Radio-programma Abonneert U op dit blad Op en om het Binnenhof. ïlafku^hanA BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 4 JULI 1936 Geen weercorpsen in Nederland. De uitkeeringen aan werkloozen. De nieuwe studio van de A.V.R.O. geopend. Hoe groot is de bevolking in Nederland 6 meter manufacturen onder haar kleeren verborgen. De vrouw die haar schoondochter opsloot veroordeeld. De avonturen van een zwemmer met een zeehond Wat wèl en wat niet decadent is. De overstroomingen in Texas. Muziekcorps van Hitler's lijfgarde verongelukt. Weekkromek Bij het afdeelingsonderzoek in de Eerste Kamer van het ontwerp van wet houdende voorzieningen omtrent weerkorpsen bleek, dat het vrij algemeen met instemming gegrond op een gevoel van noodzakelijkheid werd ontvangen. Enkele leden verklaarden intusschen. zich in geenen deele met deszelfs strekking te kunnen vereenigen. Deze leden achtten de indiening van het onderhavige voorstel het noodlottige, zij het natuurlijke, gevolg van de hier te lande ge voerde partijpolitiek. De voorgestelde regeling is, naar hun mee ning geheel gericht tegen een, in aanhang wassende, bevolkingsgroep, die wars is van de bovengeschetste praktijken, te weten de nationaal-socialistische beweging in Neder land. Vele leden verklaarden, zich met de strek king van de voorgestelde regeling ten volle te kunnen vereenigen. Zij waren van oordeel, dat toepassing ervan in de toekomst van groot nut zal kunnen zijn, in positief opzicht, omdat zij het taak en roeping van de over heid achtten, zooveel mogelijk orde, rust en veiligheid binnen de landsgrenzen te verze keren, reden, waarom particulieren zich huns inziens niet op dat gebied van overheidszorg mogen begeven door de stichting van weer korpsen, in negatief opzicht, omdat de hier aan het woord zijnde leden van meening wa ren, dat de veiligheid van den staat gevaar loopt, indien zoodanige korpsen worden in standgehouden. De oprichting toch van het eene korps veroorzaakt indirectelijk de stich ting van het andere, hetgeen op den duur slechts tot burgeroorlog kan leiden, gelijk zulks in Oostenrijk het geval is geweest. Mitsdien moet k priori van overheidswege krachtdadig de vorming van zulke korpsen worden tegengegaan. Deswege juichten deze leden toe, dat dit wetsontwerp is ingediend. Jlededeeltngen van den minister naar aanleiding van opmerkingen uit de Tweede Kamer. In een nota naar aanleiding van het verslag betrefende de aanvullingsbegrooting van sociale zaken voor 1936 deelt de minister mede, dat de regeering tot haar leedwezen aan den aandrang om tot nog verdere verhoo ging van het uitgetrokken bedrag voor kleeding, schoeisel en beddegoed aan on dersteunde en te werkgestelde werkloozen over te gaan, gelet op den financieelen toe stand van het rijk, niet kan voldoen. Evenmin kan zij voldoen aan het verlangen om een uitkeering in eens van 50 per gezin te verstrekken. Er moge op worden gewezen, dat voor 1935 voor den z.g.n. B-steun niet een bedrag van 2.000.000, doch van slecht ongeveer 1,700.000 beschikbaar werd gesteld. Immers is van 2.000.000, doch van slechts ongev. 1.700.000 besteed voor verhooging van de Kerstgave 1934. Het is den minister niet bekend, dat de par- tiouliere liefdadigheid nog altijd te veel geremd zou worden. Hij is zelfs van meening, dat hij bezwaarlijk kan aannemen, dat, zooals in het verslag is opgemerkt, bijna elk bedrag, dat van die zijde verstrekt wordt, op den steun in mindering zou worden gebracht. De minister geeft de verzekering, dat dit geenszins zijn bedoeling is, en, indien er ge meentebesturen zijn, die op de gesignaleerde wijze te werk gaan, zulks derhalve in strijd is met zijn opvattingen. Ook de minister is van meening, dat er naast de ondersteunde en te werk gestelde .Werkloozen anderen zijn, die hoewel niet werkloos, in even grooten nood verkeeren. Het is echter onmogelijk die personen in de rege ling van den z.g.n. B-steun te betrekken. Geen verhoogde uitkeeringen. Tot verhooging van de steunuitkeering in het algemeen kan de regeering, gelet op den financieelen toestand van 's rijks kas, onmogelijk besluiten. Dit neemt echter niet weg, dat als blijkt, dat een bepaalde gemeente in een te laag ta rief van steunverleening is ingedeeld, tot ver hooging van de tariefsklasse voor die gemeen te wordt overgegaan. De minister kan geen vrijheid vinden de per centages voor de groote gezinnen ook bij hoo- gere loonen te verhoogen. Naar zijn meening is ten deze reeds de uiterste grens bereikt. De heer Vogt benoemd tot ridder bi de Orde van Oranje Nassau. Donderdag heeft te Hilversum de officieele opening van de nieuwe A.V.R.O.-studio plaats gehad. Om twee uur arriveerde de directeur-gene raal der P.T.T., Ir. M. H. Damme, die een rede uitsprak, waaraan wij ontleenen: Alvorens enkele woorden te spreken met betrekking tot de feestelijke gebeurtenis, her innerde spr. aan de opening van de nieuwe Uitzendzaal in 1927 door thans wijlen minis ter de Vegte. Deze deelde toen mede, dat het aantal luisteraars gestadig toenam en onge veer 35,000 bedroeg. Thans is dit cyfer 200,000, wat zeker boekdeelen spreekt. Het zelfde geldt voor de oplaag van het omroep blad. Einde 1926 ongeveer 30,000 exemplaren, einde 1935 ongeveer een kwart millioen. Ook het bedrag van de geheel vrijwillige luister- vinkbijdrage, dat einde 1926 ongeveer 125,000 en over 1935 ongeveer 660,000 be droeg. geeft een duidelijk beeld van den groei. Na deze korte opsomming van cijfers, kwam spr. tot het eigenlijke doel van deze feestelijke bijeenkomst, de herdenking van het feit, dat de A.V.R.O. thans de beschik king heeft over een nieuw studio-complex. Voortgaande zeide spr. dat er in de leiding van het A.V.R.O.-bedrijf een man is, voor wien het vandaag wel zeer in het bijzonder een feestdag is, die, hoewel hem teleurstellin gen in zgn arbeid en streven niet gespaard z'jn gebleven, steeds energiek en kundig is Voortgegaan met het vervullen van de taak. die hem op de schouders werd gelegd, een man, van wien het, als men van de A.V.R.O. spreekt, bijna onmogelijk is den naam niet te noemen, n.1. de directeur Willem Vogt. Zich wendende tot den heer Vogt, zeide spr., dat het hem een groot voorrecht is te kunnen meedeelen, dat het de Koningin heeft be haagd hem op voordracht van den minister van binnenlandsche zaken te benoemen tot ridder iff de orde van Oranje-Nassau. (Ap plaus). Spr. verklaarde tenslottte de A.V.R.O.- studio's voor geopend. DE TIJDELIJKE VERLAGING VAN PENSIOENEN. Afgewezen door het A.C.O.P. Dezer dagen is het comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheids personeel (A.C.O.P.) in buitengewone ver gadering bijeen geweest in verband met de verschijning van het wetsontwerp tot her berekening van pensioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren. In de aangesloten bonden heerscht alge meene teleurstelling en ontstemming over de omstandigheid, dat de regeering, ondanks de verwerping van de wetsontwerpen in zake vaste huren, enz. een voorstel tot verminde' ring van de burgerlijke en militaire pensioe nen bij de Tweede Kamer aanhangig heeft gemaakt. Het A.C.O.P. is van oordeel, dat het een zijdig karakter der aanpassingspolitiek hier door nog weer sterker dan reeds te voren in het licht treedt. Het comité sprak verder als zijn meening uit, dat de voorgenomen herberekening, als 'zijnde het aantasten van door eigen arbeid en premiebetaling verkregen rechten, princi pieel onaanvaardbaar moet worden geacht. Over het eerste kwartaal van 1936 steeg de bevolking van Nederland van 8,474,409 inw. op 1 Januari tot 8,485,064 op 1 April. Deze bevolkingstoename met 10,555 inw, over %en vierde gedeelte van een jaar is, in vergelijking met de totale bevolkingstoene ming over de laatste jaren, aan den lagen kant; deze vermeerdering bedroeg over de jaren 1933, 1934 en 1935 resp. 107.302, 91,898 en 82,403 inw. Noor-Brabant steeg van 975,094 tot 977,718 inw., Gelderland van 891,250 tot 892,075, Zuid-Holland van 2,078.735 tot 2,081,230, Noord Holland van 1,614,388 tot 1,615,433, Utrecht van 452157 tot 453,335, Friesland van 415,171 tot 415,733, Overijsel van 553,561 tot 554,609, Groningen van 413,199 tot 413,724 en Drenthe van 238,377 tot 238,971. Daarentegen daalde het aantal inwoners in de provincie Zeeland van 253,024 tot 252,999 en in Limburg van 589,453 tot 589,237. Van de gemeenten met meer dan 20,000 inw. moest o.m. Den Helder een gering verlies boeken. Amsterdam steeg van 781,643 tot 781,987 inw., Rotterdam van 595,448 tot 596,477 inw., Den Haag van 482,406 tot 482,755 inw. Bovenstaande gegevens zijn ontleend aan het Maandschift van het Centraal Bureau voor de Stastistiek. Binnenland Drie vrouwen aangehouden. Dezer dagen heeft een rijksambtenaar te Kerkrade in de onmiddellijke nabijheid van de Duitsche grens aan de Nieuwstraat drie vrouwen aangehouden, daar hij hen verdacht stof onder hun kleeding te hebben verpakt, om dat frauduleus over de grens te brengen. Het optreden der smokkelaarsters was zoo hardhandig, en hun verzet van dien aard, dat de ambtenaar twee waarschuwingsscho ten in de lucht loste. Toen assistentie kwam opdagen, hadden twee smokkelaars reeds kans gezien op Duitsch gebied te vluchten. Een van hen werd gearresteerd en naar het hoofdbureau van politie gebracht. Zij was woonachtig in de Duitsche gemeente Merk- stein en had onder haar kleeren verborgen zes meter manufacturen, die in beslag wer den genomen. Het incident verwekte aan de grens een grooten volksoploop. Het gerechtshof heeft de 63-jarige vrouw C. H., uit Meeden, thans gedetineerd, tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens opsluiting en mishandeling van haar schoondochter. De procureur-generaal had vijf jaar ge- eischt. De rechtbank te Groningen, had haar eveneens tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld. Het dier wedijverde met den mensch. Men schrijft uit Sexbierum aan de N.R.Ct.l Nu de warmere zomerdagen gekomen zijn en de menschen zich weer hebben aangepast aan het heerlijke weer, behoort een frisch zeebad tot de dagelijksche gewoonten van Frieslands jeugd. Zoo werd ook dezer dagen weer druk ge oefend, toen een der zwemmers een klage lijk geluid hoorde, wat hem het ergste deed vreezen. Maar al spoedig werd hij gerust ge steld, toen een jonge zeehond kwam aan zwemmen en geen blijk gaf van eenige schuwheid ten opzichte van zijn watergenoot. Van kennismaking kwam vriendschap en al spoedig zwom de zeehond rustig naast zijn op passer, alsof het de gewoonste zaak ter we reld was. Een snel duiken van den zwemmer bracht wel even den zeehond uit den koers, maar spoedig zwommen ze weer schouder aan schouder, hoofd aan kop, tot groot ver maak der zwemmende jeugd. Toen dan eindelijk het uurtje van zwem men voorbij was, werd de zeehond naar die per water gebracht, maar niets kon dezen weerhouden om toch vooral b(j zijn nieuwen makker te blijven. Goede raad bleek duur te zijn, zoodat het zeehondje mee naar huis werd genomen, waar het een verblijfplaats kreeg in een z.g. dobbe, een drinkplaats voor het vee, midden in een weiland. Den volgenden avond werd de zeehond wederom mee naar zee genomen en opnieuw zag men een schitterend waterfeest. Al dui kende en zwemmende wedijverden mensch en dier totdat het zeehondje opgaf en zich een veilig rustplaatsje koosop den rug van zijn begeleider. En van deze plaats af genoot hij van een tochtje temidden van zijn element. Des avonds werd de zeehond opnieuw mee naar het dorp genomen naar zijn tijdelijke verblijfplaats. Nu evenwel zijn voeding tot moeilijkheden aanleiding gaf en versche ha ringen werden versmaad, leek het alsof dit avontuur snel een einde zou nemen. Een paar dagen werden levertraan en melk met zach- ten drang gevoerd en zou men daarna zich voor het feit zien geplaatst, dit moederlooze diertje aan den dood prijs te geven, ware het niet dat Artis te Amsterdam prijs stelde op bezit van dit zeehondje. Zoo nam dit avontuur een onverwachte wending. Buitenland In een onlangs afgekondigde order heeft de onder-secretaris van de Italiaansche fas cistische partij verklaard, dat het ontblooten van het hoofd door het afnemen van den hoed een „decadente" wijze van groeten en eerbied betuigen is. De fascist heft den arm op en neemt zijn hoed niet af. Twintig personen verdronken. In het Zuiden van Texas hebben aanhou dende regens en was der rivieren verwoes tende overstroomingen veroorzaakt. Voor zoover op het oogenblik bekend is, zijn twintig personen om het leven gekomen, terwijl 14 menschen vermist worden. Veel vee is verdronken. De oogst heeft zeer geleden. De schade wordt geschat op meer dan een millioen dollar. Dooden en gewonden. De muziekkapel van de S.S.-lijfgarde van Adolf HiUer, welke Woensdagmiddag in twee autobussen van een concert-reis in West- Duitschland terugkeerde, is tusschen Burg en Genthin in botsing gekomen met een vracht auto met aanhangwagen. De wagen slipte op den door den regen glad geworden weg en de aanhangwagen sloeg tegen de tweede bus van de muziekkapel. Hierbij werden twee inzittenden op slag gedood, twee stierven op weg naar het ziekenhuis, terwijl bovendien nog 6 inzittenden ernstig werden gekwetst, be nevens een aantal licht. De reisbelasting voorloopig van de baan! - De Indische buiten- gewesten krijgen een gedecentraliseerde bestuursregeling. - Het Amsterdamsche Raadhuis. - Verlenging werkioosheidssubsidiefonds Den Haag, 2 Juli 1936. De zittingsperiode der Tweede Kamer van dit jaar loopt ten einde; nog deze week zal de zomerrust wel intreden. Die hoogstwaar schijnlijk nog vóór den vermaarden derden Dinsdag eindigt, wijl nog verschillende be langrijke zaken voor dien tijd haar beslag dienen te krijgen. Zoo wordt reeds dadelijk in de afdeelingen het ontwerp aangaande de re organisatie van het spoorwegbedrijf behan deld. Dat kan zeker niet tot ver in het na jaar blijven wachten, wat het openbare debat betreft. Deze week zou het ontwerp aangaande de reisbelasting in de Tweede Kamer in behan deling komen, doch reeds bij het vaststellen van de agenda was men zoo verstandig, de materie van de werklijst af te voeren, 't Had geen zin, de afdoening te forceeren, nu er dit jaar in de practijk toch niets meer van terecht kon komen! De zittingen van Dinsdag en Woensdag zijn heengegaan met bespiegelingen over In dische aangelegenheden. Er waren een paar suppletoire begrootingen, welke aanleiding gaven tot een algemeen debat. Daarvan was het belangrijkst de materie, verband houdend met de geprojecteerde decentralisatie van het bestuur der Indische buitengewesten. De be doeling is, te komen tot drie gouvernementen! Sumatra, Borneo en de Groote Oost (het overige gebied buiten Java en Madoera). De straks te releveeren antwoord-rede van dr. Colijn geeft de eigenlijke strekking van een en ander aan. Thans zij genoeg te vermelden, dat de Kamer de decentralisatie stellig wilde, maar de voorbereiding stond een groot deel der Kamer niet aan. Hiervan gaven de heeren Joekes (V.D.), Cramer (S.D.), Van Poll (R.K.) en Effendi (Comm.) blijk. De benoe ming van gouverneurs was h.i. geen waar borg, dat de zaken op doortastende wijze zouden worden aangepakt, men begeerde Re geeringscommissarissen als uitvoerders van den wil van het centrale gezag, en geen voor namelijk op eigen gezag aangewezen gou verneurs, die waarschijnlijk met de residenten overhoop zouden komen te liggen. Dit maakte ten slotte het kernpunt uit van de gehouden gedachtenwisseling. Dr. Colijn poogde natuurlijk eerst de Ka mer voor het oorspronkelijke plan te winnen. Hij begon met te wijzen op de lange (30- jarige) voorbereiding van de decentralisatie- mogelijk. In '22 werd de decentralisatie van Java aangevat. De hoofdgedachte was: Na streving van de Staatkundige ontwikkeling en overbrenging, gedeeltelijk, van de centrale be moeiing naar lagere organen. Thans heeft men een tienjarige ervaring met die hervorming op Java, met de instel ling der drie provincies, en zij kan niet be vredigend worden genoemd. Waarom? Er ont brak een welomlijnde regeling der financieele gevolgen, en er deed zich een gebrekkige ver houding voor tusschen het centrale gezag en de autonome deelen. Zoo lang de decentrali satie beperkt bleef tot Java en Madoera moest het centrale bestuur onverkort blijven bestaan voor de overige gewesten, en dat was een kostbare geschiedenis. Erger bleek de innerlijke wrijving daardoor, want zoolang het centrale apparaat bleef bestaan, bemoeide het zich toch ook met de gedecentraliseerde ge bieden. Aan die onlogische organisatie kan een einde komen als de hervorming over het ge- heele grondgebied wordt doorgevoerd, aldus verder de minister van Koloniën. Het decen tralisatieplan voor de buitengewesten heeft altijd een onverbrekelijk deel uitgemaakt van den ganschen opzet, benadrukte Z.Exc., reeds in 1906 kwam de zaak aan de orde. Dr. Colijn herinnerde eraan, dat minister De Graaff in 1930 een uitspraak van de Kamer heeft bewerkstelligd (het z.g. „be ginselplan") en de bewindsman verzekerde, dat het aanhangige ontwerp niet anders is dan een uitwerking van dat beginselplan. Het gaat ook niet aan te zeggen, zoo ging Z.Exc. voort, dat de Kamer niet tijdig over de mate rie is gehoord. De minister heeft de huidige gelegenheid geschapen om het beloofde „full- dress debat" te voeren Men kan thans in vrij heid beslissen, verzekerde dr. Colijn, erop wijzend, dat de Volksraad het voorgestelde met 44-4 stemmen aanvaardde. In 't algemeen wordt beoogd een staat kundige opbouw der buitengewesten, maar finnen het kader van een nieuwe administra tieve organisatie. Een decentralisatieplan, dat zulks niet bedoelt, heeft geen aantrekkelijk heid voor den minister, gelijk hij verklaarde. „Ik heb niet voor niets 30 jaar daarvoor ge streden!" riep de bewindsman uit. Z.Exc. zag de vorming der groote gewesten als een middel om de zaak op gang te bren gen, want het doel is zoo spoedig mogelijk tot provincies te komen. Met handhaving van het zelfbestuur der adat-gemeenschappen. Er moet komen aldus ging Z.Exc. voort een goede verdeeling tusschen wat onher roepelijk door het centraal gezag en door de regionale sfeer behartigd dient te worden, om niet in de „geboortefout" van het Java- sche systeem te vervallen, dat wel „een caricatuur van een bestuurshervorming" is genoemd. Een juiste grondslag is dus noodig. Voorts wees Z.Exc. erop, dat de geprojec teerde adviseerende raden een groote stimu lans zullen opleveren in de richting van het scheppen der provincies. Dr. Colijn noemde de huidige methode on gelooflijk kostbaar. Het centraal gezag werkt ontzettend traag. Een eenvoudige zaak nopens grondaankoop werd eventjes 5 jaar sleepende gehouden en een kwestie om 40 aangaande vernieuwing van ijzeren spijlen eener opium-verkoopplaats vorderde 17 maan den van overleg met... 34 ambtelijke rappor ten! Het centralistisch karakter van het be stuur noemde dr. Colijn onhoudbaar. Ver nadering moet er komen, anders loopt het hopeloos vast. De grens der locale bemoeiing ligt bij het begin der taak van het centrale gezag. De vrees was geuit, dat de regionale mid delen wel eens tekort zouden schiepen. Dan zal geschieden wat hier met noodlijdende ge meenten gebeurt, zoo zei de premier, de cen trale regeering moet dan helpen. Dr. Colijn betwistte met stelligheid, dat deze „saneering" eigenlijk „bezuiniging" be- teekent. Hij betoogde, dat de tegenwoordige bestuurstaak ver is uitgegroeid boven de oude staatsgedachte. Het gaat thans niet alléén om handhaving van het gezag. Eén recept is onmogelijk. Gebeurt dat toch, dan moet men aanvaarden, dat een school onder de Dajaks er precies eender uitziet dan een op Java. „Dat is de practijk"! De „Saneering" beteekent ook, dat hetgeen in Indië op financieel gebied gebeurd is, geen eindpunt mag zijn. Stilstand is onmogelijk, is ook in strijd met onze roeping van koloniale mogendheid, zoo zei de heer Colijn, men zou ook te groote spanningen oproepen. Het volk moet inzicht worden bijgebracht in wat mo gelijk en wat onmogelijk is. De medewerking der bevolking is noodig voor de meestdoel- matige aanwending der aanwezige middelen. „Dat is de saneering der Indische huishou ding"! verzekerde de minister. Zelfwerkzaam heid, zelfverantwoordelijkheid, zelfbekostiging zijn noodig om tot een bescheiden welvaart te komen. De heer Van Poll kreeg te hooren, dat ver mindering van uitgaven niet het doel van het voorstel is. Met hetzelfde geld zal men méér kunnen doen. Evenmin ligt zwaardere belas ting in het voornemen, hoewel deze zaak de locale ressorten aangaat. Dr. Colijn kwam tot het denkbeeld, eerst Regeeringscommissarissen te zenden. „Moeten wij het hier beter weten dan de Indische Re geering?" vroeg Z.Exc. Moeilijkheden zullen zich altijd voordoen. Het voorstel is vrucht van 30 jaar arbeid, en behoort eindelijk in uitvoering te worden genomen, vond de minister, die erop wees, dat het een nieuwe phase der Nederlandsche koloniale politiek beteekent. Bij de replieken was het mr. Joekes, die voor de oppositie uitvoerig sprak. H(j vond, dat, als de Kamer, door (b(j amendement) af stemming van den betreffenden post, uit spreekt, dat zij geen gouverneurs wil, maar een nieuw voorstel verwacht tot benoeming van Regeeringscommissarissen, dit ongetwij feld de instemming zal vinden van den Volks raad. Op die wyze achtte de afgevaardigde waarborg aanwezig, dat de reorganisatie met grooten spoed ter hand zal worden genomen. De heer Joekes diende dan ook dusdanig amendement in. Dr. Colijn had eerst staatkundige beden kingen tegen het reeds eerder aangekondigde amendement geopperd, doch de heer Joekes had door een formeele wijziging de bezwaren weggenomen. De minister bleek voor het ge voelen der Kamer ontvankelijk, maar vond, dat, bij aanneming van het amendament, het geld voor de Commissarissen er niet is, en dus weer een nieuw ontwerp, met den aan kleve van dien, noodig zou zijn. Daar voelde de minister bitter weinig voor. Dan liet hij de zaak maar liever voorloopig rusten. Echter wist hij een uitweg. Art. 1 der Ind. Staats regeling maakt mogelijk, aldus Z.Exc., de In dische Regeering te verzoeken in plaats van gouverneurs Regeeringscommissarissen aan te stellen. Laat de heer Joekes zijn amendement dus intrekken, vroeg de minister, dan zal ik een offer zien te brengen. Maar de heer Joekes ging daar niet aan stonds op in. Zoo had hij geen zekerheid. Eerst toen dr. Colijn onomwonden verklaarde, de benoeming van Regeeringscommissarissen te zullen bevorderen, trok de heer Joekes zijn amendement in, zijn dank betuigend voor het soelepe overleg van den minister met den Kamer. Welk woord van hulde inderdaad verdiend mocht heeten! De materie werd zonder stemming aan vaard, met de tegen-aanteekening der Com munisten. De Kamer heeft vervolgens allerlei ontwer pen en conclusies op verzoekschriften afge daan. Van die ontwerpen mag allereerst ge noemd worden dat betreffende den bouw van een nieuw Amsterdamsch Stadhuis. Men weet, dat de hoofdstad het Koninklijk Paleis aan den staat „om niet" heeft afgestaan en dat de Regeering 10 millioen beschikbaar heeft gesteld voor den bouw van een nieuw Stadhuis. Minister Oud noemde dit accoord tusschen Den Haag en Amsterdam, „een na tionale daad", waarvoor in zeer sterke mate burgemeester De Vlugt lof toekomt voor zijn ijver in deze. De Kamer vond dit ook, op één uitzondering na. De heer Vervoorn (Plattel.) wierp roet in het vreugde-eten door aanmerking te maken op het bedrag van 10 millioen. Hij had een en ander „goed- kooper" willen opzetten. En of de minister nu al betoogde, dat een oud, historisch ge bouw als het Paleis, gewrocht door den we reldvermaarden Jacob van Campen, en sedert meer dan een eeuw beschikbaar voor de Koninklijke familie zich niet laat ver kwanselen, en dat Amsterdam een groot offer bracht door dit kostbare bezit voor goed af te staan, de afgevaardigde was niet te bekeeren en vond, dat, waar Carnegie in dertijd voor ruim 3 millioen gulden zjjn Vre despaleis kreeg, in dit geval 10 millioen veel te veel was. Zelfs waagde hij zich aan da enormiteit, dat de rechten van Amsterdam op het gebouw „verjaard" warenEn dus de Staat het Paleis eigenlijk kalmpjes kon inpikken! De Kamer lachte maar eens om deze din gen en gaf volgaarne haar viat aan het voor stel, dat mede de werkgelegenheid zoozeec toen goede zal komen. Doch de heer Ver voorn liet zijn tegenstem aanteekenen. Over de verlenging, met 3 jaar, van het Werkioosheidssubsidiefonds, werd verder nog een poosje geboomd. De heeren Drees (S.D.) en Steinmetz (R.K.) kwamen klagen, dat het Rijk de lasten nog steeds veel te veel op de gemeenten afwentelt. Minister Oud betoogde, dat het fonds een rechtvaardigder verdeeling der lasten heeft bewerkstelligd, het dus aan zijn doel heeft beantwoord. De heer Drees had een amendement, om een commissie van advies in te stellen, te hooren over de uitvoering der wet. De be windsman bleek voor dat denkbeeld te voelen en nam het over. De Kamer heeft overigens verscheidene zaken behandeld, waarover ik in dit bestek maar niet zal uitweiden. Op het moment, dat ik dit schrijf, staan nog diverse belangrijke zaken op de agenda, o.a, een interpellatie van den heer De Visser (Comm.) over de IJmuidensche visschersstaking en over inge trokken steun aan visschers. Wil men inderdaad nog deze week gereed komen, dan zal men „poot-aan" moeten spelen! Parlementariër. ZONDAG 5 JULI. Hilversum I. 1875 m. 8.55 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 5.00 VARA, 8.00—12.00 AVRO. 8.55 Orgelspel. 9.00 Berichten, tuinbouwpraatje 9.30 Orgelspel. 10.00 Voordracht. 10.30 Ned. Herv. Kerkdienst. 12.00 Welkomstwoord. 12.15 Het Omroeporkest. 12.25 Reportage AVRO-Feest, 12.35 Kovacs Lajos' orkest. 12.45 Reportage AVRO-Feest. 12.55 Orgelspel. 1.05 Reportage AVRO-Feest. 1.15 Community singing. 1.30 Reportage. I.45 Het Omroeporkest. 2.00 Muziek en reportage. 2.30 Kovacs Lajos' orkest. 3.00 Muziek en reportage. 4.00 De ballons stijgen op. 4.50 Toespraak. 4.58 Orgelspel. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Sportreportage. 5.55 Sportberichten ANP. 6.00 Dansmuziek. 6.30 Reportage Zomerfeest. 7.00 Fragmenten van het Zomerfeest (Gr.pl.) 7.58 Mededeelingen. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Omroeporkest en solisten, 9.00 Radio-Journaal. 9.15 Orgelconcert. 9.25 Causerie over de nieuwe studio. 9.45 Kovacs Lajos' orkest, AVRO-Girls en or gelspel. 10.30 Kovacs Lajos' orkest en Accordeon-trio. II.00 Berichten ANP. 11.1012.00 Dansmuziek, Hilversum H, 301 m. 8.30 NCRV, 9.30 KRO, 5.00 NCRV, 7.45 KRO, 8.15 VARA, 9.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding, zang en orgelspel. 9.30 Gramofoonplaten, 9.45 Hoogmis. 11.30 Gramofoonplaten. 12.15 KRO-orkest (Om 1.00 Boekbespreking). 2.00 Godsd. onderricht, 2.30 KRO-symphonie-orkest. 3.15 Zang en piano. 3.30 KRO-Symphonie-orkest. 4.00 Ziekenlof. 5.00 Gewijde muziek. 5.20 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek. 7.45 Sportnieuws. 7.50 De St. Jozefsgezellenvereeniging, 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Opnamen van het VARA-Zomerfeest (Om ca. 9.00 Toespraak). 9.45 Sopraan, piano en gramofoonplaten. 10.30 Berichten ANP. 10.35 Gramofoonplaten. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 6 JULI. de Hilversum I. 1875 m. Algemeen programma, verzorgd door VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht. 10.35 Gramofoonplaten. 11.00 Vervolg voordracht. 11.20 Gramofoonplaten. 12001.45 „Orvitropia" en gramofoonplaten. 2.00 Gramfoonplaten. 2.30 Kamermuziek. 3.00 Voordracht. 3.30 „De Flierefluiters" m.m.v. solist gramofoonplaten. 4.30 Kinderuurtje. 5.00 Gramofoonplaten. 6.00 Orgelspel. 6.30 Muzikale causerie. en 7.00 Erasmus-herdenking. 7.40 Viool en piano. 8.03 Herh. SOS-Ber. 8.05 Nieuwsber. ANP. 8.10 Gramofoonplaten, 9.00 „De Bohemians". 10.00 Berichten ANP. 10.05 „Fantasia". 11.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. NCR V-uitzending, 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.3012.00 en 12.15 Gramofoonplaten, 12.30 Orgelconcert. 2.00 Gramofoonplaten, 2.35 Causerie over kamerplanten. 3.153.45 Gramofoonplaten, 6.30 Vragenhalfuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichtent. 8.15 Chr. Mondaccordeonclub „Excelsior". 9.00 Betrekkingen tusschen Utrecht en Hon garije. 9.30 De Hollandsche Kamermuziekvereeni- ging. 9.55 Berichten ANP. 10.00 Vervolg concert. 10.20 Gramofoonplaten. 10.50 Vervolg concert. 11.15—12.00 Gramofoonplaten. DINSDAG 7 JULI. Hilversum I. 1875 m. AVRO-uitzending, 6.30 RVU. 8.00 Orgelspel, 8.15 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. Gramofoonplaten, 10.45 Voor de vrouw. 11.15 Jaarvergadering van den Kon. Ned< Middenstandsbond. 12.00 Het Omroeporkest en gramofoonplaten- 2.00 Gramofoonplaten en voordracht. 3.00 Het Lyra-Trio. 3.45 AVRO-Aeolian-orkest, 4.30 Radio-kinderkoorzang, 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonplaten, 5.45 Dansmuziek. j 6.30 RVU „Genève en de intern, toestand", j 7.00 Kinderkoor „Zanglust", 7.30 Boekbespreking. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen, 8.10 Gevar. programma. 10.30 Zwitsersche volksmuziek. 11.00 Berichten ANP. 11.10—12.00 Ensemble Pali. Hilversum H, 301 m. KRO-uitzending, 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30—12.00 God3d. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-Melodisten, 2.00 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonplaten. 5.00 KRO-orkest (Om 5.45 Felicitatie-bes zoek). 6.15 Zwemcursus. 6.30 KRO-orkest. 7.00 Berichten. 7.15 De heilige martelaren van Gorcum, 7.35 Sporthalfuur. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.10 Sted, Orkest Maastricht, 9.00 Schaakles. 9.15 KRO-orkest. 10.00 De KRO-Boys. 10.30 Berichten ANP. 10.35 John Kristel's orkest. 11.3012.00 Gramofoonplaten.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2