Tweede Kamer Qkker's Qklysircójfe Jiocd ifiot J/ocfi BINNENLAND BUITENLAND TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 JULI 1936 Het standpunt van Nederland t.a.v. afschaffing der sancties en hervorming van het Handvest. telegraaf- en telefoonverkeer tusschen Nederland en Ned.-Indië. Passagierstarieven Ned.-Indië. DistriblltiC cehskt in blik verlaagd, waarmee het verschil, dat er nog I ten opzichte van de Engelsche tarieven (ten- wordt uitgebreid. Groote oefeningen van Marine en Kustartillerie op Walcheren. De hertog van Kent op Waalhaven aangekomen De staking van devisschers te IJmuiden. Minister Oud over het werkloosheidssubsidiefonds Koning Eduard van Engeland naar Oostenrijk Baldwin zal niet aftreden. De moeilijkheden met Dantzig. Het aantal stakers in Frankrijk. DE JLLIAN'ABRLG OVEB DE ZAAN DOOR PRINSES JULIANA GEOPEND. In tegenwoordigheid van een groot aantal genoodigden en van vele duizenden belang stellenden uit de geheele Zaanstreek en daar buiten heeft Donderdagmiddag te Zaandijk de feestelijke opening plaats gehad van de brug over de Zaan, die een belangrijke scha kel vormt ln het net van de nixiwe provin ciale verkeerswegen ln Noord-Holland, vooral ln den weg voor snelverkeer tusschen Haar lem en Purmerend, welke plechtigheid Prin ses Juliana op verzoek van de Zaansche bur gerij bereid is geweest te verrichten. DE „PLAN VLAG" VAN DE S.D.A.P. Meevoeren van de vlag ln een op tocht ia geen overtreding van bet unif ormverbod. De waarnemend kantonrechter te Amster dam heeft Donderdag de zaak tegen een lid van de S.D.A.P., verdacht van een overtre ding van het uniformverbod, die hierin had bestaan, dat deze man in den 1 Mei-optocht een overwegend witte plan-vlag", waarop woord en Plan van den Arbeid stonden, had meegevoerd. De ambtenaar van het O.M. achtte deze overtreding bewezen en echte 10 boete subs. een dag hechtenis. Mr, M. Mendels bestreedt dezen eisch, er o.m. op wijzende, dat bij de tot standkoming van deze wet onderscheid was gemaakt tus schen onderscheidingsteekenen, die uiting geven aan, en die welke uitdrukking in den zin van het symbool zfln van een po litiek streven. Slechts deze laatsten vallen onder het Verbod. De kantonrechter deelde deze opvatting en heeft den verdachte vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. GEWIJZIGD VAARPLAN m.s. „JOHAN VAN OLDENBARNEVELT". 19 Augustus 1936 van Amsterdam vertrekkend. De nieuw benoemde Gouverneur-Generaal Z.Exc. Jhr. Mr. A. W. L. Tjarda van Star- kenborgh Stachouwer, zal de reis per „Johan v. Oldenbarnevelt" naar Indië aanvaarden. Aangezien te Batavia de bestuursoverdracht op 16 September zal plaats hebben en het m.s „Johan van Oldenbarnevelt" volgens den oor- spronkeljjken tabel eerst op 17 September te Batavia zou arriveeren, heeft de Mij. „Neder land" geregeld, dat dit schip reeds op 16 Sep tember te Batavia zal aankomen. In verband hiermede zal het schip even eens 1 dag vroeger en wel op Donderdag 27 Augustus te 2 uur n.m. uit Genua vertrekken; de aankomst- en vertrektijden in de aanloop havens na Genua vallen dientengevolge even eens 24 uur vroeger dan in de afvaartlijst is Aangegeven. Met de Spoorwegen wordt geregeld, dat de aansluiting gevende boottrein 1 dag vroeger VEKSCH BROOD VOOR HOTELS. Naar gemeld wordt, overweegt de minister van sociale zaken het nemen van een proef inzake het verkrijgbaar stellen van verscb ontbijt brood in hotels. De bedoeling hiervan is vooral, tegemoet te komen aan eventueele bezwaren van vreemdelingen, die gewend zijn versch brood bij het ontbijt te gebruiken. De minister heeft daarop goedgevonden, dat door de arbeidsinspectie op verzoek van de daarvoor ln aanmerking komende hotel houders vergund wordt, dat de bakkers, van wie zij het voor hun gasten bestemde ontbijt- brood betrekken, de benoodigde hoeveelheid van 8 uur v.m. af mogen vervoeren en aan die hotels afleveren. CON8UMPTIEMELK REGEERINGS- CONTRACT. Nederlandsche zuivelcentrale 5 t/m 11 Juli. Consumptiemelk, regeerlngscontract, taxege- deel te 614 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met afdracht voor de kwaliteit, overmelk regeerings-minimum prijs 4.35 cent. Afdracht bij levering in consumtie van an dere dan taxemelk 2V4 cent, MR. H. P. MARCHANT NIET TERUG IN DE KAMER. De opvolger van wijlen den heer Ketelaar voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer ls allereerst mr. H. P. Marchant, die bij de Kamerverkiezingen in 1933 in alle kieskrin gen no. 1 was op de Vrijzinnig Democratische candidatenlijst. Het Alg. Hbl. heeft den heer Marchant ge vraagd of hij zijn benoeming als Kamerlid zou aanvaarden, waarop door hem ontken nend werd geantwoord. Na hem komt ln aanmerking minister Oud, die eveneens zal bedanken, waarna aan de beurt is de heer M. M. Cohen te Amsterdam, die ook, voor het lidmaatschap van den Raad te Amsterdam den heer Ketelaar ls opgevold. VERGADERING HOOGHEEMRAADSCHAP VAN NOORD-HOLLAND. Woensdag werd in het Gemeentelandshuis te Alkmaar een algemeene vergadering ge houden van het Hoogheemraadschap Noord- Hollands Noorderkwartier. Goedgekeurd werd om voor 59,000 over te nemen van den polder Assendelft den aan dien polder behoorenden zeedijk en alle rech ten, welke deze polder kan laten gelden op den Sint Aagtendijk. Voor 26.000 werd ln eigendom, beheer en onderhoud, van den polder Waard en Groet de zeedijk overgenomen. Onderscheidene perceelen grond werden aangekocht of geruild ten behoeve van weg- verbeteringen. De rekening over het dienstjaar 1935, slui tend in den gewonen dienst met een batig saldo van bijna 128.000 en voor den buiten gewonen dienst met een batig saldo van 129.500 werd vastgesteld. Goedgekeurd werd een plan tot verbouwing van het Gemeen landshuis, waarbij lokalen zullen worden verkregen voor den dienst van den penningmeester, alsmede een teeken kamer voor het personeel van den Ingenieur. De kosten dezer verbouwing worden geraamd op 8000. Goedgekeurd werd een voorstel van dijk graaf en hoogheemraden om een verlaging met 5 door te voeren voor de ambtenaren en werklieden van het hoogheemraadschap, de rijwielvergoeding te verlagen van 50 op 30 en het presentiegeld van 15 te brengen op 12.50. Te voren was een voorstel uit de vergadering om de jaarwedden van hoog heemraden te verlagen tot 1000 (het dag. bestuur wilde verlaging tot 1200) verwor pen met 10 tegen 8 stemmen. Rede van Minister de Graeff. Onze minister van buitenlandsche zaken heeft in Genève het Nederlandsche standpunt ten opzichte van het afschaffen van de sancties en herziening van het handvest van den Volkenbond uiteengezet. Wij ontleenen aan zijn redevoering het volgende: Met enkele woorden aldus de minister wil ik het standpunt van de Nederland sche regeering weergeven ten aanzien van het vraagstuk dat ons bezig houdt. De toepassing van artikel zestien van het Volkenbondsverdrag in het Italiaansche-Ethio- pisch conflict, heeft niet tot het beoogde doel geleid. Ons plaatsend op den bodem der fei ten zijn wij genoapt te erkennen dat de Vol kenbond onmachtig is geweest om Abessi- nië te beschermen tegen een daad die alle leden, op een enkele uitzondering na, als een aanval hebben beschouwd. In de huidige omstandigheden moeten wij, gezien de houding der groote mogendheden en ondanks alle teleurstelling, die dit te kort schieten van den Bond ons veroorzaakt, er kennen dat de handhaving der sancties tegen' over Italië verder nutteloos zou zijn, op dien grond vereenigt Nederland zich met het voorstel de sancties op te heffen op een na bij gelegen tijdstip, dat in onderling overleg zal moeten worden bepaald. Het ls geen schande te moeten erkennen, dat in den strijd voor het recht de kracht van den Volkenbond te kort is geschoten, maar op allen, die den Volkenbond hebben begroet als de beschermer van den vrede en het bol werk tegen onrechtmatige aanvallen rust thans de plicht om ons rekenschap te geven van de oorzaken en de gevolgen van dit falen voor den Bond en opnieuw de houding te overwegen, welke tegenover de instelling is in te nemen. Ten aanzien van de hervorming van op de gebruikelijke tijden zal rijden, dus op Verlaging van tarieven in het Woensdag 26 Augustus te 15.30 uur uit Den Kaag naar Genua zal vertrekken. Het vertrek van Amsterdam blijft bepaald op den oorspronkelrjken datum: Woensdag 19 Augustus, doch om 12 uur 's middags in plaats van te 15.30. Ook de HamburgAmerikaljjn gaat tot verlaging over. Naar de Fa. Wambersie Zoon C. V. o. A. Amsterdam als hoofdagent van de Hamburg Amerika Linie, mededeelt, heeft deze reederij besloten de passagetarieven voor den directen dienst van Rotterdam op Ned.-Indië (D.A.D.G. dienst) aanmerkelijk te verlagen. Wij vernemen nader dat de passagetarieven zoodanig zullen worden verlaagd, dat de over vaart naar Batavia van f 575 op f 400 zal worden gebracht. Dit geldt voor de vracht schepen met passagiersaccommodatie. Zooals wij reeds konden berichten hebben ook de Nederlandsche lijnen onlangs hun pas- Sagetarieven belangrijk verlaagd. Zij treedt 1 October in werking. Naar lr. M. H. Damme, de directeur-gene raal van de Posterijen en Telegrafie en Tele fonie heeft medegedeeld, heeft thans, na de zoo juist aangekondigde verlagingen in het binnenlandsche briefport, ook een belangrijke verlaging van de tarieven voor het telegraaf- en telefoonverkeer tusschen Nederland en Ne- derlandsch-Indië haar beslag gekregen tus schen de Nederlandsche en Nederlandsch-In- dische administraties. Alleen de toestemming van den Volksraad moet er nog op worden verkregen, doch blijkens inlichtingen uit Ne- derlandsch-Indië zijn de verwachtingen, dat deze verleend zal worden, gunstig. De telegramtarieven op hetzelfde peil als de Engelsche. Verleden jaar is het tarief voor gewone telegrammen van 2 op 1.50 per woord ge bracht, thans wordt het verder tot 1.20 Van de distributie van gehakt in blik, waar voor op het oogenblik alleen ondersteunde en/of in werkverschaffing geplaatste werk- loozen, wier gezinnen uit ten minste 4 per sonen bestaan, in aanmerking komen, zullen Van Maandag 6 Juli a.s. af, alle in de steun regeling opgenomen en/of tot de werkver schaffing toegelaten werkloozen gebruik kun nen maken, ongeacht de hoegrootheid van het gezin. Per week zullen, voor zoover de rechtheb benden daartoe den wensch te kennen geven, aan gezinnen bestaande uit 2 personen lbon. san gezinnen bestaande uit 3 t/m 6 personen ten hoogste 2 bons en aan gezinnen bestaande Uit 7 of meer personen ten hoogste 3 bons Worden uitgereikt. Overigens blijft de regeling van den ver koop der blikken gehakt van de gemeentelijke groentendistributielokalen uit ongewijzigd. Op 16 en 17 dezer zullen op Walcheren groote oefeningen worden gehouden door de kustartillerie, in samenwerking met de marine. Het personeel van de kustartillerie te Vlis- Singen zal hiertoe worden aangevuld met een groot aantal officieren, onderofficieren, kor poraals en manschappen van de 1ste school- compagnie uit Den Helder en met circa 100 man (met inbegrip van de officieren, onder officieren en korporaals) van het regiment genietroepen uit Utrecht. De genie zal bij deze oefeningen de zoeklichten bedienen. Bezet zullen worden de oorlogsbatterijen Van de kustartillerie op Walcheren. De oefe- htng begint 16 dezer, te 6 uur 's morgens en èuurt tot 17 dezer, te 2 uur 's nachts. Het geheel staat onder commando van den commandant der marine, schout-bjj- nacht T. L. Kruys. De marine wordt geleid door den ondercommandant der marine, kapi tein ter zee H. J. van der Stad en de land macht door reserve-luitenant-kolonel H. J. Karei, welke laatste van een centraal punt uit telefonisch het vuren der batterijen en de Overige oefeningen voor de landmacht zal leiden. Het personeel van de landmacht zal ln tentenkampen achter de batterijen worden ge legerd, terwijl men voor de voedselvoorziening gebruik zal maken van keukenwagens. gevolge van de devaluatie van het pond) be stond, geheel vereffend is. Een tweede overweging was, dat het tele gramtarief mede nog niet laag genoeg was om de telegraaf haar plaats ln de rij van ver keersmiddelen te doen handhaven. O.a. speelt hierin het luchtpostverkeer een rol. Uit het onderstaande overzicht zal men zien, dat er een nieuwe categorie van tele grammen wordt ingevoerd, de z.g. nationale telegrammen, die in wezen hetzelfde zijn fds brieftelegrammen, maar waarvan alleen van Nederland of Indië uit gebruik gemaakt kan worden. Het gebruik, dat van brieftelegram men wordt gemaakt (beide soorten worden op volkomen gelijke wijze behandeld) zal hier door vermoedelijk zeer verminderen en alléén nog boven de 100 woorden practisch nut hebben. De telegramtarieven zgn over de geheele unie met 20 pet. verlaagd. De verlaging van de telefoontarieven is mogelijk geworden doordat in den laatsten tijd de kosten van de radio-telefoon belang rijk zijn gedaald. De luchtpost. De vraag zou gesteld kunnen worden of zij niet op haar beurt de strekking zal hebben het luchtpostverkeer te doen afnemen en dus niet indirect een prikkel zal opleveren, om tot verlaging van dit tarief over te gaan. Zoodanige verlaging ls bovendien nog des te meer actueel, daar de Britsche postadmi nistratie verlaging van de tarieven door de luchtpost heeft aangekondigd. Dit laatste onderwerp maakt Inderdaad een punt van overweging uit, doch er kan op het oogenblik nog niets over gezegd worden. De directeur van de P.T.T. in Indië, de heer Hille, is op het oogenblik onderweg naar ons land en de heer Damme stelt zich, naar hij meedeelde, voor het met hem te bespreken en te over leggen wat er gedaan kan worden. Het bovenstaande moge voldoende zijn ter toelichting van de tariefstaatjes, die wij thans laten volgen: Telegraaf. Soort van telegrammen. Bestaand tarief Nieuw tarief Gewone telegrammen 1 1.50 per woord 1.20 per woord Codetelegrammen, 0.90 0.72 (minimum 5 woorden) 4.50 3.60 Uitgestelde telegrammen, 0.75 per woord 0.60 per woord id. boven 100 woorden 0.47 0.40 Brieftelegrammen 0.47 0.40 minimum9.40 (20 woorden)' 10.(25 woorden) Nationale telegrammen0.20 per woord minimum van 20 woorden 4. Pers telegrammen. 0.32 per woord 0.26 per woord Nationale telegrammen, die 1 October a.s. worden ingevoerd, zullen alleen zijn toege laten ln het verkeer tusschen Nederland en Ned.-Indië, moeten gesteld zijn in verstaan bare taal, voorzien zijn van de betaalde dienstaanwijzing „Nat." en worden afgeleverd ln den morgen van den 2en dag, volgende op dien van aanbieding. Soort van gesprekken Telefoon. Bestaand tarief Java N. Sumatra Madoera Makasser Bali Gewone gesprekken van 3 min. voor elke minuut meer t/m 9 min. 10 t/m 15 min. boven 15 min Kerst- en Nieuw j. gesp r. v. 3 min. voor elke minuut meer Goedkoope gesprek k. op Zaterdag 3 minuten voor elke minuut van de 4e t/m 6e min. 7e t/m 9e min. boven 9 min Opgeven van het onderwerp van een gesprek. Voor elk wcord boven 3 f 33.— 11.— 8.50 6.— 15— 5— 21— 7— 11— 36— 12— 9.50 7— 16.50 5.50 24— m 8— 12— Nieuw tarief Java N. Sumatra Madoera Makasser Bali j 15— 18— 5— 12— 4— 8— 13.50 4.50 als gewoon gesprek 0.75 0.75 Deze categorie vervalt 0.60 0.60 De voorbereidlngskosten blijven ongewijzigd 2.50). De kosten van dringende gesprekken en gesprekken buiten den officieelen openstellingstijd zyn en blijven het dubbele van de gewone gesprekkosten. Al deze wijzigingen treden op 1 October in werking. het Volkenbondsverdrag teekenen zich twee stroomingen af: sommigen willen het pact versterken door hun toevlucht te nemen tot regionale verdragen in het kader van den Bond. Het behoeft geen betoog, dat mijn re geering in de tegenwoordige omstandigheden met groote zorgvuldigheid elk voorstel, dat op dit punt zal worden gedaan, zal onder zoeken. Ieder echter, die zich rekenschap geeft van de traditioneele politiek van mijn land, dat zich steeds afkeerig heeft getoond voor de deelneming aan politieke en militaire allianties van regionalen aard, zal de zeer ge reserveerde houding begrijpen, welke de Ne derlandsche regeering zich genoopt ziet van meet af tegenover deze oplossing van het vraagstuk aan te nemen. Een tweede strooming beoogt de sancties in den huidigen vorm geheel te doen vervallen en het Volkenbondsverdrag te hervormen in een pacte consultatif. Het geheele systeem van de tegenwoordige sancties ware dan te vervangen door een sanctie van automatische uitsluiting van een aanvaller uit den Volkenbond. Op het eerste gezicht is men geneigd tegen dezen stap achteruit in opstand te komen. Men moet zien niettemin afvragen of een zoodanige schrede achterwaarts niet gerechtvaardigd kan zijn, indien men aldus aan den Volkenbond het karakter van algemeenheid zou kunnen ver zekeren, dat hem thans ontbreekt en dat zoo zeer een element voor zijn bestaan vormt. Overigens schijnt het niet uitgesloten om dit denkbeeld van de verbreeding van de basis van den Volkenbond te combineeren met dat van de regionaliseering van zekere verplich tingen, die derhalve zouden uitgaan boven het geheel der plicht van alle bondsleden, maar voorop zal dienen te staan, dat het kader van die regionale verplichtingen moet worden be paald door de grondwet der internationale gemeenschap zelf en dat de grens daarvan niet kan worden overgelaten aan de vrije be slissing der groepen. Het komt ons noodzakelijk voor, dat de regeeringen al deze problemen met de groot ste zorgvuldigheid moeten onderzoeken, op dat zij in staat zijn, zich uit te spreken op de vergadering van September. Het is duidelijk dat men zich reeds veel moeite zal besparen indien de weg van amen deering van het pact zou kunnen worden ver meden en men reeds met interpretatieve reso luties het doel zou kunnen bereiken. Gistermiddag omstreeks drie uur is de hertog van Kent met een van de vliegtuigen van den Koning van Engeland op het vliegveld Waal haven geland. De hertog was vergezeld door den stalmees ter lord Herbert en den heer Giles, inspecteur van politie. Onder de vele belangstellenden, die op Waal haven de aankomst van den Engelschen hertog verbeidden, waren de adjudant van de Ko ningin luitenant-kolonel jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet, als vertegenwoordiger van de Koningin en de Engelsche gezant te 's-Gra- venhage, Sir Herbert Montgomery. Na de verwelkoming heeft het Engelsche ge zelschap zich ln hofauto's begeven naar het Museum Boymans, waar het werd ontvangen door den directeur, den heer D. Hannema, die de gasten heeft rondgeleid. Na het bezoek, dat ongeveer een uur heeft geduurd, zijn de hertog en zjjn gevolg per auto naar Den Haag gereden om een bezoek te brengen aan het Mauritshuis. In het Bestuur van de reedersvereeniging te IJmuiden is met zoo goed als algemeene stemmen besloten om tot oplossing van het hangende conflict een voorstel te doen aan de vier vakorganisaties, waarbij voor de kust- booten de oude loon- en arbeidsvoorwaarden dus alleen voor de groote booten van kracht blijven. Door dit voorstel worden de groote bezwaren van de bonden weggenomen. MINIMUM VERKOOPPRIJZEN VOOR EIEREN NAAR DUITSCHLAND. De minimum-verkoopprijzen voor eieren naar Duitschland zijn voor de periode van 3 Juli tot 7 Juli vastgesteld op C-klasse, gewicht 62—63 kg. f B-klasse, gewicht 57—58 kg. f 3.20; A-klasse, gewicht 6263 kg. f 3.53; S-klasse, gewicht boven 65 kg. f 3.80, alles per 100. Monopolieheffing 15 ct. per 100. Prijzen voor eendeneieren zijn naar grootte: f 2.40, f 2.45, 2.55 en f 2.60 per 100 stuks. De Kamer keurt de transactie Paleis-Raadhuis goed. Vergadering van Donderdag 2 Juli. Aan de orde is de goedkeuring der overeen komst, houdende afstand door de gemeente Amsterdam aan den Staat van het Koninklijk paleis aan den Dam en uitkeering door den Staat aan de gemeente Amsterdam van 10 millioen voor den bouw van een nieuw raad huis. De heer Vervoorn (platteland) vraagt: Waarom moet voor een raadhuis te Amster dam 10 millioen worden betaald? Hoe komt de commissie-Scholten aan dit bedrag Is het niet ln strijd met Amsterdams waardig heid, dat het raadhuis uit het werkfonds moet worden bekostigd? De heer De Geer vraagt, waarom het be drag van 10 millioen ten laste van het werk fonds wordt gebracht. De bouw geschiedt niet in werkverschaffing. Op de loonen bij den bouw wordt geen invloed geoefend. Waar om dan het werkfonds? Minister Oud antwoordt. De Minister van Financiën, de heer Oud, uit zijn voldoening over het wetsontwerp, dat h(j thans kan verdedigen, mede dank zij de persoonlijke werkzaamheid van den burge meester van Amsterdam. Waarom het bedrag ten laste van het Werkfonds wordt gebacht? De burgemeester zei, dat het zoo mooi zou zijn, als de bouw van het raadhuis juist nu aan menschen werk zou kunnen geven. Daarom wordt het uit het Werkfonds bekostigd. Anders had men eerst later met den bouw moeten beginnen. Nu be- JYu s^ecAts De vanouds beroemde AKKER's ABDIJSIROOP is een naluur-genees- middel, daar de werking in hoofd zaak berust op de geneeskracht van extracten uit reeds in oude tijden bekende „genees-kruyden". Door een nieuwe toevoeging is de werking nog sterker, nóg doeltreffender geworden. Een lepel AKKER's ABDIJSIROOP werkt thans 2x zoo snel als voorheen I Een ongeëvenaarde werking tegens hoest, bronchitis, kinkhoest, verwaar loosde verkoudheid, griep, influenza. De verlaagde prijzen zijn thans 75 ct F 1.25 F 2.00 F 3.50 3 dagen 6 dagen 12 dagen 24 dagen gebruik gebruik gebruik gebruik treft het in zekeren zin vervroegde uitvoering van werk. De Kamer keurt het wetsontwerp z.h.s. goed, met aanteekening, dat de heer Vervoorn tegen is. Verlenging wet werkloosheids subsidiefonds. Aan de orde is het wetsontwerp tot ver lenging van den werkingsduur van de wet op het werkloosheidssubsidiefonds. De heer D r e e s (s.d.) wijdt beschouwin gen aan de financiering van de werkloos heidsvoorzieningen voor de kleine zelfstan digen. De regeering wil dit geld niet onder deze wet brengen. Dit is voor sommige ge meenten een groote schadepost. De werkloos heid is als factor bij de verdeeling uit het gemeentefonds gelicht. Zoo krijgen de gemeen ten hiervoor noch uit het werkloosheidssub sidiefonds noch uit het gemeentefonds geld. De steun aan de kleine zelfstandigen worde gelijkgesteld met dien aan werklooze loon arbeiders en onder het werkloosheidssubsidie fonds gebracht. Dit is het billijkste. De heer Stelnmetz (r.-k.) betoogt, dat de gemeenten bij de hulp, die zij krijgen uit het werkloosheidssubsidiefonds, te sterk wor den gebonden aan de opvattingen der regee ring. De Minister aan het woord. Minister Oud ontkent niet, dat de werk loosheidsuitgaven speciaal ten laste van het rfjk zouden moeten komen. Waar zou het bovendien het geld er voor vandaan moeten halen? Stelt men aan de regeering niet te hooge eischen, als men vergt, dat het rijk alle gemeenten normaal zou laten financieren Spr. Is er zeker van, dat het werkloosheids subsidiefonds dit jaar een tekort zal op leveren. Maar dit mag slechts een reden zijn om te trachten het tekort zoo klein mogelijk te houden. Amendement-Drees. De heer D r e e s (s.d.) verdedigt een amendement om een commissie van advies betreffende de uitvoering van deze wet in te stellen, bestaande uit ten hoogste negen leden, die de Kroon voor drie jaren benoemt. Minister Oud gevoelt wel voor de ge dachte van het amendement, maar wenscht een andere formuleering, opdat de regeering niet verplicht worde, advies aan de commis sie te vragen over de verleening van elke subjectieve bijdrage. Heeft spr. den heer Drees goed begrepen, dan is dit ook niet zijn bedoeling. Als het amendement alleen spreekt van advies bjj de uitvoering van de wet, wil spr. wel toezeggen, dat de algemeene be stuursmaatregel zal gaan ln de door den heer Drees aangegeven richting, met betrekking tot verstrekking van algemeene adviezen, enz. De heer Drees (s.d.) brengt een wijzi ging aan, zoodat het amendement alleen be paalt, dat de commissie van advies dient bij de uitvoering van deze wet. De Minister neemt het amendement over. De Kamer keurt het wetsontwerp z.h.s. goed. Vergadering van Vrijdag 3 Juli. HET GIROVERKEER. Betalingssverkeer zonder gereed geld. Voortgezet wordt de behandeling van het wetsontwerp regelen betreffende de taak der openbare lichamen met betrekking tot het betalingsverkeer zonder gereed geld, met in begrip van de daarmede verband houdende werkzaamheden, waarover Dinsdag gestemd zal worden. Werkverruiming en Industrie financiering. Aan de orde zijn twee wetsontwerpen be treffende een crediet voor werkverruiming en een post voor industriefinanciering. De heer Kupers (s.d.) noemt absoluut on voldoende, wat de regeering voor werkverrui ming doet, en stelt hiertegenover het Plan van den Arbeid. Geheel onjuist is, wat de regeering zegt, n.1., dat er niet meer werkobjecten zjjn aan te wijzen. Spr. noemt vele voorbeelden van bouw van bruggen, tunnels en wegen. Is er bij de regeering onmacht of onwil ln het spel Normale werken behooren niet in werkver schaffing te worden uitgevoerd. Dit is in het verleden veel gebeurd, met loondruk ais gevolg. Bovendien beteekent het meer verplaatsing van de werkloosheid dan bestrijding ervan. Een dergelijk bezwaar rijst ook tegen onderhouds werken, die in werkverschaffing worden uit gevoerd, met financiering van het werkfonds. De heer Amelink (a.r.) berekent, dat, toen er een bedrag van 67 millioen was vastge legd voor bepaalde werkverruimingen, er nog maar 1.6 millioen gld. rechtstreeks van was verloond. Dit is toch wel een zeer teleurstel lend resultaat. De regeering moet de uitvoering van werken door het werkfonds voortzetten, nieuwe credieten aanvragen en zooveel mogelijk werken aanvatten, die spoedig tot uitvoering kunnen worden gebracht Tegen half zeven wordt de vergadering ver daagd tot Dinsdagmorgen één uur. 4 Juli. De menschen worden tegen* woordig geweldig practisch en daarom zal het niemand verbazen, te lezen, dat men in Londen tegenwoordig schilderijen kan huren, zoals men in een bibibliotheek boeken huurt. Het woord snobisme is een zuiver en volko men Engelsch woord het is 'n samensmel ting van „stne nobilitate", hetgeen beteekentf zonder adellijke afkomst, en werd vroeger gezet achter de namen van jongelui, die een erg sjieke hoogeschool studeerden zonder dat hun afkomst daar aanleiding toe gaf ik herhaal, het begrip snobisme is typisch Engelsch en daarom kan zoo'n schilderijen- verhuurinrichting juist in Engeland tot bloei komen. Want waarom heeft een mensch schil derijen als het niet is om ze aan z'n gasten te toonen? Men kan ln een diner alleraardigste afwis seling brengen door bij de hors d'ouevre Osta- des op te hangen, bij de soep Hondecoeters, bij de visch Djjsselhoffs, bij het vleesch Frans Halsen of Rubensen, bij het gevogelte Tin- toretto's en bij het dessert 'n stuk of wat Jan Steen's. Het snobisme zal er weer 'n nieuwe impuls door krijgen, en men zal Douairière van Weerde tot Weerdesteyn hoo- ren zeggen tot barones Kraack van Ruimal „Wat 'n snoezige Rembrandts hebt u daar, lieve. Die heb ik verleden maand ook gehad." Het is zoo'n gek idee niet. Kijk, eens naar al die prachtige meubelen, al dat kostbare tafelzilver, al die schitterende tafelkleeden, die negentiende van het jaar, wat zeg ik, die negenen—negentig honderdste van het jaar niet worden gebruikt, ergens in het don ker liggen of staan, zonder dat men er van geniet of er mee pralen kan. Is het niet zonde en jammer van die mooie bullen? Is het niet allerzonderlingst, dat er in dezen tijd geen verhuur inrichtingen voor al dat moois, tot cactussen, kreeftenscharen en cocktailshakers toe, als paddenstoelen uit den grond schieten Nu ja, heelemaal nieuw is het idee óók niet. Anders zou het verhaal niet bestaan van den huwelijksmakelaar, die een jongeman had meegetroond naar het huis van een huwbare jongedochter en bij het weggaan, met eenige bitterheid merkende, dat zij niet veel indruk had gemaakt op den jongeman, hem tenmin ste trachtte te overtuigen hoe rijk de familie was. Heb je dat prachtige tafelzilver gezien 7, Hm. En dat antieke kristal? Hm. En die ongelooflijk mooie gobelins? JaMaar die kunnen ze wel geleend hebben. Waarop de huwelijksmakelaar zóó ontdaan was van dit cynisme, dat hD alles vergat eu snauwde: Geleend? Je bent gek. Wie zou die menschen wat leenen! H(j zou zich naar Velden begeven voor een particulier bezoek. De correspondent van de Nw. Rt. Crt. tó Weenen meldt: Koning Eduard van Engeland is door eeniga leden van de hoogste Oostenrjjksche aristo cratie uitgenoodigd om dezen zomer gedurende eenigen tgd, incognito vacantie te nemen in Oostenrijk, om zich daar te wijden aan da watersport en aan het golfspelen. De TelegrapU weet te melden, dat Koning Eduard deze uit- noodiging heeft aangenomen en heeft mede gedeeld, dat hij naar Velden zal komen, waar hg op het slot van een Oostenrgksch edelman zal verblgven. De Oostenrljksche regeering zou er voor zorgen dat het particuliere karak ter van het bezoek streng gehandhaafd zou blijven. Een officieele bevestiging van het be richt was gisteravond niet te verkrijgen. Een bondige verklaring van den eersten minister aan het banket der conservatieve associatie in de City, Aan het diner ter gelegenheid van het 100- Jarig bestaan van de conservatieve associatie te Londen, heeft Baldwin gisteravond gezegd: Voor de eerste maal in 18 jaar heb ik 3 dagen vrijaf genomen, omdat ik mij niet vol komen prettig voelde. In die drie dagen zijn allerlei geruchten ontstaan over den aard van mijn ziekte, mijn voornemens om af te treden enz. en de spraakmakende menigte wist al ta vertellen, dat er een consult was geweest van dokters te Chequers en dat de telefoonlijnen met Whitehall geen oogenblik stil hadden gestaan. Van al deze geruchten is geen woord waar. Er is geen dokter bg mg geweest op Chequers, ik heb niet eenmaal getelefoneerd en van een bijzondere ziekte weet ik niets af. Natuurlijk zullén we allemaal, als onze tgd gekomen is, aftreden uit onze ambten of betrekkingen, maar voorloopig denk ik er niet aan. i Grelser naar Genève vertrokken. De president van den senaat van Dantzig, Greiser, is, volgens een mededeeling van dó persafdeeling van den senaat, naar Genèvó vertrokken. Gistermiddag is hij te Berlijn gearriveerd. Van Berlijn begaf hü zich in allerijl naar Weimar, waar hij een onderhoud had met Hitier, Met verlof zijnde S.S. en S.A, teruggeroepen Uit over het algemeen wel ingelichte brofl wordt uit Warschau gemeld, dat alle met ver lof zijnde S.A.- en S.S,-mannen naar Dantzig teruggeroepen zijn. Nog 120.000 Het aantal stakers in Frankrijk bedraagt thans 120.322. Het werk ls hervat ln dó metaalfabrieken en de mijnen in het dep&rtQ. ment vaa de Moezel,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 13