nieuws m DE GEBROEDERS „GOOCHEM fes mn RwlJB |MJh iflrSHII De bewaarschool. T JUTTE RTJE ZATERDAG 4 JULI \<m PAG. 7 Kennen jullie de gans? rt 0 BINNENLAND. Verenigingsgebouw „Onderling Belang. Jullie zullen je zeker al wel eens afge vraagd hebben, wat daar toch voor een nieuw gebouw op de Kanaalweg verrezen is, even voorbij het Postkantoor in de richting van de Oude Helder. Welnu, dat is het Verenigingsgebouw van de Vereniging van het Personeel in •s Rijksdienst (Werf, enz.), „Onderling Be lang". De vorige week Zaterdag is het in gebruik genomen. Hr. Ms. „Jan van Brakel" in dienst gesteld. De vorige week Donderdag is de nieuwe politiekruiser tevens mijnenlegger „Jan van Brakel" in dienst gesteld. Het schip ligt op 't ogenblik in onze haven. Het is genoemd naar den beroemden zeeheld Jan van Brakel, die vooral bekend is uit den tocht naar Chattam (1667). Toen n.1. in de Tweede Engelse oorlog (1665-1667) de Hollandsche vloot onder De Ruyter de Theems en de Medway wilde opzeilen bleek het, dat de Engelsen over deze rivier zware kettingen hadden ge spannen. Jan van Brakel, als commandant van het fregat „De Vrede", vroeg en kreeg verlof om met zijn schip deze ketting stuk te zeilen. En het gelukte hem! Zo konden de Hollandsche schepen verder de Medway opvaren en zelfs doordringen tot Chattam. Met het grootste schip der Engelse vloot de „Royal Charles", op sleeptouw keerden onze zeelieden zegevierend in het vader land terug. Ook bij andere gevechten heeft Jan van Brakel zich onderscheiden. Hij klom ten slotte op tot Schout-bij-Nacht. In de zeeslag van Bevesier (1690) in de negenjarige oorlog (1688-1697) sneuvelde de roemruchte Schout-bij-Nacht. Hij is begraven in de St. Laurenskerk te Rotterdam, waar men zijn praalgraf kan bewonderen. Hij is helemaal niet dom! Waar ze hun nest bouwen, door Carly Vos (Slot) Overal op de wereld wordt er jacht ge maakt op de gans. In Siberië is de ganzen- jacht heel groot. Bij troepjes trekken de jagers dan in het holle van de nacht de bossen in en loeren vanaf de waterkant naar de ganzen die tegen de vroege morgen de vijvers overzwemmen. De jagers in Sibe rië maken ook wel gebruik van jachthon den. Deze honden moeten de kvfdde ganzen dan voor zich uit drijven. Dan drijft men de dieren in het nauw en de ganzen verber gen dan hun kop uit angst tussen het gras of tussen een hoop stenen. In vroeger jaren, toen men nog geen ge weren kende, sloeg men er met knuppels op los, wat natuurlijk erg wreed toe ging, om dat een gans bfl den eersten slag op den rug of op de kop nog niet altijd dadelijk dood was. Deze wrede manier van doden kent De nieuwe AVRO-studio geopend. Donderdag is door den Directeur-Gene raal der P.T.T. (Posterijen, Telegrafie en Telefonie), Ir. M. H. Damme, de nieuwe Avro-studio geopend. Fe(jenoord kampioen van Neder land. Onzen jongens zal het zeer zeker in teresseren, te weten, dat Feyenoord door haar laatst overwinning op Be Quick uit Groningen, kampioen van Nederland is ge worden. Of wisten jullie dit al? Maar dan zullen jullie het toch nog wel fgn vinden, dat het hier in jullie eigen hoekje nog even vermeld wordt. Porto-verlaging bg locaal- briefverkeer. Het porto voor locale brieven, (d.i. voor brieven binnen de gemeente) is met in gang van 1 Juli verlaagd van vgf cent tot drie cent. Het porto voor locale briefkaarten wordt met ingang van 1 Augustus ver laagd van drie cent tot twee cent. Th. M. Ketelaar. Op 72-jarige leeftijd is j.1. Zaterdag overleden de heer Th. M. Ketelaar, lid van de Tweede Kamer en lid van de Gemeente raad van Amsterdam. De heer Th. M. Ketelaar was een der vooraanstaande personen uit de Vrijzinnig Democratische Partij. BUITENLAND. De sancties, de negus en de V olkenbondsvergadering. De maatregelen, die verschilende landen hebben genomen (het waren welgeteld 52 landen), om Italië als het ware te dwin gen, de oorlog tegen Abessinië op te ge ven, zijn op niets uitgelopen. In de Vol kenbondsvergadering, die thans gehouden wordt, zal men dan ook wel besluiten tot opheffing van de sancties. De Negus is zelf naar Genève gegaan, om daar in de volkenbondsvergadering zijn belangen en die van zijn volk te bepleiten. Of het hem veel helpen zal men thans gelukkig niet meer, omdat het vuurwapen nu door iedereen gebruikt wordt. De ganzen hebben minder behoefte aan zwemmen en baden als de eenden en de zwanen, die bijna de hele dag in het water vertoeven. De ganzen drinken heel veel water en dit doen zij op de zelfde manier als de waterhoenders. Ze nemen hun bek eerst vol water en steken dan de hals en kop omhoog om het water door de keel te laten glijden. De gans eet het liefst mals en jong gras. Maar dat kunnen zij niet krijgen als het winter is, dan eten ze ook wel gekookte aardappels, haver en peentjes die de mensen aan de waterkant strooien. Zg slikken oog graag regenwormen, kikkers enz. De ganzen kunnen een vreselijke keel op- zetten als ze honger hebben, dat klinkt soms net alsof iemand door zgn neus spreekt en dan gik-gak roept. Als de gan zen kwaad zijn of ongerust over de klein tjes, die zo lang uitblijven, dan blazen zij net als katten. De ganzen knagen graag aan allee wat hard is, ze zijn niet bang, zoals de meeste vogelsoorten. Vooral als het gaat om de kleinen te beschermen, tonen zij zich vaak heel moedig en vliegen de vijand hetzij een hond of kat, al snate rend en boos tegemoet. Zij kunnen ook niet zien, dat kinderen hun kleintjes kwaad doen. Dan hollen zij op een drafje en met uitgesperde vleugels naar de ondeugden toe en bijten hen in de benen. Maar dat doen ze alleen maar als ze nijdig zijn. Wanneer je een gans met rust laat zal het dier heus geen kwaad doen. Feitelijk is de uitdrukking van „domme gans" absoluut verkeerd, want een gans is juist erg schrander en vaak net zo waaks als een hond. Bij het minste gerucht, dat zij in de nacht horen vliegen zij op en be ginnen te kwakelen. En als iemand nu eens tegen je zegt, dat je 'n „dom gansje" bent, dan zeg je maar dat je met die benaming vereerd mag zijn, omdat een gans moediger en trouwer is dan de meeste dieren, ja zelfs veel moediger dan de meeste mensen. Mijnheer Kramer legde een nieuwe band om zijn oude Ford, doch plots staakte hij zijn arbeid en keek naar de ingang ifan zijn erf. Toen begon hij hartelijk te lachen. Hg riep zijn vrouw, dat ze even moest komen kijken. Zij stak dadelijk haar hoofd om de keukendeur en begon eveneens te lachen. „Daar heb je de bewaarschool," zei man heer Kramer en de juffrouw is er ook bij en ook de andere dame." Mevrouw veegde vlug haar handen af en liep snel de juffrouw met de kinderen tege moet. Marietje liep de rij uit en gaf haar moeder vlug een kusje. Marietje was op school altgd een beetje verlegen, maar thuis bij haar moeder stond haar mondje niet stiL Iedereen sprak tenslotte door elkaar. Einde lijk kon de juffrouw zichzelf weer verstaan en zei tegen mevrouw Kramer: „We komen even naar de jonge geitjes kijken, als u het tenminste goedvindt." „En naar de kuikens en naar de duiven en naar alles," juichten de kinderen opge wonden. „En naar de kuikentjes en naar de vele mooie duiven, die u hebt," lachte juf. „Ik hoop," voegde ze er aan toe, „dat we niet ongelegen komen," hoewel zij bemerkte, dat ze allen harteigk welkom waren. „Mag ik even de moeder van twee der kinderen voorstellen?" vervolgde ze. „Ik was zo vrij haar mede te brengen en hoop, dat u daar niets op tegen hebt." „Welnee, komt u binnen en jullie ook, kleintjes," antwoordde mevrouw Kramer hartelijk, zg ging haar bezoekers voor naar de geitjes, die het eerst werden be wonderd. Mama geit had veel te vertellen tegen haar kinderen, die door de kleinen werden opgetild en geliefkoosd. Zij maakte zich eigenlijk wel een beetje ongerust, dat een der kinderen haar kleinen misschien zou laten vallen en blèrde onrustig. Maar mijnheer Kramer klopte mama geit ver- trouweigk op de kop en zei dat zg niet on gerust behoefde te zijn, want dat alles wel in orde zou komen. Hij zelf zou er wel bij blijven en toen was moeder geit enigszins geruster en terwijl zg zag, dat haar kinde ren het prettig vonden, zo vertroeteld te worden, sprak zg nu eens met een der jonge geitjes, dan weer tot de kinderen, die van de geitentaai natuurlijk niets ver stonden. De kleine geitjes dartelden en sprongen om de kinderen heen. die uitge laten waren van de pret, over de dwaze sprongen van de kleine dieren. Toen de kleuters verder gingen om naar de kuikens te zien, sprongen de jonge geitjes weer naar hun mama, die dadelgk in een druk gesprek was gewikkeld met haar kroost... De kuikentjes verwelkom den de kinderen met het bigde gepiep en hoewel ze in het begin erg schuw waren en bg het klok-klok van hun moeder gauw onder hun veren kropen, kwamen ze toch steeds dichterbg. Mevrouw Kramer had een paar kuikens in de hand en liet ze aan de kinderen zien, ja zelfs even vasthouden. De kloek klokte eerst angstvallig evenals de moeder-geit, maar nu stelde mevrouw Kramer de kip gerust en weldra had ieder kind heel voor zichtig een kuikentje in de hand. Daarna ging de hele school naar de duiven. Hier mochten ze de kleine dieren in het nest zien liggen, maar er niet aan komen, want deze waren nog te klein. De kinderen vonden die kleine duiven wel lief maar 'n beetje viezig. Daarna nam mijn heer Kramer een grote postduif uit *n hokje en liet ze aan de kinderen zien. „Ja," zei hg, „deze duif heeft al prgzen gewonnen, door heel vlug 'n brief over te brengen." De kleuters mochten weer even over de vleugels strijken, hetgeen de duif prettig scheen te vinden. Daarna liet mg'nheer Kramer hem los en even later klapwiekte de duif door de lucht. „Nu gaan we weer naar school terug", zei juf. Maar geen der kinderen wilde er iets van horen. Zij vonden het zó prettig in de tuin bg al die diertjes. „Ik weet wat," zei mijnheer Kramer, „jullie moogt in mgn auto, de juf en ik gaan vóór en dan rijd ik je terug. Is dat niet leuk? Opgewonden stemden ze hierin toe. Mijnheer had moeite ze uit elkaar te halen. Hg beweerde nooit geweten te heb ben dat zoveel kinderen in zgn auto kon den! Hij bracht hun veilig naar school en juf en de kinderen dankten hem en nog lang praatten ze over de heerlijke morgen, die zij hadden gehad, de prettigste van het hele jaar. „En nog honderd ervoor," zei kleine Jan. Alle kinderen vonden, dat hg gelgk had. Moeder: „Wat zou je graag voor Je ver jaardag willen hebben, Fransje V Veelbelovend zoon: „Een telefoon dan kan ik de vragen van den meester beant woorden zonder dat ik naar school behoef te gaan." 155. Ze bladerde in een dik boek. „Ja, hier heb ik iets voor jullie. Op het Kasteel Boschzicht, bewoond door Jonkvrouw Berkenstam, kunnen twee staljon gens geplaatst worden. Hier is het adres en een aan beveling." „Dank U wel," zeiden de broers beleefd en zg begaven zich naar het genoemde kasteel. in - - 1 V 1 -Ptëf - 156. Daar aangekomen helden ze aan de hoofdin gang en de deur werd daarop door een huisknecht geopend, die hen op barsen toon vroeg wat ze met die zeepwagen in de oprijlaan moesten doen en dat ze moesten maken dat ze wegkwamen. 157. „Maak niet zoo'n kabaal, man", zei Pit brutaal. Roep de jonkvrouw maar eens even, ik heb een belang rijke boodschap voor haar. De oogen puilden haast uit zijn hoofd, toen de huisknecht deze brutale vraag hoorde.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11