Bereid tot dienen. 'T JUTTERTJE ZATERDAG W JOL! 1736 PAG. 3 Voorzichtig met insecten- steken. IEViPCIJWgNtXfcAg M' EEN BEZOEK AAN EEN DER VROUWEN-WERKDIENSTEN. „Trouw, Gehoorzaamheid en Kameraadschap." door TINE BREEBAERT. Kortgelegen ter gelegenheid van het Ge meentecongres in Berlijn vertoevende, ont vingen wij van de hoofdleidster der vrou welijke arbeidsdiensten in Brandenburg, Frau Dr. Hilde Lemke, een uitnoodiging om eens nader kennis te maken met het Duitsehe vrouwenwerk. Wij werden op een heerlijke zonnige morgen afgehaald en na een lange auto tocht door een groot deel van Berlijn, kwa men wij allengs op boulevards, die ons al aanstonds deden aanvoelen, dat wij de voorsteden naderden en de groote stads drukte achter ons lieten. Langs de mooie dreven, afgewisseld met bosch en heide, ook een mooi gelegen meer, bereikten wij tenslotte ons doel, Fürstendam, waarin een oud landgoed ligt, één der ruim dertig vrouwen-werkdiensten van het district Brandenburg. In elk dezer vrouwendiensten worden jonge meisjes opgenomen van 1825 jaar, tot een aantal van ten hoogste 50, die ge durende zes maanden lang practisch lee ren werken, zoowel in- als buitenshuis. Meisjes van verschillende stand worden in deze groepen ingedeeld en behalve voor detgenen, diet niet aan een universiteit gaan studeeren, is deze arbeidsdienst tot noe toevrijwillig. In de naaste toekomst zal een halfj aarlij ksche werkdienst voor alle jonge meisjes op een bepaalden leeftijd verplicht worden gesteld, evenals dit thans reeds bij de mannelijke jeugd het geval is. De bedoeling is om ieder meisje prac tisch te leeren werken en om behalve eer bied voor den arbeid ook diè eigenschap pen aan te kweeken, die haar leeren zich zelf weg te cijferen en anderen te dienen. De hoofdleidster van dit district Frau Dr. Hilde Lemke heeft kortgeleden een werkje geschreven onder den titel: „Bereit zum dienen", waarin een uiteenzetting van het principe van het vrouwenwerk gege ven wordt. Het zou ons te ver voeren dit te bespreken en daarom zullen wij ons slechts bepalen een en ander over ons be zoek aan het tehuis voor de meisjes, inge deeld in het oude landgoed te Fürsten dam te vertellen. Vanzelfsprekend zullen wij ons moeten beperken tot hetgeen wij zagen en men ons mededeelde. Wij beoordeelen daarbij deze diensten niet en laten tevens de gees telijke achtergrond, waarop het door ons beschrevene berust, onbesproken. De leuze, ■welk voor de mannelijke jeugd geldt: Trouw, Gehoorzaamheid en Kameraad schap wordt eveneens geëischt van de meisjes, welke in deze diensten zijn inge deeld. Zij genieten vrije kost en inwoning, aangezien het Vrouwenwerk van Staats wege wordt gefinancierd en dragen in de ontspanningsuren een uniforme kleeding, bestaande uit donkere rok en witte blouse, al of niet met slip-over. Gedurende de 26 weken diensttijd moeten de meisjes, welke in een groep zijn ingedeeld, alle werkzaam heden uitvoeren, die haar zonder aanzien des persoons, met voorbijgaan van rang of stand, worden opgedragen. Ieder voert hare steeds wisselende werkzaamheden stipt volgens rooster uit. In een landelijke omgeving als die van Fürstendam bestaat dit werk uit het ver- leenen van hulp aan de boeren, zoowèl op het land als in de gezinnen. Zij helpen zoo wel met spitten, zaaien en wieden als bij hooien, melken, voederen van vee en alle andere werkzaamheden, die bij het boeren bedrijf behooren. De boerin wordt zoowel bij de wasch en de inmaak als bij ander huiswerk en bij de verzorging der kinde ren geholpen. Ongetwijfeld leeren deze jonge vrouwen van nabij een leven kennen, dat de meeste harer geheed vreemd is, en waardoor te vens eerbied voor handenarbeid wordt aangekweekt. Aan het hoofd van iedere dienst staat een leidster, die speciaal voor deze taak is opgeleid en wier opdrachten stipt en zon der een enkele tegenwerping worden uit gevoerd. Orde, regelmaat en dicipline zijn een eerste eisch, waardoor echter volstrekt geen afbreuk gedaan wordt aan de opge- wekten geest, die hier heerscht. De dag begint reeds vroeg en om vijf uur staan de meisjes op en maken na het wasschen en aankleeden zelf hare slaap- en waschvertrekken in orde. Het geheele huis, dat uiterst eenvoudig gemeubileerd is wordt echter in de puntjes door haar verzorgd. Afwisselend hebben zij ook hier dienst en werken, koken en wasschen voor het groote gezin. Het is een sportief gezicht al die fris sche jonge meisjes rondom de lange tafels met smaak haar maaltijd te zien nuttigen. Om half zeven wordt ontbeten en weet iedereen welke dagtaak haar weldra wacht, in- of buitenshuis, welke tot twee uur duurt, daarna gaan zij zich wasschen en verkleeden om tegen half drie het mid dagmaal te nuttigen, dat nu eens uit een voedzame soep, dan weer uit stampot of een ander eenvoudig maal bestaat. Hierop volgt een rusttijd en moeten allen naar bed om op een vastgesteld uur deel te nemen aan de lessen door de leidster gegeven op huishoudelijk en hygiënisch gebied, kin derverzorging, e.d. Soms wordt ook een of ander boek gelezen, waarover dan een ge dachten wisseling volgt. Een deel der mid dagen wordt ook besteed aan zingen, het instudeeren van oude volksdansen en sport. Om acht uur is de avondboterham en om negen uur slaat het klokje van gehoor zaamheid. Weldra verstommen alle ge sprekken en is het geheele huis in zoete rust gedompeld Wij kunnen ons zeer goed indenken, dat de boeren eerst een min of meer afwach tende houding tegenover deze hulp hebben aangenomen. De practijk heeft echter be wezen, zooals wij bij ons bezoek aan enkele boerengezinnen mochten vernemen, dat deze jonge vrouwen wel degelijk de han den uit de mouwen weten te steken en moeten aanpakken. Zooals men ons ver telde, is menige kleine boer, die geen hulpkrachten kan betalen op deze wijze door de vrouwen-werkdiensten geholpen. Ongetwijfeld zullen de jonge vrouwen, die zes maanden op deze wijze hebben leeren arbeiden heel wat practische kennis hebben opgedaan, waar zij ook in haar latere leven voordeel van kunnen hebben. Zondag. Tomatensoep. Kalfsbiefstuk. Doperwten. Aardappelen. Rijstpudding met aardbeien. Maandag Contrefilet. Gestoofde komkommer. Gebakken aardappelen. Tomatensla. Dinsdag Koud vleesch. Peultjes. Aardappelen. Zoete-rijst-soep. Woensdag Kalfshersens met saus en croutons. Roereieren met peterselie. Spinazie. Aardappelen. Botorjus. Donderdag Sausijsjes. Bloemkool. Aardappelen. Krenüin-crème. Vrydag Filets van tong met kaas Kropsla. Aardappelen. Watergruwel. Zaterdag Bloemkoolsoep. Gebakken ham. Tuinboonen, aardappelen Citroen-limonade. Rijstpudding met aardbeien. L melk, 150 gr suiker, 75 gr rijst, 10 blaadjes witte gelatine, 500 gr aardbeien, 14 1. slagroom, vanillesuiker. Melk aan de kook brengen en er de ge- was3chen rijst in strooien, gaar laten ko ken op astbestplaatje en suiker en vanille er voorzichtig doorroeren, zóó, dat de kor rels niet stuk gaan en tenslotte de gela tine, die 10 minuten in koud water ge weekt is, uitgeknepen en in een weinig kokend water wordt opgelost. Aardbeien wasschen en door de zeef wrijven en ver mengen met de stijfgeklopte room en deze massa om en om scheppen door de rijst, daarna alles overbrengen in een met koud water omgespoelden vorm en stijf laten worden. Desverkiezende kan de massa ook overgebracht worden in een glazen schaal en hierin worden opgediend. Gestoofde komkommers. 5 16 komkommers, 1 dl melk of room, 30 gr bloem, gehakte peterselie, 60 gr bo ter 3% dl kooknat, sap van 1 citroen, pe per en zout. De komkommers schillen, en in de leng te in vieren verdeelen, waarna het even- tueele zaad verwijderd wordt en wij de vierde deelen in gelijke stukken snijden en daarna met niet te ruim water met zout 20 minuten zachtjes gaar koken. Op een vergiet laten uitlekken en 3% dl van het kooknat bewaren voor de saus. Boter en bloem roerende met elkaar ver mengen en op een kleine pit verwarmen, daarna langzaam het kooknat van de kom kommers toevoegen en ook de room en dit sausje 5 min. zachtjes laten koken, pe per, zout en citroensap naar smaak en de komkommers nog even door laten stoo- ven en opdienen bestrooid met peterselie. Kremlin-crème. 2 eetlepels fijngehakte amandelen, 2 eet lepels fijngehakte dadels, Vanille suiker, 2 dl room, kopje koud water, 2 lepels fijngehakte noten, 1 pakje geleipudding (citroen), 1 theelepel poeder of 2 bl. gela tine, 2 eetlepels suiker, Abrikozen. De gelei-pudding wordt volgens de aan wijzing op het pakje gemaakt, meestal is de inhoud met kokend water tesamen di. Een steenen vorm, liefst b.v. een rijstrand wordt met koud water omgespoeld en hierin wordt een laagje van dit mengsel gegoten. De poeder-gelatine wordt opge lost in het water en bij de rest van de oplossing gevoegd (blad-gelatine in héét water oplossen) daarna roeren we er de noten, amandelen en dadels doorheen en als de massa stijf begint te worden ten slotte de stijf-geklopte room, waarbij de suiker en vanille is gevoegd en alles op het laagje in den puddingvorm gieten en het geheel stijf laten worden. Storten op glazen borden, garneeren met gehalveerde versche abrikozen of uit het blik. Indien de pudding niet gemakkelijk loslaat dan wordt de vorm enkele seconden in warm water gehouden. Citroen-limonade van versche vruchten. 8 citroenen, kg suiker, waarvan b.v. 100 gr tabletten, 25 gram citroenzuur, water. De citroenen worden afgeborsteld en daarna raspt men met de klontjes over de sclül, zoodat de fijne aroma volkomen in de suiker trekt. Vruchten uitpersen en het verkregen sap zeeven en in een steenen kom doen en daarna zooveel water bijvoegen totdat men een 1 vloeistof heeft, waarbij men de suiker en het citroenzuur voegt en alles dichtgedekt laat staan totdat suiker en citroenzuur zijn opgelost. Af en toe roeren met houten of zilveren lepel. Tenslotte zeeven en in een vooraf met soda-water schoongemaakte of uitgekookte flesch bewaren, die met een kurk geslo ten en daarna dicht gelakt wordt. GETALLEN DIE VROUWEN INTERESSEEREN. De kinderen van Noor Jasri. De Senator van het Parlement van Irah, Noor Jasri, stierf in Mei 1936 in den ouderdom van 80 jaren en liet 22 zoons en 25 dochters achter. Hij was verschillende malen gehuwd geweest en had gedurende zijn lange leven een groot vermogen bij een gebracht. De verdeeling ervan na zijn dood heeft echter onder de 47 broers en zusters hevige twisten veroorzaakt. In de kroon van Keizerin Katharina van Rusland zijn diamanten aangebracht, die 3000 karaats zwaar zijn. Een bijenkorf heeft soms 80.000 inwoners, het geringste aantal kan men op 30.000 schatten. De slepen der avondjaponnen, welke door dames in de 14e en 15 e eeuw gedragen werden, waren vaak 5 M. lang. „O, wat neD ik er een spijt van, dat ik je getrouwd heb." „Ik ook. Jij bent er de schuld van, dat ik geen leuke, goeje man heb." Iedere zomer weer opnieuw worden vele volwassenen en kinderen geplaagd door steken van verschillende insecten, die lang niet altijd even onschuldig blijken te zijn. Hoe vaak doet zich door het open krabben der plekken geen infectie voor. Men moet zelfs trachten te voorkomen door muggebeeten jeukende bulten te krijgen. Heeft een mug reeds gestoken, dan moet men met een vochtig gemaakt klontje suiker krachtig over de gestoken plek wrijven, waardoor reeds de eerste hulp verleend is geworden. Dezelfde diensten bewijst het inwrijven met een stukje soda of met een weinig ammoniak. Wespen- en bijen-steken zijn dikwijls van ernstiger aard en hier moet eerst met een gedesinfecteerde pincet de angel uit het wondje worden getrokken alvorens men er koelende omslagen oplegt met een of ander verkoelend water, b.v. eau de Gou- lard. Het komt zelfs wel voor, dat kinderen een wespensteek in den mond krijgen, hetgeen licht kan gebeuren, wanneer zij b.v. vruchtengebak eten, als zij een dagje uit zijn. De spoedig optredende zwelling kan zoo ernstig zijn, dat gevaar voor ver stikking aanwezig is. Gorgelen met wijn azijn is hier het eerste middel, dat aange wend dient te worden, terwijl het kauwen op plakken ui zeer goed is, daar het sterke sap hiervan het zwellen tegen gaat. Met de weinig aangename smaak kan geen rekening gehouden worden, indien men erger voorkomen kan. Het is inderdaad wel een zeer eigen aardig verschijnsel, dat somige menschen insecten bepaald aantrekken, daarom is het aan te bevelen dat zij zich 's morgens en 's avonds inwrijven met sterkriekende olie, b.v. vendel, laurier, cucalytus, nagel olie, e.d. Vendelolie heeft tevens de eigen schap vlooien op een afstand te houden!! Dakhaas. „Ze zeggen," zei een heer, die in een restaurant hazepeper at, „dat een haas als ie gedood wordt, schreeuwt als een kind." „Nou," zei de kellner, „deze niet, die miauwde van angst,"

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10