F I Met Vacantie? Stadsnieuws Het vereenigingsgebouw van „Onderling Belang" geopend. JAC. DE BOER 5 Herleving van aangename uren uit vroegere tijden. Gemeenteraad. Voorstel tot verhooging van het crediet voor den bouw van het zwembad o.a. aan den Dijkweg. Onze vierde excursie naar de Fordfabrieken en Schiphol Morgen om 8 uur vertrek voor ons kantoor in de Koningstraat. KEIZERSTRAAT 113 TEL. 450 Onweer boven Den Helder TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 30 JUNI 1936 Op' en ondergang van Zon en tijd van hoog- en laag water Zomertijd. Zon op: ond.: Hoogwater Laagwater Juni D 30 4.43 21.23 4.10 16.25 9.50 22.40 Juli W 1 4.44 21.23 5.15 17.35 11.05 23 40 D 2 4.45 21.23 6.15 18.35 12.10 24.35 V 3 4.46 21.23 7.05 19.30 13.15 1.00 Z 4 4.47 21.22 7.45 20.15 1.30 14.10 Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 30 Woensdag 1 Juni Juli 21.53 uur 21.53 uur INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER 2330 Juni 1936. Nieuwe zaken: Pen Helder: N.V. Heldersche Melkcentrale, Molenstraat 93, melkhandel en melkinrichting. Wieringen: G. Bronner, Wieringerwerf, schoenhandel en schoenmakerij. Wijzigingen: Pen Helder: N.V. Algemeene Bewaarplaatsen Reclame Mij., Amsterdam, exploitatie van rijwiel stallingen; fil. gevestigd te Den Helder, Stationsplein. N.V. Unie-Winkel Mij., Schiedam, groot- en kleinhandel in verbruiksartikelen; fil. ge vestigd te Den Helder, Spoorstraat 3. Opheffingen: Pen Helder: Firma „Gebrs. van Pelt", Vosstraat 10, timmerbedrijf. „HELDER'S R.-K. GEMENGD KOOR" OP CONCOURS. Noord-Scharwoude, met zijn landelijke bruggetjes en zijn slooten, met zijn vriendelijke huisjes langs de eene straat die het dorp vormt, dat Noord-Scharwoude was Zondag het tooneel van een ongekende drukte. „St. Caecilia" vierde haar 25-jarig bestaan en recipieerde deswege de aangesloten ver- eenigingen van den R.K. Bond van Zangver- eenigingen in N. en Z. Holland op een con cours. Het begin was een serie toespraken en het einde vanzelf ook. Daartusschendoor werd gezongen. En goed gezongen. En, wat wellicht nog meer zegt, er werd, met uitzondering van een enkel Latijnsch lied, Hollands gezongen. Er waren liederen van Wierts, Koop, Spoel, Tierie, Loots e.a., om nu maar enkelen te noe men. Een van Mendelssohn en een van Abt mochten hier wel tusschen door een plaatsje .Vinden. De ontvangende vereeniging, „St. Caecilia" Van Noord-Scharwoude blonk ver boven alle andere vereenigingen uit. Zij kwam uit den strijd met 251 punt voor het concours |(2 liederen) en met 124 punten voor den eere wedstrijd (1 lied), hetgeen neerkomt op een gemiddeld beoordeelingscijfer van bijna 9. Onze jonge plaatselijke vereeniging, „Hel ders R. K. Gemengd Koor", die nog geen drie jaren bestaat, mag, al zijn de cijfers minder dan die van Noord-Scharwoude, eveneens te Vreden zijn. Voor het verplichte nummer, „Belofte", van 01. Koop, werd een beoordeeling van 110 en punt behaald, terwijl „Den Uil", van Diepen- broeck precies 100 punten opleverde. „Den Uil" was als vrij nummer gekozen; het is een vrij lastig stuk en de jury had dan ook nogal een enkele aanmerking. Dat het koor met precies 1 toon gezakt was, zal hier wel niet vreemd aan zijn geweest. Daar 200 punten (voor 2 nummers) ver- eischt worden voor een len prijs, behaalde het koor gemakkelijk een len prijs. En, wijl dit pas de tweede maal is, dat het koor uitkomt, en mede door het feit, dat deze le prijs behaald werd in de le afdeeling, mag o.i. de jonge ver eeniging zeer tevreden zijn met het behaalde resultaat. Een algeheele teleurstelling, ook voor velen Uit het publiek, was de uitslag van den eere wedstrijd 's avonds, gehouden tusschen de win naars van de le prijzen onderling. Gezongen werd „Exaudi Deus" van Balthazar-Florence. Het koor was ongeveer een halve toon omhoog gegaan, en naar veler meening was het puik vertolkt. De beoordeeling was: 98 punten, of, gemiddeld precies een 7. De beoordeeling van den eerewedstrijd loopt over beide avonden (de volgende is 5 Juli a.s.), en omdat er reeds dezen Zondagavond 4 koren hooger cijfers be haalden dan onze plaatselijke vereeniging, is de kans op een prijs in den eerewedstrijd prak tisch verkeken. Na afloop van den wedstrijd werd een dank woordje gesproken tot de heeren Jos. Vranken te Rijswijk en Ol. Koop te Overveen, welke beide heeren de jury hadden gevormd, en deel de de voorzitter van den Bond onder groote bijval mee, dat alsnog een prijs was beschik baar gesteld door H. M. de Koningin en een door het Bestuur der Provincie Noord-Holland. Met een blijkbaar hartgrondig: „hoe de tijden ook drukken, wij blijven zingen" door den bondsvoorzitter, werd de avond besloten. In da overtuiging dat wij iets behooren te doen om de herleving van aange name uren uit vroegere tijden ook in „DE TOELAST" te bevorderen, hebben wij de „Sweet and Hot Players" aangezocht gedurende de kermis de oude Heldersche geest, dis niet saai is, te overluigen dat nog mooie levensvreugd bestaat en er recht gezellig en beschaafd kan wordangedanst in „DeToelast". LIJST VAN PACHTERS VAN STAND PLAATSEN TIJDENS DE FEESTYVEEK VAN 6 TOT EN MET 12 JULI 1936. Helden der Zeeplein. A. de Brave, gebakkraam; J. F. Vale, Vliegende Hollander, Schi-Schot en Knikker spelen, Vliegbomspelen, Vogelpiek; J. Vader Zn. Vliegbomspelen; Gebr. A. N. Hommer- son, Ride-O, Auto-skooter (Singel); F. Hom- merson, Fietscaroussel; A. W. J. van Dam, Kinderdraaimolen; N. J. van Dam, Lucht- schommel; Joh. Breek, Turksche Schop; Wed. J. Schuurman, Schietsalon; C. Winter, Slag machine; R. Kooistra, Nougatkraam; M. Sip- kema, Gebakkraam; P. Mul, Koekhakten; D. J. van Dam, Zweefmolen; L. Janvier Stoom- caroussel (Singel); M. Beekvelt, Beignet- kraam (Kerkgracht)S. van Drunen, Paling- kraam (Koningsplein). Koningsplein: W. Loggen, Wafelkraam; Mej. M. Winkels, Nougatkraam; J. Koene, Speelgoedkraam; J. J. Goosen, Gebakkraam. Prins Hendriklaan; Mej. Wed. J. Karei, Palingkraam; J. Hart- land, Nougatkraam; D. Boersma, Schiettent; A. H. Beekvelt, Oefeningsspel. Stationsplein. A. A. Goosen, Gebakkraam; A. C. de Jongh, Werptent; J. A. Peterson, Holland-Indië Vlucht; A. Th. Smit, Rensportspel; A. J. van Wezel, Horoscoop-automaat; J. Fierlier, Speel goedstalletje; J. W. Greeff, Miniatuur steen kolenmijn; L. Fuld, Bloedsomloopdemonstratie, D. Schrijnemaekers, SjoelbakspelJ. Wannin gen, Vogelpiek en Knikkerspelen. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij Uw besluit werd aan ons een crediet ver leend van 27.000.voor den bouw van een zwembad met rijwielbergplaats aan den Dijk weg en van een ketelhuisje op den Zeedijk, alhier. Gebleken is echter, dat het toegestane bedrag niet toereikend is, aangezien in totaal een bedrag van 33.469,51 is uit gegeven. De overschrijding ad 6469,51 is voornamelijk een gevolg van niet voor ziene omstandigheden, waarvan wij hier onder enkele voorbeelden willen noemen. Bij den bouw van het zwembad bleek reeds Spoedig, dat het noodig was over te gaan tot het maken van een paalfundeering in ver band met de bodemgesteldheid. Wij hebben den Directeur van Gemeentewerken machti ging verleend dit werk door den aannemer te doen uitvoeren; de kosten daarvan hebben be dragen 1957.50. Bij de oplevering van het bad werd het noodig geoordeeld, dat de zwemmiddelen, waarin het bestek voorzag, werden gewijzigd en aangevuld. Hiertoe is, na overleg met enkele leden van ons college, overgegaan. Met het aankoopen van dit aanvullende mate riaal was een bedrag ad, 454,gemoeid. Voorts wordt ten laste van het Zwembad gebracht een bedrag ad, 950.50 wegens kosten van aansluiting op de waterleiding en het electriciteitsnet. Deze kosten zijn zoo hoog geworden, omdat eerst later bleek, dat het zwembad, met het oog op de capaciteit van den electriciteitskabel in de Dijkstraat, niet via de school voor B.L.O. op dien kabel kon worden aangesloten, doch dat voor de electri- citeitsvoorziening een afzonderlijke kabel in den Dijkweg moest worden gelegd. Ten slotte moet wegens aandeel in de alge meene bedrijfskosten (kosten van toezicht, enz.) een bedrag van 2366.09 ten laste van dit werk worden gebracht. Bij het opmaken van de begrooting der bouwkosten van het zwembad is hiermede geen rekening gehouden. Hierbij teekenen wij aan, dat bedoelde kosten rechtstreeks ten laste van dit werk worden gebracht, overeenkomstig de in 1935 inge voerde wijziging der bedrijfsadministratie. In verband met het bovenstaande en overi gens onder verwijzing naar de stukken ver zoeken wij U het ons toegestane crediet van f 27.000,met een bedrag van 6469,51 te willen verhoogen. ZANG-, REC.- EN OIIKEST-VEREENIGING „HARMONIE". Uitslag der verloting. ■1 e e c e m c s c c m ;5» a 'C c. o ►4 TS Cu o J 'u C, O ►J 'C Pu o _1 k* Pu 3 1 967 11 2940 21 1482 31 2081 41 1682 2 775 12 2463 22 2720 32 689 42 2254 3 2797 13 665 23 1120 33 2178 43 12 4 2870 14 228 24 2683 34 1886 44 1487 5 491 15 1542 25 1890 35 1346 45 106 6 2136 16 2725 26 2337 36 1724 46 1715 7 557 17 2626 27 1502 37 1407 47 1057 8 993 18 542 28 1868 38 2499 48 980 9 564 19 2188 29 1236 39 1106 49 711 10 2671 20 1142 30 592 40 1422 50 1588 De prijzen kunnen afgehaald worden bij W. Buter, van Galenstraat 35. Liefst na 6 uur. AUTOBOTSING. Zondagmiddag heeft op de kruising Anker park-Binnenhaven een botsing tusschen een tweetal personenauto's plaatsgevonden. De beide wagens kwamen respectievelijk vanaf de Binnenhaven (met het doel naar de Zuidstraat over te steken) en de Nieuwstr. Het bleek, dat het ongeluk veroorzaakt werd door laatstgenoemde, welke verplicht was.ge- weest voorrang te verleenen. De schok was vrij hevig en de schade niet gering. Persoon lijke ongevallen kwamen niet voor. KOOPT IN DEN HELDER. Als je eens wat wilt gaan koopen Ben je altijd vaak geneigd Om naar een andere stad te trekken Natuurlijk als je 't beter krijgt Nu is al dat verre reizen Een verkeerd bedacht idee Elkeen eischt toch als een jutter Recht voor Helders wel en wee Tracht u zich eens in te denken Uit wat voor oogpunt ook bezien Op den duur koop je ergens anders Per slotte toch te duur misschien Daarbij wil ik ook wel vertellen En dan overdrijf ik niet Hoe of je zoo'n koopdag doorbrengt En of die je voordeel biedt Laten wij dan maar beginnen De reis die doe je niet per fiets En of je nu per trein of bus gaat Rijd je toch niet mee voor niets S'middags ga je koffie drinken Chocolade, melk per glas Hoofdzaak is toch dat die uitgaaf Eigenlijk niet noodig was Critiek dat zal je altijd hooren Of je hier nu koopt of daar pit den aard der zaak te zeggen liest me alleen: koop hier dus maar Alle winkelzaken hebben en dat is de waar- Net zoo goed als ergens anders heid hoor Telkens 't goede met u voor. M. H. Groote belangstelling in perceel Kanaalweg No. 63. Voltallig college yan B .en W. present. Hartelijke woorden van Ir. Visman. Oe i heer Perdok verricht officieele opening. Voorstel om afwijzend te beschikken op het beroep van W. C. J. Verbeme tegen de weigering van een bouwvergunning. B W schrijven aan den Raad o.m.: Met verwijzing naar ons vroeger voorstel, deelen wij mede, dat Verberne zijn beroep schrift thans mondeling ten overstaan van ons College heeft toegelicht. De door Verberne aangevraagde vergunning tot het verbouwen van het perceel Plantsoen straat 7/9, hebben wij, in overeenstemming met de adviezen van de Commissie van bij stand voor de Publieke Werken en Plantsoe nen en van den Directeur van Gemeentewer ken, geweigerd. De deelnemers aan onze vierde excursie naar Amsterdam worden morgenochtend uiter lijk 5 minuten voor acht in de Koningstraat verwacht, waar de autobussen voor ons kan toor staan. Wij doen weer het verzoek niet in te stappen voordat de leiders de plaatsen hebben aangewezen; men verzuime niet zijn bewijs van deelname mee te nemen. Wij hopen, dat we hetzelfde weer treffen als bij onze vorige excursies en dat de deel nemers hetzelfde zonnige humeur meebrengen als de vorige excursisten, dan hebben we zeker gezamenlijk een prettigen dag. Den deelnemers aan de koffietafel herin neren we er even aan, dat op Schiphol een verplicht fooien-stelsel is. Men rekent 10 op de prijzen. Wie dus met den kellner afre kent, kan daarmede rekening houden. Zij, die dus 82 ct. voor de koffietafel betalen, heb ben aan alle verplichtingen voldaan. Bij gebruik van de goedkoope consumptie bons behoeft men geen fooi te geven, omdat die reeds op den prijs gelegd is. Tot morgenochtend dus, dames en heeren. Zaterdagmiddag te half 5 was een groot aantal belangstellenden aanwezig in het pas voltooide vereenigingsgebouw van de „Vereeniging van Personeel in 's Rijksdienst „Onderling Belang", ter bijwoning der officieele opening. Behalve verscheidene autoriteiten (o.a. het volledige College van B. en W. en de directeur der Werf, Ir. S. Visman), waren daar eveneens vertegenwoordigers van zusterorganisaties van „Onderling Be lang" en als vertegenwoordiger van iede re ploeg personeel der Werf het oud ste lid. i Het gebouw, dat wat exterieur betreft, op den voorbijganger met zijn strak-gehouden lijnen en sobere architectuur een zeer gim- stigen indruk maakt, is ook wat interieur be treft o. i. uitnemend geslaagd en „Onderling Belang" kan zich gelukkig prijzen met dit verstoffelijkte ideaal, dat als het ware zelve een symbool is van de eensgezindheid en wils kracht van deze voor Den Helder zoo ^eer belangrijke organisatie. Want, en dit is door den heer Perdok in zijn officieele openings rede zoo juist gezegd, dit gebouw wil naast een woning voor het bestuur, zijn: „Aller Heim" voor de leden van „Onderling Belang. ;o Hoewel het inwendige nog niet geheel en al gemeubileerd was, werd deze „onvoltallige indruk" nothans goeddeels vergoelijkt door het groote aantal bloemstukken, gezon den door sympathiseerende vereenigingen en particulieren. Daar waren er van Ir. S. Vis man, directeur der Werf, van het Algemeen Militair Tehuis, Spoorstraat, van H.O.R.A;., het Machinekamer-personeel van het Loods wezen en voorts van aannemer C. Bot, diens personeel, den heer J. Swart, den heer Bontes, den heer Van Dam en de meubelinrichting Frits Coltof. Te omstreeks half vijf is het de voorzitter van „Onderling Belang", de heer L. van L o o, welk een kort woord van welkom tot de aanwezigen spreekt. Speciaal noemt hij hierbij het College van B. en W., den direc teur der Rijkswerf, den heer Perdok (voor zitter van de „Centrale") en den heer Ste- ketee, secretaris-penningmeester hiervan. Rede van den heer Perdok. De rede, ter officieele opening van het ge bouw wordt hierna uitgesproken door den voorzitter van de Centrale van Vereenigingen van Personeel in 's Rijksdienst", den heer F. Perdok Hzn. Wij ontleenen hieraan het vol gende: Er zijn dagen, die voor de arbeidersgemeen schappen bijzonder groote beteekenis erlang gen, omdat zij als onvergetelijke in hun ge schiedenissen worden geboekstaafd. Zulk één dag maakt „Onderling Belang", de organi satie, de gemeenschap van Werklieden aan de Rijkswerf, heden mee. Het is mij een voorrecht om in uw midden te vertoeven om onder velerlei belangstelling te openen een „blokhuis" voor de Neutraal georganiseerde werklieden aan de Rijkswerf, het „hart van den arbeid" en de „polsslag voor de welvaart" hier op het eindpunt van Noord-Holland. De geschiedenis van „Onderling Be lang" wijst op een begin met kleine kracht en geringe middelen. De werfwerk- lieden waren immers arm; hun maat schappelijke positie zeer zwak. Zij waren echter doordrongen met een onwankel baar vertrouwen van te zullen slagen in het gestelde doel: „verheffing van hun geestelijken en zedelijken toestand door eensgezinden strijd voor verbetering van de materleele positie". Standvastig werd volgehouden. Onderdruk en zorg, onder bijna onoverkomelijken tegen stand, werd door de kracht van het neutrale beginsel de eenheid gevormd, die de kracht tot onverstoorbaar verder werken bracht, aan den opbouw van de arbeidersgemeenschap „Onderling Belang", maar daarnaast mede- hielp door ontwikkeling, de belangstelling in zijn arbeid de praestatie van den werfwerk- man op te voeren. Zoo gingen hand aan hand de belangen van den werkman en van de „in stelling" „de werf" werken aan de maatschap pelijke verbetering van den Rijkswerkman. Ieder die van verre of nabij, gelijk ik, het werk van „Onderling Belang" heeft mogen en kunnen volgen, zal met blijdschap geden ken, hoeveel in de vergangen jaren is ver richt om de geestelijke en zedelijke verheffing van de werfwerklieden tot steeds hooger peil op te voeren. Eenmaal de zegenrijke gevolgen van den 'arbeid van Onderling Belang ontwarende, heeft de Directie van de Werf Willemsoord, gesteund door Marine-autoriteiten al het mo gelijke gedaan om de organisatie in haar doel te schragen. 4 De Stedelijke Overheid mede aangegrepen door het onverpoosde werken der organisatie ën begrijpende, dat verbetering van de ar beidsvoorwaarden zich deed gevoelen voor de welvaart van de gemeente, stak mede de reddende hand gaarne uit. Zoo groeide uit de arme werklieden van de werf een nijvere burgerstand. Nu Onderling Belang het werk, dat zijn denken en streven geheel in beslag nam en vervulde de maatsc appelijke positie van de werkers op de Rijkswerf in betere banen heeft geleid, bekroont zij dien arbeid door een monument te plaatsen, waaruit die voortgang ën zijn kunnen duidelijk spreekt. De leden willen nu niet meer, dat de lei ders hun huis steeds beschikbaar moeten stel len om hun belangen te behartigen. Het was ln 1934 een wijze gedachte en in 1935 werd een even wijs besluit genomen. En nu staat het gebouw. Vindt Gij niet, dat het een waardig monu ment is voor de neutrale organisatie? Spreekt daaruit niet, wat eenheid vermag? Jaren van energie komen in zijn bouw tot uitdrukking. En is 't niet of die energie naar buiten uit straalt en expansie zoekt Is het niet of er reeds met den bouw rekening is gehouden om het later te kunnen uitbreiden? Waarom zou het geheele werfpersoneel dit huis straks niet als het „Aller Heim" beschouwen, waar de leider met zijn staf bestuurders voor aller welzijn zal waken. De beteekenis van een goeden leider is vooi een vereenigingsgebouw van overwegend be lang zonder dezen kan het beste bestuur met den besten wil bezield en in het bezit van de meest doelmatige lokaliteiten niet het resul taat bereiken, dat met de stichting daarvan wordt beoogd. Hij drukte in overleg met het bestuur den 'stempel op dit gebouw. Als Gij daarin en in de toekomst moogt slagen zal dit het nieuwe gebouw in beteekenis nog ver der doen stijgen. De vakbeweging moet met den tijd mee d.w.z. zij moet haar arbeid aanpassen aan de economische omstandigheden van het oogen- blik. Zij voert een opportunistische politiek. Loopt haar tijdklok te veel voor dan blijft haar arbeid beperkt tot het scheppen van plannen. Idealen moeten haar dragen, maar wil zij uitbouwen buiten het „tijdsbestek" dan brengt zij niets tot stand. Een organisatie is slechts nuttig als haar handelen past bij het oogenblik en op het juiste moment plaats vindt. Hiertoe is een „tijdklok" noodig. En in dit nieuwe gebouw, geacht bestuur hebt Gij dus ook een tijdmeter noodig, een tijdmeter, die volgens het Bestuur van de Centrale gelijk de groote klok van Uwe en Onze Centrale onverstoord doorloopt want de tijd kent geen wijziging in haar snel heid of haar traagheid hoe Gij het ook wilt noemen. Hij roept ons onverbiddelijk op elk gestelden termijn tot den arbeid. Spr. biedt daarna een electrische klok aan, en vervolgt: Ik open thans uw gebouw. Laat dit huis voor U mannen van de Rijkswerf een huis van broederschap zijn en blijven, een zegen wezen voor Uwe gezinnen, een dependance van de Rijkswerf, waar de vermoeide werfarbeider rust en verkwik king kan vinden. Werkt daarin tot zegen van Uwe leden, van de rijkswerf en Uwe gemeente en maakt het tot een onver woestbaar monument. Mannen van Onderling Belang Uw huis is geopend. Burgemeester Ritmeester. Na deze rede, waarna een spontaan applaus opklaterde, is het burgemeester Ritmeester, die eenige woorden spreekt. Deze heeft vele jaren geleden eens in Den Haag den bekenden Vlaamschen auteur Felix Timmermans te gast gehad; Timmermans vond Den Haag een mooie stad maar... zij zei hem weinig; hij wist niets van haar geschie denis, niets van haar verleden. Ongeveer als Timmermans toen, aldus bur gemeester Ritmeester, voel ik mij thans. Van Uw geschiedenis weet ik weinig en eerst kor telings werd mij verteld, wat de bestemming was van het in aanbouw zijnde gebouw aan den Kanaalweg. Doch laat het voldoende zijn te mogen zeg gen, dat het mij buitengewoon veel genoegen doet hier hedenmiddag aanwezig te mogen zijn. Genoegen, omdat ik U namens het be stuur van de gemeente Den Helder onze beste gelukwenschen mag aanbieden. Wjj verheu gen ons in de totstandkoming van dit ge bouw. Spr. besluit zijn vriendelijke woorden met de hoop uit te spreken, dat „Onderling Be lang" ook in de toekomst tot zegen en voor deel moge zijn van haar leden Ir. Visman. Na de woorden van den burgemeester is het de directeur der Werf, Ir. S. Visman, die het woord verkrijgt. Spr. betuigt zijn adhaesie aan de woor den, door den heer Perdok gesproken; „dit oogenblik ls een mijlpaal in de ge schiedenis van O. B." Inderdaad is hier sprake van een mijlpaal en het is spr. een behoefte hier enkele woorden te mo gen spreken, waarbij hij dan allereerst zijn welgemeende felicitaties aanbiedt voor de eigenaars van dit nieuwe gebouw. Hierna wijst de heer Visman er op, dat Onderling Belang in feite van algemeen belang is: want zij dient zoowel de belan gen van haar leden als die van het be drijf. Er wordt dan op gewezen op de waarde der voorlichting die O. B. geeft aan 't be drijf als het gaat om het treffen van nieuwe maatregelen, een voorlichting, die door de autoriteiten op hoogen prijs ge steld wordt. Spr. besluit zijn woorden met de hoop uit te spreken, dat het onderling contact der leden door dit nieuwe gebouw nog sterker zal worden. De heer A. Abbenes spreekt namens den Bond van Administratief-Techniseh en Toe zichthoudend Personeel, een zustervereeniging, en maakt een Symbolische vergelijking met een klassiek Heldersch ideaal, n.1. het bezit ten van een „eigen-huis" met het bezit van „Onderling Belang", dat nu ook een „eigen woning" heeft. Spr. hoopt, dat men er in zal slagen deze woning de juiste sfeer te ver schaffen en dat de leden er rust kunnen vinden. Op de tafel van den praeses, aldus de heer Abbenes, ontbrak nog een lamp, die z'n werk zal moeten belichten. Namens zijn Bond heeft hij het genoegen een bureau-lamp te offreeren, hoewel in abstractie, aangezien het cadeau nog niet present is. De heer V e r w e ij spreekt namens den Bond van Administratief Personeel bij den Rijksbelastingdienst, biedt de hartelijke ge lukwenschen namens deze organisatie aan en schenkt een bureauklok als stoffelijk blijk van sympathie. Volgt de heer N. Rijkers, een der leden van Onderling Belang en mede een der initia tief-nemers voor de oprichting van het nieuwe gebouw. Spr. releveert het wijs besluit van geruimen tijd geleden, toen tot den bouw besloten werd; er waren echter ook tegenstanders. Evenwel, het is een logische wensch van iedere orga nisatie, dat zij haar eigen gebouw wenscht te hebben, zoo ook Onderling Belang. En het stemt, tot verheugenis, dat de tegenstanders van eerlang n u hun adhaesie betuigen. Spr. hoopt dat de besluiten van „Onderling Belang" even „recht-en-vierkant" mogen zijn als de lijnen van den gevel! De heer Spoelstra komt als afgevaar digde van den Algemeenen Bond van Over heidspersoneel, afd. Den Helder en spreekt, na zijn complimenteering, de hoop uit, dat macht en eenheid het voornaamste bezit van O. B. moge zijn en dat het tevens een aantrek kingskracht moge zijn voor allen, die in over heidsdienst werkzaam zijn. Ook deze spreker biedt een bureaulamp aan. Volgt de heer P. Trap, namens HORA, die er op wijst dat HORA en O. B. gemeen schappelijke belangen hebben en met name in Den Helder zeer hartelijk samenwerken. Ook de verhouding van bestuur-leden is perfect. Een bloemstuk namens zijn vereeniging biedt de heer Trap aan. De heer Van L o o aan het woord. De voorzitter, de heer L. van Loo, deelt mede, dat een telegram is binnengekomen van den Bond van Departementsambtenaren, en wijst er vervolgens op, op welke wijze de tot-standkoming van het eigen gebouw een feit geworden is. Hij vertelt hoe de idee ont stond, hoe zij groeide en hoe het tenslotte een eigen home geworden is. Hoe men na aankoop van den grond aan den Kanaalweg contact zocht met den archi tect, den heer J. J. van der Leek, wiens naam in Den Helder niet alleen een ouden, maar ook goeden klank heeft en hoe hem het werk op gedragen werd. Over dit eensgezind besluit van O. B. heeft men geen spijt: dat getuigt het resultaat, het welk men thans voor zich ziet. Spr. is dankbaar voor de vele woorden van gelukwenschen en waardeering, die er dezen middag gesproken zijn; het doet goed te con- stateeren, welk een plaats O. B. in Den Hel der inneemt, O. B. dat zoo vele arbeiders ge durende vele jaren niet alleen in materieel opzicht op hooger peil bracht, maar ook in cultureel opzicht. Hij brengt dank aan alle instantiën, die geholpen hebben tot dit schoone resultaat te komen. Het eigen gebouw voldoet aan de hoogste eischen en het zal een stimulans zijn het op bouwend werk voort te zetten. Tot heil van de leden en eveneens tot die van hun bedrijf. De heer Van Loo dankt in het bijzonder burgemeester Ritmeester voor zijn gesproken woorden, Is. Visman, den heer Perdok en Stekete, den heer J. Schooneveldt, voorheen penningmeester van O. B. en die toezicht bij den bouw heeft uitgeoefend, en voorts alle vertegenwoordigers der organisaties en be langstellenden. Eveneens worden hartelijke woorden ge richt tot hen, die bij bouw en inrichting van het nieuw tehuis werkzaam waren. Dit zijn o.a. behalve de reeds genoemde heer van der Leek, de aannemer C. Bot, de heer J. Swart (schilderwerk en glas-in-lood), de heer J. van Dam (sanitair, gas, water en electriciteit J. Bontes (Kantoormeubelen), Meubelinrich ting Frits Coltof (stoffeering), de heeren Carsten, Ritsema en Hankes voor de lam- brizeeringen en vaste meubelen en tenslotte voor de Centrale Verwarmings-Installatie de firma Vries uit Alkmaar. De heer Van Loo sloot hiermede de offi cieele openingsplechtigheid en noodigde de aanwezigen uit in „Centraal" nog een dronk uit te brengen op „Onderling Belang's" nieuwe Tehuis. REEDS MEER DAN 20 JAAR DE BEKENDE NAAM VOOR HET BESTE FOTOWERK De inrichting van het gebouw. Wat de inrichting van het gebouw betreft, deze is evenals het exterieur, en waarop we reeds in onzen aanhef wezen, stijlvol, docli zakelijk. Het is echter alles, zoowel gelijkvloers als op de eerste étage, zeer comfortabel gebouwd, zoodat wij zonder eenige restrictie kunnen vaststellen, dat de opzet van „Onderling Be lang" volkomen geslaagd is. Na binnenkomst in de hall bevindt zich aan den linkerkant het kantoor van den voorzit ter, en meer naar achteren de woonkamer voor hem en zijn gezin. In de gang, waar men op zeer smaakvolle wijze met glas-in* lood gewerkt heeft, voert een breede trap naar boven, alwaar zich de bestuurskamer be vindt, waar evenwel ook groepsvergaderingen gehouden kunnen worden, en verdere apparte menten. Het geheel maakt met zijn geslaagde kleu- ren-combinatie, zijn glas-in-loodwerk en in deeling der kamers een zeer geslaagden in druk. Van ongekende hevigheid. Maandagmiddag drie uur. Fel staat een zon aan den hemel te bran den; millioenen calorieën hitte werpt ze ln niets-ontziende overdaad op de stervelingen, die tot werken gedoemd zijn, heer. Op aarde werkt men. In de steden, op het land, op zee, in heel Nederland, in Den Helder Het is gloeiend heet. Van die hitte, waar het volstrekt onmogelijk is tegen te vechten. Hitte, die ieder stuk kleeding tot een onzeg- baren last maakt, hitte, die de menschen (als ze tenminste niet aan de boorden van een een rivier, of aan het strand kunnen liggen) kregelig maakt. In de stad is het niet druk. Wie thuis kan blijven doet dat, en diegenen, welke tóch uit willen gaan, die vertoeven (de gelukkigen!) aan het strand. Dan gaat het betrekken. Plotseling gaat er een nevel voor die ongetemperde straling van de zon en het licht krijgt een geligen glans. Men kijkt op. In de straten, op het landdoor de ruiten van de huizen kijkt men. Aan de kim komen ze aangedreven. Groote onweerswolken, met valsch-witte randen, dié als een horde vreemde dieren komt aangerend. Onweer! Dan, tegen half vier kondigen ze zich aanHeel in de vërte, al' zij het nog min of meer bedeesd, hoort men een gerommel. Het lijkt of heel ver weg een trein komt aan- gedaverd. Maar ieder oogenblik neemt de sterkte van het geluid toe en steeds sneller jagen de wol ken door het zwerk en steeds donkerder wordt het in de straten. Dannog altijd onverwacht, barst de eerste slag los. Als een blinkende schicht, eindeloos lang, en slank als het lemmet van een dolk, scheert de eerste bliksemstraal over Den Helder. Hij schrikt de menschen op. De paarden heffen hun koppen naar het Oosten. Vijf seconden erna barst het onweer los. Merkwaardig hevig voor Den Helder. De eerste slag, in mineur begonnen eindigt in een dreigende, angstwekkende rateling, het dreunt over de daken, en het klatert over de daken. Als de tweede slag komt, opent de hemel sluis zich. Als het ware aarzelend vallen de eerste, groote, druppels neer, om dan direct daarna over te gaan in een ware wolkbreuk. In de hoofdstraten is het een sauf qui peut. De portieken zijn direct gemetamorfoseerd in vlucht-hallen en de zonneschermen zijn para- pluies geworden Het is een hevig onweer, voor Den Helder van ongekende kracht. Ratelend en krakend davert de donder over onze stad en gedurende een goed kwartier is< zooals oude menschen plachten te zeggen^ „het-onweer-niet-van-de-lucht". Het einde van iederen slag is het begin al weer van den volgenden en met de bliksem* stralen erbij levert het geheel een beangsti gend schouwspel. Ja, die bliksemstralen Witte schichten zjjn het, die dan weer als strakke lijnen door het geel-grijze zwerk schieten, dan weer zig-zaggend en soms ver ticaal tegen het duistere fond der egale lucht aantrillen. Het duurt een goed half uur, maar er valt een hoeveelheid regen, die anders in geen weken valt. Na het half uur waren de straten beekjes en de stegen rivierkesHet gulpte van de daken en het blies groote bobbels ln de plassen. Dan komen de menschen weer uit de por tieken en uit de huizen en ze kijken veel* beteekenend naar de lucht, die hier en daar al weer breekt en ze zeggen tot elkaari Sjonge, sjonge, wat was dat een weer. Maar het is toch ook weer opgefrischtl En zóó was het ook. Geef dan Uw vacantie-adres even op aan onze administratie en de Heldersche Courant wordt U, tegen vergoeding van porto kosten, toegezonden. Denk er om ook Uw stads-adres op te geven. Directie Heldersche Courant

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5