Radio-programma Abonneert II op dit blad De Duitsche bewapening. BINNENLAND GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 14 JULI 1936 De vrede van Hitier beteekent slavernij voor alle volkeren. Koortsachtige bedrijvigheid bij Hamburg en Bremen. Sir Henry Deterding in Den Haag. Ondergrondsche revolutionair-socialistische actie. De herberekening van pensioenen. Pensioenfonds voor personeel der Holland Amerika Lijn. Dr. H. Colijn bezichtigt den bouw van de R.D.M, 200. Geen klandestine margarinebereiding meer. De minister grijpt in. De nieuwste prijsverhoudingen boter, margarine, spijsvetten en -oliën. Algemeene Vereeniging Radio Omroep. Vrijz. Dem. Jongeren- Organisatie. Hoopgevende teekenen. Geen opgelegde schepen meer te Rotterdam. Binnenland Het kastekort bij de arbeidsbeurs te Bergen op Zoom. Commissaris van politie met zijn echtgenoote gewond. Auto boom tegen een gebotst. Een doode en drie gewonden. Waarschuwing in den wind geslagen Motorrijder verongelukt te Hoek van Holland. Auto geslipt onder Boxtel. Azijn-extract gedronken. Huiselijke twist. Onrechtmatig steuntrekken. Smokkelaar met den dood bekocht Door een auto dood gereden. nisatie van Oostenrijksche emigranten zal geleidelijk worden ontbonden als gevolg van de mogelijkheid naar hun vaderland terug te keeren voor de leden van de organisatie. Telegrammenwisseling. De Oostenrijksche bondskanselier dr. Schusch- nigg heeft in een telegram aan Mussolini kennis gegeven van de met Duitschland tot stand gekomen regeling en met vreugde her innerd aan de bespreking, welke hij te Rocca delle Caminate met Mussolini heeft gehad. In zijn antwoord zegt Mussolini Schusch- nigg dank en verklaart hij dat de Oosten- rij ksch-Duitsche overeenkomst door allen, die hart hebben voor de zaak des vredes, met voldoening moet worden begroet. Ongerustheid in Polen. De Duitsch-Oostenrijksche overeenkomst heeft te Polen diepen indruk gemaakt. Men beschouwt het hier als een bewijs voor de hechte Entente tusschen Berlijn en Rome. In Poolsche politieke kringen wordt her innerd aan het Duitsch-Poolsch verdrag van 1934, dat volgens de Poolsche opvatting het bewijs was dat Duitschland zich van het Oos ten meer naar het Zuid-Oosten keerde. De overeenkomst met Oostenrijk doet vreezen, dat de Duitsche druk naar het Oosten weer sterker zal worden, welke vrees nog wordt bevestigd door het feit, dat Duitschland het Dantzig-probleem weer aan de orde heeft ge steld. Het congres van het I.V.V. Ook Vrijdag heeft het congres van het I.V.V. te Londén vergaderd. In de namiddagzitting heeft Jouhaux Vrij dag bij de behandeling van het agendapunt punt actie tegen oorlog en fascisme en voor ontwapening o.a. gezegd: Oorlog is geen vage bedreiging, het is een reëel gevaar, dat behoudens een wonder, op nieuw over de wereld zal komen. Het schijnt daarom noodzakelijk een overeenstemming te bereiken en alle pacifistische krachten tegen een mogelijken aanvaller te vereenigen. Na te hebben verklaard, dat bestrijding van het fascisme, strijden voor den vrede beteekent, sprak Jouhaux zich uit ten gunste van nationalisatie der oorlogsindustrieën, daar volgens hem eenvoudige controle daar op voldoende is gebleken. Aan het slot der bijeenkomst zeide een Duitsch afgevaardigde, wiens naam niet be kend gemaakt werd, dat de Duitsche mili taire voorbereidingen verder gevorderd zijn, dan algemeen wordt geloofd. Hij verklaarde, dat de vrede, door Hitier aangekondigd, sla vernij beteekent voor alle volkeren. De man, die zijn eigen volk onderdruk en het opsluit, heeft geen recht over vrede te spreken, De News Chronicle publiceert feiten en cij fers over de Duitsche bewapening, die naar het blad beweert, uit betrouwbare bron af komstig zijn. Volgens deze gegevens zijn Ham burg en Bremen in het Noorden de voornaam ste centra van wapenindustrie. De snelheid Waarmede de wapens worden aangemaakt is de belangrijkste factor. Op de werven van Bremen zijn op het oogenblik 12 kleine duik- booten van 250 ton in aanbouw. Deze schepen Worden gedeeltelijk in andere plaatsen ge maakt, doch te Bremen wordt dag en nacht in drie ploegen hieraan gewerkt door 1400 arbeiders. Tot dusverre heeft men 26 van deze duik booten gebouwd. Van Hamburg zijn den laat- sten tijd 10 duikbooten naar Kiel gesleept. Blomm en Voss te Hamburg heeft den laat- sten tijd acht torpedobooten afgeleverd. Het is de bedoeling dat iedere zes maanden 4 van deze schepen gereed komen. Op het oogen blik zijn er weer vier in aanbouw. Bovendien is bij deze werf een slagschip van 26.000 ton in aanbouw. By de Weser A.G. te Bremen zijn pas 15 van deze torpedobooten gebouwd. Er zijn hier op het oogenblik 11.000 arbeiders werkzaam, die allen voorzien zijn van speciale papieren. Bij Hamburg is bovendien een vloot- basis ingericht van een aantal torpedobooten van het Tiger type. Hier is een aantal barak ken en opleidingsscholen gebouwd. Bovendien ligt in Hamburg een groot garnizoen. Het 10e regiment artillerie, het 46e infanterie- en het 9de genie-regiment zijn hier ondergebracht en verder vier batterijen luchtafweer. De poli- tiebarakken aan de Hemfelder Strasse, zijn tegenwoordig ingericht voor de Rijksweer. De Hamburgsche vliegtuigenfabriek bouwt hegen vliegtuigen per week. Er zijn tot dus verre 200 toestellen van het type Junker 52 gebouwd. Er werken hier 2000 arbeiders, die onder zeer strenge contróle staan en wier gangen gereglementeerd zyn. Zoo moeten zij bij het verlaten van de fabriek speciale wegen nemen, opdat niet de indruk gevestigd wordt dat de fabrieken in vol bedrijf zijn. Bij Buchholtz ten Noorden van het Kiel- Sche kanaal zijn ondergrondsche hangars ge bouwd. Bovendien zijn er pas hangars ge bouwd bij Holtenau, Utersen, Stettin en Sachsenwald. Hier is een groot ondergrondsch terrein met accommodatie voor 800 man. Ver der bij Holtenau, Utersen en Ronneberg, vlak bij Hamburg. Deze laatste plaats bezit thans een zeer modern vliegveld. De vliegtuigen zijn ondergebracht in ondergrondsche hangars, die 200 toestellen kunnen bevatten. Zij kun nen bij drie tegelijk boven den grond gebracht Worden. Bij het verlaten van den hangar komen zij eerst in een soort „sluis"-ruimte. Hier worden de motoren aangezet. Zoodra de motoren op volle kracht draaien worden auto matisch deuren geopend en de vliegtuigen verdwijnen met een catapult-inrichting on middellijk in de lucht. Over den aanbouw van oorlogsschepen meldt de News Chronicle ten slotte dat op de Norderwerf drie kleine kruisers in aanbouw zijn en op de Germania werf een aantal duik booten van 750 ton in aanbouw is. Twee van deze duikbooten zijn reeds te water gelaten. Zij kunnen veertien torpedo's lanceeren en verder zijn zij ingericht voor het leggen van mijnen. De Germaniawerf bouwt op het oogenblik bovendien twee kleine kruisers van 5000 en 6000 ton. Ook scepsis bij enkele Engelsche bladen. De Engelsche bladen heeten in hun com mentaren over het algemeen de overeenkomst welkom, omdat zy ten minste tijdelijk de spanning verzwakt, doch zij betwijfelen of zij een blijvende oplossing zal bieden. De „Times" wenscht Hitier geluk en zegt, dat de overeenkomst Midden-Europa moet stabiliseeren en pacificeeren, den weg moet banen voor een blijvende regeling. De „Daily Mail" schrijft, dat Italië en Duitschland, de twee zwaarst gewapende lan den van Europa, voortaan een gemeenschap pelijke politiek zullen volgen en een onweer staanbare combinatie zullen zijn. Het blad dringt aan op een nauwere toenadering tus schen Engeland en Duitschland. De petroleumkoning spreekt loo- pende geruchten tegen. Met den Duitsche nachttrein is Sir Henry Deterding Zondagochtend in Den Haag aan gekomen, waar hij eenige dagen zal door brengen. Dr. Deterding is gisteren namens het ge- heele personeel van de Koninklijke zijn borstbeeld aangeboden. Een verslaggever van het A.N.P. heeft dr. Deterding, toen deze uit den trein stapte, twee vragen gesteld: Wat is er waar van de geruchten, in ver scheidene dagbladen opgenomen, waarin uw aftreden als directeur-generaal van de Ko- uinklijke wordt aangekondigd Op deze vraag antwoordde Sir Henry, dat dit gerucht van allen grond ontbloot is. Is het juist, vroeg de verslaggever voorts, dat gij voornemens zijt het landgoed van de familie Kröller te Wassenaar te koopen en u daar te vestigen? Ook op deze vraag antwoordde de heer Deterding ontkennend. Een geheime vergadering te Breda. In het Parijsche dagblad Le Jour van 3 Juli j.1. verscheen een reportage van den journalist Jacquier, in welke reportage op eenigszins sensationeele wijze mededeelingen worden gedaan over een te Breda op 30 Juni j.1, gehouden vergadering van een 60- tal Sowjet-agenten uit geheel Europa. Leken de mededeelingen in Le Jour aan vankelijk een canard te zijn thans is echter gebleken zooals ook door de politie be vestigd wordt dat te Breda op 30 Juni inderdaad een geheime revolutionaire ver gadering is gehouden, waaraan tusschen de 50 en 60 personen deelnamen. Het merkwaardige echter is, dat het niet was een vergadering van Sowjet-agenten, doch van een groep die zich tegen Rusland en de Derde Internationale keert, en waar van de buitenlandsche vertakkingen mede verantwoordelijk, zoo niet de hoofdschul digen, schijnen aan de stakingen in Ant werpen. De vergadering te Breda n.1. was belegd door revolutionair-socialistische elementen, waaronder ook buitenlanders, om zich te oriënteeren wat er momenteel onder de ar beiders leeft en om te beraadslagen over de vraag hoe het best stelling kan worden ge nomen tegen het „gekuip" van de Derde In ternationale, waardoor de regeeringen ge dwongen worden tot fascistische middelen haar toevlucht te nemen en aldus de ar beiders onder den dwang van het fascisme dreigen te komen. De leiders vn deze (nieuwe?) beweging streven niet naar verovering van de staats1 macht, doch naar vernietiging van elke staatsmacht. Wat Nederland betreft zijn en worden zoo veel mogelijk plaatselijke contactpunten en plaatselijke kernen van 12 tot 20 man ge vormd, waarvan alleen in aanmerking komen personen van wie verwacht mag worden dat zij op het juiste moment de massa weten op te zweepen. DE LUSTRUMLANDDAG VAN HET NATIONAAL JONGERENVERBOND, Onder zeer slechte weersomstandigheden heeft het Nationaal Jongeren Verbond Zater dagmiddag en -avond in het kasteel Door- werth ter gelegenheid van zijn tweede lus trum een landdag gehouden. Door het zeer slechte weer is de landdag, die door vele honderden jongeren bezocht was, in het kas teel zelf gehouden. In een zaal verzamelden zich de sprekers, de overige autoriteiten en het hoofdbestuur: in acht andere zalen hoor den de deelnemers door luidsprekers het ge sprokene aan. Nog een adres van protest. Ook de centrale van rijkspersoneel en de Nederlandsche bond van gepensionneerden hebben een adres aan de Tweede Kamer ge richt, waarin verzocht wordt het wetsontwerp tot herberekening van pensioenen niet goed te keuren. Op 2 Mei j.1. is bij akte verleden voor notaris mr. G. Nauta een stichting in het leven ge roepen, genaamd pensioenfonds der Holland- Amerika lijn. Dit fonds is thans in werking getreden. Het bestuur bestaat uit: mr. P. Hof stede de Groot, voorzitter, mr. K. P. van der Mandele, penningmeester, J, Rypperda Wierds- ma, secretaris, W. Krol, lid en M. J. v. Vugt, lid. De bedoeling met de oprichting van dit fonds is de pensioenaanspraken van het vroegere personeel der H. A. Ldie ten tijde der reor ganisatie van 1933 bestonden, en die na die reorganisatie door de nieuwe belanghebbenden bij de maatschappij erkend zijn, thans geleide- ly vrij te maken van de risico's van het bedrijf. De H.A.L. draagt daartoe een belangrijk be drag aan contanten en effecten over aan de stichting en deze aanvaardt de pensioenver plichtingen tegenover de gepensionneerden. Voor het resteerend bedrag van de contante waarde dier verplichtingen gaat de H.A.L. een schuldverbintenis aan, met rentende 4 pet., met de bedoeling ook deze geleidelijk in contanten en effecten aan het bestuur uit te betalen. Zaterdag heeft minister-president dr. H. Colijn voor het eerst een bezoek gebracht aan den bouw van het grootste passagiersschip van Nederland, bestemd voor de Holland- Amerika-Lijn, de R.D.M. 200, op de werf van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij te Rotterdam. Met minister Colijn kwamen mee de minister van financiën, mr. P. J. Oud, die ook voor de eerste maal den bouw van het schip kwam bezichtigen en de minister van handel, nijver heid en scheepvaart, Ir. H. C. J. H. Gelissen, die eenigen tyd geleden reeds naar het bouwen van het schip is komen kijken. Het bezoek strekte zich uit tot een rond wandeling over het geheele terrein van de Rotterdamsche Droogdok Maatschappij en een rondwandeling door het tuindorp Heyplaat. Van bevoegde zijde vernemen wij het vol gende: Reeds gedurende vrij geruimen tijd is een belangrijke verschuiving in de verhouding der door het Nederlandsche volk geconsumeerde spijsvetten te constateeren. Deze verschui ving is een gevolg van den relatief zeer lagen prijs van die spijsvetten, die in het algemeen niet direct voor smeerdoeleinden worden ge bruikt en spijsoliën tegenover boter en mar garine. De consumptie van spijsoliën en spijs vetten breidt zich uit, terwijl die van boter en speciaal van margarine inkrimpt. De klandestine margarinebereiding vindt in deze spijsverhoudingen ook haar voornaamste oor zaak. Deze verschuiving brengt allerlei minder gewenschte gevolgen met zich mede, De Mi nister van Landbouw en Visscherij heeft dan ook gemeend maatregelen te moeten treffen, om weer meer normale verhoudingen te scheppen. Teneinde in de toekomst verschuivin gen als deze zooveel mogelijk te voorko men, heeft de Minister besloten in het vervolg de heffingen op de verschillende vetten zoo te regelen, dat de door hem gewenschte verhoudingen worden ver kregen, Deze zullen bestaan in een iets grooter bo- terverbruik en een zooveel mogelijk op het peil van het laatste jaar blijvend margarine- verbruik, waardoor tevens de consumptie van spijsvetten en oliën ook meer normaal zal worden, Te dien einde zullen de heffingen op spijs vetten en -oliën op 40 cent per kg worden gebracht en de prijzen van boter en marga rine met 4 cent per kg worden verlaagd. Om te zorgen, dat de minst draagkrachtigen over voldoende vet zullen kunnen beschikken, zal per jaar circa 6000 ton volksvet tegen den prijs van volksmargarine beschikbaar komen. Vermoedelijk zal het financieele resultaat voor het Landbouw-Crisisfonds, dus uiteinde lijk voor den melkprijs, niet zooveel verschil len van het vorige jaar. Het zal van de ver schuivingen in de consumptie, die tengevolge van deze maatregelen zullen optreden, afhan gen, hoe het eindresultaat zal zijn. De mededeeling gedaan in het Perscommu niqué betreffende de verlaging van den toe slag in Mei j.1. ten aanzien van den melk prijs in den winter, wordt door deze verlaging niet aangetast. Vergadering te 's-Hertogenbosoh. Zaterdag is te 's-Hertogenbosch de alge meene vergadering gehouden van de A.V.R.O. onder leiding van den heer G. de Clercq. Rede van den heer G. de Clercq. Bij de opening stelde de voorzitter voor een telegram van verknochtheid te zenden aan de Koningin, waarmede de vergadering onder hartelijk applaus instemde. Hij constateerde dat het afgeloopen jaar er een is geweest van versteviging en consoli datie. Het prestige van de A.V.R.O. als cultu reels, instelling is duidelijk versterkt, zij heeft de plaats bezet, die haar in het maatschappe lijk leven toekomt, al zijn wij, ging spr. voort nog altijd van meening, dat in een radio-om roep, volgens onze denkbeelden opgebouwd, een andere taak voor de A.V.R.O. is wegge legd ,dan die zij thans vervult. Een andere belangrijke kwestie, die vrijwel haar beslag kreeg, al zijn op dit oogenblik de overeenkomsten nog niet geteekend, is die, waarbij de verhouding van radio en pers werd geregeld. De situatie van de golflengte heeft in het afgeloopen jaar tot ernstige klachten aanlei ding gegeven. Het gereedkomen van de nieuwe zender te Bod in Roemenië heeft de ontvangst hier in Nederland van de 1875 M. golf ernstig gestoord. De golflengten worden echter inter nationaal verdeeld en de beoordeeling van de vraag, of Nederland zich met een bepaalde golflengte verdeeling kan vereenigen ligt niet bij de omroepvereenigingen, maar uitsluitend bij de regeering. Spr. deelde mede dat ons juist de laatste weken berichten hebben be reikt, dat er in deze golflengtekwestie eenig licht aan de kim schemert. Met de radio-omroep controle-commissie en de algemeen-programma-commissie heeft de A.V.R.O. in het afgeloopen jaar niet de min ste moeite gehad. Spr. eindigde met de glo rieuze dagen van de vorige week in herinne ring te roepen. De heer Vogt behandelt het jaarver slag. Bij de behandeling van het jaarverslag zeide de directeur, de heer W. Vogt, dat de bijdra gen van de luistervinken een dalende tendenz vertoonen. In de jaren 19301934 was het totale bedrag dat onze leden bijeenbrachten steeds boven de zeven ton. Voor het jaar 1935 was het echter 660.547.65. Nemen wy de tijdsomstandigheden in aanmerking, dan mogen wij met een daling van nog geen 10 procent ten opzichte van het totaal van het jaar 1934 niet ontevreden zijn. Vervolgens gaf spr. eenige cijfers over de uitkomsten van het bedrijf in het jaar 1935. Het bedrijfsoverschot bedroeg 611,000. D.i. f 25.000 minder dan in het topjaar 1934, doch nog 84,000 meer dan de resultaten behaald in 1933. Het saldo-middelen, dat op 1 Januari 1935 2,517,000 bedroeg, steeg niettegenstaande WOENSDAG 15 JULI 1936. Hilversum I, 1875 m. VARA-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten, 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Orgel, voordracht, gramofoonplaten en causerie over de arbeidersklasse vóór hon derd jaar in Duitschland. 12.00 „De Notenkrakers", 12.45 Gramofoonplaten. I.001.45 E. Walis en zijn orkest. 2.00 Viool en piano. 2.30 Voor de vrouw. 3.00 Voor de kinderen, 5.30 „Orvitropia", 6.00 Dansmuziek. 6.30 „Orvitropia". 7.00 Sportuitzending, 7.15 „De Roodborstjes", 7.40 Schaakpraatje. 8.03 Herh. S.O.S-Ber. 8.05 Nieuwsber. A.N.P. en VARA-Varia. 8.15 VARA-orkest. 9.00 Gorki-herdenking (lezing, gramofoonpla ten en radiotooneel. 10.00 Nieuwsber. ANP, 10.05 „De Flierefluiters", zang, mandoline en hawaian-guitaar. 10.30 Zang en 2 vleugels. 10.40 „De Flierefluiters". II.0012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H, 301 m. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten, 10.30 Morgendienst. 11.0012.00 Harmoniumconcert. 12.15 Gramofoonplaten. 12.30 A'damsch Salonorkest. 2.00 Gramofoonplaten. 2.303.45 Het Haagsch Trio. 4.00 Alt-mezzo en piano. 5.00 Kinderuur. 6.00 Gramofoonplaten. 6.15 Enkrateia-kwartier. 6.30 Afgestaan. 7.00 Berichten. 7.15 Landbouwhalfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Kunstbespreking. 9.30 Chr. Mannenkoor „Crescendo", (Om 9.55 Berichten ANP). 10.1511.30 Gramofoonplaten, DONDERDAG 16 JULI. Hilversum I, 1875 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonplaten. 9.00 Ensemble Jetty Cantor, 10.00 Morgenwijding, Gramofoonplaten. 10.30 Ensemble Jetty Cantor. 11.00 Gramofoonplaten, 12.00 Het Cantabilé-orkest (In de pauze: Or gelspel). 2.00 Causerie over edelsteenen en sieraden. 2.20 Groninger Orkestvereeniging. 4.00 Voor zieken. 4.30 Gramofoonplaten. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Kovacs Lajos' orkest. 6.30 Sportpraatje, 7.00 Kovacs Lajos' orkest, 7.45 Per fiets door Nederland. 8.00 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.15 Omroeporkest en solist. 9.00 Don Kozakken-koor. 9.20 Omroeporkest en solist. 10.00 Don Kozakkenkoor. 10.20 Dansmuziek. 11.00 Berichten ANP. 11.10—12.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. 301 m. 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8,009.15 en 10.00 Gramofoonplaten, 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonplaten. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gramofoonplaten, 2.00 Gramofoonplaten. 3.153.45 Vrouwenhalfuur. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Cursus voor de jeugd. 5.30 Orgelspel. 6.30 Causerie over het werk van het Leger des Heils. 7.00 Berichten. 7.15 Journ. weekoverzicht. 7.45 Repoftage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Arnhemsche Orkestvereeniging. 9.00 Causerie over Ambon. 9.25 Vervolg concert. (Om 9.45 Berichten ANP). 10.3011.30 Gramofoonplaten. deze afschrijvingen nog met 103.000zoodat de beschikbare middelen op 31 Decem klommen tot 2.620.000. De financiering van den bouw van de nieuwe studio kon men bewerksteUigen zonder kapi taalbezit aan te spreken. fo„hnisch Een belangrijke aanwinst voor t arsenaal was de A.V.R.O.-reportagewagen Dit voertuig is een rijdende sEudio, van gemakken voorzien. Ook de heer Vogt eindigde zyn toespraak met zijn blijdschap uit te spreken over de ont roerende wijze waarop de leden Zondag^ j.h blijk hebben gegeven van hun belangstelling in de A.V.R.O. Landdag te Arnhem. De Vrijz. Dem. Jongeren-Organisatie heeft Zondag een landdag gehouden in het open lucht-theater op den Waterberg te Arnhem. Voor zoover de deelnemers reeds in Arnhem waren aangekomen, verzamelden zij zich tegen 10 uur op het Velperplein, om vandaar in op tocht met vlaggen en vaandels gezamenlijk naar het openlucht-theater te wandelen. Ondanks het zeer slechte weer was de deel neming zeer groot, uit alle deelen van het land, zoodat bij den aanvang 46 afdeelingen aan wezig waren. Nadat Maartje Bierman uit Oosthuizen in Westfriesche kleederdracht in het Westfriesch had voorgedragen, hield mr. Joekes een rede, getiteld: Onoverwinnelijke kracht. Rede mr. A. M. Joekes. Voor hem, die met een open oog en een open hart de gebeurtenissen van den laatsten tijd mee beleeft, aldus ving spr. zijn rede aan, is het duidelijk, dat er door de landen een bruising gaat, die alle volken raakt. De toestanden zijn overal moeilijk. In vrijwel alle landen is er een onmiskenbare teruggang in welvaart en iedere beperking brengt groote moeilijkheden mee, vooral wanneer het gaat om het behouden van verkregen sociale toestanden en rechten. Verwonderlijk is het dan ook niet, dat er stroomingen komen, die het willen zoeken in andere vormen. Maar als democraten moeten wy staan aan de zijde van hen, die opkomen tegen machts misbruik, om zoover noodig met grooter kracht pleitende voor sociale rechtvaardigheid en er op wijzende, dat ook bij ons niet alles ideaal is, dat thans een groote groep menschen niet krijgt, waaraan vóór alles behoefte is: werk. Wij moeten staan aan de zijde van hen, die in dat opzicht al wat mogelijk is, willen doen. Spreker ging daarop na, welke rechten voort vloeien uit de persoonlijkheid, waarbij hij aller eerst noemde de geestelijke vrijheid, w.o. voor al de vrijheid van religie een van de allergroot ste is. Iedere maatregel, die de geloofsvrijheid in gevaar zou kunnen brengen, vindt in de Vrijz. Democraten vastberaden tegenstanders (applaus). Als in uw jonge harten, aldus eindigde spr., blijft het vurig verlangen, dat er in het leven zal zijn sociale rechtvaardigheid en geestelijke vrijheid en wanneer bij u blijft de overtuiging, dat wij moeten samenzijn in een gevoel van saamhoorigheid, dan zal dat een onoverwin lijke kracht vormen, waarop elke vorm van dictatuur zal afstuiten als de golven van de zee op de rotsen van de kust (applaus). De middagbijeenkomst werd geopend door Harm en Jo de Vries, uit Groningen, die Grön- ninger laidjes zongen. Hierna hield minister P. J. Oud een inleiding getiteld: Oude beginselen en niéuwe tijden. Spr. wees er op, dat men in later tijden ook over onzen tijd zal spreken als over een gróoten tijd. Wy hebben er zelf geen objectieven kijk op, maar we voelen het, dat wij gaan naar een nieuwen tijd. Het is noodzakelijk dat men daarbij de oude beginselen niet uit het oög ver liest. Juist omdat wy weten, dat de nieuwe wereld beter moet zijn dan de tegenwoordige, mogen de grondbeginselen van de democratie niet uit het oog worden verloren. Voor het eerst sinds het uit breken van de crisis. Voor het eerst sinds jaren, na het uitbreken van de crisis, zijn er thans in de Rotterdam sche haven geen opgelegde schepen meer. Vele jaren zijn de werkloos opgelegde sche pen, in de Waalhaven vooral en ook in andere havens, zooals de Merwehaven, de symbolen ge weest van den ongunst van den tijd. Het maxi mum-aantal opgelegde schepen is in de Rot terdamsche haven 128 geweest; dat was in 1932. Dat het aantal opgelegde schepen vermin derde en thans tot nul Is gereduceerd, is voor een deel het gevolg van het weer in de vaart brengen van schepen, waarvoor geruimen tijd geen werk kon worden gevonden; voor een deel ook, omdat er een aantal schepen is verkocht naar Rusland en naar Italië en dan zijn er een aantal schepen in den loop van de jaren gesloopt. De directeur geschorst. Zaterdag hebben wij melding gemaakt van een kastekort, dat bij den dienst van de ge meentelijke arbeidsbeurs is geconstateerd. In aansluiting hierop kunnen wij melden, dat B. en W. overeenkomstig hun ambt verplicht waren hiervan aangifte te doen by den officier van justitie te Breda. Dit heeft plaats gevon den en als gevolg daarvan is de directeur, de heer S., door den commissaris van politie in verhoor genomen. Tydens dit verhoor is komen vast te staan, dat de heer S. het beheer had over zeven kassen. Verschillende kassen klop ten, doch in andere kassen ontbrak het geld. In totaal is er een tekort van ruim f 3200. De heer S. bekende dit geld te eigen bate te hebben gebruikt. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. B. en W. hebben intusschen den directeur in zijn functie geschorst, in afwachting van het besluit, dat de gemeenteraad vermoedelijk deze week zal moeten nemen. Waarschijnlijk is dit besluit genomen doordat de heer S. geen gebruik heeft gemaakt van de gelegenheid om het bedrag aan te zuiveren binnen een vastgestelden termijn. Omstreeks vijf uur Zondagmiddag passeerd» de commissaris van politie, F. W. M. uit Gro- ningen met zijn echtgenoote in een open two. seater, het dorp Heesch om hun vacantie 0p hun buitenverblijf bij Middelburg te gaa£ doorbrengen. Daar het juist geregend had was de weg ter plaatse zeer glad. Even buiten de kom der gemeente moest de heer M, een ver keersobstakel in den vorm van een grooten tractor met trailor passeeren. Op hetzelfde oogenblik naderde echter van de andere zjjde een vrachtauto en om deze te ontwijken moest de heer M. het stuur naar rechts omgooien. Deze manoeuvre had tot gevolg, dat de lichte two-seater begon te slippen, dwars over den weg kwam te staan en tenslotte met groote kracht tegen een langs den weg staanden boom botste. Het was weer dezelfde boom, waartegen de auto van de familie Willems uit Tilburg met de Paaschdagen te pletter was gereden. Ook nu weer drong de boom in den wagen en het linkerportier werd geheel ge. kraakt en naar binnen gebogen. Hierdoor raakten de autobestuurder en zijn naast hem zittende echtgenoote bekneld. De heer M. kreeg ernstige inwendige kneu- Zingen, terwijl zijn echtgenoote eveneens in- wendige kneuzingen had gekregen, welke evenwel van minder ernstigen aard bleken te zijn. Zaterdagavond omstreeks elf uur is in het gehucht Nuil (gem. Ruinen) een auto, waarin vier personen zaten, met een vaart van 80 km in een bocht geslipt en tegen een boom ge vlogen. De 24-jarige J. Koetsier uit Mèppei, die naast den chauffeur zat, werd zoo zwaar gewond, dat hij een uur later aan zijn ver» wondingen in het ziekenhuis te Hoogeveen is overleden. Achter in den wagen bevonden zich de 21- jarige J. Erkelens en zijn 19-jarige verloofde mej. R. Weide. Zij werden ernstig gewond en zijn naar het ziekenhuis te Hoogeveen over gebracht. De bestuurder van den wagen, de 17-jarige R. Erkelens, die ondanks de waar schuwingen van zijn ouders het stuur van zijn broer had overgenomen, liep eenige lichte ver wondingen op. Hij is met een andere auto naar Meppel teruggekeerd. De wagen, een huurauto, is totaal vernield. Zondagmiddag is in het Villapark te Hoek van Holland de 26-jarige motorfietsrijder S, L. van Vliet uit Maasland tengevolge van het gladde wegdek geslipt, met het gevolg, dat h(j over den kop sloeg. Hij was vrijwel op slag dood. Eén zwaar gewonde. Zondagmiddag omstreeks zes uur is op den Eindhovenschen weg onder Boxtel, ongeveer ter hoogte van de plek, waar de vorige week Zondag een doodelijk motorongelyk plaats had, opnieuw een ernstig ongeluk gebeurd. Door slippen reed een auto, bestuurd door dokter Janssen uit Eindhoven, tegen een boom. Zijn echtgenoote, die naast hem zat, werd zwaar gewond, de bestuurder liep slechts enkele lichte ontvellingen op. Driejarig kind aan de gevolgen overleden. Het driejarig zoontje van de familie B. uit Eindhoven, dat bij zijn grootouders op Len- nisheuvel, onder Boxtel, logeerde, dronk Zondagavond in een onbewaakt oogenblik uit een fleschje azijn-extract. Oogenblikkelijlc werd het kind naar het ziekenhuis te Boxtel vervoerd, waar het in den afgeloopen nacht is overleden. Met slechte gevolgen voor de baby, In de Valkestraat te Amersfoort ontstond Zaterdag twist in een gezin, waarbij de man zijn vrouw mishandelde. Van een der kasten viel een beeld, dat onder een stolp stond, en kwam terecht op een baby in de wieg. Het kind werd ernstig gewond en moest door een dokter verbonden worden. De man, dié be schonken was, werd in het politiebureau tes kalmeering opgesloten. Tot een bedrag van f 1500, De directie van Maatschappelijk Hulpbetoon en die van het Gemeentelijk bureau voor werkverschaffing in Den Haag, hebben namens de gemeente 's-Gravenhage bij de politie aangifte gedaan van onrechtmatig steuntrekken in 14 gevallen, tot een bedrag van f 1500. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zich op den Scharnerweg, onder de gemeente Amby nabij Maastricht, weer een smokkel- drama afgespeeld, waarby een smokkelaar is doodgeschoten. Een uit België komende smokkelauto, be- stuurd door zekeren Jansen uit Kaalheide, werd daar achtervolgd door een auto met kommiezen. De ambtenaren schoten onder het rijden op de auto voor hen. Plotseling zwaaide de nagezette auto over den weg en botste tegen een muurtje, dat omver gereden werd. Iets verder reed de auto een ijzeren paal omver en vernielde een heg over een lengte van acht meter. Toen kantelde de wagen en de bestuurder, die door een der kogels doo delijk bleek te zijn getroffen, viel er uit. De ambtenaren hebben het lijk naar Maas-» tricht laten overbrengen. De auto, waarin zich 500 kg margarine en 100 kg suiker be vonden, werd in beslag genomen. Te Zaandam is gisterenmiddag ter hoogte van de Bloemstraat de 22-jarige mej. A. M- van der Kloet uit de Jan Windhouwerstraat aldaar door een vrachtauto van den bestel dienst Wieringen—Amsterdam aangereden. Zij kwam te vallen kreeg, het achterwiel over het hoofd. Zij was op slag dood. De chauf feur van den auto is aangehouden en de auto 13 in beslag genomen.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2