Catastrophaal autobusongeluk bij Arnhem. Radio-programma Akkertjes CACHETS) GEMENGD NIEUWS BINNENLAND De 7 nieuwe glasramen in de Nieuwe Kerk te Delft onthuld De export van Zuivel en melk producten en de Crisisuitvoerwet. Indië steunt de Nederlandsche textiel industrie. De uitkeeringen uit het werkloosheidssubsidiefonds. Het Belgische prinsje weer in Noordwijk. De staking der IJmuider visschers De „Amsterdam" naar Italië verkocht. Het weer. Binnenland Een 17-jarig meisje redt twee meisjes uit Zee. Een 18-jarige jongeman verdronk. HELDHRSCHE COURANT VAN DINSDAG 23 JUNI 1936 Een touringcar met 24 inzittenden vrijwel verbrijzeld. De chauffeur gedood. Van de passagiers zijn verschillenden zwaar gewond. Brandende vrachtauto stagneert het verkeer. Een nieuwe Vinding! Ergerlijke baldadigheid in een kerk. De aangever van een inbraak bleek zelf de dader te zijn. Knuppelzwaaier valt in orkestbak. Twee broertjes van 5 en 6 jaar verdronken. Zes jongens wegens inbraken en oplichting aangehouden. Groote boerderij door brand verwoest. V erkeersslachtoffers. Talrijke verdrinkingsgevallen. Buitenland Ruim 100 Koreanen verdronken Dertien schoolkinderen verdronken. DE KONINGIN IN HET STADION. Zaterdagmiddag om drie uur heeft H. M. de Koningin het aangekondigde bezoek gebracht aan het Concours-Hippique in het Stadion te Amsterdam. Toen Hare Majesteit in de voor haar be stemde loge was aangekomen, zette de mu ziek het Wilhelmus in, dat door de aanwe zigen staande werd aangehoord. Zaterdagmiddag zijn in tegenwoordigheid van Prinsis Juliana en vele autoriteiten de zeven nog ontbrekende glasramen voor het koor van de Nieuwe Kerk te Delft op plech tige wqze onthuld. Zooals men weet, heeft Prinses Julina één van deze ramen geschon ken; van de zes andere ramen zijn de gel den bjjeen gebracht door een Delftsch Vrou wencomité, dat onder leiding stond van me vrouw van Baren, de echtgenoote van den Deltschen burgemeester. Dit comité heeft allerwege zulk 'n groote medewerking verkre gen, dat het van het oorspronkelijke plan, om één raam te schenken kon afstappen en het zijn taak dusdanig kon uitbreiden, dat het voor alle nog ontbrekende ramen kon zor gen. De actie van het comité is uitgegroeid tot een grootsche betuiging van hulde aan het Huis van Oranje namens een ontzaglijk groot aantal Nederlandsche vrouwen, zoowel hier te lande, als in de Overzeesche gewesten, als in den vreemde. KERK EN VREDE. Ds, J. J. Buskes tot voorzitter gekozen. Vrijdagmiddag om 2 uur is de algemeene Vergadering van Kerk en Vrede te Haarlem op de gebruikelijke wijze door ds. J. J. Buskes geopend. Het ledenaantal bleef zich om 8000 hand haven en bedroeg op 1 Mei 1936 7931. Het aantal voorgangers hierin begrepen, bleef 390. Het aantal afdeelingen bedraagt 101. Bij de behandeling van de verkiezingen werd op voorstel van de afdeeling Amster dam ds. Buskes tot nu toe waarnemend voor zitter bij acclamatie tot voorzitter verkozen. GROOTER VEILIGHEID VOOR KLEINE KUSTSCHEPEN. De firma Gebr. Niestern en Co., scheeps werf te Delfzijl, heeft octrooi verkregen op een verlaagde dubbele bodemconstructie, waar door het mogelijk is geworden, dat ook de kleinere kustscheepjes een doorloopenden dub belen bodem voor waterballast kunnen hebben. De veiligheid en zeewaardigheid worden hier door ten zeerste vergroot. Naar men aan de N. R. Crt. meldt, zullen in den vervolge de contingenten voor den uitvoer van zuivel- en melkproducten, die op basis van de Crisis-uitvoerwet 1931 worden geadminlstrateerd, niet meer geheel op grond van de reeds vrij ver in het verleden liggende basisjaren worden verdeeld. Het ligt in de bedoeling, een klein deel van deze contingen ten te reserveeren, ten einde in bepaalde ge vallen daaruit eenlgszins tegemoet te kunnen komen aan de bezwaren, voortvloeiende uit bovenbedoelde verdeeling, die uiteraard een verstarrenden invloed uitoefent. Ingediend zgn wetsontwerpen tot goedkeu ring van het besluit van den gouverneur- genraalt van Ned.-Indiët tot wijziging en aan vulling van afdeeling 6 van de begrooting van Ned.-Indië voor het dienstjaar 1936 en tot tij delijke verhooging van sommige Nederland sche invoerrechten. Deze drie wetsontwerpen hebben in hun on- derlingen samenhang ten doel, de Nederland sche textielnijverheid te steunen, eenerzijds door het behoud van de Indische contingen- teeringen van gebleekte en ongebleekte ka toenen stoffen mogelijk te maken, zonder den zwaren druk te bestendigen, die deze op de batiknijverheid in Ned.-Indië leggen, anderzijds door aan bedoelde textielnijver heid eenige meerdere bescherming te ver- leenen voor en verhooging van invoerrecht. De beoogde maatregelen zullen een onder deel uitmaken van het complex van maat regelen, die in de laatste jaren ter bevorde ring van de oeconomische samenwerking tus- schen Nederland en Nederlandsch-Indië wer den genomen. Reeds verschillende min of meer belang rijke wederzijdsche steunmaatregelen werden tot stand gebracht. De regeering stelt zich voor om, waar eenigszins mogelijk, met de bevordering van de oeconomische samenwer king voort te gaan. Een steunregeling ten be hoeve van de Indische koffiecultuur, waar van de kosten kunnen worden bestreden uit de ingestelde crisisheffing op hier te lande ingevoerd koffie, is in voorbereiding. Voorts zullen de Staten-Generaal eerlang voorstellen bereiken betreffende het verleenen van steun door Nederland aan Nederlandsch-Indië ten behoeve van de uitvoering van maatregelen Van welvaartszorg tot een gezamenlijk be drag van 25 millioen, te verdeelen over drie jaren. Verschenen is de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer inzake het wetsont werp tot verlenging van den geldigheidsduur en wijziging van de wet van 4 Maart 1935 en Wijziging van de slotbepaling van de wet van 4 Maart 1935. Ook de ministers betreuren, dat onder de Werking van de wet van 4 Maart 1935 nog een zoo groot aantal gemeenten op bijzondere bijdragen aangewezen is. Dat deze gemeenten zich evenwel als noodlijdende gemeenten onder het toezicht der regeering moeten stellen, is blinder juist. Terwijl toch het toezicht, dat de regeering op de noodlijdende gemeenten Uitoefent, ook na goedkeuring der gemeente- grooting blijft voortduren, bepaalt het toe- Zicht op de gemeenten, die een extra-bijdrage Of een belastingbijdrage uit het werkloos heidssubsidiefonds aanvragen, zich tot een begrootingsonderzoek. De vaststelling van de bijdrageschaal dient uiteraard aldus te geschieden, dat verwacht mag worden, dat de aanspraken die de ge meenten aan de eenmaal vastgestelde schaal ontleenen, gehonoreerd kunnen worden. Hier voor is het dus noodig, dat zoowel de midde len van het fonds, als de te verwachten uit gaven, waarin bijgedragen moet worden, ten naaste bij bekend zijn. De regeering kan daarom onmogelijk tegemoet komen aan de verlangens der gemeentebesturen welke er blijkbaar op gericht zijn, dat deze schaal thans voor 1937 tot en met 1939 worde vast gesteld. De noodzakelijkheid van herziening eener bereids vastgestelde schaal zou de ver meende zekerheid in een nog grootere on zekerheid, dan thans bestaat, kunnen doen verkeeren. De regeering licht vervolgens de vastge stelde verandering nader met cijfers toe. Per saldo zal ten gevolge van de voorgestelde wijzigingen een 600.000 minder door het fonds worden ontvangen. De jeugdige Belgische prins Boudewijn is Zaterdagmiddag met zijn Nederlandsche gou vernante te Noordwijk aangekomen, om eeni- gen tijd te logeeren bij den burgemeester van Noordwijk, den heer v. d. Mortel. Alle werklooze zeevisschers van steun en werkverschaffing uitgesloten De minister van sociale zaken heeft bepaald, dat met ingang van Zaterdag alle werklooze zeevisschers van steun- verleening en werkverschaffing zijn uit gesloten. Dit besluit treft ook de werk looze visschers, die niet door de arbeids bemiddeling opgeroepen zijn, waar zij ook in het land mogen wonen. Grootste Nederlandsche vrachtschip. Het s.s. „Amsteordam" var! de K.N.S.M. te Amsterdam, metende 14.500 ton, gebouwd in 1921, het grootste Nederlandsche vracht schip, is thans door bemiddeling van de ma kelaars I Pierot Zn. definitief verkocht aan een Italiaansche reederij te Napels. (Hbl.) HET ESPERANTO-HUIS TE ARNHEJI. Het Esperanto-Huis in Arnhem onder lei ding van het Internationaal Esperanto-Insti- tuut te 's-Gravenhage, zal ook dit jaar weer een centrum zijn van Internationaal leven. Behalve den cursus speciaal voor P.T.T.- personeel zullen cursussen plaats hebben ter opleiding voor Esperanto-onderwijzers en over de literatuur van Esperanto. Ook is er een rondreis door Nederland georganiseerd voor de Esperantisten uit binnen- en buiten land. De cursussen worden geleid door den heer Andreo Cseh, terwijl Mr. S. Pragano uit Bu- karest de Esperanto-literatuur zal behande len. Reeds meldden zich bezoekers aan uit Ne derland, Frankrijk, Duitschland, Engeland, Zwitserland, Tsjecho-Slowakije, Denemarken, Noorwegen en Polen. Inlichtingen: Directie Esperanto-Huis, Arnhem, Tel. 26060. Opklarend met kans op storingen. Het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in de Bilt meldt: De depressie in het Zuidwesten blijft station- nair en beheerscht het weer in de omgeving van het Kanaal en de Zuidelijke Noordzee. Zondagmiddag kwamen de eerste onweers buien in ons land tot uitbarsting. Thans ligt een kleine randdepressie over ons land, welke bezig is zich naar het Noorden of Noordoosten te verplaatsen. De luchtdruk stijgt in Frank rijk vrij krachtig, wat na de buien een spoe dige opklaring doet verwachten met koeler weer. Evenwel blijft de toestand onstabiel en zijn nieuwe storingen in een kort tijdsbestek waarschijnlijk. Op het vasteland houdt de hitte aan, in West-Frankrijk kwam eenige afkoeling. Het onweersfront lag Zondag over Noord-Frank rijk en België, een tweede lag over Noord- en Midden-Engeland. De grootste regenhoeveel- heden waren 26 mm te Holyhead en 18 mm te Brussel. Zondagmorgen is de 18-jarige Geldoffer, wonende aan de Korte Keizersdwarsstraat te Amsterdam jammerlijk verdronken, toen hg met twee meisjes in zee aan het spelevaren was. Aan het dappere optreden van de 17- jarige Truus Gronday, eveneens uit Amster dam was het te danken, dat de beide meisjes konden worden gered. Zoowel de jongen als de beide meisjes ver toefden in het tentenkamp aan het strand onder de gemeente Heemskerk. Zij waren op een breede plank in zee aan het spelevaren en sloegen er geen acht op, dat zy zich vrij ver uit de kust waagden ondanks dat geen hun ner kon zwemmen. Op een zeker oogenblik bemerkte een van de twee meisjes, dat zij geen grond meer onder zich voelde. Door schrik bevangen, lieten ook de anderen de plank los, zoodat alle drie in ernstig levens gevaar verkeerden. Op het hulpgeroep zwom de 17-jarige Truus Grunday naar de plaats van het onheil. Met inspanning van alle krach ten bracht zij een van de meisjes aan het strand, waarna zij zich opnieuw te water be gaf en ook het andere het leven redde. Door oververmoeidheid was het voor het dappere meisje niet mogelijk om den jongen hulp to bieden. Deze zonk weg in de golven en ver dronk op jammerlijke wijze. Zijn ljjlc is nog niet aangespoeld. Zondagavond omstreeks kwart voor negen is op den Amsterdamsche straat weg, even bulten Arnhem, ter hoogte van de bekende uitspanning „De Leeren Doedel" een zeer ernstig verkeersongeval gebeurd. Een touringcar werd vrijwel geheel verbrijzeld en bijna alle inzitten den, een 24-tal menschen, zijn gewond. Ongeveer een uur nadat hg in het zieken huis gebracht was, is de chauffeur van de autobus, Vermeulen geheeten, een nog jonge man uit Amsterdam, overleden. Hg had een schedelbasisfractuur en een kaakfractuur op- geloopen. Het ongeluk is gescheid met een autocar van een Amsterdamsche firma, een grooteh, nieuwen wagen met opendak en een vijf qn' vijf en twintig zitplaatsen. Een gezelschap van circa twintig Amsterdammers was met dezen wagen des morgens vroeg uit de hoofd stad vertrokken voor een bezoek aan Arnhejn en Nijmegen. Te acht uur werd de terugtocht uit Arnhem aanvaard. Volgens ooggetuigen had de bus een groote snelheid, toen zij de plaats waar het noodlot haar treffen zou naderde. De wagen reed een helling af, toen van de tegenovergestelde zijde een motorrijder met duopassagier naderde, die bij de uitspanning „De Leeren Doedel" den weg links van den hoofdweg, den Harderwijkerweg, wilde inslaan. De duo-passagiere stak haar arm uit ten teeken, dat het motorrijwiel links zou gaan. De chauffeur schijnt dit teeken te laat ge merkt te hebben om nog tijdig te kunnen stoppen, ofwel, de remmen hebben onvol doende gefunctionneerd. De bus zwenkte naar rechts en greep het motorrijwiel, dat achtien meter weggeslingerd werd en in zijn val nog een tweede motorrijwiel, dat uit de richting Ede naderde, meenam. De berijder van het eerste motorrijwiel en zijn echtgenoote bleven bewusteloos op den weg liggen, terwijl de berijders van het tweede motorrijwiel er vrij goed afkwamen. Beide motoren werden vernield. De touringcar raakte, na het motorrijwiel getroffen te hebben, eerst een boom aan da linkerzijde van den weg, reed toen nog cirta zestig meter door het wielspoor op dèn weg toonde dit duidelijk aan zwenkte we£r<; naar links en reed toen aan deze zijde van den weg zoodanig tegen een boom, dat de wagèn een vollen draai omgeslingerd werd en weer met den kop naar Arnhem gekeerd kwam te staan. De gevolgen waren verschrikkelijk. De touringcar werd aan de rechterzijde vol komen opengereten, zoover, dat de vloer van den wagen doormidden spleet. Daarna sloeg de auto om. Wat tot den rechter-, kant van de bus behoorde, is tot een vor-: melooze massa verbrijzeld. Aan de linker zijde van den wagen hingen nog een tien tal zitplaatsen aan den wand, die eveneens; ernstig beschadigd was. Een luid gekerm steeg op. Na den vreeselijken slag steeg een luid ge kerm uit de ruïne op. Een enkele passagier wrong zich uit den chaos en hinkte weg, maar het meerendeel bleef zwaar gewond tusschen hout, ijzer en glasscherven liggen. Onmiddel lijk werd op de uitspanning „De leeren Doe del" de geneeskundige dienst telefonisch ge waarschuwd en binnen tien minuten reden reeds de eerste ziekenauto's aan. Inmiddels hadden omstanders reeds zooveel mogelijk hulp verleend en enkle gewonden voorzichtig naar den tuin van de uitspanning gedragen. De geneeskundige dienst kwam met drie ziekenauto's, acht doktoren en elf verpleeg sters; het Roode Kruis te Arnhem met twee ziekenauto's en een zestal verplegers te hulp. Dank zij een uitnemende organisatie het reddingswerk geschiedde volkomen rustig gélukte het met in totaal acht ritten in ruim een uur tijds alle gewonden naar de zieken huizen over te brengen. Voorzichtig werden de gewonden, waaronder zich verscheiden zwaargëkivetsten bevonden, op brancards ge legd en in de ziekenauto's geschoven, terwijl inmiddels noodverbanden aangelegd werden. In totaal zijn in het gemeente-ziekenhuis 18 en in het Elizabethsgasthuis 2 gewonden op genomen. Slechts een der met de ziekenauto's aangebrachte buspassagiers kon na verbonden te zgn zich naar huis begeven. De verwondingen. Het meerendeel der verwondingen bestaat uit gecompliceerde arm- en beenbreuken en schedelfracturen. Bij het bericht van het ongeval reed de Arnhemsche politie met veel materiaal uit om ter plaatse op den zoo drukken weg voor de noodige afzetting te zorgen 7 i ,i De laatste berichten. Men meldde gisterenmorgen nader uit Arn hem: Uit hét onderzoek der politie is komen vast te staan, dat de oorzaak eenigszins anders is ge weest dan uit het verhaal der ooggetuigen aan vankelijk kon worden opgemaakt. Gebleken is, dat de bus toen deze de vrij sterke hulling van het landgoed de Lichtenbeek af reed, een vrg snelle vaart had. Van de zijde van Ede nader de een motorrijwiel met duo-passagier; de be stuurder gaf door handuitsteken te kennen, dat hg den Harderwijkerweg wilde inslaan. Ver moedelijk kon de autobestuurder door de groote snelheid den wagen niet spoedig in houden en trachtte toen door naar rechts uit te wijken den motorrijder te laten passeeren. Dit gelukte niet, waardoor het motorrijwiel werd gegrepen en ongeveer twintig meter weg geslingerd werd. Op hetzelfde oogenblik nader de nog een tweede motorrijwiel met duopassa gier, dat eveneens gegrepen werd. Van eerst- gienoemden motor bleven de berijders bewus teloos op den weg liggen, de beide anderen kwamen er beter af. Zij hadden slechts lichte verwondingen, zoodat opneming in een zieken huis niet noodig was. De resten van den ver ongelukten autobus zgn, nadat de politie de noodige opmetingen had gedaan, naar een na- i bijgelegen parkeerterrein gesleept. Ongeveer elf uur Zondagavond kon het verkeer in beide richtingen weer worden toegelaten. Alle Zondagavond binnen gebrachte verwon- ■den zijn nog in het ziekenhuis ter verpleging. Van twee in het Elisabethsgasthuis opgeno men personen is een, die minder ernstig ge wond was, de heer de G. uit Amsterdam, na verbonden te zijn naar z(jn woning vervoerd. Zaterdagmorgen is een groote zeswielige vrachtauto van de Geldelaand-express, op weg van Amsterdam naar Almelo, nabij Ter- schuur door kortsluiting In brand geraakt. welke zonnebrand en vervellen voorkomt en Uw huid tevens egaal mooi bronst en bruint: is AMILDA-zonnebruincrême. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. "i :i. WOENSDAG 24 JUNI. Hilversum I, 1875 m. NGRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 en 12.15 Ensemble v, d. Horst. I.30 Orgelspel. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Chr. lectuur. 3.303.45 Gramofoonplaten. 4.00 Pianorecital, 5.00 Kinderuur, 6.00 Causerie: De Utrechtsche Universiteit, 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur, 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 HEMO-orkest, dameskoor en solist. 9.00 Medische causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP. II.0511.30 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 De Notenkrakers, voordracht en cau serie. 12.00—1.45 E. Walis en zijn orkest en gra mofoonplaten. 2.00 Gramofoonplaten. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 „Orvitropia". 6.00 „The lucky Stars". 6.30 „Orvitropia". 7.00 Sport. 7.15 „De Roodborstjes". 7.40 Causerie; De rechtopgaande aapmensèh en zjjn problemen. 8.00 SOS-berichten. Berichten ANP. Vara- Varia. 8.15 Het VARA-orkest. 9.15 Radiotooneel. 10.00 Nieuwsberichten ANP. j 10.05 Uitz. „Artis-Festival". 11,00—12.00 De Flierefluiters en zang. 1 DONDERDAG 25 JUNI. Hilversum I, 1875 m. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00 NCRV. B.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonmuziek en KRO-orkest. 2.00 Orgelconcert. 3.003.45 Gramofoonplaten. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Voor de jeugd. 5.30 StichtschSalon-orkest. 6.30 Causerie: Zalt-Bommel. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.00 Nieuwsberichten. '7.15 Cursus psychologie. 7.'45 Reportage. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Leger des Heils-uitzending. 9.15 NCRV-orkest en solist, i' 9.50 Causerie; Zomerpostzegels. 10.00 Vervolg concert. 11,0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. 301 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten, 10.30 Pianorecital. 11.00 Knipcursus. 11.30 Lyra-trio. 12.15 Kovacs Lajos' orkest. 1.00 Gramofoonplaten. I.30 Omroeporkest. 3.00 Muzikale causerie. 4.00 Voor de zieken. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Voor de kinderén. 5.30 Het Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Vioolrecital. 7.30 Reportage uit Utrecht. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Kovacs Lajos' orkest en solisten. 9.30 Pianorecital. 10.00 Gramofoonplaten, cabaret. II.00 Berichten'ANP. 11,1012.00 Kovacs Lajos' orkest. £r iógrodt verscAu, tusschen de werking van "AKKERTJES" en van waardelooze namaak. Let daarom goed op dat net merk AKKER op elk "AKKERT JE" voorkomt. "AKKERTJES" zijn van een bijzondere samenstelling, welke snel en?e£er^jPt tegen hoofdpijn, kiespijn, onbehaaglijk heid. griep, kou, koorts of rheumatlek. Ze verdrijven 'n "kater" verrassend snel! Nederlandsch Product - Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. De wagen ging met de geheele lading in vlammen op Het vuur laaide zoo hoop op, dat het ver keer aanvankelijk gestagneerd werd en tal van auto's moesten wachten, waaronder de auto, waarin Prinses Juliana was gezeten. VOORTVLUCHTIGE AMERSFOORTSCHE KANTOORBEDIENDE AANGEHOUDEN. De Amsterdamsche politie heeft Vrijdag avond de voortvluchtige kantoorbediende A. K. en zijn vriend I. aangehouden. A. K. had 360 van een woningbureau te Amersfoort verduisterd, waarmede hij voortvluchtig was. Zij wilden het vreemdelingenlegioen bereiken, doch zjjn Zaterdag naar Amersfoort op trans port gesteld, Vrijdagnacht is ingebroken in de Ned. Herv. Kerk te Koog a. d. Zaan. Er was geen geld in het kerkgebouw, en de inbrekers, hierover waarschijnlijk ontstemd, hebben op twee plaatsen, in de preekstoel en in de bank van de kerkvoogden, brand gesticht. Geluk kig werd de brand tijdig ontdekt, door den klokkenmaker, die de uurwerken kwam na zien. Deze waarschuwde den koster, waarna zij te zamen het vuur in den aanvang konden bedwingen. DISSELBOOM IN DE BORST GEKREGEN. Terwijl men Zondagnamiddag op de erve Pil onder de gemeente Denekamp bezig was met het opladen van hooi, trachtten de paarden eensklaps op hol te slaan. De 75-jarige land bouwer F. Pil wilde de dieren tegenhouden, doch kreeg daarbij de disselboom in de borst, waardoor hij zware inwendige verwondingen kreeg en aan de gevolgen is overleden. Vrijdagavond heeft zekere L. O. bij de po litie te Aalst bij Zaltbommel aangifte gedaan, dat uit de brandkast van zijn broer ongeveer 1800 gestolen zou zijn, welk geld in hoofd zaak toebehoort aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk. De broer van L. O., die admi- nistreerend kerkvoogd is, woont sedert eenige maanden in Sommelsdijk. Een van de sleu tels van de brandkast was in een verzegelde enveloppe in een bureau opgeborgen en met dien sleutel was de inbraak gepleegd, zoodat direct gedacht werd dat bekenden aan het werk waren geweest. Onder leiding van den burgemeester is direct een onderzoek ingesteld. Ook werd de hulp ingeroepen van een politiehond. Als ge volg van een en ander is L. O. gearresteerd en in het politiebureau te Zaltbommel inge sloten, als verdacht van het doen van een valsche aangifte. Men veronderstelt, dat L. O. het geld voor privézaken heeft gebruikt en nadien het verhaal van de Inbraak ver- Boven op een juffrouw. Tijdens het openluchtspel „De Groote Geus" te Utrecht is Vrijdagavond een merkwaardig ongeval gebeurd, dat nog goed is afgeloopen. Terwijl het spel in vollen gang was, zweeg plotseling de muziek. Toen men naar de oor zaak van deze niet voorgeschreven interruptie een onderzoek ging instellen, bleek dat een der knuppelzwaaiers, toen hij op het punt stond het Spaansche krijgsvolk neer te slaan, van een hoogte van 2% meter van den oprit naar het kasteel in den orkestbak was geval len. Hij was daarbij ongelukkigerwijze op een der vrouwelijke orkestleden terechtgekomen. Deze schrok dermate van dezen dissonant, dat zij flauw viel. Zij was echter spoedig weer bij gebracht. De vallende bleek geen letsel van beteekenis te hebben opgeloopen, zoodat hij spoedig den knuppel weer te hand kon nemen en het spel voortzetten. In een bouwput geraakt. Nabij de Nieuwe Geinbrug aan het Weesper- zandpad te Weesperkarspel werd Zondag avond tegen acht uur een kinderlichaampje drijvend in het Gein gevonden. De politie werd onmiddellijk gewaarschuwd. Terwijl ook dr. Wartena uit Weesp en de Roode Kruis-hulp gehaald werden, vond men met den dreg ook een broertje van den eerstgenoemden drenke ling. De pogingen van den geneesheer en zijn helpers om de levensgeesten weder op te wek ken, hadden geen succes, zoodat men de lijkjes van de resp. 5- en 6-jarige jongetjes in het wachthuisje van de Karspelsche algemeene begraafplaats heeft gebracht. De kinderen hadden bij de bouwput gespeeld welke daar was gemaakt voor de herstelwer ken in verband met een verzakking van het fundament der brug en zijn klaarblijkelijk onopgemerkt te w^ter geraakt. Te Groningen en te Bedum. Drie Groningers, de 22-jarige L. de B., do 22-jarige J. F. en de 19-jarige H. L. zijn in verband met verschillende inbraken, den laat- sten tijd in Bedum gepleegd, waarbij vooral veel eetbare waar is gestolen, aangehouden. Ook te Bedum zijn twee verdachten ge arresteerd. Voorts is te Groningen gearresteerd de 17- jarige A. v. d. B., die als loopjongen bij een banketbakker aldaar met ongeveer f 100 aan wisselgeld en geld van door hem geïnde valsche kwitanties naar Amsterdam was ge gaan. Hij was zoo brutaal om, toen hij gebrek kreeg, een dag naar Groningen te te keeren om nog meer kwitanties te innUe Toen hij later wederom geldgebrek kre^' kwam hij weer naar Groningen, waar hij to tenslotte is aangehouden. 11 ZEDENDELICT. De Alkmaarsche politie heeft Zondag arresteerd den hoofdagent van politie W h?" zich zou hebben schuldig gemaakt aan hit misdrijf bedoeld bij art. 247 W. v. St. met ee 13-jarigen jongen aldaar. Het onderzoek heeft er toe geleid, dat tegen verdachte proces-ver. baal is opgemaakt. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Een openstaand raam werkte als brandglas. Zaterdagochtend is brand ontstaan in ae boerderij, bewoond door en eigendom van den heer H. J. Troost, aan de Lagebrug te Nij. broek, onder Twello. Vermoedelijk is de branq ontstaan door het als een brandglas werken van een openstaand raam. Hoewel de brandweer uit Nijbroek en de motorspuit uit Twello spoedig aanwezig waren kon niet verhinderd worden dat de geheele boerderij met de daarachter gelegen schuur door het vuur verteerd werden. Ongeveer 20.000 kg hooi, waarbij ook de oogst van dit jaar, ging verloren. Een varken kwam in de vlammen om. Huis en inboedel waren slechts laag verzekerd. Botsing tusschen twee motorrijwielen te Geldermalsen. Zondagavond heeft In de nabijheid van het veilinggebouw te Geldermalsen een ernstige botsing plaats gehad tusschen twee motorrij. wielen; op het eene zaten drie, op het andere twee personen. Drie van de vijf betrokkenen bij het ongeval, de gebroeders van Vuren uit Culemborg en de heer van Veen uit Geldermalsen, zijn in zorg- wekkenden toestand naar het ziekenhuis te Geldermalsen vervoerd, De oorzaak van de botsing is onbekend. AUTO TE WATER GEREDEN. De bestuurder verdronken. Gisterennacht te ongeveer één uur is op de Sloterkade hoek Sinterweg te Amsterdam een auto te water geraakt, waarbij de bestuurder, de heer J. N, Blokbergen, het leven verloor, Het verlangen naar verkoeling in deze warme dagen eischt slachtoffers. Zij die niet zwemmen kunnen, wagen zich in hun onvol doende bekend water. De gevolgen zijn heel dikwijls ernstig. De 21-jarige timmerman C. uit Horst is Zondagnamiddag bij het baden in de Maas verdronken. C., die niet zwemmen kon, had zich te ver in het water gewaagd. Het lijk van het slachtoffer is eenige uren na het ge beurde opgehaald. Zondagmiddag «was bij Overschie in de Schiedamsche Schie de veertienjarige A. B. uit Overschie aan het zwemmen. Hij dook van den wal en kwam op een steen terecht, waar door hij een diepe scheurwond in het hoofd opliep. Na voorloopige medische hulp is hg naar huis vervoerd. Erger nog trof het den 18-jarigen W. J. de P. uit Rotterdam, die met een vriend aan het roeien was in de Delfhavensche Schie. Door het schommelen van den vriend geraakte de P. te water en verdween in de diepte. Direct schroten op het geroep verschillende personen toe, die naar de P. doken en hem na veel moeite weder op het droge brachten. Dr. Bremer kan slechts den dood consta- teeren. Zondagmiddag omstreeks half zes begaf de 32-jarige W. C. P. uit de Hendrick Croesinck- straat te Rotterdam zich bij het kampeerter rein aan de Waalhaven in het water. Daar de man niet kon zwemmen geraakte hij vrij spoe dig in moeilijkheden. Hij verdween onder water en andere kampbewoners, die direct te hulp kwamen, slaagden er in den man op het droge te brengen. Hg was toen bewusteloos. Op advies van dr. P. A. Kranenburg is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, waar hij ter observatie werd opge nomen. Zondagavond omstreeks negen uur is in het Westelijk Marktkanaal te Amsterdam een 15-jarige jongen bjj het zwemmen verdronken# Meer dan 100 menschen zijn verdronken# toen een motorbootje bg woelige °m" sloeg. Het schuitje was stampvol bezet met 120 Koreanen, die Japan wilden binnenkomen# Kort na het vertrek uit de haven van Seoel sloeg het bootje temidden der woedende ë0^ ven om. Slechts 12 opvarenden konden Koreaansche visschers gered worden. Bjj een schooluitstapje der stedelijke te Machias in den staat Ohio werden de deren meegenomen op een motorboottocM over het Gardiner-meer. Door nog bekende oorzaak sloeg plotseling c'e 1110 boot om met het gevolg dat 15 't'n(lere^an- het water terecht kwamen. Een groot tal kon niet zwemmen. Velen trachttenaldus nog aan de boot vast te klampen en boven water te blijven, maar voordat nu 1 plaatse was aangekomen, waren reeds kinderen onder water verdwenen. WEGENS ONTVOERING TER GEBRACHT. I)OOD Uit Mc Alcster, in Oklahoma wordt gejjj® 2 dat Arthur Gooch, een 27-jarige mam ambtenaren uit Texas had ontvo« hen ongedeerd had terugbezorgd, is ^gt, gen, Dit is de eerste toepassing van die op ontvoering de doodstraf ste

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2