Vlamingstraat 1 O TT KERMIS 1936 Stadsnieuws Predikbeurten TH. LIEFTING MC oi OOR KRIGÉE, Van Galenstraat ïel 399. COR KRIGEE, Van Galenstr. DERDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 JULI 1936 Op' en ondergang van Zon en tijd van hoog' en laag water GAAT U MET PENSIOEN? Onze vijfde excursie naar de Fordfabrieken Schiphol. ZORGEN TEN SPIJT IN „DE TOELAST,, DANS EN JOLIJT Borden in bruikleen gratis FILM' S, alle soorten AFDRUKJES, alleen het allerbeste KEIZERSTRAAT II3 TEL. 450 Yolgende week Kermis, pardon, Feestweek. Zondag 5 Juli 1936 Zomertijd. Zon Juli op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 5 4.47 21.22 8.25 21.05 2.15 15.05 M 6 4.48 21.21 9.10 21.50 3.05 15.55 D 7 4.49 21.21 9.45 22.30 3.45 16.35 W 8 4.50 21.20 10.20 23.10 4.15 17.10 D 4.51 21.19 11.00 23.45 4.55 17.45 V 10 4.52 21.18 11.45 0.30 5.35 18.25 Z 11 4.53 21.17 12.30 1.00 6.20 19.10 Lichten op voor alle voertuigen Zaterdag 4 Juli 21.52 Zondag 5 21.52 Maandag 6 21.51 Te Dordrecht slaagde voor het eind examen H.B.S. mej. Nelly L. Gouda, oud- leerlinge der H.B.S. alhier. Geslaagd voor Cand.-ex. electr. techn. ingenieur te Delft H. Pouwels. Bij het d.d. 20 Juni j.L te Amsterdam gehouden examen slaagde voor het Esperanto- diploma A onze stadgenoot de heer C. J. Zits, leerling van den heer Th. v. d. Klaauw. SPREEKUUR WETHOUDERS. Wethouder de Boer is Maandagmiddag ver hinderd spreekuur te houden. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van de Firma SmeetsSnel, Weststraat. Van Maandag 6 Juli tot 11 Juli wordt de avonddienst waargenomen door A. P. Hool- mans, Spoorstraat. BETALING GRONDBELASTING. Diegenen onzer lezers, welke huizen of land bezitten in de gemeente Den Helder, maar nog niets betaald hebben van hun aanslag in de grondbelasting over het loopende jaar, maken wij er op attent, dat zij de kosten eener aanmaning deswege alleen kunnen uit sparen door in de komende week (uiterlijk &.S. Donderdag) minstens 1/4 1/3 ervan te storten op het belastingkantoor of een post kantoor. ONDERSTEUNINGSFONDS VOOR KUNSTENAARS. De horloges-verloting. Ten kantore van den notaris F. W. Ludwig te A'dam vond op 1 Juli 1936 de ont zegeling plaats van de doosjes met 5 gouden horloges, die als prezen dienst deden voor de seconden-verloting en die onder notarieel toe zicht waren opgewonden door de H.H. diri genten Prof. Dr. Mengelberg, Dr. Peter van Anrooy, Henri Goudoever, Kor Kuiler en Jaap Spaanderman. Bij opening bleken de horloges als volgt te zijn blijven stilstaan: 1. Mengelberg-horloge 0 uur 58 min. 31 s. 2. Van Anrooy- 11 uur 12 min. 59 s. 3. Van Goudoever 0 uur 8 min. 21 s. 4. Kuiler- 8 uur 2 min. 58 s. 6. Spaanderman 11 uur 35 min. 42 s. Tegen inzending van het lot, waarop een dezer tijden staat afgedrukt, wordt het betref fende horloge toegezonden. Horloges, die niet voor 1 Januari 1937 zijn opgevraagd, vervallen aan bovengenoemd fonds. DE OUDE MENSCHENREDDERS VAN DE GEHEELE NEDERLANDCHE KUST VIER DAGEN NAAR ROTTERDAM. - Officieele ontvangst door B. en W. ten Stadhuize. Volgende week is heel Rotterdam in de reddingboot. Dan roeit iedere burger en burgeres van de Maasstad krachtig aan de riemen om de pleizierboot met oude menschenredders zoo genoegelijk mogelijk door de branding van de jrinnenstad te loodsen. Van Den Helde r gaan mee oud-schipper A. IJ. Kuiper en D. Bot. Er bestaan, zoo men weet, grootsche plannen Reeds Zondag komen de redders uit Den Helder, Ameland, Terschelling, Hoek v. Hol land, Katwijk en Ouddorp. Den volgenden dag komen Maassluis en Burgh in de Rottestad. De taak om als mentor van deze Neder- landsche redders op te treden, heeft de heer L. Grunwald, op verzoek van het Hoofdbe stuur, op zich genomen. Het groote hótel Coomans heeft gastvrij, Zonder er ook maar iets voor in rekening te brengen, de verzorging van al die oude red ders op zich genomen. Al met al zal dit een drukke week worden Voor de mannen van de kust. Behalve de officieele receptie op 6 Juli, om 11.30 u. op het Stadhuis, staat er nog veel op het pro gramma. Na afloop der officieele ontvangst immers Zullen de Rotterdamsche vereenigingen de oud-redders huldigen en dan, met muziek van den Rotterdamschen Lloyd aan den kop, gaat het in optocht naar Coomans, waar geluncht Wordt. Na de lunch een boottocht door de havens, met muziek en thee op Vliegveld Waalhaven; dan weer met muziek terug naar het hótel. Een lezing des avonds in het Nutsgebouw Volgt, met een feest in „Pschorr", speciaal voor de Blauwe Zeeridders. Dinsdagochtend rondrit van de redders door de stad, om 2.15 u. een voorstelling in het Grand Theater, en na afloop een extra oorlam bij Old Dutch op Coolsingel. Dinsdagavond receptie in Hillegersberg, enz., enz. Ontegenzeggelijk wachten de redders in Rotterdam genoegelijke dagen, die nog lang in herinnering zullen blijven. Op Heiloo woont U rustig, mooi en goedkoop. Als wij een huis voor U ontwerpen of bouwen, heeft U dat ge riefelijk en modern. Inlichtingen en bezoek ten Uwent ge- Heel kosteloos. Bouwkundige en Aannemer GROENELAAN 27 HEILOO Telkens bereiken ons verzoeken of men nog mee kan naar Amsterdam. Voor zoover ons mogelijk is daaraan te voldoen, willigen wij die verzoeken nog gaarne in, maar extra excursies uitschrijven kunnen wij niet, omdat de animo onder onze lezers zóó groot is dat we den heelen zomer door zouden kunnen rijden en dat laat onze tijd heusch niet toe. Voor onze stadgenooten gaat Woens- dag a.s. de laatste tocht naar Amsterdam, een week daarna wordt nog een trip ge maakt met Texelsche abonné's en daarna volgt nog tot besluit van den zomer de excursie met ruim dertig jongelui naar Noorwegen. De deelnemers aan onze excursie van Woensdag a.s. verzoeken wij voor heden middag 5 uur hun bewijs van deelname af te halen op ons kantoor, wie dat vanmid dag nog niet gedaan heeft, diens deelname wordt als vervallen beschouwd. Goed- koope consumptie-bons voor Schiphol kan men gelijktijdig krijgen. De prijs hiervan bedraagt, met inbegrip van de fooi voor den kellner, 14 cent. Maakt men van deze bons geen gebruik, dan betaalt men min stens 20 cent, plus fooi voor een con sumptie. Zij die gebruik maken van de koffie tafel, wat zeer aan te bevelen is, kunnen dat gelijktijdig op ons kantoor opgeven. DE JONGE COLPORTEURS VAN DE HELDERSCHE COURANT. Dinsdagmiddag tusschen vier en vijf uur afrekenen. Onze jonge colporteurs, worden uitge- noodigd Dinsdagmiddag tusschen 4 en 5 uur op ons kantoor te komen om af te rekenen. Mocht er een verhinderd zijn, dan wordt vader of moeder verzocht te komen, zoodat in ieder geval Dinsdag de defini tieve afrekening kan plaats hebben. DE BETALENDE EXCURSISTEN NAAR NOORWEGEN. Maandagmiddag moet het geld ge stort worden. Voor de jongelui, die als betalende excursist mee gaan naar Noorwegen, moet Maandagmiddag tusschen 2 en 6 uur het geld gestort worden. Allen die dus hun aanvraag-formulier hebben ingevuld, stor ten Maandag hun 25 gulden, pl. 10 cent voor zegelkosten. LAAN'S ZOMERTUIN WORDT WEER GEOPEND. Blijkens een advertentie in dit nummer wordt Zondagavond, ter gelegenheid van de a.s. Feestweek, de Zomertuin van de fa. Laan, op het terrein aan den Singel, geopend. Er zit een feestelijk cachet aan deze openstelling, daar Winnubst haar muzikaal zal illustreeren. NATIONALE BOND „HET MOBILISATIE KRUIS". Afdeeling Den Helder. Zooals in de Heldersche Courant van 11 Mei j.1. is medegedeeld, werd, in een op 10 Mei j.1. gehouden feestvergadering, door den Voor zitter van het Hoofdbestuur van bovengenoem- den Bond, den Luitenant-Generaal H. A. Cramer, het mobilisatiekruis uitgereikt aan dè leden der afdeeling Den Helder. Uit de, naar aanleiding van dezen feest avond, met het Hoofdbestuur gehouden be sprekingen en uit een Bekendmaking van het Nationaal Comité Herdenking Mobilisatie 1914, opgenomen in Legerorder no. 55 van 1925, is gebleken, dat niet alleen degenen, die gedurende de mobilisatie in militairen dienst zijn geweest, het recht hebben het mobilisatie- kruis te dragen, doch dat ook niet-militairen, die ter vervanging of ter aanvulling van mili tair personeel diensten verrichtten en daartoe bjj troepen of staven (alzoo onder militair be vel) zijn ingedeeld geweest; of behoorden tot lichamen dienende ten nutte van de krijgs macht of van de landsverdediging, welke lichamen door de Regeering zijn erkend, in dien niet door haar zelf ingesteld, hiervoor in aanmerking komen. Aan de hand hiervan is dus ook het bur gerpersoneel, dat gedurende de mobilisatie op 's Rijkswerf, het torpedo-atelier, de Marine vliegkampen en in de Kleeding- en Voeding magazijnen der Landmacht is werkzaam ge weest, gerechtigd het mobilisatiekruis te dra gen en kan dus als lid van bovengenoemden Bond toetreden. De Bond heeft ten doel; Art. 3 van de statuten. Ie. het gevoel van eenheid en saamhoorig- heid in vaderlandslievenden geest onder zijn leden aan te kweeken; 2e. dé belangen van zijn leden, alsmede van hunne weduwen en weezen te behartigen. De Bond kan, daartoe aangezocht, zijn be middeling verleenen bij steun door derden in verband met de fevolgen van de mobilisatie 1914 te verschaffen, ook voor zoover deze steun zich uitstrekt over niet-leden. Nadere inlichtingen hieromtrent worden gaarne verstrekt door het bestuur. Teneinde een ieder in de gelegenheid te stellen lid van dezen Bond te zijn is de mini mum contributie zeer laag gehouden en op 1.per jaar gesteld. Hoewel niet het doel van den Bond, wordt aan de leden het Mobilisatiekruis met bijbe- hoorend brevet gratis verstrekt en op een daartoe te houden vergadering op plechtige wijze uitgereikt. Zij, die als lid wenschen toe te treden, kunnen zich hiertoe wenden tot het bestuur. Voorzitter: J. de Jong, Prins Hendriklaan 9. Vice-Voorzitter: A. Uithol, Piet Heinstraat 26. Secretaris; S. H. Boels, Ruyghweg 36. 2e Secretaris: R. J. Clee, le Vroonstraat 62. Penningmeester: H. v. Urk, Koekoekstraat 20. Commissaris: S. de Bock, Weststraat 2. Commissaris: W. de Boer, Ooievaarstraat 48. DE JAARLIJKSCHE ZEGETOCHT DER BLAUWE ZEERIDDERS. Blijde intocht in Hoorn. We gaan naar „Dood Water" kijken. Een prachtige dag. „Asse me nou maar niet, net als verleje jaar met deuze auto stranden," zei de Gorrel, dat was toen ook de auto van de krant ge weest die midden in den nacht bij Westeinde vastgeloopen was en stil stond! Dat dooie ding. De Gorrel en zijn broer Kees beiden 167 jaar tellende, grinnikten en stapten deftig inas 'n effektieve baron!" Niet alleen de Gorrel was een effectieve „baron", maar al zijn grijze kameraden, met wie hij vroeger op het Marsdiep tegen de golven en den storm gevochten had en om 't eerlijk te zeggen ook wel eens gejut had, al die redders waren vandaag volgens de traditie „Eén dag koning." De mooiste en meest chique Heldersche auto's door vroolijke en vriendelijke dames en heeren gechauffeerd, hadden op dezen grooten dag, georganiseerd door het ijverige bestuur van „Moed, Volharding en Zelfopoffering", hun luxe auto gaarne beschikbaar gesteld. Ook eenige verpleegsters uit het hospitaal, vergezeld van Roode Kruismannen, maakten uit voorzorg den tocht mee. Het weer was werkelijk uitnemend, en na een eere-rondje door de stad, ging het Zuid waarts. Eigenaardig die auto-file. De kop van de stoet is altijd dezelfde. Voorop met de vlag de wagen met het bestuur en vlak daarachter, als altijd de auto van den heer van Twisk met zooals hij het vol trots zegt de „Flor Fina", de roem van de Heldersche redders: Janus Kuiper met zijn borst vol medailles en Jan Bijl. De lucht werk lillijk, zegt de Gorrel. Strakkies begint 't te blikseme en te don deren. Ik loop niet hoog met de bliksem. Ik zal deres an lij zij kijke, doe die petrijs- póorten dicht, Kees, zegt de oude. Nu zijn we in de Wieringermeer, was vroe ger allemaal zee, vertelt de chauffeur. Mot je niet an een ouwe haringtrekker vertellen man, zegt de Gorrel nijdig. Al visch ik nou zelf niet meer, me maats heb de Re geering met er gedemp 't brood uit de mond genomen. 't Heb niks anders an de menschen as mugge en kouwe beene gegeven, vervolgt de oude. Wat hei je an mugge? Niks as last. Hoe laat zijn we in Hoorn vraagt oude Kees. Mot je niet vragen als je naar Hoorn gaat, heb je ommers de tijd, dat komt dat daar vroeger de „krentetuin" was, en als je daar wier ingesloten, had je 1% jaar tijd om je werk af te maken, vertelt de Gorrel breed' sprakig en deskundig. Langs breede en lommerrijke wegen snort de Heldersche auto-file voorbij Aartswoud en korten tijd later staan wij voor de poorten van Hoorn, waar de politie ons opwacht, om ons veilig door het aloude stadje te leiden en een goed parkeerterrein aan te wijzen. Eerst werden de oude redders naar het Café Restaurant, de „Keizerskroon" geloodst, waar een extra oorlam of broodjes met haring, ham en andere hartigheden, als vrije con sumptie werden verorberd. Toen trok de heele stoet door Hoorn. 0 De „Nieuwe Hoornsche Courant" had reeds hun komst aangekondigd met o.a. de volgende karakteristieke woorden: „Deze bezoekers van Hoorn, zijn de leden „van „Moed, Volharding en Zelfopoffering", „welke bestaat uit Heldersche Zeehelden, de „redders van de kust, waaronder er zijn, die „kasten vol medailles hebben, niet zoo maar1 „eens behaald op een feestje, of iets derge lijks, maar in vinnigen strijd met woeste „zeeën en daverende stormen. „Deze echte Hollandsche soort, die zich „nuchterweg „redders" noemt, is toch wel „heel zeldzaam." Tot zoover de N. Hoornsche Courant en de bevolking sloot zich bij deze woorden spon taan aan. Met enthousiasme werden de Hel' dersche -edders met hun tegen elkaar tik kende medailles begroet. 't Werd één lange wandeling door het oude stadje. Typisch is dat oud-Hoorn! Tusschen dé mooie gevels, die vele honderden jaren oud zijn, voel je je terug in den Spaanschen tijd! We gane ok naar de film „Dood Water" kijken. Maar eerst ging 't naar het Hoornsche Hop en naar de haven en hielden ze met de visschers die aan het palingfuiken breien waren, een heele rnstige uitwisseling van gedachten over de techniek van het breien en troostten de „Doodwater"-visschers, dat 't nu in Den Hel der met de haring ook de dood in den pot was. En verder, steeds verder werd door Hoorn getrokken. Alles wat maar even beziens waardig was, werd bezocht. Ook de Bossa-huizen trokken belangstelling en de gehaaide bewoners dier huizen maakten heel Kaufmannisch van de invasie der Hel- derschen gebruik, om ansichtkaarten te ver- koopen. Toen ging het weer naar het café om den inwendigen mensch te versterken en even later, uitgeleide gedaan door een enthousiast Hoorn, vertrokken de auto's naar Alkmaar. Bij de grens der gemeente werden we weer heel vriendelijk door de Alkmaarsche motor politie ontvangen en keurig door Alkmaar ge dirigeerd. In café Van Doorn werden opnieuw met eenige vrije consumpties de bloemetjes buiten- gezet en nadat de heer Roetman een harte lijke toespraak tot het echtpaar Van Doorn, beiden oud-Heldersche Jutters, gehouden had en hen bedankt had voor hun waarlijk goede auto-bezitters! Kermis Reclame H. THIEL zorgen, vertrokken wij bg het vallen van den avond uit Alkmaar. Al met al was 't een reuzetocht, wist de Gorrel nog uit te brengen, maar in den auto zei hij niet veel meer. Hij sliep Al met al een reuze tocht! Tot volgend jaar, Moed, Volharding en dames en heeren MARINE RAMPENFONDS 19141919. Algemeene Vergadering. Te Den Haag werd gehouden de Algemeene VergaderiDg van het Marine Rampenfonds 1914—1919. De vergadering werd aangevangen met het herdenken van een 3-tal bestuursleden, welken het Fonds in het afgeloopen jaar waren ont vallen en wel de vice-voorzitter, wijlen bur gemeester Driessen, de heer Stamperius en de heer M. J. Heiboer. Hierna werd het jaarverslag 1934 en 1935 behandeld, hetwelk met algemeene stemmen werd goedgekeurd. Het vermogen van het Fonds bedroeg per ujtimo December f 23.801.84 en per ultimo December 1935 f 22.893.71. 1 Uitgekeerd werd aan weduwen en weezen van de marine-mobilisatie-slachtoffers in de bjride jaren respectievelijk f 1090.60 en f 1044. Bij de hierna volgende voorziening in de be- stuursvacaturen werden gekozen tot vice-voor- zitter burgemeester J. Ritmeester, de heerG. L, Heeris (secr. der Nederlandsche Reederij Vereeniging) en tot alg. secretaris de heer S. Koning. Alvorens men uiteenging werd er met na druk op gewezen, dat het Bestuur van het Fjonds als steeds energiek de belangen van die weduwen en weezen zal blijven behartigen, wier echtgenooten slachtoffers werden bij Marine-rampen. jZij, die geldelijk dit streven willen steunen wforden verzocht hun bijdragen te willen zen den aan de Rotterdamsche Bankvereeniging alhier. Parijsche Wafels 6 cent. Kermissoezen 8 cent. JONG HOLLAND GETUIGT VOOR DEMOCRATIE. Men schrijft ons: Een belangrijk bericht voor jonge menschen Zondag 12 Juli houdt de V.D.J.O. (Vrijz.- Democratische Jongeren Orgenisatie) haar jaarlijkschen landdag te Arnhem in het Open lucht theater. Daar kunt U in een prachtige omgeving, vol natuurschoon, luisteren naar de bezielende woorden van Z.Excellentie mr. P. J. Oud en n)r. dr. A. M. Joekes. Verder is er voor nog veel meer aantrek kelijks gezorgd, o.a. wordt een bezoek ge bracht aan het Openlucht Museum onder léiding van den Directeur de heer A. van Erven Dorens en den folklorist D. J. van der Ven. i Samenzang geleid door Boy Wolsey, dansen onder leiding van dr. Elise van den Venten Bensel, die oud-vaderlandsche volksdansen zal uitvoeren en declamatie o.a. van Maartje Bierman in haar West-Friesch repertoire. Een waar feestprogramma Men zie voor bizonderheden betreffende reis en adres van aangifte de advertentie in dit npmmer. Het historisch vermaak In den nieuwen mantel. Ook nu weer een gedecentraliseerde opstelling van de diverse tenten en kramen. Hoe de permanente oorden des vermaaks zich „aanpassen". Programma's en sluitingsuren. Van de kermis die ging en de feestweek, die kwam. i' Van oudsher is de eerste Juliweek voor de Heldersche kermis bestemd geweest. Dan veftezen, in de laatste dagen van de week ervóór, de tallooze bouwsels, in den vorm van kramen, draaimolens en allerei andere etablissementen van kermispret, bestemd om ons, Heldersche burgers, een week lang veel zijdig vermaak te verschaffen. Heel de Ka- naalweg was er mee volgebouwd, en de café's zorgden voor strijkjes („bands" kende men ln die dagen niet, wat er aan musici zat, vormde een goed-Hollandsch „strijkje"), kortom, er was gelegenheid te over voor dit ouderwetsche en ietwat naieve, kermisver maak. Totdat men zich in den Raad bewust werd van zijn waardigheid en ging inzien, dat in een stad van 'n 34.000 inwoners, in het vrij zinnigste deel van ons land en in onzen mo dernen tijd, zoo'n kermisvermaak toch feite lijk niet meer thuis hoorde, 't Was goed in de dagen van ouds, zoo zeide men, in dien primitieven trjd van weleer, toen de cultuur nog niet zoo'n hoogen trap van ontwikkeling had bereikt, toen de radio er niet was en men zich niet zoo verplaatsen kon, toen men het gansche jaar door feitelijk aan de plaats der inwoning verbonden was, en het eenmaal 's jaars eens uit den band springen eigenlijk een levensbehoefte was, een graadje, dat de poes toekwam (het beeld Is niet erg fraai, maar het staat er nu eenmaal), toen... enfin, vult u maar in. En natuurlijk hadden deze raadslieden gelijk en wij allen zijn voor den vooruitgang en haastten ons deze betoogen te onderschrijven. En dies werd de kermis, dat barbaarsche, onbeschaafde vermaak onzer voorouders, haastig afgeschaft. De oude Ka- naalweg, in vroeger jaren wandelpark van de luchtjes-scheppende Nieuwediepers, werd gemoderniseerd en zou voortaan niet langer aan de kramen en oilebollen-ondernemingen onderdak verleenen, die immers den menschen slechts het geld uit den zak haalden. De draai orgels zouden niet meer draaien, de strijkjes niet meer strijken, kortom, we zoudei. een nieuw en beter leven beginnen zonder kermis. De Raad baart een „feestweek". Ja ja zoo dachten we. Maar daar was óók nog zooiets als een berooide gemeente-huis houding, daar groeide langzaam maar zeker, een crisis, die ook in onze plaats doorwerkte, daar kwamen sociale wetten, die uitvoering vereischten, daar kwam een hooger levens niveau, dat zich óók voor gemeenten deed gelden, en daar kwam, aarzelend en schuch ter, de verzuchting: hadden we die opbrengst uit de staangelden maar, wat zouden we een prachtige begrooting krijgen, die sloot als een bus. mijnheer! Zooals gezegd, 't ging aarzelend eerst en schuchter. We keken elkaar eens aan; wie zal deze kat de bel aanbinden, wie dit Kermis- varkentje wasschen? Totdat op zekeren dag Burgemeester Wethouders de koe bij de horens pakten en rondweg de weder-invoering van de Kermis voorstelden, louter op de mate- rieele overwegingen, dat de opbrengst voor een sluitende begrooting onvermijdelijk was. En o geniale inval! de herboren Kermis zou geen „Kermis" meer zijn, maar een „feestweek". Het begrip Kermis immers im pliceert het ouderwetsche, onbeschaafde, voor vaderlijke vermaak; het begrip feestweek is aangepast aan onzen modernen, gecivilseer den, verfrjnden(!) tijd. Met een (gelukkig symbolisch) hoera-tje kwam die feestweek er door; met enthousias me en verve werd zij ingehaald. Immers, zij zou ons door de vreeselijkheden van een be- grootingstekort heenhelpen; zij was de red ster uit den nood! Meesmuil niet, o lezer, daarvoor is de zaak te ernstig en ook te reëel. En nu hebben we den vooravond van de „feestweek". Geen volgebouwde Kanaalweg meer met oliebollen- en suikerkramen, geen Havenplein met draaimolen en zoo. De Helden der Zee hebben nu hun beurt; en het plein terzij van het stadhuis. Ook het Koningsplein krijgt zijn aandeel. Dezer dagen zijn ze gearriveerd, de groote kermiswagens, die de heerlijkheden bevatten voor de volgende week. En van het oogenblik af, dat ze zich hebben geïnstalleerd op het Helden der Zeeplein, en een aanvang is ge maakt met de oprichting der houten bouwsels, is voor de jeugd het festijn begonnen. Bij do zijnen stonden ze er Woensdag al en ze zullen er blijven, tien dagen lang, slechts van tijd tot tijd thuiskomend om een boterham of wat eten-te halen. En dan natuurlijk de school. Ge lukkig dat die er óók nog is, anders stonden ze er in de schooluren ook. Paaltje voor paaltje, balk voor balk, willen ze zien hoe deze bouwwerken, waar ze straks d'r weekgeld zullen versnoepen, worden opgebouwd. En Maandag zal het festijn beginnen, van licht en vroolijkheid en muziek, gelach en gegier. De „feestweek", nietwaar, en ook de ouderen zullen er, zoo quasi onschuldig-weg („we gaan effen een straatje om, 't is zulk mooi weer!") ook een kijkje gaan nemen. Wie weet waagt zich nog wel een corpulente moeke in zoo'n schuitje. En ondanks onze verminderde salarissen en pensioenen, zullen we er menig centje achter laten. Laten we ons troosten met de weten schap, dat de gemeentelijke fiscus <•- van profiteert, en dat onze gemeentelijke begroo ting ervan sluit. Waar komt de Kermis? Ook dit jaar is het door de Kermisvierders zoo zeer gewraakte systeem van „decentrali satie" gevolgd. Eensdeels zien we de Kermis op het Helden der Zeeplein verrijzen, terwijl het tweede gedeelte ondergebracht is op het complex StationspleinPrins Hendriklaan Koningsplein. Tot hen, die met deze regeling niet heelemaal in hun nopjes zijn, kunnen we gevoegelijk ook de pachters rekenen! Dat is ons bekend van vorig jaar, toen menigeen zich nog al eens tot een onvriendelijke opmerking over ons Gemeentebestuur liet verleiden. Hoe het ook zij, de indeeling is gemaakt en men moet nu zelf maar trachten om er van te maken wat er van te maken is. Dat zij die hier gekomen zijn om iets te verdienen mogen sla gen en dat zij, die van de Kermis houden, dót plezier mogen vinden, dat zij er zich van voor stellen! Hopen we slechts, dat we voor exces sen, ln welken vorm ook, gespaard zullen blijven. „De groote stukken" zijn alle op het Helden der Zeeplein geconcentreerd. Origineele eta blissementen zijn er ditmaal niet bij, doch men kan gevoeglijk aannemen, dat de „Stoom" van Janvier (Singel) en de RideO en Auto- Skoo- ter van de gebroeders Hommerson (eveneens Singel) weer de meeste belangstelling zullen trekken. Al sinds jaren figureert de bekende Turksche Schommel op de Heldersche Kermis, evenals de Luchtschommel. Beide zijn thans ook present en zullen aanleiding zijn tot gierenden pret, vooral onder de rijpere jeugd. Van het overige groote goed noemen we de Fietsca- roussel, de Kinderdraaimolen en de Zweef molen. Het kennisbeeld wordt hier gecomple teerd door een aantal nougat-, gebak, bollen en vischkramen en finder klein goed. De kramen op het andere stadsgedeelte leenen zich niet tot een bespreking, we zullen hier kramen met uitgestalde lekkernijen, een schiettent, rensportspel en speelgoedstalletjes vinden. Interessant belooft de expositie, een miniatuur steenkolenmijn van den heer J. W. Greeff te zijn, evenals die van den heer L. Fuld, die met een bloedsomloopdemonstratie komt. Zoo zal ongeveer het beeld van de Kermis zijn, waarbij men zich natuurlijk de brouhaha van allerlei populaire en straatdeuntjes moet denken. Evenals de lucht van lauwe bollen, van gerookte paling en van zoete nougat.... Kermis ln schouwburg en bioscoop. Onze permanente instellingen op het gebied van ontspanning en vermaak trekken zich de volgende week natuurlijk ook het kermiskleed aan. Alles wat we op dit gebied rijk zijn, zet zijn beste beentje voor om den strijd tegen de tijdelijke concurrenten zoo goed mogelijk te kunen opnemen. Werpen we allereerst onze blikken op de bioscopen. TIVOLI-THEATER. Het fenomeen: Shirley Temple. Het valt niet te ontkennen, dat het laatste fenomeen der hedendaagsche filmindustrie genaamd is: Shirley Temple. Een fenomeen, dat uitgegroeid is tot een ware cultus van het bioscoopbezoekend publiek, een fantastische afgoderij van dat wonder baarlijke kind met haar springende haren en kuiltjes in beide wangen, een kind, dat, hoe men de zaak ook bekijkt, een wonderkind is. Men verwachte van ons niet een min of meer diepgaande beschouwing over Shirley daarvoor is het probleem t curieus om het in deze weinige regels grondig onder de loupe te nemen en derhalve zullen wij het houden bij het constateeren der feiten. Gemberbrood 25 ot. Heerlijk gevuld Krentenbrood 30 45 en 60 cent. Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk. WeststraatJ Geen dienst. Westerkerk, (Helden der Zeeplein). '8 Morgens 10.30 uur, Ds. H. J. Witkop 12.30 uur, Kinderkerk Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meijnen Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk). 's Morgens 10 uur, Ds. Meijnen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur, Ds. N. v. d. Kraats. Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, Leesdienst. Herst. Evang. Lutb Gem. (Weezenstr.). 's Morgens 10.30 uur, Ds. W. J. F. Meiners Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 uur, J. Luther Ramp Gebouw Middenstraat 117. 's Avonds 8 u., Evangelisatie-samenkomst Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76). 's Morgens 10 uur, kerkdienst. Evangelisatiegebouw, Vijzelstraat: Zondagmiddag 4 uur, straatprediking Molenplein Verschillende sprekers, 's Morgens 10.30 uur en 's avonds 8 uur samenkomsten met verschillende sprekers Leger des Heils. 10 uur v.m. Heiligings-Samenkomst 3.30 Openluchtsamenkomst. 8 uur n.m. Verlossings-Samenkomst. Donderdagav. 8 u., Heiligings-samenkomst Hersteld Apostolische Zending Gemeente Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat. 's Morgens 10.30 uur, dienst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente. Geen dienst. AMERI KAAI1SE WAS MACHIM E VAMAF Fl.11 P.Mft» COHTAM7 FL. iio EIECTR01UX Eli VOLTA STOFZUIG BRt VAI1AF FL. 1-P.WEEK ZOETELIEF KAttAALWM II» TIL 41 En feiten zijn er genoeg. Want behalve dat reeds gisteravond overduidelijk aan de be- langstellig bleek, dat „men" deze film gaat zien, waren ook de reacties van dat publiek wederom, evenals bijv. bij „Sweethaert" merk waardig. Men maakt het mee, dat vrouwen en man nen, die reeds lang den leeftijd bereikt hebben, waarop men ongevoelig behoort te zijn voor sentimentaliteit, verstolen hun zakdoeken op diepen om tranen van medeleven te plengen over Shirley's ondervinden in het weeshuis. En men constateert eveneens, hoe men opge lucht mee-lacht om de schoone voleinding, het zalige happy ending. Shirley Templeen dan denkt men aan die enorme reclame-campagne, die men dag- in, dag-uit vanuit Amerika voor haar maakt, we herinneren ons haast onzegbare bedragen aan honoraria, die het kind moet verdienen en letten op die bijzonderheden, welke haar tot wonder-kind maken. Dat zijn dan haar tap-dancing, haar zeldzaam acteertalent, haar uitermate aantrekkelijk gezichtje en haar prachtig kinder-figuurtje. En al is men nóg zoo wijs en al staat men nóg zoo sceptisch tegenover dezen Ameri- kaansch geniaal in scène gezetten aanval op Uw gevoels-instincten en al zegt men van te voren ook tot zichzelf: ,,'t laat mij koud", het feit blijft bestaan dat men zich verbaast, Verbaast over het weergalooze knappe van dit alles en over het merkwaardigste van alle lïlmkinderen: Shirley Temple. Constateeren wij tenslotte, dat er slechts sprake is van één machtige golf van enthou siasme over dit wonderkind. Enthousiasme neen: aanbidding, ado ratie! En wie zou het dén wagen één enkel bezwaar, één ongunstig feit te noemen? In het voor program, dat waarlijk uitste kend is verzorgd, zagen wij een uitermate geestige kleur-teekenfilm handelende over een muis, die vliegen wilde en van een bijna even slechte kermis thuiskwam als eens Icarus. En eveneens een moderne Wild-West film, niet alleen interessant omdat de vermaarde George O'Brien een hoofdrol vervult, maar omdat men hier een zoo openhartige wild west-parodie op de Wild-West te aanschouwen krijgtzooals alleen in Amerika maar moge lijk is. Een program alzoo van specialité's, WITTE BIOSCOOP. Dc verrassing. Het programma van de „Witte" telt deze week een verrassing. Denkt U aan „Kermis gasten"? Dan moeten wij U teleurstellen, om dat dit product van Jaap Speyer, Henriëtte Davids en Johan Kaart niet die verrassing is. Want het brengt U precies wat U er van ver wacht: een heeleboel dwaas- en grapjassigheid in het kader waarbinnen genoemde artisten het gewend zijn te brengen. Zoodat dit tweede werk van den Nationaal-film er een is zonder pre tentie, zonder het juiste begrip film te benade ren, maar een waarbij men bij eiken meter hartelijk lacht. Henriëtte en Kaart, wat hebben die twee elkaar gevonden! De laatste is hard op weg een vermaardheid in revue-scènes te worden: in deze film bereikt hij wel het top punt in zijn imitatie van Mariene Dietrich! Overigens is de film vanwege naam en inhoud volkomen „aangepast" aan de komende week, de kermistooneeltjes zijn werkelijk goed door Henk Alsem gezien en menig aardige vondst duidt er op, dat de vaderlandsche cinemato grafische kunst zich in stijgenden lijn bevindt. Nu eens een film met inhoud, met karakter! Intusschen zit U te wachten op de verras* ring waarvan wij in den aanhef gewaagden^ Wel, dat is „Ons dagelijksch brood", een film, niet aangekondigd, en waarvan in Nederland weinig werk gemaakt is. Hoe is het mogelijk,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 21