Een onverwachte storm. De begrooting van het Landbouwcrisisfonds op het tapijt. Skfoahhincjen ïïetiekhittgm Orkaan te Amsterdam Arrondissements rechtbank te Alkmaar. GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 JULI 1936 Twee vrouwen onder vallenden boom gedood. Een man ernstig gewond en later overleden. Fransche sleepboot vergaan Jongen door electrischen stroom getroffen. Notaris gearresteerd in Den Bosch. De onbezonnen matroos. Brutale diefstal. Eerste Kamer Voorgestelde Defensieuitgaven goedgekeurd. - De bankier Mannheimer genaturaliseerd Marineberichten. Marktberichten. ver en Johannes te 't Zand, had ontvangen, dat hij ten behoeve van zekere heer Karei te verdonkeremanen en in zqn eigen porte- rnonnaie te steken. Natuurlijk bracht deze fraude hem in aanraking met den strafrech ter en stond hij heden terecht ter zake ver duistering. Bekt. maakte, ronduit gezegd, geen sympa thieken indruk, ook niet op den heer Wig- gers, die het geval ambtelijk had onderzocht en veel openbaarde wat lang niet in het voor deel pleitte van den verdachte. Er werd zelfs beweerd, dat deze huisvader zekere relaties ha l aangeknoopt, waartegen echter T. pro testeerde. D® verduisteringen wilde hij dan wel toegeven. De politierechter begreep niet. hoe de men den aan dergelijke onbeduidende order nemingen nog vertrouwen konden schenken en veroordeelde den mislukten vrachtrijder, nu absoluut geen voorw. veroordeeling werd ge adviseerd, tot 3 maanden gev. onvoorwaar delijk. Broodnijd onder vischventers. De vischhandelaar Jan P. en Simon S., de laatste uit Volendam, bevonden zich met hun yischauto op 20 Maart op den vischafslag te Den Oever op Wieringen, met het doel visch in te slaan, doch werden toen overvallen door een paar broodnijdige collega's uit Volendam, de heeren Evert T. en Cornelis P., bijgenaamd Kees van Kuutje, die hen onthaalde op een portie slagen en stompen en hun de kleeren van het lijf scheurden. Van dit brutaal optre den werd de justitie in kennis gesteld en wer den Evert T. en Kees van Kuutje heden op de matiné van den Politierechter geïnviteerd. De heeren hadden echter blijkbaar geen interesse en waren niet verschenen. Hun afwezigheid was niettemin geen belet sel voor den officier hun veroordeeling te re- quireeren elk tot 25 boete of 15 dagen, noch voor den Politierechter hen te veroordeelen Lot 10 boete of 10 dagen. Den Heldert |>e gevangen vogel werd op staanden voet uit zijn kooi gelaten. De opperman Joh. D. is een jonge stevige kerel met 'n nek als een kampioen padstier, wien het pilowsche gala costuum, dat het Rijk zijn logées verstrekt, heelemaal niet slecht stond. Deze heer is een eenigszins vreemd soort mensch, die zoowat alle artike len van het Wetb. van Strafrecht had doorge wandeld en zich aan diefstal, wederspannig- Jieid, dienstweigering, etc., had schuldig ge maakt. Het laatst was hq wegens bedelarij naar de „boerderij" gezonden en op 8 Januari met een uitgaanskas van 40 gulden ontsla gen. Met dit geld was hq naar Den Helder gesukkeld en scheen nu hevig bevreesd te zijn dat men hem zijn schat afhandig zou maken en op het stationsemplacement probeerde hij nu om zijn belagers te ontkomen een fiets te Stelen van een spoorwegemployé, genaamd Plaatsman, die hem echter ft flagrant deüt op dit feit betrapte. Thans echter wilde Jan Eich stellen onder bescherming van de politie, opdat dit instituut hen tegen de bandieten, die op z'n 40 pop loerden zou beschermen. Enfin, men wist dan ook niet beter te doen, dan hem maar in te rekenen en in Alkmaar in te slui ten, dan was die kous maar af. Hij werd dus pu onder het mes genomen ter zake de poging tot rijwieldiefstal, doch men had zoo weinig houvast, dat de officier niet beter wist te doen, dan tegen dezen raren snurker, die door zenuwartsen beschouwd werd minder toereke- kenings vatbaar te zijn, 1 maand gevange nisstraf met 1 maand aftrek te vorderen. Na deze aftreksom was D. meteen kiet en kon op de keien worden gezet, dus was de justitie deze opeter en afgaande op zijn figuur, kan hij aardig wat wegkouwen, meteen en met eere kwijt. Mr. Buiskool, de verdediger pro deo, die met zijn edelen cliënt nog al heel wat in de pet scheen te hebben, kon zich met het voor- êtel van den heer officier wel vereenigen, maar vermeende dat hier toch vrijspraak beter geplaatst was, hoewel dit feitelijk als pracisch lood om oud ijzer kon worden be schouwd, doch verzocht in ieder geval onmid- delijk uitspraak. De rechtbank ging echter accoord met de vrijspraak, sprak deze onmid dellijk uit, tot verrukking van den ijverigen Verdediger en kon de van ale zonden ontsla gen opperman dus zijn pilo-smoking afstroo- Óen, 43 pop incasseeren en zqn gulden vitjheid hernemen, 't Is te hopen, dat hij nu ook van Zijn beroovingsobcessie is bevrqd. Den Helder: Nog een opperman, die heelemaal geen „opperman" bleek te zjjn. Nogmaals werd het Rechtscollege een op perman gepresenteerd in de persoon van f. a. D. te Den Helder, doch momenteel de gast van de justitie en volledig pension met lbgies gebruiker, welke snuiter zich op straf bare wijze had bezig gehouden met kleine meisjes. Mr. v. d. Loos remplaceerde als ver dediger. Voorts werden de deuren van de Voorzaal weer eens gesloten, welke formali- fisit werd geëischt door het verdachte luchtje aat dit zaakje verspreidde. Binnenland Auto tegen een boom gereden. Drie gewonden. Gistermiddag omstreeks half vijf is tenge volge van een defect aan de stuurinrichting ®en personenauto, komende uit de richting Apeldoorn, met groote snelheid tegen een boom gereden. Van de vier inzittenden, de familie D. uit j^-peldoorn afkomstig, werden er drie min of ïpeer ernstig gewond naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. Een van hen had glas in het oog gekregen. Na verbonden te zijn, konden zij huiswaarts Keeren. De chauffeur was er met eenige schrammen ^•'gekomen en kon na verbonden te zijn huis waarts keeren. I cahiers van den draad wist te trekken, kon den de levensgeesten van het kind weer opge wekt worden. De Jongen had evenwel ver schillende brandwonden opgeloopen. Een onverwachte en hevige storm heelt gisteren het geheele Westen en Midden van ons land geteisterd, een ongewone gebeurte nis in dezen tijd van het jaar en daardoor in haar gevolgen op verscheidene plaatsen ern stiger dan anders misschien het geval zou zijn geweest. Talrijke ongevallen zijn voorge komen, helaas ook eenige van zeer ernstigen aard. Gistermiddag om kwart voor 6 is in de Stationsstraat te Hilversum een ernstig onge luk gebeurd. Een zware iepenboom werd door den storm middendoor gebroken. Het vallende' gedeelte kwam terecht op eenige voetgangers, die op het trottoir liepen, te weten de onge veer 60-jarige weduwe Krant, haar klein dochter mej. Krant, beiden uit Hilversum en den ongeveer 40-jarigen koopman A. Spaan uit de Rustenburgerstraat te Amsterdam, die van de Hilversumsche markt kwam. Medische hulp was spoedig aanwezig. Beide vrouwen bleken op slag gedood. De man had twee ge broken beenen en voorts liep hij nog inwen dige kneuzingen op. In zorgwekkenden toe stand is hij naar de R.K. ziekenverpleging vervoerd, waar hij aan longbloeding over leden is. Een meisje, dat in een invalide-wagentje op den rijweg reed, kreeg eenige takken van den boom boven op zich. Wonderlqk genoeg bleef zij ongedeerd. Wel werd het wagentje ver nield. Voorts zqn de draden van het electri- sche net ter plaatse zwaar beschadigd. RIJNSCHEPEN VERRAST. Op de Waal gezonken of op den wal gezet. Onder de gemeente Brakel zqn gistermid dag op de Waal tengevolge van den plotseling opkomenden storm twee Rfjnsohepen gezon ken, die met kolen geladen waren. Eten der schepen, de Berna uit Raamsdonk, heeft men nog getracht met een sleepboot op den wal te trekken, doch dit mislukte tengevolge van het breken van den kabel. Alle opvarenden werden gered. Ook onder de gemeente Nieuwaal is een schip, geladen met hout, gezonken. Tenge volge van den storm begon de lading te werken en sloeg over boord, waardoor het ruim zich met water vulde en het schip zonk. Ook hier werden verscheidene schepen ten gevolge van den storm op den wal gezet. Het onder Nieuwaal gezonken vaartuig blijkt te zqn het Duitsche sleepschip Matthias Stinnes 63, geladen met hout, thuisbehooren- de te Muehlheim a.d. Roer. Alle gezonken schepen kwamen uit Duitschland. Zij waren voor anker gegaan en zijn daarna vol water geloopen. De Maria is geheel onder water verdwenen, de beide andere schepen steken een klein ge deelte boven de oppervlakte uit. De gezonken vaartuigen liggen aan den kant, zoodat het scheepvaartverkeer er geen hinder van ondervindt. De opvarenden hebben zich allen in de roel- booten in veiligheid kunnen stellen. Een schip met steenkool op de Oosterschelde gezonken. Het Nederlandsche Rijnschip Jan van Rooien van de Nederl. Steenkolenmaatschappij te Rotterdam, geladen met steenkool en varende naar Vlissingen, is gistermiddag omstreeks 6 uur in de z.g. Witte Tonnen-vallei op de Oosterschelde door een vliegenden storm over vallen, welke zoo hevig was, dat groote hoe veelheden water over kwamen en het schip in weinige minuten begon te zinken. Men poogde een sloep uit te zetten, maar voordat de be manning hierin had plaats genomen, was de sloep reeds gekapseisd. Gelukkig had men aan boord van de sleepboot Sloe, kapitein Zwarte- poorte uit Rotterdam, van den Ned. Sleep dienst P. Smit Jr. te Rotterdam, het in nood verkeerende schip bemerkt en werd ijlings hulp geboden. De uit zeven koppen bestaande bemanning van de Jan van Rooien en schip per Hamelink werden door de sleepboot te Wemeldinge aan wal gezet. Het Rijnschip, dat met 1865 ton kolen geladen was, zonk op een diepte van 8 A 9 meter en verdween dus ge heel onder den waterspiegel. Er deden zich op de Oosterschelde nog andere kleinere ongevallen van mindere be- teekenis voor. Zoo liep het motorscheepje Magdalena nabq Wemeldinge op de kust, doch kon later op eigen kracht weer los komen. De schepen Themasla en Pascal met de sleepboot Wavre kwamen bq Wemeldinge in moeilijkheden te verkeeren. Met behulp van het bergingsvaartuig Dolfijn werden de schepen behouden binnengebracht. Schepen op drift in de Rotterdani- sche haven. Tengevolge van den storm, die gistermid dag en -avond heeft gewoed, is in de Waal haven en in de Maashaven een aantal schepen losgeslagen. Oude man te Millingen door een boom getroffen. Tqdens den storm van gistermiddag is de 70-jarige S. Hoeks, die langs den Waal- Bandek te Millingen liep te wandelen, toen hij een der weinige boomen aan den dijk pas seerde, door een zwaren stam, welke door den wind werd neergeveld, getroffen. De man kreeg ernstige in- en uitwendige kneuzingen en werd onmiddellijk door toegeschoten om wonenden opgenomen en naar het ziekenhuis te Millingen overgebracht. Gisteravond was zijn toestand hopeloos. Ernstig ongeluk op de Waalbrug. Op de Waalbrug te Nijmegen is tqdens den storm nog een ernstig ongeluk geschied. Eenige werklieden van de firma Pannevis waren daar bezig met het stellen van de ijzeren posten voor het afsluiten van de brug. Plotseling schoot een der ijzeren platen los, met het noodlottig gevolg, dat de opzichter van Doorn er door werd getroffen en ernstig aan het hoofd werd gewond. Vermoedelijk zal hij één der oogen moeten missen. Het slachtoffer is naar zqn woning te Lent vervoerd. Tramstoring op de Iqn Leiden Den Haag. Gistermiddag omstreeks kwart voor vijf is een zware eik tengevolge van het stormweer omgewaaid en op de voedingsdraden van het tramnet van de lqn LeidenDen Haag terecht gekomen. Hierdoor ondervond het verkeer op deze lijn eenige uren vertraging. Eten juist passeerende wielrijder, de vijftienjarige Th. van der B. uit Leiden, werd door den vallen den boom geraakt en kreeg een beenfractuur. Hij is naar het Diaconessenhuis te Leiden overgebracht. Schade in het Westland. Tqdens den hevigen storm, welke Woens dagmiddag in het Westland woedde, zijn vele ruiten van kassen en warenhuizen vernield. Te Hoek van Holland en te Terheide werd groote schade aangericht aan de strandinrich tingen Talrqke boomen omgewaaid te Apeldoorn. De Zuidwesterstorm heeft gisteren in de bosschen en tuinen te Apeldoorn veel schade aangericht. De Apeldoornsche vrijwillige brandweer is met vier ploegen aan het werk geweest om langs verscheidene verkeers wegen omgewaaide boomen te verwijderen. Niet minder dan 14 maal is daarvoor haar assistentie ingeroepen. Nabij de gedenknaald aan het einde van de Loolaan viel een zware beukeboom dwars over de spoorbaan van het traject ApeldoornZwolle, waardoor een juist aankomende trein ongeveer een half uur ver traging ondervond. De West-Noord-Westelijke wind schoot gis teren tusschen half zes en zes uur ook boven Amsterdam uit tot een orkaan met eenige zeer krachtige stooten, die vele fietsrijders dwongen af te stappen. Op vele plaatsen in de stad is materieele schade aangericht, die echter nergens van bepaald ernstige beteeke- nis was. Eten groot aantal keeren is de brand weer moeten uitrukken om hulp te verleenen voor het verwijderen van antennepalen, die half omgewaaid waren, en van stukken dak lijst en gedeelten van schoorsteenen, die los geraakt waren. Vernielingen te Nijmegen en om streken. Gistermiddag na een kort maar hevig on weer met felle bliksem- en donderslagen, is er boven het rijk van Nijmegen, de Betuwe en ook in de Maasstreek om Grave. een he vige storm losgebroken, welke overal tame lijk veel schade heeft aangericht Te Nijmegen zijn o.a. in de buitenwijken verscheidenene boomen ontworteld, waarbij er twee op de huizen terecht kwamen. Er is echter alleen materieele schade aangericht In het hart van de stad, onder aan de Mo lenstraat, is bq een hevige windvlaag, de top gevel van het magazijn van Haren gedeelte lijk weggeslagen, waarbij een 140 kg wegend hardsteenen kopstuk midden in de straat terecht kwam, rakelings langs eenige wan delaars, een rijwiel werd totaal vernield. In het strandbad Lent, tegenover Nijme gen, heeft de storm groote schade aangericht. Alle cabines en het restaurant werden tegen den grond geslagen. Overetroomingen en omgewaaide boomen te Arnhem. In de parken om Arnhem en op Sonsbeek en Zypendaal is heel wat schade aangericht Boomen, jonge en oude, zijn op verschillende plaatsen uit den grond gerukt, terwijl overal het groen en de zwaardere takken van de boomen over den weg verspreid liggen. Het ooft in de Betuwe heeft het moeten ontgelden. Het slechte weer heeft in de Betuwe leelijk huisgehouden. In verscheidene fruitaanplan- tingen werden boomen ontworteld en takken afgescheurd. Ook de loofboomen moesten het ontgelden, zoodat hier en daar zelfs enkele wegen versperd werden. Vanzelfsprekend is nog heel wat groen fruit afgewaaid, hetgeen, daar de verwachtingen toch al niet rooskleu rig waren, opnieuw een teleurstelling voor de kweekers beteekent. De Nederlandsche bemanning gered. De Fransche sleepboot „Taureau", toebe- hoorende aan de Mq. „Ossude", te Toulon, is, op weg van Amsterdam naar Leixoes in Por tugal, nabij Dartmouth, niet ver van Ply- mouth, op de rotsen geloopen en vergaan. De uit zeven personen bestaande Ne derlandsche bemanning is door een stoom schip uit Brixham opgepikt en in deze plaats aan wal gezet. De namen van de geredden zqn: van de Leur, kapitein; Leydekker, eerste stuurman; Slingerland, eerste machinist; Cornelisse, sto ker, allen uit Rotterdam; C. J. van Sprang, tweede machinist; Roodenburg, kok, en Dqk, matroos, de laatste drie uit Maassluis. Volgens een nader telegram verklaarde Leydekker. die aan het roer stond, dat de „Taureau" dien nacht op een blinde kilp liep en spoedig zonk. De bemanning ging in de reddingboot. Ik sloeg overboord, maar kon mij vastgrijpen aan den boeg. Toen kwam onze reddingboot, die mij oppikte. Met een sterke seinlamp zonden wij S.O.S.-teekens uit, maar kregen geen antwoord. Na twee uren te hebben rondgedobberd, werden wq gered door een stoomboot uit Brixham. De stoker had ernstige brandwon den opgeloopen en moest in het ziekenhuis van Brixham worden opgenomen". Kordaat optreden van een onder wijzer. Gedurende den speeltijd bij de bijzondere school te Beek (Limb.) is gistermiddag het 10-jarige jongetje B. op het Marktplein bij het verwijderen van een afgebroken electri schen draad, die onder stroom stond, door den stroom bewusteloos geslagen. Dank zq het kordate optreden van den onderwijzer Vroe- nen, die den jongen met behulp van twee Gistermiddag is notaris L. te 'a-Hertogen bosch op vermoeden van onregelmatigheden in arrest gesteld. Hangende het onderzoek wenschte de justitie geen inlichtingen te ver strekken. Buitenland VODDENHANDEL WORDT AAN JODEN ONTNOMEN. Volgens de Angriff zal de handel in vodden en oude kleeren. welke vrijwel uitsluitend door Joden wordt gedreven, in arische handen overgaan, omdat de Joden „niet voldoende be trouwbaar zijn". Duizenden Joden en hun ge zinnen zullen hiermede, zegt het Joodsche Te legraaf Agentschap, hun bestaansmogelijkheid kwijt raken. De vergunningen aan de Joden zullen niet verlengd worden en in verschil lende plaatsen is hiermede reeds een begin gemaakt. GEVANGENISSTRAF WEGENS HET VERSPREIDEN VAN GERUCHTEN. Nieuw wetboek van strafrecht. Het nieuwe Duitsche wetboek van straf recht, dat thans in voorbereiding is. zal. naar Reuter uit Berlijn meldt, strenge maatregelen bevatten tegen menschen, die geruchten ver spreiden, welke vrees en ongerustheid onder de bevolking kunnen wekken. Na het bekend worden van het feit, dat een beschonken matroos in het chemische labora torium te Alexandrië flesschen had gebroken, waarin cholerabacillen werden gekweekt, heeft zich onder de bevolking een ernstige ongerustheid geopenbaard. Reeds zijn drie honderd personen tegen cholera ingeënt. In dien het onderzoek der in observatie ge plaatste personen geen bevredigend resultaat heeft, zullen de autoriteiten overwegen, of tot inenting der geheele bevolking moet worden overgegaan. 3000 pond in gouden munten en staven buitgemaakt. Op klaarlichten dag hebben vier brutale roovers gisteren in de Aylesburystraat te Clerkenwell (Londen) hun slag geslagen. Eten vrachtauto van de Southern Raiiway met eenige kisten gouden staven en munten als lading, was op weg naar een bank toen op een druk punt in de straat een fruitkar voor den auto werd geschoven. De man, die dit deed scheen zoo geschokken, dat hij hard wegliep en de chauffeur van zijn zitplaats kwam om het obstakel uit den weg te rui men. Toen hij dit gedaan had en weer op zijn plaats achter het stuur wilde gaan zitten zag hij dat vier mannen in die halve minuut dat hq van zijn plaats was geweest, den wa gen van achteren opengebroken en er een kist hadden uitgehaald, die ze in een gereed- staanden auto schoven. De chauffeur schreeuwde om hulp en wilde op de treeplank springen, waardoor een der mannen echter was blijven staan, die een ijzeren staaf ophief en daarmee den chauf feur de hersens dreigde in te slaan. Op het zelfde oogenblik reed de auto weg, en voor de chauffeur, die natuurlijk bq de rest van zqn kostbare lading moest blijven, tijd had gehad den omstanders uit te leggen dat hier een brutale diefstal geschied was, had de auto een voorsprong van eenige honderden meters genomen en was uit het gezicht verdwenen. Scotland Yard heeft twee vliegende patrouil les uitgezonden maar gisterenavond acht uur was van de roovers nog geen spoor ge vonden. VERHOOGING DEFENSIEBEGROOTING 1935. Aan de orde is Woensdag het wetsontwerp wijziging en verhooging van het 8ste hoofd stuk der Rijksbegrooting (Defensie) voor '35. De heer De Savornin Lohman (c.-h.) ia het eens met wat de regeering in de Twee de Kamer heeft gezegd over den budgetairen kant van dit wetsontwerp. Hij betoogt de noodzakelijkheid van de aanschaffing der des betreffende pantserwagens, gezien het steeds toenemende oorlogsgevaar. De sociaal-demo craten en vrijzinnig-democraten stemmen hier nog tegen militaire uitgaven, maar op hun bekeering kunnen we niet wachten. Hij wijst op het voorstemmen van Belgische en Zwitsersche sociaal-democraten voor militaire uitgaven. Hq dringt op verdere versterking van het leger aan, .waarschuwende, dat men niet moet denken, dat door de aanschaffing van twaalf pantserwagens het leger zooveel sterker is geworden. Het contingent worde uitgebreid en de artillerie versterkt. Wat is de minister van plan? De Minister van Defensie, de heer C o 1 ij n, merkt op, dat pantserauto's absoluut onmisbaar worden geacht. Wat wq hiervoor uitgeven, is uiterst gering, vergeleken bq wat andere landen doen. Op de begrooting voor 1936 was 6.476.000 gld. uitgetrokken voor ar- Ulleriematerieel, zonder verdere specificatie. Spr.'s ambtsvoorganger was volkomen gerech- Ugd, uit dien post pantserwagens te betalen. Men kan nooit vooruit weten, of alle uitga ven, die men zich heeft voorgenomen te doen uit een post, hieruit zullen kunnen worden be taald. Toen in het najaar van 1935 bleek, dat dit niet kon. is er aanstonds een regularisatie- ontwerp gemaakt. Zoo gaat het altijd in der gelijke gevallen. Den heer De Savornin Lohman zegt spr., dat er 16 batterijen voor afweergeschut besteld zijn. De grensbezetting wordt losgemaakt van de oorlogsorganisatie. In de kazematten zal een kern aanwezig zqn. De Kamer keurt het wetsontwerp goed met aanteekening, dat de s.d. tegen zijn. Zonder debat en zonder hoofdelijke stem ming wordt aangenomen het wetsontwerp wijziging en aanvulling van de bepalingen be treffende de zeden in het wetboek van straf recht ter betere bescherming van minderja rigen. Aan de orde zijn de wetsontwerpen natura lisatie van H. H. Braches, den bankier Mann heimer en 20 anderen en van A. Blom en 19 anderen. De Kamer keurt het wetsontwerp goed met 34 tegen 4 stemmen. Het tweede wetsontwerp wordt aangenomen z.h.s., met aanteekening. dat de heer De Gij- selaer tegen is. BEGROOTING LANDBOUWCRISISFONDS. Aan de orde is het wetsontwerp vaststel ling van de begrooting van inkomsten en uit gaven van het landbouwcrisisfonds voor 1936. Rede van den heer De Ruyter. De heer De Ruyter (r.k.) verbaast zich over het gebrek aan begrip van de beteeke nis van den landbouw, gezien de klacht,, dat de landbouwsteun het leven duur houdt en de loonsverlaging voor de industrie verhindert. De regeering heeft geschreven, dat de land- bouwcrisispolitiek ten doel heeft, de prijs daling tot op het peil der wereldmarkt gelei delijk te doen plaats vinden. Maar als de prij zen zoo laag worden, zal dit groote verschil len veroorzaken met de overige belooningen en dit zal tot spanningen leiden. Er zijn nog maar enkele vrije markten en men kan ze moeilijk de wereldmarkt noemen. Op deze vrije markten heerscht een verwoede concur rentie, waardoor de prijzen daar soms ver beneden den kostprijs komen te liggen. Te recht heeft de heer Fentener van Vlissingen gezegd, dat het evenwicht moet worden te ruggevonden door een wegneming van het verschil in koopkracht tusschen de agrarische en de industrieele bevolking. Maar de regee ring wil de belooning van den boerenstand nog kleiner maken. En deze heeft zich al ont zettend aangepast. Van meer inzicht getuigt het Plan van den Arbeid, waarin gewezen wordt op de nood zakelijkheid van een behoorlijke belooning ook voor de landbouwende bevolking. De politiek van den minister ten aanzien van de melk, wekt den indruk, dat hij den prijs ervan niet boven het bestaande niveau wil laten uitkomen. Velen vragen zich af, of niet tal van maatregelen worden genomen met het oog op de positie der margarine fabrikanten. Het werpt een vreemd licht op de advi seurs van den minister, dat deze de heffing op olie met zes cents verlaagt in een tqd, waarin huisvrouwen begonnen met zeiven een surrogaat-margarine te maken. Zij konden dit, omdat op de grondstoffen voor de bereiding minder wordt geheven dan op de margarine. De minister is op den goeden weg met het bacon-contract. Ware zijn maatregelen eenige jaren vroeger gekomen, tonnen gouds zouden zijn bespaard gebleven. Afval van varkens behoort te worden ver werkt tot gehakt in blik. Nu kunnen de baconf abrikan ten den afval zeiven verkoopen. De minister neme dien uit de markt. Dan zal spr. nog meer voldaan zijn over 's-ministers maatregelen nopens bacon, dan hij nu al is. Na heropening van de vergadering herin met de heer Van Rappard (lib.) aan de instelling van de commissie-Van Loon, die den minister van advies zal dienen over de crisis-politiek. Wanneer brengt zq haar rap port uit? Vooralsnog kan niet worden gemist een regelend optreden vanwege de overheid ten aanzien van de prijzen der landbouwproducten en van de steunverleening aan den landbouw. Of de bestaande regelingen vervangen moeten worden door hooge invoerrechten, zal de com missie-Van Loon beoordeelen. Het stelsel van „Landbouw en Maatschappij" heeft veel aan trekkelijks, maar de peulvruchten kunnen er met verhoogde invoerrechten toch nog niet komen en zoo zal toch crisissteun noodig blqven. De regeering is op den goeden weg met het garandeeren van een prijs voor rogge en gerst. Maar 7 is een te lage prijs. Is 8 •te hoog, dan stelle men den prijs op 7.50. De verlaging van den tarwerichtprtjs van 10 tot 9 gld. heeft begrijpelijkerwijs ontstemming gewekt. De boeren hadden al uitgezaaid. De minister heeft compensatie toegezegd voor het geval, dat de boeren blijken te weinig te krijgen. Wil de minister dit jaar vóór den uitzaai den richtprijs bekend maken? Hij stelle dien op 10. Wordt de uitzaai kleiner, dan moet men duurder buitenlandsch graan Invoeren. Wil de minister een strenge teeltbeperking doen plaats vinden voor de varkens, door middel van de landbouworganisaties, waarbij de minister dan de groote lijnen aangeeft? Verplicht veilen van fruit worde afgeschaft. Bevorderd worde het verbruik van aard appels. Aardappelmeel worde in het brood gemengd. Bij de groenten- en fruitcentrale wordt meer met de belangen van het Westland re kening gehouden dan met die der Betuwe. Terecht wordt hierover geklaagd. De heer Otten aan het woord. De heer Otten (v.d.) zegt, dat de prq- zen der landbouwproducten, vergeleken met 19101914, thans 70 bedragen. Met de vaste lasten van den landbouw ia dit echter niet het geval. Wel kan men instemmen met het streven van den minister om de steunmaat regelen geleidelqk af te schaffen zonder den landbouw schade te doen. Deze laatste beper king is van groot belang. Men kan den laat- sten tqd veel hooren van stijging van koop- en pachtprijzen, maar de officieele gegevens wijzen hier allerminst op en van één pacht- verhooging wordt meer gerucht gemaakt dan van vele verlagingen. Ongetwijfeld verdient de landbouwer, voor zoover hij geen inkom sten uit kapitaal heeft, minder dan de land arbeider. Onjuist ware beperking van de melkpro ductie. Zij zou geen voordeel voor ons land beteekenen. Het is. naar spr. In tegenstelling tot den minister meent, niet te verwachten, dat de teeltregeling over eenige jaren zal lei den tot een vermindering der melkproductie. Etehter kunnen wq de teeltregeling nog niet missen, omdat zij van belang is voor de vleeschvoorziening. Het is mogelijk om te ko men tot een grooter boterdebiet in het eigen land zonder daling van inkomsten van het landbouwcrisisf onds. De vergadering wordt om half vijf ver daagd. VLOOTCOMMISSIE. Bij Kon. besluit van 13 Juli is eervol ontslag verleend als adviseerend lid van de commissie, benoemd bij Kon. besluit van 24 Januari 1922 (vlootcommissie). aan den schout-bq-nacht J. T. Furstner en als zoodanig benoemd kapi tein ter zee G. W. Stöve. Bij beschikking van den minister van de fensie a.1. zijn de off. van den M.S.D. der 3e kl. H. J. Bouvy en L. Lambo. dienende aan boord Hr. Ma. Nautilus, den 25en Juli ter be schikking gesteld. Amstordamsctie Veemarkt. AMSTERDAM. 15 Juli 1936. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prezen als volgt: 324 Vette kalveren, le kw. 50—54 cent. 2e kw. 4048 cent en 3e kw. 3038 cent per Kg. levendgewicht; 87 Nuchtere kal veren 59; 190 Varkens, vleeschvarkens, wegende van 90110 Kg. 4344 cent, zware varkens 4243 cent en vette varkens 40—41 cent per Kg. slachtgewicht. De Amsterdamsciie aardappelprijzen. AMSTERDAM, 15 Juli 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 230200 Kg. BROEK OP LANGENDIJK, 15 JuU 1936. Aanvoer en prijzen waren als volgt: 154000 Kg. Aardappelen: Schotsche muizen 2.50— 4.20, Blauwe eigenheimers, 3.205.20. Drie lingen 22.90, Bonken 2.502.70, Kleine 1 en Graafes 1; 725 Kg. Uien: zilver drie ling 3.804.10 en zilvernep 6.907.20{ 850 Kg. slaboonen 12.9017.80; 15 Kg. Snij- boonen 15.30; 185 Kg. tuinboonen 1.60— 1.70; 26000 kg roode kool 3.10—4.10; 2200 kg gele kooi 5.105.50. alles per 100 kgf 1100 bos rabarber 1.501.80 en 1400 stuks bloemkool le s. 9.80—11.80. 2e s. 3.70—3.80 NOORDSCHARWOUDE, 15 Juli. 136600 kg aardappelen: Schotsche muizen 2.704, bl. eigenheimers 3.60—4.10. drie lingen 22.20 en groote 1.502.50; 1800 kg uien: zilvernep 5.907.60, zilverdrieling 2.40; 1235 kg spercieboonen f 1616.30; 105 kg tuinboonen 2.90; 1250 kg witte kool 1.90, alles per 100 kg. PURMEREND, 14 Juli. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 17 partijen, wegende 41.000 kg. Hoogste prij3 18. Handel goed. Kaas. 34 stapels kleinue boeren 18; 3 sta pels Goudsche 19 en volvette 19.50 per 50 kg met rijksmerk; 1840 kg boter 1.31— 1.30 per kg. SCHAGEN. 16 Juli. 14 paarden 150375; 28 gelde koeien, (magere) 100145; 77 geldekoeien (vette) 160—220; 16 kalkoeien 170—215; 5 gras kalveren 612; 145 schapen (vette) 16— 23; 89 lammeren 69; varkens (magere) 1418; varkens (vette) per kg 0.36— 0.37; 107 biggen 10—14. UiUUilUUUUUUiiiUUIUJIlliUiüllU MWI npiFVWVI w Vooruitbetaald: 10 ct- p. regelminimum Niet voorultbet: 15et. p. regel f 40 en60c. FLINKE JONGEN gevraagd liefst bekend met een naaimachine. Dijkstraat 20, Gevraagd FLINKE DAGOIENSTBODE. Adres: Mevr. Witsenbuko, Hoofdgracht 60. Een BAKER gevraagd in de eerste helft van Augustus. Aanbieden schriftelijk onder Nr. 884, Bureau van dit blad. Gevraagd een net DAG MEISJE, zelfstandig kunnen de koken, liefst R.K. Bij; J. A. ZOETEFIEF, Molengracht 1^ Een flinke DIENSTBODE gevraagd. Adres: VAN DER PLAAT, Spoorstraat 53. Voor direct gevraagd een flinke Slagersleerling of Halfwas. Adres: P. DE JONG, v/h. A. Go vers, 2e Vroonstr.126 Gevraagd een flink Dag meisje, voor noodhulp, niet beneden de 18 jaar. Aanmelden na 7 uur, Kanaalweg 81. Gevraagd een flinke DAG DIENSTBODE, voor heele dagen. Leeftijd boven 20 jaar. Aanmelden 4—6 uur. Adres: Ankerpark 29. Gevraagd een SCHOENMAKERS HALFWAS, voor de betere Schoen herstellingen. Adres: GORN. O. DITO, Gediplom. Schoenhersteller. Brakkeveldweg 140, mEiMui» uctftoogd Vooruitbetaald: 10ct.p.regel minimum Niet voorultbet: 15 et. p. regel 40 en 60c. B.z.a. DIENSTBODE voor d. of d. en n. Brieven onder No. 882, aan het Bureau van dit blad. Ouitsch Meisje b. z. a. voor Sept. of Oct. goed kunn. koken en werken. Br. aan E. MÓLLER, Dal weg 16. Zeisk

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 11