Buitenlandsch Overzicht CHINA Accoord tusschen Duitschland en Oostenrijk NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA REIST PER WACO- 1 LUXE-FLES LIMONADESIROOP* 1 FLES LIMONADESIROOP' 7777 EERSTE BLAD DINSDAG 14 JULI 1936 64ste JAARGANG naarHOORN, EDAM, AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND EEN IN B E N B O LT Van Maandag, 13 Juli t/m. Zaterdag, 18 Juli BIJ AANKOOP VAN VALENCIA, CITROEN. GRENADINE PER FLES 55 CENT SINAASAPPEL CITROEN. FRAMBOZEN PER FLES 50 CENT BOVENDIEN OP DE LIMONADE-SIROOP 157o KORTING COURANT Abonnement per 8 maanden bij voorultbet: Heldereche Courant 1.80; Koegraa, Anna Paulowna, Breezand, Wleringen en Texel 1.65; binnenland 2. Nederl, Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, idem per mail en overige landen 3.20. Losse nos. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Weekabonnementen 12 ct. Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1.—. Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Glrorekenlng No. 16066. ADVERTENTIÈNt 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct; bij niet-contante betaling 15 ct. per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Duitschland erkent in een accoord de volle souvereiniteit van Oostenrijk en zal zich niet in de binnenlandsche politiek van het land mengen. Engelsche critiek op de Engelsche buitenlandsche politiek. - Het Middellandsche zee'vraagstuk. Ontspanning door Duitsch' Oostenrijks ch accoord De overeenkomst, die tusschen Duitschland en Oostenrijk gesloten is en waarvan men elders verschillende bizonder- heden vindt, beteekent op het oogenblik een vermindering van de spanning in Europa. Het Oostenrijksche vraagstuk was nog steeds het zorgenkind van de Europeesche politici en nu Duitsch land zoo vriendelijk verklaard heeft dat het zich niet zal inlaten met de binnenlandsche politiek van dit land en dat het de volledige souvereiniteit van Oostenrijk erkent, is al thans voorloopig deze zorg van Europa af genomen. Natuurlijk staat Mussolini op den achtergrond van dit alles en beteekent deze heele geschiedenis in de eerste plaats een Duitsch-Italiaansche toenadering. Maar hoe het dan ook zij, het Oostenrijksche probleem heeft momenteel afgedaan. Een der corr. van de N.R.Crt. meldde over het accoord aan zijn blad: Luidens de beschikbare inlichtingen houdt Oostenrijk door deze overeenkomst zijn volle en onbeperkte souvereiniteit, die het thans ook door Duitschland ziet gegarandeerd. Zoo wel Duitschland als Oostenrijk beschouwen de binnenlandsche politiek als hun eigen intern domein, zoodat het vraagstuk der Oostenrijksche nazi's een zuiver Oosten- rij ksch probleem wordt. Aan het pact van Rome wordt niets gewijzigd en evenmin aan de betrekkingen van Oostenrijk jegens Italië en Hongarije. Officieus wordt vastgesteld dat de Oosten rijksche buitenlandsche politiek nooit tegen Duitschland was gericht, dat er dus sprake is van de normaliseering der betrekkingen van twee Duitsch staten en dat het geheele vergelijk tenslotte een belangrijke bijdrage tot de pacificatie van Europa is. De Oosten rijksche constitutie, die door Dollfuss werd ontworpen en in Mei 1934 als de grondwet Van den Stendenstaat werd aanvaard, blijft volkomen intact. Dientengevolge zullen er ook in de toekomst in Oostenrijk geen poli tieke partijen kunnen bestaan. Er zal dus ook geen nationaal-socialistische partij meer kun nen bestaan. Tegen elke gecamoufleerde poging om deze partij weer in het leven te roepen zal met kracht worden opgetreden. Evenmin zal propaganda voor aansluiting bij Duitschland worden geduld. De zelfstandig heid der Oostenrijksche buitenlandsche poli tiek, zoo wordt verder gezegd, blijft vol komen gehandhaafd. De politieke, cultureele en oeconomische betrekkingen tusschen Oostenrijk en Duitschland worden genormali seerd. Er komt een regeling van het z.g. kleine grensverkeer tot stand zooals die in normalen tijd ook heeft bestaan. De Tausend AUTOBUSDIENSTEN Inlichtingen WACO, Kanaalweg 137, Den Helder Mark-Sperre zal worden opgeheven. De Volkenbondspolitiek van Oostenrijk wordt niet gewijzigd. Een begenadiging van veroor deelde nazi's in Oostenrijk kan worden tege moet gezien. Interessant is dat tegelijkertijd heden wordt medegedeeld, dat de wet tot bescheming van den staat is uitgewerkt en gereed ligt om te worden afgekondigd. Strenger dan tot dusverre zal hoogverraad worden gestraft, alsook illegale werkzaamheden, het versprei den van verontrustende geruchten en influen- ceering van de openbare meening in het buitenland in ongunstigen zin. Critiek op Britsch' buitenland' sche politiek. Er is de laatste maan den nog al eens wat critiek geleverd op de buitenlandsche politiek van Engeland en niet in het minst uit eigen kamp kwamen de waar schuwende stemmen dat het verkeer ging. Het is nu de Times die in voor dit blad ongewoon krachtige taal uiting geeft aan de ontevredenheid over het buiten landsche beleid van de regeering-Baldwin. In een nabeschouwing over de verkiezing te Derby schrijft het blad, dat de nederlaag van den regeeringscandidaat voornamelijk te wijten is aan den indruk van „weifelachtig heid en onbeslotenheid" die de regeering door haar optreden in het Volkenbondsexperi ment heeft gegeven. De regeering heeft nog tijd om dien indruk uit te wisschen, maar zij zal zich moeten haasten. Dat zij het herbe wapeningsprogram op energieke wijze voort zet, is verheugend, maar het is niet genoeg. Voor alles moet de regeering nu haar plan nen voor den opbouw van den Europeesche vrede duidelijk maken en vastbesloten de verwezenlijking van deze plannen nastreven. Door een passieve aanwezigheid van de ministers in het Lagerhuis en het uitspreken van algemeene beginselen, zal zij haar prestige niet terugwinnen. Daarvoor is het noodig, dat zij toont een constructieve politiek te bezitten. Het is te hopen, dat de lessen van de ver kiezing te Derby dit de regeering klaar voor oogen zullen hebben gebracht Intusschen herhaalt het blad, dat de weg naar den Europeeschen vrede in een duidelijke overeenkomst met Duitsch land moet worden gezocht en dat de publieke opinie in haar aandrang op een dergelijke overeenkomst meer inzicht en vastbeslotenheid heeft getoond dan de regeering. In hoever deze houding van de Times ge acht kan worden een bevestiging in te houden van de geruchten, dat een meeningsverschil in het kabinet is gerezen over de vraag of al dan niet getracht moet worden Duitschland in de komende besprekingen der Locarno- mogendheden te berekken, ook al geeft het geen antwoord op de Engelsche vragenlijst, valt moeilijk te zeggen zoo schrijft de Nw. Rott. Crt. Deze geruchten zijn in de laatste paar delgen ondersteund door den vaak goed inge- llchten diplomatleken correspondent van de Morning Post, die het in dit verband van be- teekenis acht, dat Eden op het oogenblik door lord Halifax wordt vervangen. Hij meent te weten, dat „invloedrijke ministers" in het kabi net er sterk op aandringen Duitschland direct tot deelneming aan de besprekingen uit te noodigen, in plaats van eerst het Duitsche antwoord af te wachten en dat dit niet alleen tot een meeningsverschil binnen het kabinet, maar ook tot wrijving met de Fransche regeering anleiding heeft gegeven. De bedoeling van deze ministers zou zijn zoo spoedig mogelijk tot een regeling van de West-Europeesche veiligheid te komen, waar bij Engeland Frankrijk's oostgrenzen zou garandeeren, op voorwaarden, dat Frankrijk in Oost-Europa geen stappen zou nemen, die tot een conflict in West-Europa zouden kunnen leiden en zoodoende Engeland tot de uitvoe ring van de door haar te geven garantie zou kunnen verplichten. GUSTAAF ADOEF, kroonprins van Zweden, populair in zijn land vanwege z'n opvallende sociale am bities en tevens als bekend bodem onderzoeker. Het Middel landsche Zee vraagstuk. Het feit dat Engeland besloten heeft de „home fleet" uit de Middel landsche zee terug te roepen en dat de be trokken mogendheden de sanctie-maaregelen tegen Italië hebben op geheven, heeft in Italië een gunstigen in druk gemaakt. In Fransche diplomatieke kringen vraagt men zich echter af, of Italië zich ten opzichte van Duitschland niet der mate heeft verbonden, dt het zijn gedragslijn niet meer kan herzien. Te Rome ontveinst men zich niet, dat de toe stand uiterst verward blijft. Volgens de Matin is het duidelijk, dat Italië het thans gewenscht acht, de samenwerking met Europa te her vatten. Men verwacht, dat in het begin van de volgende week bekend zal worden gemaakt, dat Italië aan de conferentie der Locarno- mogendheden te Brussel zal deelnemen. Volgens Pertinax was de Fransche regee ring van meening, dat de Britsche regeering de militaire overeenkomsten met Turkije, Zuid-Slavië en Griekenland als geëindigd zou beschouwen. Dit blijkt echter niet het geval te zijn. Naar men uit officieuze bron ver neemt, beschouwt Engeland de overeenkomst met genoemde landen als een nieuw Middel landsche Zee-pact, dat in staat zal zijn den FEUILLETON UIT HET ENQELSCH DOOR 12) „Doodt den priestermoordenaar! Doodt den bleek en duivel!" In een schijnbaar verlaten sampan, die mid den in het kanaal lag te dobberen, werd plot seling een man zichtbaar, die hem met een der roeiriemen een flinken slag wilde geven, doch miste en terwijl hij voorbij de boot Zwom, zag hg een andere sampan naar zich toe komen. Voor deze hem echter bereikt had, was hij al bij den oever; zonder het water uit zijn kleeren te schudden, rende hg verder. Hijgend van uitputting bleef hij eindelijk staan en keek achterom. Hg was de bende ontsnapt, want er was niemand in de buurt. In de kronkelende straat, die hij nu volgen moest, kon hij niet anders dan de aandacht trekken met zijn druipende kleeren, maar niemand hinderde hem, al werd er menige venijnige blik op hem geworpen. De vloek van den mandarijn was blijkbaar nog niet tot dit stadsgedeelte doorgedrongen, al kon zjjn boodschap ieder oogenblik hekend Worden. Hij kwam veilig en wel op het plein, waar het missiegebouw gelegen was, maar toen brak een helsch lawaai los. Hij keek om en zag dan de voorhoede van de menschen- menigte al op het plein komen. Een twintig meter scheidden hem nog van het gebouw. Hg zette het op een loopen. Een woest gebrul verkondigde hem, dat ze hem ontdekt hadden, maar hij keek niet eenmaal om. Het hek stond open en terwijl hij er doorliep, keek hij achter zich. Het gespuis drong naar voren, huilend als wolven achter een bloedspoor. Haastig duwde hij de poort dicht, schoof er een houten balk voor en zich omkeerend, zag hjj zijn verbaasden collega, Dr. Wang-Hi staan. „Mijn beste vriend," begon deze, „wat be teekent..." Een salvo van steenen ratelde tegen de houten poort, terwijl er enkelen over den muur vlogen. „De jacht is begonnen, Wang-Hi. We mogen van geluk spreken, als we over een half uur niet in brand staan." „Maar de mandarijn, Li Weng-Ho..." begon de Chinees. „Het is zijn schuld, daar durf ik 'n eed op te doen. Die kerels daar zouden niet zoo van leer trekken, als ze niet wisten, dat ze de sanctie van den mandarijn hadden. Luister! Ze zullen probeeren de poort in te trappen." Het leek er inderdaad op, dat er iets der gelijks ging gebeuren, maar plotseling klonk er een schelle stem boven het lawaai en het gebons uit. Als bij tooverslag werd het stil, toen leek het alsof Iemand spijkers in hout werk sloeg. „Wat is dat, Wang-Hi?" fluisterde Forsyth verbaasd. De Chinees schudde het hoofd en terwijl ze stonden te luisteren, hield het gehamer op en hoorden zij schuifelende voetstappen. Daarna werd het doodstil. De twee mannen keken elkaar aan. „Wat heeft dat te beteekenen?" vroeg Wang-Hi. „Ik weet het niet," gaf Forsyth ten ant woord, „maar ik ga op onderzoek uit." Op het gras lag een korte ladder, die een werkman had achtergelaten. Voorzichtig zette Forsyth die tegen den muur, klom er op en keek behoedzaam over den rand. Behalve een hond, die liep rond te snuffelen, was het plein leeg! vm. Toen Kathleen Barrington zich bij haar vader op de veranda gevoegd had, kwam er een strakke trek op haar gezicht, hetgeen haar vader niet ontging. „Wat deed dat jongmensch hier?" vroeg hij op zijn gewonen ruwen toon. „Hij kwam mij bezoeken," antwoordde Kath leen met een stem, die haar vaders aandacht trok. „Dan zal dat voor het laatst geweest zijn. Ik wil niet, dat hij hier rondhangt," verklaar de Barringon op een toon, die geen tegen spraak duldde. Zfln dochter keek hem aan zonder iets te zeggen, maar er was iets in haar blik, dat hem niet weinig verontrustte. „Heb je het gehoord?" schreeuwde hij. „Ik wil hem hier niet meer hebben." „Ik veronderstel, dat hij weinig lust heeft terug te komen na wat hij vandaag ontdelft heeft," hernam het meisje bitter. „O!" zei haar vader. „En wat is dat dan wel „Dat u een opiumsmokkelaar bent en zich niet geneert uw dochter in dat vuile werk te betrekken." Leiand Barrington was een man, wiens vrede in de Middellandsche Zee te handhaven. Te Rome bewaart men echter een raadselach tig stilzwijgen. Over de toenadering tusschen Duitschland en Italië is vrijwel niets bekend. Het eenige wat naar voren komt, is een z.g. toenadering tusschen Duitschland en Oosten rijk, welke, naar te Weenen verluidt, door Mussolini zou zijn geïnspireerd. Wat heeft Duitschland, zoo vraagt Pertinax zich af- hiervoor echter in ruil gekregen. Een accoord dat ontspanning in Europa brengt. Zaterdagavond is de dezer dagen tusschen Schuschnigg en von Papen besproken Duitsch- Oostenrijksche overeenkomst tot normalisee ring der wederzgdsche betrekkingen gepubli ceerd. Goebbels heeft daaromtrent voor alle Duitsche zenders een communiqué voorgele zen, dat in overeenstemming is met de gedu rende de laatste dagen geopperde veronder stelling. Het communiqué zegt, dat beide regeerin gen, overtuigd de belangen van Europa en van den vrede te dienen, uitdrukking willen ge- Ven aan hun vast besluit om de Duitsch- Oostenrijksche bertekkingen hun normaal en vrienschappelijk karakter terug te geven. De Duitsche regeering erkent de vol ledige souvereiniteit van Oostenrijk, in den zin van de verklaring door Hitier 21 Mei 1935 afgelegd. Ieder van de beide lan den beschouwt de politieke ontwikkeling van het andere land als een binnenland sche aangelegenheid. In deze binnenland- landsche politieke ontwikkeling is met nadruk de kwestie der nationaal-socialis- ten in Oostenrijk begrepen. De Oostenrijksche regeering zal haar alge meene politiek in het bijzonder ten opzichte van Duitschland steeds in overeenstemming houden met het feit, dat Oostenrijk zich be schouwt als een Duitschen staat. Door deze verklaring worden de protocollen van Rome van 1934, aangevuld in 1936, alsmede de be trekkingen van Oostenrijk tot Italië en Hon garije als deelhebbenden in deze protocollen, niet aangetast. De beide regeeringen zullen de noodzakelijke ontspanningen tusschen haar landen voorbereiden door een reeks concrete en technische maatregelen, waarvan de geest en de grondslagen zijn vastgesteld tijdens de besprekingen tusschen Schuschnigg en von Papen. Zij vormen niet het onderwerp, maar de uitwerking van de overeenkomst tot nor malisatie. Geen wijziging in de binnenland sche politiek van Oostenrijk. In gezaghebbende kringen legt men er den nadruk op, dat er geen enkele wijziging zal komen in de binnenlandsche politiek van Oostenrijk, ja zelfs, dat de regeering zal voort gaan krachtdadig de nationaal-socialistische activiteit te bestrijden. Bovendien zal de nieuwe wet tot bescherming van den staat, die men op het oogenblik in voorbereiding heeft, de maatregelen tot onderdrukking van een het gezag ondermijnende activiteit, orga- niseeren. Daar het Duitsche rijk, zonder verderen omhaal van woorden, de onafhankelijkheid DE UNIE DEN HELDER, SPOORSTRAAT 3 gratie een- Spuitwater OF Statiegeld f lea 10 ct Ledige flessen worden voor 10 ct teruggenomen Un ie <iA (pazcCkpop U W 88 N.V. UNIE-WINKEL-MAATSCHAPPIJ van Oostenrijk erkent, staat niets meer in den weg aan de toevoeging van een Duitsch- gezinden Oostenrijker aan het kabinet. Het Duitsch-Oostenrjjksche accoord roert niet een herstel der Habsburgers aan. In re- geeringskringen blijkt men van opvatting, dat de restauratie geen actueele kwestie is en bovendien alleen van binnenlandschen aard. De restauratie wordt dus reeds bestreken door de Duitsche verklaring van nlet-inmen- ging in de binnenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk. Gezaghebbende kringen on derstrepen eveneens, dat in het accoord geen manoeuvre gezocht moet worden om een mili taire overeenkomst te verbergen, die gericht zou zijn tegen derden. Oostenrijk zal geen duimbreed afwijken van de richtsnoeren, die reeds door Dollfuss zijn uitgestippeld. De uitwerking van de overeenkomst. Behalve de reeds genoemde punten regelt de overeenkomst: 1. amnestie met de reeds gemelde restricties; 2. de belasting van 1000 mark bij het vertrek uit Duitschland zal het rijk geleidelijk opheffen. De Duitsche regee ring zou zich nog niet accoord hebben ver klaard met de kwestie van den uitvoer van deviezen en het verleenen van faciliteiten aan reizigers naar Oostenrijk; 3. het dragen van hakenkruisinsignes zou slechts worden toege staan aan Duitsche burgers in bijeenkomsten, welke een" besloten karakter dragen; 4. de kwestie der Oostenrijksche immigratie en hei Oostenrijksche legioen zal later worden ga» regeld. Twee nieuwe ministers in het Oostenrijksche kabinet. Zaterdagavond is de directeur van het milt» taire archief Glaise-Horstenau en de onder* directeur van het bureau van den bondspresi- dent Miklas, Guido-Schmidt, in het kabinet opgenomen. De eerste heeft goede betrekkingen tot de offcieele kringen te Berlijn en vooral in de Reichswehr en geldt als geprononceerd natio naal. Hij was de man, die in Januari te Berlijn een lezing over Prins Eugene van Savoye hield, die indertijd sterk de aandacht trok, De laatste is een bekend christen-sociaal. Staking van de antl-OostenrjjkschO propaganda in Duitschland. Op de vraag, welke de concrete maatrege len zullen zjjn, welke voortvloeien uit de Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst, heeft de woordvoerder van Wilhelmstrasse, naaf Havas uit Berlijn meldt, verklaard, dat men een einde wil maken aan de perspolemieken aan beide zijden, de belasting van 1000 mark voor Duitsche touristen, die naar Oostenrijk willen, zal worden opgeheven en een toeristen- overeenkomst zal worden uitgewerkt. Bovendien zullen beide regeeringen zoo spoedig mogelijk een amnestie uitvaardigen, In Duitschland zelf zal alle anti-Oostenrijk» sche propaganda worden gestaakt en de orga- gevoel door zijn levenswijze afgestompt was, maar de minachting in zjjn dochters toon sneed hem desondanks door de ziel. Het bloed stroomde naar zijn gezicht, dat bijna paars werd; zijn koude oogen schitterden fel en het leek alsof hij in woede zou uitbarsten. Toen beheerschte hij zich en lachte luid. Des te beter, als die bemoeial wegblijft. Ik duld niet, dat hij hier rondhangt, alleen omdat lüj mij toevallig dien kleinen dienst in Canton heeft bewezen." Het meisje zweeg een oogenblik, maar haar volgende woorden verrastten hem onaan- naam. „Ik ben besloten weg te gaan uit Yong- Foo. Ik wil niets met dien lagen handel te maken hebben en geen pion in uw schaakspel zijn." „Wat ben jij plotseling kieskeurig gewor den!" z „Neen," klonk het bedaard, „ik ben niet plotseling zoo geworden. Het leven staat me allang tegen. En nu u mij gebruikt hebt om dat smerige goed, dat het leven van China Verwoest, binnen de stad te smokkelen, nu u mij Dr. Forsyth hebt laten „Nu sla je den spijker op den kop!" viel Barrington haar in de rede. „Daar had ik niet mee te maken. Het was je eigen schuld. Ik dacht, dat je met Li Weng-Ho hier zoudt komen..." Hij zweeg toen hij den blik op het meisjes gezicht zag, en schuifelde onrustig heen en weer, omdat ze hem met minachtende ver wondering bleef aankijken. Het leek een heelen tijd dat Kathleen bleef zwijgen; toen begon ze rustig te spreken, maar haar stem klonk «lijdend. „Ik heb me wel eens afgevraagd of u werkelijk mijn vader bent." De woorden striemden Leiand Barrington als zweepslagen. „Wat bedoel je, juffertje?" vroeg hij barsch. „Precies wat ik zeg," antwoordde het meisje. „U zei dat u dacht dat ik met den mandarijn hier zou komen..." „Zeker," „Maar u hebt niet verteld, dat u en hij dat overeengekomen waren." „Wie zegt dat dan?" riep de handelaar. „Niemand anders dan ik. Het was niet moeilijk dat te gissen. Ik heb den loop der gebeurtenissen al een heelen tijd gade gesla gen. Ik heb oogen In mijn hoofd. Het is mij niet ontgaan welk spel u met Li Weng-Ho speelt. O!" ze brak in snikken uit „het is meer dan schandelijk van u!" Leiand Barrington kon niets zeggen om zich te verdedigen en hg wist dat, maar waagde toch een kans. „De mandarijn wil met je trouwen. Hij is onmetelijk rijk. Het zou prachtig voor je zijn. Hij..." „Zou het prachtig voor mij zijn? Een Chi- neesch huwelijk! Ben ik werkelijk uw eigen vleesch en bloed? O, hoe kunt u? Hoe kunt u zooiets vreeselijks zeggen! Kan het u dan heelemaal niets schelen mij als lokaas te ge bruiken? Is geld belangrijker voor u dan mijn geluk mijn leven? Ja, mijn leven; want als door uw toedoen zooiets zou gebeuren, zou ik geen dag meer leven!" Haar stem trilde van verontwaardiging, en er was een felle gloed in haar donkere oogen. Leiand Barrington wist eerst niet wat hl) zeggen moest; toen mompelde hij: „Die verduivelde dokter heeft je hoofd op hol gebracht!" „Neen!" protesteerde ze onmiddellijk. „Neen! Ik heb er altijd zoo over gedacht. Ieder wel denkend meisje zal het met mij eens zijn. Ik.." „Maar je mocht Li Weng-Ho toch altijd lijden. Je accepteerde zijn geschenken. Je..." „Ik was nog een kind, toen ik van school kwam, uit Engeland. Hoe kon ik vermoeden wat hij wilde, hoe kon ik denken dat mijn eigen vader zooiets op het oog had? Ik ga naar mijn kamer om mijn koffers te pakken. Ik vertrek naar Canton en vandaar naaf mijn moeders familie in Engeland. Ze hebben mé al zoo dikwijls gevraagd, maar u wilde me nooit laten gaan. Nu ga ik. voor... het hele maal met mij gedaan is." Ze keerde zich vlug om en liep door de veranda het huis binnen, Leiand Barrington achterlatend met een gezicht, zoo zwart ala de nacht. Een heelen tgd bleef hij zoo staan in gedachten verdiept; toen mompelde hij: „Daar moet een stokje voor gestoken wor den Ze doet het ook... Dien dokter ont breekt het niet aan moed en als ze zijn hulp inroept, geeft hij die ook. Hoe eerder Weng het weet, hoe beter... Hij zal Forsyth op zijn vingers tikken." Daarop begaf hij zich naar zijn kamer, schreef een kort briefje, dat hg naar dé Yamen liet brengen, stak een sigaar op en wachtte. Het kwam niet in hem op, dat zijn dochter vanuit haar kamer op den weg kon zien, dia naar de Yamen voerde. Kathleen zag haara vaders bediende de hekken van de gouverne mentswoning binnengaan; vermoedend dat haar vader overleg wilde plegen met Li Weng- Ho, bleef ze wachten op wat gebeuren zou. Een paar minuten later zag ze den man darijn uit de Yamen komen en vlug den weg afloopen, gevolgd door vier soldaten. Zé wachtte hij tot in haar vaders tuin was, toen, beseffend dat ze bij het gesprek aanwezig diende te zijn, haastte ze zich naar de kamer, die aan de veranda grensde, waar haar vadet den mandarijn opwachtte. (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1