- keningén van messen of dolken. In alle buurten van de stad heeft déze ge heimzinnige „zwarte hand" geopereerd en hoewel de recherche de bedreigingen niet al te ernstig nam en geruimen tijd geloofde aan kwajongensstreken, werden toch ijverige na sporingen naar den dader gedaan, temeer toen bleek, dat zij zich ook schuldig maakte aan het aftrekken van brandalarmsehellen. Eenige malen werden ter plaatse van een loos alarm pakjes of briefjes gevonden, die gericht waren aan den brandmeester van het uitrukkende voertuig en waaruit bleek, dat deze baldadige alarmeeringen eveneens het werk van de „zwarte hand" waren. Dinsdagmiddag is de centrale recherche erin geslaagd, den dader aan te houden op het kantoor waar hij werkzaam was. Hij werd naar het hoofdbureau van politie gebracht en reeds bij het eerste onderzoek bleek, dat de man, een 31-jarig kantoorbediende, hoewel hij zijn dage- lijksche werk naar behooren verrichtte, in Overspannen toestand verkeerde, waaruit waarschijnlijk zijn merkwaardige optreden als de geheimzinnige „zwarte hand" moet worden verklaard. Hij is ter nadere obser- Satie nog in den loop van den avond naar fle Valeriuskliniek overgebracht. Dinsdagnacht omstreeks twaalf uur, werd brand ontdekt in het bioscooptheater Scala te Medemblik. Onmiddellijk werd de brandweer gewaarschuwd, die, hoewel zij vrij spoedig met een motorspuit ter plaatse verscheen, voor een haast onbegonnen taak kwam te siaan, daar het vuur, doordat in het theater zeer veel houtwerk was, zich reeds met zulk een snelheid had uitgebreid, dat aan blus- schen niet meer te denken viel. Ook de aan grenzende foyer had reeds vlam gevat en even later werd ook het aangrenzende café restaurant van den heer Geusebroek door het Vuur aangetast. De brandweer van Medemblik, die assisten tiet kreeg van de brandweer van Wieringer- meer tastte het vuur met tien stralen aan. Men kon echter niet verhinderen, dat het café van den heer Geusebroek, evenals het bioscooptheater en de aangrenzende foyer, geheel een prooi der vlammen werden. Omtrent de oorzaak van den brand tast men nog in het duister. Omstreeks elf uur, toen de voorstelling afgeloopen was en de be zoekers de zaal verlaten hadden, had men hiets bijzonders bespeurd. De brand moet in de cabine van het bioscooptheater, dat onge veer 60 meter lang en 8 meter breed is, ont staan zijn. In December 1934 werd op groote schaal te Eindhoven een pamflet verspreid, dat tot titel had Stavisky in Eindhoven, en dat ge schreven was door den Geldropschen kousen fabrikant J. van B. Het was gericht tegen zekeren J. G. van N., zich noemende accoun tant. Deze van N. had zich n.1. op slinksche vvijze het bezit verworven van de aan J. van B. toebehoorende kousenfabriek, voorname lijk door misbruik van vertrouwen. De ge rechtelijke vervolging waarmede van N. van B. bedreigde, heeft nog steeds niet plaats £ehad. Bovendien had van N. den aannemer de K. te Boxel met veel mooie beloften voor 25,000 in deze fabriek weten te inte resseeren, terwijl van die beloften tot nu toe nog niets is vervuld. Dezer dagen is de jaar- lijksche aandeelhoudersvergadering van deze kousenfabriek, de n.v. Neko te Geldrop, ge houden. Van de 94 aandeelen, die vertegen woordigd heetten te zjjn, konden er slechts 25 getoond worden. De overige 69, waarvoor van N., die president-commissaris is en de vergadering presideerde, zich aansprakelijk stelde, kon deze op vordering van de overige aandeelhouders niet toonen. De vergadering ging niettemin toch door en alle agendapunten werden met 69 tegen 25 stemmen aangenomen. Zij bevatten o.m. een goedkeuring van de balans en verlies- en winstrekening over 1935, die evenwel zoo simpel was samengesteld en zulk een korte toelichting had dat de houders van de 25 aandeelen heftig protesteerden De voorzit ter weigerde toelichting te geven. Een ander punt betrof de verhooging van het salaris van den directeur de vrouw van van N. is directrice van 1200 tot 2600 's jaars. Even tevoren had van N. den aandeelhouders nog opgemerkt, dat er geen dividend mocht uitgekeerd worden, omdat er een verliespost van 30.000 was. De rechtskracht van deze vergadering wordt thans betwist op grond waarvan een gerechtelijk onderzoek naar het beheer van de n.v. Neko wordt ingesteld. Tegen zwendelaar drie jaar geëischt. Een Amsterdammer van middelbaren leef tijd, een metaaldraaier, die door het plaatsen van huwelijksadvertenties in relatie kwam met een aantal jonge vrouwen, hoorde gister ochtend drie jaar gevangenisstraf wegens huwelijkszwendel tegen zich eischen. Ver dachte beschikte over een rijke fantasie, als het er op aankwam zijn vele geliefden in den waan te brengen, dat hij haar weldra naar het stadhuis zou leiden. Hij deed al zijn vrou welijke kennissen imponeerende verhalen over zijn capaciteiten en zijn positie in de maat schappij. Daarbij gaf hij zich uit voor weduw naar met een dochtertje, dat bij een broer in Soerabaja zou zijn ondergebracht. Een prach tige toekomst vol zonneschijn en welvaart spiegelde hij de vrouwen voor. Zij zouden een auto en een dienstmeisje kunnen houden, want niet voor niets beloonden zijn werkge vers op royale Wijze zijn prestaties. Tot een huwelijk kwam het echter nooit; wel wist de man het vertrouwen van zijn verloofden zoo zeer te winnen, dat zij hem groote of kleine bedragen te leen gaven. Zij vroegen zich soms wel eens af, hoe zulk een een welgesteld ver loofde zoo dikwijls in geldgebrek kon verkee- ren, doch de vindingrijke geest van den hu welijkszwendelaar wist daar steeds een aan nemelijke verklaring voor te geven. Nu eens was het salaris nog niet binnen, dan weer moest hij geld betalen aan den advocaat op een oogenblik, dat hij het toevallig zelf niet had. Dit systeem van leugen en bedrog is ten slotte niet houdbaar gebleken. Het groote vertrouwen, dat de meisjes in hem stelden, was langzamerhand geschokt en tenslotte volgde de wreede ontknooping; De man bleek slechts een schaamtelooze bedrieger. De officier van justitie eischte tegen den man een gevangenisstraf van drie jaar we gens oplichting. Negen dooden. Veertien vermisten. Bij Boedapest is op den Donau, tus schen het eiland Szunyoc en den linker oever, een veerpont, waarop zich 60 men schen bevonden, waarschijnlijk tengevol ge van overbelasting gekapseisd en gezonken. De toedracht van het ongeluk. Een honderd spoormannen, die aan het potverteren waren, hadden met hun vrouwen een vischmaaltijd op het zoogenaamde Mug- geneiland gehouden. Tegen een uur 's nachts liet men zich per motorboot overzetten naar den oever van den kant van Uj-Pest. Zeven tig personen vonden in de boot plaats. Mid den in den Donau meende een van hen te be merken, dat de boot helde. Zijn angstig ge roep verwekte een paniek, allen propten zich aan één kant van het vaartuig samen. Een oogenblik later kiepte de boot dientengevolge aan dien kant om en zonk. In den loop van den nacht hebben pioniers met een twintig booten met zoeklichten de rivier afgezocht en negen lijken geborgen. Veertien personen worden nog vermist. Negen lijken gevonden. Later meldde Reuter: Het is nog niet mogelijk, het aantal slacht offers van het scheepsongeluk op den Donau nauwkeurig vast te stellen. Tot dusverre zjjn negen lijken gevonden, maar men gelooft, dat het aantal dooden ten minste tien grooter is. De schattingen omtrent het aantal opva renden loopen overigens uiteen. Volgens som migen zouden twintig van de veertig passa giers gered zjjn, volgens anderen bevonden zich 65 of 70 menschen op de pont. De veerman, die gearresteerd is, ver klaarde, dat velen der opvarenden beschon ken waren en zich alleen aan één kant had den opgesteld, waardoor de boot gevaarlijk helde. Anderzijds wordt gezegd, dat de pont slechts was ingericht op het vervoer van 25 personen. DE OPENING VAN RUSTHUIS „PARKZICHT". De burgemeester knipt het lint door. Naast den burgemeester, de presidente van de stichting, mevr. de BoerJongkees. slechts gedeeltelijk gekleed konden moeder en zoons zich in veiligheid brengen. Aan het blusschingswerk hebben behalve vele brand weerlieden, ongeveer 200 in de nabijheid ge kazerneerde gardisten deelgenomen. Na een uur was men den brand meester. Een ge- heele vleugel van het oude paleis is uitge brand en de andere deelen hebben veel water schade gekregen. Verscheidene kunstvoor werpen zijn ernstig beschadigd, maar de ver zameling Deensch porcelein is gered. Prins Axel zelf, die zich wegens de Ascot- rennen in Engeland bevond, heeft zich per vliegtuig over Amsterdam naar Denemarken begeven. De civiele rechtbank te Charleroi heeft Woensdag uitspraak gedaan in het proces aanhangig gemaakt door het katholiek demo-, cratische Kamerlid Bodart tegen den leider van de Rex-beweging, Leon Degrelle. Deze laatste publiceerde geruimen tijd geleden in het weekblad Rex een reeks artikelen, getiteld „De heer Bodart, democraat en bankier", waar in de katholieke afgevaardigde van diverse oneerlijke handelingen wordt beschuldigd. Bodart eischte 300.000 francs schadevergoe ding. De rechtbank, van oordeel zijnde, dat de beschuldiging door Degrelle geuit, eerroovend was voor den heer Bodart, veroordeelde den leider van Rex tot het betalen van 5000 franc schadevergoeding, plaatsing van het vonnis in het eerstkomende nummer van Rex en in de kosten Van het proces. De familie van prins Axel kon zich mot moeite redden. Gistermorgen is het slot Bernstorffshoej in de nabjjheid van Kopenhagen, dat bewoond wordt door prins Axel, een neef van den ko ning en eerevoorzitter van het Deensche Olympische Comité, door een brand geteis terd. De brand werd door de beide zonen van den prins gistermorgen om half vijf ontdekt, na dat zij door den rook, die hun kamer binnen drong, wakker waren geworden. Zij wekten hun moeder, prinses Margareta, een zuster van wijlen koningin Astrid der Belgen en De dader gearresteerd. Dinsag is te Bonn het kind van een zaken man ontvoerd, met het doel van den vader1 een losgeld te eischen. De vader, die per brief ingelicht was over de eischen van den ontvoerder, stelde onmid dellijk de recherche hiervan in kennis, welke erin slaagde den schurk te arresteeren. Het ontvoerde Kind werd op aanwijzing van den ontvoerder in een schuilhoek gevonden, waar het zes uren gebonden had gelegen. Het werd onmiddellijk naar de ouderlijke woning terug gebracht. De ontvoerder bleek een reeds verscheidene malen veroordeeld 32-jarig man te zijn, die o.a. ook reeds wegens ontvoering van een kind twee jaar in het tuchthuis had gezeten. Gisterenmiddag omstreeks 4 uur heeft te Heeze een ernstig ongeluk plaats gehad. De 35-jarige gehuwde monteur van de P.N.E.M., M. Thijssen, vader van vijf kinderen, is bij het leggen van een bovengrondsche leiding aan een onder stroom staanden draad van het lichtnet blijven hangen. Het slachtoffer werd spoedig naar het ziekenhuis te Heeze gebracht, waar men gedurende vijf kwartier heeft getracht de levensgeesten op te wekken, echter vergeefs. Te Orange (New Jersey) heeft men het door twee kogels getroffen lijk ontdekt van den uitvinder MacFarlane Moore, voormalig assistent van Thomas Alva Edison. De politie zoekt naar den waarschijnüjken moordenaar, die eveneens uitvinder zou zijn en vroeger met MacFarlane Moore zou hebben samen gewerkt bij televisieproeven. Het heet, dat de moordenaar zijn misdaad zou hebben bedreven als gevolg van een twist over wetenschappelijke ontdekkingen. Uit Trenton (New Jersey) wordt nog ge meld: De electrotechnische ingenieur Philip Geb- hardt, die verdacht werd van den moord op wijlen Edison's assistent, MacFarlane Moore, heeft zich van -het leven beroofd op het oogen blik dat hy door de politie verhoord zou wor den. Gebhardt was indertijd in een krankzin nigengesticht opgenomen, men gelooft, dat hij den moord uit beroepsijver gepleegd heeft. In den dierentuin van Fleishhacker te San Francisco heeft een mannetjes-olifant, die dol van hitte was geworden, zijn oppasser gedood. Stefani meldt uit Boekarest: Vijf studenten hebben Kalman Blumenfeld, een der directeuren Van het blad de Averoel, toen hij het gebouw van een vrijmetselaars loge verliet overvallen en zoo ernstig mishan deld, dat hij stervende is. Eenige uren later zijn drie aanvallers door de politie gearres teerd. Zij verklaarden dat zij zich wilden ver zetten tegen de propaganda die het blad maakt voor uiterst linksche politieke doel einden. Zij wilden de vrienden van Leon Blum waarschuwen dat wat in Frankrijk geschiedt niet in Roemenië geduld zal worden. Een cipier gedood. Uit Richmond (Virginië) wordt gemeld, dat in de staatsgevangenis aldaar een mislukte poging tot uitbreken is ondernomen, welke aan een cipier het leven heeft gekost. Acht gedetineerden maakten zich, op het binnen plein van de gevangenis, plotseling meester van een vrachtauto en reden in razende vaart met twee cipiers als gijzelaars, op de poort af. Het feit werd echter door de andere cipiers bemerkt, die de vrachtauto terstond onder hevig machinegeweervuur namen. Op deze wijze kon de poging tot uitbreken verhinderd worden. Van de medegenomen cipiers werd echter de een gedood en de andere gewond. Ook vier gedetineerden kregen schotwonden. Eenige districten van Noordelijk Ontario ondervinden een ongekende rupsenplaag. De dieren vormen een uitgestrekt golvend groen kleed, vernielen den jongsten aanplant, vre ten boomen en struiken kaal, belemmeren het weg- en treinverkeer en verjagen de vacan- tiegangers uit hun zomerhuisjes. Sommige plekken van de spoorrails zijn zóó dik met rupsen bezet, dat de wielen slippen. In horden kruipen de rupsen over de vensterruiten en ontnemen het licht aan de woningen. WOLKBREUKEN EN WERVELWINDEN IN FLORIDA. Een vliegtuigramp. Naar uit Jacksonville in Florida gemeld wordt, hebben wolkbreuken en wervelwinden in het Zuiden van den staat grooteoverstroo- mingen veroorzaakt. Verscheidene plaatsen staan onder water. Te Bonita Springs staat het water meer dan drie meter hoog. Het overstroomde gebied is van de buitenwereld geïsoleerd. Gedurende den storm is een vliegtuig van de kustwacht, in de baai van Tampa in zee gevallen, waarbij de drie inzittenden om het leven kwamen. EEN VERPLAATSBAAR POSTKANTOOR. Majoor Tryom, de Engelsche minister van posteryen, heeft meegedeeld, dat zijn depar tement de laatste hand legt aan een model van een verplaatsbaar postkantoor, dat door '2 tractors kan worden voortbewogen en dat vooral gedacht is voor gebruik op tentoon stellingen en andere tijdelijk nederzettingen. DE ONTPLOFFING BIJ REVAL. Definitief is het aantal slachtoffers van de ontploffing bij Reval thans op zestig vast gesteld. Er zijn dertig gewonden. Het red dingswerk werd aanzienlijk bemoeilijkt, door dat nog altijd kleine ontploffingen bleven voorkomen. Vrijdag worden de slachtoffers op kosten van den staat begraven. RICHARD TAUBEIt HUWT DIANA NAPIER. Zaterdag a.s. voltrekking. Aan het bureau van den burgerlijken stand te Londen wordt onder de huwelijksgegadig den de zanger Richard Tauber vermeld, die zich Zaterdag in den echt zal laten verbinden met de Engelsche actrice Diana Napier. EEN GOUDKLOMP VAN 8 K.G. GEVONDEN. In de Lena-goudvelden (Rusland) zijn twee goudklompen opgedolven, waarvan de een drie kilogram en de ander 2.210 gram woog. De agent van Lloyds te Inagua op de Baha mas eilanden heeft naar Luden geseind, dat een inlandsche visschersschuit een kleinen Engelschen treiler heeft aangetroffen b(j het eiland Samana. Aan boord bevonden zich de lijken van drie blanken. Waarschijnlijk is dit de Girl Pat uit Grimsby. Op 9 Juni heeft een Amerikaansch schip den „zeeroover" gesignaleerd in de buurt van het eiland b(j Fransch Guiana en reeds toen had de bemanning geen water, noch voedsel, noch brandstof meer voor de Dieselmotoren. De Gril Pat verliet Grimsby op 2 April met 5 man aan boord onder gezag van kapitein Osborne. In plaats van naar de Doggersbank te gaan visschen zooals de opdracht van den reeder luidde, verscheen het schip 10 dagen later te Corcubin (Spanje), keerde terug naar Dover en zette daar den machinist Jef- ferson aan land, waarna kapitein Osborne, wiens broer te Dover aan boord was gekomen, op zoek ging naar de vermeende schatten van kapitein Kidd aan de N.w. kust van Afrika. Te Dakar kreeg de kapitein voldoen de voorraden op rekening van zijn reeders en 's nachts is hij de haven uit geslipt zonder zjjn papieren en is den Atlantischen Oceaan overgestoken, misschien op zoek naar andere verborgen schatten. De reeders Marstrand, te Grimsby hadden reeds op 27 April formeel Lloyds van de vermissing in kennis gesteld, maar zij hebben uit 3 havens nog voor hon derden ponden rekeningen ontvangen. Uit Hollywood wordt gemeld, dat Mariene Dietrich door een ongeval tamelijk zwaar ge wond is. De kunstenares moest gedurende het opnemen van een scène in een trein stappen. Een der spelers sloot het portier echter te vroeg, waardoor de actrice beklemd raakte. Zij kreeg wonden aan een der armen en aan beide beenen en moest bewusteloos worden weggedragen. De dokter constateerde een zware bloeduitstorting en achtte het noodig, dat zij een trjd lang in gipsverband zou blijven liggen. Dinsdag beleefde men te Seward (Alaska) de warmste dag in de geschiedenis van Se ward. De temperatuur bedroeg 108 F. (42.2 C.) DE ONTPLOFFINGSRAMP BIJ REVAL. Er z(jn 59 dooden. Officieel wordt medegedeeld, dat de ont ploffing, die Maandag in het laboratorium van een munitiefabriek bij Reval heeft plaats ge had, 59 dooden heeft geëischt, terwijl 29 per sonen werden gewond. De oorzaak zal waarschijnlijk nooit bekend worden, daar alle personen, die inlichtingen zouden kunnen verschaffen, dood zijn. De Nachtegaal is op de heenreis 17 Juni van Rangoon vertrokken en denzelfden dag te Singapore aangekomen. De Djalak is op de terugreis 17 Juni van Bandoeng vertrokken en denzelfden dag te Medan aangekomen. Een Duitsch militair watervliegtuig zou bij vlootmanoeuvres in de buurt van het Skage- rak verongelukt rijn. Bij geruchte verluidt, dat de geheele bemanning, welke uit zeven personen bestond, om het leven is gekomen. Het ongeluk wordt geheim gehouden. ïntus- schen wordt het bericht van officieele zijde tegengesproken. Het departement van oorlog heeft met de Seversky-vliegtuigenfabriek te Farmingdale (New York) een contract afgesloten voor de levering van 77 jachtvliegtuigen, die een bij zonder groote snelheid kunnen ontwikkelen en door leger-officieren een groote vooruit gang worden genoemd ten opzichte van de thans in gebruik zijnde typen. De zeven inzittenden vermoe delijk op slag gedood. Het toestel, dat om half zeven met vier man bemanning en drie passagiers uit Ber gen vertrokken was, had om zes minuten en alles was toen wel aan boord. Vermoede- voor zeven nog radio-verbinding met Bergen lijk is het toestel direct daarna in een mist bank gekomen, eenigszins van koers veran derd en, nog steeds in den mist, op 4 500 meter hoogte tegen den vrijwel loodrechten rotswand van de Lifjeld aan de Sognefjord te pletter gevlogen. Menschen uit het gehucht Lifjzord waren, toen zij het voor hen nog on gewone motorgebrom van de Havorn hoor den, naar buiten gegaan om naar het toestel te kijken, nmaar de mist hing laag in 't fjord dal en er was dus niets te zien. Plotseling hoorde men een ontzettenden slag en men begreep toen, dat er een ongeluk gebeurd moest zijn. Twee mannen gingen op verken ning uit en na eenigen tijd, toen de mist wat optrok, ontdekten zij een eind naar bene den op een uitstekend stuk rots twee zwaar verminkte lijken. Elders langs den rotswand hingen en lagen brokstukken van het vlieg tuig en toen tegen den middag de mist geheel optrok kon men op een vrijwel onbereikbaar rotspunt den romp van het toestel zien lig gen. Dat men inderdaad met de resten van de Havorn te doen had bleek uit het opschrift van een postzak. De bestuurder van het vliegtuig was luite nant-vlieger Ditlef Smith, die eerst drie we ken geleden getrouwd was. De verdere be manning bestond uit een tweeden bestuurder, een mecanicien en een postbeambte. Zeven dooden. Het op het traject BergenDrontheim Tromsö verkeerende passagiersvlieg tuig Havoern van de Noorsche Lucht vaart Mpy., is Dinsdagochtend by mist tegen den Berg Llkesten aan de noord kust van Sognefjord gevlogen en neer gestort. Het is op een hoogte van 400 m gevonden. De vier vliegers en drie pas sagiers zijn allen gedood. De bestuurder bleef ongedeerd. Gistermiddag te ongeveer 3 uur is eea militair vliegtuig van het type C 5, genum merd 506, in de bosschen aan den rand van het vliegterrein te Soesterberg verongelukt. De bestuurder, een adspirant res.-officier, wilde met het vliegtuig dalen, doch vloog zoo laag, dat het met de toppen van de boomen in aanraking kwam en omlaag stortte. Het toestel werd geheel vernield, terwijl da bestuurder, wonder boven wonder, ongedeerd kleef. Het toestel is, voorzoover noodig, ge demonteerd en door militairen naar het vlieg terrein overgebracht. De vogels van de Knilm gereed en verlangend om verder te vliegen. Met de buitenlandsche luchtverbindingen van de Knilm wil het niet vlotten. Ofschoon het vergunningsverzoek tot het doortrekken van de lijn op Bomeo naar Manilla reeds een jaar oud is, schijnen de Philippijnsche en Ameri- kaansche regeeringen daarover nog steeds in alle toonsoorten te zwijgen. Het verzoek tot het doortrekken van de lijn op Singapore naar Sai gon is van iets meer recenten datum. Maar hiertegenover gaat, dat Parijs van Den Haag uit heel wat gemakkelijker bereikbaar is dan Manilla en Washington. Desniettemin schijnt het dat Frankrijk, wat de benadering door de lucht van zijn koloniale bezit betreft, ook niet bijster toegankelijk is. Voor de Groot-Nederlandsche luchtvaart is dit zeer spijtig, daar het goede moment om zich een plaats in de Oost-Aziatische internationale luchtverbinding te verzekeren langzaam maar zeker dreigt voorbij te gaan. Voor de Knilm is dit in het bijzonder jammer, aangezien deze maatschappij over het materieel en het perso neel beschikt om onmiddellijk tot exploitatie van de aangevraagde luchtlijnen over te gaan, Met luchtlijnen naar Manilla en Saigon zou de Nederlandsch-Indische luchtvaart een sterke strategische positie innemen in den strijd om de luchtverbindingen met China. Men kan er op aan, dat deze strijd spoedig op alle fronten met hernieuwde heftigheid zal ontbranden. De Imperial Airways, de Air France, de K.L.M., de Pan-American Airways, de J.A.T. (Japan Air Transport Co.), alle hebben zij hun blikken op Zuid-China gericht. China houdt het nog steeds vol om conse quent elke buitenlandsche luchtvaartmaat schappij te weren. Japan tracht thans toch de zoozeer begeerde luchtverbinding naar het zui den te forceeren door om China heen te vlie gen. In den aanvang van dit jaar werd het eerste deel van deze verbinding ingesteld door de opening van de lijn van Fukuoka naar Tal- hoku op Formosa. Hierover werden door do J.A.T. twee Douglas D.C. 3-vliegtuigen aange schaft, welker aspiraties uiteraard verder dan Formosa reiken en, naar men zegt, op Bang kok gericht zijn, welke plaats de Japanners zoo mogelijk nog voor het einde van dit jaar. hopen te bereiken van de Philippijnen en Indo- China. Er zou dan een wekelijksche dienst tus schen Tokio en Bangkok worden onderhouden, welke in drie dagen zou worden afgelegd vaii 12 vlieguren elk. De Siameezen zijn waar schijnlijk willig genoeg om de vereischte toe stemming te geven, maar het is de vraag hoe de Philippino's en de Franschen tegenover dit project staan. Een tweede luchtlijn naar het zuiden, welkq dee Japanners op het oog schynen te hebben en waarvan de toestandkoming krachtig door de marine wordt gesteund, zou geheel over Japansch gebied kunnen loopen en op het zui delijkste van de Mandaateilanden een voor- loopig eindpunt vinden, van waaruit onze Ar chipel uit het Oosten zou worden benaderd. Voor deze verbinding zouden vliegbooten zijn aangewezen. Langzamerhand ziet men aldus de geprojec teerde luchtlijnen in het zuidelijke deel van, den Grooten Oceaan, vastere vormen aan nemen. De staatkundige grenzen vormen nu nog onoverkomelijke hinderpalen, maar men moet toch aannemen, dat deze te eeniger tijd zullen worden overwonnen. De Japansche vliegtuigen komen thans nog slechts tot Formosa, de Amerikanen zijn niet verder dan Manilla, de Engel- J schen hebben Hongkong bereikt, de Fran- J schen zitten vast in Hanci, de Nederlan- J ders zijn in Bangkok, in Singapore en op Tarakan opgesteld, zy allen wenschen ver- der te vliegen om het hart van China te bereiken. Dat is het eerste object, waarom J thans gestreden wordt. De volgende strijd zal gaan om de verbin dingen naar het Oostelijk deel van onzen Ar chipel, Nieuw-Guinea, Australië en Nieuw- Zeeland. De Engelschen, Australiërs, Ameri kanen, Japanners en Nederlanders staan daar in als gegadigden naast en tegenover elkaar, De kans op een verbinding van de Knilm met Australië is, sedert ook de wekelijkscho dienst van de Qantas Empire Airways tu3schea Singapore en Brisbane is verdubbeld, voorloo- pig verkeken. In verband met de Engelsche plannen om een verbinding langs de „all red" route van Londen of Plymouth via Gibraltar— MaltaAboukirBasraBritsch-IndiëSin gapore en verder via onzen Archipel door mid del van vliegbooten met Australië tot stand ta brengen, is het echter niet onmogelijk dat een Nederlandsche verbinding met Australië weec meer uitzicht zou kunnen krijgen. De gecombineerde reis van de Imperial en Qantas voormannen zou als een aanwijzing kunnen gelden, dat tusschen beide maatschap pijen voor het bevliegen van het gedeelte Sin gaporeAustralië van de Britsche imperiale verbinding met Australië een overeenkomst zou zijn tot stand gebracht. Zooals bekend, is een belangrijk deel van de Australische pu blieke opinie en van de Australische regeering

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 7