tot 1 Juli gratis. IF 1 Md Vacanticï Jfocfi spot Jfocfi zot. Wie zich NU abonneert, ontvangt de Heidersche Courant Stadsnieuws JM. m tweede blad Herleving van aangename uren uit vroegere tijden. Onze derde Ford-Schiphol- excursie. De excursisten morgen ochtend uiterlijk vijf voor half acht present voor ons kantoor. Week-end in de hitte zijn de aardbeien GOEDKOOP! Pas op voorden vloedkuil op het strand.! Uit het politierapport KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 Geef dan Uw vacanty^dres even op aan onze adminiffratie en de Heidersche Courant wordt U, tegen vergoeding van porto kosten, toegezonden. Denk er om ook Uw stads-adres op te geven. Directie Heidersche Courant Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 23 Juni Woensdag 24 21.54 uur 21.54 uur Den 22sten Juni slaagden voor het diploma Costuumnaaien de dames Corry Buijs en Trijntje van Meizen, beiden leerlingen van W. C. H. WolsVerhoef, Leerares Nijver heids Onderwijs. J3IJZ. KWEEKSCHOOL TE DEN HELDER. Geslaagd zijn voor het examen Nuttige Handwerken de dames: C. E. Groot, R. Grun- wald, J. A. v. d. Haagen, A. M. Jense, J. v. Leeuwen, F. C. Smith en C. Vreeswijk. Examen handenarbeid. Aan de Bijzondere Neutrale Kweekschool alhier zijn voor bovengenoemd examen ge slaagd de dames: C. E. Groot, J. A. v. d. Haagen, A. M. Jense, J. v. Leeuwen en C. Vreeswijk en de heeren: A. de Best, D. Bos man, M. J. Erkelens, M. J. Hubregtsen, W. Koorn, C. A. Koopman, G. H. Leen en C. Veldhuizen. Aangifte nieuwe leerlingen. Zij, die wenschen te worden toegelaten tot bovengenoemde kweekschool, verwijzen we paar de advertentie in dit nummer. OVERSTE KLINGEN NEEMT AFSCHEID VAN WERKTUIGBOUW. Een verdienstelijk hoofdofficier gaat den dienst verlaten. Zes Juli a.s. wordt de hoofdofficier van den Marine-stoomvaartdienst der 2e klasse, J. H. Klingen bevorderd tot hoofdofficier M.S.D. der eerste klasse en zal dan tevens .den dienst met pensioen verlaten. In de ongeveer 5 jaren, die hij als chef „van de afdeeling Werktuigbouw op 'sRijks werf optrad heeft de overste zich èn jegens die afdeeling èn jegens het personeel zeer Verdienstelijk gemaakt. Zaterdagmiddag was een kleine plechtig heid gearrangeerd, waarbij gelegenheid be stond afscheid van den overste te nemen. Te gelijkertijd nam men de gelegenheid waar om middels eenige stoffelijke blijken getuigenis af te leggen van zijn waardeering voor al het geen de overste in dat bijkans half decenium gepresteerd heeft. Onder de aanwezigen in het kantoor van den overste (die vergezeld was van zijn echtgenoote en dochter), behoor den de directeur van de Werf, Ir. S. Visman en mevrouw Visman, de Hoofdingenieur, Ir. F. W. K. de Klerk, de tijdelijke opvolger van overste Klingen, de officier van den M.S.D. Ie klasse, H. G. van Niel en mevrouw van Niel. Het was Ir. Visman, die zich het eerste tot den overste wende. Na een woord van wel kom tot de aanwezigen gericht te hebben, bracht de heer Visman een woord van dank aan mevrouw Klingen voor haar aanwezig heid en voor den steun, dien zij steeds aan haar man verleend had, zoodat deze zijn functie van chef afdeeling Werktuigbouw te Soerabaja en hier op zoo'n loffelijke wijze heeft kunnen vervullen. Toen 3 jaar geleden, in de eerste dagen Van de reorganisatie, spr. de vooruitzichten van de diverse werkplaatsen met overste Klingen besprak, hing deze een somber beeld op van zijn werkplaats, zoo somber, dat het Scheen of slechts de helft van het personeel nou overblijven. De overste kwam toen met het plan om de reparaties niet meer af te Wachten, doch pogingen te doen om bouw opdrachten te verkrijgen. Dat plan is gelukt, de eene opdracht van het Departement van Defensie volgde op de andere. j Nog Vrijdag werd de heer Visman door het Departement opgebeld, waarbij hem medegedeeld werd, dat het in de bedoe- ling ligt grootere bestellingen te doen. Daarmede wordt de vrees voor ontslag, het gevoel van onzekerheid, weggevaagd. Dat dankt men aan de voortvarendheid en de leiding van den overste, aldus spr. Per soonlijk dankte hij den heer Klingen voor den steun en medewerking, dien hij steeds had ontvangen. „Het zal me vreemd vallen, je niet meer door de werkplaatsen te zien wan delen. Waar je ook bent, m'n beste wenschen Vergezellen jou en je gezin." Namens het bureaupersoneel, de werk meester en commandeurs spreekt de officier Ï4.S.D. Ie klasse H. G. van Niel een kort Vvoord. Spr. vindt het aangenaam om tot Iemand met een zoo werkzaam leven te mogen spreken, anderzijds vindt hij 't onaangenaam Omdat het een woord van afscheid is. In het hort schildert spr. de loopbaan van den overste, die op 6 Juli a.s. den hoogsten rang Verkrijgt die hem kan gegeven worden. Toen sPr. pas bij de afdeeling Werktuigbouw hwam, kon h(J nog maar spreken van een i.Klingen-hoek". Een paar jaar later was er «en tweede „Klingenhoek", maar nu kunnen we spreken van een moderne, zeer goed ge outilleerde werkplaats. Van de werkstukken, die Werktuigbouw onder overste Klingen geproduceerd heeft noemde de heer van Niel de wijzigingen in de installaties in Hr. Ms. „Triton", Z 5, 15 ketels, waaronder 7 Yarrow-ketels met toe passing van de modernste werktuigen, de Mercuur, 3 sleepbooten en voorts de nieuw bouw, waarvan nu nog niet gesproken kan worden. Het personeel heeft zich lofwaardig aangepast. Als herinnering aan zijn loopbaan hier zal overste Klingen een foto meekrijgen van net personeel, genomen achter de laatste 4 nieuwe draaibanken, die de afdeeling dank zijn overste Klingen thans weer meer rijk is. Spr. hoopt, dat overste Klingen lang van zijn pensioen zal mogen genieten, maar hjj twijfelt eraan of de overste zal gaan „rusten". Hij wenscht hem tenminste toe, dat hij een passende werkkring moge vinden, waaraan hjj al zijn ambitie zal kunnen geven. De werkmeester en commandeurs (hier noemt spr. ook de namen van de heeren Koster, Laféber en Kort) hebben persé iets willen geven, aldus de heer van Niel, opdat, als U de stelling verlaat, u steeds zult terugdenken aan den tijd, dien u op de Wèrf hebt doorge bracht. Wij op onze beurt zullen steeds aan u denken als we de moderniseering van de werkplaats zien. Tenslotte bracht de spr. ook dank aan Mevr. Klingen voor de vele uren die zij haar man heeft moeten afstaan. Tenslotte neemt de heer L. van Loo, voor zitter van de arbeidersvereeniging,, Onderling Belang" het woord. Deze spreekt mede namens de werklieden, die al zoo'n 40 jaar mee- loopen, zoo zegt hij, en die reorganisatie op reorganisatie meegemaakt hebben. Deson danks bleef er een zekeren sleur. De eigen lijke verbetering kwam eerst onder directeur Westerveld. Na een nieuwe inzinking kwam in 1933 een nieuwe reorganisatie ter sprake, waarbij het ontslag, aan ruim 300 personen te geven. Overste Klingen toog er op uit om te trachten die ramp te voorkomen. Spr. vertelt dan hoe blij hjj was als hij een conferentie op het Departement, waar de heerèn Visman, 't Hooft en Klingen gepleit hadden, naar Den Helder kon telefoneeren: die en die behoeven niet ontslagen te worden. Er moest werk komen, aldus de heer van Loo. Zoolang ons land Defensiemateriaal noodig heeft moet er werk zijn, defensie moet mobiel zijn en dus moet er personeel zijn. Onder de schijnbare onverschilligheid van den overste wist men een klein hart, dat met het personeel meeleefde. Onderling Belang heeft zich bij dit afscheid niet onbetuigd wil len laten, de leden hebben tegen het bestuur gezegd: handel zooals je denkt dat het goed is, omdat hier een man weggaat, die niet alleen het landsbelang maar ook èns belang gediend heeft. Onder krachtig applaus biedt spr. vervolgens een fraai schrijfbureau aan. Overste Klingen spreekt daarop een kort woord van dank. De wijze waarop men van hem afscheid wilde nemen doet hem sympa thiek aan en heeft veel indruk op hem ge maakt. Spreker brengt dank aan allen, daarbij de verzekering gevend, dat de tijd, dien hij op Werktuigbouw was, de mooiste was uit zijn loopbaan. Tot den heer Visman richt spr. zich nog met een woord van dank voor het ver trouwen dat deze in hem heeft willen stellen en tenslotte hoopte hi), dat zijn opvolger, de heer van Niel, hetzelfde medeleven zou mogen ondervinden als hij steeds genoten had. Het ga u en de uwen bijzonder goed, aldus eindigde de heer Klingen. De aanwezigen vereenigden zich vervolgens voor het nemen van een herinneringsfoto en daarna bleef men nog wat bijeen, waarna ieder persoonlijk afscheid nam van overste Klingen. De bijbehoorende bureaustoel en -lamp waren van het bureaupersoneel, werkmeester, commandeurs en off. M.S.D. Ie kl. van Niel. Toespraak overste Klingen: Overste Klingen zeide daarop het volgende: Toen lk van terzijde vernam, dat het plan was geopperd om mij een aandenken aan te bieden, heb ik gemeend hiervoor te moeten bedanken uit hoofde van de tijdsomstandig heden. De geste vond ik echter bijzonder sympa thiek. Nu Uw oorspronkelijk plan toch is door gegaan, ben ik feitelijk verlegen met die fraaie cadeaux. Het bestuur en de leden van de vereeniging „Onderling Belang", het bureau- en technisch personeel, zeg ik hiervoor hartelijk dank. Deze fraaie cadeaux waarvan ik nog langen tijd gebruik hoop te mogen maken, zullen dagelijks herinneringen bij mij te voorschijn roepen uit den tijd, dat ik met U samen werkte en die tot de mooiste uit mijn loopbaan behoort. De reorganisatie heeft bij deze afdeeling een en ander veranderd. Een afdeelingschef kan uit den aard der zaak slechts de groote lijnen aangeven. Het feitelijke werk en de uitvoering dient door zijn medewerkers te geschieden. Ik denk hierbij aan de chefs der teeken kamer en het calculatiebureau met hun assistenten, den werkmeesters en commandeurs en den schrijver voor de groote toewijding en medewerking, die ik heb ondervonden en die mijn taak zoo heeft vergemakkelijkt en niet In het minst doch in de allereerste plaats ook aan de werklieden van hoog tot laag, die met veel toewijding en met onmiskenbaar succes zich aan deze afdeeling hebben gegeven. De aanwezigheid van den Directeur en mevrouw Visman, den heer en mevrouw van Niel en den hoofdingenieur, wordt door mij zeer gewaardeerd. De heer Visman dank ik ten zeerste voor het absoluut vertrouwen in mij gesteld en voor de prettige samenwerking. Ook aan den heer van Niel ben ik veel dank verschuldigd voor het vele, dat door hem is uitgewerkt. Ten slotte hoop ik, dat hij dezelfde mede werking van U zal ondervinden en dat hij nog lange jaren in het belang van de Werf aan deze afdeeling verbonden zal blijven. Het ga U en de Uwen bijzonder goed, aldus eindigde de heer Klingen. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. Van 16—23 Juni 1936. Wijzigingen; Den Helder: N.V. Dames- en Heerenmodemagazijnen v.h. G. Worm: fil. Keizerstraat 60, overgegaan aan W. Worm. J. de Goei, Amsterdam, sigarenhandel; fil. Loodsgracht 1, opgeheven. Algem. Coöp. Verbiuiks- en Productiever. Helder" U.A.J bestuurswijziging. In de overiuiging dat wij iets behuoren te doen om de herleving van aange name uren uit vroegere tijden ook'in „DE TOELAST" te bevorderen, hebben wij de „Sweet and Hot Players" aangezocht gedurende de kermis de oude Heidersche geest, dia niet saai is, te overtuigen dat nog mooie levensvreugd bestaat en er recht gezellig en beschaafd kan worden gedanst in „De Toelast". -i In verband met meerdere excursies naar de Fordfabrieken op morgen, moet ons gezel schap, zooals we Zaterdag reeds schreven, morgen uiterlijk kwart voor tien op de Ford fabriek zijn, omdat de rondleiders anders in andere groepen zijn. Het vertrekuur voor onis kantoor is dus een half uur vervroegd eii morgenochtend om half acht zal de start plaats hebben. De deelnemers zorgen er na tuurlijk wel voor op tijd te zijn, zoodat wie niet later behoeven te vertrekken en de tocht i l in rustig tempo gemaakt kan worden, waar door men immers veel meer geniet van (je i omgeving. Men neemt maar weer zijn beste humeur mee en als dan het weer gunstig is, zullen we zeker een prettigen dag hebben. Vergeet niet de bewijzen van deelname mee te némen en laten onze deelnemers niet in de bussen' plaats nemen, alvorens hun plaats door- cle leiders is aangewezen. Tot morgenochtend half acht dus, dames heeren. Zij, die langs den Rijksweg instappeh, zorgen er ook wel voor op tijd present le zijn? „LA NORDA STELO" WEER BIJEEN, j Zondag'heeft „La Norda Stelo" (De Npojr-' der Ster"), de organisatie, welke alle Espè- rantisten-vereenigingen in Noordelijk Noord- Holland omvat, weder de zomer-bijeenkomst gehouden, ditmaal in „Dennenheuvel" De belangstelling was ook dit keer weer groot. Des morgens om half elf ving de vergad i-i ring aan, waarin de meer huishoudelijke zaken van „La Norda Stelo" werden sbï- sproken. n i i Na afloop daarvan werd met autobussen een tocht gemaakt naar de Donkere Duihe waarna de terugtocht wandelend werd óriöe nomen en gezamenlijk in Denneheuvel v/erd geluncht. Des middags om twee uur werd het „gezél lige deel" van de bijeenkomst gehouden. j Hieraan werkten mede de Heidersche Esperantisten Vereenigingen: „Nova Sento" (Nieuw gevoel), de groep van Arbeiderp- esperantisten „Certe nl venkos" (Wij zullpn zeker overwinnen) en de onlangs opgerichte R.K.-groep „La Norda Lumo" (Het Nooider Licht). 1 Deze samenwerking van esperantisten-vereenigingen is mogelijk, daar de taal allen verbindt en ver schil in opvatting wederkeerig streng ge respecteerd wordt. Het programma bestond uit enkele tooneel- stukjes, voornamelijk tot strekking hebbende de practische bruikbaarheid van het Espe ranto in de internationale omgang aan te toonen en te laten zien hoe eenvoudig en toch wonderlijk rijk deze wereldhulptaal is. Verder werden door de Esperantisten een zestal liederen gezongen, o.a. het mooie Amerikaansche lied „Swannee-river" (natuur lijk in het Esperanto vertaald). De geluids-imitator, de heer H. de Kok, bracht de aanwezigen herhaaldelijk aan het lachen in een schetsje „Een bezoek aan de boerderij" De imitatie der dierengeluiden was zeer goed en soms zeer geestig! Hij oogste dan ook een luid applaus. Verder traden o.a. nog op „La verdaj busliarmonikistoj", de groene mondharmonika- spelers, die de stemming er al heel goed Inbrachten. Vooral toen het bekende liedje van het sigarenbandje ten tooneele kwam, met een refreintje, vertaald ln het Esperanto: Donu min cigaro-markon... Ml jam preskau havas mil' Tenslotte was er nog een „aantrekkelijke prijsvraag" welke ten doel had de kas te spekken (In het verre verschiet ligt het stichten van een eigen Esperanto-gebouw ln Den Helder). Al met al was het weer een heel gezellige bijeenkomst, welke zeer goed geslaagd is. Er waren een drietal buitenlanders aan wezig, een Franschman, een Duitacher, en een Oostenrijker. Vooral ln een dergelijk ge val kan men eigenlijk pas goed begrijpen, dat Esperanto werkelijk door iedereen hetzelfde uitgesproken en goed verstaan wordt. Of men een Franschman, een Hollander of een Duit- scher Esperanto hoort spreken kan men niet aan de uitspraak hooren. Men moet het weten. Vooal den laatsten tijd wint Esperanto verschillende zeer goed meer en meer terrein en men kan bijna ner gens meer komen om men kan met Esperanto terecht. Dat deze steeds groeiende verbreiding de Esperantisten dankbaar en prettig stemt was in de samenkomst van gisteren merk baar. In het najaar komt La Norda Stelo weder bijeen en wel op Texel. KERMISNIEUWS VAN „CASINO". De Casino-directie meldt ons, dat van de op handen zijnde Kermisweek de laatste 4 dagen in overleg met de directie van Tivoli de jaarljjksche specialiteiten voorstelling van Faveur, in Casino zullen worden gegeven. Voor de 4 eerste Kermisdagen heeft zij beslag weten te leggen op de vermaarde Show en Dansband „Robert de Kers and hls Cabaret Kings". IJSSIEÜ! LEKKAAA IJS!!! Nog meer protestanten! In ons blad van Zaterdag j.1. namen wij een hartekreet op van enkele Tuindorpbewoners inzake hun verbittering over het luidkeels uit- gekraaide „Fijn ijslekééééé ijs!!" en ook hedenmorgen was ter redactie wederom een epistel gedeponeerd (van Mevr. S„ Fazanten straat), waarin gewezen werd op genoemd „IJsco-venters-geloei", die hun gebrul ook volgens inzendster nog na 10 uur 's avonds plegen, waarschijnlijk in de veronderstelling, dat de Heidersche bevolking niet over een bijster best gehoororgaan beschikt. Op deze twee inzenders na hebben wij ook mondeling kennis genomen van de ontstem ming van tal van Helderianen, welke mis- noegd zijn over het lawaai, dat onze IJs-, Aardbeien- en Room aan den man-en-vrouw brengende venters produceeren. Het is een vrij precaire kwestie en wat de een als een burengerucht zal kwaiiflceeren, dat zal den ander niet in het minst hinderen. Evenwel, ook wjj zijn van meening, dat het lang geen kwaad zou kunnen, Indien een groot deel van de omroepende heeren enkele dem- 'pers op hun stembanden plaatsten, daar zij dan ongetwijfeld effect zullen sorteeren. Hét was bij voorbeeld j.1. Zondag verscheidene malen bovenmate vervelend 4, 5 of 6 IJs- menschen achter elkaar straat-in-straat-uit (e Jiooren gaan. Het was zelfs met de warmte irriteerend. Wij zouden dan ook, ter sluiting van het debat, den heeren willen adviseeren: kies den middenweg! Roep waar het noodig is en zwijg ook waar het noodig is. En voorts: ge bezit een bel. Ook deze maakt geluid! Men bereikt het zelfde resultaat en bevor dert de zomersehe rust. Over warmte en hitte. Over een uit gestorven Jutterjj en over bedrijven, die goede zaken deden. Van hitte gesproken... Reeds Zaterdagmorgen héél vroeg, eigenlijk was het nog half nacht, was zij gekomen. De warmte, die zich als een allesbedekkend kleed over de landen en over Den Helder sprelde en die ons onzen laatsten sluimer al puffend en kreunend deed afbreken. - Moeizaam hebben we ons nog dien halven dag naar het kantoor begeven, waar onze dageljjksche energie op niet geringe proef gesteld werd. Maar om 12 uur.,. Dan loopt, uitgezonderd dan de stand dér winkeliers met hunne vazallen, alles „uit" en toen we ons dien middag omstreeks een uur of drie aan het strand bevonden, met een minimum van kleeding gezeten in een met vol zeil varende Zeevaartschooisloep bleek, dat een behoorlijk deel der Jutterjj besloten had dezen Engeischen Zaterdagmiddag te gebrui ken om te mandiën in de Marsdiepsche wate ren. Het was een kleurig en fleurig aspect... het aspect dat een strand überhaupt in den zomer biedt. Als zijnde daar vele aardige jongedames ln fiatteuse badcostumes, de meesten reeds voorzien van de „dernières cris". Voorts zijn daar de jongelui „van-onder-de-jaren" welken de eerste beginselen van de edele watersport bijgebracht worden door derzelver vaderen en moederen... Ook deze categorie behoort tot het strand- aspect, ware het alleen maar als tegenhanger van al dat charmante jonge goed... Tot laat bleef het druk, zoowel bij Huisdui nen als b(j paal 3 en eerst heel laat werd het rustig in de binnenstad. Dan komt de Zondag, Het is een dag geworden, zooals er in de analen van lederen zomer maar enkele voor komen, die we dan maar met rood-krijt no- teeren. Een Zondag, zoo heet, dat je zou meenen in de Congo te zitten met boven je de alleszengende tropenzon. Reeds heel vroeg trok Den Helder er op uit. Sommigen per fiets of auto, togen reeds vóór 't aanbreken van den dageraad (een mensch kon toch niet slapen) den kant van het Kanaal, om het verdere van den dag door te brengen in de buurt van Schoorl, Bergen, Alk maar of ergens anders. Later, toen het morgen werd, toen echter kon men met recht spreken van een exodus. Honderden, ja duizenden gingen duin- en strandwaarts, in lichte broeken... in polo- en Sehillerhemden... met witte schoenen aan en tal van meisjes en jongedames ln vuurroode strandpyama's en bonte doekjes om hun haren gebonden. Het was tot een uur of half elf één onaf gebroken stroom van ultvliegers. Op de stranden was het een ongekende drukte en men kan zeker zeggen, dat haif Den Helder present was. Zoowel b|j de Donkere Duinen, op het strand, als b|j Huisduinen was het een onafzienbare opeenhoping van tentjes, twee-persoonshelters, liefhebsters van eardbelenjami neem! Uw kans waar I Nu Is hel de goede tijd om se Ie maken. 2elfl Mei Opektal In 10 minuten de fijnste jams gereed I Geen verkleuren, geen verdam» pen in den horten kooktijd van 10 minuten. Dus meer |am en fijner jaml En goedkooper omdat U met Opekta suiker en brandstof •paart. Uitvoerige recepten bij elke verpakking. Fleschjes 60 et., pakjes 15 en 28 cl MAAK ZELF JAM MET NATUUR-<Je,ee"T" IN 10 MINUTEN Ned. Opekta MIJ. Singel 400. Telef. 37059. Amsiordam-C. Het gebouwtje, dat verrezen is op het Kampeerterrein Den Helder, ln onze courant van Zaterdag gaven wij een beschrijving. groote witte 6-persoons en ook zoo hier en daar het product van persoonlijke fantasie... Ervoor, erachter, erin... overal lagen de eigenaars. Boven op hingen de vlaggetjes en vaantjes en dat bood een vrooljjk gezicht! In het water was een levendigheid van be lang, ook al was het, doo de enkele dagen van warmte, nog lang niet „wat je noemt". Dat was me daar een gegil, en gelach en gestoei dat het al een plezier was er alleen maar naar te kijken. Om dat tafereel te zien, en duizend en één verschillende close-ups te maken. Hier ligt een groepje jonge dames en ze zijn gekleed op een wijze, welke op de stranden men Mentone of Juan les Pins niet misstaan zou... Ergens anders aanschuwt Uw door de warmte wat vertroebeld oog een geheeie familieschaar met de traditioneele kinderen en men vraagt zich af of kinderbezit en strandgenoegens toch eigenlijk geen contras ten zijn... althans als het zoo warm is... Weer ergens anders ondekt ge plots in de armelijke schaduw van een 2-persoons tentje het zoet-gemin van twee lievenden, terwijl hier en daar drie gramofoons, iets kweelen van „Lucky Stars", Lolliepoppen" en „Stor- my Weathers". In de stad, 's avonds laat, was het uitge storven. Niemand waagde zich op straat, ondanks het beloftevolle avondwindje, dat hoog door de, den geheelen dag roerloos ge hangen hebbende takken der hoornen, ritselde. Veel verfrissching bracht het nog niet, en dus zaten de menschen voor hun huizen...... vanuit vele waarvan een duffe en bedompte lucht kwam. Ze zaten tussehen de pioenen en eerste rozen van voor-tuintjes, en ze hin gen als vreemde duistere figuren voor de ra men der duistere kamers. Tegen achten dien avond had het gedreigd naar onweer, maar het was bij dreigen ge bleven. Wel vormden zich hoog in het blauwe wat wilde koppen, die her en der dreven maar er kwam geen onweer en er kwam geen water los. Tegen elven eindelijk de verlossende koelte. Hoog zwierde de avondwind dooor de hoo rnen der grachten, drukte rimpels ln het wa ter, en knarste tegen de ongesloten vensters van vele slaapkamers. Het was een vreemde wind, die dan weer weg bleef en na 4 of 5 minuten weerkwam, met heftige stooten......... Hjj joeg het loome uit onze slaapkamers weghij droogde onze vertranspireerde lichamenhij bracht ons rust en: slaap Gisterenmorgen hebben we ons nog even in verbinding gesteld met de exploitanten der voornaamste café- en restaurantbedrijven op Huisduinen en Donkere Duinen en over het algemeen was men bjjzonder tevreden. Hier en daar kwam men zelfs bedienend per soneel te kort, terwjjl des middags op het strand fietsenbewaarders geen ruimte meer hadden om karretjes te bergenIJs- „boeren" waren constant „los" Ziedaar de goede zijde van deze warmte, behalve voor de sportievendenHet stemt tevreden en En tenslotte: we hebben drie maanden achtereen al gesmeekt om warmte en: voilé. Daarom: meer van dergelijke week-enden! Op het strand te Huisduinen, juist even buiten het door het Zeebad afgezette gebied en ingesloten door het strand en den eersten pier, ligt een z.g. vloedkuil, die zeer verrader lijk kan zijn. Bij eb staat het water ongeveer 1 meter hoog in dien kuil en kan men den bodem gemakkelijk zien. Doch bjj vloed stjjgt het water met ongeveer 1 meter, zoodat dan een ge vaarlijke diepte ontstaat, die des te ver raderlijker is, omdat men den bodem niet kan zien. Zj), die onbekend zjjn met de aanwezigheid van dezen kuil, zijn hierbjj gewaarschuwd. Let vooral op de kinde ren, waarvan er velen gewend zjjn ln dien kuil te spelen! Vorige week nog moesten er drie kinderen uitgehaald worden, die ln gevaar verkeerden. Een kwade rakker. Door een bewoner van den Rijksweg werd aangifte gedaan, dat hjj, toen hjj als bestuur der van een motorrijwiel in de Langestraat reed, in zjjn been werd gebeten door een hond, waardoor zjjn pantalon beschadigd werd. Aanrjjdlng. Op de Zuidstraat had een aanrjjding plaats tussehen een voetganger en een personen auto. De voetganger, die schuin den weg over stak, werd door een juist passeerende per sonenauto aangereden. Door het krachtig rem men bekwam de voetganger, ofschoon hjj door den bumper geraakt werd en kwam te vallen, geen letsel, zoodat hj) zjjn weg kon Vervolgen. 22 Juni. Stil als een muis vertrok eenigen tjjd geleden een commissie van reis lustige ambtenaren uit Amsterdam, om eens te gaan zien wat er in het buitenland te koop was op het gebied der stadsverfraaiing. En nu gebeurt er een wonder: De muis heeft een berg gebaard! In het groote Amsterdamsche bosch, dat op het programma staat, zal eens een berg ver- rjjzen. Amsterdam wordt om zoo te zeggen luchtkuuroord. Wie had het van de stad met de geurige grachten kunnen denken? Mohammed zou er zeker van opkijken. Als de berg niet bij hem kwam wat uiteraard regel was placht hij naar den berg te gaan. De Amsterdammers doen het anders. Zij kun nen zich niet veroorloven, naar de bergen te gaan, en laten er dus één thuisbezorgen. Men bestrijdt er de werkloosheid mee en later ook de verkalking, want klimmen is gezond. Nu is één ding zeker: Amsterdam miste een berg. Het bezat wel vanouds een Kuil, maar idt sombere café onder het Rembrandt Theater bood weinig natuurschoon. En ove rigens is zelfs deze Kuil tegenwoordig voor het publiek gesloten. Reden te meer om het eens met een berg te probeeren. Er zijn allerlei groote plannen in den maak. De berg wordt, naar we lezen, veertig tot vjjftig meter hoog en bovenop komt een café zoodat men dus desgewenscht nog verder de hoogte kan krijgen. Als hij er eenmaal is, zullen kunstenaars den berg verfraaien. Hoe, vinden wij niet vermeld. Misschien worden er op de helling wat aardige etsjes opgehangen? Misschien ook, dat er wat aardige horizonten kunnen worden geschilderd; een soort van Potjemkin-dorpen voor Koning Toerist! En wie weet of het Amsterdamsche voor beeld geen navolging vindt, en eens leiden zal tot oprichting van een N.V. tot het Weg nemen van Stedeljjke Schoonheidsgebreken". Want dót is het tenslotte. Waarom zouden de steden, de landen, niet doen, wat de mensch al lang met zooveel succes doet? Als de hoop er eenmaal inzit, *is er alle kans dat zoo'n N.V. een goudmijn wordt! Dan belt men den directeur op en bestelt de natuur, die men hebben wil: Hallo, u spreekt met het Gemeentebestuur van Groningen. Zoudt u ons in het Stadspark een gletscher kunnen verschaffen? Zeker meneer, wat mag het kosten? Stuurt u ons maar eens prijsopgaaf, maar gegarandeerd föhn-vrij, niet Komt in orde. Hallo, hier Rotterdam. Kunt u ons een vulkaantje leveren? We zouden wat Indisch- menschen uit Den Haag hierheen willen lokken. Natuurlijk meneer, maar leeft u in Rot terdam nog niet genoeg op een vulkaan Ik vraag u niet om grappen meneer. Het is ons ernst. De Heuvel trekt niet meer. Dus: een vulkaan, met kunstmatige rookontwikke ling en alles wat er bjj hoort. Komt in orde meneer. Kunt u nog een paar bergstroopjes gebruiken? We kunnen ze heel voordeelig aanbieden, want we zijn er mee blijven zitten. Den Helder had ze besteld, maar Gedeputeerde Staten hebben de uitgave niet goedgekeurdEn nu hebben ze zich tevreden gesteld met 'n stuk af wat Vene- tlaansche grachtjes. Op die manier kunnen we in ons land zóó veel bezienswaardigs krjjgen, dat er zelfs geen Reisbelasting voor noodig is om de toeristen binnen de grenzen te houden. Ja zelfs een gevarieerd programma zal niet meer zijn uit gesloten. Altjjd bosch, altijd bergen, altijd 'n echoput verveelt ook. Er zal een levendig ruil verkeer ontstaan Zoover zjjn we intusschen nog niet. Voor* loopig krijgt de Amsterdammer z'n Mon» blankie. REEDS MEER DAN 20 JAAR DE BEKENDE NAAM VOOR HET BESTE FOTOWERK VERSLAG VAN DE GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS OVER DE MAAND MEI 1936. Mannen. Aanbiedingen kwamen in van: 2 bakkers, 8 bankwerkers, 3 brugwachters^ 17 bollenabreiders (8 ben. 18 j.), 8 chauffeur^ 1 colporteur, 7 electriciens, 1 emballeur, 28 grondwerkers, 1 incasseerder, 6 kantoorbe dienden, 2 kappers, 1 kellner, 32 landarbei ders, 1 loodgieter, 11 loopknechts (8 ben. 18 1 maaier, 5 machinisten, 16 metselaar# "(1 ben. 18 j.), 1 molenaar, 1 monteur, 1 musicus, 10 opperlieden, 1 opzichter, 11 schil ders (3 ben. 18 j.), 1 schoenmaker, 1 slager,, 1 stoffeerder, 1 straatmaker, 1 stucadoor, X stuurman, 3 tellers, 28 timmerlieden (4 ben, 18 j.), 28 transportarbeiders, 4 tuinlieden, 1 vrachtrjjder, 1 wachtsman, 2 winkelbedienden (ben. 18 j.), 54 losse werklieden (3 ben. 18 j.). Totaal 301 personen. Aanvragen kwamen in om: 1 bakkersleerl. (ben. 18 j.), 16 bollenarbei- ders (8 ben. 18 j.), 1 chauffeur, 24 grond werkers, 1 huisknecht, 3 kantoorbedienden, kapper, 21 landarbeiders, 4 maaiers, 1 machl* nist, 1 metselaar, 11 schilders (5 ben. 18 j.), 2 stoffeerders (1 ben. 18 j.), 2 straatmakerA 1 stucadoor, 3 tellers, 11 timmerlieden (6 ben. 18 j.), 26 transportarbeiders, 2 tuin lieden, 1 wachtsman, 1 jjsventer, 29 losst» werklieden (2 ben. 18 j.). Totaal 163 personen. Geplaatst werden: 1 bakkersleerling (ben. 18 j.), 16 bollen- arbeiders (8 ben. 18 j.), 1 chauffeur, 1 colpor teur, 24 grondwerkers, 1 huisknecht, 3 kan toorbedienden, 1 kapper, 1 kellner (te Ter schelling), 21 landarbeiders, 4 maaiers, J. machinist, 1 metselaar, 12 schilders (6 ben. 18 j. w.v. 1 te Anna Paulownk), 1 stoffeerder. 2 straatmakers, 1 stucadoor, 3 tellers, Ijl timmerlieden (5 ben. 18 j.), 26 transport!* arbeiders, 2 tuinlieden, 1 wachtsman, 1 Ijs venter, 29 losse werklieden (2 ben. 18 j.). Aan het einde der verslagmaand stonden nog ingeschreven: 2 autogenlsch lasschers, 2 bakschippers, W bakkers (1 ben. 18 J.), 39 bankwerkers (tO

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5