BINNENLAND Tegen transpireeren HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 25 JUNI 1936 Overboord gevallen en verdronken. Vader en zoon in zee verdronken. Noodlottige vergissing. Twee wielrijders door een trein gegrepen en op slag gedood. 18 dooden bij spoorwegongeluk in Spanje. Zwaar onweer boven Parijs. Wegens spionnage ter dood veroordeeld. 4 Kinderen verdronken voor de oogen van hun ouders. De staking van de visschers te IJmuiden. De Ansjovis-visscherij. Luchtvaartrampenwet. Woonwagenkampen langs rijkswegen. BUITENLAND De Belgische Kamer met „muziek" geopend. Vrijdagavond houdt Hitier kabinetszitting. Regeeringsverklaring van het kabinet-Van Zeeland. Schending door Duitschland van het concordaat. EEN BUITENKANSJE VOOR DE HUISVROUW! DEZE AANBIEDING GELDT TOT 4 JULI A.S. De conferentie te Montreux De Engelsche vragenlijst en het Duitsche antwoord. Japan verwacht dat „wrijving met Nederlandsche en Britsche belangen zal toeneemen". De opstand in Palestina. De anti-Japansche geest groeit in Kanton. Is Purolpoeder het meest afdoende middel Reukwegnemend en verkoelend Stro'oibus 60ct. Bij Apoth.en Drogisten kind in een waschtobbe gevallen. Dinsdag is de 2-jarige zoon van den land bouwer T. uit Montfort in een gevulde Waschtobbe gevallen en verdronken. Het ongeluk op de O 15 voor don inarincraad. De marineraad heeft gistermiddag een zit ting gehouden in het departement van defen sie, ter onderzoek van het ongeluk, dat op 26 Febr. j.1. een schepeling van de onderzee boot O 15 is overkomen. Bedoelde schepeling, de kwartiermeester Bossers, is toen nameiyk over boord geslagen en verdronken, hetgeen eerst enkele uren later werd bemerkt. De uitspraak van den Marineraad volgt later. Gistermiddag tegen drie uur zyn de 63-jarige A. Maan, wonende te Vlaardingen en zijn elf jarige zoon Jacob te Oostvoorne in zee ver dronken. De zoon was aan het baden en ging daarby te ver in zee. De vader wierp jas en vest uit en ging zyn zoon na. De heer Maan, die een goede zwemmer is, dook naar zyn reeds zinkenden zoon en is niet meer boven gekomen. De lijken zijn nog niet gevonden. Te Roermond diende dezer dagen een in het gezin van den chauffeur Br. vertoevend 4-jarig nichtje het 5 maanden oude zoontje in plaats van mannasiroop eenige druppels lysol toe. De kleine is den volgenden dag in het ziekenhuis aan de gevolgen overleden. DE SCHRIK DER WOUDEN VEROORDEELD. De rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren den 52-jarigen W. R. (bijgenaamd de Schrik der Wouden), wegens diefstal van vee uit een weide veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf. De eisch was vier jaar. Onbewaakte overweg. Gisterenavond om kwart voor zeven is op den onbewaakten overweg aan den Binnen weg onder de gemeente West-IJselmonde een ernstig ongeluk gebeurd, dat twee jonge men- schen het leven heeft gekost. Op dat uur Staken de 17-jarige Tryntje Bunk uit de Overijselsche straat te Rotterdam en haar 20-jarige verloofde J. T. H. Lisman, uit den Oostweg te Barendregt, op de fiets den over weg over zonder acht te slaan op den in groote snelheid naderenden trein de Pull man die om 6,51 uur aan het station D.P. moet aankomen. Het uitzicht ter plaatse is geheel onbelem merd, zoodat het onbegrypelyk is, dat het tweetal den trein niet heeft zien naderen. Beiden werden gegrepen en ongeveer 20 meter door de trein meegesleurd, waarna zij terecht zijn gekomen in een in een langs de spoor baan loopende sloot. De machinist Nyeheert uit Amsterdam, bracht op een afstand van een paar honderd meter den trein tot stil stand. Dr. J. E. Feisser snelde met het trein personeel onverwijld te hulp, maar bij de plek des onheils gekomen, zagen zij, dat hulp niet meer kon baten. Toen zij de slachtoffers uit het water hadden gehaald de jonge man was reeds naar den bodem van de slootweg gezonken kon dr. Feisser slechts bij beiden den dood constateeren. Zij moeten vrijwel op slag gedood zyn. De zwaar verminkte lijken zfln 's avonds nog ter plaatse gekist en vervolgens naar het lijkenhuisje in IJselmonde overgebracht. Buitenland Botsing tusschen twee treinen in een tunnel. Dinsdag heeft een verschrikkelijk spoorweg ongeluk plaats gevonden in een tunnel in de Spaansche provinicie Leon, waarbij tenmin ste 18 menschen om het leven zijn gekomen. De express van Madrid naar Galicië is name lijk bij het binnerjjden van een tunnel tus- Schen de stations Monferrada en San Miguel de Luncas op een goederentrein gelóopen. Een derde klas wagon van den personentrein werd geheel ingedrukt. Men vermoedt, dat de ma chinist het sein, dat op onveilig stond, niet ezien heeft. Er zijn 36 personen ten deele ■aar gewond. Er schijnen ook eenige wa gens in brand geraakt te zijn. De metro onder water. Het onweer, dat Dinsdag boven Parijs is losgebroken, heeft veel schade aangericht. 6roote hoeveelheden water drongen in de metro binnen, zoodat het verkeer over ver schillende afstanden verscheidene uren stilge legd moest worden. Honderden kelders liepen onder. In verscheidene gevallen moest de brandweer te hulp geroepen worden om pas sagiers uit de overstroomde metro te bevrij den. Tal van boomen werden door de kracht van den wind vernield. In vele straten stond het water een meter hoog. Een spoorlijntje in de Bainlieu werd over een afstand van een kilometer overstroomd, zoodat het verkeer stop gezet moest worden. Tijdens het nood weer brak verder een stroomdraad van de tram, zoodat drie menschen door de uitslaan de steekvlammen licht gewond werden. Het Henved-gerechtshof, dat in een Hon- gaarsch-Tsjechische grensplaats zitting heeft gehouden, heeft in een groot spionnageproces tegen zeven personen, die beschuldigd werden van spionnage ten behoeve van een naburig land, waarvan de behandeling langen tijd ge duurd heeft, vonnis gewezen. Van de beklaag den werd twee tot den dood door den strop veroordeeld, twee anderen tot langdurige tuchthuisstraffen en twee minderjarige meis jes tot acht maanden gevangenisstraf. EEN VOORDEELIGE AANBIEDING VOOR DE EQUIPAGE VAN DE „GIRL PAT". De vrouw van kapitein Osborne heeft een telegram van een variété-directeur te Londen ontvangen met verzoek, haar man en zyn drie kameraden te bewegen tot aanneming van een contract van ten minste 3 maanden tegen 200 pond per week om in verschillende Londen- sche en provinciale music halls op te treden. Voor zfln avonturen verdiende kapitein Osborne 4 pond per week Bij Sundsvall, in Noord-Zweden, is een droe vig ongeluk met een veerbout geschied, waar bij vier kinderen, van twee tot acht jaar oud, voor de oogen van hun ouders verdronken zyn. De twee families Wallin en Ellstrand, be staande uit vier volwassenen en acht kinderen, wilden gisteren den dag in het landhuis van een hunner doorbrengen. Om dit te bereiken moesten zij zich over de snelstroomende Ljun- ganrivier laten zetten. Toen de veerboot, die het gezelschap naar de overzijde brengen zou, tot op twintig meter van de aanlegplaats ge naderd was, stiet zij tegen een paal. Door den sterken stroom kantelde de boot onmiddellijk. Alle inzittenden vielen in het water. De heeren Wallin en Ellstrand slaagden er in den oever te bereiken. Met behulp van toesnellende land arbeiders konden zij ook hun echtgenooten en vier der kinderen redden. De ly'kjes der vier andere kinderen werden pas beneden den nabijgelegen waterval Vidfos- sen gevonden. DISCONTOVERLAGING NEDER- LANDSCHE BANK. De Nederlandsche Bank heeft met ingang van heden haar rentetarieven over de geheele linie met een half percent verlaagd. Het wisseldisconto wordt derhalve terug gebracht van 4% tot 4 percent. HET N.V.V. HOUDT EEN GROOT CONGRES. Het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft Maandag, naar in de s.-d. arbeiderspers wordt gemeld, de oeconomische positie van het land en de uitwerking daarvan op de arbeiders klasse behandeld. Het bestuur bleek van oor deel, dat deze kwesties een grondige openbare behandeling vereischen en besloot daarom, in October a.s. een groot oeconomisch en sociaal congres te houden. Oproep van den Centralen Bond van Transportarbeiders. Namens het hoofdbestuur vaii den Centra len Bond van Transportarbeiders deelt men het volgende mede: Het hoofdbestuur heeft tot de leden, be trokken bij het conflict te IJmuiden, een drin genden oproep gericht, zich wederom onder leiding van den bond te stellen. Bereids heeft een belangrijk aantal leden verklaard, zich los te zullen maken van het comité van actie. In verband hiermee zal het bondsbestuur zoo spoedig mogelyk met de leden, die zich weder onder leiding van den bond hebben geplaatst, beraden, welke stap pen kunnen worden gedaan, om het conflict tot een zoo goed mogelijke oplossing te bren gen. Uiteraard zal dit overleg uitsluitend ge schieden met bondsleden. De minister van Landbouw en Visschery heeft bepaald, dat de gesloten tijd voor het visschen met het staand ansjovisnet, de ansjovisfuik, het ansjovissleepnet en den wonderkuil in de Waddenzee in 1936 zal in gaan op 15 Juli inplaats van op 1 Juli. De minister van Landbouw en Visschery heeft bepaald, dat de gesloten tyd voor het visschen met de ansjovisfuik, het ansjovis sleepnet en het staand ansjoviswant in de Zeeuwsche Stroomen in 1936 zal ingaan op 15 Juli in plaats van op 1 Juli. De memorie van antwoord aan de Tweede Kamer. Aan de memorie van antwoord in zake het wetsontwerp tot regeling van het onderzoek van ongelukken met burgeljjke luchtvaartui gen wordt het volgende ontleend: Gaarne is de minister bereid, met zyn ambtgenoot van defensie in overleg te tre den, opdat de raad voor de luchtvaart zijner zijds zooveel mogelyk voordeel kan trekken van de ervaringen, opgedaan by het onder zoek van ongelukken met militaire luchtvaar tuigen. Overigens vergete men niet, dat het doel der miiltaire luchtvaart van geheel ande ren aard is dan dat, hetwelk burgerlijke luchtvaart nastreeft, zoodat derhalve ook de leeringen, welke uit by de militaire lucht vaart voorgekomen ongelukken kunnen wor den getrokken, slechts by uitzondering voor de burgeriyke luchtvaart van belang zullen zijn. De minister acht het by nader inzien raad zaam, lid 1 van art. 2 uit te breiden tot de niet voor het openbare luchtverkeer open gestelde luchtvaartterreinen. Om voor de hand liggende redenen moet echter van uitbreiding tot de uitsluitend voor de militaire luchtvaart aangewezen terreinen worden afgezien. In het gewyzigde artikel 2 is ook den voor onderzoeker de bevoegdheid tot het bezoeken van luchtvaartuigen enz. toegekend en is wy- ders het binnentreden van woningen tegen den wil van den bewoner geregeld. Op het voetspoor der Schepenwet, in welke te dezen het aanhangige wyzigingsontwerp geen verandering beoogt to brengen, is de be- teekening van oproepingen enz. aan de deur waarders toevertrouwd. Een strafrcchteiyk karakter draagt het wetsontwerp niet, eerder beoogt het schepping van luchtrecht. By nota van wyzigingen worden eenige wyzigingen aangebracht, o.a. zal de naam van de wet luiden: Luchtvaartrampenwet Een omzendbrief van de regeering aan do gemeentebesturen. De minister van binnenlandsche zaken deelt in een circulaire aan de gemeentebestu ren mede, dat de minister van waterstaat het volgende onder zyn aandacht heeft gebrach: „De klacht is vernomen, dat het verkeer op rijkswegen hinder ondervindt van de aanwe zigheid van woonwagenkampen in de naby- heid van die wegen. Het vestigen van dergelijke kampen in de onmiddeliyke nabyheid van ryks- en andere hoofdwegen is in beginsel zeer ongewenscht en zal derhalve zoo mogelyk moeten worden tegengegaan. Rechtstreeksche verbinding van de woon wagenkampen met rykswegen zal zoo moge lyk in het verkeersbelang moeten worden tegen gegaan. Indien reeds een verbinding aanwezig is en opheffing daarvan niet mo gelyk zal blijken, zal het althans aanbeveling verdienen, indien onmiddellyk achter den in- en uitgang een opstelplaats wordt vrijgehou den, teneinde het parkeeren of het vormen van een file op den weg tegen te gaan." De Rexisten willen werken. Er zal zelden, behalve dan misschien by den terugkeer van koning Albert en kenigin Elisabeth te Brussel in 1918 en by de troons- bestyging van koning Leopold drie jaren ge leden, zooveel belangstelling betoond zyn door het publiek voor een parlementaire ge beurtenis als Dinsdagmiddag by de opening van de Kamer het geval was. In de vergaderzaal zelf waren de tribunes spoedig boordevol; hier domineerde het vrouwelijk element. Eerst om kwart over twee stroomden de Kamerleden binnen. In de regeeringsbank zaten minister-presi dent Van Zeeland en acht andere leden van de reegering. Het oudste lid van de kamer, de 75-jarige socialistische afgevaardigde Vouloir, opende onmiddellyk de vergadering. Nadat de voorzitter de vergadering voor geopend had verklaard, riep de Vlaamsch- nationalistische afgevaardigde Bakker: „En voor de Vlamingen?" waarop de verklaring door een der secretarissen in het Neder- landsch werd vertaald. Toen de rexistische afgevaardigde voor Antwerpen, dr. Hertoghe in gebrekkig Neder lands de eedsformule uitsprak, werd door vele afgevaardigden van de andere partyen spottend gelachen. De rexistische afgevaardigde voor Bruspel, Ollivier, vervolgens aan de beurt kom&id, werd geïnterrumpeerd door luid geroep van: „Ontslag, ontslag!" Wat een zinspeling was op het feit, dat hy zeer waarschynlyk ontslag zal nemen om den leider van Rex, Leon De- grelle, mogelyk te maken in de Kamer zitting te nemen. Weer ontstond hilariteit, toen de anti- Vlaamsgezinde liberale afgevaardigd voor Oudenaerde, Amelot, tegen zyn gewoonte in den eed in het Nederlandsch aflegde. In het Dultsch. De Rex-afgevaardigde voor Verviers en Eupen Malmedy, mr. Wintgens, deed het ver volgens in de Duitsche taal. Het was onge twijfeld de eerste keer dat dit in het Belgi sche parlement gebeurde. Toen aan deze formaliteiten voldaan was, wilde de voorzitter de verdere behandeling van de agenda tot Woensdag verdagen, maar de socialistische afgevaardigde Wanters stel de by motie van orde de vraag, of de regee ring geen verklaring kon afleggen betreffend de wetsontwerpen welke zij van zins is in te dienen om de sociale rust in het land te her stellen. Minister Vandervelde antwoordde, dat de regeering in het communiqué van den Maan dag gehouden ministerraad vooruit al op deze vraag heeft geantwoord. Het bureau van de kamer is trouwens nog niet samen gesteld, zeide hy, en er kan dus nog niets worden gedaan. De Rexist Ollivier beklom daarop het spreekgestoelte en riep te midden in het door de socialisten ontketende tumult: „Wy zyn hier gekomen om te werken, het zou een schande zijn nu al naar huis te gaan! Het bureau kan best heden worden samenge steld! Deze woorden werden met luid gejouw onthaald. Een voorstel tot verdaging, uit gaande van den socialist Hubin, werd ver worpen door de Rexisten, Vlaamsch-nationa- listen en communisten en socialistische en ka tholieke leden. Er moest nu wel worden overgegaan tot de verkiezing van een bureau. De socialisti sche candidaat voor het presidentschap, de heer Huysmans, burgemeester van Antwer pen, was op reis in het buitenland, en kon dus den eed niet afleggen. Toch werd hy ge kozen met 116 van de 148 geldige stemmen. De Rexisten eischten daarna voor iedere ver kiezing van de vice-voorzitters dat tot appel- nominaal zou worden overgegaan. De katholiek-democratische afgevaardigde Marck werd verkozen tot eerste vlce-voorzit- ter met 103 stemmen, de liberale afgevaar digde Mundeleer tot tweede vlce-voorzltter met 100 stemmen. Naar het „Alg. Hbl." verneemt, zal de Duitsche regeering Vrydagavond a.s. wederom in kabinetszitting bijeen zijn en men neemt in politieke kringen aan, dat daarby ook de buitenlandsch politiek ter sprake zal komen. Het schijnt niet onwaarschijnlyk, dat by deze gelegenheid het zoo lang verwachte Duitsche antwoord op de Engelsche vragenlyst behan deld en wellicht publiek gemaakt zal worden. STAAT VAN BELEG AFGEKONDIGD IN BOLIVIA. In Bolivia is de staat van beleg afge kondigd. Voor de tweede vergadering van de Kamer was Woensdag byna evenveel belangstelling als den dag tevoren. Ditmaal was de nieuw verkozen president, de heer Huysmans, bur gemeester van Antwerpen, aanwezig. Hij werd door den waarnemend voorzitter Vou loir, oudste lid van de Kamer, begroet, legde den traditioneelen eed van trouw aan de grondwet af en beklom het voorzittersge stoelte. Op de korte toespraak van den heer Vouloir antwoordde hy in het Fransch. Alle Kamerleden, ook de Rexisten, stonden op, maar de voorzitter werd dadelyk door het Vlaamsch-nationalistische Kamerlid voor Brussel, Declercq, geïnterumpeerd. „De meer derheid in deze zaal", zeide Declercq, „is Vlaamsch; het betaamt dus, dat eerst Vlaamsch wordt gesproken!" Toen president Huysmans toch in de Fransche taal voortging, verlieten de Vlaamsch-nationalisten de zaal. Van Zeeland aan het woord. De minister-president Van Zeeland legde de regeeringsverklaring af, waaruit het vol gende kan worden aangehaald: Zooals de vorige regeering zal ook de hui dige in al haar daden 3lechts één doel nastre ven, n.1. de verbetering van den levensstan daard der bevolking in het algemeen en van de arbeidersklasse nn het bijzonder. Door tus- schenkomst van de regeering hebben bespre kingen tusschen werkgevers en werknemers plaats gehad en geleid tot het aanvaarden van een minimum loon van 32 francs voor 8 uren arbeid. De regeering heeft besloten dit minimum toe te passen op de arbeiders, die in haar dienst zyn en deze bepaling te doen opnemen in de lastboeken, welke zy oplegt aan de aannemers, welke voor haar rekening werken. Overeenkomsten kwamen in deze omstandigheden tot stand betreffende het instellen van betaalde vacanties op een basis van 6 werkdagen per jaar. Het tweede wetsontwerp, waarvan wy u zonder uitstel goedkeuring zullen vragen, streeft naar toepassing van de gezinsvergoe ding en zal onverwijld worden ingediend. Wat de werkloosheid betreft, de verminde ring van het aantal werkloozen heeft de re geering in staat gesteld een krachtsinspan ning te doen ten einde het lot te verbeteren van hen, die sedert langen tyd werkloos zijn. De voornaamste dezer maatregelen komt neer op een verhooging van den werkloozensteun met 5 pet. en de vaststelling van het aantal wat men hier noemt varentiedagen op 12 per jaar, met inbegrip van de feestdagen. De schoolplicht zal worden uitgebreid tot den leeftyd van 15 jaar. Maatregelen op financieel gebied. Op financieel gebied wil de regeering de saneering van de kapitaalmarkt voltrekken. Zij zal er naar streven de verlaging in de hand te werken van de duurte van het geld. Wy zullen slechts dan ons doel bereikt achten, wanneer het geld op langen of korten termyn by ons even goedkoop zal zyn als bij onze buitenlandsche industrieele concurrenten. Hervorming der politieke instellingen. Onze politieke instelingen moeten dus wor den hervormd, zoodanig dat zij zuilen beant woorden aan de nieuwe taak van socialen en oeconomischen aard die haar wacht De maat regelen, welke wij van zins zyn toe te passen, spruiten voort uit drieërlei gronden: herstel van het evenwicht tusschen de menschen, ver sterking van de stabiliteit van de uitvoerende macht en totstandkoming van een practischen en soepelen band tusschen de politieke orga nen en de oeconomische macht. De Münchensche Times-correspondent meldt: Een groote meerderheid van Roomsch-Ka- tholieke priesters in Beieren verontacht- zaamde verleden Zondag het bevel van de politie, dat een herderlyke brief van de Roomsch-Katholieke bisschoppen van Beieren, welke verleden week rondgezonden was, niet van den kansel mocht worden voorgelezen. Toen de autoriteiten vernamen, welken inhoud de brief had, werd Zaterdag over de radio de politie-order bekend gemaakt, dat de brief niet aan de geloovigen in de kerk mocht wor den voorgelezen. De bisschoppen echter ver klaren dat artikel IV van het concordaat tusschen het Derde Rijk en Rome de „onge hinderde publicatie in den traditioneelen vorm waarborgt van instructies, orders en herderlijke brieven." De katholieke geeste lijkheid kreeg daarom opdracht flen brief op de gewone wijze in den ochtenddienst voor te lezen, en zoo geschiedde het ook in geheel Beieren. De brief hield een scherp protest in tegen het dreigend ontslag van 600 nonnen- onderwijzeressen, die worden beschouwd als „ongeschikt om de jeugd onderricht te geven, wegens haar gebrek aan training in lichame- lyke opvoeding en haar gemis van de nood zakelijke politieke ontwikkeling". De herder- lijke brief wyst erop dat nonnen-onder- wyzeressen al meer dan 300 jaar zeer groote diensten hebben bewezen, dat dit ontslag den staat Beieren een bedrag van 4 millioen mark extra zou kosten. Bovendien genieten de non nen op deze wyze nog minder rechf van ver weer tegen ontslag dan een dienstmeid. Ook dat, zoo zegt de herderlyke brief is een schending van het concordaat. De bisschoppen vreezen dat het plan van de wereldhjke auto riteiten om alle leden van katholieke orden als leerkrachten op de scholen te ontslaan, een nieuw dwangmiddel zal worden voor ouders wat betreft de opvoeding van hun kinderen. Op het oogenblik immers al wordt er op groote schaal pressie op de ouders geoefend om hun kinderen niet naar katholieke, maar naar openbare scholen te zenden. De herder lyke brief noemt het ontslag van de nonnen als onderwijzeressen een „buitengewoon stren gen maatregel." Het schynt dat de autoriteiten van plan zyn in de komende jaren ongeveer 4.000 nonnen te vervangen door seculaire leer krachten. Geen van deze nonnen zal pensioen genieten, en haar terugkeer naar de kloosters zal groote moeilijkheden opleveren. Het ver schil in betaling van een seculaire kracht en een non bedraagt gemiddeld 2.000 mark per jaar. ITALIAANSCH TEGENBEZOEK AAN DUITSCHLAND. Ter beantwoording van het bezoek dat Goe- ring als rijksminister van luchtvaart en staatssecretaris Milch in 1933 aan Italië heb ben gebracht, zal generaal Valle, staatssecre taris van de Italiaansche luchtvaart heden per vliegtuig te Berlyn aankomen. Wilt U hiervan profiteren? Gebruik dan voor al Uw waswerk Rinso, het bekende kwaliteitszeeppoeder van Nederlands fabrikaat. Bij elke 2 pakken Rinso ontvangt U een bus Vim, het ongeëvenaarde reinigingsmiddel, geheel gratisl En Rinso zowel als Vim bevatten bons voor fraaie geschenken. Maar bedenk, dat dit voor deeltje alleen geldt tot 4 Juli. Dus spoedig naar Uw winkelier voor Rinso en gratis Vim. RSA.90 02S2M. Het Turksche ontwerp aanvaard als basis van onderhandeling. In de zitting van Dinsdagochtend der con ferentie inzake de zeeëngten is allereerst kennis genomen van het ontvangen telegram der Italiaansche regeering. De Turksche mi nister van buitenlandsche zaken sprak er zijn voldoening over uit, dat Italië bereid is, voor- loopig aan de conferentie deel te nemen. De Japansche gedelegeerde Sato aanvaard de het Turksche ontwerp als een basis voor onderhandeling. Litwinof verlangde, dat reke ning zou worden gehouden met het bijzondere karakter van de Zwarte Zee en met de be langen van zyn oeverstaten. Rusland dient het recht te krijgen, zyn zeestrijdkrachten van de eene zee naar de andere te dirigeeren. Ook moet vrije doortocht voor oorlogsschepen worden toegestaan voor het geval dit ter uit voering van een Volkenbondsbesluit noodig is. Ook Paul Boncour nam met het noodige voor behoud het Turksche ontwerp als basis voor onderhandelingen aan, evenals de gedelegeer den van Griekenland en Zuid-Slavië. De conferentie besloot daarop tot instelling van een technische en een redactiecommissie. Groote moeilijkheden verwacht. Naar Reuter uit Genève verneemt, zullen de delegaties ter conferentie over de zeeëngten wellicht overeenkomen de studie van de vraag stukken die zy te behandelen heeft, langzaam voort te zetten, zulks om Italië tyd te laten er binnenkort aan te gaan deelenemen. Dinsdag is de conferentie begonnen met de behandeling van het technische deel van zyn programma en met name het eerste punt van de Turksche voorstellen over de vrije door vaart in vredes- zoowel als in oorlogstyd van hospitaalschepen, koopvaarders, jachten en visscherschepen. Al dadeiyk bleek dat de te behandelen vraagstukken zeer ingewikkeld zyn en dat er groote politieke moeilijkheden aan vastzitten. Dat bewees o.a. het bezwaar van Japan tegen den gister door Rusland be pleiten wensch van vrjje doorvaart voor zijn oorlogsvloot uit de Zwarte naar de Middel- landsche Zee. Verder wenscht Japan dat de toekomstige conventie zoo weinig mogelijk juridische en politieke banden met den Volkenbond krjjgt, omdat Japan daar geen lid meer van is. De Berlynsche correspondent van de Neue Zürcher Ztg. meldt, dat op denzelfden dag dat Eden in het Lagerhuis Duitschland een spoe dig antwoord op de Britsche vragenlyst ver zocht, Sir Eric Phips in opdracht zijner re geering in de Wilhelmstrasse op een ant woord vóór 30 Juni (de dag waarop de Vol kenbondsvergadering begint) heeft aange drongen. Het bescheid 't welk minister von Neurath hem heeft gegeven, staat gelyk met weige ring. De minister zei n.1., dat als grondslag van onderhandelingen het Duitsche vredes plan van 31 Maart J.1. voldoende is. Zoo stekelig aldus de correspondent van de Neue Zürcher Ztg. zyn Engelsche wen- schen in het derde ryk nog niet behandeld. Het ligt voor de hand dat de zwakheid waar toe Frankryk op buitenlandsch politiek ge bied onder de regeering van Léon Blum is vervallen, het zelfbewustzyn te Berlyn sterkt en de behoefte aan Engelsche makelaarsdien sten doet afnemen. Beriyn raakt meer en meer overtuigt dat mettertyd de herbezet ting van het Rynland blauw-blauw gelaten zal worden, zonder contra-prestaties van Duitschland. DE NIEUWE CONFERENTIE VAN DE KLEINERE STATEN. Men meent in Volkenbondskringen te we ten, dat de nieuwe conferentie van de minis ters van buitenlandsche zaken der kleinere staten (Denemarken, Finland, Nederland, Noorwegen, Spanje, Zweden en Zwitserland) ter voorzetting van de in Mei gehouden be sprekingen over den internationalen toestand en over eventueele hervormingen van den Vol kenbond, hedenmiddag te Genève zal begin nen. schepen, mijdt marseille! Wegens staking kuiuion bultcn- laiKlsehe schepen de luwen niet ver laten. In de verschilende havens rond Marseille is de staking voor alle Fransche schepen volko men. Aangezien de bemanningen van de sleepbooten aan de stakingsbeweging deel nemen, zyn de schepen op eigen kracht naar hun ligplaatsen gevaren. Na de lossing van de aan bederf onderhevige goederen, hebben de bemanningen de schepen bezet en de offi cieren aan land laten gaan. De besprekingen tuschen de reeders en de zeelieden hebben geen wyziging in den toestand gebracht. De staking van de bemanningen van de sleepbooten heeft in zooverre een extra oa. aangenamen kant, dat ook buitenlandse!* schepen gisteren de haven niet hebben kun. nen verlaten, wat tot moeilykheden aanlei. ding kan geven. Den schepen, die zich op weg naar Marseille bevonden, is aangezegd, dez# haven niet aan te loopen. Over Japans economische expansieplannen is een uitvoerig artikel verschenenen in d» „Osaka Mainichi". Daarin wordt o.a. medegedeeld, dat de ie- geering, op instigatie van de ministeries van Buitenlandsche Zaken, Marine en Overzee» sche Zaken, van plan is een uitgebreide com» missie in het leven te roepen, die regeering»" personen, handelsfirma's en diverse vereent» gingen omvat, met het doel om eens en voor al Japans Zuidzeepolitiek, ten behoeve van een vreedzame economische ontwikkeling, vast ta stellen. Het blad zegt, dat de politiek der Regeerir ten aanzien van de Zuidzee, in hoofdzaak worden gebaseerd op de volgende punten: Het aanboren en ontwikkelen van brandstof- en andere hulpbronnen, die van vitaal belang zijn voor de nationale defensie. Het verkrijgen van katoen-, hout- en ander» industrieele bronnen. Het uitzenden van kolonisten en emigranten, Het zoeken naar verdere afzetmogelykheden voor Japansche handelsgoederen. De ontwikkeling van visschery- en ander» maritieme mogelijkheden. „De Regeering beseft en houdt reke ning met het feit, dat wryving met de Nederlandsche en Britsche belangen in het Zuiden zal toenemen, wanneer Japans Zuidzee-politiek begint te functionneeren. Officials overwegen de mogelyke stap pen, welke moeten worden ondernomen, om aan de situatie tegemoet te komen. Men verwacht, dat de commissie op mate» rieele wyze zal bydragen tot een oplossing van de hangende vraagstukken, zooals de Davao-grondkwestie in de Filippynen en d» gespannen handelsrelaties met Australië en Ned.-Indië. Het Dinsdag uitgegeven communiqué ver» meldt, dat Dinsdagmorgen vroeg een militair» spoorwegpatrouille van Jeruzalem naar Jaffa by het dorp Malha is tegengehouden, doordat de weg was opengebroken en zy beschoten werd. Het escorte beantwoordde het vuur en doodde één Arabier. Later werd zy tusschen Deir Esheich en Artuf opnieuw van beide zü* den van den spoorweg aangevallen. Het vuuf werd wederom beantwoord en naar m8j meende, werden vyf of zes Arabieren gedood of gewond. Twee Engelsche soldaten van het escorte werden gewond. Traangasbommen geworpen? Volgens een bericht in een Arabisch blad zou een vliegtuig een traangas bom hebben geworpen op een groote menigte dorpelingen die in een plaatsje by Jenin een betoogin» hielden. De menigte stoof uiteen. Nachteiy overvallen hebben nog steeds plaats. Door h opblazen van een brug langs den grooten we» JeruzalemJericho is het verkeer met Doode Zee verbroken. De door de Joden geleden schade word raamd op 180 millioen pond. Generaal Tsjang Tsjai-tong, de leidei Kanton, veroorzaakte gisterenmorgen meene verbazing, toen hy op een verga e van den Politieken Raad voor Zuid China de functie aanvaardde van opper hebber van het eerste leger van de Japansche Nationale Reddingsmach legde een eed af om: le. te streven na!l w ding van het vaderland door weers bieden tegen Japan, 2e. de commun s te roeien, en 3e. het dictatoriale systee ver te werpen. helofw Het is duidelijk, dat deze t!crde ,t ver- tegen Nanking is gericht, maar z(j woi zacht door een verklaring, dat 'Isjang tong den strijd tegen Japan zal voeren Aan leiding van de centrale regeering king", terwyl hy tevens een verzoe gchaiK ten tot den Chineeschen premier, m neinen. Tsjiang Kai-sjek, om het initiatie Deze stap van generaal Tsjang .flg da® wordt hier beschouwd als een aanw ij gngntf' de onderhandelingen met Nanking ®c een stige wending hebben genomen en zorg' crisis dreigt. Tevens biykt echter u' aj_ton£» vuldig overwogen taal van Tsjang' ond®' dat hij tot zijn daad is ovc,"( zicii in 0011 pressie van Kwangsi, maar dat hy dilemna bevindt,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6