Julianadorp. Callarusoog Van Ewijcksluis Anna Paulowna. Wieringen Texel HELDRRSCHE COURANT VAN DINSDAG 30 JUNI 1936 6 Ook voor de Amstelmeervisschers een nieuwe toeslagregeling in wording. Opheffing Crisiscomité. Gemeenteraad. PRACTISCHE LES OVER BIJENTEELT. Zaterdagmiddag j.l hield de afdeeling Den Helder van de Vereeniging tot Bevorderng der Bijenteelt ln Nederland, een practische les. De les werd gehouden op den Bijenstand van den heer P. de Beurs, in beheer by den heer S. van Scheyen, en gegeven door den heer R. ter Brugge van Heiloo, en werd door een 14-tal Imkers met aandacht gevolgd. Behandeld werd in hoofdzaak het „Zwermverhinderen". Dit is uit den aard der zaak een dankbaar en vooraanstaand onderdeel der bijenhouder^ (sport). Van de gelegenheid om vragen te stellen werd door eenige imkers gebruik gemaakt en deze werden zooals gewooniyk, door ge noemden heer, uitvoerig beantwoord. Een en ander was een goed geslaagde middag en een woord van dank aan den leeraar de heer Ter Brugge voor zijn leerzame causerie en aan den heer S. van Scheyen voor het disponibel stellen van den stand, is hier zeker op zyn plaats. OPENING „KOOIBOSCH". In vervolg op het bericht in ons blad van Donderdag j.l. kunnen we nu mededeelen, dat de openstelling van het „Kooibosch" in deze gemeente reeds Zondag a.s. zal plaats hebben. Dank zy de welwillende medewerking van de eigenaresse, de N.V. Mij. „Het Zwanenwater", is het nu mogelijk geworden in het 23 ha groote bosch eenige uren verpoozing te zoe ken. Ook zal het voor de badgasten een wel kome attractie zijn, wanneer de weersgesteld heid niet gunstig is om op het strand te zijn. De Wandelkaarten worden in 3 soorten uit gegeven, n.1. dagkaarten k 15 cent per per soon; seizoenkaarten k f 0.60 per persoon en seizoen-kinderkaarten k 0.30 per persoon. Zij zulen worden afgegeven door den heer M. Schmidt, kapper alhier. Vanwege de V.V.V. zullen in den loop van de komende week in het bosch banken ge plaatst worden en eenige afvalbakken. We zullen hopen, dat het publiek de openstelling waard zal zyn en dit zal toonen door in alle opzichten de voorschriften na te leven en zijn medewerking tot uitvoering daarvan zal ver- leenen. GUNNING ONDERHOUDSWERK GEMEENTE-EIGENDOMMEN. Het onderhoudswerk aan de gemeente eigendommen is voor 1936 gegund aan: T. Borst, timmerwerk en aan J. R. A. de Wilde, schilderwerk. SUBSIDIE WERKVERSCHAFFING. Door Zijne Excellentie den Minister van Sociale Zaken is een overheidssubsidie van 100 toegezegd voor het in werkverschaf fing doen verharden van een gedeelte van den weg langs den Helmdyk te Groote Keeten, welk werk door het Hoogheemraadschap N.-H. Noorderkwartier wordt uitgevoerd. OPENING FILIAAL „DE TIJDGEEST". Zaterdagavond j.l. vond onder groote be langstelling de opening plaats van het nieuwe filiaal der Coöperatieve Verbruiksvereeniging „De Tydgeest". Mede door de medewerking van het Fan farecorps „Callantsoog", hetwelk een concert gaf, werd het geheel een bUjde gebeurtenis voor de in grooten getale aanwezige coöpe ratie-leden. Reeds dadelijk na de opening meldden de eerste klanten zich aan. De éta lages waren smaakvol opgesteld. De winkel zelf is zeer ruim en geriefeiyk ingericht. Ver melden we nog, dat ook de bloemen niet ont braken, o.m. aangeboden door de plaatseiyke leden en De Handelskamer te Rotterdam. Wij wenschen de nieuwe zaak veel succes. Onder de Amstelmeervisschers bestond reeds geruimen tijd ernstige ontevredenheid over de op hen toegepaste steunregeling, daa\ zy de meening waren toegedaan, dat deze by de toch al aan scherpe kritiek onderworpen steunregeling voor de IJsselmeervlsschers nog zeer ongunstig afstak. Toen er dus in het begin van dit jaar sprake van was, dat deze laatste regeling in een toeslagregeling zou worden omgezet, is er door den heer K. Keuris, voorzitter der vereen. „Vischersbelangen" te Van Ewyck- sluis, by den Directeur van den Ryksdienst al spoedig op aangedrongen, dat ook voor de Amstelmeervischers voortaan een regeling in denzelfden geest zou gelden. De Directeur van den Rijksdienst, de heer Houben, bleek hoertoe wel bereid, doch meende zich voorloo- pig eerst tot de grootere groepen te moeten bepalen. Waneer de regeling voor de groep der IJsselmeervisschers en die voor de groep der visschers, die langs den afsluidyk zoowel in het IJsselmeer als op de Waddenzee haar be drijf uitoefent, gereed zouden zyn, zou ook voor de kleinere groepen, als die voor het Zwarte Water, het Amstelmeer, de vischven- ters, enz., getracht worden eene voor hen passende regeling te ontwerpen. Teneinde nu een goeden grondslag te tref fen voor eene regeling voor de Amstelmeer visschers, ontving de heer Keuris voor ruim een week terug een uitnoodiging om hierover op het kantoor van den Rijksdienst een be spreking te komen voeren. Bedoeld onderhoud nu heeft op Zaterdag 27 Juni plaats gehad. Het was in een Zondagmorgen in het lokaal van den heer Chr. Hoogmoed met de belang hebbenden gehouden bijeenkomst, dat de heer Keuris den loop van het 'bedoelde onderhoud en het tenslotte verkregen resultaat uiteen zette. Het daarby door den Directeur van den Rijksdienst oorspronkelijk naar voren ge brachte voorstel kwam hierop neer, dat in- plaats van de bestaande steunregeling een Toeslagregeling zou worden toegepast, op den zelfden grondslag als die der IJsselmeer visschers. Echter zouden de percentages, van dezen toeslag aan de Amstelmeervisschers te verstrekken, met die der tot de IJsselmeer- regeling toegetredenen verschillen. Voorge steld werd nu, het uit te keeren percentage gedurende 39 weken per jaar te bepalen op 35 voor de overige 13 weken op 70 van de basis van dezen toeslag. Omgerekend kwam flit dus neer op 22s/i week volledigen toeslag per jaar. Deze volledige toeslag bedraagt 12.per week 1.voor ieder kind be neden 14 jaar. Spreker had tegen de hier ontworpen regeling echter ernstig bezwaar gemaakt, daar deze z.i. tegenover die der IJsselmeervisschers zeer ongunstig afstak. Bij die regeling wordt n.1. aan de A-groep (volwaardige visschers) een toeslag ver strekt,, die omgerekend over een vol jaar 35 weken volledigen toeslag geeft, terwijl aan de B-groep onvolwaardigen of zij, die persoonlijk wel volwaardig zyn, doch om eenigerlei geldige reden, als: het hebben van een voor de tegenwoordige visschery minder geschikt vaartuig of het ontbreken van ka pitaal, om zich voor eene andere wijze van uitoefening der visschery in te richten of om welke andere reden dan ook, hun bedrijf niet meer volwaardig kunnen maken), even eens omgerekend, 38 volle weken toeslag wordt verleend. Waar de Amstelmeervis schers, waarvoor de thans in bespreking zyn- de regeling zou gelden, allen tot de volwaar- waardigen mogen worden gerekend, meende spr. op eene regeling te moeten aansturen, die zoo dicht mogelijk die der volwaardige IJsselmeervisschers zou benaderen, d.w.z. dat deze dus zoo nabij mogelijk tot 35 volle week-toeslagen diende te worden gebracht. Daar spr. echter al spoedig merkte, dat dit aantal volle toeslag-weken niet zou kunnen worden bereikt, had hij zelf een tusschen- voorstel ingediend, om gedurende 32 weken den toeslag op 50 en gedurende 20 weken op 80 van den grondslag te bepalen. Dit zou dan omgerekend 32 weken vollen toe slag hebben beteekend. Ofschoon spr. aan dit tusschenvoorstel geruimen tijd had vastge houden, kon dit geen genade vinden, waar om spr. tenslotte had toegestemd, een in middels door den heer Houben nieuw gedaan voorstel, waarop de toeslag voor 26 weken op 35 en eveneens voor 26 weken op 70 (wat by omrekening op 27.3 week vollen toeslag neerkomt) zou worden bepaald, met de belanghebbenden te bespreken. Spr. wees er hierbij op, dat ieder individueel vrij stond in zyn keuze, of hij hierop al dan niet wenschte in te gaan. Nadat deze nieuwe regeling geruimen tyd aan gedachtenwisseling onderworpen was ge weest en van ieder der aanwezigen was be rekend, in hoeverre hierin, vergeleken by de thans bestaande regeling, voor hen persoon- Ujk voordeel zou schuilen, bleek dat het mi nimum-verschil op 82.90, het maximum- verschil op 107.60 per persoon per jaar mocht worden gesteld. Voor zoover aanwezig werd hierop door alle hierby betrokkenen be sloten, de thans voorgestelde regeling te aan vaarden en hiervan zoo spoedig mogelijk, door invulling van een formulier voor deze toeslagregeling, aan den Directeur van den Ryksdienst kennis te geven. De heer Keuris deelde hierna nog mee, dat door den heer Houben de wensch was geuit, eens met de visschers op het Amstelmeer kennis te maken. Spr. had daartoe gaarne zijne medewerking beloofd en hoopte, die ook van de visschers te mogen verwachten. Deze werd gaarne toegezegd, mits men van te voren van het tijdstip hiervan op de hoogte zou worden gesteld, opdat daarmee met de uitoefening der visschery voldoende rekening zou kunnen worden gehouden. Stichting Fonds voor byzondere nooden. Zaterdagavond kwam het Plaatselijk Crisis comité, bestaande uit leden en oud-leden van den Raad, onder leiding van Burgemeester Lovink, voor het laatst byeen. Het Nationaal Comité is opgeheven en dus moest ook het plaatselijk comité geliquideerd worden, de pen ningmeester gedéchargeerd en een bestemming gegeven aan het kleine financieele overschot. Voorzitter deelde een en ander mede over de werking van het comité in Anna Paulowna, waaraan we het volgende ontleenen: Het plaatselijk crisis-comité werd opge richt op 8 Januari 1931 en was destijds samengesteld uit de leden de heeren G. v. d. Berg, J. Dekker, K. Keuris, W. Komen, D. Koorn, G. Kuiken, D. Lubbert, J. Raven, C. Rezelman, D. Smit, D. Stammes, terwyl de burgemeester als voorzitter en de heer Keijzer als secretaris fungeerden. De medewerking der ingezetenen liet in hoofdzaak niets te wenschen over. In 4 jaar tijds werd ongeveer 4500 gulden gecollec teerd, terwyl ten bate van de kas een lotery werd gehouden, waarvan het batig saldo 538.50 bedroeg, zoodat al met al ruim 5000 werd ontvangen. Van het gecollec teerde werd 10 afgestaan aan het Natio naal Crisis-comité te 's-Gravenhage. Dat dzee 5000 was het mogelyk den ergsten nood te lenigen. In een brief van den Minister van Binnen- landsche Zaken wordt opgemerkt, dat wel de gevolgen van de crisis nog voortduren, maar na zooveel jaren toch niet meer van acuten nood gesproken kan worden. Daarom is dan ook het Nationaal Comité, dat ten doel had steun te verleenen aan hen, die by het ont staan van de crisis in groote moeilijkheden geraakten, opgeheven. Men zal zich over alle linies hebben in te stellen op een verlaagd niveau en steunverleening zal weer vrijwel alleen moeten geschieden door de van ouds her bestaande organen, die dat steeds deden. Steun in natura wordt dus voortaan over gelaten aan de gewone armenzorg. Voor den middenstand is een borg. tellingsfonds be stemd, na het verleenen van credietsteun. Al leen voor enkele „nieuwe armen", heel vaak „stille" armen, door bijzonedre omstandighe den in nood gekomen, zou men het werk van het crisiscomité voort willen laten duren, in dien zin, dat men hun geen steun in natura of een geregelde steunverleenen zou willen geven, doch door een gift ineens, door mo- reelen steun, saneering van hun bedrijf, enz. helpt, als de bestaande instellingen dat niet kunnen. Daarvoor is het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden gesticht en kwam Za terdagavond ter sprake ook hier een Comité van samenwerking voor bijzondere nooden te vormen. De heer Keyzer zegde toe het secr.- penningmeesterschap op zich te nemen, de heer Rezelman (lid van het Burgerlijk Arm bestuur) en de heer Lubbert (voor de Evan gelisatie) werden bereid gevonden deel uit te maken van het nieuwe comité en voorzitter zal daar verder voor uitnoodigen Ds. Vorst man, Ds. Jansen, Pastoor van der Een en Pastoor Verhoeff. De taak van dit comité, die we boven reeds gedecltelyk omschreven, is een band te vor men tusschen de particuliere en kerkelyke in stellingen van liefdadigheid. Als het plaatse- lyk comité oor het Nationaal Fonds is er kend, kan daar zoo noodig een beroep op worden gedaan. De vergadering besloot het overschot van het plaatselyk crisiscomité te storten in de kas van het Comité van samenwerking voor bijzondere nooden. Nadat tot opheffing van het Crisiscomité was besloten, dankte de voorzitter naast de leden daarvan ook de heeren Doets, Wui3 en Baken voor hun werk zaamheden en in het byzonder de tegenwoor dige wethouders, de heeren Keuris en Op 't Veld, den oud-wethouder Lubbert en den secretaris, den heer Keijzer. Deze vier heeren ontvingen voor hun geheel belangloos werk van het Nationaal Crisiscomité een mooie herinneringsmedaille, die de voorzitter hun met een felicitatie voor deze onderscheiding, overreikte. Nadat allen de keurig uitgevoer de medailles, die de beeltenis van Prinses Juliana en den naam van dengeen, die de medaille ontving, dragen, hadden bewonderd, sloot de voorzitter de vergadering. V Geslaagd. W. Egmond slaagde voor het eindexamen van de Hoog. Handelsschool te Den Helder. FANCY-FAIR „HARMONIE." Zaterdagavond om half acht maakte Har monie o.l.v. haar directeur, den heer Kreijger, een muzikalen rondgang door het dorp. Dit was voor de burgerij het teeken dat de reeds lang tevoren aangekondigde fancy-fair van deze vereeniging was ingezet. Met het noodige gevolg belandde de muziek tenslotte tegen 8 uur weer by Concordia, bin nen welks muren nogmaals een vroolijk marschje, werd gespeeld. Daarna was het de Voorzitter van Harmonie, de heer C. J. Bos- ker, die het openingswoord sprak. Na de aanwezigen te hebben verwelkomd, bracht spr. dank aan de dames en heeren van het comité van voorbereiding, de dames van den cursus enaan hen, die zich op de huisvlijt hadden toegelegd. Allen hebben het goed en geheel belangloos gedaan. Ook Harmonie, is de ver. zeer erkenteiyk. Spr. hoopt dan ook dat de vruchten van hun arbeid zullen kunnen worden geplukt. Vervolgens richt spreker zich tot het Wie- ringer publiek. Spr. verklaart de bazar hierna voor ge opend en wenscht de ver. en het comité goed succes toe. Bijzondere aandacht is besteed aan de aan kleeding van de zaal. Met eenvoudige hulp middelen is Concordia in een feestelijke ge zellige speelzaal omgetooverd. Op alle moge lijke manieren kan men er zijn goklust bot vieren. Daar zijn: de vroolijke keuken, bussen- werptent, balerotafel, sjoelbakken, spijker tent, hakstal, waarzegster, oliebollenkraam, rad van avontuur, hoeplatent, touwtrektent, popraden, discustent enz. Flinke ruimte is gelaten voor de dansliefhebbers. Op het podium vinden we een keurige theeschenkery en ook de prijzen voor de verloting zyn daar opgestald. Deze prijzen zijn in hoofdzaak ge schonken door de burgery. Er zyn prachtige luxe en huishoudelijke voorwerpen by. Hoofd prijs is een mooie stofzuiger. De mooie prijzen misten hunne uitwerking niet, want reeds on middellijk na de opening werden de tentjes bestormd en het comité had eer van haar werk. Vooral later ln den avond nam de be langstelling toe en de dames en heeren stand houders kwamen toen vaak handen tekort. De Concordia-band hielp mee om de feest vreugde te verhoogen. Thans rest ons nog iets te zeggen van de huisvlyttentoonstelling. Jammer dat hieraan niet voldoende bekendheid was gegeven zoo dat het aantal inzendingen niet byzonder groot was. De afd. Handwerken was dank zy den cursus goed verzorgd. In den loop van den middag werden de in gezonden werken aan de beoordeeling van de jury, bestaande uit de dames M. C. Poel Koorn, N. de HaanRempt en Mw. G. Bosker Jdr. voorgelegd. De volgende pryzen werden toegekend: Spreien; Ie pr. Mw. Stolk-Schmidt; 2e pr. Mw. N. Koorn-Klein; 3e pr. Mw. N. Maars. Handwerken: le pr. Mw. M. Bruul-Poel; 2e pr. Mw. A, C. Brinkman; 3e pr. Mw. Sloot haak. Schilderijen: le pr. G. H. Rasch, De Buren- pomp; 2e pr. F. Kiela, Boschgezicht. Teekenwerk etc.: le pr. J. J. Bruul; 8e pr. Joh. Bleeker; 4e pr. S. Numeyer. Andere voorwerpen: le pr., landhuis, ver vaardigd door de heeren Broer, Kat Mz., Dirk Hollander en Maarten Vroone; 2e pr., schemerlamp, S. Bruul; 3e pr. zweefmolen, Th. Rasch; 3e pr., model trap, C, Asjes Pz. Dagprijzen Zaterdag. Bolero-tafel (4 keer gooien. De volgorde der cyfers deed thans niets terzake. Alleen het totaal der gegooide punten goldt). le pr. R. J. Blaauboer, 31 pnt. schilderij G. Rasch; 2e pr. R. J. Blaauboer, 31 pnt.; 3e pr. F. Koopman, 30 pnt. Sjoelen: le pr. Tj. Numan, 100 pnt. (Max.), schilderij F. Kiela; 2e pr. A. Walters, 89 pnt., kaas; 3e pr. J. Wiersma, 86 punt., flesch wijn. Zondagmiddag om 4 uur werd de bazar weer opengesteld. Tegen 6 uur ging Harmonie weer rond, ditmaal o.l.v. den heer P. Bruul Sz. en wederom met het gewenschte gevolg want spoedig raakte de zaal overvol. In den loop van den avond werd het overweldigend druk zoodat de menschen zich voor de stands ver drongen. De pryswinners waren thans: Bolero-tafel: le pr. mej. A. Wolters, 35 p.; 2e pr. C. Boersen, 33 p.; 3e pr. N. Bruul, 32 p. Sjoelbak: le pr. H. v. Ringen, 88 p.; om 2en en 3en pr. moet nog worden gekampt. De laatste dag. Hoewel de beide voorgaande dagen, en spe ciaal de Zondag reeds het welslagen van de bazar hadden verzekerd, wist men den laat- sten avond toch nog goede zaken te doen. Tegen elf uur werden de laatste resten door het rad gedraaid of wel Amerikaansch ver kocht, op welke wijze alles nog gul van de hand ging. Tenslotte werd onder leiding van den heer Bergsma de verloting gehouden, nog eenmaal daarna draaide het rad van avontuur en hier mede behoorde deze zoo in alle opzichten ge slaagde fancy-fair tot het verleden. Wy twyfelen er niet aan of de financieele resultaten zullen niets te wenschen overlaten. Hulde aan de burgery voor haar spontane medewerking. Na overgooien verwierf de heer Bartelson den 2den dagprys van Zondag op den sjoel- balt. De heer Van Ringen den derden. Dagprijzen Maandag: Sjoelen: le prys J. Hoekstra, 88 put.,een kleedje; 2e prijs TJ. Numan, 86 pnt., wasch- ketel. Bolero: le prys Jn. Luyt, 34 pnt. 2e prys N. Bruul, 31 pnt. Hoofdprijs sjoelen (over drie dagen): Tj. Numan (100 pnt.), sprei. Hoofdprijs Bolero: A. Walters, 35 pnt. (sprei). De hoofdprijs van de verloting, een stof zuiger, viel op lot no. 499. Hippolytushoef. HET BEZOEK VAN DEN EX-KROONPRINS De ex-kroonprins van Duitschland, welke vorige week Vrijdag 't schiereiland bezocht en ook een bezoek aan de hoefsmedery van de fam. Luyt bracht, overhandigde den smid J. Luyt een roode portefeuille met gekroonde W., waarin nog een bankbiljet van f 25.— en een van f 10.—. ONDERHANDSCHE VERKOOP. De heer N. Rotgans Dz., slager te Wester- land alhier, heeft uit de hand de slagerij enz: van den heer W. wybrande te Slootdorp aan gekocht. op Zaterdag 27 Juni 1936. Voorzitter: Mr. A. F. Kamp. Secretaris: de heer C. Jonker. Aanwezig 12 leden. Afwezig met kennis geven van verhindering de heer C. J. de Lugt. Na opening en lezing notulen volgen: Ingekomen stukken. Onwelvoegeiyke kleeding. Een adres van de besturen van de afd. Texel van den R.K. Land- en Tuinbouwbond, de R.K. Middenstandsver, te Texel en van de afdeelingen Den Burg en Oudeschild van den R.K. Volksbond, waarin verzocht wordt maatregelen te nemen tegen de excessen by by het strand- en badleven, voornameiyk be staande hierin, dat personen zich in het open baar vertoonen in een kleeding, welke de toets zelfs eener zeer gematigde critiek op het punt van welvoeglykheid niet kan door staan. De Voorzitter zegt namens B. en W., dat twee jaar geleden meerdere malen geval len, als in het adres bedoeld, zich in de ge meente hebben voorgedaan, welke het Be stuur van de V.V.V. Mooi Texel aanleiding gaven aan pensionhouders biljetten ter op hanging in hun zaken te verstrekken, waarin verzocht werd zich niet anders dan behoorlijk gekleed in de dorpen te vertoonen. Een dezer dagen heeft het Bestuur van de V.V.V. Mooi Texel aan alle pensionhouders een carton ter ophanging verstrekt, waarin men verzocht wordt zich niet in badcostuum of daarmede Overeenkomende kleeding op den openbaren weg te begeven; tevens zyn dergelyke car- tpns opgehangen in de verschillende openbare gehouwen. Daarnaast worden aan vergunningen tot /kampeeren verschillende voorwaarden ver bonden, gericht tegen het aanstoot geven aan anderen, wat gedrag en kleeding betreft. B. en W. willen voorloopig de resultaten van de genomen maatregelen afwachten; bly- ken deze onbevredigend te zyn, dan kan te allen tyde de Raad nog ingrijpen. De heer Dogger vindt het moeilyk een grens te trekken wat al dan niet onder be- hoorlyke kleeding moet worden verstaan. Men heeft spreker wel gewezen op gevallen, die naar sprekers oordeel geenszins onwel- voeglyk genoemd mogen worden. Elders heeft men met strenge verbodsbepalingen wel er varen, dat het vreemdelingenbezoek er door geschaad wordt. Den heer L e b e r is het bekend, dat meer deren aanstoot hebben genomen aan onvol doende kleeding; men moet wel begrijpen, dat het gaat om de geestelijke waarde ook van de eigen ingezetenen. Een goede moraliteit is een der grondpeilers van een volk om niet ten onder te gaan. Tevens is het volgens spreker een financieel belang voor de ge meente; immers men komt naar Texel om rust te zoeken, zoowel voor lichaam als geest. De heer Kager (wethouder) onderschrijft in het algemeen het gesprokene door den heer Leber. In al te groote vryheid schuilt een gevaar voor Texel. De Voorzitter doet een beroep op de medewerking van de leden van den Raad door eventueele excessen te zijner kennis te bren gen. De Raad vereenigt zich zonder stemming met het standpunt van B. en W. Rekening N.V. T.E.M. De verlies- en winstrekening en balans per 31 December 1935 van de N.V. Texelsche Electriciteitsmaatschappy wordt overeenkom stig het voorstel van B. en W. in handen ge steld van een commissie van onderzoek, be staande uit de heeren Parlevliet, Leber, en De Waard. De Voorzitter schorst hierop de vergade ring. Na heropening is aan de orde: Benoeming onderwijzeres. Voor de benoeming van een onderwyzeres aan de o.l.s. te Zuid-Eierland wordt door B. en W. voorgedragen mej. P. J. van den Berg te Haarlem, die met negen stemmen be noemd wordt. Ontslag onderwyzer. Voorlezing volgt van een schrijven van den heer J. Mak, waarin deze eervol ontslag verzoekt als onderwyzer aan de o.l. schooi te De Koog, hetwelk ingewilligd wordt. Opheffing betrekking van vakon derwijs. B. en W. stellen om financieele redenen voor de betrekking van vakonderwyzeres .aan de o.l. school te De Koog met ingang van een door B. en W. te bepalen datum op te heffen, dientengevolge aan mej. J. C. Maas als zoo danig eervol ontslag te verleenen en te bepa len dat aan de school verbonden zullen zyn een hoofd en een onderwijzeres. De heer Parlevliet wil in de eerste plaats manspersonen aan betrekkingen hel pen, waarvoor z.i. een financieel offer van de zyde der gemeente gemotiveerd is. Spr. zal daarom gaarne vernemen of by handhaving van den bestaanden toestand door de ge meente vergoedingen verschuldigd zullen zyn voor de aanwezigheid van vakonderwyzeres- sen aan bizondere scholen. De heeren Leber, Dros en Keyzer zyn van geiyke meening. De Voorzitter licht toe, dat aan een der bizondere scholen een vakonderwijzeres werkzaam is. Spreker gevoelt er niet voor zooals de heer Parlevliet voorstelt het schoolbestuur te vragen op de gemeentelijke vergoeding geen aanspraken te laten gelden. De voordracht van B. en W. wordt zonder hoofdelyke stemming aangenomen, onder aanteekening, dat de heer Parlevliet wenscht gerekend te worden tegengestemd te hebben. Schoolartsendienst. Zonder bespreking wordt besloten tot me dewerking aan de door B. en W. voorgestelde wyziging van de gemeenschappeiyke regeling tusschen de gemeente Den Helder, Texel, Anna Paulowna, Wieringen en Callantsoog nopens een geneeskundig schooltoezicht, waardoor het mogelyk wordt, dat de ge meente zal profiteeren van bezuiniging op de kosten van den schoolartsendienst. Strandiiuur. B. en W. stellen voor met den Staat, voor den tyd van vyf jaar, te rekenen van 1 Juni j.l. af, een nieuwe overeenkomst aan te gaan, met betrekking tot het huren van een ge deelte Noordzeestrand te De Koog voor het plaatsen van stoelen, banken, tenten, bad koetsen en losse houten getimmerten, over eenkomstig het van het Ryk ontvangen ont werp contract, waarin de pachtsom ls ver hoogd van 25,tot 100,— per jaar. In verband hiermede stellen B. en W. tevens voor de te heffen vergoeding voor plaatsing van een houten tent voor eigen ge bruik van 3,— op 3,50 per seizoen. De voordracht wordt zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Woo n wage n verordenin g. De aanwezigheid onlangs van een woon wagen op particulier terrein te De Koog heeft B. en W. aanleiding gegeven den Raad voor te stellen een verordening op woonwa gens vast te stellen, waarin verboden wordt zonder vergunning van B. en W. een woon wagen te doen verblijven op andere plaatsen dan op het Zuidoosteiyk gedeelte van het gemeenteterrein aan den Hallerweg by Den Burg. De voordracht wordt na discussie zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Uitbreidingsplan. De door B. en W. voorgestelde redactie wijziging in de bij het uitbreidingsplan voor De Koog behoorende bebouwingsvoorschrif ten, met gepaard gaande wyziging van de kleurenaanduiding op de by het uitbreidings plan behoorende kaart, wordt zonder bespre king en zonder hoofdely'ke stemming aange nomen. Buitengewone tapvergunning. Naar aanleiding van een daartoe strekkend verzoek van de N.V. Strandhotel „Prinses Juliana" geven B. en W. in overweging aan den Minister van Sociale Zaken voor te stel len, hen te machtigen ten behoeve van het badhotel een buitengewone tapvergunning te verleenen, waarvan enkel gebruik mag wor den gemaakt jaariyks van 1 April tot 16 Sep tember. De Voorzitter wyst er op, dat de Raad zich op het wettelyk standpunt behoort te plaatsen, wat medebrengt beteugeling van openbare dronkenschap en voorkoming van clandestienen verkoop van sterken drank. By de behandeling van het wetsartikel is als voorbeeld genoemd het Kurhaus te Scheve- ningen; de bepaling heeft o.a. toepassing ge vonden voor het badhotel te Bergen. Kroeg bezoek komt niet voor; mocht het karakter der Inrichting zich wyzigen, dan is intrekking der vergunning door den Minister mogelyk. De voordracht wordt zonder hoofdelyke stemming aangenomen. Rechten inlichtingen uit het be volkingsregister. De door B. en W. ter uitvoering van de met 1 Juli in werking tredende nieuwe voor schriften met betrekking tot de bevolkings boekhouding aangeboden ontwerp-verordenin- gen op de heffing en invordering van ver goeding voor inlichtingen uit het bevolkings register worden zonder hoofdelyke stemming ongewijzigd vastgesteld. De Raad vereenigt zich zonder hoofdelijke stemming met de voordracht van B. en W.: le. dat de politiebeambten Goënga en Looyen te rekenen van 15 Juni af bezoldigd zullen worden als veldwachters; 2e. dat worden opgeheven de betrekkingen van dienaren van politie te Oudeschild, Oos terend en De Coxdorp en die van nachtwacht te Den Burg; 3e. dat worden ingesteld 4 betrekkingen van „beambte in algemeenen dienst" met standplaatsen te Oudeschild, Oosterend, De Cocksdorp en Den Hoorn. Tot deze laatstbedoelde functies worden achtereenvolgens met 12 stemmen benoemd: de heer K. Hoogerheide, standplaats Oude schild; de heer A. Brans Jz., standplaats Oosterend; de heer G. van der Kooy, stand plaats De Cocksdorp. Begrootingswyziging. Het door B. en W. aangeboden besluit tot wyziging der gemeentebegrooting voor 1935 wordt vastgesteld op een totaal aan inkom sten en uitgaven wat betreft den gewonenen dienst van 14.950.,46 en wat den kapitaal- dienst betreft van 60.554,98. Rondvraag. Gasaanvallen. De heer Parlevliet zou gaarne van gemeentewege het initiatief zien genomen voor het houden van een lezing door een des kundige, waarby de bevolking werd ingelicht hoe zy zich het beste kan beschermen tegen eventueele gasaanvallen uit de lucht. De Voorzitter zegt, onder verwyzlng naar een artikel onlangs onder den titel „Architect en Medicus" opgenomen in het Alg. Handelsblad, dat in dit opzicht geen eenstemmigheid bestaat. In welke gevaren- klasse Texel gerangschikt zal worden, is nog niet bekend. Spreker heeft voorloopig den indruk gekregen, dat door de aanwezigheid van het vliegkamp voor Texel geen grooter gevaar te duchten is dan elders op het plat teland. Na opmerkingen van de heeren Henkes en Bruin volgt sluiting. DE TEXELSCHE KERMIS, Maandagmiddag klokke twaalf had groote belangstelling, de inluiding pi^ts de Texelsche kermis. Voor het Raadhuis b vond zich een groote menigte die getu wilde zyn van den aftocht der talrijke mu'? kanten, die zich direct na het luiden der b i bij het Raadhuis, naar alle dorpen 0p <rt eiland begaven om daar de bevolking wat te vroolijken". Direct na twaalf uur was het te Den Burg reeds een oorverdoovend lawaaL toen allen tegelijk hun orgels lieten spelen Op de kermis zijn nog verschillende ver. makelykheden ln aanbouw, o.a. is de zweef molen nog niet gereed en is de Helleketel noi niet gearriveerd. In de „Oranjeboom" was gisteravond ook reeds gelegenheid voor den dans. De Bioscoop van den heer De Jong gaf gig. teravond de film „De ondeugende Marietta" of de „Verdwenen Prinses". Heden (Dinsdag)1 avond wordt gegeven de Greta Garbo's b»J kroonde film „Anna Karenina". Morgenmid dag wordt een kindervoorstelling gegeven Een groote kermis zal het ook dit jaar niet zijn, vooral wordt het wegblijven van de groote schouwburgtent door velen betreurd. MARKTOVERZICHT. De lammerenaanvoer vermindert thans ge* leidelyk, er werden heden ruim 900 stuks aan gevoerd, die, doordat de kermis op het markt plein staat, een plaatsje kregen op de z.g. „Hollebel". De handel was, hoewel iets vlug ger dan vorige week, nu ook nog stug. Het verloop der markten is ook dit jaar weer ge heel geweest, zooals we dit in de laatste jaren gewoon waren; steeds loopen de pryzen terugf men kocht nu voor 7 al een heel goed lam.' de hoogste prijs was 7.50. De schapen doen flinke pryzen, de duurst» 16 tot 17. Koeien werd een tweetal verhandeld, die getaxeerd werden op 145 tot 170. Twee vette kalveren brachten 25 en 45 op. Nuchtere kalveren gemiddeld 8 per stuk. Varkens op de boerdery doen 17 tot 17U cent per pond. Biggen op de markt 10 pe| stuk, schrammen ongeveer 16 gulden. Aan de Eierenvelling was geen noemen», waardig prijsverschil by vorige week te coi* stateeren. RAADSOVERZICHT. Veel belangrijke punten kwamen in de raadszitting van Zaterdag j.l. niet in behan deling. By de ingekomen stukken trok wel het meest de aandacht het adres van de drie Kath. Vereen. „Hanze", „L.T.B." en „Volksbond", be treffende voorkomende excessen in de kleeding by de beoefening van Bad- en Watersport. B. en W. adviseerden om hierbij geen wijzi gingen in de Politieverordening aan te brengen en de regeling aan 't Dag. Bestuur der Ge meente over te laten, de Politie zou nog een» een extra opdracht krygen hiefop byz. toe te zien. De Burgem. wees hierby op de Verbete ring die sinds 1934 nadat de Tex. Ver. v. Vfc Verkeer zich hiermee zyn gaan bemoeien, i» ingetreden. In 1935 heeft de Politie slecht» éénmaal ernstig moeten optreden. Thans we der heeft iedere pensionhouder een bilje» thuis ontvangen waarop de medewerking van iederen zomergast wordt verzocht om Texel niet in discrediet te brengen by de badplaats bezoekers. De heer Dogger was van meening dat men met krachtige maatregelen in dez® 't strandleven op Texel in gevaar zou brengen Voor de benoeming van een onderwijze re» moesten we voor ruim een half uur de raads zaal verlaten, wat in dien tyd besproken i% weten we niet, doch dat de Gemeenteraden i® dezen tyd by de benoeming van onderwijzend personeel niets meer hebben is te brengen, kwam even aan het licht, er was n.1. niet een» een behoorlyke voordracht. Mej. P. v. d. Berg uit Haarlem werd door den Burgem. voorge dragen en met 9 van de 12 stemmen benoemd, de blanco stemmers hadden in dit geval onze sympathie. Even lekte naar buiten uit dat bfl deze benoeming enkele wachtgeldsters dié blykbaar weinig zin hadden in deze afgelegen standplaats, by 't geven van proefles eed eigenaardigen rol hebben gespeeld. Aan den heer Mak, die circa 40 jaar by he* onderwijs in onze Gemeente is werkzaam, geweest werd eervol ontslag als onderwyze* te de Koog verleend. Ook mej. Maas die al» onderwyzeres in de Nuttige Handwerken al daar werkzaam is, krygt in verband met het uittreden van den heer Mak ontslag als ondeis. wyzeres in dit vak. Men wil een onderwijzere» aan de School te De Koog benoemen. De heef Parlevliet wilde weder een maimelyke leer kracht omdat men dan een gezinshoofd werK geeft althans wanneer er geen al te vei strekkende financieele consequenties hierby waren, doch geloofde niet dat er een huisvadef zou komen als eventueel een onderwyzer werd benoemd. Het prae-advies werd daarna zonder stem ming aanvaard. Een regeling betreffende een standplaat» voor woonwagens kwam tot stand; de heel de Waard wilde hierby wat meer zeggingse schap voor den Raad. De Voorz. wees hen# op het ondoeniyke van zyn verzoek omd&l men toch niet voor iedere woonwagen die op Texel komt en die twyfelachtig door zomer gasten of door speciale woonwagen-bewoner» wordt bevolkt, een raadsvergadering kan bel- gen. Tot nog toe bleef Texel gelukkig voor ee® durk woonwagenbezoek gespaard, doch de regeling heeft men echter in het leven moeten roepen omdat op particulier terrein te De Koog onlangs een woonwagen is geplaatst. Dat Texel wel de bizondere aandacht van de woon wagenbevolking van ons land heeft, bleelf Zaterdag maar al te duidelyk uit een inval van niet minder dan zestig personen die hief. langs de deuren wilden venten en die toen z® geen ventvergunningen kregen de Pollti» volop werk gaven. De extra tapvergunning zal, voor zoove» 't van den Raad afhangt aan 't Badhotel wow den verleend. De fractie van de Chr. Hisfc was aanvankelijk tegen, doch lag zich na dé uiteenzetting van den Voorzitter by 't prae» advies neer. By de rondvraag gaf de heer Parlevliet eenigen vrees te kennen over een komende® oorlog, hy verzocht den Burgem. om voor lichting van de bevolking by een gasaanval, door 't laten houden van lezingen etc. Dé Burgemeester deelde mede, dat men over d9 inwerking van 't gas nog geen vaste meening heeft, zooals onlangs bij een lezing was geble ken en waarover spr. een verslag in 't Han# delsblad had gelezen. Of Texel nu door zy® vliegkamp op dit gebied grooter in gevaaf was dan andere gemeenten werd door autori teiten op dit gebied waar spr. hierover een onderhoud had gehad in twyfel getrokken wegens den grooten afstand tusschen vlieg kamp en bebouwde kom. De heer Doggef voegde den heer Parlevliet toe dat als hy bang voor oorlog was hy lid van de S.D.A.P. moest worden, omdat deze party al tyd krachtig tegen den oorlog heeft gestreden. Deze op merking verwekte een kort incident, ,j

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10