Abonneert 0 op dit blad féxcutóle noot de ^etdfab en éfcfiijtfoh Callamsoog Anna Paulowna. Wieringen Schagen Texel 6 Een speciale trip voor onze Texelsche abonné s C Twee mannen waagden zich te ver in zee en verdronken. Twee dooden bij een ernstig motorongeluk bij Boxtel. Kind onder zand bedolven en gestikt. 5 jaar gevangenisstraf voor de Saai. Spektakel om Bleeke Bet. Motorfiets tegen auto gebotst 60 priesters verdronken. Russisch schip in gevaar. Poldervergadering. Wieringermeer. Een geval van malaria in den Wieringermeer. De Wieringermeer het land van de honing. Gemeenteraad. Haven van Nieuwediep. Land- D gT uinbouwnieuws Melksteunbeperking. DE VERMISTE KANOVAARDERS De twee vermiste jongelui uit Alkmaar die op 24 Juni met een kano in zee waren gestoken, en van wie sindsdien niets meer was vernomen, zijn Vrijdagavond te IJmuiden aangehouden, waar zij zich in hun kano op het strand bevonden. Zij deelden mede juist van plan te zijn geweest naar huis terug te keeren. Per trein van half 1 's nachts zijn zij bij hun ongeruste ouders te Alkmaar terug gekeerd. Bii het zwemmen in zee zijn Zondag de 83-jarige A, G. Gouw en de 34-jarige P. Zoet hout beiden inwoners van Haarlem, verdronken. Hoewel zij ongeoefende zwemmers waren, zijn zij over aUe banken er liggen er voor deze kust, zooals men weet, vier heenge gaan. om in het diepe water te komen. Buiten de banken staat er, vooral met Zuidwesten wind, zooals Zondag, een zeer sterke stroom. Zoethout werd dan ook al heel spoedig door den stroom gegrepen. Zijn zwager Gouw, die zag in welk gevaar zijn medezwemmer ver keerde, kwam snel te hulp. Helaas hebben beide mannen geprobeerd om tegen den stroom op te zwemmendit is hun noodlottig geworden. Beiden verdwenen in de diepte. Omstanders, die getuige waren van het on geluk, snelden dadelijk naar de strandpolitie, die direct met de reddingsvlet in zee stak. Na lang zoeken moest men de reddingspo gingen opgeven. De vrouwen van beide man nen vertoefden tijdens het ongeluk aan het strand. Op den Eindhovenschen weg tusschen Best en Boxtel is Zondagmiddag een ongeluk ge beurd. dat den 23-jarigen H. van Reydt en de 18-jarige mej. Schalks het leven heeft gekost. Beide slachtoffers woonden te Boxtel. De heer van R. kwam met zijn motor uit de richting Eindhoven, toen plotseling nabij de Liensche Barrier twee fietsers, mej. S. en haar verloofde, links uit een zijweg kwamen, Deze wilden den rijweg oversteken om zich liaar Boxtel te begeven. Zij bemerkten den in vollen vaart naderenden motorrijder te laat. Een geweldige botsing volgde. De heer Van R. sloeg over den motor en was op slag dood. De motor kwam in de sloot terecht. Mej. S. werd in de flank aangereden en kwam, evenals haar verloofde, te vallen. Laatstge noemde bleef ongedeerd, doch hij was zoo van streek, dat hij niet gehoord kon worden. Dr. Willems, die evenals de marechaussee direct ter plaatse was, kon slechts den dood con- stateeren bij Van R., terwijl hij den toestand van mej. S. hopeloos achtte. Korten tijd later stierf ook het meisje. Le lijken van de slacht offers zijn naar het ziekenhuis te Boxtel ver voerd. Wanhopige reddingspogingen. Zondagmiddag was de zevenjarige Brunja de Ruiter met nog twee zusjes in de heide achter de Utrechtsche waterleiding in de zandafgraving aan het spelen. De ouders der drie kinderen zaten op eenigen afstand. Plotseling hoorden deze de kinderen hevig huilen, waarna de twee kleinsten kwamen vertellen, dat haar zusje van zeven jaar onder het zand bedolven was, doordat een groot deel van de afgraving was ingestort. De ver schrikte ouders togen oogenblikkelgk naar de plaats van het onheil, maar konden het kind niet meer vinden. Men begon terstond te graven, terwijl de moeder naar de Utrechtsche waterleiding ging om daar hulp te halen. De heer Jansen, die bij de Utrechtsche waterleiding woont, waarschuwde op verzoek van de moeder der kinderen telefonisch de Hilversumsche en Larensche politie. Men is met man en macht aan het graven gegaan, maar het duurde ruim een half uur voor men het kind naar boven kon krjjgen. Anderhalf uur heeft men toen kunstmatige ademhaling toegepast en met het zuurstof apparaat gewerkt, doch alles was vergeefsch. De levensgeesten van het kind waren reeds geweken. Het gerechtshof heeft gisteren arrest gewezen tegen A. H., bijgenaamd de Saai, voerman te Eindhoven, die door de rechtbank aldaar ver oordeeld is tot 5 jaar gevangenisstraf wegens een inbraak bij P. Reynders op 28 December 1930 te Eindhoven gepleegd, waarbij hg met zijn medeplichtigen, eenige Ossche boeven, een bedrag roofde van f 200. Op 26 December 1930 had hg bovendien nog een inbraak te Einhoven gepleegd bij C. Sanders, waar de buit f 230 bedroeg. Het hof hééft het vonnis der recht- zank bevestigd met aftrek van de voorloopige hechtenis. In bewaring is gesteld de 23-jarige losse Werkman K. N., die zich in December van het vorige jaar schuldig heeft gemaakt aan diefstal van een copie van de Nederlandsche geluidsfilm Bleeke Bet, welke copie hg heeft weggenomen uit een filmtheater aan de Hoog straat. N. heeft de copie geruimen tgd in zgn woning bewaard, waarna hij hem aan een tweeden man verkocht. Deze heeft op zgn beurt de film weer aan een derde verkwanseld. Een en ander kwam ter kennis van het film verhuurkantoor en nadat aangifte was ge daan, leidde het onderzoek naar N. OUDE VROUW IN DEN KELDER GAVALLEN. Zondagochtend is de 76-jarige weduwe Tim mermans in haar woning te Eibergen in den kelder gevallen. Zij kreeg verschillende inwen dige kneuzingen en is eenige uren later aan de gevolgen overleden. Zondagmiddag is tusschen Petten en Kam perduin de motorfietsrijder K. Manneveld uit Assendelft in botsing gekomen met een per sonenauto, bestuurd door den heer Neels uit Den Helder. De motorfietsrijder werd van zijn rijwiel geslingerd en met een beenfractuur en inwen dige kneuzingen naar het ziekenhuis te Zaan dam vervoerd. De motorfiets werd zwaar, de auto licht beschadigd. OOIEVAARS GEZIEN IN EEN FABRIEKSSCHOORSTEEN. Gistermorgen ontdekten bewoners van de Tjepkemastraat te Heerenveen, dat vier jonge Vogels hun koppen boven de rand van een niet meer in gebruik zijnde fabrieksschoorsteen van een voormalige olieslagerij uitstaken. Bjj nader onderzoek bleken het vier jonge ooie vaars te zgn. Een ooievaarspaar had zich op de schoorsteen een „woning" ingericht en daar vier eieren uitgebreid. Het opmerkelijke is, dat de omwonenden voorheen niets van het paar ooievaars hebben bemerkt. OP EEN DORSCHVLOER GEVALLEN. De 46-jarige landbouwer J. Adriaanse te Zoutelande is van een hoogte van 4 meter op den dorschvloer van zijn schuur gevallen; hij is sedertdien twee dagen bewusteloos geble ven en Zaterdag overleden. Buitenland Een jonk gestrand. Bij Tsji Liang, ten Westen van Tsjoeng King in Tsjetsjoean is een jonk, 'waarin ruim 100 boeddhistische priesters gezeten waren, gestrand. Het schip kenterde, tengevolge waarvan 60 opvarenden verdronken. De ove rigen konden zich in veiligheid brengen. 900 Menschen aan boord. Het Sowjet vrachtschip Zima, dat 4000 ton meet, is in den mist gestrand bij het eiland Onnekaton in de groep der Koerillen. De machinekamer heeft ernstige averij. Aan boord bevinden zich niet minder dan 900 menschen, voor het meerendeel visschers. De toestand is zeer ernstig, daar schepen, die hulp willen bie den, de plaats van het ongeluk nog niet heb ben kunnen bereiken wegens den dichten nevel. Het schip was op weg van Wladiwostok naar Petropawlowsk. De schepen Oroohon en Boerewestnik heb ben van de Japansche autoriteiten vergunning gekregen om de havenzone van Onnekotan, die anders voor buitenlandsche schepen verboden gebied is, binnen te varen. SHIRLEY TEMPLE NAAR EUROPA. Naar men mededeelt, zal de jonge Shirley Temple dezen zomer een bezoek brengen aan Europa, voor een vacantie, waaraan geen op treden in theaters of filmopnemingen verbon den zullen zijn. De kleine Shirley (thans 7 jaar oud) zal worden vergezeld door haar moeder en mej. Pepperson, die steeds bg haar is. Hoogstwaarschijnlijk zal het bezoek zich uitsluitend tot een verblijf aan de Riviera be palen. BURGERLIJKE STAND over de maand Juni. GEBOREN: Jan, z. v. P. Mooy en E. Doorni Izaak, z. v. M. L. Loete en O. S. Bouwens. GEHUWD: A. Kapiteyn en A. A. Kooymanj J. Waiboer en M, Dekker. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen) E. J. van Leeuwen van Den Haag; F. J. Donk van Den Haag; O. Lont, landarbeider, van Wieringen; J. A. Bonselaar, slagersknecht, van Bergen; H. J. Johannes en gezin, filiaalhouder, van Winkel. Vertrokken) M. Dekker, naar Barsinger- horn. Op de Zaterdag gehouden vergadering van Hoofdingelanden deed de Voorzitter, dijkgraaf C. Wijdenes Spaans, na opening en goedkeu ring der notulen de volgende mededeelingeni Bij Kon Besluit is de heer G. J. Lovink tot Heemraad benoemd. De sluis in den Oosthoek is uitgebroken. Het slootwerk in werkverschaffing is nage noeg geheel uitgevoerd zooals dat in 't voor nemen lag. De steenglooiing van den voorma- ligen boezem van de Wieringerwaard is ge bruikt voor verharding van een bermpad langs den Oostdijk. Door dit werk, het uitbreken van de sluis en het rouleeringssysteem waren niet genoeg werkloozen beschikbaar en is de ontginning van den boezem slechts gedeelte lijk uitgevoerd. Het uitdiepen van de vaargeul in het ge deelte van den boezem tusschen de sluis en de uitmonding in het Waardkanaal is na in schrijving opgedragen aan J. Pranger voor 1X20. Na gehouden aanbesteding is het maken van de brug van gewapend beton in den Noor- der-Molenvaartsweg over den Middenvliet op gedragen aan G. C. van Hoften te Haarlem voor 3180. Voor de vervanging van de draaibrug over de Molenvaart aan het Westeinde was op de begrooting een post pro-memorie gezet. De gelegenheid deed zich voor een ijzeren klep- brug, die dienst deed als hulpbrug over de Gouwe bij Waddinxveen, over te nemen voor 350. Met het vervoer, het afbreken van de oude en het monteeren van de overgenomen brug zal totaal 2000 gemoeid zgn. De ver gadering verleende de gevraagde machtiging van een en ander uit den post voor onvoor ziene uitgaven te betalen. De voorstellen, tot opheffing van een der betrekkingen van wegwerker, tot aankoop van perceelsgedeelten tot verbetering van den weg langs den Spoorput en tot het aangaan van een tweede tijdelijke geldleening voor den dienst 1936 tot ten hoogste 20.000, omdat de eerste leening van 100.000 waarschijnlijk niet toereikend is, worden aangenomen. Meer tijd vordert de bespreking over de uitbreiding van de loswallen te Van Ewijck- sluis. Belanghebbende personen en corporaties verzochten aan het Dag. Bestuur over te gaan tot aankoop van het voormalig emplacement van de tram, om daar een los- en laadplaats te maken. Het Dag. Bestuur stelt thans voor tot dien aankoop over te gaan, maar stelt de voorwaarden: dat de agent van de Friesch- Groningsche-beetwortelsuikerfabriek jaarlijks een bijdrage van 75 betaalt; dat de zaai- zaadvereeniging A. P. een bijdrage ineens van 500 geeft en dat goedkeuring wordt ver kregen op verhooging van de sluisgelden tot het dubbele van het tegenwoordig tarief. De eigenaar van de terreinen wil deze verkoopen voor 4250 met de gebouwen er op en voor 4000 zonder de gebouwen. De opzichter advi seert het terrein zonder de gebouwen te koopen. De totale kosten worden begroot op 6800. De jaarkosten, 520, worden door de posten in de voorwaarden genoemd, verhoogd met 130 huur voor de brandstoffenloods van „De Tijdgeest", op 61.67 na gedekt. Aan den heer Komen deelt voorz. nog mede, dat de agent van de suikerfabriek niet ge daan kon krijgen, dat de bijdrage door de fa briek wordt betaald en nadat het voorstel van den heer Stammes, de gebouwen te behouden, met 11 tegen 3 stemmen is verworpen, wordt het voorstel van het Dag. Bestuur zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De aanbeveüng voor benoeming tot dgk graaf (het maken van deze aanbeveling is noodig wegens periodieke aftreding van den heer C. Wijdenes Spaans) wordt: 1. C. Wij- denes Spaans, 2. C. Rezelman, 3. J. Linden- berg. De aanbeveling voor Heemraad (de heer G. Geerligs moet periodiek aftreden) wordt: L C. Geerligs, 2. A. v. d. Berg, 3. D. Stammes. Het cohier voor 1936 wordt vastgesteld op een totaal bedrag van 121.990.21 over een oppervlakte van 4518.15.46 ha, tegen een om slag van 27 per ha, met bepaling dat de aan slag in drie gelijke termijnen invorderbaar is, welke vervallen op 8 Aug., 12 Sept. en 24 Oct. Bg de rondvraag zegt voorz. aan den heer Van Balen Blanken toe, dat in de toekomst rekening gehouden zal worden met z'n wensch om de slooten, die gemakkelijk willen afkal ven, verder in seken, als de eigenaars er geen bezwaar tegen hebben. De heer Lovink dankt voor de felicitatie en vriendelijke woorden van den voorzitter en de instemming, die de vergadering daarmee heeft betuigd, dankt ook voor het in hem gestelde vertrouwen en zegt te hopen, in zijn functie van Heemraad, onder de voortreffelijke lei ding van den voorzitter in het belang van den polder werkzaam te mogen zijn. Hierna volgt sluiting, CANDIDAATSTELLING EN BENOEMING HOOFDINGELAND. De periodiek aftredende Hoofdingelanden V. Kaan en P. J. Zoete zijn als zoodanig her benoemd. In de vacature, ontstaan door de benoeming van en heer Lovink tot Heem raad, is voorzien door de benoeming bij enkele candidaatstelling van den heer H. Wilms. Voor de vacature Langelaan (die bedankte wegens ziekte) zijn candidaat gesteld de heeren: P. J. Timmer en P. Schilderman Cz. De verkiezing zal 25 Juli plaats hebben. Hippolytushoef. STRAATPREDIKING. Het ligt in de bedoeling der Evangelisatie commissie a.s. Zaterdagavond te 8.30 uur een openluchtbijeenkomst te houden achter de Hervormde Kerk. Spreker zal zijn cand. J. v. Eerden, hulpprediker der Ger. Kerk op Wie ringen. LANDDAG IN ARTIS TE AMSTERDAM» Een deel van de Anti-Revolutionnairen op Wieringen bracht jl. Zaterdag een bezoek aan Artis te Amsterdam ter bijwoning van den landdag, uitgaande van de A.-R. Kiesvereeni- ging te Amsterdam. Om ruim 7 uur keerde men te Wieringen terug. OPENBARE VERKOOP. Ten overstaan van notaris Obreen had Zaterdagavond in hotel „Centraal", ten ver zoeke van M. Gomes te Warmenhuizen, de openbare verkoop plaats van een woon- en winkelhuis met aanhoorend erf, tuin, enz., alhier, tezamen groot 21.60 aren. Koopster werd mej. Gr. Bakker Sd. te Hip polytushoef, voor 4350. SCHOOLREISJES. Met de kinderen der hoogste klassen der O.L. school 'werd Vrijdag een schoolreisje per autobus naar Artis en Schiphol gemaakt, al waar de voornaamste bezienswaardigheden in oogenschouw genomen werden. Ook met de kinderen der R.K. school werd een reisje gemaakt naar Schoorl-Bergen-Camperduin. Ook de kinderen van de O. L. scholen te Westerland hebben hun reisje achter den rug. De jongeren zgn naar Bergen en Huisduinen terwijl de ouderen naar Schiphol en Artis zijn geweest. Ook zij genoten volop van deze reisjes en kwamen hoogst voldaan thuis. Een woord van dank aan al de organisatoren, hun hel- pers(sters) en aan hen die financieel hun steun verleenden, is hier dan ook niet misplaatst. R.K. RADIO-MISSIE-SPELDJE. De opbrengst van den verkoop van 't R.K. Radio-Missie-speldje alhier, bedroeg ruim 16.—. LOOP DER BEVOLKING. Konden wij na de beëindiging van de Zui derzeewerken een geleidelijk (z(j het ook ge ringe) vermindering van het zielental consta- teeren, deze gemeente doorleeft thans een snelle bevolkingsaanwas. In het afgeloopen halfjaar n.1. met niet minder dan 208 personen, zoodat de bevol king nu ruim boven de 6500 is gestegen, n.L 6555, een getal dat nimmer tevoren is bereikt. Er dient natuurlijk rekening mee te wor den gehouden, dat deze vermeerdering hoofd zakelijk betrekking heeft op de vestiging in het gedeelte Wieringermeerpolder onder Wie ringen vallende, zooals b.v. een groot ge deelte van Wieringerwerf, enz. Op 1 Jan. j.1, was de bevolking als volgt: Gevestigd na 1 Jan. Geboren Overleden Vertrokken Zielental op 1 Juli BOUWVERGUNNINGEN. Bouwvergunning is verleend aan S. P. de Vries, alhier, tot het oprichten van een dub bel woonhuis aan den Slingerweg en aan C. Tijsen te Den Helder tot den verbouw van een woon- en winkelhuis aan den Gesterweg. Naar vernomen wordt, is in den Wieringer meerpolder opnieuw een geval van malaria geconstateerd in verband waarmede de com missie voor de volksgezondheid in de Wierin germeer den bewoners heeft aangeraden de bekende voorzorgsmaatregelen nauwkeurig toe te passen. Genoemde commissie koestert de verwach ting, dat hierdoor evenals vorige malen erger kan worden voorkomen. De Wieringermeer geurt van witte klaver honing. Men schrijft aan de N.R.Crt.: Onze nieuwe, aan de baren ontrukte lands- deelen schijnen een land te worden van melk en honing. Het vorige jaar zijn er enkele plaatsen in de Wieringermeer geweest, waar z.g. Ameri- kaansche honingoogsten verkregen konden worden, oogsten namelijk van 4050 kilo per volk. Deze cijfers waren echter oorzaak dat heel de bijenhouderswereld in verrukking kwam en velen al plannen beraamden om van die honingstroomen hun deel machtig te worden. De directie van de Wieringermeer werd over stroomd met aanvragen voor het plaatsen van bijen. Zij zag zich zelfs genoodzaakt om regelend op te treden om te voorkomen, dat een overvloed van bijenvolken den imkers te leurstelling zou brengen. De groote belangstelling, om bijen in den Wieringermeer te plaatsen, was ook ooi-zaak, dat de rollen omgekeerd werden, inzake staan geld. Geven de fruittelers in de Betuwe bijv. gaarne eenige vergoeding als de imkers ko men met hun volken, de Wieringermeer- directie eischt 0.25 per volk om ze te mogen plaatsen. Niettemin werd er plaats gevraagd voor 2600 volken. Bovendien staan er nog vrij veel bijen bij particulieren en op eigen bedrijven, zoodat wij gevoegelijk mogen aan nemen, dat er op het oogenblik een 4000 bijenvolken in het nieuwe land van melk en honing aanwezig zijn. Hoe staan nu de kansen voor de daar aan wezige bijenvolken? De eerste drachtmogelijkheden vormden het koolzaak. Hiervan zijn zeer groote velden ge weest, doch het ongunstige weer, met steeds kouden Noorden wind, en een te groote hoe veelheid bijen deden de resultaten al zeer zuinig zijn. Zoo stonden er b.v. bij een hoek koolzaad van 110 ha 700 bijenvolken. Wg bezochten eenige van deze bijenstanden en als imker deed het ons pijn om te zien, hoe duizenden bijen door koude en wind neergeslagen wer den voor de woningen en daar jammerlijk om kwamen. Bovendien vervlogen zeer veel bijen door den sterken wind. Dit had bijv. ten ge volge, dat een stand van ca. 50 volken aan den windkant zijn bijen verloor en bijna ont volkt werd, terwijl van den wind af de bijen volken dubbel bezet waren. Zoo is dan nu weer de hoop der Wieringer- meer-imkers gevestigd op de witte klaver. Wie in Juni en Juli door de Wieringermeer trekt, zal verrukt zijn over de geweldige en weelderige witte klavervelden. Men ruikt de honing en het is geen wonder, dat de bijen- menschen in extase komen als ze dat ervaren. Bij flink warm weer, anders honingt de klaver niet of slecht kunnen de bijen op witte klaverbloemen enorme hoeveelheden nector verzamelen. Bovendien is deze honing van sublieme kwaliteit en veel en veel beter dan de honing van koolzaad en mosterd, die hoewel ook in gecandeerden toestand wit tot lichtgeel kleurend, niet tot de fijne kwaliteit gerekend mag worden. Laten wij intusschen hopen, dat een flink aantal echte zomersche dagen, de klaver goed doet honingen. Bgen zgn er genoeg om ze te halen, misschien wel wat te veel, want van de groote klavervelden van het vorige jaar zijn er weer honderden ha ge scheurd voor bouwland. Het is dan ook best mogelijk, dat met eenige jaren deze honingbronnen geleidelijk minder worden en de Nederlandsche bijen- menschen weer een illusie minder en een zoete herinnering meer hebben. Vergadering van den Raad der gemeente Schagen, op Maandag 6 Juli 1936. Aanwezig alle leden. Notulen goedgekeurd. Verzoek van de Commissie voor de offi- cieele feestelijke opening van de haven en het kanaal om subsidie. Naar aanleiding van dit verzoek, waarbij genoemde commissie een subsidie verzoekt van 1000.hebben B. en W. de eer den Raad mede te deelen, dat, blijkens mededee- ling van den voorzitter der Commissie, in ver band met de omstandigheid, dat H. K. H. Prinses Juliana bij de opening niet aanwezig zal zijn, met een subsidie van 500.zal kunnen worden volstaan. B. en W. stellen den Raad voor, gelet op de voor onze ge- hieente zoo hoogst belangrijke gebeurtenis het gevraagde bedrag 500.toe te staan. De heer v. E r p verbaast zich over de houding van B. en W. om aan dit verzoek zoo maar voetstoots te voldoen. Spr. merkt op, dat op de armlastigen en werkloozen steeds wordt beknibbeld. Spr. zal zgn stem hieraan niet geven, maar stelt voor 500. te besteden voor armlastigen en werkloozen tot het geven van extra brandstof in den ko menden winter. De heer Bijlsma stelt* voor het bedrag te stellen op 250. De heer Buiskool (wethouder) verde digt het voorstel. Het voorstel B. en W. wordt hierna aange nomen met 92 stemmen; tegen de heeren v. Erp en Bglsma. Punt 2: Regeling Comptabiliteit dienst 1935. Zonder discussie aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Dekker of bij het aftreden van technische fouten van het G.E.B., waardoor de bewoners verstoken geraken van licht, een bewoner verplicht kan worden de kosten hiervan te voldoen. Toen we eenige maanden geleden onze excursies naar Amsterdam organiseerden, kregen we van verschillende kanten van Texel te hooren dat voor de Texelaars dit uitstapje buitengesloten was, omdat men niet op tijd bij de boot terug zou zijn. We hebben toen beloofd voor de Texel sche abonné's een speciale excursie uit te schrijven, waarop dezelfde tocht gemaakt zou worden als met onze abonné s uit Den Helder, Julianadorp, Breezand, Anna- Paulowna en Wieringen. Want van alle plaatsen uit de omgeving hebben abonné s den tocht meegemaakt en allen waren enthousiast. Welnu, we hebben besloten Woensdag 15 Juli a.s., dus morgen over een week, het uitstapje te maken met Texelsche abon né's. Dit uitstapje is bedoeld voor ouderen en de kosten zijn, evenals voor de Helder- sche deelnemers, 1 gulden voor den auto bustocht van af het Havenhoofd naar de Fordfabriek en Schiphol en over Haarlem, Bloemendaal, Egmond, Bergen en Schoorl terug. Vertrek van het Havenhoofd, na aan- De voorzitter merkt op, dat dit zoo niet te beoordeelen is. Zal worden onder zocht. Mej. Kamp vraagt waarom de benoeming van den nieuwen havenmeester niet op deze convocatie staat. De Voorzitter zegt, dat deze zaak niet spoedeischend was. Ook de regeling met de havengelden ondervindt moeilijkheden. In de volgende vergadering zullen hieromtrent voorstellen worden gedaan. Hierna sluiting. MARKT-OVERZICHT. De lammerenaanvoer aan de Texelsche markt vermindert geleidelijk, er werden nl.m. 550 stuks aangevoerd. De handel was aan merkelijk beter dan de voorlaatste markten, de prijs ongeveer een gulden per stuk hooger. De aanvoer begon laat, doch er waren veel koopers van elders, zoodat de markt een vlot verloop had. De lammeren brachten gemid deld 6.75 op. Rundvee was er weinig, een koe werd ver kocht voor 145. Nuchtere kalveren deden gem. 8 per stuk. Varkens doen op de boerderij pl.m. 17y2 ct. per pond. Biggen op de markt ruim 10 gulden per stuk. Aan de eierenveiling handhaven de eieren- prijzen zich, ondanks den aardbeientijd, uit stekend. VERBETERING BIJ HET STRAND ACHTER DE WESTEN. Naar wg vernemen zal bg het Westerslag een groote verbetering tot stand komen. Vanaf het fietspad zal n.1. een plankier ge legd worden tot aan het harde strand. Deze verbetering zal zeer worden toegejuichd, en wel in hoofdzaak door de Texelaars zelf. In den laatsten tijd ontwikkelt zich achter de Westen een druk strandleven. Honderden personen, waaronder zeer vele inwoners van Texel, ontvluchten gedurende het drukke sei zoen het strand te De Koog, om zich op het Wester-strand te verpoozen. Veelal wordt bij gunstig tij dan gaarne een fietstocht gemaakt langs het strand, doch in den laatsten tijd is het bijna onmogelijk met de fiets op het strand te komen. Door nu een plankier daar ter plaatse te maken, wordt dit bezwaar onder vangen en kan men met het grootste gemak het strand bereiken. Verder vernemen we, dat den heer Jonker van Den Hoorn vergunning gegeven is daar een consumptie-tent neer te zetten, met welk werk reeds een aanvang is gemaakt. Onge twijfeld zullen daar goede zaken gemaakt worden! Als men nu daar ook nog eens een goede gelegenheid kon maken voor het op bergen van fietsen, zou het bijna volmaakt zijn. Tot heden moet men zijn rijwiel daar maar ergens tegen de duinen deponeeren, wat dikwijls aanleiding geeft tot lekke ban den, als de zon wat al te fel op de banden schijnt. Doch nu men daar reeds zulke groote verbeteringen tot stand brengt (buiten ver wachting) zal men er ongetwijfeld ook wel iets op vinden om dit laatste bezwaar weg te nemen. ONGEVAL MET PAARD EN RIJTUIG. Toen de heer P. J. Dijt, woonachtig te De Westen, zich Zondagmorgen met zijn echtge- noote per tilbury naar de kerk te Den Burg wilde begeven, brak bij het passeeren van een auto, nabij het woonhuis van den heer C. Zjjm aldaar, een boom van het rijtuig. Beide inzittenden werden op den weg geslingerd. De echtgenoote van den heer Dijt kwam er vrij goed af, doch de heer Dijt, die de teugels vasthield, om te behoeden, dat het voertuig in de sloot viel, werd over den weg gesleurd en bekwam daarbij zoo ernstige verwondin gen, dat aanvankelijk overbrengen naar een ziekenhuis te Den Helder noodzakelijk werd geacht. Het viel later echter nogal mee, hoe wel de wonden op verschillende plaatsen ge kramd moesten worden. 6 Juli 1936. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen het Eng. s.s. „Roek". Aangekomen van Medemblik en vertrok ken naar A'dam het opleidingschip „Prin ses Juliana", Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen het Eng. s.s. „Leeuwarden". Aangekomen van Gothenburg met bestemming Constanza het Roemeensche motorjacht „Craita II" wegens motorpech. komst van de boot, die om 7.50 u. van Oudeschild vaart. De autobus(sen) staan aan het Havenhoofd klaar. Terug s avonds om 6.45 u., voor de boot van 6.55 u. Zij, die dus mee willen, zenden ons van-< daag of morgen, in ieder geval vóór Vrij dag a.s. een postwisseltje ter grootte van het bedrag voor het aantal plaatsen dat men wenscht. S.v.p. duidelijk op de post* wissel vermelden: „Voor excursie op 15 Juli". Men gelieve daarop ook te vermelden of men gebruik maakt van de koffie-tafel» Bij voldoende deelname biedt Schiphol n.1, een goedkoope koffie-tafel aan, voor den prijs van 75 cent plus 10 pet. fooi. Deze koffie-tafel is uitstekend. Men kan zooveel koffie drinken als men belieft en zooveel brood, met belegging, gebruiken, als waarin men trek heeft. De koffie-tafel kan men op Schiphol betalen. Het bedrag kan ook op onze giroreke ning 16066 worden overgeschreven. Direct na ontvangst van postwissel o[ postgiro- storting, wordt het bewijs van deelname toegezonden. e n DE EERSTE ROODE KOOL. Te Broek op Langendijk is Donderdag dé eerste roode kool ter veiling aangevoerd. RESTITUTIE AARDAPPELTEELT. De Nederlandsche Akkerbouw-Centralo maakt bekend, dat ingevolge art. 6, lid 2, sub d, der Crisis-Aardappelbeschiking 1936, resti tutie van de teeltheffing voor aardappelen kan plaats vinden, indien kan worden aangetoond, dat de gemiddelde opbrengst van de op een bedrijf geteelde perceelen aardappelen, door. andere oorzaken dan hagelslag, minder be draagt dan 5000 kg. per ha. en dat die min dere opbrengst niet wordt gecompenseerd door een hoogere geldelijke opbrengst. Zij, die meenen om genoemde reden voor restitutie in aanmerking te komen, dienen zich ten minste 15 dagen voordat het rooien zal plaats hebben, schriftelijk te wenden tot do Landbouw-Crisis-Organisatie binnen welker werkgebied hun bedrijf is gelegen. Hierbij moet gebruik worden gemaakt van een bij die Landbouw-Crisis-Organisatie ver krijgbaar formulier, terwijl bij het indienen van het verzoek om restitutie 2.50 moet worden overgemaakt, welk bedrag wordt terugbetaald indien de aanvrage gemotiveerd is gebleken. Het rooien van de betreffende perceelen aardapelen mag op straffe van verlies van het recht op restitutie niet eerder plaats hebben, dan nadat daarvoor door of vanwege de Land bouw-Crisis-Organisatie toestemming is ge geven. Het Regeeringsbureau voor de uitvoering van de Landbouwcrisiswet 1933 maakt het volgende bekend: Gelijk bekend, heeft destijds, toen de Mi nister van Landbouw en Visscherg besloot, de ontworpen regeling inzake de melksteun beperking niet te doen doorgaan, genoemd® Minister de toezegging gedaan, dat aan vee houders, die in verband met bedoelde rege ling reeds maatregelen hadden genomen om hun melkproductie in te krimpen, eenige te gemoetkoming zou worden toegekend. De thans te dezer zake gereed gekomen regeling behelst voornamelijk de navolgende punten: Veehouders, die voor deze tegemoetkoming in aanmerking meenen te komen, kunnen daartoe een aanvraagformulier verkrijgen bij de districtscommissies van de provinciale landbouwcrisisorganisaties. Deze formulieren moeten volledig ingevuld worden gezonden naar het Regeeringsbureau voor de Uitvoe ring van de landbouwCrisiswet 1933, Lange Voorhout 13, Gravenhage. Bovendien moet door de aanvragers een bedrag van vijf gulden worden gestort op de postrekening No. 234149 van het Landbouw- Crisisfonds te 's-Gravenhage. Wanneer deze storting niet is geschied, wordt de ingezonden aanvrage niet in behandeling genomen. In bij zondere gevallen kan, onder overlegging van een bewijs van onvermogen, vrijstelling van de verplichting om deze som te storten, wor den verleend. De aanvraagformulieren zijn van 15 Juli af bg de bedoelde districtscommissies verkrijg baar en moeten uiterlijk 1 September 1936 ingevuld en onderteekend op het Regeerings bureau zijn binnengekomen. Op laatstge noemden datum moet tevens het bedrag van vijf gulden zijn ontvangen. Voor beantwoording van de vraag, of de verzoeker voor een tegemoetkoming als bo venbedoeld in aanmerking komt, wordt ale volgt gehandeld: Nagegaan wordt, over welke hoeveelheid melk de aanvrager in de periode van 3 Juni t/m 29 December 1934 en in het tgdval van 2 Juni t/m 28 December 1935 steun heeft ont vangen. Ook met de voor de consumptie af geleverde melk wordt hierbij rekening gehou den. Blijkt alsdan, dat de in het genoemde tijdvak van 1935 aldus geleverde en/of ver werkte hoeveelheid melk ten minste 10 %4 minder is dan de in de overeenkomstige pe riode van 1934 afgeleverde en/of verwerkte hoeveelheid, dan moet vervolgens ten genoe gen van den Regeeringscommisasris voor den Akkerbouw en de Veehouderij worden vast gesteld, dat de betrokkene inderdaad nadeel heeft ondervonden en dat de mindere melk- af levering en /of verwerking van 1935 voort gevloeid is uit maatregelen, welke door den veehouder worden getroffen, teneinde doel bewust mede te werken aan de ontworpen regeling der melksteunbeperking. Aanvragers, die niet aan den hiervoren omschreven eisch voldoen, zullen niet voor eenige tegemoetkoming in aanmerking kun nen komen. man vrou nen wen totaal 3360 2987 6347 240 175 415 41 30 71 3641 3192 6833 77 17 24 3634 3175 6809 135 119 254 3499 3056 6555

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10