iet 1 Juli gratis. F T Md *Vacantie Jiock iftot Jfacfi Wie zich NU abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Stadsnieuws Onze derde Ford-Schiphol excursie. Weer dankbare en enthou siaste excursisten en weer prachtig weer. =r^"ïtt=s Ingebroken in de Sperwerstraat. iakemimhiuw: HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 TUNI 1936 Bil korte mouwen Weest een man van den tijd zoodat men U het bezit van een LACO benijdt. Juwelier BEEMSTERBOER. Kantongerecht Den Helder. JAC. PI !S©IR KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 Visscherij GEMENGD NIEUWS Doodelijk ongeluk met de Gooische tram. tweede m.AP Licht op voor alle voertuigen. Donderdag 25 Juni Vrijdag 26 21.54 uur 21.54 uur Bij 't laatst gehouden mach.-examen slaagde te 's-Gravenhage voor het voorloopig diploma voor machinist ter koopvaardij de heer J. Hart. Na afgelegd examen op 22, 23 April en 23 Juni j.1. is geslaagd voor het diploma admi nistratie en contröle der gemeente-financiën, de heer H. C. Boon, ambtenaar bij de centrale boekhouding der gem.-bedrijven alhier. Geslaagd aan de Rijks-Universiteit te Groningen voor de gezamenlijke tentamina in de natuurwetenschappelijke vakken van het eerste gedeelte cand.-ex. in de genees kunde onze vroegere stadgenoot, de heer F. P. H. van Dalfsen. H.B.S. MET 5-JARIGE CURSUS TE DEN HELDER. Toelatingsexamen 1936 voor kl. I. Geslaagd zijn: C. S. Duinker, Maria J. Duinker, P. C. van de Velde,' Anna G. Slooten, P, Lever, P. A. Verberne, Elly M. F. Kousbroek, Rand'i Door man, M. Klerk, Gezina H. van Bolhuis, M. Pranger, W. M. Zand, S. Manheim, Martha Meijer, G. J. de Jong, J. J. ten Cate, H. Alla- ries, Jacoba M. Loesberg, Nancy A. Klok, J. C. Lensvelt, C. J. Nebbeling, Johanna G. C. Bok, Willy Beugelink, I. Crama, Neeltje den Hartog, W. Groot, Elisabeth Vreede, W. J. Parlevliet, Alida M. Pover, Maria J. W. A. Lijten, T. J. W. van der Sel, J. J. Dito, K. H. Springer, C. van der Haagen, H. C. M. de Stigter, Maria C. Lagaay, L. van Diest, J. H. Prinsen, J. Lagaay, R. Lagaay, Wijnanda J. C. van 't Woudt, J. Wessel, A. J. R. Dijkstra, Sara Elte, P. N: F. Krul. Afgewezen 8 candidaten. COMENIU SSCHOOL. Van de Comeniusschool, Vlamingstraat 2, deden dit jaar 22 leerlingen examen voor de R.H.B.S., welke allen zijn geslaagd. HEDENAVOND MAIL. De Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het thuisvarende m.s. Baloe- ran, zal heden om 14 u. 14 aan het C. S. te Amsterdam aankomen. V; Ook onze derde excursie, die gisteren plaats had naar de Fordfabrieken en Schiphol, is een succes geworden. Wederom waren de weers omstandigheden zoo gunstig als men ze maar denken en wenschen kon en de deelnemers maakten het de leiding wel bizonder gemak kelijk, terwijl het vervoer-materiaal in de beste conditie was en de chauffeurs den weg uitne mend kenden. Het is ons een genoegen dat het initiatief, tot het houden van deze goedkoope uitstapjes voor onze abonné's zoo ingeslagen is en de talrijke verzoeken naar meer van dergelijke excursies, die ons tijdens de reis en daarna bereikten doen ons overwegen tot uitbreiding van deze organisatie over te gaan, ten gerieve van onze abonné's, die op deze wijze niet alleen Iets te leeren, maar ook te genieten krijgen. Wat was de tocht gisterenmorgen weer een genot en wat spoedig was het contact gelegd tusschen menschen die elkaar nooit eerder gezien of gesproken hadden. „Wat is het toch ..ardig", zei ons een dame op het Kopje te Bloemendaal, „dat je hier nu het als een groote familie op stap gaat, ter wijl je elkaar in Den Helder niet eens kent." En inderdaad de gemoedelijke en genoegelijke Sfeer, die onze excursies kenmerken, is een van de bewijzen dat onze Heldersche bevolking zich gemakkelijk aansluit en vlot is in haar conversatie. Het was gisteren voornamelijk de oude garde, die als gangmaker dienst deed. De oude heer de Vries met zijn geestige rijmen, en grappige vertelsels, die het hoekje waar hij zat zeer vermaakte en respect afdwong voor zijn goed geheugen. Het was de heer Hovenier die de jeugd en de rest in zijn bus wist te vermaken. En dan waren er de dames uit Breezand die een zoo uitbundig genoegen hadden gehad, dat ze, toen de bus om tegen half negen bij de Vlotbrug stopte, nog van Vreugde een ronde-dans maakten in het gras van den Kanaalberm. Het bezoek aan de Fordfabriek en aan Schiphol werd weer even interessant en boelend gevonden als de vorige keeren. Wij wogen het hier ook wel neerschrijven dat men over de koffietafel op Schiphol meer dan tevreden was en dat men over het gezellige hitje in het restaurant enhousiast was. Het aantal luchtreizigers was iets minder dan den Vorigen keer, maar men was even opgetogen en zelfs een van de dames, die niet geheel vrij gebleven was van luchtziekte, zou dit vluchtje Voor geen geld gemist hebben. Een openbaring was voor velen het Kopje e Hloemendaal met zjjn onvergelijkelijk schoone Panorama. En toen we op huis aangingen, Werd in de Roode Leeuw te Schoorl, nog een half uurtje gepauzeerd en genoten. Wat heeft 'hen gelachen en gespeeld, wat een gierende ®h onschuldige pret was er. 't Was jammer dat we weer op huis aan moesten, maar ja, de zon neigde al zoo langzamerhand ter h'mme. Het was de heer Boogaard, die in den tuin van de Roode Leeuw, de tolk der aanwezigen *as. om de directie alsmede de redactie van e Heldersche Courant te danken voor dit uit- aPje, waarover men, zonder uitzondering, hthousiast was en de heer Boogaard verze- enkele wanklank was gehoord. S In de beste stemming werd de thuisreis °m „ClrCa half negen arriveerde straft de rp^h >et geZelSChaP in de Koning slonk' t onderweg bij verschillende stopplaatsen de bus verlaten. Volgende week Woensdag vindt onze vier de excursie plaats. A.V.R.O.-ACTIE-COMITÊ „DEN HELDER". Men schrijft ons: Het ligt in de bedoeling van het A.V.R.O.- Comité „Den Helder", om namens de Helder sche A.V.R.O.-luisteraars, het Bestuur van de A.V.R.O., ter gelegenheid van de officieele opening van de nieuwe studio op 2 Juli a.s. een bloemenhulde aan te bieden. Om dit huldeblijk een zoo algemeen moge lijk karakter te geven, wordt een ieder, die zulks wenscht, de gelegenheid geboden daar aan mede te werken. De A.V.R.O.-luisteraars worden daarom in een advertentie, voor komende in dit blad, opgewekt voor dit doel iets bij te dragen (elk bedrag, hoe klein ook is welkom) en dit te storten vóór 30 Juni a.s. bij den secretaris-penningmeester A. Uit hol, Piet Heinstraat 26, alhier of op ziji? post rekening no. 169084, onder vermelding: Bloemenhulde A.V.R.O. DEENSCH SCHIP VASTGELOOPEN BIJ NOOItDER-HAAKS. In den nacht van Dinsdag op Woensdag, te circa 1 uur, is, door onbekende oorzaak, een Deensch zeilschip vastgeloopen bij de Noorder Haaks. Ter assistentie voer direct daarna een motorboot van het Wachtschip uit, doch bij aankomst bleek, dat geen hulp meer noodig was. Op eigen kracht was het schip te 5.20 uur vlotgekomen en had zijn reis vervolgt. Een kieskeurige inbreker. Wederom heeft in den nacht van Dinsdag op Woensdag een individu een ongewenscht bezoek gebracht in de woning van een Hel- dersch ingezetene en wel bij den heer J. Rui- merman, in de Sperwerstraat no. 49. Toen de heer R. des morgens te circa 5 uur opstond, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat de voordeur van z'n woning op een kier stond. Bij nadere inspectie bleek, dat er ingebroken was. Verdwenen waren o.a. een pakje cigaretten, uit een jas een porte feuille met vulpen en uit het buffet in de huiskamer had men een portemonnaie met eenig geld nagenoeg geleegd. Merkwaardig is, dat de man bijv. de tabak en sigaren heeft laten liggen, evenals eenige gouden sieraden, die zich in de buffet-lade bevonden. Het geheele benedenhuis was voorts aan een nauwgezet onderzoek onderworpen, doch vernield is niets. De heer R. heeft in den loop van den mor gen zijn portefeuille op het voor het huis lig gende sportveld teruggevonden; alleen de vul pen ontbrak. Vermelden wij tenslotte nog, dat de deur op de bekende wijze „toegehaald" was, hoewel dit, in verband met de betrekking van den heer R., die bij de Spoorwegen in dienst is, en dikwijls nachtdienst heeft, in dit geval wel te verklaren is. Overigens bewijst ook deze inbraak weer, hoe noodzakelijk het is de deur voor 't slapen gaan op het nachtslot te houden. De politie stelt een onderzoek in. „DE TOELAST" ONDER NIEUW BEHEER. In de Spoorstraat bevindt zich reeds gedu rende een achtenswaardige rij van jaren een Hotel-café-restaurant-bedrijf en over dat zelfde bedrijf, dat heet „De Toelast", ware een interessante verhandeling te schrijven. Men zou hierin dan kunnen lezen over den bloei van een zaak, welke een groote mate van populariteit genoot en tevens van den neergang, eensdeels tengevolge van economi sche moeilijkheden, anderdeels door niet steeds all round vakleiding. Wat echter steeds bleef, dat was de naam: „De Toelast", een naam, die onder deze en dergelijke bedrijven in Den Helder steeds een gunstigen klank bleef behouden, ook al was het bezoek belang rijk geminiseerd. Eenige dagen geleden is nu „De Toelast" onder nieuw beheer gekomen en onder be heer, dat zal trachten de sfeer en reputatie van de oude „Toelast" weer nieuw leven in te blazen. Persoonlijk hebben wij ons mogen overtuigen, dat men de zaken energiek aan gepakt heeft. Wat de service van bier, limonades en voorts alle andere dranken betreft, deze is permanent ijs-gekoeld, hetgeen geen geringe verbetering genoemd mag worden. In de ruime gelachkamer, waar alles geheel op nieuw geschilderd en behangen is, staan nog steeds de 2 biljarts, thans evenwel vakkundig op juiste temperatuur gehouden met er boven metalen kaplaripen. In den gang, rechts van de gelagkamer, be vinden zich de toiletten, en de opgang naar de logeer-afdeeling (welke ook te bereiken is onafhankelijk van den café-ingang). De ka mers bevinden zich op de le en 2e étage en zijn goeddeels voorzien van vaste waschtafels. Keurig ziet dit groot aantal logeerverblijven eruit, ook al is de tweede verdieping nog met geheel en al in gereedheid gebracht. Ofschoon er nog tal van kleinere verande ringen aangebracht zijn, die &lle verbeterin gen genoemd mogen worden, lijkt het boven staande ons voldoende om onze lezers over tuigd te hebben, dat het den nieuwen gérant ernst is met zijn pogingen, om van de oude „Toelast" een nieuwe te maken...... Wel willen wij nog vermelden, dat geduren de de as. kermis in de gelachkamer gelegen heid zal bestaan tot het maken van een dansje. 1 hals behoort een mooie bruine h?„ I want een blanke huid verbrandt door j Uw eelaat, hals en armen worden mei natuurlijk bruin, indien U deze bij fie.s- snel natu"' J verb]ijf m de zon inwrijft t0 met AMILDA-zonnebruincrême. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en aS ct. Zitting van Dinsdag, 23 Juni 1936. Toen we het Kantonrechterljjk bordes Dinsdagmiddag opkuierden zagen we reeds dat het een „zittingkje" zou worden... niet één tot een uur of vier, vijf, maar van hoog stens een uurtje. Het kwam ook precies zoo uti. Nog vóór kwart over twee stonden we weer buiten. Er was dien middag nogal wat klein goed, dat echter met veel afwisseling gesorteerd was tusschen de zaken van grooter kaliber. We zullen de laatste allereerst nemen. Een bloembollenkweeker, die goedkoop uit wilde zijn De bloembollenkweeker S. G. de G., welke niet verschenen was, heeft zich reeds gerui- men tijd geleden schuldig gemaakt aan het feit, dat hij bollen teelde zonder de door de Sierteeltcentrale voorgeschreven vergunning te bezitten. Hoewel door deze instantie de noodige soe pelheid betracht werd om den man tot betaling van het wettig voorgeschreven bedrag te brengen... het lukte niet. Het geheele verhaal werd ons in geuren en kleuren verteld door een ambtenaar van ge noemde Centrale (den heer v. d. Maden), die er op wees, dat de firma in kwestie zeer wel in staat geacht mocht worden tot betaling van het bedrag van 650.Weliswaar werd dit later betaald, doch toen was het al te laat. Ook de bollen waren toen reeds in be slag genomen. Het O.M. wenscht rekening te houden met de algemeene preventie die van deze en der gelijke veroordeelingen dient uit te gaan en vordert een straf van 100.boete subs. 50 dagen hechtenis. Voorts verbeurd-verklaring der bollen die inmiddels reeds lang waarde loos zijn). Uitspraak conform. Een onverschillige Anna Paulownees. Vervolgens verscheen de verd. H. B. uit Anna Paulowna, welke ervan beschuldigd was een auto gehuurd te hebben van een garagehouder en dezen in allesbehlave nuch tere staat bereden te hebben. Getuige V., die de auto verhuurd heeft, is ook present en beide heeren trachten voor het gestoelte van den President een twistgesprek te voeren, waaraan door den Kantonrechter op de hem zoo bekende wijze vinnig een einde wordt gemaakt. Dan vernemen we dat de man de 50 gulden schadevergoeding niet betaald heeft. „Waarom niet?" wordt gevraagd. „Dat weet ik niet", zegt de man. „Waarom was je dronken," vraagt de Kan tonrechter. „Dat weet ik niet!" „Wilt u betalen?" „Dat weet ik nog niet!" De man had ook geen rijbewijs maar wel, tal van ongunstige antecedenten. 28 Juli wordt de zaak voortgezet. Andere menschen zullen eerst nog eens gehoord worden. Een kostbare advertentie* De eigenaar van een schoenenzaak hier toer stede, heeft het bestaan in De cember van het vorige jaar in de Heldersche Courant op te doen nemen een advertentie, waarin aangekondigd werd: „Gedurende onze verbouwing verkoopen wij onze bekende kwa liteiten schoenen voor ongelooflijk lage prij zen". Edoch, dit geschiedde zonder goedvinding van de Alkmaarsche Kamer van Koophandel en Fabrieken. Het ressorteert onder het „ongeoorloofd uit- verkoopen". Het O.M. wees er op, dat het juist de Mid denstand is, die actie gevoerd heeft om de wet te krijgen op de uitverkoopen en herhaal delijk wordt er nog tegen gezondigd. Mr. Tack acht het een ernstige overtreding en vordert 75.boete, subs. 40 dagen. Uitspraak conform. De Man, Die Terugkwam En daar... wel, vervolgens verscheen ons aller vriend en stadgenoot, J. J. M., meer populair bekend als „Japie Meijer". Japie was eenigen tijd geleden „voor" ge weest en toen had Mr. Sickenga lang en ernstig met hem gesproken. Hij had hem tevens de verzekering gegeven, dat hrj bij wederverschijnen subietelijk naar Veenhuizen of een dergelijk Lusthof gedirigeerd zou worden en kreeg ter meerdere fatsoensbeheer- sching een jaartje voorwaardelijk mee. Eilazie... hoe weinig kan men op menschen bouwen, want reeds Dinsdagmiddag verscheen Japie in de zaal, verwelkomd door minstens 20 gezichten die zooveel zeiden als: „Héé, Japie, ben jij d'r weer?!" Alleen de Kantonrechter toonde zich droe vig teleurgesteld in dezen klant van vele jaren en sprak even gemoedelijk met den afvallige. We hebben niet veel kunnen opvangen van dit gesprek, maar het bleek, dat men hem aan den Dijk gevonden had, in 't bezit van een flesch jenever en als van ouds ontzaglijk in de lorem. Het was een vrij tragisch geval, alhoewel daarbij volkomen hopeloos. Het O.M. vindt dat Japie niet meer in ons stadsbestel past en vor dert 5 dagen arrest, benevens een jaar opzen ding naar een Rijkswerkinrichting. Uitspraak conform (voor wat de uitzending betreft). Hetgeen voorloopig het einde van Japie Meijer beteekent. Klein assortiment. T. M. v. A., niet aanwezig, heeft met een auto gereden, niet zooals het behoort, en heeft met een ander een behoorlijke botsing gepres teerd. Verd. v. A. staat bekend als een vrij roekeloos rijder, die reeds verscheidene malen waarschuwingen heeft gehad, maar er vrij onverschillig tegenover staat, 40,boete, subs. 30 dagen hechtenis, benevens intrek king van het rijbewijs voor 6 maanden. P. C. de H., een schipper, heeft op 26 Fe bruari van Wieringen met een schuit een la ding kiepkarren en rails verscheept naar Bokstel, zonder dat er een wettige overeen komst was van een bevrachtingscommissie. 5,subs. 3 dagen. De ijsco-man T. C. heeft op 20 April geloo- pen op Fort Kaaphoofd, waarop zich borden bevinden met erop: Verboden Toegang, art. 416 W. v. Str. Na medegedeeld te hebben dat hij aan het eierzoeken was geweest, valt de uitspraak: 5 gulden of 3 dagen. Juffr. C. L. R. heeft 25 April J.1. per rij wiel in de Keizerstraat gereden, zulks ten tijde dat dit verboden was. Ze had de borden niet gezien (vertelde ze...) 4 of 2 dagen. De schilder W. F. K. heeft zich in den nacht van 5 op 6 Mei langs 's heeren wegen bevonden in gansch niet nuchteren toestand. Nog één keer en je gaat de kast in, zegt de Kantonrechter. Thans is het nog 15 gulden of 10 dagen. G. H. H., die al geruimen tijd geleden een aanrijding forceerde op den hoek Dijkstraat Helden der Zeeplein was thans persoonlijk present, om op te komen tegen de 25 gulden boete of 10 dagen, tegen zijn ontzegging van 6 maanden rijbewijs en tegen de civiele vor dering van 23,75. 5 Ook thans werd er weer dtuk gepraat over allerlei feiten, maar op 28 Juli komt de zaak weer voor. Dat wordt dan de derde maal... Mej. A. C. R. heeft te Anna Paulowna ge fietst zonder bel. Ze had dit apparaat „net" Verloren. Dat gelooft de Kantonrechter, die grijs geworden is bij dergelijke beweringen, niet. 4 Gulden of 2 dagen. REEDS MEER DAN 20 JAAR DE BEKENDE NAAM VOOR HET BESTE FOTOWERK Dat de aal visscherij in het IJselmeer van grpote beteekenis is, moge hieruit blijken, dat in twee weken tijd te Enkhuizen zijn aange bracht ruim 100.000 pond aal. Doordat er te weinig vraag was, kon de prijs niet stijgen en was dan ook lager dan men verwacht had. j Dan begrijpt men niet, dat de Rookersveree- niging te Monnikendam had aangevraagd om den invoer van Deensche aal uit te breiden. De pr:jjs van de binnenlandsche aal is toch zoo danig, dat er vermoedelijk voor de rookers ook nog wel een zeker winstperentage kan over schieten. Weliswaar is de koopkracht in den lande sterk verminderd, maar het is nu het hoogseizoen voor aalverkoop, omdat de ker missen en festiviteiten in vollen gang zijn en dit zijn de gelegenheden, waarop de meeste paling aan den man wordt gebracht, i Van andere zijde wordt ook gewag gemaakt iyan dalenden aalprijs, hetgeen ook niet wijst lop overvoerd zijn van de markt. Bovendien schijnt de warmte van invloed op den prijs te zijn, omdat de aal dan minder houdbaar is. - t Maandag is de derde groep van de haring- Vloot uitgevaren. Ditmaal is er geen beper king van netten. j Het aantal schepen dat nu aan de haring- visscherij deelneemt is dan tot 200 gestegen. De vangsten vallen mee en ook de prijzen 2ijn bevredigend. Vooral de binnenlandsche af name is goed en voor de maatjesharing, die voornamelijk daarvoor gebruikt wordt, is de prijs zeer behoorlijk. Wetenschappelijk onderzoek van The Fish Board for Scotland heeft aangetoond, dat er ruime vangsten van schelvisch over enkele maanden zijn te verwachten, omdat het broed van 1935 overvloedig is geweest. Ook in de Moray Firth is veel jonge schelvisch aange troffen, benevens ook in andere wateren, zoo dat verwacht wordt, dat het tekort aan schel visch in deze wateren voor langen tijd zal zijn opgeheven. Zweden steunt met belangrijke sommen de haringvisscherij op IJsland. Ondanks de slechte uitkomsten van verleden jaar acht men het toqh gewenscht deze visscherij in stand te hou den, zoodat voor bedrijfssteun honderdduizen den kronen zullen worden gevoteerd. Men zou het een nadeel voor het land vin den, indien niet alles wordt beproefd om deze visscherij in stand te houden. Zoo'n geluid heeft ook iets te zeggen. Ook onze vaderlandsche visscherij dient zoodanig te worden gesteund, dat dit deel van onze volks kracht niet verloren gaat. Ondanks de zeer lage tongprijzen blijken de Ürker Noordzeevisschers toch verleden week geen onbevredigende resultaten te hebben be- rteikt. De kleinste vaartuigen, die meest tus schen IJmuiden en Scheveningen visschen, maakten besommingen van 65 tot 95; die vischten tusschen Texel en Terschelling be- spmden van 140 tot 215 en de snurrevaad v'isschers van 200 tot 230. Hoewel dus niet zeer hoog te noemen, kan het er mee door, mits er niet te veel weken tiusschendoor loopen van niet visschen of ge deeltelijke weekvisscherij. Met zeer veel genoegen lazen we, dat er bij het Balgzand, aan den rand van het Amstel- diep, een zalm was gevangen. En dat is niet slechts om het op zichzelf staande feit van de vangst, maar vooral omdat hierin misschien een aanwijzing kan gelegen liggen, dat er later meeer kans kan komen van dergelijke vang sten. Vermoedelijk immers is dit een zalm op trek naar de IJsel en zoo verder. Wanneer er pogingen zouden kunnen wor den gedaan om de zalmuitzetting in de beek jes, die uitstroomen op de IJsel, te doen plaats hebben, of wel die uit te breiden, wordt de kans grooter, dat er later zalmen naar dat gebied zullen optrekken. Het komt ons gewenscht voor, dat er contact wordt gezocht met de instantie die dergelijke zalmuitzetting voor haar rekening placht te nemen, opdat de mogelijkheid voor dergelijke zalmplanting wordt onderzocht. Het Departement van Landbouw en Vis scherij is daarvoor het aangewezen lichaam, terwijl, naar we vernemen, de Ned. Heidemaat schappij de uitzetting in den regel verzorgt. Zalmvisscherij als speciaal bedrijf, is in het noorden nog wel niet bekend, maar wat niet is, kan komen. En hoe eer men tot verwezen lijking van dit vraagstuk zou kunnen komen, des te eer zouden er resultaten van zijn te ver wachten. De bakens zijn ook in de Waddenzee wat verzet en men moet trachten zooveel mogelijk partij te trekken hetgeen de andere stroomen misschien aan mogelijkheden kunnen opleveren. VERGADERING VAN DE V(ISSCHERIJ) K(ERN) O(RGANISATIE). te Amsterdam, op Woensdag 24 Juni, in het Vischrestaurant Saur, aan het Rokin. Verschillend organisaties op Visscherjj- gebied waren vertegenwoordigd. Ook Dr. v. d. Laan, Dir. van den Levens- middelenraad te Amsterdam was aanwezig, benevens een delegatie van de Huisvrouwen- vereeniging te Amsterdam. Ook de heer Brink van de Ned. Heide- Maatschappij had aan de uitnoodiging gevolg gegeven. De heer J. M. C. E. le Rütte opent de ver gadering. Spr. doet een beroep op velerlei or ganen om het doel de V.K.O. te steunen. De mogelijkheden van den vischaanvoer, service voor den winkelier, enz. moeten wor den uitgebuit. De zelfstandigheid der leden van V.K.O. worde niet prijsgegeven. Men zal zeggen, dat het van onzen kant, zegt spr., is een spierinkje om een kabeljauw te vangen. Ook kan gezegd worden, dat het is een po ging om het geheele vischbedrijf weer om hoog te voeren. De distributie van visch vormde de hoofd kern van een betoog, hetgeen vroeger al in druk was verschenen. Alle groepen dienen hiertoe samen te wer ken. Liefst zou men dit bereiken zonder over heidssteun. Men onderscheidt: fijne visch (tong, tar bot) en grove visch (schol, schelvisch, poon, etc.). De z.g. volksvischverkoop geschiedt zooveel mogelijk uit winkels. Wel wil men een centraal orgaan, waarin alle groepen vereenigd kunnen zijn zonder dat in een monopolie wordt vervallen. Voor de nieuwe structuur, die op handen schijnt te zijn, moet niet in hoofdzaak de kracht gezocht worden bij de overheid. Samenwerking tusschen producent en han del is noodzakelijk. De heer Rienstra, voorzitter Winkeliersver- eeniging, te Amsterdam: De bedoeling is niet, dat de vischdistributie komt in handen van den winkelier, maar ook in handen van den venter, want deze categorie is een voor name schakel in de distributie. Onze gedachte was, dat omdat de ven ter natuurlijk niet zoo lang zijn visch goed kan houden dan de winkelier met zijn koel kasten de venter zijn visch zou betrekken van den winkelier. De heer Mijerink, voorzitter van de com missie voor vermeerdering vischverbruik, zegt, dat door zeer beperkten export de vis scherij is aangewezen op den binnenlandschen handel. We trachten dit binnenland, in een goed organisch geheel, van visch te voorzien. Middelen daartoe zijn propaganda voor meer visch-gebruik. De V.K.O. kan een eerste po ging zijn om in algemeenen zin dit doel te verwezenlijken. Het volk moet bekend gemaakt worden hoe men visch moet bereiden, enz. Als de visch soms'in IJmuiden bijna voor niets is te ver krijgen moet het publiek dat weten, zoodat het tegen billijken prijs visch kan bekomen. We beginnen b.v. in Amsterdam. Lukt dat met de V.K.O.-bemiddeling, dan worde het verdere land bewerkt. Het zakelijk contact moet gelegd worden tusschen reederij-handel-kleinhandel. Ook de huisvrouwenvereenigingen dienen te worden ingeschakeld. Van onzen export immers is maar weinig overgebleven. De heer Rütte zegt, dat de bedoeling is zoo spoedig mogelijk uit het praat-stadium te ko men tot de daad. De heer Brink, afgevaardigde van de Ned. Heide-Mij., zegt, dat wel is gesproken over de zeevisscherij maar niet over de zoetwater- visscherij, misschien wil men ook dezen tak nog noemen. De heer Rütte zegt, dat hieraan wel wordt gedacht, maar eerst wordt contact gelegd tusschen Amsterdam en IJmuiden. Gaarne zal V.K.O. echter in nader contact treden met de Ned. Heide Mij. Dr. v. d. Laan volgt alles met groote be langstelling, wat betreft de visscherij-distri- butie. Spr. is echter de zaak niet duidelijk. Met propaganda alleen komt men er niet. Worden er pogingen gedaan om een vereeni- ging te vormen met als kern de V.K.O.? Wil men een bedrijf tusschen reeder-handel-distri- buteur De voorzitter: Zeer zeker is propaganda wel iets, maar lang niet alles. De bedrijfs vorm, die aan de propaganda vooraf gaat, zal gekozen worden. Tot deze organisatie kunnen natuurlijk leden toetreden. Alles over dit doel te zeggen is thans niet op zijn plaats, omdat hieraan ook wat „ge heime" factoren zijn verbonden. Voorloopig moeten we de zaak klein opzet ten en dan laten groeien. De heer Meijerink wijst op de geweldige schommelingen. Daarom moet er stabilisatie komen. Stevig contact is noodig tusschen producent en distribuant. De Voorzitster van de Huisvrouwenvereeni- ging bepleit, evenals dat mét b.v. de slagers het geval is, door den vischhandel aan de deuren te laten vragen of er ook visch noo dig is. Recepten-verspreiding is eveneens noo dig. Dr. v. d. Laan: Wil u distributie van goed koope volksvisch Is dit ^de bedoeling, dan zal ons alles veel duidelijker zijn. Zelf pro pageert spr. dit al jaren en dan is hrj er da delijk voor. De heer Vermeulen: Voor propaganda voelt spr. veel. Bij den vischhandel bestaat daar voor weinig belangstelling. Daarin dient dus veranderingen te komen. Van de 200 handela ren, die we het receptenboekje hebben toe gestuurd, zijn er 4 geweest, die nabestelling deden van dit belangrijke werkje. De eerste poging van de V.K.O. om het vischbedrijf in zijn geheel op te voeren kan misschien goede vruchten afwerpen, wanneer inderdaad niet het groepsbelang, maar dat van het algemeen wordt beoogd. O.i. dacht men te veel aan het IJmuider vischbedrijf en was er geen aandacht voor het kustvisscherijbedrijf. En toch gelooven we, dat in de toekomst de handel, die zijn in teresse moet schenken aan den binnenland schen afzet, daarmede het meest ls gebaat. Men wil het misschien nog niet zien, maar we hebben, in een latere particuliere bespre king daarop nadrukkelijk de aandacht geves tigd. Het is toch een feit, dat het publiek Geef dan Uw vacantie'adres even op aan onze administratie en de Heldersche Courant wordt U, tegen vergoeding van porto' kosten, toegezonden. Denk er om ook Uw stads adres op te geven. Directie Heldersche Courant 25 Juni. Langzamerhand is er weer een schooljaar om, en een nieuwe lichting jongens en meisjes strijkt, gelijk een zwerm honge rige vogels op een kersenboomgaard, met luidruchtig gekwetter neer op het armzalige hoopje baantjes en bestaantjes, dat voor hen beschikbaar is. En daarmee begint ook de jaarlijksche stormloop op de redactiebureaux. Want de journalistiek schijnt haar mysterieuze aan trekkingskracht nog niet te hebben verloren. Het is verdrietig, jonge menschen te moeten teleurstellen. Zeker als ze bij tientallen tege lijk komen. Maar het is niettemin een plicht, hen te waarschuwen, dat het aanbod in geen verhouding staat tot de vraag, en dat het niet alles goud is wat er blinkt. Het noodlottige feit, dat zich voor, dat er in iedere klas van een H.B.S. of gymnasium wel 2 of 3 kinderen zitten, die een behoorlijk opstel kunnen maken, en een of andere vol wassene die zich hierover verbaast, geeft hun dan den lichtzinnigen raad, journalist tè wor den. Alsof, in het algemeen gesproken, de taak van een journalist bestaat in het maken van opstellen. Zoo wordt in de argelooze zielen de vlam van een ideaal ontstoken, zoo ontstaat een droomenland, dat gedoemd is een fata mor gana te blijken. Sommigen meenen, dat men journalist is wanneer men weet, dat een jongetje, dat verdrinkt of overreden wordt, een „knaapje" is, of een „arme kleine") een huis, waarin de wetten overtreden worden, een „pand" heet, of een „perceel." een boerderij die afbrandt, „in de asch wordt gelegd", en als ze groot is, tot „kapi tale boerderij" wordt gepromoveerd; wandelaars, die zich 's Zondags op drukke wegen wagen, den weg naar de kolommen vinden als „slachtoffers van het verkeer". Maar zoo eenvoudig is de zaak niet. Een beetje goedkoope beeldspraak en een handvol gemeenplaatsen maken iemand niet tot jour nalist, hoogstens tot politiek hagepreeker. De idealen van de jeugd gaan ongetwijfeld verder. En als wij onder de gegadigden voor dit beroep een een enquête instelden naar de redenen voor hun professioneele voorkeur, zouden we vernemen, dat ze journalist willen worden: le. omdat ze met een perskaart overal toegang krijgen (wat helaas niet meer dan een illusie is) 2e. dat ze hun lezers geestelijke leiding kunnen geven (wat... gelukkig ook een illusie is) 3e. dat ze kunstcriticus willen worden (ter wijl de stakkers eerst een paar jaar de ver gaderingen moeten verslaan van veehouders groentewinkeliers en mijnwerkers, soms ook (op Zondag!) 3e klas voetbalwedstrijden, als mede nu en dan de opening van een nieuwen sigarenwinkel (let op de moderne betimme ring!); 4e dat ze... schrijven willen. En dat is de grootste illusie van allemaal. Want negen van de tien journalisten laten anderen schrijven en zetten zelf alleen de leesteekens er in. Beste kinderen, bezint eer ge begint! voor zuivere versche visch veel meer belang stelling zal toonen dan voor visch, die dagen lang in het ijs heeft opgetast gezeten. Een zuivere, streng doorgevoerde selectie ln beide vischsoorten zou zeer zeker de belanS doen overslaan naar de kustvisscherij -visch. Maar het is een eerste poging en we hopen later over het werkplan meer détails te kun nen melden. Binnenland Een jongen om het leven gekomen, twee meisjes zwaar gewond. Op den rijksweg tusschen Bussum en Naar den heeft de Gooische benzinetram gisteren avond omstreeks kwart over acht twee meis jes en een jongen, die uit een weggetje kwa men fietsen, gegrepen. De jongen werd doof de tram geschept, die eerst na zeventig meter tot staan werd gebracht. De fiets lag voor de bumper; de jongen was over een lengte van twaalf meter ander de tram doorgeschoten en tusschen den baanruimer en den grond be kneld geraakt. Toen hij een half uur later werd bevrijd, was hij overleden. Het is de 18- jarige Leo van Cauveren, uit Hilversum. De meisjes, de 14-jarige C. Kos en de 16-jarige J. Hoek, beiden uit Bussum, waren door de botsing met de tram van hun fietsen geval len. De eerste kreeg een zware hersenschud ding, de tweede een bekkenbreuk. De wagenbestuurder, die zeer overstuur was, zegt, dat hij in de bocht voor het weg getje heeft gefloten, doch vlak voor het weg getje niet. Waarschijnlijk zijn de jongelieden in gesprek geweest, en hebben daardoor niet op waarschuwingsborden en op de tram gelet. JONGETJE OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Gisteravond is op tien minuten afstand van den vuurtoren van Durgerdam het vijfjarige jongetje van den schipper T. de Ruiter uit Giessendam overboord geslagen en verdron ken.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5