tot 1 Aug. gratis. Wie zich NU abonneert, ontvangt de Heldersche Courant Stadsnieuws Jiock ipet J/ocfi TWEEDE BLAD HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 JULI 1936 De laatste excursie naar de Fordfabriek en Schiphol Algemeene ledenvergadering der V.V.V. „Helders Belang". Gemeenteraad. Opheffing school 9 aan de Vischmarkt. J Milicien over boord geslagen en verdronken. Lichr op voor alle voertuigen. Donderdag 16 Juli 21.43 uur Vrijdag 17 21.41 uur Bij het van 610 Juli gehouden toe latingsexamen voor de Rijksacademie voor Éeeldende Kunsten te Amsterdam slaagde onze stadgenoot, de heer J. Dijker. Bij de dezer dagen in het Koninklijk Conservatorium te 's-Gravenhage gehouden Staatsexamens voor muziek, slaagde onze plaatsgenoot, de heer Jan Ay, voor het theo retisch gedeelte Viool Middelbaar Onderwijs. Voor de toelatingsexamens tot het Mid delbaar Onderwijs slaagden alle candidaatjes van de Zusterschool aan de Javastraat: Her- mientje Thorbecke, H.B.S. voor meisjes te Nijmegen; Rita Lijten en Randi Doorman, H.B.S., alhier; Corrie v. Beckum en Addi Gons, H. Handelsschool alhier. Bij het gisteren te Amersfoort gehouden examen voor toelating tot de Universiteit (diploma B) slaagde Roell M. Bos, leerlinge van den cursus oude talen aan de R.H.B.S. .alhier. Bij het d.d. gisteren te Amsterdam ge houden examen van de Federatie voor Steno grafie „.Groote", slaagden voor het diploma kantoorstc-uograaf 130 Nederlandsch mej. W. Derksen en de heer P. van Strijen, leerlingen van het Instituut „Mercurius", Loodsgracht, alhier. i - VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Voor het diploma Costuumnaaister slaag den de dames: W. Brouwer te Den Helder, S. Eelman, G. Krijnen, C. List en J. Smit te Texel. Het diploma huisnaaister behaalden de dames: J. van Doorn, C. M. Dortmundt, A. A. Freeken, L. Geertse, E. C. Goedhart, G. J. Mulder, J. v. d. Put, E. Schot, C. A. van Strijen, S. Troost en J. de Vlieger te Den kelder. U.L.O. EXAMENS. Geslaagd voor het M.U.L.O.-diploma te Alk maar, J. M. W, Pinke, leerlinge der Chr. U.L.Ö.-school, Kanaalweg, alhier. ZEEVAARTSCHOOL DEN HELDER. Voor het eindexamen van den 2-jarigen cursus voor stuurmansleerling slaagden: j F. W. Adams, G. Anema, B. B. Bakker, J1. van Bergen, J. W. Brantjes, P. van Donselaar, E. K. Th. Dupker, H. J. Haakman, E. Hoog land, E. Meisters, C. Plomp, W. J. Reverman en G, Smits. Drie candidaten werden afge wezen. De prijs van de Vereeniging ter bevordering van het zeevaartonderwijs, een zeekijker met étui, werd toegekend aan J. van Bergen. Na een toepasselijk woord, reikte burge meester Ritmeester de diploma's uit, terwijl ook de wethouder van onderwijs, de heer W. de Boer, aanwezig was. KON. MARINE KAPEL. Programma van het concert van heden avond 810 uur voor de Marineclub. 1. Marche Militaire L. H. F. 2. Ouv. Das Goldene Kreuz 3. Die Hochzeit der Winde, Walzer 4. Fantasie Rigoletto Pauze. 8. Jonkers Vaandelmarsch L. H. F. ,6. Ouv. Hunyady Laszlo 7. Polka voor twee pistons L. H. F. 8. Fantasie La Bohème arr. L. H F. 9. Finale Wijzigingen voorbehouden. Leistikow Brull T. Hall Verdi Leistikow F. Erkel Leistikow Puccini Leistikow UITSLAG OPENBARE VERKOOPING. Notaris J. W. J. Schreuder, te Den Helder, heeft gisterenavond 7.30 uur, in „Musis Sa- Crum", publiek verkocht de volgende per- Ceelen Het pakhuis en erf aan de Keizerstraat no. 115, groot 1 are 64 centiaren. Kooper de heer A. Govers q.q. voor 6900. Het huis en erf aan de Emmastraat no. 93, groot 1 are 55 centiaren, en het huis en erf aan de Emmastraat no. 95, groot 1 are 55 centiaren. Kooper de heer M. C. Hoogenbosch Voor 2710. Het huis en erf aan de L. van Berkstraat no. 1, groot 51 centiaren. Kooper de heer P. de Groot voor 430. Het woon- en winkelhuis en erf aan de Pijl- Steeg no. 2, groot 1 are 53 centiaren. Kooper de heer S. Moorman voor 520. Het huis en erf aan de Zwaanstraat no. 1, groot 62 centiaren. Kooper de heer S. Moor man voor 800. Het huis en erf aan de Zwaanstraat no. 8, groot 62 centiaren. Kooper de heer H. van Pelt q.q. voor 650. Het huis en erf aan de Zwaanstraat no. 5, groot 62 centiaren. Kooper de heer H. van Pelt q.q. voor 730. Het huis en erf aan de Zwaanstraat no. 7, groot 62 centiaren. Kooper de heer R. N. van Os q.q. voor 710. Het huis met steeg, erf en bleekveld aan de Zwaanstraat no. 9, hoek Timmersteeg, groot 1 are 58 centiaren. Kooper de heer H. van Pelt q.q. voor 430. Het huis en erf aan de Timmersteeg nos. 1 en 3, groot 48 centiaren. Kooper de heer P. Kraakman voor 376. Het erfpachtsrecht voor onbepaalden tijd op den grond met het daaropstaande dubbele Woonhuis met schuur aan de Buitenhaven nos. 42 en 43, groot 2 aren 70 centiaren. Kooper de heer J. Plaatsman voor 692. Het huis en erf aan de Vijzelstraat no. 33, groot 38 centiaren: het huis en erf met stegen aan de Vijzel straat no. 35, groot 1 are 9 centiaren, kooper de heer P. Kraakman voor 310. Het huis en erf aan de Diaconiestraat no. 40 groot 81 centiaren, kooper de heer A Last drager voor 1160. Het huis en erf aan de Koningdwarsstraat no. 49, groot 76 centiaren, kooper de heer C. J. Bosch q.q. voor 1210.—. Het huis en erf aan de Janzenstraat no. 62 groot 92 centiaren, kooper de heer J. H Dito q q. voor 1975.—. Het huis en erf aan de Bassingracht no. 131, groot 1 are 38 centiaren, kooper de heer L. v. d. Heiden voor 540. Het huis en erf aan de BassingTacht no. 132, groot 1 are 77 centiaren, kooper de heer P. Hoogerwerf voor 530. Het huis en erf aan de Bassingracht no. 141, groot 1 are, kooper de heer L v. d. Heiden voor 940.—. Het huis en erf aan de Bassingracht no. 143, groot 1 are. kooper, de heer P. Bruul voor 830.—. Het huis en erf aan de Bassingracht no. 144, groot 1 are, kooper de heer P. A. Kramer voor 810.—. Het huis en erf aan de Achterbinnenhaven no. 67. groot 49 centiaren, kooper de heer H. van Pelt q.q. voor 510. Het huis met steeg en erf aan de Achter binnenhaven no. 68, groot 48 centiaren, kooper de heer P. Bregman q.q. voor 700. Het huis en erf aan de Binnenhaven no. 111, groot 1 are 45 centiaren, kooper de heer P. Groenhard q.q. vóór 970. Weerprofeten die brood eten. De lucht breekt. Optimisme niettegen staande regen en storm. Op Schip hol en 't Kopje was 'tdroog. Er was er een van het gezelschap, bescheiden heid verbiedt hier te zeggen wie het was, die beweerde, dat de wind in het Oosten zat en dat dus de lucht wel spoedig op zou klaren. Een andere excursist, die juist van Huisduinen kwam, beweerde, dat de wind daar West was. Er waren weer anderen die zeiden, dat de lucht wel spoedig breken zou en weer anderen, dat het voor Alkmaar op zou klaren. Excursisten met ervaring beweerden, dat het na den mid dag wel zonnig zou zijn en de oudste deel nemer, die de tachtig kruisjes gepasseerd was, zei, dat een droeve morgen een blijden dag voorspelde. Zoo was er nogal verschil van meening bij den aanvang van onze laatste excursie, wat het weer betrof, maar in één opzicht was men het toch wonderbaarlijk eens en dat was, dat het zóó den heelen dag niet door kon gieten. Want allemenschen, wat zat er een water in die lucht, het leek of het er met waschtobbes tegelijk werd uitgegooid, de straat zag er glim mend van als een spiegel. En toch. er was opti misme bij alle excursisten en toen we veilig achter de ruiten zaten, toen zetten we alle maal een' gezicht van: „Nou, wie doet me wat". En telkens „brak" de lucht weer volgens een van de deelnemers en dan werden dertig paar oogen naar builen geworpen en zocht men den egaal grijzen hemel af naar de breking. Maar, helaas, die liet lang op zich wachten. Hoewel, de zon kwam nog juist bijtijds, want toen we bij Sloten dén nieuwen koninklijken weg naar Schiphol opreden, gluurde de zon'uit een wolj- kenspleet en speelde door het goudgele koren en door de groene ha verstengels. Een Doul- glas-vliegtuig, dat jiiist kwam aangevlogen, leek van zilver en de stemming binnen, steeg met 50 graden. En toen daarna in het restau rant dé overheerlijke koffie genuttigd werd eh men z'n honger stilde, toen kon de stemming niet beter. Op het vliegveld, tijdens den rondgang, moes ten we nog even een schuilplaats zoeken onder de beschermende vleugels van de „Koetilang", voor een stortbui, die zoo onverwachts naar beneden kwam geplenst, maar overigens bleef het droog op de vlieghaven en gezellig, leer zaam en amusant is zoo'n rondgang over het veld. De K.L.M. heeft voor de rondleiding een aantal jonge mannen aangesteld, die niet alleen hun taak van voorlichting verstaan, maar die zich van die taak op zoo prettige en geestige wijze kwijten, dat de wandeling tot een genoegen wordt en men telkens een hartelijken lach hoort schateren. Meer dan twintig deelnemers gingen „de lucht in", daarbij waren niet alleen zoo goed als alle Texelsche excursisten, maar ook dè oudste Heldersche deelnemer, de heer H. Kui per, die de vorige week Woensdag 81 Jaar is geworden en die zoo enthousiast was. dat hij na zijn eerste vlucht weer direct in het vlieg tuig wilde stappen. Via het Bloemendaalsche kopje, waar het ook droog was, werd de tocht naar huis aan vaard en waarlijk, toen we de aardappelen met worteltjes naar binnen hadden, brak de lucht en was de hemel in het Westen rood, vol be loften voor den volgenden dag. I Onze laatste excursie is, wat het weer be treft, geen goed besluit geweest en toch was men tevreden met wat men gezien had en hoorden we het verlangen naar meer. En wie weethet succes, dat we met onze tochten oogstten en de dank van onze abonné's zal ons waarschijnlijk op den ingeslagen weg voort doen gaan en meer „goedkoope, leerzame en amusante excursies", doen organiseeren. Maar dit Jaar niet meer MORGENAVOND TURNT O-K-K. OP HET HELDER-TERREIN. Ter voorstelling aan den nieuwen beschermheer. Zooals velen reeds bekend zal zijn heeft burgemeester Ritmeester het beschermheer schap aanvaard van onze plaatselijke gym nastiek vereeniging O.K.K. Het bestuur dezer vereeniging heeft nu (en terecht) gemeend de leden aan den nieuwen beschermheer te moeten voorstellen, hetgeen morgenavond geschieden zal. Voorafgegaan door het Stedelijk Muziek korps gaan de leden (een 400) om half acht vanaf de Weezenstraat naar de Sportlaan, alwaar op het Helder-terrein een demonstra tie gegeven zal worden. O.a. worden hier uit gevoerd de ITOSA-oefeningen. De muziek wordt verzorgd door het Stedelijk, terwijl eveneens de H.R.C.O. voor begeleidende klanken zal zorgen. Wij vestigen er de aandacht op, dat de toe gang tot het terrein geheel gratis is. FIRMA G. BOORTMAN. In verband met een abuis in de advertentie van den heer G. Boortman, Kanaalweg 174. verwijzen wij naar zijn annonce in ons blad van Dinsdag betreffende Bern se ns Chocola Reclame. Dinsdagavond heeft in Bellevue de jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering der V. V. V. „Helders Belang" plaatsgevonden en, we zou den haast zeggen der gewoonte getrouw, was ook ditmaal de belangstelling weer miniem. Bij afwezigheid van den voorzitter heet de vice-praeses, de heer Joh. Bakker de aan wezigen welkom, daarbij in het bijzonder noemende burgemeester Ritmeester, wiens tegenwoordig-zjjn het bestuur op hoogen piTjs stelt. De heer Bakker spreekt zijn teleurstelling uit over de geringe opkomst van de 300 leden die H. B. telt en verzoekt den secretaris, den heer Van Scheyen, de notulen van de vorige vergadering (23 Sept. '35) te lezen. Nadat deze gearresteerd zijn is het de se cretaris, de heer H. C. M. Nijpels, die het Jaarverslag voorleest: J Uit de groote werkzaamheid, die in alle deelen van ons land ten aanzien van het vreemdelingenverkeer aan den dag wordt ge legd. blijkt wel hoe men allerwege inziet, dat een veelvuldig bezoek van vreemdelingen 'bij draagt tot verhooging van de welvaart in de betrokken landstreek. Bij de tegenwoordige middelen van vervoer is het gemakkelijk om zich op kleine en groote1 afstanden te verplaatsen, de kostprijs is bfe-' trekkelijk gering. In bepaalde tijden van hët jaar is het dan ook een reizen en treken van belang, somtijds heeft er een omwisSeiing van bewoners plaats. In daaivoor gunstig' gelegen landstreken heeft het toerisme een zoodanige vorm aangenomen, waardoor het voor de inwoners een bron van inkomen is geworden. Vreemdelingenverkeer geeft bedrijvigheid in vele zaken, en al zullen niet allen daartjg welvaren, als het in nabije omgeving regenjt, dan vangt een ieder daarvan toch zeker een1 druppeltje op. Waar veel vreemdelingen kó men daar is handel, geen wonder dat in de?e' tijden van depressie een ieder zijn best doet om deze industrie, zooals een druk vréeri-' delingenverkeer wordt genoemd, zoOveel mó gelijk te bevorderen. Den Helder en Huisduinen zijn daarbij qp den goeden weg. Weliswaar kost ons dat alle jaren veel moeite en naar verhoiiding vajn onze beschikbare middelen veel geld, maat we komen er toch. Het beste bewijs daarvóór kunnen U leveren het secretariaat vah (je V. V. V, en ons verkeershuis, waar gedurende het geheele jaar, doch bijzonder in seizoeij- tijd, tal van aanvragen binnenkomen en'wor den beantwoord. Zij, die wel het meest sceptisch gestemfd zijn ten aanzien van het bezoek vari vreemde lingen aan Den Helder en Huisduinen, moetejn zich de moeite eens geven om inzage te' iie-' men van deze correspondentie, zij zullen'" flajn 1 ongetwijfeld toegeven dat er goede resultaten worden bereikt. Waren we vroeger onbekénd, zelfs voor eigen landgenooten, nu komen ejr aanvragen uit het buitenland, terwijl bij het maken van tochtjes, het doorbrengen' van weekend of vacantie, Deri Helder eh Huis duinen een bescheiden aandeel daarvan opvaij- gen. Wij moeten dan ook voortgaan met' dé,*pcj- gingen om onze stad van inwoning met" die badplaats- Huisduinen, in den lande feft 'feo buitenslands bekend te maken, en oris1 passeri voor een goeden vangst vari vie'eirijd' lingéri. Daarin gaat de V. V. V. voor, en tjl moeten wij dan ook herhaaldelijk wijzen',' oi weinig medewerking uit kringen waarop toe anders gerekend mocht worden, wij zujle volhouden, omdat de achterliggende jaren oné hét bewijs leveren, dat we, rekening houden de met terugslag door moeilijke tijdsomstan digheden, op den goederi weg zijn. Ook in het afgeloopen jaar deed onze V.V.V. alles wat in haar vermogen lag, om het vreemdelingenverkeer en wat daarmede verband houdt, hier ter plaatse te bevorderen. Dank zij de contributie van de trouw geble ven en nieuwe leden der vereeniging, en de subsidie van ons gemeentebestuur en de Ka mer van Koophandel, hebben wij in 1935 heej wat propaganda kunnen verzetten, waarvan wij U hierbij eenige gegevens verstrekken. Ter verspreiding in binnen- en buitenland gaven wij uit een 11.000-tal platte gronden met foto's en beschrijving van Den Helder—}- Huisduinen. 3.000 exemplaren waarin een beknopt over zicht van uitstapjes in en om Den Helder—j- Huisduinen werden gedrukt, en vonden gretig vraag bij toeristen, die onze stad en bad plaats bezochten. 1000 zomerdienstregelingen verstrekten wij aan plaatsgenooten en bezoekers, zij waren een gemakkelijke gids voor de stad en dè nabije omgeving. 9 Onze lijst voor hotels en pensions, raakte in het afgeloopen jaar geheel uit- gegeven, zoodat wij thans bezig zijn met een nieuwe uitgave. Weinig medewerking j wordt hierbij van sommige belanghebben- den ondervonden, wiens adressen wij in seizoentijd alle dagen te vermelden hebben. We namen deel aan de tentoonstelling „Mooi Nederland", te Amsterdam met een eigen stand, waarbij in een druk centrum veel reclame-materiaal van Den Helder en Huis duinen kon worden verspreid, en daardoor een vérstrekkende propaganda voor onze ger meente is bereikt. Plaatselijke gebeurtenissen van eenige bel teekenis werden doorgegeven om door middel van de betrokken pers in ons land te wor den bekend gemaakt. De noodige gegeven zijn ook dit jaar weder- om verstrekt aan het secretariaat van de A.N.V.V. om uitstapjes naar Den Helder—j- Huisduinen te bevorderen. Aan tal van clubs, waaronder sportver- eenigingen e.d. zijn inlichtingen verstrekt voor verblijf hier ter plaatse. Schriftelijk eri mondeling ingekomen aanvragen voor hotels pensions en woningen verschaften wij alle ge gevens. Vooral in seizoentijd waren deze aan vragen veelvuldig. Onze afgevaardigden uit het bestuur be zochten de federatievergadering van V.V.V.'s in Noord-Holland, waarin de belangen Van stad en omgeving mede werden bepleit. De vergadering van secretarissen te Am sterdam gehouden, werd eveneens door onze V.V.V. bijgewoond om het noodige contact met de zustervereenigingen te onderhouden. Waar eenigszins mogelijk, werd de betee- kenis van Den HelderHuisduinen mondeling en schriftelijk toegelicht en propaganda materiaal toegezonden. In het najaar vingen de toebereidselen aan een speciaal geïllustreerd Den Helder-nummer te verkrijgen in het maandblad „Ons Neder land", welk blad in alle V.V.V.-plaatsen van Nederland verspreid wordt. De verschijning daarvan heeft bereids in de afgeloopen maand Mei plaatsgevonden. Met onze naburige gemeenten onderhielden •wij goede relatie, waarbij steeds mocht wor den opgemerkt, dat men Den Helder als cen trum van N.H. Noorden wel genegen is. Dit alles vermelden wij U als handelingen, welke in het belang van onze gemeente in hoofdzaak buitenaf zijn verricht. Plaatselijk verleenden wij medewerking aan de tentoonstelling R.E.M.A.V.I., die veel heeft bijgedragen aan een goede beoordeeling van onze stad en omgeving. Met „Huisduiner Belang" bespraken wij verschillende toestanden om ook speciaal voor de badplaats het vreemdelingenverkeer te be vorderen. Bij verschillende Jubilea waren wij ver tegenwoordigd om onze belangstelling te toonen. Wij voerden correspondentie om toegang te verkrijgen tot naar zee leidende duinpaden. Pogingen zijn opnieuw aangewend om dag- duinkaraten te bekomen; hierop is intusschen afwijzend beschikt. Met medewerking van de Ned. Reisvereeni- ging afd. Den Helder werd een filmavond ge geven, de belangstelling hiervoor was groot. Ons verkeershuis mag zich in een toe nemende belangstelling verheugen. Het blijkt goed gezien te zijn deze V.V.V.- i instelling in het leven te roepen, dagelijks worden er kosteloos inlichtingen op ver keersgebied gegeven, het is een vraag baak geworden voor Den Helder en om streken. Aan de plaatselijke pers zijn wij dank ver schuldigd voor de welwillendheid waarmede ,:deze onze gegevens aan het publiek bekend ./naakte. Ons ledental bedraagt thans 304 ingeschre venen. Enkele nieuwe leden mochten wrj ver- werven, opmerkelijk blijven de redenen, die sommigen aanwenden om te bedanken. In een tiental bestuursvergaderingen wer den de belangen van onze V.V.V. besproken, uitgezonderd nog de commissievergaderingen. Tot ons leedwezen bedankte om gezond heidsredenen onze voorzitter, de heer W. Bier steker, aan wiens initiatief tal van jaren in de V.V.V. getoond, wij veel verschuldigd zijn. De oud-voorzitter werd tot eerelid onzer V.V.V. benoemd. In diens plaats is thans ge- kozen de heer J. Kamman, oud secretaris van onze gemeente, waarmede wij hopen, evenals met zijn voorganger langen tijd te mogen samenwerken. De heer Delgorge verklaarde zich bereid om de functie van penningmees ter op zich te nemen. Opnieuw vragen wij Uw aller medewer king om Helders Belang behulpzaam te zijn in haar arbeid. Juist in deze tijden, nu zoo veel verloren gaat, wat met moeite in achter liggende jaren is verkregen, nu moeten wij stand houden. Het bestuur zal U daarin vol hardend voorgaan, omdat wij ons bewust zijn dat een werkzame V.V.V. nog zóoveêl goeds in het algemeen belang bereiken kan. Nadat de vice-voorzitter, den heer Nijpels dank gebracht heeft voor de lezing van het verslag, verzoekt hij den heer Velthuys nog (eenige toelichting te willen geven met 'be trekking tot Verkeershuis. Deze deelt mede, dat er steeds meer ge bruik gemaakt wordt van deze instelling, welke inderdaad heeft bewezen in een be hoefte te voorzien. Menschen, die vroeger hun inlichtingen te hooi en te gras moesten in winnen, wenden zich thans tot een centraal punt, alwaar ze iedere denkbare inlichting be komen. Evenwel, er blijft nog altijd een zekere schroom te bespeuren, welke te verklaren is uit het feit, dat velen geen idee hebben wat men hier eigenlijk voor een uitgebreide voor raad gegevens bezit. Speciaal wordt verzocht er de aandacht op te vestigen, dat iedereen, dus zoowel leden als niet-leden, hier hun in lichtingen kunnen verkrijgen, alhoewel men van zelfsprekend ook gaarne als lid inge schreven wordt voor het luttele bedrag van 1. Groot is het aantal aanvragen, dat de heer Velthuys krijgt van diegenen, welke naar pensions en hotels informeeren en het is in dit verband, dat hjj wijst op de volstrekt onbegrijpelijke houding, die een aantal Heldersche en Huisduiner pension en hoteleigenaars aannemen. Zij weigeren iedere medewerking, terwijl deze toch juist voor he n van het allergrootste be lang geacht moet worden. Voor de ver eeniging is dit onprettig om diverse redenen. Een ervan is, dat men op deze wijze geen volledige pension- en hotel- lijst kan samenstellen. De penningmeester, de heer Delgorge, is wegens familieomstandigheden niet aanwe zig, zoodat er geen verslag van dit bestuurs lid wordt voorgelezen. Men zal den heeren Coltof en Grunwald verzoeken als kascom- missie hun verslag uit te brengen op een volgende vergadering. Het huidige bestuur gehandhaafd. Aan de orde is vervolgens de statutaire bestuursverkiezing.. Aftredend zijn de heeren Bakker, Kamman en Engelman, welk drietal evenwel bereid is hun functies te blijven ver vullen. Er wordt geen enkele tegencandidaat gesteld, en het oude bestuur bij acclamatie herkozen. Mededeelingen. De heer Nijpels merkt op, dat men reeds thans het oog gevestigd moet houden op het volgend jaar en voor de campagne vroeg tijdig klaar dient te zijn. Met betrekking tot deze kwestie merkte hij op, dat de voorraad illustratie-materiaal die de VW bezit lang niet meer up to date is en hoognoodig aanvulling vereischt. Daarbij komt. dat Den Helder, met name in de laatste jaren niet weinig veranderd is, zoo dat ook in dit opzicht vernieuwing van het foto-archief gewenscht is. Spr. heeft reeds in een bestuursvergadering deze kwestie op het tapijt gebracht en zou er veel voor voelen, indien men dit nieuwe materiaal ver kreeg via een amateur-foto-wedstrijd, waar eventueel eenige madailles voor beschikbaar gesteld konden worden. Ook de andere aanwezigen voelen voor dit plan en de heer Nypels zegt het met het bestuur verder te zullen uitwerken. Het Postkantoor. Vervolgens vraagt de heer Nypels den heer Velthuys hoe het met de besprekingen over een nieuw Postkantoor staat en of hierom trent reeds nadere mededeelingen gedaan kunnen worden. De heer Velthuys verwijst naar het bericht in de Heldersche Courant en zegt verder geen bijzonderheden te kunnen geven, alhoe wel ook hij toegeeft, dat het huidige Kantoor volkomen ontoereikend is voor deze stad en een nieuw gebouw een dringende noodzake lijkheid is. De betrokken Instanties blijven evenwel dilligent ofschoon er vanzelfsprekend mets geforceerd kan worden. Men blijft hoopen op een spoedige beslissing in deze kwestie. Rondvraag. De heer Kreuger geeft uiting van zijn spijt, dat Huisduinen de laatste jaren wederom verstoken blijft van concerten der plaatse lijke muziekkorpsen en vraagt of hier mets aan te doen is. Een of 2 van dergelijke uit- voerigen zou door Huisduinen en de bad gasten ongetwijfeld op hoogen prijs gesteld worden. De heer de Jong heeft bezwaren tegen de z.i. ontsierende aanplakbiljetten, die notarissen bij aankoop aan de huizen op plakken en die daar meermalen gedurenden langen tijd blijven hangen. De voorziter betwijfelt of de vereeniging hierin verandering zal kunnen brengen. Vervolgens vraagt de heer de Jong in lichtingen hoe het staat met het eenigen tijd geleden voorgestelde plan om enkele bruggen vast te legen. De heer Nypels deelt mede, dat er, behalve het zenden van een request, een bespreking met het Gemeentebestuur geweest is, en naar aanleiding waarvan hij kan zeggen, dat er wel degelijk rekening gehouden zal worden met bezwaren van be langhebbenden. De heer S. Makelaar klaagt over de slechte opkomst der leden van Helders Belang op de vergaderingen en informeert of hieraan mets gedaan kan worden. Volgens den heer Nypels is dit gebrek aan belangstelling niet plaat selijk, maar komt ook voor in de andere steden, hetgeen een schrale troost is. Men gaat van de veronderstelling uit, dat de zaken tóch wel marcheeren, doch voor het bestuur is het niet prettig. Als dit er evenzoo over dacht, dan zouden tal van V.V.V.'s in den lande spoedig opgeheven kunnen worden! Burgemeester Ritmeester merkt op, dat in Leeuwarden de Huisvrouwenvereeniging een gids uitgeeft, waarin nieuwgevestigden of vreemdelingen ales kan vinden wat hen interesseert en wat zij noodzakelijk moeten weten. Gegevens betreffende kantoren, banken scholen, diensturen van het post kantoor, adressen en spreekuren van artsen e.d. Spr. stelt voor ook in Den Helder iets der gelijks te laten vervaardigen, doch wijst er op, dat zoo'n boekwerkje snel veroudert en noodzakelijk ieder jaar vernieuwd dient te worden. Achter de bestuurstafel is men het eens, dat de tijd rijp is voor een algemeene gids van Den Helder, doch de moeilijkheid is of men aan de middelen zal kunnen komen. Diverse heeren komen met ideeën ter tafel, waarna besloten wordt dat het voorstel bij het bestuur aanhangig gemaakt zal worden en men overleg-zal plegen met de andere hiervoor in aanmerking komende vereeni- gingen. Hierna sluiting. B. W. stellen voor: A. Met ingang van 1 September 1936: 1. School no. 9 aan de Vischmarkt op te heffen. 2. aan school no. 8 aan de Hertzogstraat slechts één derde leerjaar te vormen; 8. aan school no. 14 aan de Oostslootstraat weder geen zesde leerjaar te plaatsen; 4. school no. 8 aan de Hertzogstraat aan t© wijzen als opleidingsschool voor het voortgezet onderwijs in plaats van school 14 aan de Oostslootstraat, onder voor waarde, dat eerstgenoemde school als zoodanig geleidelijk zal groeien; 6. over te plaatsen van: school 8 aan de Hertzogstraat naar school 4 aan de Schoolstraat de onderwijzeres Mej. A. H. C. de Wit; school 9 aan de Vischmarkt naar school Tuindorp de onderwijzeres Mej. J. de Vries. Aanvulling c.rediet Internaat. B. W. schrijven aan den Raad: Voor den verbouw en de inrich ting van het internaat voor de Zee vaartschool verleende U een cre- diet van f. 6 025. Dit bedrag werd verhoogd met f. 1.000. en met f. 4.202.— Het totaal toegestaan crediet bedraagt dus f. 11.227. In verband met het steeds toe nemende aantal inwonenden van het Internaat werd tot en met 1934 reeds voor aanschaffing van meubilair, enz., uitgegeven een bedrag van 11.976.61 Ten laste van den dienst 1935 zal voor het bovenomschreven doel worden gebracht 850.79 zoodat de uitgaven op het oogen- blik bedragen totaal 12.527.80 Momenteel is dus meer uitge geven dan toegestaan 1.300.30 Daar het te verwachten is, dat ook in 1936 nog enkele uitgaven zullen moeten worden ge daan. wordt voorgesteld ons een aanvullend crediet te verleenen van 1.500. Voorstel tot het verleenen van een aanvullings- erediet ten behoeve van den aanleg van den Koningsweg, enz. B. W. schrijven aan den Raad: Voor het aanleggen en rioleeren van den Koningsweg, enz., hebt U ons een crediet ver leend van 17.500.Thans blijkt echter, dat de voor dit werk gedane uitgaven in totaal hebben bedragen 23.843.12, 16 Juli „Vader, ik heb bij ongeluk j; fiets in het water gereden". „Nou jongen, daar zullen we ook wel wee over heen komen. Er zijn fietsen genoeg ii. de wereld". „En vader, weet je 't al van je mooie palm- beach pak?" „Nee, wat dan?" „Nou, ik was met Jacques aan 't schilderen op je slaapkamer. En toen liep die stommert met een vol palet langs de stoel waar je nieuwe pak overheen hing, en liet het palel er net op vallen. En nou zit 't vol verf, var, boven tot onder". „Haha! 't Is natuurlijk niet leuk, maar nou het toch gebeurd is, moesten jullie het maar heelemaal vol kliederen zeg, dan is het ten minste een origineel costuum voor een bal- masqué geworden?" Ziedaar een voorbeeld van de gesprekken, die men in de week van 27 Juli tot 2 Augus tus zal kunnen hooren in Harderwijk. Want dan wordt in die gebenedijde plaats een „week van goed humeur" gehouden. Het is in één woord een reuzenidee. Al had men mogen verwachten, dat in deze Eeuw van het Kind de week, ongeveer een maand eerder was gesteld, in den tijd n.1. waarin de examenuitslagen bekend worden gemaakt. Wat 'n uitkomst zou dat voor de jeugd zijn, als ze op de mededeeling, dat ze gezakt was, alleen maar te hooren kreeg: Trek het je niet an, baas, we kunnen niet allemaal bolleboozen zijn! Gezakt? Dat doet me pleizier. Dan hoef je je tenminste volgend jaar niet dóód te werken. En nou gaan we op den slechten af loop een ijsje koopen. Lieve meid, heelemaal geen rédén óm 'n sip gezicht te zetten. Jouw voórland is heusch met, een blauwkous te worden. Zórg jij maar, dat je altijd vroolijk bent én dat je 'n lekkere biefstuk leert bakken. Daar zul je later je man een grooter pleizier mee dóen, dan dat je hem kunt vertellen, welke grond soorten er in Noord-Brabant zijn en' in Welk jaar alle Hollandsche Dirken wefden gebo ren! Misschien dat het goede humeur-comité er het volgend jaar eens aan wil denken. Het zou zich den onvergankelijken dank van vele goedwillende brekebeenen verwerven We hopen van harte, dat het gedurfde echt-Amerikaansche voorbeeld van Harder wijk eens navolging moge vinden voor het heele land. Op voor een nationale goed- humeur-week! We zien mr. dr. Westerman in de Kamer al met 'n stralend gezicht zitten luisteren naar een philippica van Lou de Vis ser, we zien de zure politieke mopperbladen al vrijwillig voor één week hun giftige inkt- stroom stopzetten, de New-Yorksche koersen worden terwille van de stemming zeven da gen niet gepubliceerd, we zeggen allemaal, terwijl de wind om het huis giert: „Wat 'n weertje, wat 'n weertje, zalig!", de politie let niet op fietsplaatsjes, achterlichten en rich tingwijzers, we spelen' geen bridge, kortom we doen niets wat ruzie kan geven, en we zul len ons sterker, beter en gezonder voelen dan na twee maanden vacantie in de Dolomieten... Zoodat een overschrijding van rond 6.350 heeft plaats gehad. In dit bedrag is be grepen een bedrag ad. ƒ2.167.56 wegens algemeene bedrijfskosten, waarmede, ten tijde van de raming van het bedrag van 17.500.in 1934, nog gene rekening kon worden gehouden. Voor het overige moet de overschrijding worden toegeschreven aan onderscheidene om standigheden. Op grond van het vorenstaande stellen wij U voor ons een aanvullingscrediet ad. 6.350.— voor dit werk te willen verleenen. Voorstel tot intrekking der verordening op de Invordering van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting. Na de wijziging van de Gemeentewet bij de wet van 29 November 1935, tot verlaging van de openbare uitgaven, luidt het le lid van artikel 290 van eerstgenoemde wet als volgt! „De invordering der plaatselijke belastingen, voor zoover dit niet geschiedt op den voet van artikel 296, wordt geregeld bij plaatselijke ver ordeningen, overeenkomstig de bepalingen der artikelen 291—304". B. W. stellen voor het volgende besluit te nemen: te rekenen met ingang van 1 Mei 1936 in te trekken de Verordening op de vordering vaft opcenten op de hoofdsom der gemeentefonds» belasting in de gemeente Den Helder, vastge steld bij raadsbesluit van 27 Januari 193L Tijdens .Marine-manoeuvres. B(j het binnenloopen van de „Roompot" dooi het Roode verband, bestaande uit de „Gel derland", „Hertog Hendrik", „Hydra" en „Douwe Aukes" viel Woensdagmorgen bij het looden nabij de ankerplaats, de matroos zee milicien 2e kl. S. van Dijk, Stamboeknummet 8526, buiten boord. Oogenblikkelijk werd de achterreddingboei te water geworpen; deze kwam circa 20 meter van hem af te liggen; doch de dren keling wist haar niet te bereiken. Evenmin succes hadden de pogingen van een tweetal schepelingen aan boord van dè „Hendrik", die te water sprongen en hun uiterste best deden den reeds weggezonken collega te redden. Van de schepen werden sloepen gestreken en een 5-tal hiervan bleef gedurende gerut men tijd nasporingen doen, zonder evenwel succes te mogen boeken. Terwijl de „Douwe Aukes" belast werd met het blijven zoeken naar den drenkeling, stoomde het overige verband op en maakte een landing op de Noordkust van Walcheren tusschen Oosterhoofd en Vrouwenpolder. Te 8.15 uur in den morgen bevond zich de landingsdivisie wederom aan boord. Het tweede gedeelte der oefening werd in verband met het stormweer afgelast.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 5