Radio-programma Abonneert II op dit blad BINNENLAND Drukkerij De Boer* GEMENGD NIEUWS HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 TULI 1936 De hitte in de Ver. Staten Amerikaansche automobilisten mijden Nederland. De verbetering van de uitrusting van de weermacht De N.S.B. en de rechterlijke macht. Gemeentefondsbelasting over 1936/1937. Wederom zwaardere druk. De geheime revolutionnaire vergadering te Breda. VERLOVINGS- t) m KAARTEN f V De wereldtentoonstelling te Amsterdam in 1940. Binnenland Voorzitter van veiling geschorst. Coede vangst van de Amerfoortsche politie. De malversaties bij het Vlissingsche crisis comité. Dreigbrief aan Willy den Ouden Deviezensmokkelarij. Onregelmatigheden te Vlissingen. Verduistering van effecten. Door auto overreden. Onder auto geraakt. Onregelmatigheden in De Leek. Ongeluk met jachtgeweer. De ontvoering bij Antwerpen. Jongen gedood. De bliksem versplintert twee bedden Auto in een ravijn gestort. 1224 dooden bij auto-ongelukken. Dame verbrand bij het opsteken van een sigaret. Zes menschen tijdens onweer gedood. Vijf personen bij brand omgekomen. Stedebrand. drijven. De oorzaak der onlusten was een loongeschil. Gistermiddag hebben 300 arbeiders de suikerfabriek Hawamdija bij Cairo bezet, daar men achter was met de uitbetaling der loonen. Na mislukte bemiddelingspogingen dirigeerden de autoriteiten 100 man troepen en politie naar Hawamdija. Er ontstonden botsingen, waarbij de arbeiders de poltie met stukken suiker van 10 kilogram bombardeer den. Toen van de vuurwapenen gebruik werd gemaakt, vielen aan beide zijden dooden. Het aantal dooden thans 1780 en stygt met 50 per uur. Maandag zijn in de staten van het Midden westen nieuwe warmterecords geconstateerd. De thermometer steeg tot 39 44 graden Cel sius en te Henderson in Kentuckie zelfs 45 graden C. (113 gr. F.). De hoop, dat de regenval der laatste dagen een periode van afkoeling zou inleiden, is dus niet in vervuling gegaan. Het aantal slachtoffers bedraagt reeds 1780 en stggt gemideld met 50 per uur. Te Detroit bezweken Maandag velen aan de hitte. Twaalf staten hebben zeer te lijden van de groote droogte. Het schijnt, dat de regenval der laatste dagen te laat is gekomen. In Noord- en Zuid-Dakota althans schieten na den regen nog slechts cacteeën uit den grond op, de eenige planten, die de droogte hebben doorstaan. Eenige hooggeplaatste ambtenaren zullen zich naar de droge gebieden begeven ter voorbereiding van het overbrengen van een deel der bevolking naar andere streken. Naar verluidt heeft Roosevelt het voornemen, het Congres zoo spoedig mogelijk een groot- scheepsch plan voor het weer bruikbaar maken van onvruchtbaar geworden gebieden voor te leggen. Nadere berichten geven voor het aantal dooden als slachtoffers van de hitte reeds 365 in den staat Michigan, 240 in den staat Illinois (waarvan 167 te Chicago), 173 in Wisconsin, 132 in Ohio en 101 in New York. De een zijn dood.,ae Tot degenen, die profiteeren van de hitte golf, behooren de fabrikanten van electrische ventilatoren. Zij worden overstelpt met be stellingen en konden gelukkig heel wat uit voorraad leveren. Er zijn zelfs al fabrieken, die, wat dit product betreft, volkomen zijn Uitverkocht. Reeds 2300 slachtoffers van de droogte. Tengevolge van de aanhoudende hitte in de Vereenigde Staten zijn thans reeds 2300 per sonen om het leven gekomen. De gemiddelde temperatuur bedraagt 38 graden Celsius (100 gr. F.). De bevolking lijdt zeer onder deze hitte en van uur tot uur neemt het aantal zieken en dooden toe. Het meteorologisch instituut van Chicago deelt mede, dat de luchtmassa, welke in den nacht van Zondag op Maandag in enkele staten afkoeling heeft gebracht, zich voort beweegt in de richting van het Middenwesten met een snelheid van 33 mijl per uur. Woens dag wordt daardoor regen verwacht. De schade, welke door de hitte aan den oogst is aangericht, wordt op een milliard dollar geschat. AANKOMST VAN DEN NIEUWEN GOUVERNEUR OP CURAQAO. Maandag is de nieuwe gouverneur van Cu- fagao, de heer G. J. J. Wouters, die op 26 Juni jd. met het m.s. Colombia van de K.N, S.M. uit ons land is vertrokken, op Curagaq aangekomen. j Wegens de bezwaren aan het ver-i krijgen van internationale papieren verbonden. De A. N. W. B. schryftt Uit verschillende brieven en drukwerken Is den A. N. W. B. gebleken, dat de Amerikaan sche automobilisten-organisaties den laatsten tijd haar leden afraden, bjj een reis naar Europa te reizen met een lijn, welke hen naar een Nederlandsche haven brengt. De redenen hiervan zijn de hier te lande te vervullen formaliteiten voor de verkrijging van de internationale papieren, benoodigd voor, een reis door Europa; daarmede blijkt men in andere landen gemakkelijker te zijn, met de bedoeling, het Amerikaansche bezoek aan te moedigen. De A, N. W. B. heeft, in het belang van het bezoek der Amerikaansche toeristen aan Nederland en van het vervoer met Nederland* sche booten, de aandacht van de ministers van financiën en van waterstaat op deze fei ten gevestigd en enkele wijzigingen in de be staande voorschriften in overweging gegeven, waardoor de bestaande bezwaren uit den weg geruimd zouden kunnen worden, UW NAAM EN ADRES OP RIJWIEL PLAATJES. Werk voor onvolwaardige arbeids krachten. De Nederlandsche vereeniging tot bevorde ring van den arbeid voor onvolwaardige ar beidskrachten (A.V.O.) doet een poging om een vrij groot aantal onvolwaardigen aan den arbeid te zetten en aan een inkomen te hel pen, door hen te belasten met het bestempe len van de nieuwe rijwielplaatjes met naam en adres van den bezitter. Zij plaatst daartoe een aantal stempelmachines in alle belang rijke plaatsen des lands en zet daarbij een onvolwaardige arbeidskracht als stempelaar. Dat is nieuw werk, het ligt buiten de gewone arbeidsmarkt en het is bjj uitstek geschikt voor een invalide. Voor alle fietsrijders is deze zaak natuur- Hjk van belang. Bij de behandeling van de verhooging van de defensiebegrooting 1935 (o.m. voor de aan schaffing van pantserwagens) in de Eerste Kamerheeft minister Colijn gisterenmorgen medegedeeld, dat de regeling, om de kaze matten te bezetten voor de voor-mobilisatie, vermoedelijk binnen twee maanden haar be slag zal krijgen. Voorts zeide de minister, dat voor de luchtdoelartillerie 16 batterijen zijn besteld. Antwoord op de vragen van ds. v. der Heide. Op de vragen van het Tweede Kamerlid van der Heide (s.d.): 1. Heeft de minister bij zijn onderzoek naar de uitlatingen van den ambtenaar van het O. M. bij het kantongerecht te Hoorn ook on derzocht of deze ambtenaar lid van de N. S. B. is? Zoo ja, tot welk resultaat heeft dit onderzoek geleid? Zoo neen, wil de minister alsnog hier een onderzoek naar instellen? 2. Is de minister niet van meening, dat de ambtenaren van het O. M. vallen onder de beschikking d.d. 5 April 1934 van den voor zitter van den raad van ministers, waarbij het lidmaatschap van de N.S.B. voor alle ambtenaren in 's rijks dienst verboden ls? heeft de minister van justitie geantwoord: 1. De eerste vraag wordt bevestigend be antwoord. Gebleken is, dat de bedoelde amb tenaar van het openbaar ministerie lid van de N.S.B. la geweest tot ultimo 1933, toen de evengenoemde beweging door den voorzitter van den raad van ministers werfl geplaatst op de lijst van de voor ambtenaren verboden vereenigingen. 2. Het antwoord op deze vraag luidt be vestigend. Reeds meermalen is er de aandacht op ge vestigd, dat als gevolg van de oeconomische crisis de belastingdruk gedurende de laatste jaren geleidelijk zwaarder is geworden. Dui delijk blijkt dit wederom, voor zoover den ge meentelijken belastingdruk aangaat, uit en kele gegevens betreffende de gemeentefonds belasting, welke zijn opgenomen in de zoo juist verschenen zesde aflevering van het maandschrift van het centraal bureau voor de statistiek. Voor de gemeenten boven 20.000 inwoners wordt in dit overzicht over de jaren 1932 1933 tot en met 19361937 melding gemaakt van het nummer der klasse, waarin deze ge meenten zich voor de gemeentefondsbelasting hebben gerangschikt en het aantal opcenten, dat ten behoeve dezer gemeenten geheven wordt. Het aantal dezer gemeenten, dat zich in de eerste klasse heeft gerangschikt, ls ge daald van 27 over 1932—1933 tot 4 over 19361937, daarentegen is over hetzelfde tijdvak het aantal gemeenten der tweede klasse gestegen van 14 tot 18 en het aantal gemeenten der derde klasse van 5 tot 23. Wat het aantal opcenten betreft, wordt medegedeeld, dat er over 19321933 nog 21 gemeenten waren, waar dit aantal lager was dan het normale maximum (80), terwijl over 19361937 geen der gemeenten beneden dit maximum bleef. Het aantal gemeenten met dit normale maximum is gedaald van 17 over 19321933 tot 9 over 19361937. Daaren tegen is het aantal gemeenten, dat meer dan 80 doch ten hoogste 100 opcenten deed hef fen, over dezelfde jaren gestegen van 8 tot 36. In de genoemde aantallen opcenten (80 en 100) zijn begrepen de 25 opcenten, die sinds 19351936 geheven worden ten be hoeve van het nieuw ingesteld werkloosheids- subsidiefonds. Voor het aantal opcenten voor elk dezer gemeenten moge naar het maand schrift worden verwezen. BEZOEK VAN DEN CHEF DER POOLSCHE OORLOGSVLOOT. Dinsdag is uit Warschau in Den Haag aan^ gekomen admiraal J, Swirski, chef van de Poolsche oorlogsvloot, om een bezoek te bren gen aan de Nederlandsche marine en tevens om de bijde Schelde te Vlissingen en de Droogdokmaatschappij in Rotterdam in aan bouw zijnde Poolsche onderzeebooten te in- specteeren. De admiraal bracht een bezoek aan minis ter Colijn, aan minister de Graeff, en aan schout-bij-nacht J. Th. Furstner, chef var) den marinestaf. Men meldt aan de N. R. Crt.j De geheime revolutionnaire vergadering* welke op Dinsdag 30 Juni j.1. in een pakhuis te Breda werd gehouden, blijkt hoe langer hoe meer een uiterst gevaarlijk karakter te hebben gedragen. De gegevens, welke aan de Bredasche po litie verstrekt zijn, o.m door den Franschen journalist, die in Le Jour van 3 Juli zulk eer) alarmeerend artikel schreef, alsmede de bron nen, waaruit deze zijn inlichtingen kreeg, zijn zoo onverdacht, dat twijfel wel niet meer mogelijk is. Uit al deze gegevens blijkt, dat op de ver gadering te Breda slechts enkele mindere godén aanwezig waren, terwijl de anderen re volutionnaire leiders uit' verschillende landen waren. Zoo waren er behalve revolutionnairen uit Belgë en Frankrijk, o.m. 9 Duitschers, 1 Tsjechoslowaak, 1 Oostenrijker en 1 Bulgaar, Behalve door het Bredasche contactpunt, is de vergadering grootendeels voorbëreid te Brussel. Van daaruit is ook de tocht van de buitenlandsche deelnemers naar Breda gere geld. Dit laatste geschiedde door zekere mej. Augez, medewerkster van den Franschen communistischen leider Thorez. Deze mej. Augez, die ook te Breda is geweest, is reeds 28 Juni 's morgens vroeg uit Brussel vertrok- ken. De tocht der buitenlandsche deelnemers, voorzoover zij van geldige papieren voorzien waren, heeft plaats gehad per autobus, ter wijl de enkelen, die niet in het bezit van pa pieren waren, in den nacht van 29 op 30 Juni over de grens zijn gesmokkeld. Onder de Nederlandsche deelnemers ter vergadering was volgens de ter beschikking van de politie gestelde gegevens ook de heer R. Stenhuis, die op het oogenblik deel uit maakt van de Rev. Soc. Arbeiderspartij. Ook was aanwezig de Belgische communistische leider G. Vereecken, uit Brussel. Uiteraard heeft het in officieele kringen sterk verwondering gewekt, dat een revolu tionnaire vergadering van een dergelijken omvang te Breda werd gehouden. Dit is ech ter een gevolg van het feit, dat men meen de in een plaats als Breda het best, onopge merkt te kunnen blijven, terwijl Breda bjo- vendien van België uit zeer gemakkelijk te bereiken is langs grensposten, waar passen- contróle niet of vrijwel niet wordt uitge oefend. Een officieel communiqué herinnert er ons aan, nadat wij er in langen tijd niets meer van gehoord hadden, dat er plannen worden ge koesterd om hier te lande en dan te Amster dam, een wereldtentoonstelling te houden. Bel gië, om een ander klein land te noemen, had er de laatste jaren twee of drie, namelijk die te Antwerpen en te Luik in 1930 en die te Brussel het vorig jaar. Onze laatste wereld tentoonstelling werd in1883 gehóuden, dus meer dan vijftig jaar geleden. Een B-tentoonstelllng. Men weet, dat de opzet is, nu in 1940 dus een paar jaar later dan aanvankelijk in de'be doeling heeft gelegen te Amsterdam een zoogenaamde B-tentoonstelling te houden, d.w.z. een wereldtentoonstelling, waarvoor de behuizing der buitenlandsche deelnemers doOr het tentoonstellingsbestuur bezorgd wordt. Financiering. Het geld voor den bouw van de tentoonstel ling hoopt men op tweeërlei wijze bijeen te brengen. In de eerste plaats door middel van een geld loterij. Binnenkort zal deze zaak in den minis terraad komen. In de tweede plaats verwacht men Rijks-, Provinciale- en Gemeentelijke subsidies voor de tentoonstelling. In het bijzonder zullen het vreemdelingen verkeer en de werkverruiming er door gediend worden. Wat het laatste betreft, moge er op gewezen worden, dat er voor eenige millioenen zal worden gebouwd en afgebroken, gegraven en opgehoogd. In Brussel werden alleen al voor het opruimen der gebouwen 20.000 man in dienst gesteld. Ook wat de grootte der tentoonstelling be treft, staan den initiatief-nemers Antwerpen en Luik als voorbeeld voor oogen. In verband hier mede worden de kosten geschat op 6 millioen gulden. Het terrein. Naar men weet, heeft men te Amsterdam het voordeel van een schitterend gelegen tentoon stellingsterrein al is het niet geweldig groot, en wel het bereids opgehoogde bouwterrein ten Zuiden van de stad, in den hoek Amstelveen- schewegZuider Amstelkanaal, groot 40 ha. De wereldtentoonstelling zal dus zeer gunstig komen te liggen, in de onmiddellijke nabyheid van de stad. Tevens ligt het in de bedoeling de noodige stappen te doen ten einde te verkrijgen, dat te Amsterdam tijdens de tentoonstelling de be langrijkste internationale congressen van 1940 zullen worden gehouden. Te verwachten bezoek. Wat het getal bezoekers betreft, herinnerde men er ons aan, dat de Brusselsche tentoon stelling het enorme cijfer van 20 millioen boekte. Te Amsterdam plaatst men het doel niet zoo hoog. Men zal dubbel en dwars tevre den zijn als de helft bereikt wordt. 10 millioen bezoekers ad 50 cent de persoon, dat is vijf milUoen gulden of 5/6 van de geraamde uit gaven! I Wegens aanvoer van aardappe len, die niet voor consumptie ge schikt waren. Naar de N. R. Crt. verneemt, is de heer H. v. d. E., voorzitter van de veiling West- land te 's-Gravenzande, in die functie ge schorst wegens niet toelaatbare handelingen by den aanvoer van vroege aardappelen. De betrokkene heeft groote partijen aardappelen aangevoerd, die voor het grootste percen tage niet meer voor de consumptie geschikt waren. De laatste maanden werden te Amersfoort talrijke groote en kleine inbraken gepleegd, waarbij nu eens een bedrag aan geld dan weer huishoudelijke of luxe voorwerpen wer den gestolen. Verdacht van een van deze inbraken is gisteren door de politie een 63-jarige man, J. L. genaamd, aangehouden, sinds korten tijd te Amsterdam woonachtig en voordien te Amersfoort. De man ontkende echter iets met deze inbraken uitstaande te hebben. De recherche toog evenwel op onderzoek uit en begaf zich te dien einde naar Amsterdam. Zij slaagde erin aldaar een opslagplaats van L. te ontdekken waarin tal van voorwerpen, bjj de inbraken te Amersfoort ontvreemd, werden aangetroffen: zilveren lepels, jassen, tafelkleeden flesschen met wijn en jenever en dergelijke. Met deze vondst bleken de Inbraken opge helderd. L. is een goede bekende van de politie. Wij vernemen over de malversaties bij het Vlissingsche crisis comité nader, dat drie van de vier aangehouden collectanten in vrijheid zijn gesteld, nadat zy verhoord waren. De vierde bevindt zich nog in bewaring en zal ter beschikking van de justitie worden ge steld. Hij zou zich niet alleen goederen uit I>et magazijn van het plaatselijk crisis comité, zooals dekens, lakens, schoenen, costumes, koffie, tabak enz. hebben toegeëigend, doch moet zich ook hebben schuldig gemaakt aan diefstal van geld uit collectebussen, waarmee hy langs de huizen ten bate van het plaatse lijk crisiscomité collecteerde. Ook als steuntrekker pleegde hg bedrog, door minder verdiensten op te geven, dan hg had, waardoor hg grooter steun genoot, VRIJDAG 17 JULI. Hilversum I. 1875 m. t 8.00 VARA, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.0(1 VPRO, 11.00 VARA. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht, 10.35 Orvitropia. 11.00 Vervolg voordracht. 11.20 Vervólg Orvitropia. 12.00 Gramofoonplaten. 12.30 Kovacs Lajos' en Gramofoonplaten. I 2.00 De tuin in Juli. 2.30 Het Omroeporkest. 4.00 „De Notenkrakers" en gramofoonplatenj, 5.00 Kinderuurtje. 5.30 E. Walis en zijn orkest. 6.00 Gramofoonplaten. 6.15 E. Walis en orkest. 7.00 Causerie over den toestand der arbelf dersklasse vóór hónderd jaar in Nëdérlandl 7.20 Orgelspel. 7.50 Nieuwsber. ANP. 7.56 Herh. SOS-Ber. 7.57 Gramofoonplaten. 8.00 Nieuwsberichten VPG, 8.05 Religieuze causerie. 8.30 Het Haarlemsch Strijktrio. 9.00 Paedagogische causerie. 9.30 Vervolg concert. 10.00 Literaire causerie. 10.30 Gramofoonplaten. 10.40 Avondwijding. 11.00 Nieuwsber. ANP. 11.05 Jazzprogramma (gr.pl.) 11.3012.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. 301 m. Algemeen' programma, verzorgd door d< NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8.159.30 Gramofoonplaten. 10.30 Morgendienst. 11,0012.00 Orgelspel, 12.15 Gramofoonplaten, 1.15 Het Ensemble v. d. Horst. 2.30 Chr. lectuur. 3.003.45 Vervolg concert. 4.00 Viool en piano. 5.00 Gramofoonplaten. 5.30 Sopraan, cello en piano. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NRCV-orkest. 9.00 Voor amateur-fotografen. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.3011.30 Gramofoonplaten. ZATERDAG 18 JULI. Hilversum I, 1875 m. 8.00 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 „De Flierefluiters", voordracht en gra- mofoonpl. 12.00—1.45 Gramofoonplaten, 2.00 Schaakreportage. 2.30 „De Notenkrakers", en zang. 3.30 Filmpraatje. 3.45 Dansmuziek. 4.40 Esperanto-uitzending. 5.00 E. Walis en zijn orkest. 5.00 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 6.30 Schaakpraatje. 6.35 Gramofoonplaten. 8.03 Herh. SOS-Berichten. 8.05 Nieuwsberichten ANP, VARA-Varia, 8.15 Revue-uitzending. 9.00 Zang en 2 vleugels. 9.15 Gramofoonplaten. 10.00 Nieuwsberichten ANP. 1005 Gramofoonplaten. 10.15 Schaakpraatje. 10.20 VARA-orkest. il.00 Gramofoonplaten, 11,15 „Fantasia". ïl.5512.00 Gramofoonplaten. Hilversum H. 301 m. KRO-Uitzending. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten, *1.30—12.00 Godsd. halfuur. 12.15 Gramofoonplaten en KRO-orkest. (I. d. pauze: Berichten). ■2.00 Voor de jeugd. 2.30 Gramofoonplaten. 3.00 Kinderuur. 4.00 Gramofoonplaten. 5.15 Orgelconcert en gramofoonplaten. 6.20 Journ. Weekoverzicht. 6.45 Gramofoonplaten. 7.00 Berichten. 7.15 Friesch halfuur. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP. 8.10 Voordracht en concert. 8.30 KRO-Melodisten. 9.00 Gramofoonplaten, 9.30 Filmpraatje. 9.45 KRO-Orkest. 10.15 Gramofoonplaten, 10.30 Berichten ANP. j.O.35 KRO-Boys. 11.00—12.00 Gramofoonplaten. Willy den Ouden heeft, naar we vernemen, Dinsdagmorgen een eigenaardigen dreigbrief ontvangen, welke uit Den Haag afkomstig bleek te zijn. Aan dit zonderlinge schrijven ontleenen wij het volgende: „Mejuffrouw. Het zal u wel verwonderd hebben, dat u Zondag als zwemster volko men faalde en u zult zich wel hebben afge vraagd hoe dat komt. Dat is nu voor u een vraag, maar voor mij een weet. want ik heb n.l. mijn veto over u uitgesproken waardoor u voorloopig geen klinkende overwinning meer zult boeken. Zoolang ik dit fabuleuze veto niet herroep zult u niets presteeren. Ik ben geneigd dit veto op te heffen, zoodra u bereid is 100 te storten, waarna u weer als voorheen succes zult boeken. Indien u bereid is deze 100 te betalen moet u mij dit laten weten middels een advertentie in de „Haagsche Courant" van den volgenden inhoud: Veto ben bereid som te betalen W. d. O., uiterlijk in het a s. Zaterdagavondblad, waarna ik u instructies zal geven aan wie en waar u dit geld over moet maken. Laat pers en politie buiten de zaak, want daar door kan u alleen de zaak voor u en de uwen verergeren". De brief was onderteekend: Veto. De heer Den Ouden heeft den brief in handen van de politie gesteld, die een nader anderzoek zal instellen. Nederlander veroordeeld. De rechtbank te Krefeld heeft den 28-jarl- gen J. B. uit Venlo, verdacht in samenwer king met tien Duitschers uit de Duitsche grensstreek, voor 20.000 mark aan zilvergeld uit Duitschland te hebben gesmokkeld, tot een gevangenisstraf van 16 maanden en een geld boete van 40.000 mark veroordeeld. De Duitsche grensbewoners, die ervan be schuldigd werden hem daarby te hebben ge holpen, werden veroordeeld tot gevangenis straffen van 36 maanden en geldboeten van 50010.000 mark. Vier van hen werden vrij gesproken. Collectanten van het plaatselijk crisis-comité aangehouden. Naar wij vernemen zijn Zaterdagavond op last van den commissarissen van politie vier vaste collectanten van het plaatselijk crisis- comité te Vlissingen, in arrest gesteld, die zich aan diefstal van goederen en geld ten nadeele van dit comité zouden hebben schul dig gemaakt. Zijn wij wel ingelicht, aldus het A.N.P., dan waren aan het plaatselijk crisis-comité slechts vier vaste collectanten verbonden, welke dus allen zijn aangehouden. 1/2 jaar geëlscht. Als verdacht van verduistering van effec ten tot een bedrag van 44,000 heeft Dinsdag voor de Haagsche rechtbank terechtgestaan de commissionair in effecten S. J. van C., thans gedetineerd, die indertyd in het pand van Hoytemastraat een speculatiebank onder den naam Hasabeco (Haagsche sociëteit tot beperking van beursrisico) heeft geëxploi teerd. In deze onderneming, die een vry uitgebrei de cliëntèle bezat, konden de deelnemers door middel van maandelijksche stortingen, hetzjj in contanten, hetzij in fondsen, tegen beperkt risico op de beurs speculeeren. C. gaf ook een blad, beursneuws, uit, waar in hij het systeem uiteenzette. Het O.M., waargenomen door mr. Cohen Tervaert, betoogde, dat de handelingen van verdachte gequalificeerd moeten worden als verduistering van gelden, welke hem in on derpand waren gegeven en welke hij, blijkens de voorwaarden van deelneming, moest res- titueeren. Hij heeft groote bedragen ten eigen bate aangewend, waardoor tal van menschen be nadeeld zijn. Mitsdien eischte de officier, we gens verduistering, meermalen gepleegd, 1% jaar gevangenisstraf. De uitspraak is bepaald op 21 Juli a.s. Dinsdagavond reed op den Prinses Juliana- weg te Veur uit de richting Voorburg mid den op den weg een melkauto van de Sierkan uit Den Haag. Daarachter kwam met een snelheid van 50 k 60 km een personenauto, bestuurd door W. A. de Z. uit Den Haag. Deze laatste probeerde zonder zijn snelheid te minderen den melkauto te passeeren en kwam daardoor op het linkerdeel van den weg. Tegelijkertijd kwam rechts van den weg op een rijwiel, de 13-jarige N. B. Parlevliet, zoontje van een politieman uit Rijswijk, wel ke jongen op bezoek was geweest te Voor schoten, aan fietsen. Het achterspatbord van den auto van Z. raakte de fiets, met het ge volg dat de jongen tegen de straat werd ge slingerd. De jongen was onmiddellijk dood. Dinsdagmiddag is op den Gouwsluischeweg te Alphen a. d. Rijn het 4-jarige meisje A. de Jong, die met haar twee jaar ouder broertje van de bewaarschool kwam, gegrepen doof een vrachtauto toen zij plotst den weg over stak. Hoewel de besturder krachtig remde kon een aanrijding niet worden voorkomen. Het kind werd zwaar gewond. Dr. Pilon con stateerde o.a. schedelbasisfractuur en liet het kind naar een ziekenhuis te Leiden overbren gen. Dinsdagavond was haar toestand zorg wekkend. In het bestuur van den ambtenaar, belast met de steunverleening en de werkverschaf fing in de gemeente De Leek, den 27-jarigen H. v. d. V., zijn onregelmatigheden ontdekt. De administratie bleek voorts op slordige wgze te zijn gevoerd. Op vele kaarten kwamen geen contróle- stempels voor, terwijl bovendien op kaarten van de laatste maanden valschheid in ge schrifte was gepleegd. Men vermoed, dat door het tijdig ingrijpen ter secretarie de finan- cieele schade voor de gemeente niet groot is. Bij het geregeld onderzoek klopte de kas steeds en bij de in Januari van Den Haag uit gevoerde controle was de zaak steeds in orde." De ambtenaar is ter beschikking van de justitie gesteld. Naar eerst thans bekend wordt, is den zoon van jhr. van Vreedenburgh, 1 andbou wconsu— lent van de Nederlandsche regeering in Be/ gië, wonende te Capellen, het bekende plaatsje gelegen tusschen Putte en Antwerpen, Maan dagavond een doodelyk ongeluk overkomen. Dien avond, nog vrij laat, was de 19-jarige jongeman en eenige zoon, die pas met vacantie uit Nederland naar huis was gekomen, met een jachtgeweer den tuin ingegaan om te trachten een paar duiven te schieten. Tot groote ontsteltenis vond men gister morgen den zoon des huizes, dien men wilde wekken voor de reis, welke de familie naar ons land had willen ondernemen, niet op zijn kamer. Onmiddelijk toog men op onderzoek uit, doch bij het betreden van den tuin kwa men reeds eenige lieden de treurige mede- deeling doen, dat zy het lijk van den jonge man achter in den tuin hadden aangetroffen met een schotwond in het hoofd. Men ver moedt, dat hij over een oneffenheid in den grond is gestruikeld, waarbij het geweer is afgegaan en hem de volle lading in het hoofd heeft getroffen. Die geen ontvoering was. Uit Antwerpen is bericht over een zgn, ontvoering van een meerderjarig Rotter, damsch meisje. Bij nader onderzoek blijkt, dat het hier betreft een meisje, dat met een Rotterdamsche jongeman was verdwenen en in de Scheldestad was gesignaleerd. Haar vader heeft haar daar opgespoord en, toen hij haar zag, vastgegrepen, in een auto ge zet en weer meegenomen naar Rotterdam. Z(j vertoeft thans weer thuis, bij haar ouders, De 14-jarige J. Theunis uit de buurtschap Westerhaar te Vriezenveen ging Dinsdag ochtend per fiets naar zgn werk. Hij hield zich aan den linkerkant vast aan een vracht auto. Ter hoogte van de zuivelfabriek kwam hem de autobus van den heer Bolhuis uit Vroomshoop achterop. Vermoedelijk doordat Theunis hevig schrok kwam h(j te vallen. Da slag was tengevolge van de snelheid bijzon der hevig en hij was dan ook bijna onmid dellijk dood. Het is niet bekend geworden, dat T. met den auto van B. in aanraking is geweest. Waarin 5 menschen lagen. Boven Groningen en omstreken heeft Maandagnacht een hevig onweer gewoed. Omstreeks half vier sloeg de bliksem in de woning van de familie A. Talens te Pelze. Het voorste gedeelte van het huis werd ver nield. De twee ledikanten, waarin vader, moeder en drie kinderen sliepen werden totaal versplinterd. De menschen bleven on gedeerd, doch waren, zooals van zelf spreekt, zeer geschrokken.. Er ontstond geen brand. Buitenland Een auto, waarin soldaten hadden plaats genomen, ls in de nabijheid van Milaan in een ravijn gestort. Drie inzittenden werden gedood, twee gewond. ACHTERUITGANG VAN DEN VEESTAPEL IN DE VER. STATEN. De omvang van den veestapel, die steeds terugloopt, bedroeg op 1 Januari 68.000.000. De achteruitgang wordt thans versneld door de droogte, die het slachten van groote kudden noodig maakt. Het bureau voor de statistiek te Ottawa publiceert de getallen der verkeersongelukken in Canada gedurende 1935. Hieruit blijkt, dat 1224 menschen bij auto-órigèlukken het leven hebben verloren, hetgeen het hoogste aantal is sinds 1931. In 1934 bedroeg het aantal doo- delijke ongelukken 1115. Onvoorzichtigheid met den dood bekocht. Mevrouw Elsie Scott, in een park te Nor- wich gezeten, kreeg trek in een sigaret. Zij stak een lucifer aan zonder haar handschoen uit te doen of een zakdoekje te verwijderen, dat uit haar mouw stak. Wat het eerst in brand gevlogen is kan niemand precies ver klaren, maar binnen een paar seconden ston den haar kleeren in brand, en ofschoon de vlammen spoedig gedoofd werden is het slachtoffer Maandag jji het ziekenhuis aan de gevolgen van de zware brandwonden over leden. Tijdens een hevig onweder, dat Maandag over Hongarije heeft gewoed, zijn zes men schen door den bliksem getroffen en gedood en zijn eenige honderden gewond. In een voorstad van Pinsk heeft een hevige brand gewoed, waarbij dertien woningen en verscheidene schuren en stallen verwoest wer den. Vijf bewoners vonden den dood in de vlammen. Dinsdagmiddag is in de Bulgaarsch-Mace- donische stad Bansko een groote brand uitge broken, die eerst na middernacht definitief gebluscht kon worden. Bij het bergingswerk zijn tot dusver zes lijken, van een man, twee vrouwen en drie kinderen, gevonden. Boven dien worden nog eenige kinderen vermist. Ef zijn 137 huizen en talrijke schuren afgebrana. Meer dan zevenhonderd menschen zijn dakloo3. De regeering heeft een hulptrein gezonden, om ze te kunnen herbergen. De schade wordt op 15 miljoen geraamd,

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 2