Marine-Manoeuvres. Anna Paulowna. Zijpe Wieringen Schagen Texel HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 JULI 1936 Burgerlijke Stand Visscherij Voor de bedrijven in Zijpe en Koegras. De Kindermoord op Wieringen. De dader tot 2jaar gevangenisstraf veroordeeld. Voor den Politierechter te Alkmaar. Schietoefeningen aan boord van Hr. Ms. .Gelderland" met een 7V» e.M. kanon tijdens de manoeuvres der Nederlandsche vloot op de Noordzee Aan boord Hr. Ms. „Hertog Hendrik", 14 Juli. De Rooden behalen een overwin ning op de Blauwe onderzeebooten. We bevinden ons op volle zee en op weg naar het lichtschip „Noord Hinder", dat Westelijk van Walcheren gelegen is. Zoo goed en zoo kwaad als het ging hebben we den af- geloopen nacht geslapen om van morgen, heel vroeg, tot onze nieuwe teleurstelling te ont waren, dat de zee er niet rustiger op gewor den was. De wind is blijkbaar iets erger ge worden en deze wetenschap doet ons voor- loopig het verblijf in bed boven dat aan dek prefereeren. Het in alle matigheid genuttigde ontbijt „houdt" en de al slingerend afgelegde wande ling van het voor- naar het achterschip en weer terug loopt goed af. Wij vernamen tij dens dit uitstapje, dat de zeeziekte ook meer geroutineerden niet ongemoeid voorbij is ge gaan. Zoo hebben verschillende adelborsten, die zich aan boord bevinden en die hier hun laatste praktijk opdoen alvorens zij in Augustus tot officier beëedigd zullen worden, het aardig te kwaad gehad, terwijl ook onder de matrozen, die, al zijn zij nog in op leiding, toch onder meer al een Noorsche reis van ettelijke weken achter hun naam in het conduiteboekje vermeld vinden, verschillende slachtoffers van deze ziekte zijn. Op het achterschip zijn de adelborsten thans in actie met het looden volgens de Thomson- methode. Tegelijk met het zware stuk ijzer, dat aan het eind van de loodlijn zit, wordt een buis, welke gevuld is met een chemische sub stantie te water gelaten. Zoodra deze buis het water raakt breekt de bodem ervan en dringt het zeewater naar binnen. Hoe dieper de buis zinkt des te grooter wordt de druk van het zeewater en dit zal in de buis stij gen, daarbij de chemische stof dat het op zjjn weg ontmoet aantastend, waardoor die van kleur verandert. Als de zeebodem bereikt is wordt de lijn ingevierd en de buis op een maatlat gelegd. Hierop valt af te lezen, hoe diep het vaar water in meters is door na te gaan tot hoe ver de chemische stof in de buis is aangetast, lp ons geval bleek de diepte der zee ongeveer meter te zijn. De Roode scheepsmacht, bestaat evenals gisteren uit het admiraals- Schip „Gelderland", de „Hertog Hendrik", de groep Z-booten (7 en 8) en de groep G-booten (G 15 en G 16). Dat het weer nog niet best is, wordt het duidelijkst gedemonstreerd door het feit, dat de deelneming van een groep vlieg tuigen, welke voor de roode scheepsmacht ver kenningen zou doen, afgelast is. Onze vijand, welke ook nu blauw gekleurd is, bestaat we derom uit de divisie onderzeebooten O 0, 10, O 11 en O 15. Ook deze macht zou door middel van vliegtuigen haar gegevens ten opzichte van ligging en vaarrichting van den vijand krijgen, doch daar komt nu niets van. Wel aardig is 't te weten, dat blauw nu de gegevens van rood zelf krijgt. Dit geschiedt Van het admiraalschip, dat telegrafisch aan blauw de gegevens verstrekt, zij het dan, dat Opzettelijk die gegevens een beetje naast de waarheid gemaakt zijn, om het de blauwen niet al te gemakkelijk te maken en boven dien om de werkelijkheid zoo dicht mogelijk te benaderen, daar een vliegtuig toch ook niet in staat ia om volstrekt juiste gegevens te verschaffen. Ook vandaag is het doel der oefening om de divisie onderzeebooten ten aanval te bren gen op een verband van schepen, dat be schermd wordt door torpedovaartuigen. De Oorlogstoestand is vanmorgen om 6 uur al in gegaan, waarbij de roode hoofdmacht is ge pield op ongeveer 25' bewesten IJmuiden. Zij heeft de Z-booten ver vooruit gezonden met de Opdracht om een strook van ongeveer 20 mijl breedte en zich bevindend ongeveer 20 mijl ten westen van het lichtschip „Haaks" op onderzeebooten af te zoeken. De „Gelderland", die de hoofdmacht letterlijk en figuurlijk'leidt, ziet zich aan beide zijden beschermd door een O-boot, evenals gisteren met het doel om èventueele torpedo-aanvallen van nabij te ver ijdelen. Achter dit drietal vaart de „Hertog Hendrik die op haar beurt gevolgd wordt door de als oppikboot voor torpedo's fun- geerende Z 5. De Z-booten zijn rechtstreeks, dus in Zuidelijke richting, naar de plaats, twaar zij hun opdracht hebben te vervullen, varen; wij daarentegen hebben tot 10 uur morgens een westelijken koers gevaren en daarna een zuidelijken, zoodat we via een om weg het rayon nabij het lichtschip „Noord Hinder" bereiken. Hier op ongeveer 50' be westen den Nieuwen Waterweg zullen wij de blauwen, wier opdracht het is de roode scheepsmacht te vernietigen, treffen. Het is thans even 5 uur in den namiddag en na een heelen dag varen, waarbij af en toe van koers verwisseld werd, hebben we geen onderzeeboot in het zicht gekregen. Wie heeft den strijd nu gewonnen? Men is geneigd te zeggen door Rood, omdat Blauw niet tot den aanval is gekomen. Aan den anderen kant heeft Rood ook niet de haar verstrekte op dracht volbracht, want zij zou om 5 uur bjj den „Noord Hinder" aangekomen moeten zijn en daar zijn we nu nog wel een uur varen vandaan. We tasten omtrent den uitslag dus nog in het duister. We hopen echter, dat de officieele uitslag nog bijtijds door de „Gelderland" getelegrafeerd zal worden om dien nog in dit overzicht te kunnen vermelden. Zooals gisteren gemeld bevindt zich de schout bij nacht Dikkers aan boord van de „Gelderland" en deze treedt op als scheidsrechter. In den loop van den mid dag zijn de G-booten naar IJmuiden vertrok ken, waarschijnlijk wegens kolennood of wel wegens de hooge zee. Hier volgt het officieele communiqué, waar uit zal blijken, dat Rood inderdaad een over winning heeft behaald: Rood bereikt nabijheid van den „Noord Hin der" conform de opdracht zonder door de blauwe onderzeebooten te zijn lastig gevallen. Thans zijn we op weg naar Vlissingen, waar we ongeveer 11 uur in den avond hopen aan te komen. Gezien de hooge zee is het nog zeer de vraag of de landing, genoemd in oefening C doorgang zal kunnen vinden. Programma van de oefeningen van Donderdag, Indeeling; Rood; Gelderland, Hertog Hendrik, Groep Z-booten (Z 7 en 8), groep G-booten (G 15 en G 16) en een groep L.-vliegtuigen. Blauw: Commando Zeeland; Friso, Douwe Aukes, Hydra (stellen pantserbooten voor), divisie mijnenvegers; 1 groep G-vliegtuigen, M.K.W.-posten 36, 37 en 38. Landmachtbatte- rijen bij Dishoeck en Vlissingen. Op Walcheren zijn bezet de M.K.W.-posten 36, 37 en 38 en de landmachtbatterijen. De Blauwe mijnversperringen zijn gelegd. Een rood mijnenveld bevindt zich tusschen de brulboei van Thornton Bank en het licht schip Wandelaar, vanaf de meridiaan van 8 graden 0' O.L. tot 2 mijl om de West. Te 6 uur voormiddags is de Blauwe divisie mijnenvegers bezig met het vegen van een passage in het Roode mijnenveld, gedekt door de overige Blauwe strijdmacht. De Roode vloot bevindt zich op dien tijd nabij Het lichtschip N. Hinder met opdracht om het in tact te blijven der Roode mijnen velden te waarborgen en om bij gunstige ge legenheid het zeegat van de Westerschelde te forceeren. De Roode bevelhebber besluit daartoe te trachten de Blauwe schepen, welke zich in de nabijheid van het mijnenveld bezuiden Thorn ton Bank bevinden te vernietigen, om daarna, op een gunstig oogenblik door de Roode vaar geul in de versperring, die zich op de paral lel 3' Noordelijk van het lichtschip Wande laar bevindt, door te stooten naar Vlissingen. De oefening eindigt als de Roode scheeps macht Vlissingen bereikt heeft (uiterlijk Vrij dagnacht 2 uur). De deelnemende vliegtuigen baseeren zich op Vere. van Den Helder van 14 en 15 Juli. ONDERTROUWD: C. B. Pluijlaar en W. de Kloe; M. Klootwijk en W. S. v. ProoiJen; H. Zasburg en J. C. Hubregtseni Th. M. v. Arnhem en W. E. Buur. GETROUWD. R. A. v. Leeuwen en W. Hulpusch. BEVALLEN: W. D. Guilonardv. Hoog straten, z.; W. M. Wagemans-de Wild, d.[ G, Wiljouw-Krijnen, d. OVERLEDEN: Wed. J. Lumkeman, 92 j,( K. de Boer, 83 J. De Urker Noordzeevisschera maakten vo rige week behoorlijke besommingen. Er was goede vangst en de vischprijzen waren bevre digend. Die van IJmuiden tot Scheveningen visch- ten besomden van 120 tot 160; die van Texel tot Terschelling vischten, kwamen tot boven de 200 en de snurrevaadvisschers van 250 tot 350. Al met al dus een visscherij, die er wezen mocht. Helaas zijn er te veel weken in het jaar, die veel mindere opbrengsten opleveren, zoodat daardoor het algemeen gemiddelde te sterk wordt beïnvloed. Dr. E. van Hinte schrijft in de „Nieuwe Harlinger Courant" een artikel, dat tot be doeling heeft Harlingen te maken tot een haven voor de diepzeevisscherij. Er is, zooals bekend, al meer op dit aam beeld geklopt zonder dat dit tot dusverre resultaat heeft eghad. Maar uit dit artikel blijkt, dat men in die richting werkzaam blijft. De strekking van het artikel is om te ko men tot het in beheer nemen van de Har linger haven door de provincie. Daardoor zou door de provincie dwingend kunnen worden gezorgd, dat, wat betreft de langs de Frie- sche kust gevangen Waddenzeevisch, deze zou worden gemarkt te Harlingen. De nu be staande markten te Makkum en Kornwerder- zand zouden daardoor in het gedrang komen. Hieruit voelt men al weer een strijdpunt oprijzen tusschen deze plaatsen onderling. Wat betreft het trekken van de diepzee visscherij naar Harlingen acht de schrijver van het artikel dit afhankelijk van het kapi taal, hetwelk men er voor beschikbaar wil stellen, omdat er ook mee gepaard moet gaan de distributie te doen toenemen. Dit kapitaal zal waarschijnlijk niet te Harlingen zijn te vinden. Waar men het dgji wel zou moeten krijgen? Hiervoor wil de schr. de streekplancommis sie inschakelen. Ofschoon we vroeger reeds hebben gewezen op de minder goede ligging van Harlingen, ten opzichte van de diepzeevisscherij, meenen we toch, dat men goed doet het Harlinger streven aandachtig gade te slaan. Wat betreft de suggestie, om de Harlinger haven te doen annexeeren door de provincie Friesland, lijkt dit ons een interne provin ciale kwestie, die ook daar wel stof genoeg zal doen opwaaien en die buiten onze belan gensfeer omgaat. Volgens de Nw. Rott. Crt. zal na 1 Januari door visschersvaartuigen slechts mogen worden uitgevaren met netten met een maaswijdte van tenminste 7,5 cm. Deze maatregel beoogt, dat dan de kleine visch meer zal worden gespaard. Van het ver bod van den aanvoer van kleine visch heeft men dus blijkbaar afgezien. Men weet, dat men in de betrokken kringen niet zulke groote bedenkingen had tegen ver grooting der maaswijdte, indien ook de andere landen een dergelijke bepaling invoerden, want, zoo oordeelt men terecht, wat baat het of wij al grootere maaswijdte hebben, als achter ons gevischt wordt met een net van kleiner maas wijdte. Bovendien was er dit groote bezwaar, dat het voor vele visschers onoverkomelijk zou zijn om zich, op korten termijn, nieuwe netten aan te schaffen. Nu is er aan dit bezwaar blijkbaar tegemoet gekomen, want volgens bovengenoemd blad, is er een regeling voor in moeilijkheden verkee- rende kleine zeevisschers in overweging, om tevens zoo noodig daarin te voorzien. Afgewacht dient dus te worden, hoe een der gelijke regeling zal worden, terwijl bovendien nog wel iets naders mag worden bekend ge maakt, want er zal nog wel meer aan vast zitten. Voor zoover wij weten heeft België nog geen dergelijke maatbepaling voor de netten, terwijl Engeland dat wel heeft buiten zijn territoriale wateren, maar voor bevissching daarbinnen niet. Denemarken en Duitschland stellen wel maat op bepaalde vischsoorten, die mogen wor den aangevoerd. Zoolang alles niet internationaal uniform zal zjjn geregeld, zal er een zekere tegensmaak bij onze visschers blijven bestaan. Misschien dat echter de maatregel een voor- looper is van internationaal overleg om tot zoo'n uniforme regeling te komen. POLITIE. Verloren: een enveloppe, inhoudende 80.—. GEMEENTERAAD ZIJPE. Vergadering op Dinsdag, 14 Juli 1936, des namiddags 2% uur. Voorzitter: de heer Mr. D. Breebaart. Secretaris: de heer J. A. de Boer. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt vastssteling de notulen, terwijl daarna een aantal ingekomen stukken en mededeelingen voor kennisgeving worden aangenomen. Besloten wordt tot wijziging van de ge- meentebegrooting dienst 1935. Eenige hondenbezitters krijgen op hun ver zoek een half jaar ontheffing van hondenbe lasting. Aanvragen art. 18 Lager onderwijswet Ingewilligd wordt een verzoek van A. Ren tenaar te St. Maartensbrug om vergoeding Ingevolge art. 13 der Lager-onderwijswet. Een soortgelijke aanvrage van Jb. Zwem mer te St. Maartensbrug wordt gerenvoyeerd aan Burgemeester en Wethouders, teneinde de mogelijkheid van een goedkoopere wijze van vervoer te onderzoeken. (B. en W. had den voorgesteld de tegemoetkoming te bepa len op 320.per jaar). Eervol ontslag hoofd der school te Sohagerbrug. De heer S. Jaring verkrijgt op eervolle wijze ontslag als hoofd der o.l. school te Scha- gerbrug, met ingang van den door B. en W. te bepalen dag. Op zijn verzoek wordt aan Jb. Boonacker te Schagerbrug eervol ontslag verleend als klokkenist, terwijl in diens plaats wordt be noemd de heer D. Schoen te Schagerbrug. Sommige bedrijven hebben bollen- en gras land omgezet in bouwland. Bij het inmalen hebben de gewassen last van koude voeten, waardoor ze het minder goed doen. Ook komen de onkruiden verbazend sterk op. Het inmalen is dan ook voor de bouwgron den niet noodig, oordeelen de belanghebbenden. Ze malen alléén in voor de graslanden van hun bedrijf. Het is te begrijpen, dat de landbouwgewas sen van dat inmalen niet beter worden; ze zullen zwakker worden tegen ziekten, gauwer legeren (granen), minder diep wortelen (ook de bieten); de opbrengsten zullen in het alge meen moeten deelen, terwijl een zeer zonnige groeiperiode wat goed maakt, in samenwerking met de bemesting. Een overdekte speelplaats noodig geacht. Op een adres van de Oudercommissie der o.l. school te St. Maartensbrug om een ge deelte van het schoolplein aldaar te overdek ken, wordt afwijzend beschikt, aangezien de noodzakelijkheid hiervan niet is gebleken en de consequentie zou meebrengen, dat ook de andere 5 openbare en 2 bijzondere scholen een overdekte speelplaats zouden moeten hebben. Bouwen van goedkoope arbeiders woningen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. een onder zoek hebben ingesteld naar de mogelijkheid van het bouwen van goedkoope arbeiderswo ningen. Hieruit is gebleken, dat het niet mo gelijk blijkt woningen te bouwen en zonder verlies te exploiteeren, waarvan de huurprijs beneden een bedrag van 2.25 a 2.50 per week ligt. Aangezien B. en W. meenen, dat het de bedoeling was, arbeiderswoningen te bouwen, die een huur van 1.50 a 1.75 per week doen, zal het College gaarne een nadere uitspraak van den Raad in deze zien. Na rondvraag volgt sluiting. Hippolytushoef Door den rijksveldwachter is tegen den heer Joh. Rotgans Sz., te Snerp, procesver baal opgemaakt wegens het vangen en ten verkoop aanbieden van drie levenden toren valken, hetwelk bij de wet verboden is. De valken zijn in beslag genomen en met toestemming van de rechtbank te Alkmaar ter beschikking gesteld van Artis, te Amster dam. EEN AUTO VERBRAND. Een Essex-auto van den heer H. Beukema alhier en bestuurd door den heer H. Kingma, vloog in den Wieringermeerpolder door onbe kende oorzaak in brand. De bestuurder, welke alleen in den auto zat, kon zich bijtijds red den. Van den auto bleef niet veel over, alles ging er aan. Verzekering dekt de schade. Politie. Verloren: een accu van een motorfiets; een kosteloos rijwielplaatje. Gevonden: een envelop, inhoudende Unie-loten. Onbeheerd aangetroffen een heerenrijwiel, merk „Geka". Inlichtingen bij den gemeentebode. OPGESPEURD. Een onlangs van den heer C. Asjes Pz. ge stolen rijwiel is door de rijksveldwacht alhier opgespoord en in het bezit gevonden van den boerenknecht H. B. te Snerp. De dader heeft bekend en de politie legde beslag op het lij- wiel. Verbaal volgde. BRAND. In den nacht van Maandag op Dinsdag is een te Westerland staande woonkeet van den heer P. Kruize, te Kolhorn en bewoond door den heer H. Kruize door onbekende oorzaak met den geheelen inboedel verbrand. Belen dende panden liepen geen gevaar en persoon lijke ongelukken hadden niet plaats. De motorspuit van Hippolytushoef bluschte de smeulende resten. VERGADERING VAN HOOFDINGELAN DEN VAN HET HEEMRAADSCHAP WIERINGEN. Voorzitter, de heer J. Doves Szn., opent Donderdagavond in „Centraal" met een kort woord van welkom. De secretaris leest de notulen, welke worden goedgekeurd. Naar aanleiding dezer notulen had de heer P. Kuut gehoopt, dat de lasten van onge bouwd verlaagd hadden kunnen worden. Het dag. bestuur heeft dit wel goed onder oogen gezien en meende niet tot verlaging te kunnen overgaan. Ingekomen stukken. Diverse stukken zijn binnengekomen. Zij betreffen in hoofdzaak goedkeuringsbesluiten en circulaires van Ged. Staten; eveneens be richten van Gemeentebestuur betreffende overname rioleering, bijdragen wegenonder- houd, enz. Dan een schrijven van het gemeentebestuur inzake het houden van een z.g. boomplantdag. Van 't P.E.N. kwam een schrijven binnen inzake stroomregeling 19361941 (waarbij een concept-overeenkomst). Advies hierom trent is binnengekomen van de Vereen van Noord-Holl. Waterschappen. Wat den boomplantdag betreft, wordt af wijzend beschikt. Men is van meening, dat boomen voor de landerijen schadelijk zijn. Betreffende het stroomleveringscontract z(j medegedeeld, dat de kosten voor de gemalen zijn verminderd als volgt: Nachtstroom: van 2 tot 1% ct. per K.W. Dag. stroom: van 3 tot 2)4 ct per K.W. Vaste lasten voor hoogspanningskabels zijn 600.Weliswaar een hoog bedrag, doch gebillijkt. Allen zijn ervoor om op de gestelde P.E.N.- voorwaarden (zie verder weer begrooting) in te gaan. Volgt behandeling Begrooting. Nadat alle punten nader zijn toegelicht en behandeld, zijn velen het er over eens, dat zoo mogelijk de omslag A 9.lasten per ha verlaagd dient te worden. Het dag. bestuur heeft hierover ook heel wat te doen gehad, doch ziet geen kans de lasten te verlagen en de werkzaamheden naar behooren uit te voeren. Alzoo wordt de begrooting zooals voorge legd goedgekeurd, nadat eerst verschillende meeningen daarover worden kenbaar gemaakt, in ontvangst en uitgaaf op 29682.34. Na rondvraag volgt sluiting. AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN. De aangekondigde autorit voor ouden van dagen uit Wieringen is gisteren (Woensdag) gehouden. Met 32 auto's, waarin ruim 80 oudjes en een 40-tal geleiders, verliet men pl m 9 uur de gemeente met bestemming Amsterdam. Het was weinig aanlokkelijk weer, want reeds bij den afrit regende het dat het goot. Nadat eerst Den Oever was aangedaan ging de tocht over De Haukes, door de Wieringer- meer naar Alkmaar, waar in den Muziektuin de koffie klaar stond. Door den stroomenden regen arriveerde men in Amsterdam, waar het juist even opklaarde, zoodat de oudjes droog bij Heek op het Rembrandtsplein kon den worden binnengeloodsd. Daarna werd een boottocht gehouden door Amsterdam en de havens. Deze tocht nam eenige uren in beslag en vormde mede het mooiste gedeelte van den dag. Na dezen tocht werd den oudjes nog een aangename verassing bereid. Uit louter sym pathie voor de Wieringer ouden van dagen stelde de directie van Heck's lunchroom n.1. na dezen tocht een gratis kop koffie beschik baar. Vervolgens werd de thuisreis aanvaard via Velsen. In Alkmaar werd nogmaals opgesto ken en tegen 9 uur kwamen de auto's in Hippo aan. Hier stond „Harmonie" klaar ter verwelkoming, terwijl mede een groote schare belangstellenden de oudjes kwamen be groeten. In Hotel De Haan werd het feest tenslotte voortgezet. Behulpzame handen brachten kof fie en koek aan, de muziek speelde, kortom het was recht gezellig. Burgemeester Kolff sprak een kort woord, terwijl de heer P. Bruul Sr. namens de oudjes dank bracht. Voor de laatste maal werd in de auto's plaats genomen en spoedig waren allen veilig en wel weer thuisgebracht. De n Oever. VOL BEZETTE A.T.O.-BUS AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. Een vol bezette autobus van den A.T.O.- dienst Alkmaar—Leeuwarden is heden op den afsluitdijk, rijdende in de richting Wieringen aan een groot gevaar ontsnapt, toen een der voorbanden sprong waardoor de chauffeur de macht over het stuur verloor en de bus in de richting van het IJsselmeer liep. Met groote tegenwoordigheid van geest wist de chauffeur de bus op den grasberm te houden en juist voor de naar het IJsselmeerwater hellende steenglooiing tot stilstand te brengen. De in zittenden, die het gevaar zagen aankomen, kwamen allen met den schrik vrij en waren vol lof over de door den chauffeur getoonde rijcapaciteiten, waardoor zij voor erger ge spaard bleven. De rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren de zaak behandeld tegen den 22-jarigen handelsreiziger Y. K. aldaar, thans gedeti neerd, verdacht van moord op zijn 6 maanden oud dochtertje, dat verleden jaar oogenschijn- lijk tengevolge van een ongeneeslijke rugge- mergaandoening op Wieringen was overleden. Eenigen tijd geleden werd het lijkje opge graven naar aanleiding van een bekentenis van den vader aan de Leeuwarder politie, dat hij zijn kind had gedood. Hij vertelde dat hij het, terwijl het in de wieg sliep, een stuk brood in den mond had geduwd en het ge zichtje onder de kussens bedolven. Verdediger was mr. Koopmans. Verdachte deelde, zeer onder den indruk, mede, dat zijn kind 7 November 1934 was geboren. Het had geen levensvatbaarheid ge had. Het was, toen het 6 maanden oud was, nog wel in een veel ergeren toestand, zoodat hij het lijden niet langer kon aanzien. President: Waarom hebt u het niet in het ziekenhuis gelaten? Verd.: Zij konden niets aan het kind doen. Van de zusters had ik vernomen dat het niets gaf waar het kind was, en dat het toch niet te helpen was. Nadat mijn vrouw uit het ziekenhuis was ontslagen, zijn wij naar Wie ringen gegaan, waar ik het plan opvatte het kind te dooden. Pres.: Waarom hebt u dit eigenlijk bekend? U was gearresteerd voor een ander feit. Verd.: Ik kon het niet langer voor mij houden. Pres.: Je had er toch al eens met je vrouw over gesproken; vond die het goed? Verd.: Neen, mijnheer. Vervolgens werd de vrouw van verdachte gehoord, die zeide gaarne haar verklaring te zullen afleggen om haar man te verlichten, die volgens haar meer geleden heeft dan zij heeft kunnen denken. Nu deze zaak van zijn hart is, is ook de verhouding tusschen hen veel en veel beter geworden. Ook de andere feiten zijn een gevolg geweest van de ziekte van het kind. Get. vertelt verder dat het kind direct na de geboorte naar het ziekenhuis is gebracht en dat de dokter verteld had dat het slechts drie dagen kon leven. Omdat er toch niets aan te doen was en het steeds lag te kreunen, heeft de man tenslotte het kind uit zijn lijdëh verlost. Op 29 Mei 1935 ging hij tot de daad over. Pres.: Hoe voelt u zich nu? Get.: Het is mij een heele troost dat mijn kind uit zijn lijden verlost ls. Pres.: Is er dikwijls over gesproken? Get.: Steeds werd over het kind gesproken. Ook aan den dokter heb ik gevraagd het kind uit zijn lijden te helpen. Ook ik, aldus get., kon het niet verder aanzien en daarom heb ik mjj niet tegen den moord verzet. Mr. van Maanen: Hoe was overigens de verhouding van uw man tot het kind? Get.: Hij was vol medelijden met de kleine. Verd. erkende, in den laten avond van 29 Mei 1935, toen zijn vrouw naar bed was, het kind te hebben doen stikken. De officier van justitie, mr. P. Nooren, wees op de bekentenis van verdachte en diens vrouw, zoodat voorbedachte rade tot moord wettig en overtuigend is bewezen. De behan delende geneesheer heeft verklaard, dat het kind niet leed en niet achteruit ging. Het leefde ook niet slechts drie dagen doch 6 maanden en wie weet wat er nog van gewor den kon zijn bij den huidigen stand van geneeskunde. Verd. doet het nu voorkomen alsof hij gctA misdaad heeft begaan, maar slechts een wei daad aan het kind heeft bewezen. Toen ven. dachte zijn misdaad niet langer kon verkrop pen, heeft hij zijn bekentenis afgelegd. Wj| stervelingen hebben nu eenmaal niet te be schikken over leven of dood. Spr. eischte een gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. De verdediger, mr. Kropman, refereerde zien aan het oordeel van de rechtbank en drong daarbij aan op clementie. Bovendien werd verd. ten laste gelegd ver duistering van ongeveer f 27 ten nadeele van de firma Kleen-E-Ze Brush Co. filiaal Leeu warden en diefstal van een aantal postzegels uit een bureau, staande in een kantoorlokaal van de coöperatieve melkproductenfabriek Bergumerdam in den nacht van 26 op 27 Mei te Bergum. De officier van justitie eischte wegens dea® feiten tegen K. 8 maanden gevangenisstraf. UITSLAG VERROOPING. Ten overstaan van Notaris C. L. v. d. Beegh te Schagen, werd in het Café „de Gouden Engel", van den heer J. K. Boontjes, publiek verkocht: het woonhuis met schuur en erf in de Regentenstraat te Schagen, Sectie C No, 1048, groot 1.89 are, eigendom voor den heee H. de Haan, te Alkmaar. Kooper werd de heer J. van Stipriaan, tq Schagen voor de som van 1780. M.U.L.O.-DIPLOMA. Voor het M.U.L.O.-diploma zijn geslaagd J, H. Groenhout, te Dirkshorn; H. Timmerman, Schagen, H. Dekkers, Schagerbrug; G, Duin, Schagerwaard, Jb. Kossen, Wieringerwaard, D. d. Jong, Middenmeer en R. Winters, te Schagen alhier leerlingen van de U.L.O,- school alhier. BENOEMD. Onze vroegere plaatsgenoote, mejuffr. S, Klimp, is benoemd tot leerares aan de Huis houdschool te Hoorn. EEN VERREGENDE DAG. De regen van Woensdag is voor Texel een groot nadeel geweest. De boot voerde reeds des morgens een groot aantal bezoekers aan, doch ongetwijfeld zou dit nog veel grootep zijn geweest als het weer goed was gebleven Degenen die het slechte weer hadden getrot seerd hebben een mislukten dag gehad. Geen enkel uitstapje kon worden gemaakt. Een boot die hier uit Friesland zou aankomen met ruim 250 varensgezellen aan boord, heeft deze bezoekers hier niet eens aan wal ge bracht, het weder was hiertoe te slecht. TENTOONSTELING LEGER DES HEILS. In het gebouw van het Leger des Heils te Den Burg zal op Zondag 19 en Maandag 20 Juli a.s. een bloemenfeest en tentoonstelling worden gehouden. De tentoonstelling zal mede voorwerpen betreffen, die aan het Leger des Heils worden geschonken en die ten voordeel® van den Leger des Heils-arbeid zullen worden verkocht. De WaaL UIT DE HAND VEKOCHT. De hofstede in Tienhoven, die voorheen eigendom was van de familie Aug. Keyseiy te Den Burg, is aangekocht door de heerea Gebr. H. en P. Broekman. GESLAAGD. Dinsdag slaagden te Alkmaar voor het U.L.O.-diploma B de leerlingen van de U.L.O.* school te Den Burg: Kees Kok, van den Hoorn en C. Bakker Jz., van Den Burg. Strafzitting van Maandagmiddag. Klaas wil zyn leven beteren. Op 25 Mei maakte de 18-jarige convanta jonge Klaas D. te Warmenhuizen zijn op wachting op het zondaarsbankje voor een heel leelijk feit. Hij had namelijk geprobeerd in den nacht van 8 op 9 Februari een kistje met geld van zijn vader, dat deze heer veilig heidshalve onder bewaring van zijn buurman Jan de Nijs had gesteld, te stelen. Deze boe venstreek gelukte echter niet, omdat moe der de Nijs gerucht in huis hoorde en haac man aanspoorde er dapper op los te trekken en een onderzoek naar het verdachte gerucht in te stellen. Jan liet zich dit geen twee maal zeggen en wist den boerengeveltoerist op hee- terdaad te betrappen. Het onderzoek ter te rechtzitting gaf aanleiding tot het instellen van reclasseeringsonderzoek en heden kon mijnheer Wiggers met voldoening rapportee ren, dat Klaas inderdaad op loffelijke wijzd zich zeiven in den geest had hernieuwd, zijn berispelijk leven had herzien en zich het voor recht eener voorw. straf had waardig ge* maakt. Officier en politierechter, die zeiden tot den herboren Klaas: zij, die zich zelf overwinnen* zijn helden, bleken ook geneigd het met Klaaa te beproeven en dies werd hjj veroordeeld tot 3 maanden gev., doch voorwaardelijk met 3 proefjaren. Het is nu aan Klaas zich door het beoefenen van de deugd der standvastigheid, zqn proeftijd klachtenloos te volbrengen. Geen bijzondere eer voor den vrachtrijders stand. De 41-jarige vrachtrijder Leonardus Joh. T- 'n persoon, die nogal naar voren kwam in het sociaal leven en zelfs als president had ge* fungeerd van een Kath. Vereeniging, maakte echter als expediteur een minder schitterend figuur, rolde, zooals de volksmond het noemt» door de ton, met andere woorden, ging faillieW, maar erger nog, liet hij zich verleiden in qua* litelt van vrachtrijder een bedrag van 41.10, Bos te Alkmaar voor geleverde goederen aan verschillende personen, jonker Lenting, Veh»

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10