HET NOODWEER VAN GISTEREN Laatste berichten 5e koop Visscherij GEMENGD NIEUWS BUITENLAND Visscherijberichten 3 tongetje tusschen buffers bekneld. Heel gezin door den bliksem getroffen. Jongeman door den bliksem gedood. Groote schade aan de te velde staande gewassen. Kerk in vlammen te Strijp Autobus tegen een boom gereden. Een steelzieke familie Een auto door een trein gegrepen Ongerustheid over den Poolreiziger Wilkins? Wonderbaarlijke redding van een mijnwerker. Kapitein der „Girl Pat*' krijgt kleine boete. Vijf dooden bij een auto-ongeluk. Auto door trein gegrepen. Zes dooden. Oude granaat kost vijf menschen het leven Motie in het Lagerhuis over de rede van Duff Cooper. Zal de negus in de Volkenbondsvergadering spreken De voorbereidende besprekingen te Genève Overeenstemming tusschen de Fransche en de Engelsche delegaties Oost>lndië Opruiing. Panter in Semarang. Kindermishandeling. Inlandsche prauw omgeslagen. De heer Biersteker bedankt als lid van den Gemeenteraad 5 KIPPEN (aan den leg) MOOI ALKMAAR- MIDDENSTANDSWONING K A N O. Heden in voorraad 20 POSTDUIVEN In het orgaan van den Ne£L Bond van Kleinhandelaren in visch „De Ned. Vischhan- del" is er één klacht over de behandeling van de kleinhandelaren aan den afslag te IJmut- den. Deze menschen, die geen f 200 kunnen storten, zien zich een plaats toegewezen bo ven op de pilaren, waardoor het niet mogelijk is te overzien hetgeen er aan visch te koop is; en bovendien kunnen de menschen er niet rustig staan, omdat er steeds een heen en weer gaan is van karren... Ze zijn dus ge dwongen opdracht aan anderen, die wel 200 hebben gestort, te geven om visch in te slaan. Eigenlijk is er één schreeuw in hun orgaan om hierin verbetering te krijgen. Het bestuur van den Bond heeft bij de autoriteiten geen enkele verbetering kunnen verkrijgen. Zooals bekend streeft de Bond er nu naar om een eigen inkoopcentrale te stichten, die dan voor alle aangesloten kleinhandelaars kan inkoopen. Daardoor maakt men zich on afhankelijk van den groothandel. Het komt ons voor, dat deze Bond, die nog geen twee jaar bestaat, maar steeds in leden tal vooruitgaat, in dit doel de inkoopcen trale zal slagen. Als dit moment zal zijn aangebroken, zul len er heel wat veranderingen in het distri butiebedrijf komen. Immers men krijgt daardoor waarschijnlijk een uniformen prijs van inkoop, hetgeen een uniforme prijs van verkoop tengevolge zal hebben. Een zekere stabiliteit wordt daardoor mede bereikt, hetgeen ook de visschers en de con sumenten ten goed kan komen. Het is niet denkbaar, dat de kleinhandel ln de distributie kan worden uitgeschakeld, want zij bereiken de groote massa dag aan dag. Een goed functionneerende kleinhandel zal zeker er toe bijdragen, dat het vlschverbruik zal toenemen. Tenslotte zal dit den visscher ten goede komen. Er is een groot wisselwerkend belang tua- schen visscher en kleinhandel. Dit mag men zich in belanghebbende kringen wel goed voor oogen stellen. Het mag betreurd worden, dat er zoo'n scherpe tegenstelling schijnt te bestaan, tus- schen groot- en kleinhandel en dat men niet tot overbrugging daarvan schijnt te kunnen komen, maar daarvan mag niet bovendien de visscher de dupe worden. Wanneer zal de tijd zijn aangebroken, dat een solide schakel zal zijn gelegd tusschen Visscher (reeder), groot- en kleinhandel en winkeliers Hun belangen zijn niet tegenstrijdig, maar loopen parallel! Er bestaat een vereeniging te IJmuiden pas opgericht die zich dit doel voor oogen stelt; de Visscherij Kern Organisatie te Am sterdam streeft ditzelfde na. Maar wanneer zal het tot een daad komen? In de Telegraaf zijn een paar artikelen ver schenen, waarin iemand uit Maassluis be spreekt hoe de toestanden in de visscherij vroeger waren en hoe ze nu zijn, terwijl wordt aangegeven hoe de teruggang in den visch- stand in de Noordzee is ontstaan. Ook uit deze stukken wordt aangetoond, dat de mechanische vischmethode hiervan de schuld draagt, want dat met deze methode er veel jonge visch wordt vernietigd, terwijl de Zeebodem verontrustend wordt omgeploegd. Ook in deze artikelen wordt aangedrongen, dat men internationaal tot een regeling komt. Men herinnert zich, dat ook wij meermalen in dien geest schreven. Het zal bezwaarlijk gaan om de mechanische kracht uit te schake len, maar dan blijft de eenige oplossing, dat men komt tot afzetting van bepaalde gebie den in de Noordzee, die voor bevissching verboden terrein zyn. Daarmee is het handelsvraagstuk wel niet opgelost, maar de volkeren zullen ook wel eenmaal tot het besef komen, dat men te veel op elkaar is aangewezen, zoodat soepeler handelsbepalingen dienen te worden inge voerd. Er zou nog overal vischgebruik genoeg zijn, wanneer er aan de verschillende bemoeilijkin gen op handelsgebied een einde was gekomen. Maar als dat zoover is; moet er ook voldoen de visch zijn te vangen en daarom moet men reeds nu beginnen om den vischstand op te voeren, en dit verkrijgt men slechts op de wijze als door ons hierboven aangegeven. De aalprijzen in net IJselmeer hebben wél een verlaging ondergaan, waardoor de besom mingen natuurlijk sterk worden beïnvloed. De vangsten zelf waren nog afwisselend, pi aar er zijn dagen, dat van overvloedige vangst kan worden gesproken. Sommige vaar tuigen brachten het tot 500 pond per dag. De aalvangsten zelf waren volgens het verslag van den rijksdienst der Zuiderzeesteun- wet na de afsluiting der Zuiderzee veel hooger dan daarvoor. Gehoopt wordt dan ook dat deze visscherij ln den loop der jaren nog meer zal toenemen, waartoe men pogingen aanwendt om de glas aaltjes een gemakkelijke toegang tot dit Watergebied te verleenen, door de uitwatering- Sluizen. Aan de Rijnhaven N.Z. was men gisteren ochtend omstreeks tien uur bezig met het Samenstellen van een bananentrein. Een ge deelte van ongeveer 100 meter lengte stond vastgezet op een der remwagens, terwijl een locomotief van het rangeerterrein Feijenoord het tweede gedeelte opduwde. De beide gedeel ten kwamen toen tegen elkaar en de schok plantte zich harmonica'sgewijze door de stil staande wagens voort. Daar de wagons in een bocht stonden, rustten slechts de buffers van den eenen kant tegen elkaar, terwijl de andere buffers onderling een behoorlijke ruimte had- den. Nog voor de rangeerende beambte de koppeling tusschen de beide treingedeelten kon vastmaken, hoorde hij een schreeuw aan het einde van de rij wagons en toen men ter plaatse een onderzoek instelde, bemerkte men, dat tusschen twee buffers, die op elkaar wa len gestooten, een knaapje beklenid zat. Het kind was op slag gedood. Men heeft hier te doen met een van die knaapjes, die uitgerust met zakjes en derge lijke ingrediënten, daar ter plaatse bananen trachten te verzamelen en daarvoor, als het hoodig is, desnoods de school verzuimen. Aan gezien het vriendje van het gedoode knaapje ha het ongeval zich uit de voeten heeft ge maakt, en op het lijkje geen andere herken- ijingsteekenen gevonden zijn, heeft de politie de identiteit van het ventje nog niet kunnen Vaststellen. Verscheidene menschen door den bliksem getroffen en gedood. Ken groot aantal hofsteden in het Oostelijk deel des lands afgebrand. Onweer van zeldzame hevigheid. Drie mannen door den bliksem gedood. Boven de gemeente Nijeveen bij Meppei heeft gistermiddag een hevig onweer gewoed, waarvan drie menschen het slachtoffer zijn geworden. Met een met twee paarden bespannen wagen was de landbouwer R. Karaten, vergezeld van zijn broer en twee knechts, op weg naar het hooiland, toen de bui kwam opzetten. De mannen zijn toen ijlings teruggekeerd, maar werden vijftig meter van de boerderij van Karsten door het noodweer overvallen en door den bliksem getroffen. R. Karsten werd be wusteloos geslagen en kwam later weer bij, zonder noemenswaardig letsel te hebben be komen. Zijn 39-jarige broer J. Karsten uit Ruinerwold echter werd gedood, evenals zijn knecht, de uit Weerwille afkomstige 17-jarige J. Kragt en de 26-jarige landarbeider Geert Schoten uit Zwinderen. De twee paarden voor den wagen en een paard in het land werden eveneens gedood. Ook een vrouw doodeljjk getroffen. Gistermiddag omstreeks vijf uur is te Weer- dlnge (gem. Emmen), de 56-jarige echtge- noote van den arbeider Gerrit Paalman tijdens een onweersbui door den bliksem getroffen en op slag gedood. Zij stond met haar man en zoon voor de woning naar het overtrekken van de bui te kijken. De beide mannen bleven ongedeerd. In Friesland. Ook boven een groot deel van Friesland heeft een zwaar onweer plaats gehad, gepaard gaande met hevige slagregens. Te Stobbegat werd een in aanbouw zijnde boerderij, te Heerenveen een woning getroffen. Er werd geen brand veroorzaakt. Wel was er eenige materieele schade. Te Nieuwebrug is tijdens het noodweer een zeilboot met twee studenten, tengevolge van een rukwind omgeslagen. Een van de studen ten, die in het zeil verward raakte, verkeerde in een hachelijke positie, doch te hulp ge schoten personen wisten hem te redden. In den Achterhoek. Tijdens 't onweer, dat boven Doetinchem heeft gewoed, is de bliksem in de aan het gymnasium grenzende woning van den heer van Tatenhoven geslagen. De schoorsteen kwam in de keuken terecht, wat tot veel ver nieling aanleiding gaf. De bliksem nam verder zijn weg door het scheikunde-lokaal van het gymnasium en vernielde daar eenig glaswerk en een ruit. Brand is niet veroorzaakt. De bliksem in de bovenleiding van den electrischen spoorweg geslagen. Om tien minuten over vijf is de bliksem ge slagen in de stroomleiding van den electri schen trein tusschen Den Haag en Rijswijk. Dit had tengevolge, dat de stroomvoorziening op het spoor in de richting Rotterdam werd gestoord en het verkeer tusschen het viaduct bij de Vaillantlaan in Den Haag en de olie- fabriek te Delft over enkel spoor moest wor den geleid. Nog tal van andiere branden. Te Beekbergen (gem. Apeldoorn) is tijdens het onweer de bliksem ingeslagen in de boer derij van den landbouwer E. J. Brink, aan den Traandijk 71. Het woonhuis brandde ge heel uit. Verder ging een voorraad van 10.000 pond hooi verloren. Vrijwel de geheele in boedel kon worden gered. Tusschen Oosterwierum en Matgum werd de boerderij van den heer J. Leynaar door den bliksem getroffen. Het geheele pand werd een prooi der vlammen. Tusschen Parrega en Tjerkwerd trof de bliksem de boerderij van den heer G. Jansen. Ook is de woning van den heer P. van den Akker te Noord-Bergum door den bliksem getroffen en tot den grond toe afgebrand. Gisteravond omstreeks half 8 is de bliksem geslagen in het rieten dak van de villa van den heer G. C. F. Schoch aan de Hoefloolaan, hoek Hooipaadje, aldaar. Het vuur greep zeer snel om zich heen. De brandweer, die spoedig was gealarmeerd en ter plaatse verscheen, heeft onmiddellijk met vier slangen, aange sloten op de waterleiding, het blusschings- werk ter hand genomen. Er werd slechts weinig gered. Boerderij te Winschoten afgebrand. Gisteravond omstreeks 6 uur sloeg de blik sem in de kapitale boerderij van den heer R. N. Dethmers, met het gevolg, dat een felle brand ontstond. Het gebouw werd vrijwel ge heel in asch gelegd. Slechts het voorhuis bleef behouden. Gistermiddag omstreeks half vier ontlastte zich bij Balkbrug een zwaar onweer, dat ge paard ging met hevige regen en hagel. Bij den landbouwer P. Dolfsma, aan den Zuiderweg, sloeg de bliksem in de boerderij, die in een minimum van tijd in lichte laaie stond. Dolfsma, die met zijn dochter alleen thuis was, kon zich ternauwernood voor de zeer snel om zich heen grijpende vlammen redden. Behuizing, inboedel en een voorraad van dertigduizend pond hooi werden een prooi der vlammen, die na een half uur haar vernielend werk hadden verricht. Gisterenmiddag was het gezin van der Broek, te Abcoude, bestaande uit vader en 8 zoons, in het hooiland werkzaam, toen een hevig onweer lostbarstte. Alle vier werden door den bliksem getroffen. Vader van der B. was nog in staat om de brandende hooiwagen van het brandende hooi te ontlasten, doch werd spoedig daarna even als zijn drie zoons, resp. 28,26 en 24 jaar oud, bewusteloos. Geneeskundige hulp was spoe dig ter plaatse. Een der zoons was echter reeds overleden, bij de anderen is men nog bezig te trachten de levensgeesten weer op te wekken. De vader is reeds weer tot bewustzijn teruggekeerd. Het onweer, dat gistermiddag boven West- Friesland heeft gewoed, heeft groote schade aangericht aan de te velde staande gewassen. In de buurt van Obdam is de zoon van den heer Munster door den bliksem getroffen en gedood. Zijn vader werd zeer ernstig gewond. Bij den heer Dekker in de Berkmeer sloeg de bliksem in. De boerderij is afgebrand. Door een windhoos, die gepaard ging met hagelbuien, waarvan de steenen zoo groot als knikkers waren, werd het dak van de boerderij van den heer Schipper vernield. Draden van het electrisch net braken en vielen op straat. Spoedig intredende storing voorkwam verdere ongelukken. Hoe groot de schade aan het gewas zal zijn, valt nog niet bij benadering op te geven. Kerk-meubilair tijdig gered. Gistermorgen omstreeks elf uur brak brand uit in het orgel in de St. Trudekerk te Strijp, gemeente Eindhoven. De brand greep snel om zich heen en zette in zeer korten tijd den ge- heelen toren in lichter laaie. Te goed halftwaalf viel de toren met ge weldig geraas naar beneden. Men slaagde er in de relequieën, vaten en vaandels, welke in de sacristie zijn opgeborgen, alsmede veel van het meubilair, tijdig in veiligheid te brengen. Intusschen woedde de brand fel voort. De Eindhovensche brandweer, alsmede die van de N.V. Philips Fabrieken zijn met vol ledig materiaal uitgerukt om het blusschings- werk te verrichten. Even over half twaalf als gezegd, stortte het spitse torentje, dat op het kruispunt van de twee beuken stond, met donderend ge raas in. Een gedeelte viel op straat, waarbij de brandweercommandant en eenige brandweer lieden ternauwernood aan den verpletterings- dood ontsnapten. Op het uur, dat de fabrieken uitgaan (twaalf uur) was men den brand zoover meester, dat geen uitbreiding meer te duch ten was. Het geheele dak van de kerk, be nevens drie der vijf torentjes, zijn afgebrand en ingestort. Het gewelf heeft zich evenwel niet begeven. Het achterste gedeelte van de kerk is één ruïne. Dadelijk na het ontdekken van den brand was de geheele parochie van Strijp in de weer om het kerk-meubilair te redden. Dit alles benevens misgewaden, de heilige vaten en de schilderijen van den Kruisweg, kon tijdig naar buiten worden gebracht. De kerkbanken waren in de hitte echter totaal verkoold. Verzekering dekt de schade, die zeer groot is. 12 gewonden. Zondagavond omstreeks elf uur heeft op den Boschdijk ter hoogte van de grens tusschen de gemeenten Eindhoven en Best een autobus ongeluk plaats gehad dat in zijn gevolgen min der ernstig was dan dat van Zondag 21 Juni bij Arnhem, doch overigens overeenkomst daarmede vertoont. Een autobus van den heer Jac. Verhagen uit Gilze-Rijen, bestuurd door den heer G. Piere, kwam van de richting Deurne en reed in de richting Best. De inzittenden keerden terug van een priesterfeest te Deurne. Op de grens van de gemeente Eindhoven liepen eenige personen, die min of meer onder dpn invloed van sterken drank verkeerden, op den rijweg. Toen de bus naderde, week een der personen naar het midden. Een aanrijding was onver mijdelijk. De voetganger, E. Sukkel, uit Eind hoven, liep daarbij een beenbreuk op. De chauffeur verloor de macht over het stuur en de auto reed met een vaart van 40 ét 50 km tegen een boom, waardoor de bus grootendeels werd vernield. Van de veertien inzittenden liepen twaalf verwondingen op. De chauffeur bleef onge deerd. Van de acht gewonden, die in het binnen gasthuis zijn overgebracht, konden er denzelf den avond vijf worden ontslagen. Drie dames, allen licht gewond, bleven ter observatie opge nomen. Erger zijn de vier gewonden er aan toe, die naar het St. Josephs ziekenhuis zijn overge bracht. Het zijn de heeren de Bruin, die een schedelbasisfractuur en een beenbreuk had; Wee, die eveneens ernstige verwondingen heeft, Dusseldorp, wiens toestand redelijk wel is en tenslotte Sukkel. Alle inzittenden van de autobus waren af komstig van Gilze-Rijen. Moeder en dochter veroordeeld. Drie vrouwen uit Grootebroek stonden gis teren terecht voor de rechtbank. Een moeder met haar twee dochters waren op 19 Mei naar de hoofdstad gekomen om boodschappen te doen. Van dit boodschappen doen bleken zij een minder juiste opvatting te hebben. In een groot kleedingmagazijn op het Damrak werd het drietal op heeterdaad betrapt bjj den dief stal van een japon. Uit de tasschen van de Noordhollandsche dames kwam bij nader on derzoek nog een lading gestolen goed. Het bleek niet de eerste keer te zijn, dat ver dachten zich aan winkeldiefstallen schuldig maakten. Ook te Hoorn en Alkmaar hadden zij hun slag geslagen. Het gezin staat zeer ongunstig bekend. De man, die thans zijn vrouw en kinderen in den steek heeft gelaten, stuurde zijn kinderen op zeer jeugdigen leef tijd naar de kermissen in de buurt om te stelen. De moeder is er ook later herhaalde lijk op uitgegaan. De rechtbank veroordeelde de moeder tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis. De eene dochter tot ne gen maanden, waarvan 6 maanden voorwaar delijk en met aftrek van preventief en de an dere tot negen maanden voorwaardelijk. Bij Antwerpen is Zaterdagochtend op een overweg een auto door een trein gegrepen. De chauffeur en 2 passagiers werden gedood, 4 passagiers gewond. Buitenland Reuter seint heden uit New York: Er bestaat ongerustheid over het lot van Sir Hubert Wilkins, den bekenden Engelschen Poolonderzoeker, die tien dagen geleden met de „Wyatt Earp" naar Noorwegen is vertrok ken. De vrouw van den onderzoeker heeft mede gedeeld, dat zij de laatste acht dagen geen bericht van haar man heeft ontvangen. Het bleek niet mogelijk met het schip in verbin ding te komen. Een mijnwerker is na 178 uur in een mijn schacht te Herne te hebben doorgebracht, gisteren naar boven gebracht. Hij werd ge durende dezen t(jd gevoed door middel van een buis, welke door het gesteente was geboord. Hierdoor werd hem brood, kaas, worst, groente, melk, wjjn enz. gegeven. Zelfs werden hem geregeld kranten verstrekt. Het reddingswerk ging ondertusschen langzaam maar zeker voorwaarts en gisteren is men er in geslaagd den gevangene te bevrijden. Wegens verzet. De kapitein van de „Girl Pat", den Brit- schen treiler, die zulk een fantastischen tocht heeft gemaakt en tenslotte bjj Georgetown in beslag werd genomen, is wegens verzet tegen de politie tot een boete van een pond tien shilling veroordeeld. Zjjn broer is voor twee gevallen veroordeeld tot twee pond 1 shilling en 8 pence, terwijl de gewezen Cana- deesche agent, die als een soort van lijfwacht voor de bemanning diende, werd vrijgespro ken. Te Werschtz, in Zuid-Slavië, is de benzine tank van een autobus ontploft, waardoor vijf personen verbrandden en tien ernstig werden gewond. De bus, welke nauwelijks meer bruikbaar was, viel b(j een bocht door het weigeren van de remmen in een zes meter diepen afgrond naast den weg. Hierbij ontplof te de benzinetank. Vier der inzittenden ver koolden geheel, een vijfde overleed aan de bekomen brandwonden, nadat hij naar het ziekenhuis was gebracht. B(j Waters heeft een trein bij een overweg een auto gegrepen en verbrijzeld. Er zaten zes Italianen in den auto, die allen zijn om gekomen. Te Montevecchio is een granaat uit den wereldoorlog, die door een aantal jongelui was opgegraven, tot ontploffing gekomen. Vijf jongelui werden gedood. Hun lijken wa ren zoo deerlijk verminkt, dat indentificatie niet mogelijk was. Majoor Attlee critiseert. Een motie van Attlee had de strekking de aandacht der regeering te vestigen op het op treden van een minister, die in het buitenland aan den vooravond van de Volkenbondsverga dering een politieke verklaring had afgelegd in strijd met de buitenlandsche politiek, waar voor de regeering zich had uitgesproken en met de verplichtingen, die Engeland uit hoofde van zijn verdragen behoort na te komen. AtUee begon met te zeggen, dat een plei dooi voor een zeer nauwe samenwerking tus schen de beide grootste democratische landen van West-Europa ten zeerste was toe te jui chen. Maar geheel iets anders is het zinsneden te gebruiken, die in de pers worden uitgelegd als een wensch tot innige militaire samenwer king. Sinclair, de leider van de liberale oppositie, zeide, dat veel in hetgeen Duff Cooper te Parijs gezegd had, weerklank vond in Groot- Brittannië, doch er valt hem een verwijt van te maken, dat hij aan Frankrijk vroeg of het nog geen tijd was voor beide partijen om zich te vereenigen tegen een derde natie. Sinclair verkoos dat een politiek, waarvoor zich de eer ste minister had uitgesproken, te weten het scheppen van een accoord tusschen de groote mogendheden met inbegrip van Italië, ten einde een politiek des vredes na te streven. Simon antwoordt. John Simon zeide, dat de uitgeoefende cri- tiek gebaseerd was op foutieve veronderstel lingen. Duff Cooper had zeer warm een Fransch-Engelsche samenwerking voorgestaan, maar een samenwerking ten koste van Duitsch- land had hy nimmer bepleit, evenmin als eenig militair accoord. Weliswaar had hy gesproken over de grenzen van den Rijn, als de grenzen van het Vereenigd Koninkrijk, maar wat dat betreft had hij slechts de woorden van Baldwin zelf herhaald. Het schijnt mij toe, zoo vervolgde Sir John, dat Duff Cooper in ieder opzicht ge lijk heeft gehad door een pleidooi te houden voor goede betrekkingen met Frankrijk. Deze moeten inderdaad onder alle omstandigheden worden gehandhaafd. Ik wil daar nog wel aan toevoegen, dat de deur geenszins gesloten is voor een vreedzaam accoord met Duitschland. Simon eindigde zijn redevoering met de woor den van den eersten minister te citeeren, die deze de vorige week had gesproken: Is thans niet het uur gekomen, voor de drie groote mogendheden, Groot-Britannië, Frankrijk en Duitschland om tot overeenstemming te gera ken tot bevordering van den Europeeschen vrede Tenslotte heeft het Lagerhuis de motie der arbeiderspartij met 284 tegen 136 stemmen ver worpen. De negus heeft een brief tot Avenol ge richt, waarin h(j mededeelt, dat het zijn plan is ook enkele bijeenkomsten der Volken bondsvergadering b(j te wonen. Dit legt men in Volkenbondskringen zoo uit, dat de negus in elk geval onder de gedelegeerden in de vergaderzaal zal willen plaats nemen en dat hij wellicht nu ook zelf het woord zal voeren. De negus wenscht zelf de Abes- sjjnsche delegatie ln de Assemblée te presldeeren. De Abessijnsche legatie te Londen heeft Reuter meegedeeld, dat de negus voornemens is persoonlijk de bijeenkomst van de Volken bondsvergadering bij te wonen, en dit als lei der van de Abessijnsche delegatie. In verband hiermee is tot den secretaris generaal van den Volkenbond een nota gericht. De besprekingen tusschen de Fran- schen en de Engelschen. Blum en Delbos hebben een onderhoud gehad met Avenol, den secretaris-generaal van den Volkenbond. Vervolgens hebben de beide Fran sche staatslieden zich naar het diner begeven, dat Eden aanbood. Omtrent het diner, meldt de bijzondere cor respondent van Havas, dat Blum, Delbos, Eden en Stanhope de problemen van het oogenblik hebben besproken. Dit geschiedde eensgezind en in hartelijke overeenstemming. Geen enkel verschil tusschen de Fransche en de Engelsche opvatting bleek te bestaan bij het gemeen schappelijk zoeken naar een oplossing. Wat meer in het bijzonder den gang van de werkzaamheid in de komende Assemblée aan gaat, is overeenstemming gebleken tusschen de vertegenwoordigers van beide landen, wat betreft de versterking van het gezag van den Volkenbond. Frankrijk zou overigens aan de Assemblée nauwkeurige voorstellen voorleggen die de strekking hebben te komen tot een her vorming van het pact langs interpretatieven weg, en dit gebeurt op de vergadering van den Volkenbond in September. Fransche persstemmen. Havas meldt uit Parijs: Alle bladen merken voldaan op, dat gisteren een nieuwe etappe is bereikt in de Fransch- Engelsche samenwerking. BENESJ TREEDT AF ALS VOORZITTER VAN DE ASSEMBLEE. Van Zeeland voorzitter? Dr. Benesj, de president van Tsjechoslowakije, heeft in verband met de bijeenkomst van de Volkenbondsvergadering een brief aan den secretaris-generaal van den Volkenbond gezon den, waarin hy zijn functie van voorzitter van de Volkenbondsvergadering, welke functie hij formeel nog bekleedde, neerlegt. Verwacht wordt dat Van Zeeland (België) voorzitter zal worden. Oud-marinier van „De Zeven Provinciën" veroordeeld. Djocja. De landraad heeft den oud-marinier van de „De Zeven Provinciën", Soedarsono, wegens opruiing op een vergadering in Fe bruari j.1. tot een jaar en zes maanden ge- gevangensstraf veroordeeld, met aftrek van preventieve hechtenis. Een opwindende jacht. Na een opwindende jacht is Vrijdagmiddag in het centrum van de stad een panter dood geschoten. Het beest had tevoren de hoofd agent Lemaire aangevallen, die ernstig in het gezicht werd gewond, waarna hij een inlan der attaqueerde, die in den hals werd gebeten. Beide verwondingen zijn niet levensgevaarlijk. (Aneta.) Het kindje, dat ondeugend was. Een treurig geval van mishandeling is te Bondowoso door de politie ontdekt. Een ze kere mej. M., oud 44 jaar, van beroep onder wijzeres, had door Pro Juventute twee kin deren ter opvoeding toegewezen gekregen. Reeds meermalen was het den buren opge vallen, dat een der kinderen erbarmelijk gild» en toen dit een dezer dagen weer gebeurde constateerde de politie, dat het vijfjarige meisje met een zweep op den blooten rug en schouder werd geslagen. Ontelbare opgezette striemen, waarin de knoopen van de zweep duidelijk merkbaa» waren, zoomede vele verouderde litteekena, werden waargenomen. Tegenover de buiten- wereld vertelde mej. M. steeds, dat het meisje erg stout was en daarom straf verdiende. Tegen deze opvoedster is proces-verbaat opgemaakt. (Ind. Crt.) 17 menschen verdronken. Koepang (Timor). Tijdens een hevigen storm is een inlandsche prauw, komende van Koe pang en op weg naar Rottl, nabij Hansisi om geslagen. Van de 24 inzittenden zijn er 7 7 gered, van zeven zijn de lijken gevonden, terwijl er nog tien worden vermist. (Aneta.) 27 Juni. Aangebracht door korders: Tongen per kg 0.550.35 Slips 0.150.08 Tarbot 0.48—0.44 Schol I p. kist 4.508.80 Schol II 1.75—1.00 Schar 2.251.10 Pietermannen 9.508.50 Wegens gezondheidsredenen. De heer W. Biersteker, vertegenwoor diger van „Gemeentebelang" in den Hel- derschen Gemeenteraad, heeft in ver band met gezondheidsredenen per 29 Juni zijn functie als zoodanig neergelegd. De opvolger van den heer Biersteker te de heer J. Bregman. Met den heer Biersteker gaat een plaatselijke politieke „rot" heen, iemand, die reeds gedurende een respectabel aan tal jaren een zetel had in het forum aan de Kerkgracht. In Januari 1909 kwam hij voor het eerst in den Raad en wel als vertegen- woordiger van de toenmalige „Vrijzinnl- J ge Partij" en opvolger van den heer C. S. j Jaring. Tot 1920 bleef de heer Bierste- ker deze functie zonder onderbreking vervullen. Bij de verkiezingen in 1922 kreeg de vereeniging „Gemeentebelang" een plaats in den Raad en als eenig vertegenwoordi ger werd gekozen de heer L. Boon, die 5 jaar zitting had en opgevolgd werd door den heer Biersteker in 1927. Als vertegenwoordiger van deze fractie heeft thans de heer Biersteker zijn ont slag genomen. aangebeden Vooruitbetaald: 10 ct. p. regel 1 minimum Niet vooruitbet: 15 ct.p. regel40 en 60 c. Te koop Adres: Oostslootstraat 11. Te koop een Pathéfoon, zoo goed als nieuw, niet 70 platen, voor f 25.— AdresPalmstraat 13. Te koop een zoo goed als nieuw Foto-toestel, Agfa 9X12 Lens 4,5 met statief. Radio toestel m. accu, plaatstr. en gelijkr. Fazantenstraat 28 Te koop 7 8 persoons AUTO, moet weg, tegen elk aannemelijk bod. Adres: Middenstraat 115. Te koop een goede Kinder wagen, een ruime Wieg, een Kinderstoel en een Loophek. Soembastr. 60 (na 5 uur). Wegens vertrek te koop of te huur eene moderne gel. pl.m. 1 min. v. d. Hout, bev. 7 k., badk. etc., voor- en achtertuin. Te bevr. en te bez. Rippingstraat 4, Alkmaar. Te koop Driewielerfiets, met dichten bak, in goede conditie. Te bevr.: Spoorstraat 86. H.H. KAPPERS. Te koop wegens plaatsgebrek KAPPERSINVENTARIS, tegen elk aannemelijk bod. Ruyghweg 33. Tel. 404. 2 pers. Kano te koop, compl., t.e.a.b. Adres: Molenerf 5. Te koop Arlël-motor rij wiel, type „Ponny", kopklepper, ge heel electrisch, met duo. Te bevr.: Garage HARPE, v. Galenstraat, na 5'/s u. n.m. Te koop één 7 persoons Auto, gesep., in prima staat, uiterste prijs f 75. Inl.: Piet Heinstraat 37. Te koop voor billijken prijs flink Burgerwoonhuis, Jan- zenstr. 34. Hypoth. beschikb. Te bevr.: Joubertstr. 43. TE KOOP Een pracht DRESSEERKAR op gummibanden. C. KUIPER. Rijtuigm. Anna Paulowna. Te koop Opel Sedan, prima f 300.—. Essex Sedan f 175.—. Chevrolet Sedan f 125.—, Chevrolet Bestelwagen f 160. J. NELIS, Chevrolet Dealer, Tel. 410. Te koop Bakkerij met heete lucht oven en Consumptietent, z. linnen. Adres: Parallelweg 42. Te koop Chevrolet, 2 deurs, 1931, snelle wagen, nieuwe banden, Michelin, anti slip en nieuwe wielen, zeer zuinig, en een Dodge, is nieuw type '35, Sport Sedan, 6 wielen, 4 deurs. Inl.: Wilhelminastr. 73, Telef. 459f Te koop het solide HUIS, Parallelweg 66, ruime suite, met serre, 3 slaapkamers. Inl.: makel. DIJKSHOORN, Molengracht 35. Te koop goed onderhouden pitrieten Wieg met Sierkleedje f 4.en nieuw blauw Complet f7.50. Adres: Bureau v. d. blad. bruine calfs Herenmolières, 39 tot 42, f 2.25 p, p., leren Samoa's in grijs en bleu, f 1.35 p. p., in wit en beige, f 1.50 p. p„ solide, moderne Damesschoenen, in blauwen beige, alle maten, f 2.25 p.p. bij OOST Koningstr. 31. 4 st. eiken Huiskamerstoelen 6 f 2, mahonie Linnenkast f 5.—, een beste Kinderwagen, laag model, f 4.—. Adres: Kerkgracht 3. Te koop aangeboden Adr.: Westgracbt 3, boven.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 3