Radio-programma De opheffing der sancties nog eens in het Lagerhuis. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS Hukkende hitte HHLDHRSCIIE COURANT VAN DONDERDAG 25 TUNI 1936 Het slot van de 20ste internationale arbeidsconferentie Extra steun in natura in 1936 en 1937. Driehonderd-jarig bestaan Utrechtsche universiteit. Aanvullende Rijkssteun aan gemeenten. Algemeene vereeniging voor bloembollencultuur. Zware brand te Arnhem. hoofdpijn. LSPIRIN-HH dl Vader van 6 kinderen door een trein gegrepen en gedood. Verduistering van Staat. Reiziger overreden. In den modder gestikt. Van een ladder doodgevallen. Onverlaten vangen bot. Trap van paard gekregen. In zee verdronken. Kind levend verbrand. „De monteur kwam de radio nazien" Acrobatiek op motor afgestraft. Op een jachopziener geschoten. Een huwelijksverbod door Hoogen Raad gehandhaaft. Oost>Indië Chinees maakt amok te Malang. spoedigen Duitschen aanval op Tsjechoslo- wakije. Het was bovendien heelemaal niet zeker, dat Hitier alleen maar aan Tsjecho- slowakye of aan Oostenrijk dacht, een plot selinge aanval op Frankrijk was eveneens zeer goed mogelijk. Spreker vestigde de aan dacht op het bestaan van stootdivisies in Duitschland en hij stelde vervolgens minister Daladier veranwoordelijk voor dien toestand. Indien Frankrijk sterk was, dan zou Europa zich volgens spreker, zeer zeker aan de zijde van van Frankrijk scharen. Fransehe regeering heeft het vertrouwen. Nadat eenige sprekers zich in de Kamer hadden laten hooren naar aanleiding van dc regeeringsverklaring dienden de radicaal socialisten, de socialisten en de communisten een motie van vertrouwen in, die met 382 tegen 198 stemmen werd aangenomen. John Simon rekent met Lloyd George af. Voor een, ondanks de warmte, opnieuw zeer dicht bezet Lagerhuis heeft majoor Attleen Dinsdagmiddag de door de oppositie ingedien de motie van afkeuring van het regeerings- beleid togelicht. De motie luidt: ,,De regeering heeft door haar gebrek aan een krachtige en oprechte buitenland- sche politiek het prestige van dit laad neer gehaald, den Volkenbond verzwakt, den vrede in gevaar gebracht en daardoor het vertrouwen van het Huis verspeeld." Majoor Attlee zeide o.m. dat de regeering Abessinië heeft verraden, hoe men het ook probeert te draaien of te wenden en het ge volg daarvan is dat in Europa, en vooral in de kleine staten het vertrouwen in het woord van de Engelsche regeering verdwenen is en nog slechts een schouderophalen of spotlach verwekt als er van gesproken wordt. Er is geen veiligheid meer voor eenigen kleinen staat als aan Italië veroorloofd wordt Abes sinië zonder meer in te palmen. Spr. vroeg zyn medeleden ernstig te over wegen wat in deze maanden geschied was en deze regeering ten val te brengen, zooals zij verdiende. Minister Simon antwoordt. De eerste spreker voor de regeering was niet Eden, doch Sir John Simon, die nog een extra appeltje met den vroegeren leider van zijn partij, Lloyd George, te schillen had. Lloyd George had Donderdag een zijner venijnigste redevoeringen tegen deze regee ring gehouden. Spr. begon met een artikel voor te lezen dat Lloyd George in October geschre ven had en waarin hij verklaarde, dat sanc ties gevaarlijk en ondoeltreffend zouden blij ken. Geen enkel lid van den Volkenbond was gereed en nog minder bereid om over te gaan tot wat Lloyd George dan zeker wel doeltref fend zou geacht hebben: militaire sancties. Weet hij en weet de oppositie niet dat dit oorlog zou beteekend hebben? Er zijn deze dagen verscheidene belachelijke dingen ge zegd, o.a. dat de regeering bang was voor Mussolini en zyn oorlogsdreigement en bang voor een oorlog in de wateren der Middelland- sche Zee. Spr. was overtuigd dat de Engelsche vloot haar traditie zou hebben gehandhaafd in dat geval, maar welk voordeel had Abes sinië, waar de Italiaansche legers reeds ston den, kunnen hebben van een succesrijken zee slag? Zelfs in vol vertrouwen op de Britsch® vloot wil spr. toch geen enkel schip zien ondergaan voor Abessinië te redden. Van angst voor Italië is hierbij geen sprake. Dit is eenvoudig belachelijk en onwaardig. Tenslotte vroeg Sir John het Huis met aan drang een motie te verwerpen, die geen enkele reden van bestaan had en die inge diend was door een oppositie die zelf zou terugschrikken voor de gevolgen van daden, die zvj nu ons in de schoenen willen schuiven. Lansbury zeide, dat de geheele buitenland- sche politiek der regeering, ontdaan van fraaie woorden of betuigingen neerkwam op dit eene doel: voorbereiding van den volgen den oorlog. In dit verband wilde spr. slechts vragen: Als die oorlog volgens het algemeen gevoelen de Europeesch beschaving zal ver nietigen, welk recht heeft de regeering dan om nog jonge mannen aan te werven voor dienstneming by haar territoriale troepen. Er was slechts één weg die misschien nog tot redding overbleef. Engeland en de Ver- eenigde Staten moeten een internationale conferentie bijeenroepen die de diepe oorza- zaken van den dreigenden oorlog kon onder zoeken, en niet uiteengaan voor zy waren weggenomen. De arbeidersafgevaardigde Cox zeide dat de regeering als zy nog eenig begrip van recht en eerlijkheid had te Genève in elk geval moest voorstellen Italië van haar lidmaat schap van den Volkenbond vervallen te ver klaren wegens flagranten en door algemeene «uitspraak bevestigden inbreuk op de statuten. Dat geschiedde in iedere behoorlijke vereeni- ging met een recalcitrant of ongewenscht lid, maar met deze regeertng zou men waarschijn lijk precies het tegendele beleven, dat de ver- ciragschenner met pauken en trompetten weer werd ingehaald. Motie van afkeuring verworpen. In het verdere verloop der debatten in het Lagerhuis noemde Sir Stafford Cripps minister Eden de lokeend der regeering. Het verbaasde hem, dat Eden, toen zoo duidelijk was gebleken, dat hij als lokeend moest die nen, niet onmiddellijk zijn ontslag had ge nomen. Baldwin spreekt. Baldwin, die vervolgens het woord nam, begon met den grootsten lof te brengen aan minister Eden, dien hy had gewaarschuwd, dat hij den meest verantwoordelijken post kreeg in geheel Europa. De collectieve veilig heidspolitiek had ditmaal gefaald omdat bijna alle naties weigerden aan militaire sancties haar goedkeuring te hechten. Om de collec tieve veiligheid tot werkelijkheid te brengen en er niet alleen mooie woorden over te ge bruiken moest elk land klaar staan voor den oorlog, wat in moderne taal beteekent zoowel in voedselvoorziening als in bewapening onmiddellijk klaar zijn voor oorlog. De plicht van den Volkenbond is thans te zien wat er te doen staat in het licht der gebeurtenissen. Onze politiek is nog immer gegrondvest op den Volkenbond. Baldwin meende te hebben vernomen, dat de oppositie een grooten veldtocht op touw zou zetten en hij was er zeker van, dat als gevolg van dien veldtocht het geheele land in een paar maanden tyds nog veel meer vastberaden zou zijn, dat Groot-Brittannië in elk opzicht zoodanig zou zijn toegerust, dat het zou klaar staan voor elke verantwoorde lijkheid die op de schouders der regeering zou komen te rusten. Het volk zal het be grijpen en dat is noodig, maar ik waarschuw de oppositie, zoo eindigde spr., dat zij vóór zij klaar is met haar beraadslagingen, moet weten aan welken kant van den muur zij te land hoopt te komen. Het tweede doel der Britsche politiek is het tot rust brengen van Europa. De veronder stelling dat wij geheel Europa voor zichzelf willen laten waken, zoo wij slechts onszelf in het Westen kunnen beveiligen, is totaal onge grond. Gelijk iedereen die het debat gevolgd heeft, verwachtte, werd de motie van af keuring der arbeiderspartij door het Lagerhuis met zeer groote meerderheid, n.1. met 384 tegen 170 stemmen ver worpen. Slechts één ontwerp-conventie In zake de 40-urige arbeidsweek aan genomen. De 23ste Internationale arbeidsconferentie hield Dinsdag de eindstemmingen over de vier ontwerp-conventies inzake de 40-urige ar beidsweek in bepaalde takken van nijverheid. Slechts een ervan verkreeg de vereischte 2/3 meerderheid, namelijk de conventie voor de 40-urige arbeidsweek in de openbare werken. Deze conventie werd aangenomen met 79 te gen 38 stemmen. Daarentegen moesten de an dere ontwerp-conventies voor niet aangeno men verklaard worden, omdat zij weliswaar de volstrekte, doch niet de 2/3 meerderheid van stemmen hadden verkregen. Van Nederlandsche zijde stemden de regee- rings-gedelegeerden prof. Aalberse en mej. dr. Stemberg en de vertegenwoordigers der Ne derlandsche werkgevers steeds tegen, daaren tegen de vertegenwoordigers der Nederland sche arbeiders steeds voor. Volgend jaar een nieuwe poging. De Internationale arbeidsconferentie heeft hierop nog uitvoerige nieuwe debatten over de 40-urige arbeidsweek gehouden, in verband met het voorstel van de regeerings-gedele- geerden van Frankrijk, Engeland en de Ver- eenigde Staten van Amerika, om het volgend jaar nog een nieuwe poging te doen om tot een conventie Inzake de verkorting van den arbeidstijd resp. in het bouwbedrijf, in de ijzer- en staalindustrie en in de steenkolen mijnen te komen. Aan de discussie over deze voorstellen nam ook prof. Aalberse deel. De Nederlandsche re- geeringsgedelegeerde waarschuwde tegen het aannemen van deze voorstellen. Hy begreep dat sommige regeeringen door zekere stroo mingen ln hun landen gedwongen worden tot een verkorting van den arbeidstijd, doch de in ternationale arbeidsconferentie behoort deze zaak geheel onbevooroordeeld te bezien. De Internationale arbeidsconferentie heeft echter in een anderen zin besloten. Zij heeft besloten nieuwe voorbereidende conferenties van vertegenwoordigers der regeeringen, de werkgevers en de arbeiders over de verkor ting van den arbeidstijd in het bouwbedrijf, in de ijzer en staalindustrie en in de steen kolenmijnen te houden. DE DUITSCHE KROONPRINS TE DOORN. De gewezen Duitsche kroonprins is gisteren morgen voor een bezoek van enkele dagen op den Huize Doorn aangekomen. Mr. FRANS COENEN OVERLEDEN. In den ouderdom van zeventig jaar is Dins dagoverleden de schrijver mr. Frans Coenen, een der mannen van Tachtig. DE OPENING VAN DE NIEUWE STUDIO VAN DE A.V.R.O. De Standaard meldt: Naar wij vernemen, heeft mr. J. A. de Wilde, minister van binnenlandsche zaken, er van afgezien, de officieele opening van de nieuwe studio van de A.VR.O. op 2 Juli a.s., waartoe hij was uitgenoodigd, te verrichten. Thans zal ir. M. H. Damme, directeur van de P.T.T., de opening verrichten. In een nota, naar aanleiding van een sup- pletoire begrooting van Sociale Zaken voor 1935, zegt de minister Slingenberg, dat het in de bedoeling ligt het van de in 1934 voor extra B-steun (hulp in natura) uitgetrokken 2 millioen nog resteerende bedrag ad 113.500 in 1936 voor B-steun aan te wenden. Voorts is het de bedoeling, evenals zulks thans voor den winter 1936/1937 ls voorge steld, ook op de begrooting voor 1937 een be drag van 500.000 uit te trekken voor extra B-steun. GELDLEENING VAN PROVINCIE NOORD-HOLLAND. Voor Westfriesche kanalenplan. Ged. Staten stellen aan Prov. Staten voor een geldleening aan te gaan groot 657.000, waarvan een bedrag van 467.000 bestemd is voor uitvoering van het West-Friesche Kanalenplan en de verbetering van den vaar weg over het Alkmaardermeer. Verwacht wordt namelijk, dat boven het in 1932 ge raamde bedrag van 2.400.000, in 1936 voor hetzelfde doel nog rond 1.000.000 noodig zal zijn. De bijdrage van het rijk in deze kosten wordt gesteld op 533.000. Het restant van de leening zijnde 190.000 is bestemd voor uitbreidingswerken ten be hoeve van het Prov. Waterleidingbedrijf. Ged. wenschen de geldleening aan te gaan tegen een reeële rente van ten hoogste 5 en een aflossingstermijn van 40 jaar. Eerste gouden eere-medaille aan H.M. de Koningin uitgereikt. Voor de Utrechtsche universiteit is het Dinsdag de groote dag van het derde eeuw feest geweest. Nadat de academische senaat in de ochtenduren, tijdens een zitting in de Pieterskerk, de gelukwenschen van binnen- en buitenlandsche instellingen in ontvangst had genomen, heeft men des middags met groot ceremonieel in de Domkerk vergaderd, waar de rector-magnificus, prof. dr. C. W. Vollgraff, aan H.M. de Koningin het eerste exemplaar der gulden eere-medaille met bul der univer siteit heeft uitgereikt. Behalve de academische autoriteiten heeft, na de toespraak van de Koningin, in deze zitting de minister van Onderwijs het woord gevoerd. MINIMUM-VERKOOPPRIJZEN VOOR EIEREN NAAR DUITSCHLAND. De minimum-verkoopprijzen voor eieren naar Duitschland zijn voor de periode van 23 tot 26 Juni vastgesteld op C-klasse, gewicht 5253 kg B-klasse, gewicht 57—58 kg 3.20; A-klasse, gewicht 6263 kg 3.50; S-klasse, gewicht boven 65 kg 3.80; alles per 100. Monopolieheffing 20 ct. per 100. Prijzen voor eendeneieren zijn naar grootte: 2.40, 2.45, 2.55 en 2.60 per 100 stuks. STEUNVERLEENING EN SEIZOEN. WERKZAAMHEDEN. De landarbeidersbonden hebben zich ge richt tot den minister van landbouw en vis- schery naar aanleiding van een circulaire, die deze gezonden heeft aan gemeentebesturen en waarin de minister eenige algemeene re gelingen aangeeft ten aanzien van de tewerk stelling van werklooze arbeiders voor de a.s. seizoenwerkzaamheden in het landbouw- en tuinbouwbedrijf, als erwtenplukken, aardap- pelrooien enz. De landarbeidersbonden hebben den minis ter van landbouw en visscherij medegedeeld, dat zij geen bezwaar er tegen hebben, dat huisgenooten van gesteunden tot voor hen passenden arbeid worden verplicht, maar dat de verplichte aanvaarding van het werk zal moeten paats vinden tegen de bij collectief contract of bij arbitrale uitspraak vastge stelde loonen. Waar de circulaire over het loon niet spreekt, verzoeken de arbeiders organisaties den minister, óf de circulaire te willen intrekken óf haar zoodanig te wijzi gen, dat de te vreezen moeilijkheden ten aan zien van het loon worden opgeheven. De minister van binnenlandsche zaken brengt, mede namens zijn ambtgenoot van financiën, het volgende onder de aandacht van Ged. Staten. Indien mocht zijn gebleken, dat de begroo ting voor 1936 van andere dan de noodlijden de gemeenten, welke reeds een verzoek om rijkssteun voor 1936 hebben ingezonden, een tekort vertoont, dat alleen door rijkssteun kan worden gedekt, is de minister bereid alsnog een aanvrage voor dezen steun in be handeling te nemen, indien het betrokken ge meentebestuur onverwijld tot inzending van een aanvraag daartoe overgaat. Evenwel zul len buiten behandeling blijven de aanvragen van gemeentebesturen tot dekking van te korten, welke zijn ontstaan door tegenval lers, welke zich sedert den aanvang van net begrootingsjaar hebben voorgedaan. De mi nister wil gaarne weten, van welke gemeen ten alsnog een aanvrage om steun kan wor den tegemoet gezien. Do vergadering spreekt zich uit voor een beperkte saneering. In de dezer dagen te Haarlem gehouden algemeene vergadering van de algemeene ver eeniging voor bloembollencultuur kwamen de volgende vragen betreffende de saneerings- maatregelen aan de orde: 1. Acht de algemeene vergadering opheffing van alle saneeringsmaatregelen wenschelijk 2. Zoo niet is de algemeene vergadering dan van meening, dat de saneeringsmaatre gelen ook voor het plantjaar 1936-'37 in vol len omvang moeten gehandhaafd blijven? 3. Zoo niet, is de algemeene vergadering dan van oordeel, dat de saneeringsmaatrege- lep ook voor het plantjaar 1936/'37 in vollen omvang moeten gehandhaafd blijven, met dien verstande, dat het bestaande prijzen- stellen gewijzigd wordt in een stelsel van uit- eenloopende minimumprijzen 4. Zoo niet, is de algemeene vergadering dan van oordeel, dat maatregelen ter voor koming van overmatige uitbreiding der teelt gehandhaafd moeten worden, maar geen in levering van surplus tegen vergoeding meer moet plaats hebben en geen binnen- en bui tenlandsche minimumprijzen meer moeten worden vastgesteld? Vraag I werd ontkennend beantwoord met 155 tegen 73 stemmen. Vraag II werd ontkennend beantwoord met 156 tegen 56 stemmen. Vraag in werd ontkennend beantwoord met 207 tegen 29 stemmen. Vraag IV werd bevestigend beantwoord met 135 tegen 101 stemmen. Binnenland Fabriek van verfwaren en hout opslagplaats in asch gelegd. Dinsdagmiddag omstreeks half twee is te Arnhem een alarm gemaakt voor een zeer zware brand, die was uitgebroken in een com plex van fabrieksgebouwen en opslagplaatsen gelegen aan de Zuidzijde van den Velperweg. Op dat tijdstip steeg plotseling een zware rookzuil omhoog, die deed vermoeden dat een brand van grooten omvang het Oostelijk stadsdeel teisterde. De brandweer rukte met al het beschikbaar materiaal uit, doch het duurde nog eenigen tijd voor men water kon geven. Om tien minuten voor twee werden de eerste stralen op het vuur gericht, dat nu een vrij grooten omvang had gekregen. Het bleek dat de brand was uitgebroken achter het laboratorium van de „Defa" verfstoffenhandel, Velperweg 28, waar het vuur woedde in kisten, doozen en ander brandbaar materiaal. Nalatigheid van personeel de oor zaak van de ramp. Volgens nadere berichten zijn bij het spoor wegongeluk bij Ponferrada in de provincie Leon 20 passagiers om het leven gekomen. ^veroorzaakt licht hevige Neemt dan. als altijd TABLETTEN Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. VRIJDAG 26 JUNI. Hilversum I. 1875 ra. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Voor zieken en ouden-van-dagen. 12.15 KRO-orkest en Gramofoonplaten. 3.30 Orgelconcert. 4.30 Gramofoonplaten. 5.30 KRO-Melodisten (Om 6.00 Land en tuin- bouwhalfuur). 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over Landelijke ruitersport 7.35 Gramofoonplaten. 7.45 Causerie over het ontstaan der postzegels. 8.00 Berichten ANP. 8.10 KRO-symphonie-orkest. 8.45 Reportage. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Mooi Nederland. 10.15 Gramofoonplaten. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Paul Godwin's orkest. 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum n. 301 m. 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 8.00 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 Gramofoonplaten, 11.15 Voordracht. 11.30 Gramofoonplaten. 12.00 Kovacs Lajos' orkest en gramofoonpl. 2.00 Knipcursus. 2.30 Omroeporkest en Gramofoonplaten, 4.00 De Notenkrakers. 5.00 Kinderuur. 5.30 Eddy Walis' orkest en gramofoonplaten. 7.00 Causerie „Vóór honderd jaar". 7.20 Gramofoonplaten. 7.50 Berichten ANP. SOS-berichten. 8.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 8.05 Lezing „De waarheid der religie". 8.30 Cello en piano. 9.00 Lezing „Kinderen thuis". 9.30 Vervolg concert. 10.00 De kerken en dë theologie in Amerika. 10.30 Gramofoonplaten. 10.40 Avondwijding. 11.00 Berichten ANP. 11.05 Jazzmuziek. 11.35—12.00 Gramofoonplaten. ZATERDAG 27 JUNI. Hilversum I. 1875 m. KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten, 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonmuziek en KRO-Melodisten. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 KRO-orkest. 3.00 Kinderuur. 4.00 KRO-orkest en Gramofoonplaten. (Om 5.30 Esperanto-cursus). 6.20 Journ. weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over werkloosheidsbestrijding. 7.35 Reportage. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Voordracht. 8.30 Revue-programma m.m.v. solisten en de KRO-Boys (Om 9.45 Sportpraatje). 10.30 Berichten ANP. 10.3512.00 Gramofoonplaten. Hilversum II. 301 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Orgel, voordracht en gramofoonplaten. 12.001-45 Gramofoonplaten. 2.00 Viool en plano. 2.30 Boekbespreking. 2.50 „Los Romanticos", en zang (Gr.pl.). 3.30 Cello en piano. 4.00 Gramofoonplaten. 4.30 Cymbaal en piano. 4.40 Causerie over moderne huurwoningen. 5.00 Gramofoonplaten. 5.40 Literaire causerie. 6.00 Gramofoonplaten. 6.30 „Vox jubilans". 6.40 Causerie over het zomerfeest. 6.50 Vervolg koorconcert. 7.00 Mandoline-concert. 8.00 Herh. SOS-berichten. 8.05 Nieuwsberichten ANP. 8.10 Jubileum-uitzending m.m.v. VARA-Or- kest en solisten. 6.35 Sportreportage. 10.00 Nieuwsber. ANP. 10.05 V. h. „Artis-Festival". 11.3012.00 Gramofoonplaten. Verder zijn meer dan 40 personen gewond, van wie drie zeer ernstig. De machinist van den personentrein, den exprestrein MadridGalicië, schijnt door een onveilig sein te zijn gereden. Ook is het mo gelijk, dat door nalatigheid van het verant woordelijk personeel het sein veilig heeft ge staan. Een wagon der derde klasse werd ge heel vernield. De wisselwachter is gearresteerd. Meer dan 80.000 gulden schaile. De aangerichte schade is het grootst bij de firma ter Horst, waaft niet alleen de hout- voorraad in vlammen opging maar ook een aantal kostbare zaagmachines. Bij de firma Abas is de brandschade minder groot dan de waterschade. Er zal o.a. aan de electrische geleidnigen veel moeten worden hersteld ai vorens het bedrijf kan worden hervat. Bij de D.E.F.A. is de schade aan laboratorium ën magazijn aanzienlijk. Bij de fa. de Leeuw, waar de inboedel door ongeveer 40 man naar buiten werd gesleept, is groote schade aangericht. Er werd voor duizenden guldens vernield door deze heipers, die in hun grooten y ver te ver gingen. De totale schade, welke voor het grootste deel door de verzekering wordt gedekt, zal naar voorloopige schatting tusschen de 80.000 en honderdduizend gulden bedragen. Omtrent de oorzaak van den brand zijn bij het onder zoek door de politie de volgende mogelijkheden naar voren gekomen: Het kan zijn, dat de brand, die op het D.E.F.A. terrein aan den kant van den firma Abas ontstond, een gevolg is van grasbroei. In de tweede plaats kan, en dit is door getuigenverklaringen aannemelyk geworden, er in de opslagplaats van de DEFA waar pakmateriaal zooals hooi en stroo lag, vonken zijn gekomen, die alles in lichte laaie hebben gezet. Aangenomen wordt n.1., dat van een locomotief op den spoordijk vonken zijn overgewaaid. Gistermorgen is de 43-jarige spoorwegar beider W„ wonende te Heemstede, op het traject VogelenzangWoestduin door een sneltrein gëgrepen en op slag gedood. Hy was gehuwd en vader van zes kinderen. Tegen den 28-jarigen B. en een 28-jarige vrouw W., met wie hij samen woont te Haar lem is proces-verbaal opgemaakt wegens ver duistering van staat. Zij hadden een uit de samenleving geboren kind laten inschrijven op naam van een vriendin van de vrouw, van wie zij de officieele papieren in hun bezit hadden. Het geval is vijf jaar geleden ge beurd. Eerst nu kwam het aan het licht ter gelegenheid van een aanvraag ingevolge de woonwagenwet. OUDE KOGELS GEVONDEN TE GRAMSBERGEN. De timmerman H. J. Merjenburg te Grams- bergen (Ov.) heeft by het verbouwen van een boerderij aldaar vier zeer oude kanonskogels gevonden, die een halve meter diep ln den grond zaten. De kogels waren nog heelemaal gaaf. Bij verder zoeken heeft men vervolgens beenderen gevonden, waarvan men vermoedt, dat ze van een mensch zijn. De heer L. H. J. Sp., reiziger uit Alkmaar, is toen hy op de fiets reed onder de gemeente Stompetoren door een auto uit Hoorn aange reden. Met een hersenschudding en een been breuk is hij naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Hij is daar aan de gevolgen van de overryding overleden. Maandagmorgen in de vroegte ontdekte een passeerende automobilist nabij café de Halve weg aan den rijksweg te Eist iemand, die met zijn hoofd voorover in een modder sloot lag. Nadat hij den man uit de sloot had getrokken, bleek deze reeds overleden. Zijn rijwiel werd boven aan den berm van den weg aangetroffen. Bij nader onderzeok bleek de verongelukte te zijn de pl.m. 65-jarige W. G. G. uit Millin- gen bij Nijmegen. Hoe dit treurig ongeval zich heeft toegedragen kon niet worden vast gesteld. Zeer waarschijnlijk is de man door de duisternis misleid, van den betonweg ge raakt, voorovergeslagen en toen in den mod der gestikt. Dinsdagmorgen is te Valkenburg de 45- jarige Fr. Hofmann, die voor zijn huis enkele takken van de boomen wilde snoeien, daar deze hinderlijk waren voor te verrichten hoogen ladder gevallen. De ongelukkige was op slag dood. Dinsdagochtend werd zekere van der Avoort te Riel en zijn 60-jarige vrouw ge wekt door slagen op de deur. Toen van der A. buiten kwam, werd hij door twee mannen aangevallen. Zij brachten hem met een stek met spijkers ernstige verwondingen aan hoofd en lichaam toe. Een der aanvallers drong hierop de woning binnen en gaf de vrouw, die zich in de keuken bevond, een pak slaag. Hierop namen de onverlaten de vlucht, zonder iets te kunnen medenemen. De vrouw waarschuwde de politie. Van de daders ontbreek elk spoor. Gisterenmorgen te half acht geraakte de landbouwer H. van Hal te Helvoirt, nabij Den Bosch, die met paard en kar over den rijks weg reed, ten gevolge van het schichtig wor den van zijn paard onder den wagen. Hy kreeg hierbij een trap van het paard. Toen na kor ten tijd een geneesheer ter plaatse verscheen, was de man reeds overleden. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vijf kinderen. Gistermiddag waren eenige mannen aan het voetballen op het strand langs de Waalhaven te Rotterdam, ter hoogte van pier 1. Tijdens het spel is de bal te water geraakt. De 24- jarige J. Pons, is bij een poging om den bal te grijpen in de diepte verdwenen. Een schip per heeft zijn lijk eenige oogenblikken later opgehaald. Een broer van het slachtoffer trachtte de helpende hand te bieden. Hij ge raakte zelf ook in levensgevaar. Eenige om standers hebben hem gered. Vreesciykc ontdekking voor vader. Het driejarig dochtertje van den heer w van der Meulen is Dinsdagmiddag levend ver' brand. Het kind had het ongeluk op de uit. laatpijp van een benzinemotor te vallen, waar door haar kleertjes vlam vatten. Op de banen der Noordwijksche golfclub welke door den heer Van der Meulen worden verzorgd, is in een schuur een benzinemotor- pomp opgesteld, welke in werking was. d6 uitlaatpijpij van dezen motor komt uit in een open put buiten de schuur. Waarschijnlijk heeft het meisje over den rand van den put gehangen, waarbij het door de uitlaatgassen is bedwelmd en vervolgens in den put op de gloeiende uitlaatpijp en knalpot van den mo tor is gevallen. Daardoor raakten haar kleer tjes in brand. Toen de heer v. d. Meulen den motor kwam afzetten, vond hij het geheel ver koolde lijkje van zijn kind (ANP). Voor 9000 gestolen aan sieraden. Wederom is de beruchte pseudo-monteur die z.g. de radio komt nazien, er in geslaagd een grooten buit te bemachtigen. Dinsdag middag meldde zich n.1. in een huis bij de Schubertstraat in „Zuid" te Amsterdam een man aan, die beweerde, dat hij de radio moest nazien. De bewoners waren afwezig, maar de dienstbode zei, dat de man zijn gang maar moest gaan en de man ging zijn gang. Hij drong tot de slaapkamer door, brak een kast open en verdween met 120 contanten en een groote partij sieraden volgens opgaaf van de benadeelde bewoners ter waarde van negen mille. De dienstbode kon slechts een vaag signalement opgeven, zoodat de politie tot nu toe voor haar onderzoek weinig of geen hou vast heeft. Maandag heeft op den rijksweg Breda— Etten ter hoogte van den Bremberg een ern stig motorongeluk plaats gehad. Uit de rich ting Etten naderde met vrij groote snelheid een motorrijder met duo-passagier, waarvan de bestuurder het stuur niet vasthield. Geko men ter hoogte van den Bremberg ging de bestuurder plotseling op het zadel van zijn motor staan balanceeren. Zoo reed hy onge veer 15 M. door en sloeg toen achterover van zyn motor, terwyl hij in zijn val zijn mede passagier meesleurde. Met een ernstige hersenschudding werd de bestuurder opgenomen en naar het Lauren- tius Gasthuis overgebracht. De duo-rijder had een gapende wonde aan het hoofd, welke dr. Mol uit Etten heeft verbonden. De motor reed zonder passagier nog onge veer 25 M door en botste toen tegen een boom. De bestuurder bleek te zijn de 27-jarige ongehuwde monteur J. F. uit Ginneken. De duo-passagier was de 35-jarige H.S. smid, eveneens te Ginneken woonachtig. Gisteren was de bestuurder nog niet tot bewustzijn gekomen. Zijn toestand is zeer ern stig. Tegen 2 broeders vier jaar gevangenis straf geëischt. Twee Hilversummers, de gebroeders F. en S. F. hadden zich voor het gerechtshof te ver antwoorden, verdacht van poging tot doodslag, subs. van zware mishandeling. De rechtbank te Utrecht had het tweetal tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld, het O.M. had 1% jaar gerequireerd. De twee mannen, bekende stroopers, waren op 31 December in de nabyheid van de Holland- sche Rading door een boschwachter betrapt. Een van hen richtte zijn lantaarn op den man der wet en de ander schoot zijn jachtgeweer in diens richting af. De proc.-generaal achtte het bewys van de poging tot doodslag aanwezig. De straf achtte spr. te laag, hy requireerde een gevangenisstraf van vier jaren tegen beide verdachten. Arrest 1 Juli. Zekere K., te Haarlem, wilde een huwelijk aangaan met mej. B. Beiden zijn van Duitsche nationaliteit. Een vroeger huwelyk van K. is echter door echtscheiding ontbonden, op grond van door hem met mej. B. gepleegd overspel. De Duitsche autoriteiten hebben echter dis pensatie verleend, waardoor zy, naar Duitsch recht, bevoegd zyn een huwelijk met elkander aan te gaan. De ambtenaar van den burgerlijken stand te Haarlem heeft evenwel geweigerd, dit huwe lijk te voltrekken, waarop K. zich wendde tot de Haarlemsch rechtbank, die afwees zijn verzoek om te verklaren, dat de overlegde stukken voldoende zijn om tot de voltrekking over te gaan. v. Van deze schikking is K. in cassatie geko men by den Hoogen Raad. Dit college heeft thans o.m. overwogen, dat het verdrag tot regeling van de wetsconfüc- en met betrekking tot het huwelijk dne con- racteerenden staten de bevoegdheid geeft, oo ten aanzien van vreemdelingen een huwelijks verbod te handhaven of te stellen. Bedoe huwelyksverbod zegt de Hooge Raad strekt om dergelijke huwelijken, welke de we gever om redenen van orde en openbare or 0 en zedelykheid ongewenscht acht, te voor komen en geldt voor ieder, die hier te lan e een zoodanig huwelyk zou willen sluiten. wettelijk voorschrift, dat vreemdelingen aa het verbod van artikel 89 van het Burger y Wetboek zou onttrekken, ontbreekt. Op deze gronden heeft de Hooge Raad ingestelde cassatieberoep verworpen. Zeven gewonden. Een Chinees, die vroeger reeds in tie geweest is, heeft Dinsdagmorgen te pit op den pasar amok gemaakt. I 'JbeVol- wondde zes vrouwen en een man. De king viel den amokmaker aan, die n gvcr. tijds door de bestuurspolitie kon wot dc n meesterd. De slachtoffers zijn opgen°,n ^e. de polikliniek; verschillende zijn ern'Vneta)i wond.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2