Mari ne-Manoeu vres. Sport JL HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 16 JULI 1936 Burgerlijke Stand van Den Helder Visscherij De Kindermoord op Wieringen. De dader tot 2% jaar gevangenisstraf veroordeeld. BUITENLAND De conferentie te Montreux Italië na de opheffing der sancths. De Britsche vlootbouw. het vergelijk tusschen Oostenrijk en Duitschland, Eindelijk regen in de V.S. Reeds meer dan 3400 slachtoffers Monarchisten willen de Cortes verlaten. Uit het Verre Oosten Een oorlog tusschen China en Japan onvermijdelijk? Luchtvaart De postvluchten van en naar indië Legervliegtuigen in botsing. Voor den Politierechter te Alkmaar. Schietoefeningen aan boord van Hr. Ms. .Gelderland met een 7*i% «.M. kanon tijden* de manoeuvres der Nederlandsche vloot op de Noordzee Aan boord Hr. Ms. „Hertog Hendrik", 14 Juli. De Rooden behalen een overwin ning op de Blauwe onderzeebooten. We bevinden ons op voile zee en op weg tiaar het lichtschip „Noord Hinder", dat Westelijk van Walcheren gelegen is. Zoo goed en zoo kwaad als het ging hebben we den af- geloopen nacht geslapen om van morgen, heel Vroeg, tot onze nieuwe teleurstelling te ont waren, dat de zee er niet rustiger op gewor den was. De wind is blijkbaar iets erger ge- Worden en deze wetenschap doet ons voor- Ioopig het verblijf in bed boven dat aan dek prefereeren. Het in alle matigheid genuttigde ontbijt houdt" en de al slingerend afgelegde wande ling van het voor- naar het achterschip en Weer terug loopt goed af. Wij vernamen tij dens dit uitstapje, dat de zeeziekte ook meer geroutineerden niet ongemoeid voorbij is ge gaan. Zoo hebben verschillende adelborsten, die zich aan boord bevinden en die hier hun iaatste praktijk opdoen alvorens zij ln Augustus tot officier beëedigd zullen worden, het aardig te kwaad gehad, terwijl ook bnder de matrozen, die, al zijn zij nog in op leiding, toch onder meer al een Noorsche reis van ettelijke weken achter hun naam in het fconduiteboekje vermeld vinden, verschillende slachtoffers van deze ziekte zijn. Op het achterschip zijn de adelborsten thans in actie met het looden volgens de Thomson- methode. Tegelijk met het zware stuk ijzer, dat aan het eind van de loodlijn zit, wordt een buis, welke gevuld is met een chemische sub stantie te water gelaten. Zoodra deze buis het water raakt breekt de bodem ervan en dringt het zeewater naar binnen. Hoe dieper de buis zinkt des te grooter wordt de druk van het zeewater en dit zal in de buis stij gen, daarbij de chemische stof dat het op zijn weg ontmoet aantastend, waardoor die van kleur verandert. Als de zeebodem bereikt is wordt de lgn jngevierd en de buis op een maatlat gelegd. Hierop valt af te lezen, hoe diep het vaar water in meters is door na te gaan tot hoe ver de chemische stof in de buis is aangetast. Jn ons geval bleek de diepte der zee ongeveer 34 meter te zijn. De Roode scheepsmacht. bestaat evenals gisteren uit het admiraals- Schip „Gelderland", de „Hertog Hendrik", de groep Z-booten (7 en 8) en de groep G-booten jipG 15 en G 16). Dat het weer nog niet best ite, wordt het duidelijkst gedemonstreerd door het feit, dat de deelneming van een groep vlieg tuigen, welke voor de roode scheepsmacht ver kenningen zou doen, afgelast is. Onze vijand, welke ook nu blauw gekleurd is, bestaat we derom uit de divisie onderzeebooten O 9, 10, O 11 en O 15. Ook deze macht zou 'door middel van vliegtuigen haar gegevens ten opzichte van ligging en vaarrichting van den vijand krijgen, doch daar komt nu niets van. Wel aardig is 't te weten, dat blauw nu de gegevens van rood zelf krijgt. Dit geschiedt van het admiraalschip, dat telegrafisch aan blauw de gegevens verstrekt, zij het dan, dat opzettelijk die gegevens een beetje naast de waarheid gemaakt zijn, om het de blauwen iiiet al te gemakkelijk te maken en boven dien om de werkelijkheid zoo dicht mogelijk te benaderen, daar een vliegtuig toch ook niet in staat is om volstrekt juiste gegevens te Verschaffen. Ook vandaag is het doel der oefening om ijle divisie onderzeebooten ten aanval te bren- igen op een verband van schepen, dat be schermd wordt door torpedovaartuigen. De 'oorlogstoestand is vanmorgen om 6 uur al in gegaan, waarbij de roode hoofdmacht is ge meld op ongeveer 25' bewesten IJmuiden. Zij heeft de Z-booten ver vooruit gezonden met de 'opdracht om een strook van ongeveer 20 mijl breedte en zich bevindend ongeveer 20 mgl ten westen van het lichtschip „Haaks" op onderzeebooten af te zoeken. De „Gelderland", <lie de hoofdmacht letterlijk en figuurlijk leidt. Biet zich aan beide zijden beschermd door een iG-boot. evenals gisteren met het doel om jpventueele torpedo-aanvallen van nabij te ver ijdelen. Achter dit drietal vaart de „Hertog jHendrik", die op haar beurt gevolgd wordt door de als oppikboot voor torpedo's fun- igeerende Z 5. De Z-booten zijn rechtstreeks, 4ius in Zuidelijke richting, naar de plaats. Waar zg hun opdracht hebben te vervullen, gevaren; wij daarentegen hebben tot 10 uur 'B morgens een westelijken koers gevaren en daarna een zuidelijken, zoodat we vla een om weg het rayon nabij het lichtschip „Noord Hinder" bereiken. Hier op ongeveer 50' be westen den Nieuwen Waterweg zullen wij de blauwen, wier opdracht het is de roode scheepsmacht te vernietigen, treffen. Het is thans even 5 uur in den namiddag en na een heelen dag varen, waarbij af en toe van koers verwisseld werd, hebben we geen onderzeeboot in het zicht gekregen. Wie heeft den strijd nu gewonnen? Men is geneigd te zeggen door Rood, omdat Blauw niet tot den aanval is gekomen. Aan den anderen kant heeft Rood ook niet de haar verstrekte op dracht volbracht, want zij zou om 5 uur bij den „Noord Hinder" aangekomen moeten zgn en daar zijn we nu nog wel een uur varen vandaan. We tasten omtrent den uitslag dus nog in het duister. We hopen echter, dat de officieele uitslag nog bijtijds door de „Gelderland" getelegrafeerd zal worden om dien nog in dit overzicht te kunnen vermelden. Zooals gisteren gemeld bevindt zich de schout bij nacht Dikkers aan boord van de „Gelderland" en deze treedt op als scheidsrechter. In den loop van den mid dag zijn de G-booten naar IJmuiden vertrok ken, waarschijnlijk wegens kolennood of wel wegens de hooge zee. Hier volgt het officieele communiqué, waar uit zal blijken, dat Rood inderdaad een over winning heeft behaald: Rood bereikt nabijheid van den „Noord Hin der" conform de opdracht zonder door de blauwe onderzeebooten te zijn lastig gevallen. Thans zgn we op weg naar Vlissingen, waar we ongeveer 11 uur in den avond hopen aan te komen. Gezien de hooge zee is het nog zeer de vraag of de landing, genoemd in oefening C doorgang zal kunnen vinden. Programma van de oefeningen van Donderdag. Indeeling Rood: Gelderland, Hertog Hendrik, Groep Z-booten (Z 7 en 8), groep G-booten (G 15 en G 16) en een groep L.-vliegtuigen. Blauw: Commando Zeeland; Friso, Douwe Aukes, Hydra (stellen pantserbooten voor), divisie mijnenvegers; 1 groep G-vliegtuigen, M.K.W.-posten 36, 37 en 38. Landmachtbatte- rijen bij Dishoeck en Vlissingen. Op Walcheren zijn bezet de M.K.W.-posten 36, 37 en 38 en de landmachtbatterijen. De Blauwe mijnversperringen zijn gelegd. Een rood mgnenveld bevindt zich tusschen de brulboei van Thornton Bank en het licht schip Wandelaar, vanaf de meridiaan van 3 graden 0' O.L. tot 2 mgl om de West. Te 6 uur voormiddags is de Blauwe divisie mijnenvegers bezig met het vegen van een passage in het Roode mijnenveld, gedekt door de overige Blauwe strijdmacht. De Roode vloot bevindt zich op dien tjjd nabij het lichtschip N. Hinder met opdracht om het in tact te blijven der Roode mijnen velden te waarborgen en om bij gunstige ge legenheid het zeegat van de Westerschelde te forceeren. De Roode bevelhebber besluit daartoe te trachten de Blauwe schepen, welke zich in de nabijheid van het mijnenveld bezuiden Thorn ton Bank bevinden te vernietigen, om daarna, op een gunstig oogenblik door de Roode vaar geul in de versperring, die zich op de paral lel 3' Noordelijk van het lichtschip Wande laar bevindt, door te stooten naar Vlissingen. De oefening eindigt als de Roode scheeps macht Vlissingen bereikt heeft (uiterlijk Vrij dagnacht 2 uur). De deelnemende vliegtuigen baseeren zich op Vere. van 14 en 15 Juli. ONDERTROUWD: C. B. Pluglaar en W. de Kloe; M. Klootwijk en W. S. v. Prooijen; H. Zasburg en J. C. Hubregtsen; Th. M. v. Arnhem en W. E. Buur. GETROUWD. R. A. v. Leeuwen en W. Hulpusch. BEVALLEN: W. D. Guilonardv. Hoog straten, z.; W. M. Wagemans-de Wild. d.; G. Wiljouw-Krjjnen, d. OVERLEDEN: Wed. J. Lumkeman. 92 J.j K. de Boer, 83 j. De Urker Noordzeevisschers maakten vo rige week behoorlijke besommingen. Er was goede vangst en de vischprijzen waren bevre digend. Die van IJmuiden tot Scheveningen visch- ten besomden van 120 tot 160; die van Texel tot Terschelling vischten, kwamen tot boven de 200 en de snurrevaadvisschers van 250 tot 350. Al met al dus een visscherij, die er wezen mocht. Helaas zijn er te veel weken in het jaar, die veel mindere opbrengsten opleveren, zoodat daardoor het algemeen gemiddelde te sterk wordt beïnvloed. Dr. E. van Hinte schrijft in de „Nieuwe Harlinger Courant" een artikel, dat tot be doeling heeft Harlingen te maken tot een haven voor de diepzeevisscherij. Er is, zooals bekend, al meer op dit aam beeld geklopt zonder dat dit tot dusverre resultaat heeft eghad. Maar uit dit artikel blijkt, dat men in die richting werkzaam blijft. De strekking van het artikel is om te ko men tot het in beheer nemen van de Har linger haven door de provincie. Daardoor zou door de provincie dwingend kunnen worden gezorgd, dat, wat betreft de langs de Frie- sche kust gevangen Waddenzeevisch, deze zou worden gemarkt te Harlingen. De nu be staande markten te Makkum en Kornwerder- zand zouden daardoor in het gedrang komen. Hieruit voelt men al weer een strijdpunt oprijzen tusschen deze plaatsen onderling. Wat betreft het trekken van de diepzee visscherij naar Harlingen acht de schrijver van het artikel dit afhankelijk van het kapi taal, hetwelk men er voor beschikbaar wil stellen, omdat er ook mee gepaard moet gaan de distributie te doen toenemen. Dit kapitaal zal waarschijnlijk niet te Harlingen zijn te vinden. Waar men het dan wel zou moeten krijgen? Hiervoor wil de schr. de streekplancommis sie inschakelen. Ofschoon we vroeger reeds hebben gewezen op de minder goede ligging van Harlingen, ten opzichte van de diepzeevisscherij, meenen we toch, dat men goed doet het Harlinger streven aandachtig gade te slaan. Wat betreft de suggestie, om de Harlinger haven te doen annexeeren door de provincie Friesland, lijkt dit ons een interne provin ciale kwestie, die ook daar wel stof genoeg zal doen opwaaien en die buiten onze belan gensfeer omgaat. Volgens de Nw. Rott. Crt. zal na 1 Januari door visschersvaartuigen slechts mogen worden uitgevaren met netten met een maaswijdte van tenminste 7,5 cm. Deze maatregel beoogt, dat dan de kleine visch meer zal worden gespaard. Van het ver bod van den aanvoer van kleine visch heeft men dus blijkbaar afgezien. Men weet, dat men in de betrokken kringen niet zulke groote bedenkingen had tegen ver grooting der maaswijdte, indien ook de andere landen een dergelijke bepaling invoerden, want, zoo oordeelt men terecht, wat baat het of wij al grootere maaswijdte hebben, als achter ons gevischt wordt met een net van kleiner maas wijdte. Bovendien was er dit groote bezwaar, dat het voor vele visschers onoverkomelijk zou zijn om zich, op korten termijn, nieuwe netten aan te schaffen. Nu is er aan dit bezwaar blijkbaar tegemoet gekomen, want volgens bovengenoemd blad, is er een regeling voor in moeilijkheden verkee- rende kleine zeevisschers in overweging, om tevens zoo noodig daarin te voorzien. Afgewacht dient dus te worden, hoe een der gelijke regeling zal worden, terwijl bovendien nog wel iets naders mag worden bekend ge maakt, want er zal nog wel meer aan vast zitten. Voor zoover wij weten heeft België nog geen dergelijke maatbepaling voor de netten, terwijl Engeland dat wel heeft buiten zijn territoriale wateren, maar voor bevissching daarbinnen niet. Denemarken en Duitschland stellen wel maat op bepaalde vischsoorten, die mogen wor den aangevoerd. Zoolang alles niet internationaal uniform zal zijn geregeld, zal er een zekere tegensmaak bij onze visschers blijven bestaan. Misschien dat echter de maatregel een voor- loóper is van internationaal overleg om tot zoo'n uniforme regeling te komen. De rechtbank te Leeuwarden heeft gisteren de zaak behandeld tegen den 22-jarigen handelsreiziger Y. K. aldaar, thans gedeti neerd, verdacht van moord op zijn 6 maanden oud dochtertje, dat verleden jaar oogenschijn- lijk tengevolge van een ongeneeslijke rugge- mergaandoening op Wieringen was overleden. Eenigen tijd geleden werd het lijkje opge graven naar aanleiding van een bekentenis van den vader aan de Leeuwarder politie, dat hij zijn kind had gedood. Hij vertelde dat hij het, terwijl het in de wieg sliep, een stuk brood in den mond had geduwd en het ge zichtje onder de kussens bedolven. Verdediger was mr. Koop mans. Verdachte deelde, zeer onder den indruk, mede, dat zijn kind 7 November 1934 was geboren. Het had geen levensvatbaarheid ge- had. Het was, toen het 6 maanden oud was, nog wel in een veel ergeren toestand, zoodat hij het lijden niet langer kon aanzien. President: Waarom hebt u het niet in het ziekenhuis gelaten? Verd.: Zij konden niets aan het kind doen. Van de zusters had ik vernomen dat het niets gaf waar het kind was, en dat het toch niet te helpen was. Nadat mijn vrouw uit het ziekenhuis was ontslagen, zijn wg naar Wie ringen gegaan, waar ik het plan opvatte het kind te dooden. Pres.: Waarom hebt u dit eigenlijk bekend? U was gearresteerd voor een ander feit. Verd.: Ik kon het niet langer voor mij houden. Pres.: Je had er toch al eens met je vrouw over gesproken; vond die het goed? Verd.: Neen, mijnheer. Vervolgens werd de vrouw van verdachte gehoord, die zeide gaarne haar verklaring te zullen afleggen om haar man te verlichten, die volgens haar meer geleden heeft dan zij heeft kunnen denken. Nu deze zaak van zijn hart is, is ook de verhouding tusschen hen veel en veel beter geworden. Ook de ander* feiten zgn een gevolg geweest van de ziekte van het kind. Get. vertelt verder dat het kind direct na de geboorte naar het ziekenhuis is gebracht en dat de dokter verteld had dat het slechts drie dagen kon leven. Omdat er toch niets aan te doen was en het steeds lag te kreunen, heeft de man tenslotte het kind uit zijn lijden verlost. Op 29 Mei 1935 ging hij tot de daad over. Pres.: Hoe voelt u zich nu? Get.: Het is mij een heele troost dat mijn kind uit zijn lijden verlost is. Pres.: Is er dikwijls over gesproken? Get.: Steeds werd over het kind gesproken. Ook aan den dokter heb ik gevraagd het kind uit zijn lijden te helpen. Ook ik, aldus get., kon het niet verder aanzien en daarom heb ik mij niet tegen den moord verzet. Mr. van Maanen: Hoe was overigens de verhouding van uw man tot het kind? Get.: Hij was vol medelijden met de kleine. Verd. erkende, in den laten avond van 29 Mei 1935, toen zijn vrouw naar bed was, het kind te hebben doen stikken. De officier van justitie, mr. P. Nooren, wees op de bekentenis van verdachte en diens vrouw, zoodat voorbedachte rade tot moord wettig en overtuigend is bewezen. De behan delende geneesheer heeft verklaard, dat het kind niet leed en niet achteruit ging. Het leefde ook niet slechts drie dagen doch 6 maanden en wie weet wat er nog van gewor- Men is tot een vergelijk gekomen. Alleen Bulgarije maakt nog voor behoud. Naar Reuter uit Montreux meldt, is de conferentie feitelijk al tot overeenstemming gekomen. Op voorstel van Paul Boncour heeft de vol tallige zitting gisteravond zonder debat het amendement op artikel 16 van het Engelsche tegenvoorstel aangenomen, dat voorziet in een volledige sluiting van de zee-engenten in tij den van oorlog, wanneer Turkije neutraal is, zulks in overeenstemming met de Russische eischen. De eenige uitzonderingen, die opgenomen zijn, worden gevormd door de uitvoering van een besluit van den Volkenbondsraad tegen den aanvaller of van een regionaal accoord, dat mede door Turkije zou zijn onderteekend. Engeland, Frankrijk, de Sowjet-unie, Grie kenland, Turkije en Australië hebben zich met het amendement vereenigd. Roemenië, Zuid-Slavië en Japan verklaarden, dat zij den tekst aan hun regeeringen ter aanneming zouden aanbevelen. Alleen Bulgarije heeft voorbehoud gemaakt. Het ontwerp-verdrag wordt nu opgesteld, maar men betwijfelt of het nog wel deze week ter teekening gereed zal zijn. b j Erkentelijkheid tegenover de niet- sanctielanden. Tegen de anderen geen De Italiaansche pers maakt zich tot tolk van de erkentelijkheid van het Italiaansche volk jegens de landen, die niet aan de sancties hebben deelgenoemen. De bladen verklaren eenstemmig, dat Italië nooit de bewijzen van sympathie en vriend schap zal vergeten, die aan den dag gelegd zijn tijdens de „barbaarsche belegering". In politieke kringen te Rome verklaart men dat Italië, nadat de sancties eenmaal zullen zijn opgeheven, hoewel het dankbaarheid koestert jegens de niet-sanctielanden, geen wrok zal blijven koesteren jegens de landen, die de Geneefsche politiek hebben gevolgd. De Italiaansche pers juicht. Voor het eerst sinds 241 dagen zijn de Ita liaansche couranten verschenen zonder kop, waarin het aantal dagen wordt medegedeeld, verstreken sinds het begin van den Abessijn- ,schen oorlog. jDe belegeraars, aldus jubelt de „Popoio dTtalia", hebben de belegering opgeheven. Het Italiaansche volk heeft zich een onneembare vesting getoond. Men heeft beweerd, dat Italië uit gebrek aan goudreserves de wapens zou moeten neerleggen. In plaats daarvan heeft Italië den financieelen strijd zonder credieten van het buitenland gewonnen. Abessinië ver tegenwoordigt thans voor Italië een goud reserve, die de uitgaven voor de militaire operaties verre overtreft. Vóór de sanctie- maatregelen was Italië een groote mogend heid. Thans is het een Imperium in het hartje van Europa en in het midden van de Middel- landsche Zee. Het vlootbouw-program van 1936-36 bevat twee groote slagschepen, tien kruisers, 11 onderzeebooten, 34 torpedojagers en 12 kano neerbooten met een totalen inhoud van ong. 250.000 ton. De industrie te Sheffield heeft opdrachten ontvangen voor 300 stukken ge schut en 30.000 ton pantserplaat voor de nieuwe oorlogsschepen. Bovendien koestert de Cunard White Star Line het plan om in de komende jaren acht luxe stoomschepen van 14.000 tot 30.000 ton te laten bouwen. De Pester Lloyd weet interessante bijzon derheden mede te deelen over de wordings geschiedenis van den modus vivendi tusschen Oostenrijk en Duitschland. De Fransche en de Engelsche regeering zouden van den loop der besprekingen op de hoogte zgn gehouden. Toen kwam men te Berlijn aan den weet, dat een Westelijke mogendheid op grond van die informaties aan Parijs en Londen voornemens was op het program der conferentie van Locarnostaten het ontwerp voor een gezamelijke garantie der Europeesche mogendheden voor Oosten rijks onafhankelijkheid te plaatsen. Dit was Duitschland verre van aangenaam. Het doel van de Wilhelmstrasse was nu van dit oogen blik af er op gericht een dergelijke overeen komst haar raison d'être te ontnemen. Wan neer Duitschland de onafhankelijkheid van Oostenrijk naar binnen en naar buiten zou hebben erkend, ware een andere garantie ongewenscht geworden. Vandaar dat Hitier tenslotte in de voorwaarden van het accoord toestemde. In de door droogte geteisterde gebieden heb ben thans hevige onweders verkoeling ge bracht. Het totale aantal dooden bedraagt thans meer dan 3400, waarvan 707 in Minne sota, 508 in Michigan, 401 in Illinois en 363 in Wisconsin. Volgens berichten uit Chicago komt de regen te laat om den graanoogst te redden, maar een deel van den maisoogst zal nog behouden kun nen blijven. Gil Robles in actie. Eenige monarchistische Cortesleden hebben verklaard het voornemen te koesteren, zich uit de Cortes terug te trekken. Niets zoo zeg gen zij, kan thans hun persoonlijke vrijheid nog waarborgen. Naar het schijnt, zal Gil Robles de monarchisten steunen. De leiders van de Ceda hebben hedenmiddag ten huize van Gil Robles vergaderd, om den toestand te bespreken. 60 personen gearresteerd. In verband met de incidenten bij de begra fenis van den vermoorden afgevaardigde Sotelo zijn 60 personen gearresteerd. DE R.-K. KERK IN ABESSINIË. De Paus heeft een uit kardinalen en hooge prelaten bestaande commissie ingesteld, die tot taak heeft de organisatie van de kerke lijke hiërarchie in Abessinië te bestudeeren, Men verwacht, dat er twaalf apostolische vicariaten en prefecturen zullen worden ge vormd. De missionarissen, die er zullen gaan werken, zullen behooren tot de door Italië erkende orden en congregaties, te weten de Salesianen, de Capucgnen en de paters van de Afrikaansche missies van Turgn, die reeds onder de regeering van den Negus belangrijk zendingswerk hebben verricht. De overgeloopen torpedobootjagers te Hongkong. De beide torpedobootjagers, die Maandag van Kanton zijn vertrokken, zijn te Hong kong aangekomen en hebben zich ter beschik king van de centrale regeering gesteld. Tsjen Tsji-tang geeft zich niet ge wonnen. Het tweede leger van Kwangtoeng rukt onder bevel van Tsjen Tsji-tang, die door de regeering te Nanking is afgezet, naar het Noorden op om het leger van Joe Han-moe, die als zijn opvolger benoemd is, aan te vallen. Dr. Wang, de vroegere Chineesche minister van buitenlandsche zaken, heeft te New-York in een onderhoud verklaard, dat thans ièdèr oogenblik een oorlog tusschen China en Japan zou kunnen uitbreken, en dat zulk een con flict onvermijdelijk scheen. Reuter meldt uit Kanton: De leiders van het Zuidwesten hebben een manifest gepubliceerd, waarin een buitenge wone zitting van het centrale uitvoerende comité te Kanton wordt aangekondigd. Mén beschouwt dit als den eersten stap op weg naar de vestiging van een onafhankelijk be stuur in Kwangtoeng en Kwangsi. Het gevaar voor een burgeroorlog in Kwangtoeng is overigens grooter geworden, daar de troepen van Joe Han moe, die naar Nanking is overgeloopen, blijven oprukken in de richting van Sjioekwan op 90 mijl van de grens van Kwangsi. De troepen van Tsjen- Tsji-tang hebben de opdracht, tegenstand te bieden, indien zg worden aangevallen. Van Kwangsi zouden hulptroepen onderweg zijn. Vliegtuigen der centrale regee ring boven Kanton. Naar uit Kanton wordt gemeld, zijn gister middag drie groote vliegtuigen van de lucht macht van Nanking boven Kanton verschenen, niettegenstaande de maatregelen van den luchtafweerdienst. De machines kruisten 20 minuten boven de stad en wierpen pamfletten omlaag, waarin de civiele en militaire bevol king werd aangespoord zich aan te sluiten b(j de regeering van Nanking. „Djalak" (terugreis) vertrok 15 Juli van Batavia en is op denzelfden dag te Medan aangekomen. „Perkoetoet" (terugreis) vertrok 15 Juli van Bagdad en is op denzelfden dag te Athene aangekomen. „Rietvink" (heenreis) vertrok 15 Juli van Rangoon en is op denzelfden dag te Singapore aangekomen. „Edelvalk" (heenreis) vertrok 15 Juli van Amsterdam en is op denzelfden dag te Athene aangekomen. 8 dooden. Twee Fransche legervliegtuigen, die deel uitmaakten van een escadrille dat oefeningen hield in de buurt van Pargs, zijn gistermid dag in botsing gekomen en neergeploft. De drie inzittenden werden gedood. Een der vliegtuigen viel op het dak van een huis dat vlam vatte, waardoor een vrouw, die op den zolder werkzaam was, met zware brandwon den naar een ziekenhuis moest worden ver voerd. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsgebrek moesten eenige inge zonden stukken tot het volgende nummer big ven liggen. NATIONAAL ST. SEBASTIAAN VLUCHT (SPANJE). De Postduif te Roosendaal opende voor iederen in Nederland georganiseenden post- duivenliefhebber bovenstaande vlucht op 19 Juni 1936. Ook hier ter stede deed de post- duivenvereeniging „Het Noorden" mede en wel met 32 postduiven. De afstand wag 1200 km. Van de 32 duiven keerden er 15 op hun hok terug. De eerste duif keerde 2 dagen na de lossing bij den heer G. Schotting op het hok terug, een prachtige prestatie van deze duif, temeer daar het weer niet zoo gunstig was. Tevens behaalden de volgenden een prijs op S. Sebastiaan (Spanje): G. Schot ting le, C. Bontens 2e, D. v. Heteren 3e, j. Buis 4, P. Dirks 5e, C. Kooger 6e. P.-V. „V.O.P." Zondag j.1. hield bovengenoemde Vereent- ging haar eerste wedvlucht voor jonge duiven vanaf Zevenbergen. Afstand 143 km. De vogels werden om 8 uur in vrijheid ge steld met Z.W. wind. De eerste vogel bereikte reeds zijn hok om 10.4.53 en de 25e om 10.13.43, zoodat het concours voor de Veree- niging ongeveer 9 min. openstond. Deze vlucht was tevens een plaatselijk concours. De prij zen van de Vereeniging werden verdiend door de heeren: P. Ham 1-4-7-9-14, H. v. d. Wal 2-5-10-16-18, G. de Wit 3-12-13, Giezen 6-8- 15-19-21; J. Fillerup 11-20-22-23; M. de Boer 17; Kos 24; F. Minneboo 25. Zondag a.s. vindt de laatste wedvlucht voor oude duiven plaats vanaf Bordeaux. De leden die hieraan meedoen, wenschen wg veel succes. De stand van de oude duiven luidt: G. de Wit 457 pt.; H. v. d. Giezen 387 H. v. d. Wal 237%; K. Kramer 296%; Fillerup 164; Verhoef 153; W. de Boer 152; M. de Boer 142%. De rest 'is onder de 100 punten. De heer G. de Wit kan zich reeds kampioen noemen, daar deze niet meer in te loopen is. HOLLANDS NOORDPUNT Zondag hield bovengenoemde vereeniging haar twaalfde concours van Montargis 570 K.M, Slechts 27 vogels namen aan dezen wed vlucht de laatste vlucht voor het vitesse- kampioenschap deel. De duiven gingen om 6 uur met Z.W. wind het luchtruim in. Bij aankomst was de wind W.Z.W. De eerstgetoonde duif bereikte om 1.29,32 haar eigenaar. De laatste of 7e prijsvlieger 1.55.13. Prijzen en punten kwamen aan A. Felkers le prijs met 24 punten; R. F. Mulder 2e, 3e 6e prijs met 44.64 punten; J, Riemers 4e, 5e, 7e prijs met 27.54 punten. De eindstand van de hopgroep voor het vitesse-kampioenschap luidt 1. R. F. Mulder 411.44 pt.; 2. J. Riemers 357.36 pt.; 3. F. Scholten 345.20 pt. A.s. Zaterdag. Bordeaux 984 K.M. HELDERSCHE CONCOURS-COMMISSIE. Het concours Zevenbergen 146 K. ML dat Zondag door de H. C. C. in combinatie met de P. D. V. Victoria is gehouden, is ongetwijfeld voor de organisators een groot succes gewor den. Niet minder dan 739 jonge duiven afkomstig van 50 liefhebbers uit de vereenigingen Hol lands Noordpunt, Victoria, V.O.P., te Den Helder en altijd verder te Anna-Paulowna namen er aan deel. De vogels gingen om 8 uur in vrijheid met Z. W. wind. Bij aankomst was de wind Z. W.Z, De eerste prijs voor Den Helder werd gewon nen door P. Ham, lid van de P.D. Ver. V.O.P, die zijn vogel, welke een snelheid maakte van 1168 meter per minuut reeds om 10.4.53 toonde De laatste of 148e prijsvlieger maakte een snelheid van 1076 meter en ging om 10.15.33 over de eindstreep. De lange lijst van prijsvliegers kunnen wg hier niet laten volgen, daar iedere liefhebber een uitslag van de H.C.C. ontvangt. Naar wij vernemen zullen bovengenoemde vereenigingen op 23 Augustus a.s. van het zelfde station weder een soortgelijke wed vlucht houden. Strafzitting van Maandagmiddag. Klaas wil zijn leven beteren. Op 25 Mei maakte de 18-jarige convante jonge Klaas D. te Warmenhuizen zijn op wachting op het zondaarsbankje voor een heel leelijk feit. Hij had namelijk geprobeerd in den nacht van 8 op 9 Februari een kistje met geld van zijn vader, dat deze heer veilig heidshalve onder bewaring van zgn buurman Jan de Ngs had gesteld, te stelen. Deze boe venstreek gelukte echter niet, omdat moe der de Ngs gerucht in huis hoorde en haaf man aanspoorde er dapper op los te trekken en een onderzoek naar het verdachte gerucht in te stellen. Jan liet zich dit geen twee maal zeggen en wist den boerengeveltoerist op hee- terdaad te betrappen. Het onderzoek ter te rechtzitting gaf aanleiding tot het instellen van reclasseeringsonderzoek en heden kon mijnheer Wiggers met voldoening rapportee ren, dat Klaas inderdaad op loffelijke wijz» zich zeiven in den geest had hernieuwd, zijn berispelijk leven had herzien en zich het voor recht eener voorw. straf had waardig ge maakt. Officier en politierechter, die zeiden tot den herboren Klaas: zg, die zich zelf overwinnen, zijn helden, bleken ook geneigd het met KlaaS te beproeven en dies werd hij veroordeeld tot 3 maanden gev., doch voorwaardelijk met 3 proefjaren. Het is nu aan Klaas zich door het beoefenen van de deugd der standvastigheid, zijn proeftijd klachtenloos te volbrengen. Geen bijzondere eer voor den vrachtrijders- stand. De 41-jarige vrachtrijder Leonardus Joh. T., n persoon, die nogal naar voren kwam in het sociaal leven en zelfs als president had ge" fungeerd van een Kath. Vereeniging, maakte echter als expediteur een minder schitterend figuur, rolde, zooals de volksmond het noemt, door de ton, met andere woorden, ging failliet, maar erger nog, liet hij zich verleiden in qua- liteit van vrachtrijder een bedrag van f 41.1®. Bos te Alkmaar voor geleverde goederen aan verschillende personen, jonker Lenting, Ver-

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 6