tot 1 Aug. gratis. Marine-Manoeuvres. Seizoen Opruiming Wie zich NU abonneert ontvangt de Heldersche Courant Stadsnieuws Be<*in J. Dunselman Jr„ Keizerstr. 24 ZMoyMflEywi Jizik, ifiot JloCti Zet. 0 VERL0VINGS- KAARTEN Drukkerij De Boer* TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAG 14 ]L'I.I 1936 Onze zesde en laatste excursie naar de Fordfabriek en Schiphol. Kosteloos rijwielbelastingmerk. Met de Ned. Reis- vereeniging op stap. IEDEREN DAG f30.- CONTANT Visscherij Mooi gebruind Licht op voor alle voertuigen. Dinsdag 14 Juli 21.45 uur Woensdag 15 21.44 uur Bij het laatst gehouden examen slaagde te 's Gravenhage voor 3en stuurman Groote Stoomvaart de heer D. van 't Veer. Geslaagd voor 5-jarige Hoogere Han delsschool M. Herschel, alhier. Bjj het te Hilversum gehouden eind examen Gem. H.B.S. 5-jar. cursus, slaagde onze vroegere stadgenoot, de heer J. A. Schwantje. MULO-EXAMENS. Geslaagd voor het Mulo-diploma: Jan Bos, Jo Kramer, Theo Strobel, Sip van Berkurn Pim Bos, Willy Groen, Bets van der Ende en Ata Vermeulen, leerlingen der Chr. MulO' school, Kanaalweg, alhier. STEDELIJK MUZIEKCORPS. Directeur Joh. F. Pala. 3e ZomercoDcert op heden (Dinsdag), des avonds van 8.30 tot 10 uur in de Muziektent Julianapark. Programma 1 1. KröniDgsmarsch aus der Oper. Der Prophet G. Meyerbeer. 2. Ouv. Peter Schmoll C. M. von Weber, 3. Fantasie voor Tuba Joh. F. Pala. Tubasolo J. Kijkers. 4. An Dich. Walzer E. Waldteufel 5. Kleine Serenade voor Cor en Es-Clarinet Joh. F. Pala. Cor. M. Reik Es-Clar. N. Houpermans. 6. Gedeelte uit De vertellingen van Hoffman Jac. Offenbach, 7. Blue Devils. Marsch. Ch. Williams „HELDERS MANNENKOOR." Eerste prjjs, 334 punten, Het is „H. M." Zondag j.1. weder mogen gelukken op het concours te Beverwijk in de le afd. een eersten prijs te bemachtigen met 334 punten. Voor niet ingewijden zij mede gedeeld, dat voor een 3en prijs van 220—260, voor een 2en van 261—299 en voor een len prijs 300 en meer punten worden vereischt. Voor het verplichte werk „Oogst" van G. Boedijn (jurylid) werden 1721/, en voor het vrije werk („Aeterne Rex" van A. J. Leewens), 161 Yj pnt. toegekend. De heer Leewens en zjjn koor mogen met dit resultaat tevreden z(jn, want de strijd was vrjj zwaar, doch met het mooie werk „Oogst" heeft men terecht „geoogst", terwijl de eigen compositie, die veel moeilijker is, uitstekend werd uitgevoerd, doch bjj de beoordeeling er minder goed afkwam. Wij feliciteeren „H. M." en zijn directeur met dit succes: zjj hebben weer getoond, met ernst den schoonen mannenzang te beoefenen en wij raden daarom iedereen aan, die hier voor voelt, zich als lid bij dit koor aan te sluiten of op andere wijze te steunen, Zy ver dienen het en hebben het noodig Morgen kwart over acht vertrek. De animo bjj onze Heldersche abonné's bleek Zatermiddag zóó groot te zijn, dat de laatste plaatsen in de groote autobus van de firma Koningsbruggen niet alleen binnen enkele minuten weg waren, doch dat nog zooveel plaatsen gevraagd werden, dat we besloten, omdat dit onherroepelijk onze laatste excursie is, nog een tweede autobus te laten rijden, die ook reeds geheel bezet is, dus wel een bewijs dat onze excursies gewild zijn. We hopen morgen denzelfden tocht te ma ken als de vorige weken, met dien verstande, dat ons oponthoud op Schiphol iets korter zal Zijn, omdat we voor de boot van zeven uur in Den Helder moeten zijn. Het vertrek van de Heldersche deelnemers heeft plaats morgenochtend uiterlijk kwart over acht voor ons kantoor, Koningstraat. Men zorge dus om 10 min. over acht present te zijn, zoodat we op tijd naar de Texelsche boot kunnen vertrekken, waar de Texelsche excursisten worden opgehaald. Laat ons hopen hetzelfde zonnige weer als de vorige keeren te hebben en als dan onze excursisten weer met hun zonnigste humeur komen, wel, dan is het succes al voor een groot deel verzekerd. Tot morgenochtend dus, dames en heeren. MUZIEK- EN ZANGAVOND VAN HET LEGER DES HEILS. A.s. Woensdag is er een muziek- en zang uitvoering in de zaal van het Leger des Heils, onder leiding van adj. Claeijs en den heer van Doesburg. Reeds eerder bezochten deze zeer gewaar deerde pianist en solist onze stad en ook dit bezoek zal zeker belangstelling trekken. Voor verdere bijzonderheden verwijzen we naar een advertentie in dit nummer. DE VIERDAAGSCHE. Wij verwijzen naar een in dit nummer op genomen advertentie van de wandelsportver- eeniging „De Jutter", waarin inlichtingen staan voor diegenen, welken de deelnemers aan dezen „titanen"-tocht te Nijmegen op 24 Juli a.s. willen zien binnenkomen. INSCHRIJVINGEN HANDELSREGISTER. 7—14 Juli 1936. Nieuwe zaken: Den Helder: „Maison Geer", v. Hogendorpstraat 65, dames- en beerenkapper. „Atelier Sierkunst", v. Galenstraat 70 (kleinkunst-artikelen Bontes en Reinders, Ooievaarstraat 127, timmer- en metselwerk. Wijzigingen: Texel: D. Dros, Steenenplaats 6, Den Burg, handel in huishoudelijke en luxe artikelen, sigaren, sigaretten, enz.; fil. gevestigd te Texel, Dorpsstraat ,de Koog. -a s»111 Weldra zal het weer noodig zijn een nieuw rijwielbelastingmerk aan onze rijwielen te bevestigen. Hun, die meenen in aanmerking te komen voor een kosteloos rijwielbelastingmerk, zij medegedeeld, dat van belang is spoedig een desbetreffende aanvraag in te dienen ten kantore van den Rijksontvanger, tot wiens ressort men behoort, en bij wien het vereischte formulier verkregen kan worden. Men kan er voor terecht op alle werkdagen tijdens de gewone uren. Degenen, die daar dan overdag bezwaarlijk heen kunnen gaan, zullen in de eerstvolgende weken ook terecht kunnen op enkele avonden. Voor het kantoor aan het Koningsplein te Den Helder zal deze gelegenheid bestaan op: Dinsdag 21 Juli van 79 u. namiddag. Vrijdag 24 Juli van 79 u. namiddag. Maandag 27 Juli van 79 u. namiddag. Het bestaan van aanspraak op een koste loos rijwielmerk hangt af van drie voorwaar den, welke alle 3 t e g e 1 ij k vervuld moeten zijn. Ie. Men mag niet aangeslagen zjjn in de rijksinkomstenbelasting over het loopende jaar. 2e. Men moet hoofd van een gezin of kost winner voor een of meer personen zijn. 3e. De aanvrager(ster) moet een rijwiel noodig hebben voor zijn (haar) werk of verder dan een half uur gaans wonen van de plaats, waar hjj (zij) werken moet, resp werk zoeken moet. Wie belang heeft bij dit bericht, doet er goed aan, het uit te knippen en het niet te vergeten. NUTSSPAARBANK TE DEN HELDER. Opgave uitsluitend betreffende de Nutsspaar- bank te Den Helder, Polderweg 1 (tijdelijk ge vestigd Kanaalweg, naast het Postkantoor), over de maand 1936. Op spaarbankboekjes werd in den loop der maand ingelegd 214,190,66 en terugbetaald 201.933,52. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 12,257.14. Het aan inleggers verschuldigde kapitaal bedraagt thans 2.807.143.86. In de maand Juni werden 98 nieuwe spaar bankboekjes uitgegeven, het aantal in omloop zijnde boekjes steek hiermede tot 9787. Onder de nieuw uitgereikte boekjes zijn inbegrepen 18 boekjes voor jonggeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eersten inleg van 1. De lediging van spaarbusjes in den loop van Juni leverde een bedrag op van 2.866.53 aan kleine besparingen. Het aantal in omloop zijnde spaarbusjes bedraagt thans bijna 2200. ERNSTIGE AANRIJDING. Zondagmorgen omstreeks 4 uur heeft alhier een ernstige aanrijding plaats gevon den. Uit de richting Spoorstraat kwam een personenauto, bestuurd door den heer N. G. R. uit Schagen; bij het passeeren van de Westgracht kwam uit de richting van de Molengracht een kleine vrachtauto, bestuurd door H. V. uit Monnikendam. De personenauto werd door den vrachtauto in de flank aangereden en geheel in elkaar gedrukt, na eenige meters te zjjn medege- sleurd sloeg het overschot van den personen auto ondersteboven en kwamen beide tot stilstand. De bestuurder en de passagier P. V. uit Den Helder van den personenauto werden nadat eerst geneeskundige hulp was ver leend, naar het hospitaal vervoerd. Bjj on derzoek aldaar werd geconstateerd, dat de heer P. V. eenige ribben had gekneusd en de bestuurder een groot aantal sneden en ont vellingen opgeloopen had. De politie heeft van het ongeval proces-verbaal opgemaakt en beide auto's in beslag genomen. ONGEVAL OP DE KERMIS. Marinier uit schommelschuitje ge vallen. Zaterdagavond, omstreeks 10 uur, toen het op de kermis zeer druk was, betrad de mari nier J. S. op het Helden der Zeeplein een der schuitjes van de luchtschommel. Op een ge geven moment, toen het schuitje zjjn hoogste stand bereikt had, heeft de man, die bezig was met het verrichten van acrobatische toe ren zijn evenwicht verloren en is naar beneden gevallen. Hjj was zoo ongelukkig een der schuitjes, welke naast hem geschommeld wer den, tegen het achterhoofd te krijgen. Bjj het terugschommelen botste het schuitje nog maals tegen den man. Hevig bloedend werd hjj opgenomen, terwijl direct geneeskundige hulp ingeroepen werd. Na verbonden te zjjn is de man naar het Marine Hospitaal vervoerd. Vanzelfsprekend baarde dit ongeval op 't drukke uur heel wat opzien. Een onder het publiek aanwezige juffrouw werd dermate door den aanblik van het hevig bloedende slachtoffer getroffen, dat zij het bewustzijn verloor en weggedragen moest worden. Naar wjj vernemen was de toestand van den marinier hedenmorgen vrij gunstig. NOG EEN SLACHTOFFER DER „SCHOMMELSCHUITJES". Zondagavond eischten de schommelschuitjes nog een slachtoffer, zij het dan in belangrjjk minder ernstige mate. Een juffrouw, popelend van ongeduld om middels evenwichtverplaatsingen haar levens- lusten bot te vieren, kreeg bij het betreden van de inrichting een nog niet geheel stil staand schuitje tegen het hoofd. Zjj is verbon den, en zal het verdere van den avond wel naar alle waarschijnlijkheid ver van het feest- lawjjt doorgebracht hebben. DE ZOMERPOSTZEGELS TOT HULP IN NOOD. De inzending der bestelkaarten of gewone briefkaarten, beplakt met drie zomerpost- zegels van 6 ct. (10 ct.), welke recht geven op deelneming in een verloting van waarde volle prjjzen, is nog opengesteld tot en met 15 Juli a.s. Tot deze, onder toezicht van een notaris te houden verloting is door den Minister van Justitie vergunning verleend bjj beschikking van 10 Juni 1936, No. 827, 2e afd. A, terwjjl de prijzen zooveel mogeljjk aan de winnaars worden toegezonden of anders gedurende een jaar ter afhaling beschikbaar blijven. 150 leden van elders op bezoek bjj de afdeeling Den Helder. Honderdvjjftig dames en heeren, afkomstig uit verschillende plaatsen in het land, waren Zondag te gast bij de afdeeling Den Helder van de Ned. Reisvereeniging. Honderdvijftig stuks, waarbij oud-Nieuwediepers waren, met van pure blijdschap glimmende gezichten, dat ze hun oude woonplaats weer eens terug zagen, verjongd, gemoderniseerd en van alle gemakken voorzien. Honderdvijftig dames en heeren uit Amers foort, Alkmaar, Haarlem, Sneek, de Zaan streek en Amsterdam, en die Zondagmorgen te kwart voor elf in het Kegelhuis werden ontvangen door het Heldersche Bestuur en de Heldersche leden, hoewel, dat moet mpt leedwezen worden geconstateerd, de meerder heid daarvan thuis was gebleven en vermoe delijk aan het uitslapen. Behalve de Amster dammers, die per trein waren gekomen, arri veerden ze hier in een vijftal groote touring cars. In het Kegelhuis. In het Kegelhuis heerschte dientengevolge al vroeg een gezellige drukte. Daar wachtte het kopje koffie, waarvan het programma sprak. „Met een sardientje", zei het programma erbjj. Jawel, maar die moet u met een korreltje zout gebruiken. Het wgs namelijk een Heldersche botersardien, die de gasten bij hun kopje koffie kregen! Welkomstwoord van den burgemeester. Nadat de gasten door den heer Maas, voor zitter der afdeeling, welkom waren geheeteh, gaf deze het woord aan burgemeester Rit meester, die zich, in den korten tijd van zijn functie hier, al aardig populair heeft weten te maken. De Burgemeester zeide veel sympathie te hebben voor de Ned. Reisver. omdat haar streven er op gericht is haar leden in staat te stellen kennis op te doen in het buitenland en buitenlandsche cultuur, zeden en gewoonten te leeren kennen, waardoor vanzelf weer de volken elkander beter leeren begrijpen en waardeeren. Maar ook het eigen land leert zij de leden kennen. De reisbelasting is voorloopig van de baan, gelukkig, maar toch was er iets goeds in, zij zou n.1. den Nederlander in staat hebben gesteld zijn eigen land te leeren kennen. Hoeveel Nederlanders zouden er zjjn, die het eigen land niet kennen: Friezen, die nooit in Brabant, Limburgers, die nooit in Noord-Holland zijn geweest. Misschien ware voor ons eigen land zoo'n reisbelasting wel van groote beteekenis geweest. Den Helder is dankbaar, dat u Van cla;ig heeft willen komen, aldus gaat de burge meester voort, wij kunnen u minder laten zien misschien dan vele andere plaatsen: Musea bezitten wij niet, geen fraaie oud-Hollandsche patriciërswoningen, geen gebouwen die impo- neeren. Maar wij hebben wat anders: Neder lands marinebasis zal ongetwijfeld u allen interesseeren en strand en duinen zijn hier eveneens zeer aantrekkelijk. Wij hopen, dat u Den Helder zult apprecieeren en dat u straks, bij het huiswaarts gaan, zult zeggen: tot weer ziens.' Wjj worden gefilmd. Alvorens er met de bus vandoor te gaan werd het heele gezelschap door den heer Zegel gefilmd. Hij wenkte als we moesten blijven staan en een gewichtig gezicht zetten, hij schreeuwde als we moesten doorloopen. En daar tusschendoor draaide hij als maar aan zoo'n filmding. Je voelt je op zoo'n moment wel eventjes Harold Loyd-achtig. Vervolgens ging het naar de Buitenhaven. En de Burgemeester had het wel bij het rechte eind, toen hij zei, dat de marinebasis een groote attractie zou zijn voor de bezoekers: Ze waren er niet weg te krijgen. Er lagen ver schillende onderzeeërs en een tweetal oor logsschepen en er heerschte op dezen Zon dagmorgen nogal wat bedrijvigheid. Met be langstelling keken de gasten naar deze twee groote schepen, de „Gelderland" en de „Her tog Hendrik" en de dienstdoende Jantjes waren merkbaar in hun schik met de aflei ding die dit gezelschap bracht. Deze tocht geschiedde te voet, en toen wij aan hotel „Den Burg" waren gekomen, lag daar de Esona-boot op ons te wachten. Met de Esona het Marsdiep ln. De Esona-boot was gecharterd voor het maken van een tochtje van ca. onderhalf uur. Eerst langs de Texelsche kust en vervolgens weer in de haven terug. Als weer en wind mee werken zijn zulke tochtjes voor niet-Nieuwe- diepers heel aantrekkelijk. En gelukkig, ze werkten mee, voor een zee-ziektetje Kregen we de kans niet, daarvoor was het weer te mooi, de zee te kalm. Er heerschte, aan boord van de boot, een vervaarljjke en overheerlijke geur van gebak ken visch. Daarvoor had het ijverige bestuur gezorgd, dat den gasten van het Heldersche zeebanket wilde laten proeven. Helaas hadden de visschen zelf deze poging niet gewaardeerd, ze hadden zich niet laten vangen en alleen gebakken botjes lieten zich consumeeren. Maar die gingen er dan ook in als koek. En wat het mooiste is van zoo'n gebakken bot? Het is een remedie tegen zeeziekte. En zoo voeren we, genoegeljjk en vrooljjk, het Marsdiep op en neer, vergezeld door een gansche kolonie meeuwen. Spel der meeuwen. O, ware prof. Burdet of een van de heeren Thjjssen. Daalder enz., nu aan boord van de Esona geweest! Prachtige filmopnamen had den zjj kunnen maken van de tallooze meeu wen, die met ons meevlogen. Zij weten het wel, op de Texelsche boot deelt men lekkere hapjes uit en de talrijke toeristen van ons vogeleiland kennen ze dan ook goed. Maar ook de N.R.V.-ers lieten zich niet onbetuigd en offerden fragmenten van hun twaalf uurtje, van de cake en van de vischjes. En intusschen zette gezellig deze of gene het NRV-lied in, waarvan het refrein luidt: Wij reizen en trekken per boot of per trein, Auto of vlieg-machien; Zoo kunnen wij gezellig tegen billijken prijs, Iets van de wereld zien. Heiden der Zee^monument. Don kere Duinen. En een bal tot slof. Maar aan alles komt een eind. Het laatste gebakken botje was veroberd, de meeuwen begonnen te begrijpen, dat er niet meer te halen viel en waren, op een enkele hardnekkig- ling na verdwenen, en de Esona meerde weer aan den steiger. We moesten weer in de bus sen en reden naar het Helden der Zee-plein, waar de heer Dito ons vergastte op een caril lonconcert, maar waar helaas de kermis nog gesloten was. En vandaar ging het via Huis duinen, naar de Donkere Duinen, naar het Theehuis en naar het strand. Ons natuurpark wordt nu elk jaar mooier, het groen voller en weelderiger. De vijver is een lustoord, fier loopen er de pauwen rond en pronken met hun veeren en de konijntjes kan men, op stille dagen, over de wegen zien loopen. Van dit alles behoeven wij den lezer niets te vertellen; het is zijn park, hij is er wat trotsch op, en verzuimt dan ook geen gelegenheid het den vreemdeling te laten zien. En wij willen dan ook eindigen met te zeg gen, dat de heer Maas in het kort de wording van dit natuurpark uiteenzette (het is nog onder het wethouderschap van den heer Ver stegen tot stand gekomen), dat de bezoekers verrast en opgetogen waren, en dat aan het einde der wandeling een heerlijk kopje thee door den heer Klop werd geserveerd, dat na zooveel inspanning dubbel smaakte. O ja, en ook moesten we nog zeggen, dat er sommigen zich op glad ijs, ln dit geval een Noordzeebad, waagden en tot de conclusie kwamen dat dit water erg nat was... En te circa half zes ging het weer huis toe, dankbaar en voldaan. Deze honderdvijftig be zoekers nemen zeer zeker aangename herin neringen mee van Den Helder. Deelname-formulieren bij Uw winkelier of drogisi Ned. Opekia Mij., Singel 400,Tel. 37059, Amsterdam C MAISON GERRITS HEROPENT DE PARFUMERIEAFDEELING. Zooals men in een in dit nummer opgenomen advertentie kan lezen, heropent heden Maison Gerrits in de Spoorstraat haar parfumerieaf- deeling. Niet alleen heeft de firma zich thans in het bijzonder toegelegd op het leveren van prac- tisch alle soorten parfumerieën en direct hier mede in verband staande artikelen, doch het interieur van den winkel zelf is ook belangrijk ten goede veranderd. Daar zijn eikenhouten en triplex kasten aan gebracht, er is opnieuw betimmerd en beschil derd, waardoor de verkoopafdeeling een uiter mate prettig geheel geworden is. De kapperszaak der firma geniet een goe den roep in Den Helder en door deze vernieu wing der parfumerieafdeeling zal deze repu tatie ongetwyfeld nog toenemen. Ontvangst der pers. Zondagavond 9 uur waren een aantal ver tegenwoordigers der Nederlandsche pers in Hotel Den Burg aanwezig, teneinde door den luit. ter zee H. C. W. Moorman over diverse kwesties de manoeuvres betreffende ingelicht te worden. Vertegenwoordigd zagen wjj aldaar: Alge meen Handelsblad, Nieuwe Rotterdamsche Courant, A.N.P., Telegraaf, Haagsche Courant, Standaard, Maasbode, N.V. Ver. Fotobureaux, Polygoon Film en Polygoon Foto. De heer Moorman, heette de pers, namens den commandant der marine welkom en deelde mede, dat de heeren ditmaal gedistribueerd zouden worden over de „Gelderland" en „Her tog Hendrik". Tevens, dat men niet dien avond nog, doch eerst Maandagmorgen 7 uur het ruime sop zou opzoeken. Doel der oefeningen. Het doel der oefeningen is: a. om de onderzeeboot-divisie onder ver schillende omstandigheden tot den aanval te brengen. b. om de verdediging der zeegaten in Zee land tegen een aanval uit zee te beoefenen, zulks in combinatie met de M.K.W. en voor zoover mogelijk met het leger. c. de beoefening van het tactisch gebruik der moderne strijdmiddelen als nevelschermen, e.d. De algemeene leiding der oefeningen berust bij den commandant der Marine, die zich aan boord van Hr. Ms. „Gelderland" heeft inge scheept. Er zullen 5 oefeningen worden gehouden, en wel tusschen een Roode en Blauwe scheeps macht. Wjj laten hier het verslag volgen van onzen specialen verslaggever, aan boord van Hr. Ms. „Hertog Hendrik": Slecht journalisten-weer op den eersten dag. De Zondagavond, toen wjj op de Buiten haven te Den Helder aankwamen en de ver schillende onderdeelen van onze vloot zoo vreedzaam gemeerd zagen liggen, terwjjl de zee zich in een eindeloos-gladde vlakte ver loor, hield de beste beloften voor de komende manoeuvredagen in. Er stond nagenoeg geen zuchtje wind, de hemel was helder, enfin, het was een avond van romantische schoonheid. Dat de journa listen, die de manoeuvres aan boord van de Gelderland" of „Hertog Hendrik" zich dan ook in gerechtvaardigd optimisme kooiwaarts begaven, zal geen verwondering baren. Helaas hoe groot was de teleurstelling den volgen den morgen, toen wij na manhaftigen strijd geleverd te hebben tegen de signalen voor „Overal" en voor „Baksgewijs" moeten ont waken voor het oorverscheurende lawaai, dat met het inhalen van de trossen gepaard pleegt te gaan De regen kletterde tegen het patrijspoortje en de wind floot door de opstanden en het tuig, voor zoover aanwezig. Onder deze om standigheden lokte het vertrek, dat om 7 uur plaats had, dan ook niet erg aan. In onze regenjas gedoken zagen wjj het huiverend aan: eerst liep de „Gelderland", waarop zich schout-bjj-nacht J. J. Dikkers als commandant bevindt, de haven uit, direct gevolgd door de „Hendrik", welke onder bevel staat van kolonel A. C. Wakerlin. Het was aan boord van zjjn schip, dat wjj het genoe gen zouden hebben de manoeuvres bjj te wo nen. Het vertrek had in alle stilte plaats, monotoom sjjpelde de regen uit het grijs- grauwe zwerk. De fluit van de Rijkswerf gaf juist zjjn eerste solo van dien morgen, enkele schepen langs den kant brachten het saluut, waarbjj trompetten schalden en bootsmans fluitjes snerpten. Aanvankeljjk stoomde men in kielzoglinie, d.w.z. voorop ging de „Gelderland", daarop volgde de „Hertog Hendrik", die op zjjn beurt gevolgd werd door resp. de Z. 6 en de G-boo- ten 15 en 16. Intusschen hadden de journa listen gelegenheid om te constateeren, dat het ontbjjt in de longroom der officieren goed ver zorgd was om vervolgens, onder leiding van den hun toegevoegden „perschef", luit. ter zee der eerste klasse Mr. Dr. J. H. Zeeman, het oude schip van binnen en van buiten aan een critischen, doch weiwillenden blik te onder werpen. Het was voorloopig het laatste staal tje van energie, dat de persmenschen dezen dag zouden ontplooien, want nauweljjks was het schip in open zee of zjj werden aangetast door de ergste kwaal, die je op zee kan tref fen, door de zeeziekte! De eerste oefening. Om 12 uur 's middags werd het oefenter rein, een strook ter breedte van 20 mijl, be reikt. Verondersteld werd, dat dit gebied In gesloten werd door 2 mjjnenvelden, welke ge legd waren door „blauw". Deze blauwe vjjand, geleid door luit. ter zee le kl. C. W. Slot, bestond uit de divisie onderzeebooten O 9, 0 10, O 11 en O 15. Van het oorspronkeljjke plan om een 2-tal groepen G-vliegtuigen en 1 groep L-vliegtuigen mede te laten doen, moest vanwege de weersomstandigheden af gezien worden. „Onze" partjj, de roode, werd verondersteld te zjjn op weg naar Dover. Zij bestond uit Hr. Ms. „Gelderland", welke voor op ging en die geflankeerd werd door de G- booten 16 en 17 (tegen torpedo-aanvallen van nabjj), gevolgd door Hr. Ms. „Hertog Hen drik". De „Z 5" sloot de rjj, doch deed niet in oefeningsverband dienst, daar zjj als torpedo- „oppikboot" fungeerde. De commandant van de roode scheepsmacht had de groep Z-booten (7 en 8) 10 mjjl vooruit gestuurd om de on derzeebooten te verkennen. De blauwe divisie onderzeebooten bevindt zich ongeveer 15" be noorden het lichtschip „Maas" en heeft de opdracht om de roode scheepsmacht te ver nietigen, voodat deze ter hoogte van het licht schip „Maas" is aangekomen. Kort (radiografisch) verslag van de oefening van Maandag. Het is de Blauwe onderzeeboot O 9, die te 15.56 uur een mislukten aanval doet op het Roode verband. Te 16.02 uur doet de blauwe onderzeeboot O 10 een geslaagden aanval en wel op Hr. Ms. „Hertog Hendrik", waardoor vaart moet worden verminderd tot een snel heid van 5 mijl. Om 16.28 uur komt de O 15 aan de kim boven water, zonder evenwel tot den aanval te zijn gekomen. Een gelukte aanval geschiedt te 16.15 uur door de blauwe onderzeeboot O 11 op het Roode verband, waarbjj Hr. Ms. „Gelderland" wordt vernietigd. Programma van de oefening van heden. Leider der Rooden schout bjj nacht J. J. Dikkers, der Blauwen, luit. ter zee le kl. C. W. Slot. Indeeling: Rood: Hr. Ms. „Gelderland", „Hertog Hendrik", Z 7, Z 8, G 15, G 16 Groep G. Vliegtuigen Z 5 (oppikboot). Indeeling blauw: Hr. Ms. Divisie onderzee booten (O 9, 10, 11 en 15), Groep G vlieg tuigen en groep L vliegtuigen. Het doel van deze oefening is het ten aan val brengen der divisie onerzeebooten op een verband van schepen, dat beschermd wordt door torpedovaartuigen en vliegtuigen. Verondersteld wordt, dat bjj den aanvang der oefening de oorlogstoestand is ingetreden. De Roode zeemacht is gemeld 14 Juli te 6 uur v.m. ongeveer 25' bewesten IJmuiden met waarschijnlijke koers op lichtschip Noord- Hinder bewesten Walcheren). De Blauwe divisie onderzeebooten bevindt zich in zee ongeveer 50' bewesten den Nieu wen Waterweg en heeft bevel de Roode hoofd macht aan te vallen en te vernietigen. De vliegtuigen liggen startgereed op „De Mok". Volgens een correspondentie uit Berljjn aan het Handelsblad, doet men in Duitschland veel moeite om het gebruik van visch te doen toenemen, waarin men ook wel schjjnt te slagen. Bovendien spant men zich er voor in om het land voor de behoefte aan visch geheel onafhankeljjk te maken van het buitenland. Is men reeds jaren bezig met uitbreiding van de vischersvloot, men schjjnt dit op nog grootere schaal te willen voortzetten. Wordt niet getracht onze vischexport weer op te voeren, dan voorzien we nog grooter achteruitgang van het vischbedrjjf, omdat die Janden, waarheen we onzen grootsten export hadden, zich steeds meer gaan toeleggen zelf een flinke visschersvloot te creëeren. De aalvangsten in het IJselmeer nemen weer toe. Gemiddelde vangsten van 200 pond per reis worden weer gemeld. Sommige vaar tuigen zullen dus overvloedige vangsten heb ben gemaakt, andere daarentegen weer min der. Maar deze wisselvalligheid zal bij de visscherjj wel altijd bljjven. De prjjzen, hoewel laag, bljjven tameljjk stabiel. Zooals in alle bladen is gemeld, is de sta king te IJmuiden opgeheven en hebben ver schillende trawlers weer zee gekozen. Met eenige dagen kunnen dus deze vangsten weer aan den afslag worden verwacht, zoodat 13 Juli. „De Britsche regeering in het ge in eenebest van Australië heeft de Bemer Conventie voor de bescher ming van letterkunde en kunst, o.a. toepasseljjk verklaart op Papoea." Staatscourant. Dat zal een opluchting geven in de artistie ke en journalistieke wereld van Papoea! Wanneer een land toetreedt tot de Berner Conventie, maakt het voortaan deel uit van een gemeenschap, die zich verbindt, het auteursrecht van elkanders scheppingen we derzijds te eerbiedigen. En nu is het algemeen bekend, dat Papoea een van 's werelds vruchtbaarste centra was op het gebied van literatuur en andere kun sten. En de Papoea's die een duizelingwek kende beschaving hebben bereikt, (zjj vormen b.v. een cuisine, waar Brillat Savarin een puntje aan kon zuigen, en eten o.a. den mensch in zeventig verschillende vormen, au bain Marie, milanaise, la jardinière en la grande duchesse niet uitgezonderd) zagen met leede oogen, hoe de hun vjjandige bescha ving, hun kunstwerken plunderde en ze voor origineel uitgaf. Hun vereenigingen van kunstenaars, de „Kling", de „Assagaai", en de „Boemerang", hebben er zonder ophouden tegen gepro testeerd. Speciaal in de „Kling (niet te ver warren met den „Kring" ln Amsterdam, waar Papoea's onder de leden natuurljjk uitzonde ringen zjjn) is het menigmaal wild toegegaan. Op een vergadering, verleden jaar gehouden, stelde een der leden, een zeer radicaal es sayist en journalist voor, bjj wijze van re- pesaille de werken van Bernard Shaw, Tho mas Mann en Du Perron ln het Papoeasch uit te geven als eigen werk. De voorzitter van de „Kling", de grijze poëet Nahurraddi, ried dit af. „Onze strjjd moet waardig bljjven", zeide hjj, „wjj hebben van overneming der Westersche gewoonten geen heil te verwach ten". Doch het radicale lid hield voet bij stuk, en de debatten namen zulk een onvriende lijke wending, dat de eene helft van de ver» eeniging de andere helft consumeerde. Het radicale lid behaalde met zijn aanhang de overwinning, en het gevolg was, dat de „Kling" zich niet alleen het auteursrecht van de di^ genoemde schrjjvers toeëigende, maar het geesteljjk bezit van alles wat in de wereld naam heeft. Zoodat een missionaris, die on« langs heelhuids ontsnapte, ons mededeelde, dat tot zjjn verbazing heel Papoea op het oogenblik smult van den best-seller van defl dag, „Schaduwen van Morgen", in het Pa poeasch Biru V' Tzaddo geheeten, dat e» doorgaat voor het oorspronkelijk werk van bovengenoemden radicalen journalist! Voor ons, Nederlandsche colega's, is het minder prettig. Het heeft geen nut, te ver helen, dat wij, gebruikmakend van het feit dat Papoea nog „vogelvrjj" was, vele van de fjjnzinnigste stukjes, die in deze rubriek ver schenen, brutaalweg aan een van de vele voortreffelijk geschreven Papoea-boulevard bladen hebben ontleend. Wjj hebben menig maal bjjzonder onvriendeljjke brieven daar» over gekregen, van Papoea's natuurljjk, met bedreigingen die aan duideljjkheid niets te wenschen overlieten, maar wat deerde het ons? We waren in goed gezelschap: de meeste boeken die hier te lande den laatsten tjjd een succes zjjn geweest... maar nee, laten wjj het niet ven-aden, want nu Papoea bjj de Berner conventie is aangesloten, is het toch uit. Nu wordt plagiaat strafbaar. Op Shaw zjjn ze ginds wel speciaal gebe ten. Dat komt zoo: Een Papoeasch professor, die een groot bewonderara van Shaw is, had zjjn „Back to Methuselah" in het Papoeasch vertaald en stuurde vol trots den Ierschen dramaturg de vertaling ter inzage. Shaw antwoordde: „U heb mjj een zeer interessant boek gestuurd. Ik heb het met spanning ge lezen. Mag ik het in het Engelsch verta len?"... (Deze mop in nog aan de Papoeasche „Fi garo" ontleend, maar voortaan zal ook op deze plaats de Berner Conventie worden ge ëerbiedigd). worden gelaat, hals en armen door AMILDA-zonnebruincrême. Voorkomt tevenS vervellen en de zoo pjjnljjke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. de grootere aanvoeren waarschjjnlijk de prjj zen zullen beïnvloeden. Het behoeft geen nader betoog, dat de han del bjj de ongeregelde aanvoeren, die een ge volg van de staking worden, zeer veel last er van hebben ondervonden. Niets immers werkt fnuikender om tot geregelden afzet te komen, dan een herhaaldeljjk onderbroken aanvoer. De klanten kunnen niet meer rq» kenen op het bekomen van visch, zoodat het zich verschaffen van visch in den slof ge raakt. Laten we hopen, dat er in dit opzicht geen stoornissen zich meer zullen voordoen opdat er weer een ononderbroken contact zal wor den gelegd tusschen handel en consument. Vooral de export kan dergeljjke strubbe lingen niet verdragen, omdat de buitenland sche vischafnemer anders gauw geneigd is, zich elders van visch te voorzien. De botprjjs van de in de Waddenzee gevan gen bot ondergaat nogal wat schommeling,, maar is over het geheel zeer bevredigend. ZoO kwam verleden week zelfs een prjjs voor van 40 cent per pond, hetgeen wel als buitenge woon hoog mag worden aangemerkt. Het bewjjst echter, dat deze vischsoort we) zeer gewild is en het ware te wenschen, dat de botstand zou kunnen worden opgevoerd. Vergeten dient niet te worden, dat de voor» malige Zuiderzee nu haast geen bot meer in zich bergt, terwjjl er vóór de afsluiting groote kwanta werden gevangen, die, zooals al eer der geschreven, meest afzet vonden te An> sterdam.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5