Anna Paulowna. Van Ewijcksluis W ieringen Zijpe Texel Ingezonden VERLOVINGS KAARTEN Drukkerij De Boer* De toeslagregeling voor de IJselmeervisschers. Misdrijf na een jaar opgehelderd. Doodelijk ongeval te Burgerbrug. 6 Visscherij Langs de Straat. Vader vermoordde zijn dochtertje. Voor den Politierechter te Alkmaar. ben. 18 j.), 3 betonwerkers, 1 boekbinder, 1 boekdrukker, 1 bollenarbeider, 3 brugwach ters, 43 chauffeurs, 9 conciërges, 18 electri- ciens (9 ben. 18 j.), 1 emballeur, 108 grond werkers, 1 huisknecht, 8 incasseerders, 40 kantoorbedienden (6 ben. 18 j.), 5 kappers (2 ben. 18 j.), 12 kellners, 1 kleermaker, 4 koks, 1 koperslager, 8 letterzetters, 90 landarbei ders, 10 loodgieters (1 ben. 18 j.), 20 loop knechts (11 ben. 18 j.), 14 machinisten, 5 magazijnbedienden, 1 matroos, 24 metselaais, 2 meubelmakers, 1 molenaar, 8 monteuis, 1 motordrijver, 31 opperlieden (2 ben. 18 j.) 1 piccolo (ben. 18 j.), 2 reizigers, 1 rijwiel hersteller, 17 schilders, 1 schipper. 2 schoen makers, 4 slagers, 4 smeden, 3 steenzetters, 4 stoffeerders (1 ben. 18 j.), 8 stokers, 9 straatmakers (1 ben. 18 j.), 3 stucadoors, 3 stuurlieden, 1 scheepsmaker, 3 teekeuaars, 89 timmerlieden (3 ben. 18 j.), 1 touwslager, 190 transportarbeiders, 11 tuinlieden, 1 uurwerk maker, 1 vischknecht, 1 voerman, 1 vracht rijder, 1 wachtsman, 4 winkelbedienden (3 ben. 18 j.), 310 losse werklieden (8 ben. 18 j.). Totaal 1212 personen. Vrouwen. Aanbiedingen kwamen in van: 15 dagmeisjes, 7 dagdienstboden, 9 dienst boden (intern), 1 huishoudster, 1 hulp in de huishouding, 2 loopmeisjes, 3 naaisters (1 ben. 18 j.), 1 noodh. dienstbode, 1 typiste, 2 verkoopsters (1 ben. 18 j.), 1 waschter, 8 werksters. Totaal 51 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 costuumnaaister, 16 dagdienstboden, 9 dagmeisjes, 5 dienstboden (Intern), 1 huls houdster, 2 hulpen in de huishouding, 2 loop meisjes, 2 naaisters, 5 noodh. dienstboden, 4 verkoopsters (4 ben. 18 J.), 1 verpleegster, 8 werksters. Totaal 56 personen. Geplaatst werden: 7 dagdienstboden, 11 dagmeisjes, 3 dienst- (boden (intern), 1 huishoudster), 2 hulpen in de huishouding, 2 loopmeisjes, 2 naaisters, 2 noodh. dienstboden, 3 verkoopsters (2 ben. 18 j.), 8 werksters. Totaal 41 personen. Aan het einde der verslagmaand stonden nog ingeschreven: 15 dagmeisjes, 2 dagdienstboden, 5 dienst boden (intern), 1 huishoudster, 1 hulp in de huishouding, 4 kantoorbedienden, 1 kinder meisje, 2 naaisters, 1 schilster, 5 verkoopsters, 12 werksters. Totaal 49 personen. Op de jaarvergadering van den Ned. Bond van Kleinhandelaren in visch, was besloten een telegram naar den Minister van Land bouw en Visscherij te zenden met verzoek de erkennlngskaarten zoo spoedig mogelijk te willen invoeren. Daarop is een telegrafisch verzoek van den Minister gekomen om een nadere uiteen zetting te willen geven. Hieraan heeft de Bond dadelijk voldaan, zoodat waarschijnlijk mag worden gehoopt, dat deze erkennings- kaarten zullen worden uitgereikt. Hiermede zou dan een einde zijn gekomen aan het feit, dat ieder zich maar op den ver koop van visch zou kunnen werpen. Vermoedelijk zal dan de Bond een krach tig woord krijgen mee te spreken bij het uit reiken dier kaarten, omdat dit lichaam er wel zal worden bij ingeschakeld. Mede wordt er mee verkregen, dat er een zekere contröle komt op de te verkoopen visch. Men hoopt daardoor het ventersbedrjjf wat meer bestaanszekerheid te verschaffen. Wederom is er in het overzicht in de N. Rt. Crt. groote waardeering voor de visch door de kustvisschers aangebracht. Zelfs was deze visch, nu de trawlvloot zoo goed als stil ligt, te beschouwen als de uitkomst ge vende factor voor den handel in het visch- bedrijf. We leggen hierop telkens zoo sterk den nadruk, omdat, ook van die zijde, dikwijls het kustvisscherjjbedrijf werd beschouwd als een tak, waarmee men niet zoo ernstig meer rekening behoefde te houden. Het getij is verloopen en daarom verzet men ook daar de bakens. Dit getuigt ten minste van werkelijkszin. Maar daaraan moeten we ons nu vasthouden, opdat er het goede profijt van dient te worden getrok ken. Het moet krachtiger worden gehoord, dat de kustvisscherij voor onze vischvoorzientng een onmisbaren schakel is. Van overheidswege is men nu bezig met bedrijfssteun voor de visscherij. De laatste jaren heeft, door gebrek aan middelen, het onderhoud van het bedrijf veel geleden. Wan neer nu bij de bevoegde instanties kan dui delijk gemaakt worden van hoeveel belang de kustvisscherij wel is, bestaat er kans, dat men daar meer toeschietelijk wordt om den achterstand in het onderhoud te doen ver werken. En dit kan met steun, misschien in den vorm, zooals die aan de binnenvisscherij wordt verleend, maar dan liefst met, in dat opzicht, sterk uitgebreid. De staking te IJmuiden duurt nog onver minderd voort, ondanks dat de menschen van alle steun worden uitgesloten. Maandag (gisteren dus) zouden de reeders ln een extra-vergadering bijeen komen. Men hoopt, dat het contact tusschen reeders en visschers dan weer zal worden gevonden. Voor aanvoer van buitenlandsche visch behoeft men niet te vreezen, want de over heid schijnt niet geneigd aan den drang tot meer invoer, te voldoen. Het contingent voor de Deensche visch ls alweer uitgeput, zoodat vóór 1 Juli geen Peensche kotters aan de markt zullen komen. Met de aalvangsten in het IJselmeer blijft het goed gaan, terwijl de prijzen tamelijk Stabiel blijven. Nu de kermissen ln vollen |;ang zijn, zal er van groote verlaging in prijs wel geen sprake zijn. We hebben niet vernomen of het verzoek van de Monnikendammer rookers om meer Invoer van Deensche paling succes heeft ge had. Denkelijk zal daarvan wel weinig ko men, omdat de binnenvisscherij zich er ten krachtigste telkens tegen verzet, daar an ders teruggang in prjjs van binnenlandsche ftal zou zijn te vreezen. Om ook hier de juiste middenweg te vin den! Zomer, aardbeien en egoïsme. Eindelijk dan is de zomer gekomen... Na weken, maanden schier, van gekwakkel. Ik weet niet of je van den zomer zeggen mag, dat h(j kwakkelt, maar ik vind 't een mooi woord, minstens zoo mooi als het allernieuw ste product onzer literatoren „uiteindelijk". Dus laten we het staan. En in ieder geval hééft de zomer tot dusver gekwakkeld, wel was er, al wekenlang, de prachtigste en over- vloedigste zonneschijn, en wel deden wij menschen alsof het werkelijk zomer was, maar 't was niet je dht. Koude winden waren de oorzaak, dat we 's avonds nog kuierden en dat van buiten zitten en buiten leven, zooals dat toch in een fatsoenlijken zomer behoort, geen sprake was. Maar sinds enkele dagen dan is de zomer er, de echte. Als een rijpe aardbei is hij ons in den schoot gerold, zóó plotseling nog en zóó onverwacht, dat we er een beetje be- duus t van waren. En tegelijk met de zomer-als-een-aardbeï, (ik ben waarlijk trotsoh op die vergelijking, die me zóó maar uit de pen valt), tegelijk met dien aard- beizomer is ook de werkelijke aardbei geko men, die godenspijs, regelrecht van den Olympos op ons, arme stervelingen, nederge daald. En wij eten boterhammen met aard beien, aardbeien met slagroom, pudding met aardbei... ja. wat niet al? Want, nietwaar? Kort duurt de vreugde en straks zal ook de ijverige aardbeienkweeker uit Beverwijk of de omgeving van Wageningen, of waarvan daan u maar wilt, stop zetten en tot iets anders, laten we zeggen, de Meikers, dienen over te gaan. Dan is de smulpartij der aard beien weer over. En daaromlaat ons aard beien eten! Maar nu met den zomer de aardbei is ge komen, of met de aardbei de zomer, dat is net als u 't nemen wil, geven we ons ook terdege rekenschap van het feit, dat beide, aardbie èn zomer, niet alleen een exquis genot bieden, dat helaas! zooals zooveel op aarde, kort te kort! van duur is, maar dat ze tevens haastje-repje dienen te worden gecon sumeerd, 't zij met slagroom of suiker, 't zjj in badpak. Want nu is iedere dag verzuim een onvergeeflijke fout, die zich aan den sterveling wreekt. En dus consumeeren we, met de verrukke lijke aardbei, den niet minder verukkelijken zomer. Wij besluiten al ons bezigheden ter zijde te leggen en ons enkel en alleen bezig te houden met den zomer en de mogelijkhe den, die hij ons kan bieden. De kousenstop- perij van laddertjes en vuistgroots gaten wordt tot nader order verdaagd, de brief die zoo hoog noodig moet worden geschreven, blijft in de pen. Er is vandaag maar één zorg die ons bezighoudt: Hoe kunnen wij op de meest intensieve manier dezen zomerschen dag uitbuiten? Het is een egoïstische over weging van den hoogsten rang en het is een egoïsme, dat niet alleen toelaatbaar is, maar dat zelfs voorrang verdient boven (laten we maar b(j die twee voorbeelden blijven) kousen stoppen en brieven schrijven. Wij gebruiken dus, als we de aardbei op hebben (of neen, vóór dien tjjd al) dezen Olympischen zomerdag en nemen ons als vol bloed egoïst voor dien flink uit te buiten. Wij komen tot de conclusie, o goden! dat het de langste dag is en tevens dat we buiten kunnen zitten alsof we in Indië leefden, Ja, dat we zelfs den ganschen dag ln een bad pakje rond zouden kunnen dolen zonder dat dit ons een verkoudheid (let op, zetter! dat u niet „bekeuring" zet, want dat bedoel ik niet) oplevert. Wie zióh aan een ander spie gelt, spiegelt zich zacht. Op het uiterste randje van de dakgoot zit een musch; zijn buikje glimt van het goede en voedzame voedsel en wel een kwartier lang zit hg en zingt zjjn hoogste lied. Een musch is nu een maal geen Beethoven onder de vogels, maar hg bedoelt het zeker even uitbundig als deze grootmeester der muziek. De merel is ook druk bezig nu en dan; hij is zuiniger op zijn stem. De rozen zgn in een twee dagen open gegaan door de zon en den zomer, bloed- roode papavers, sierlyke pioenrozen en nog dozjjnen andere soorten sieren thans onze parken. O, wat zijn onze parken mooi! in weerwil van bastjes van curayao-sjes of apenootjes of hoe men ze noemt, op de banken geconsu meerd en (natuurlijk!) zóó maar op den grond gedeponeerd. Op de banken zitten de heele ouden en de heele jongen van dagen en genieten van zon en zomerweelde. Op het Helden der Zeeplein geeft onze stadsbeiaar- dier periodiek zijn carillon-concerten en velen genieten ervan. Ook het Timorpark betaalt zgn tol aan de wandelaars. Dit alles is nog in staat van wording en feitelijk zal pas een later geslacht hiervan ten volle genieten. De Donkere Duinen, ach neen, daarover kan men een apart stuk schrijven, en dit is toch slechts een „Langs de Straatje". Wie nu in het bezit is van een tuin of tuintje achter zijn woning, profiteere! Ook in dien zin, dat hij beseffe welk een voor recht dit is voor hem! Natuurlijk, de Jutter heeft de zee, en wat den Amsterdammers in ieder geval een tram- of busreis kost, dat is voor den Jutter in luttele minuten op de fiets bereikbaar. Maar het oude moedertje van de week, dat de frissche lucht aan de deur van haar huisje moest zoeken, zou alléén op die wijze profiteeren. En ze deed dit met glun derende oogen en een gemoedelijken laoh. Ach ja, ook ln de open deur, zóó maar aan de drukke straat, valt de zomer te genieten! 't Is zomer en we leven in de open lucht We worden soms op één enkelen zomerschen dag. ook wel eens overmoedig. Als we in Indië zijn geweest, doen we soms echt- Indisch, met bloote voeten en pajongs en zoo. Nu speek ik geen kwaad van bloote voeten, maar bedenk, o Indischman, dat wij hier mieren hebben. En keisteenen, maar het echte negerinnetjes, zóó uit de West hier ge ïmporteerd, kleedde zich op dezen warmen dag Europeesch en wel. 't Is zomer en de langste dag. Zalig gewoon weg is het kopje thee in de open lucht. Pre cies alsof je met vacantie bent, nietwaar? Later op den avond wordt het weer frisch en zelf3 voorspellen de wolken onweer of regen. Daarom haasten wij ons om dezen zomerschen dag, net als de aardbei, haastje- repje op te snoepen, we zoeken ons het schaduwrijkste plekje, en nemen de gemak kelijkste houding daarbij. We vergeten dat er politiek is, dat er zware, dreigende sombere politieke wolken over de wereld hangen, dat de aarde precies is als een niet ontplofte gra naat: één onvoorzichtige aanraking brengt de grootste ramp. Dat er een elndelooze r(J staat van werkloozen, zonder vooruitzicht, zonder verwachting, zonder hoop. Dat er... Aoh, w(j willen er vandaag niet aan den ken! 't Is zomer en wt) willen voor ditmaal egoïst zijn. Puur egoïst, omdat tenslotte die zomer er toch ook voor den werklooze is. En wie weet, misschien óók wel voor een aardbei! HENGELSPORT. De Vereeniging „Sportlust" hield in den Middenvliet haar eersten wedstrijd van dit seizoen. De eerste prijs was voor den heer P. Kos- sen, die den grootsten baars en in totaal vgf stuks ving; 2e prijs J. ter Burg, 13 stuks; 3e prijs J. Wiegman, 11 stuks; 4e prijs (na lo ting) P. Winnubst, 7 stuks; 5e prijs P. Nieu- wenhuizen, 7 stuks; 6e prijs H. Naastepad, 6 stuks; 7e prijs H. Benema, 5 stuks; 8e prijs (na loting) J. Rozenbroek, 4 stuks. Totaal werden 67 stuks gevangen. Wg hebben er indertijd melding van ge maakt, dat op een op 1 April j.l. te Amster dam gehouden gecombineerde algemeene ver gadering van het Centraal-Comilé van Zut- derzee-visschers en de R.K. „Sint Petrus"- bond, de nieuwe bedrjjfstoeslagregellng voor de IJsselmeervisschers in den breede is be handeld. Bg die gelegenheid werd vrijwel algemeen met waardeering gesproken over de omzetting der steunregeling in een toeslag regeling. omdat daardoor het karakter van Armenzorg, dat in zoo sterke mate op be doelden steunregeling drukte, werd wegge nomen, Daarnaast werd echter dè toeslag regeling zelve aan ernstige critiek onderwor pen, omdat volgens den basis dier regeling een te groot aantal weken slechts halve en gedurende acht weken per jaar zelfs heel geen bedrijfstoeslag zou worden verstrekt. Tenslotte werd ook de met deze kortingen gelijk loopen- de korting op den kindertoeslag en het nadeel, dat voor meerdere visschers ontstond, omdat de toeslagregeling pas vanaf 15 April 3936 zou loopen, inplaats vanaf 29 December 1935, op welken datum de regeling werd geacht te zijn ingegaan, van vele zijden ernstig becriti- seerd. Een tijdens diezelfde vergadering daar voor aangewezen deputatie zou trachten, door met den Minister in overleg te treden, hierin verbetering te verkrggen. In een in den afgeloopen week door deze beide organisaties aan de afdeelingen verzon den rondschrgven, wordt nu medegedeeld, wat het resultaat van de bemoeiingen dezer depu tatie is geweest. Daaruit blijkt, dat het onder houd met den Minister op 4 Mei j.l. heeft plaats gehad. Bedoeld onderhoud werd echter op voorstel van den Minister afgebroken, daar deze zich omtrent verschillende in den loop der besprekingen aangevoerde bezwaren gaarne eerst beter op de hoogte wenschte te stellen, voor hg hierover een oordeel uitsprak. In een binnenkort te houden vervolgconferen tie konden deze dan nader onder de oogen worden gezien. Nadat op 26 Mei daaraanvolgende door den secretaris van het Centraal-Comité om vast stelling van den datum dier vervolg-conferen- tie was verzocht, werd, bg schrijven van 9 Juni j.l,, van den Minister hierop antwoord ontvangen. In dat antwoord werd echter niet, zooals verwacht was, een datum voor die ver volgconferentie in uitzicht gesteld, doch legde de Minister zijn zienswijze inzake de aange voerde bezwaren in de volgende bewoordingen neer: „Ad. I. Ik acht de perioden en de percen tages, die voor de regelingen A en B zijn gesteld, zeer voldoende, wanneer men bedenkt, dat steeds de volle verdienste uit de visschery door den belanghebbende kan worden behou den. Ik zie daarin een prikkel tot ontplooiing van werkkracht, welke door een hoogere toe slag zou verzwakken en voor een uiteindelijke liquidatie van den steun niet bevorderlijk zou zgn. Ad. 2. In het systeem der regeling behoort feitelijk kindertoeslag niet thuis, hoewel daar mee rekening wordt gehouden bg de bepaling van den toeslag zelf, terwille van de groote gezinnen. Het zou echter bepaaldelijk in strijd zijn met het percentage van den toeslag zelf. Niettemin zou ik, wat dit punt betreft, bereid zijn om alsnog te overwegen, of en zoo ja, op welke wijze, aan het geopperde bezwaar ware tegemoet te komen, indien daaraan inderdaad de behoefte mocht blijken. Ad. 3. De door U gewenschte verrekening over de periode van 29 December 1935 tot 15 April 1936 zou voor sommigen voordeel, voor anderen nadeel beteekenen. Aangezien ver rekening voor allen zou moeten worden toe gepast, acht ik het niet wel doenlijk op de gedurende deze periode genoten uitkeeringen terug te komen, nog afgezien van de admini stratieve bezwaren daaraan verbonden". Voorts meende de Minister „dat het thans het beste is voorshands de werking van de nieuwe regeling af te wachten. Mochten gebre ken blijken, dan zal ik niet nalaten te over wegen, op welke wijze daaraan zou kunnen worden tegemoetgekomen. In dit verband merk lk nog eens nadrukkelijk op, dat niemand verplicht is, tot de vastgestelde regeling toe te treden. Zjj, die mochten meenen, beter ge holpen te zijn langs den weg van artikel 13 der wet, zijn geheel vrg dezen weg te kiezen en zoodoende nadeel te ontgaan. Onder deze omstandigheden meen ik ook, dat het thans voor een vervolg-audiëntie, als bedoeld in Uw brief van 26 Mei 1936, niet het juiste oogenblik is en meen ik U in overweging te mogen geven, deze uit te stellen, tenzij bij zondere redenen voor U mochten bestaan, om Uw verzoek te handhaven." Naar aanleiding van dit iedere directe ver betering afwijzend schrijven, werd op 13 Juni j.l. door de dagelgksche besturen van meerge melde organisaties en de leden der betreffen de deputatie een vergadering gehouden, ter bespreking van datgene, wat in den naasten toekomst nog zou kunnen worden verricht. Hierop werd besloten, waar de Minister op dit oogenblik van de noodzakelijkheid van wijzi ging niet overtuigd bleek, voorloopig de re sultaten der visscherij nog even aan te zien. Mochten deze resultaten gedurende den zomer onvoldoende blijken, dan zou nogmaals een audiëntie worden aangevraagd, waarin dan opnieuw op doorbetaling of verhooging der toeslag zou kunnen worden aangedrongen. Dat zulks noodig zou blgken werd algemeen gevreesd, omdat in de afgeloopen jaren de netto-uitkomsten der visscherij slechts luttel waren, in sommige gevallen zelfs een negatief resultaat opleverden. Werd echter nog even gewacht, dan zou mogelijk met te meer klem op deze te geringe bedrijfsresultaten kunnen worden gewezen. Ook de korting op de kindertoeslag maakte een onderwerp van uitvoerige gedachtenwis- seling uit. Men was het ln zooverre met den Minister eens, dat in een toeslagregeling kin dertoeslag niet thuis behoort, omdat eigen ver diensten -j- toeslag op het bedrijf voldoende behooren te zgn voor een redelijk levensonder houd. Waar deze beide factoren echter op dit oogenblik van dien aard zgn, dat zelfs een gezin zonder kinderen (wanneer althans geen reserve van vroegere jaren aanwezig zijn) zich op allerlei Rijzen groote ontberingen dient te getroosten, werd iedere korting op dezen kin dertoeslag thans funest geacht, daar bedoelde gezinnen door deze inkomsten-vermindering steeds dieper in het pauperisme dreigen te verzinken. Uit het schrijven van den Minister blijkt nu echter, dat deze, indien hieraan inderdaad de behoefte mocht blijken, te dezen opzichte wel tot eenige tegemoetkoming bereid is. Men meende nu, waar die behoefte toch onmisken baar aanwezig is, op inwilliging hiervan, zoo mogelijk voUedig, te moeten aandringen. Per zelfden datum is van deze zienswijze der besturen reeds mededeeling aan den Minister gedaan. De afdeelingen worden verder opgeroepen, de besturen steeds volledig op de hoogte te houden met den toestand der IJsselmeervis- scherg, opdat het Dagelyksch Bestuur voort durend een juist oordeel hierover zal kunnen vellen en dus ook zal kunnen beoordeelen, of en zoo Ja, wanneer, aandrang op doorbetaling van den toeslag of op verhooging daarvan, zal dienen te worden uitgeoefend. EEN BUITENKANSJE. De visscher P. Bakker, had Zondag in zyn kom, die hg in de Waddenzee op het Baglzand aan den rand van het Amsteldiep had ge plaatst, het buitenkansje een zalm van 9% pond aan te treffen. Enkele meer van deze waardevolle beest jes zouden, nu het met de botvisscherij zoo onvoordeelig gaat, wel gewenscht zijn, Hlppolytushoef OPENBARE VERKOOP. Zaterdagavond had in het café Lont te Den Oever, door notaris Obreen en ten ver zoeke van de erven wijlen de familie D. Klaver en G. Koorn, de openbare verkoop plaats van een dubbel woonhuis met erf en tuin te Den Oever, groot 6.70 aren. Kooper werd de heer J. H. Krommedam voor 1200. VERGADERING MIDDENSTANDSVEB. „WIERINGEN". Maandagavond vergaderde genoemde ver eeniging in café Veerdig, te Hippolytushoef. Medegedeeld werd, dat het z.g. Borgstel lingsfonds nog niet ln werking is getreden. Gegadigden kunnen zich evenwel opgeven bfl den secretaris C. Duynker. Er wordt verder medegedeeld, dat er nog een Regeerlngscrediet van 1 millioen gulden openstaat. Verder wordt behandeld een cir culaire van de vestigingselschen voor nieuwe zgken. Wat den gezamenlijken tocht naar Am sterdam betreft zjj medegedeeld, dat zich reeds 20 leden opgaven. Het Bestuur ver wacht deelname van ongeveer 80 leden. Men •kan zich nog vóór Zaterdag 27 Juni opgeven. De tocht zal plaats hebben op 1 Juli (Woens dag) vertrek 7 uur. de kosten zjjn 3. per persoon. In 4e rondvraag komt het gladde wegdek van de brug bjj Ewijcksluis ter sprake. Hier zjjn al veel ongelukken geschied. Het bestuur zal er over correspondeeren. Sluiting door den voorzitter C. J. Boswer. ONDERWIJS. In de vacature, ontstaan door de plotse linge ongesteldheid van den heer A. H. J. van 't Hof, hoofd der O. L. School te Hippolytus hoef, is vo:rloopig voorzien door de benoe ming van den heer N. H. Biersteker, onder wijzer te Den Helder. BOUWVERGUNNING ENZ. Bouwvergunning is verleend aan den heer C. Bais, tot het oprichten van een woonhuis aan de Belt, aan den heer J. Koorn Czn. tot het oprichten van een schuur in de Elft; aan den heer J. Rotgans Pzn., tot het maken van een veestalling in de Vlieterstraat, aan F. A. Smulders, aannemer te Oisterwijk, tot het oprichten van een woonkeet aan den Wier- weg in de Wieringermeer. Ingevolge de Hinderwet werd vergunning verleend aan den heer M. Oden, tot het op richten van een bakkerij aan de Belt en aan den heer P. de Vries tot het oprichten van een timmerwerkplaats met electromotor. ONGEVAL. Maandagmiddag kwam het 4-jarig zoontje van den heer C. J. v. d. Made dermate onge lukkig onder een vallend houten schot te recht, dat hjj een been brak en een lichte hoofdwonde opliep. Het knaapje is naar het R.K. Ziekenhuis te Den Helder ter opname vervoerd. VERKOOPING. Zaterdagavond is in het café van den heer Lont publiek verkocht het woonhuis met erf van wylen mej. Wed. D. Klaver, aan den Beursdyk alhier. Hoogste bieder en tevens kooper, was de heer H. Klaver te Hippolytus hoef voor 1300. Den Oever. Op 30 Mei 1935 is, oogenschijnlyk onder normale omstandigheden, het circa 1-jarig dochtertje Sytske uit het gezin K. alhier overleden en op de begraafplaats te Wester- land ter aarde besteld. Thans heeft de vader bekend, dat hij zijn kind heeft vermoord. De wederzydsche betrekkingen tusschen man en vrouw uit het gezin. K. waren niet gelukkig. Het eenige uit het huwelyk voort gekomen dochtertje was ongelukkig en leed aan een ruggemergziekte, welke haar on herroepelijk ten grave zou sleepen. De vader heeft, nu ruim een Jaar geleden, onder welke motieven is nog niet bekend, zijn on gelukkige kindje, den verstikkingsdood doen sterven door het den mond met stukken brood vol te proppen en daarna over den mond een kussen te binden. Waar het bekend was dat het kindje ongeneeselijk ziek was, bestond er geen aanleiding argwaan te koesteren en is als doodsoorzaak de ziekte van het kind vastgesteld. Veertien dagen na zjjn afschuwelijke daad is de echtgenoote van K. van haar man weg- geloopen. K. zelf vertoeft momenteel in de strafgevangenis te Leeuwarden, waar hij, waarschijnlijk uit wroeging, zijn daad tegen over een medegedetineerde heeft verteld. Als gevolg hiervan kwam ed justitie achter het misdrijf. Zij heeft hedenochtend het lijkje doen opgraven, waarop door Dr. Hulst sectie is verricht. K. heeft een volledige bekentenis afgelegd. Man door vallend katrolblok ge troffen en op slag gedood. Te Burgerbrug heeft j.l. Zaterdag een ern stig ongeval plaats gehad, waarvan een 41- jarige man het slachtoffer is geworden. Bij den landbouwer J. Boontjes aldaar was men bezig het pas gewonnen hooi in de schuur van de boerderij te bergen. Men maakte hier bij gebruik van een z.g. opjaagtoestel, waar mede het hooi bij flinke hoeveelheden tegelijk wordt opgeheschen. Daartoe bevestigt men een touw om het hooi, dit touw loopt door eenige katrollen, waarvan een in den nok van het dak is bevstigd .terwijl aan het andere einde van het touw een paard is gespannen, dat wordt opgejaagd en daardoor het hooi op de vereischte hoogte trekt. Toen nu Zaterdag morgen ongeveer 11 uur weer een wagen hooi in de schuur was gereden en het paard voor het jaagtoestel begon te trekken om het hooi op te hijschen, brak plotseling het touw, waarmede het katrolblok in den nok van het dak was bevestigd. Het zware voorwerp viel naar beneden en trof den arbeider A. Kamper op het hoofd. De man zeeg ineen en werd op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en een kind na. Begrijpelijkerwijze is de deernis met het zwaar getroffen gezin ter plaatse zeer groot. MARKTOVERZICHT. De lammerenmarkten loopen ten einde; de laatste markten schijnen ook ditmaal niet de beste te zgn. Zoo stug als Maandag de han del was, hebben we nog zelden meegemaakt, om twaalf uur was de grootste helft nog on verkocht, terwijl vermoedelijk een groot deel onverkocht is gebleven. De prijs was onge veer een gulden minder dan vorige week. De hoogste prijs was 7.75. 26 oude schapen werden verhandeld: de prgs viel nogal mee; de beste deden 17 gld. per stuk. Een viertal koeien werden aangevoerd; de prijzen liepen van 140 tot 170 gulden, een pnik werd getaxeerd op 90.Fokkalveren deden 20 tot 25. Vette kalveren gemid deld 35 gulden per stuk, nuchtere kalveren 8 gld. Varkens doen op de boerderij 17 tot 17 'A cent per pond. Biggen op de markt pl.m. 10.50 per stuk. Twee paarden werden aangevoerd. De prij zen bedroegen 120 en 270. Aan de eierenveiling bleven de prijzen ge lijk aan vorige week. REEDS VEEL GASTEN TE DE KOOG. Niettegenstaande het badseizoen hier ge woonlijk niet vroeg aanvangt, vertoeven er reeds veel gasten op Texel. Vooral te De Koog zijn reeds een flink aantal badgasten. De groote reclame, die van alle kanten voor Texel wordt gemaakt, zal stellig haar uitwerking niet missen. Ook de film Jonge Harten, met de buitengewoon mooie opname van het Texelsche landschap, ls voor Texel ongetwij feld goede reclame, terwijl de vele gasten, die reeds eerder op dit eiland vertoefden, toch zeker wel de meeste reclame voor Texel maakten. Het is daarom voor Texel van het grootste belang, dat we het onze gasten zoo aangenaam mogelijk maken. Texel zette ook in dit opzicht zijn beste beentje voor. DE TEXELSCHE KERMIS. We hebben eens geïnformeerd naar de ver schillende vermakelijkheden, die de Texelsche Kermis die Maandag 29 Juni aanvangt ons zal brengen, 't Staat nog niet geheel vast of dit jaar ook weder een cake-walk present zal zijn. Zeker is evenwel, dat er een Parade tent van Serierse komt. Verder de gewone vermakelijkheden: bioscoop, zweefmolen, koek hak- en palingkramen, nougatkraam, snelfoto, speerwerptent, draaimolen van Van Dam, vliegbomsport, schiettent, fruittent, slag machine, gebakkraam. Verder komt er ook nog een helleketel; geen nieuwigheid voor de Tex. kermis. Zitting van Maandag 22 Juni 1936. BELASTINZAKEN. 'n Schrale 60 slachtoffers van diverse be lastingwetten waren Maandag uitgenoodigd om op de receptie van meneer den Politie rechter te verschijnen, terwijl aan mr. Seyl- houwer, den rijksadvocaat met zijn interessant uiterlijk van Spaansche grande, was opge dragen de honneurs waar te nemen en als gangmaker te fungeeren. Nu, en die taak is hem toevertrouwd. Nalatige belastingvogels van diverse pluimage werden onder de genoo- digden aangetroffen! Inkomstenbelasting, sigarettenpapier, vleesch- accijns, maar het leeuwenaandeel bestond uit zondaren betreffende de wegenbelasting, de prachtigste melkkoe, en het sieraad van mi nister P. Oud's modelboerderij. Het was den Rijksadvocaat, wiens inge voerde werkwijze ongetwijfeld bg niemand die eenigermate bij deze vervelende processen is geïnteresseerd, de goedkeuring kan wegdra gen, gelukt zoo ongeveer 37 van deze over treders bg mekaar te trommelen. De heeren antichambreerden in de linker corridor, zaten of stonden ln alle denkbare houdingen de verveling 3 duim dik op hun grimmige gezich ten gesmeerd. Velen hunner hurkten neer de manier, waarop de Volendammer vissch °P thans schoenlapper en eendenbakers h**" buurtconversatie gewoon zjjn te houden e reeds grijzende comparant, met baardstopn i" van minstens 4 dagen, vond gereede aam ding voor zijn middagtukkie en zijn gesjJfc deed denken aan een door asthma e-pnio-'^ sportvliegtuig. ^PlaaM Den Helder. 'n Slgaretteiipapieramokkelaar verschijnt ten toonecle! Een belangwekkende persoonlijkheid d' vermoedelijk al heel wat duiten, de modern'6 benaming is „molm", uit ons noodlijdende regeeringslaadje heeft gefrutseld, is de grond- wreker zonder grondwerk, maar met een goed mondwerk, de heer Willem B., te Den Helder. Hij staat bij de administratie der directe belastingen niet in den besten reuk als sigarettenpapiersmokkelaar, 'n jn_ dustrie, waar men zich 10 jaar geleden niet druk over maakte, en de ambtenaren loeren gewoonlijk op hem als 'n kat op buurman» kanariepietje! Hi) voert geen steek uit, baadt zich in weelde en beweegt zich in 't Helder- sche lustige leven, van waar die geheimzin nige bron van inkomsten? Natuurlijk Saf- fiaantjespapier! Zoo helder als koffiedik. En op een gegeven moment waren de commiezen fortuinlijk 'n formidabel pak sigarettenpapier in beslag te kunnen nemen. Het was aan het adres van Willem geadresseerd en kwam uit een negorij aan de grens. Willem beweerde ijskoud niet te weten wie de afzender was, enfin alles paste in elkaar als een legpuzzle. Het pak, waarvoor maar even 249.49 invoer^ rechten betaald had moeten worden, werd in beslag genomen, tegen Willem werd proces verbaal opgemaakt en heden stoffeerde hij de zondaarsbank. De inspecteur Volkmaar werd tegenover hem gesteld, om zgn pertinente ontkenning over alle linies te ontzenuwen. De rijksadvocaat spuwt op zgn gesoigneerde wjjze vuur en vlam. Zgn eisch was niet prao- tisch. Hg vorderde 2 maanden gevangenis straf! We dachten echter, dat mr. Ledeboer de verdediging van 's lands financiën zou stellen boven de lijfstraffelijke rechtspleging! 'n Paar honderd pop boete te vervangen door 60 dagen hechtenis, plus een voorw. gevan genisstraf met een proeftijd van drie jaar, dan was het Recht en de Schatkist gebaat ge weest, maar helaas, de politierechter vol stond met te vonnissen conform eisch en liet de mooie gelegenheid 'n goeden slag te slaan, helaas verloren gaan. De nog resteerende 35 antichambreerende zondebokken van Zijne Excellenties Oud en Van Schaick geven wij nu maar cadeau. Men zou van het goede te veel kunnen genieten en al die criminaliteit bij hectoliters mocht verderfelijk werken op uw spijsvertering. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie» Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden). Geachte Redactie. Ondergetekenden verzoeken U beleefd op* name van bijgaand „ingezonden" in Uw blad. Bij voorbaat betuigen zy U hun welgemeends - dank. OFFER EEN IJSWAFEL. Met dankbaarheid aanvaardden onderge* tekenden het aanbod der redactie van do Gids voor Schoolreizen het IJswafelfonds te hunner beschikking te stellen. IJswafelfonds zult gij vragen. Dat „IJswafel" klinkt zo fris en „fonds" wijst op contanten. Wij zullen het u verklaren geachte lezers. Deze zomer zullen wederom 600.000 leer lingen onzer lagere- en middelbare scholen een schoolreisje maken. Een keurig verzorgde Gids, gratis en franco toegezonden, aan alle scholen in Nederland, geeft voor dit uitstap jes alle gewenste inlichtingen. In deze Gids voor Schoolreizen vraagt de Redactie aan Leraren en Onderwijzers, die met hun klasse een uitstapje maken, de kinderen in de ge legenheid te stellen, uit het schoolreispotje een klein offer te brengen voor zwakke kame raadjes in den lande, die een verblijf van 46 weken in een andere luchtstreek zo dringend nodig hebben. Als ieder kind een ijsco van 3 of 5 cent offert, kan onnoemlijk veel leed verzacht worden. Een kleine bereke ning doet u zien, dat, waar 100 scholen op dO IJswafel-giro-rekening ruim 1000 stortten, bij medewerking van 8000 scholen een zeef groot bedrag zou worden bijeengebracht. Dit IJsco-fonds nu heeft de redactie van de Gids voor Schoolreizen te onzer beschik king gesteld. De opbrengst wordt verdeeld onder alle Vereenigingen, werkzaam op het gebied der kinderuitzending, naar verhouding van het aantal door het Rijk gesubsidieerd» verpleegdagen. Het is voor Hoofden en Onderwijzers onzer onderwijsinrichtingen een geringe moeite aan de vorming van een belangrijk fonds medé te werken. Zonder onderscheid verkeren alle uitzend- verenigingen in deze zware tijden ln grot? financieele moeilijkheden. Thans is de hoop gevestigd op het gscp-fonds. Maar ook gjj, ouders, grootouders, die zich verheugt in 't bezit van gezonde kinderen, kleinkinderen, offert een ijswafel, verzamelt ze in uw kring, de jjsco's van 3, de gsco* van 5, en stort uw offer op de IJsco-giro* rekening 245800 Pioenweg 25, 's-Gravenhage. Gy wilt gaarne helpen, w(j vragen nle veel, maar morgen is de krant zoek, waarin het nummer van onze IJsco-giro-rekening staat vermeld. Stelt daarom niet tot morgen uit, wat Gij heden doen kunt. Helpt de zwakke reiken tot daar, w de dadels hangen. T. M. Ketelaar, Peningmeester van het C® traal Genootschap voor Kinderherstell ng en Vacantiekolonies. Mr. J. H. de Crane, Secr.-penningm. Centrale Commissie voor Uitzending van derlandsche Kinderen naar Buiten Dr. H. J. Damen, Voorzitter v. d. lieke Kinderuitzending i. h. Bisdom Haar_ri Ds. Corn. J, v. Paassen, Voorzitter der Gezondheids- en Vacantiekolonies in Ne land. rnoi' Mevr. Dr. R. Wynberg, Secretaresse sche Zee- en Boschkolonies „Wijk aan De ondergeteekenden bevelen dit plan" van harte gaarne aan: Gêné* Prof. Dr. G. A. van Poelje, Directeur-ue raai van het Onderwijs. v»n Dr. N. M. Josephus Jitta, Voorzi den Gezondheidsraad. raa| y, Dr. C. van den Berg, Directeur-Genera» d. Volksgezondheid.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10