Abonneert U op dit blad SEIZOEN-OPRUIMING HERMAN NYPELS' de week. MAATKLEDING KLEDINGMAGAZIJNEN HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 18 JULI i< Oe zuiver zijden zelfbinders De kleurechte overhemden De moderne Engelse sportpetten De goedpassende onderkleding tijdens onze seizoen opruiming zéér in prijs verlaagd HERMAN NYPELS' KLEDINGMAGAZIJNEN IMimDiUWS M 5Ï4 MODERN SPORTCOSTUUM Twee ernstige verkeers ongelukken op den Rijksweg. Zeekrijgsraad Willemsoord f in feiten en fantasieën Marktberichten. IO het Middelbaar Onderwys. als door de Com missie van Toezicht op het Middelbaar On derwijs naar voren gebracht, dat bet ge- wenscht zou zijn, dat de scholen te zyner tijd in handen van de gemeente zouden komen, terwijl ook uit uw midden toen, zoowel als later, meermalen stemmen opgingen om de echolen naar de gemeente te doen overgaan. Bij schrijven van 26 Maart 1936, waarvan een afschrift aan ons werd toegezonden, deelde het Bestuur der Algemeene Heldersche Win keliers/ereeniging aan den Inspecteur van bet Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs mede, dat geen bezwaar zal worden gemaakt het be3tuur der scholen aan het Gemeente bestuur van Den Helder over te dragen. Het Bestuur teekende daarbij aan, dat dit besluit niet was genomen wegens administratieve moeilijkheden, doch dat van grooter invloed is geweest de overweging, dat het Rijk voor directeuren en leeraren van scholen voor bij zonder Middelbaar Onderwijs nog steeds geen wachtgeldregeling gebracht heeft en het personeel der scholen veiliger voor wachtgeld regeling is ondergebracht bij de Gemeente, dan bij het Bestuur van een vereenigtng. Daarbij komen zoo zegt het Bestuur de financieele offers, welke vér uitgaan boven het budget der vereenigingskas. Voorts deelt het Bestuur in dat schrijven nog mede, dat het verzoek om zich te willen belasten met de zorg voor de Kweekschool geen bezwaar ontmoet, indien het daarmede de Gemeente van dienst kan zijn in dit stadium van overgang van scholen. Over deze aangelegenheid zijn na dien tjjd nog besprekingen gevoerd met meergenoem den Inspecteur, met den Directeur-Generaal van het Onderwijs en met het Bestuur der school. By deze besprekingen ia van Regee- ringswege de wensch geuit, dat de scholen met 1 September a.s. in handen van de ge meente zullen overgaan. Bij ons bestaan daar tegen uit den aard der zaak geen bezwaren indien zoowel van het Rijk als van de Pro vincie op een subsidie kan worden gerekend, gelijk aan dat, hetwelk thans voor de scholen aan de Heldersche Winkeliersvereeniging wordt verleend. Het aan de school verbonden personeel kan in dezelfde positie worden gehand haafd; het zal echter thans door Uw ver gadering moeten worden aangesteld. Ook de schoolgeldregeling zal door U dienen te worden vastgesteld. Het verdient naar onze meening aanbeveling de voor de dag- en avondschool bestaande regelingen thans nog zooveel mogelijk ongewijzigd over te nemen. Op grond van het vorenstaande stellen wij U voor te besluiten, onder voorwaarde dat kan worden gerekend op een subsidie van Rijk en Provincie gelijk aan dat, hetwelk thans wordt verleend aan de Algemeene Hel dersche Winkeliersvereeniging, met ingang van 1 September 1936; le. over te nemen het bestuur van de Handelsdag- en avondschool, onder dankbe tuiging aan het Bestuur van de Algemeene Heldersche Winkeliersvereeniging voor het geen het op dit punt in het belang der ge meente gedaan heeft; 2e. te benoemen aan de Handelsdagschool: A. in vasten dienst: tot directeur: K. Bouma; tot leeraren en leeraressen: G. P, Berk houwer, Drs. J. de Graaf, J. P. Klapmeijer, A. M. Kloos, mej. M. Magnin, J, A. Nykamp, C. van Rossum, Dr. J. Suijs, Drs. L. G. Veldsema, J. W. van Vendeloo, J. de Vries en mevr. J. C. A. van ZijlCornelissen; tot amanuensis-concierge: H. Willemse. B. in tijdelijken dienst: tot leeraren; Drs. D. B. A, Franken, J. Gomes en P. Utpkes. 3e. te benoemen aan de Handelsavond school; A. in vasten dienst: tót directeur; K. Bouma; 'tot leeraren: G. P. Berkhouwer, B. H. Bos, 3. Gomes, A. M. Kloos en J. W. van Vendeloo; tot conciërge: H. Willemse. B. in tijdelijken dienst: tot leeraren: A. van Meerten, F. J. F, Spaaij en A. Treffers. 4e. vast te stellen de volgende verordening tot heffing van schoolgelden voor het onder wijs aan de Handelsdag- en Handelsavond school in de Gemeente Den Helder. Van de hieronder genoemde artikelen noemen wij: Artikel 2. Het schoolgeld bedraagt; I. voor de leerlingen der Handelsdagschool! by een belastbaar inkomen van 1000.of minder nihil 1001.— tot 1500.— 10.per jaar 1501— 2000 18— M 2001— M 2500— 20— 2501— M 3000— 30— 3001— 3500— 40— 3501— 4000— 50— Boven 4000— 60— n. voor leerlingen der Handelsavondschool f 2.50 per maand, met dien verstande, dat leerlingen die zelf of wier ouders, voogden of verzorgers naar het oordeel van Burgemeester en Wethouders tot de min- of onvermogenden behooren, gedeeltelijk of geheel van betaling van dit schoolgeld kunnen worden vrijgesteld. Artikel 3. Waneer meer kinderen uit hetzelfde gezin de school bezoeken, wordt voor het tweede en elk volgend kind 25% van het boven staande tarief afgetrokken. Ten aanzien van de vraag wat zal dienen te geschieden met het Bestuur der Kweek school, deelen wij U als onze meening mede, Hat wij met meergenoemden Inspecteur van oordeel zyn, dat het aanbeveling verdient, dat een afzonderlijke vereeniging daarvoor in het leven wordt geroepen. In afwachting van de totstandkoming daarvan stellen wij het echter Zeer op rijs, dat het Bestuur der Algemeene Heldersche Winkeliersvereeniging bereid is in het belang der gemeente zich voorloopig met het bestuur van die school te willen blijven belasten. Wij teekenen hierbij ten slotte nog aan, dat de Commissie van Bijstand voor het Onder- Wijs en de Commissie van Toezicht op het Middelbaar en nijverheidsonderwijs zich met de overneming geheel kunnen vereenigen. Voorstel tot het verleenen van een aanvulling», crediet ten behoeve van den aanleg der rjjwiel- en wandelpaden door de duinen. B. w. deelen den Raad mede, dat, volgens hen door den Administrateur der Centrale Boekhouding verstrekte gegevens, de uitgaven voor den aanleg der rijwiel- en wandelpaden door de duinen, waarvoor door den Raad een crediet van 29.000— is toegestaan, in totaal hebben bedragen 33.886.82. zoodat de raming hiet rond 4900.is overschreden. Deze overschrijding is niet geheel onver wacht; zij is hoofdzakelijk het gevolg van de Omstandigheid, dat het oorspronkelijk plan «enigszins is uitgebreid. Bovendien wordt, als gevolg van de te reke nen met ingang van het jaar 1935 gewijzigde administratie van den dienst van Gemeente werken, door de Centrale Boekhouding een bedrag wegens algemeene bedrijfskosten ten laste van het werk gebracht. Hiermede kon destijds nog geen rekening worden gehouden; zy bedragen voor dit werk 2920.90. Op grond van een en ander verzoeken B. W. een aanvullingscrediet van 4900.voor dit doel te willen verleenen. Voorstel tot het verleenen van een aan vullingscrediet ten behoeve van den straataanleg enz. in het uitbrei dingsplan „Oost". B. en W. schrijven aan den Raad: Uit een ons door den Administrateur der Centrale Boekhouding verstrekt overzicht van de ontvangsten en uitgaven van den dienst der Plantsoenen over het jaar 1935, blijkt, dat de kosten van beplantingen in het plan „Vogelbuurt" in dat jaar 1.881.29 heb ben bedragen. Naar onze opening behoort deze uitgaaf evenwei niet onder de gewone uitgaven te worden gerangschikt, omdat het hier betreft de uitvoering van buitengewone werkzaamheden, waarop in de begrooting van den dienst der Plantsoenen niet was ge rekend. Wij zouden deze kosten daarom ten laste van den kapitaaldienst willen brengen. Voor een gedeelte kan hiervoor worden geput uit het crediet ad 175.000.dat in Uwe vergadering van 29 Augustus 1934 is verleend voor het aanleggen en rioleeren van de stra ten in het uitbreidingsplan „Oost" en waarvan tot en met het jaar 1935 is uitgegeven 174.148.10, zoodat nog een bedrag van 851.90 resteert. Er zal derhalve een aan' vullingscrediet van 1.881.29 min 851.90 is 1.029.39 of rond 1030.noodig zijn. Voorstel tot het verleenen van een aanvul lingscrediet ten behoeve van den aanleg van het Timorpark. B. en W. schrijven aan den Raad: Bij de 2e wijzigingsbegrooting voor het dienstjaar 1933 is voor het aanleggen van het Timorpark een crediet verleend van 40.000. By nota van wyziging der gemeentebegroo- ting 1934 is dit bedrag met 6.000.ver hoogd voor den aanleg van wegen en het aanbrengen van beplantingen, enz. In totaal is voor dit werk derhalve een bedrag van 46.000.toegestaan. De uitgaven voor het park hebben tot en met het jaar 1934 bedragen 48.316.05, bui ten beschouwing gelaten de kosten, welke tot en met het jaar 1932 zijn gemaakt en welke uit de gewone middelen (post werkverschaf fing) zijn bestreden. Over 1935 is, blijkens een ons door den Administrateur der Centrale Boekhouding verstrekt overzicht van de ont vangsten en uitgaven van den dienst der Plantsoenen in dat jaar, ten behoeve van het werk uitgegeven 6.100.84. Aangezien ook laatstgenoemd bedrag onzes inziens ten laste van den kapitaaldienst dient te worden ge bracht, zal het verleende crediet dus tot 54.416.89 of rond 54.500.moeten wor den verhoogd. In verband met het vorenstaande verzoeken wij U ons een aanvullingscrediet van 8.500.voor dit doel te willen verleenen. De financieele gevolgen zullen bij wijzi gingsbegrooting worden geregeld. Voorstel tot het verleenen van een aanvul lingscrediet ten behoeve van den plantsoen- aanleg op het Helden der Zeeplein. B. en W. schrijven aan den Raad: Ingevolge Uw besluit van 5 Juni 1934 is aan de gemeentebegrooting voor het dienst jaar 1934 toegevoegd een bedrag ad 3.500. .voor het veranderen van het plantsoen op het Helden der Zeeplein, enz., in verband met den bouw van het monument ter plaatse. Blijkens de laatst vastgestelde gemeente rekening hebben de uitgaven voor dit doel in 1934 bedragen 702.75, terwijl uit een ons door den Administrateur der Centrale Boekhouding verstrekt overzicht van de ont vangsten en uitgaven van den dienst der Plantsoenen over het jaar 1935 blijkt, dat de uitgaven in dat jaar hebben bedragen 4045.02, zoodat in totaal is uitgegeven 4747.77 en het verleende crediet ad 3500.derhalve met 1247.77 is overschre den. Deze overschrijding is onder andere toe te schrijven aan het feit, dat tijdens den aan leg van het plantsoen nog met onderscheidene speciale wenschen van den architect van het monument rekening is gehouden, waardoor extra werkzaamheden en leveringen hebben plaats gehad. Wy verzoeken U ons, op grond van het vorenstaande, voor dit werk een aanvullings crediet van 1250.— te willen verleenen. BAKKER KON ZIJN DEEG NIET KNEDEN. Stjjve armen door rheumatiek. Nu weer gezond als een visch. „Ik had rheumatiek, zoo erg als het maar kon. De gewrichten in mijn armen, beenen, handen en voeten waren verstijfd. Ik kon nauwelijks loopen, en als ik een paar minuten had gezeten, werd het een heele toer om weer overeind te komen. Ik ben bakker van beroep, dus U begrijpt wel dat ik al mijn kracht noodig heb om deeg te kneden. Mijn handen waren echter zóó machteloos, dat ik mjj bezorgd begon af te vragen of ik nog wel ooit zou kunnen werken. Ik probeerde verscheidene middelen, maar tevergeefs. Na een flacon Kruschen Salts ging ik mij een beetje beter voelen. Ik verbruikte nog twee flacons, en ik moet bekennen, dat ik weer plezier in myn werk heb. Geen pijn of last meer, dank zij Kruschen Salts. Ik kan het niet genoeg roemen, want ik voel mij weer zoo gezond als een visch". a. T. H. te K. Indien Uw afvoerorganen op de juiste wijze tot betere natuurlijke werking worden aange spoord, voorkomt U ophooping in Uw lichaam van afvalstoffen zooals het urinezuur, dat maar al te dikwijls de oorzaak is van rheuma tiek, ischias, spit e.d. Kruschen Salts bevat zouten, die zorgen voor een afdoende verwij dering van afvalstoffen, doordat zij Uw afvoer organen, ingewanden, lever en nieren, aan sporen tot krachtiger werking. Zoodra Uw bloed zuiver is geworden, zullen de rheuma- tische pijnen verminderen om tenslotte geheel weg te blijven. Probeer het eens. U hebt Uw geluk in eigen handen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten 0.40, 0.70 en 1.60 per flacon, omzet belasting inbegrepen. Let op, dat op het eti ket op de flesch, zoowel als op de buitenver pakking de naam Rowntree Handels Maat schappij, Amsterdam, voorkomt. (Adv.) DE HEER MAJOLÉ BREIDT UIT. Een keurige fietsen- en motoren zaak in de Middenstraat. In het perceel Middenstraat 34 bevindt zich reeds gedurende vele jaren een rywiel- en motorenzaak, die bij tal van Heldersche vehikel-berijders een uitstekenden roep geniet: de firma Majolé. Daartoe gedwongen door een steeds meer groeiende clientèle moest de heer Majolé naar expansie uitzien en het resultaat mochten wij gister aanschouwen: een verbouwde zaak, welke echter een dusdanig cachet heeft, dat men geneigd is aan een nieuw pand te denken. Het interieur is zeer ruim en maakt met haar in lichte teint gehouden beschildering en granieten vloer een frisschen indruk. Voorts bezit men thans een benzinepompinstallatie, en eenige flinke werkplaatsen achter den win kel voor de reparatie van rijwielen en motoren. Wy vestigen er de aandacht op, dat de heer Majolé U levert Fongers-, Simplex- en Bur gers rjjwielen en voorts D.K.W.- en Simplex motorfietsen. Eveneens (en dit geldt niet voor de ingewijden) is dit een adres voor reparatie aan de kleine 2 tact-motoren. AI met al een flinke zaak, die het in deze volkrijke buurt ongetwijfeld zal blijven „doen". Vermelden wij tenslotte nog, dat deze zoo geslaagde verbouwing uitgevoerd werd door de aannemersfirma C. H. Groninger en dat de zaak om 3 uur hedenmiddag opent. DE NIEUWE HELDERSCHE LUNCHROOM. Keizerstraat No. 28. Vanmiddag 3 uur wordt in het pand Keizer straat 23 geopend de „Nieuwe Heldersche Lunchroom". De eigenaar is de heer W. Matlhijsen, die de zaak overgenomen heeft van den vorigen leider van een dergelijk bedrijf, den heer van Essen. Deze nieuwe luchroom bestaat uit de samen stelling Hotel-Café-Restaurant; biljartspelers zullen hun hart kunnen ophalen op het groene laken, terwijl ons medegedeeld werd, dat de consumptie tegen „aangepast" tarief geser veerd zal worden. Hoewel men gisteren nog niet geheel gereed was lijkt het ons dat de radicale interieurs verandering geslaagd is. Door den heer Essen is alles opnieuw beschilderd en behangen, ter wijl ook een doeltreffende verlichting aange bracht werd. De heer Mattijsen verzocht ons nog speciaal de aandacht te willen vestigen op zijn keuken, die zelfs voor gastronomen beloften in moet houden. HELDERSCHE MELKCENTRALE. Woensdagmiddag de officieele opening. Zooais we eenige maanden geleden meedeel den had het bestuur van de Heldersche Melk- centrale naar andere huisvesting uitgezien, omdat het gebouw aan den Dijkweg, niet aan de gestelde eischen meer kon beantwoorden. Men had een goed gelegen terrein gevonden in het hartje van de stad, n.1. de Molenstraat, ongeveer tegenover de Palmstraat, en hier werd een nieuw gebouw opgetrokken, ingericht naar de meest hyiënische eischen van den tijd. Aangezien de officieele opening door den burgemeester vastgesteld is op a.s. Woensdag (in „Thalia") en wy in ons blad van Donder dag nader op het gebouw terug komen, zullen wij thans geen bijzonderheden vermelden. Alleen, dat het bedrijf reeds in werking is en dat men als nieuw artikel levert Voltana-Melk, die los verkocht wordt, volkomen ziektekiem- vrij is, en derhalve niet gekookt behoeft te worden. Vestigen wij er eveneens de aandacht op, dat belangstellenden het nieuwe gebouw a.s. Woensdag van half zes tot 7 uur in oogen- schouw kunnen nemen. TAXI-BEDRIJF HILTAX. Het taxi-bedrijf Hiltax, ondernemer de heer v. d. Weyst, gevestigd in de Bootmanssteeg (zijstraat Hoofdgracht), terwijl de taxi's hun standplaats hebben in het Julianapark, t.o. „Bellevue", heeft een nieuwe aanwinst te boe ken in den vorm van een 7-persoons V. 8, de eerste die in onze stad rijdt. Deze wagen is gebouwd op een lang onder stel, waardoor ruime zitplaatsen verkregen zijn. De uitstekende eigenschappen van de V. 8 behoeven hier zeker niet beschreven te wor den. Vermelden we dus, dat de wagen een groote koffer heeft en zich uitnemend leent voor grootere vacantie-tochten. VERPLAATSING FOTO-ATELIER BOSCH. In een advertentie in dit nummer maakt de fotograaf Frans Bosch bekend dat zijn zaak verplaatst is van Spoorstraat 96 naar Weststraat 48. Men zie voor verdere bizonder- heden de advertentie. TÏVOLÏ-THEATER. Wederom een super-thriller van Karloff. Er is den laatsten tijd een merkwaardige hausse te bespeuren inzake films die men zou kunnen kwalificeeren als „most thrilling" en met name als afwisseling in het zomerpro- gramma der bioscopen zijn de beste hiervan lang niet te versmaden. In slechts een korte spanne tijds mochten we aanschouwen „De bruid van Franken stein" (oX een teleurstelling voor wat be treft het kunnen van een Karloff). „De Weer wolf van Londen" en gisterenavond „The in- visible ray". nogal vry vertaald met „De on zichtbare Macht". Boris Karloffwel, zou men zich hem kunnen indenken zonder te denken aan rijn onvergetelijke creatie van „Frankenstein". „Frankenstein", het monster dat velen die „Het" zagen, eenige slapelooze nachten be zorgde, „Frankenstein", een film, welke tech nisch een wonder genoemd mocht worden, al valt er over de strekking ook nog wel een woord te spreken. Dezelfde Karloff ziet men thans weer, zy het in enkele nuancen meer menschelyke ge daante, doch in ieder geval nog diabolisch genoeg om ettelyke zweetdruppelen te plen gen. .Er is weer een oud kasteel, waar een ge leerde maniak zoekt naar dingen, waarvan een nuchter mensch zegt, dat men er niet tiaar zoeken mag. Het kasteel staat in de Karpaten, daar waar ook Frankenstein ge boren werd, en waar Bram stoker een Dra- cula laat optreden. Karloff, de geleerde ontdekt een materie, die duizend maal meer kracht bezit dan ra dium, en waarmee hy in staat is alle leven in een straal van duizend myl te dooden. Er loopt een brokje romantiek doorheen (het- gèen vanzelfsprekend is!) en voorts is er geen 10 meter van deze film of er gebeurt iets in. wat ons gewone menschen in ons leven nooit en te nimmer zal overkomen. En als men de film gezien heeft en men gaat huiswaarts dan zullen van de honderd bezoekers er negentig zeggen: „Het bestaat niet" en ze zullen wel gelijk hebben. Maar er zullen er ook zijn, die bij dat alles hun fan tasie aan de rol lieten gaan en zullen denken aan de woorden uit Shakespeare's Hamlet: „daar is meer tusschen hemel en aarde, dan men bevroeden kan". En het lijkt ons, dat beide categorieën ge lijk hebben. De tweede hoofdfilm heet: „Hoe raak ik m'n geld kwijt". Het is een Amerikaansch gegeven, en dan 100 Amerikaansch ver werkt. Alhoewel de story ontzettend onwaar schijnlijk is moet ons de bekentenis van het hart, dat het geval sterk op de lachspieren werkt. Waaruit blijkt, dat deze week in Tivoli de bittere ernst en de vroolijkste dwaasheid elkaar afwisselen. En zou men meer mogen eischen? «r Vraagt stalen of stukken thuis Wij leveren nu vanaf f 24.50 een op eigen ateliers vervaardigd Luxe-auto slaat in bocht bjj woon wagenkamp over den kop en r(jdt te water. Motorryder botst daarna tegen par- keerende auto op. De Rijksweg en meer in 't bijzonder de bocht by het* woonwagenkamp even buiten de bebouwde kom van Den Hel der, is Donderdagavond- en nacht het tooneei geweest van een tweetal ernstige verkeersongevallen, waarbij als een won der geen dooden gevallen zijn. Omstreeks half twaalf kwam 's avonds een Heldersche personenauto eigendom van en be stuurd door zekeren L. N. H. alhier met een drietal mannelijke passagiers, S., M. J, en D. v. d. B. vanuit de richting Alkmaar. Volgens ooggetuigen moet de auto zeer hard gereden hebben, ofschoon wy dit nog niet kun nen bevestigen. Op een gegeven moment hoorden de tijde lijke bewoners van het nabye woonwagenkamp een geweldigen klap. Zy konden nog net zien, dat een luxe-auto heen en weer slingerde over den weg en geen kans meer zag de bocht te houden. Eveneens dat hy tegen een der be tonnen verkeerspaaltjes aanvloog, over den kop sloeg en vervolgens regelrecht op het water afschoot en daarin terecht kwam. Ijlings kwam men ter hulp, terwijl ook van de overzijde van het Kanaal direct personen met bootjes zich naar de plaats des onheils spoedden. Aldaar aangekomen bleek, dat een 3-tal in zittenden door de opengeslagen deurtjes uit 't vehikel hadden kunen komen en zich reeds aan wal bevonden. Nummero vier was echter spoorloos verdwenen en juist toen men zich ernstig ongerust begon te maken bleek, dat deze persoon reeds by de botsing met het paaltje uit den wagen was geslingerd en ver suft in het gras was komen te liggen. Wat de verwondingen van de vier heeren betreft mocht geconstateerd worden, dat zjj er allen zeer fortuinlijk afgekomen waren, enkelen hadden wat onbeteekenende wonden aan hun handen, doch hier bleef het ook by. Heel wat ernstiger was het gesteld met de „Plymouth", vooral toen het restant van dat gene wat eens een auto was Vrijdagmorgen, door het garage-bedrjjf Nells op het droge ge trokken werd en vervoerd. Nagenoeg geen deel ervan, of het is gedeukt, gescheurd of op an dere wijze zwaar beschadigd. Zooals begrypelyk bleek er, ondanks het late uur, groote belangstelling te bestaan voor den verongelukten auto. Zoo nam ook de Hel dersche automobilist W., om een uur of één 's nachts aldaar nog eens een kijkje, en had te dien einde zijn wagen rechts van den weg geparkeerd. Zoowel zijn voor- als achterlamp brandde. Wederom uit de richting Alkmaar kwam om dien tijd de motorrijder P. M. v. B., welke zoo als later bleek, sterk onder den invloed van sterken dank verkeerde. In de bocht gekomoen reed hy recht op den goed geparkeerd staanden auto van W. aan, en bleef na den schok versuft liggen. Toen de man opgenomen werd, bleek, dat hy een paar leelijke verwondingen had opge- loopen, zoodat overbrenging naar het hospi taal door de aanwezige politie noodzakelijk geacht werd. De motor, die beschadigd is, is in beslag genomen, terwtfl de bestuurder later in arrest gesteld werd. Zitting van Woensdag 15 Juli Een vreemde verzameling delicten stond hedenmiddag op de rol. Met uitzondering de eerste zaak. een verduistering, en van laatste, waarbij de hoofdpersoon nog op laatste oogenbük getransigeerd had en daar bij z(jn huid uit de perikelen des Krijgsraads gered had, waren het allen dienstzaken, waar bij men zich lichtelijk verbaasd afvraagt „of ze het nu nooit leeren" er van de het De magische kracht van het Baadje Het is niet de eerste maal dat wy een ge schiedenis van de tooverkracht, welke het keurige „baadje" van den vrijwilliger op een milicien uitoefent, voor het nageslacht vast leggen. Een milicien krijgt geen baadje bi zijn uitrusting, doch wat is dit obstakel voor een ondernemend man? Bekl. P. N. C., mil. matr. 3e klasse, zag een baadje liggen tn het verblijf op Hr. Ms. „Schorpioen" en borg het, zorgzaam op. Alleen niet daar, waar gevonden voorwerpen nu eenmaal behooren opgeborgen te worden. De zaak kwam aan het licht, hoe, vermeldt de geschiedenis niet, en bekl. erkende zyn fout. Ook de pozet, want hij kwam er rond voor uit dat hij de bedoeling had het kleeding- stuk toe te eigenen. Jammer voor dezen bekl. was, dat er van recidive sprake was. Want, mocht ook Mr. Buiskool pleiten voor een lichte straf, „omdat bekl. nog een voorwaardelijke veroordeeling loopen had", mr. Franken had reeds zjjn elsch van 2 maanden, met ontslag, gesteld wegens „verduistering met recidive". Bekl. betuigt zijn spijt over het gebeurde, hetgeen mr. de Sitter doet opmerken: „had daar toch eerder aan gedacht". Het resultaat was een veroordeeling tot maanden (conform den eisch). Zelfs een Marinier kan dienstwelgeren Het schier ongeloofelijke feit deed zich voor, dat een marinier le klasse, wien gelast was de wacht te houden „by de wapenen", er vandoor ging; en dat diezelfde marinier even later, toezicht hebbende bij het kleeden, alweer „inlegde" vóór de orders daartoe hem hadden bereikt. Maar er waren verzachtende omstan digheden. Reeds had de fiscaal het delict gekwalificeerd als „opzettelijke ongehoor zaam, twee malen gepleegd, zynde één voort gezette handeling" en toen dikte de raads man, mr. Steenberge, de omstandigheden nog eens aan. Bekl. was inderdaad, onderwijl zijn makkers asm het baden waren, by de wapenen gaan uitkijken; maar toen dat 10 minuten had ge duurd, meende hij dat zijn zwembeurt wel eens voorbij zou kunnen gaan op die manier, en verdween hij van zijn plaatsEn toen hij later toezicht moest houden by het klee den, meende hij, toen alles ordelijk verliep, dat zijn „toezicht" wel gemist kon worden. „Ze waren toch al, op twee na, gereed". Mr. Steenberge vraagt voor dezen beklaag de, den marinier le klasse C. M., een lichte straf, mede met het oog op zijn a.s. expiratie van dienst. De uitspraak was geheel conform den eisch: 3 weken onvoorwaardelijk. Een kleine oorzaak met een bitter groot gevolg... Het was eigenlijk te futiel om te vermel den: de zeemilicien matr. 3e klasse H, de H. was gewekt geworden, kwam naar boven en schonk zich een mok heete koffie in. De koffie is voor de wacht, maar er moet iemand zijn die voor de distributie zorgt. De onderofficier van de wacht van het wachtschip „Noord brabant" te Vlissingen, een korporaal-konsta bel, maakte den man er op attent, dat hij zich wel eerst had kunnen melden. Het conflict was geboren. Wel verre van nu te doen wat hem gelast werd, maakte de milicien zich boos en bedreigde met woorden den meerdereHet tooneei verplaatst zich ras daarna in noordelijke richting en zoo hoorde H. de H. hedenmiddag den fiscaal 2 maanden tegen hem eischen, met aftrek voorarrest sedert 1 Juni. Mr. de Sitter deed er na de beraadslaging nog 1 maand by, zoodat de uitspraak luidde: 3 maanden, met aftrek voorarrest. Alweer een kleine oorzaak Topografisch scheen de zeemilicien J. A. B. drommels goed te weten waar hij stond, n.l. recht boven de machine-werkplaats op Hr. Ms. „Gelderland", milltair-wetenschappeltjk liet dat „weten waar hij stond" nog al iets te wenschen over.... Dat zat zoo! Een schild wacht Is een machtig mensch, zoolang hij den band met de aanduiding: „schildwacht" om heeft. Een ieder heeft zich dan aan boord te gedragen naar rijn aanwtjzingen, waarvoor hy natuurlijk ook weer zijn orders heeft. Een ge- bande zeemilicien nu stond in de machine werkplaats en verzocht een groepje Iuidructf- tigen, w.o. de beklaagde, wat meer stilte. Beklaagde reageerde eerst met woorden, en daarna, een dreigement in daden omzettend, door vanuit z(jn verheven standpunt een hoe veelheid sputum op des schildwachts schouder te deponeeren. Ja, maar dat gaat nu eenmaal niet aan Bekl. had, evenals de vorige, geen raads man. De fiscaal had 1 maand geëischt, wegens „feitelijke bedreiging" van een meerdere en de Krijgsraad verzachtte de straf wat door er 3 weken van te maken. De Milicien als Bediende Dat botert dikwijls niet, wy zagen het meermalen. Ook hier ging het niet goed. Bekl. vindt zich getreiterd door zijn chef, en de chef vindt dat bekl. niet goed werkt en niet doet wat hij zegt. De chef werd eindelijk, op 18 Juni, door bekl., de zeemilicien-matr. 3e klasse M. S„ gewaarschuwd „er om te denken, anders zou hij hem een pak op z'ngeven". Ook in deze zaak speelde het laatste bedrijf zich aan de Buitenhaven af. Bekl. had alles bekend, alleen de opzet om den sergeant te bedreigen niet. Eenigszins verwonderd vraagt mr. de Sitter hoe dat dén zatJa, ik was zenuwachtig." Ook deze beklaagde had geen raadsman. Hij had, behalve dan dat hy tijdens het con flict zenuwachtig was, niets aan te voeren tot zijn verdediging. Eisoh en uitspraak waren: 6 weken, met aftrek voorarrest. Een overtreding Visscherjjwet. Deze zaak. het betrof hier den marinier 8e klasse K. O., was van de agenda afgevoerd, omdat bekl. alsnog betaald had. Einde. Waarin bewezen wordt dat de crisis voorbjj is. Natuurlijk, we weten het wel: ondanks alle bewijzen dat het ons tegenwoordig beter gaat dan ooit. zullen er ook thans nog wel défai- tisten blijven, die dit te ontkennen wagenj wel, dezulken is deze paradijsachtige periode, waarin we ons wentelen, niet waardig. Paradijsachtig... ja, inderdaad, want tg het geen imponeerend genot de Heldersche Couranten van deze week na te slaan en daar aan Uw oog te laten voorbijtrekken dat kos telijk panorama van advertenties, waarin u de halve wereld voor een grijpstuiver ge offreerd wordt. Het is een wond er-week, en dan in het by zonder voor diegenen, welke op stel en sprong staan een huwelyk aan te gaan en..., voor De Vrouw. (Laat ons hier niet spreken van Den Man). A4Üde adem stokt de trouw-lustige en -hartige jongedochter als ze de staalkaart dezer wonder-aanbiedingen leest. Daar zijn de Lapjes-Winkels, die elkaar) geen dtiimbreeds lapje toegeven en elkaar; voorbystuiven in het produceeren van prijzen, daar zyn de dames- en heerenmodezaken, dezer dagen goedkooper dan een Hema-in-: richting en van een wég-gevigheld, die alle denkbeelden tart. Deze opruiming-razzia werkte verbijsterend aanstekelijk. Geen winkelier ontkwam aan deze golf van altruïsme. De een geeft al meer toe dan de ander; prijzen spelen geen rol meer en de heele boel gaat voor fabuleuze pryzen aan de vrouw, Meu maakt de wonderlykste staaltjes mee: vrouwen, welke anders om geloften of andere redenen de straat niet meer opkomen, vliegen thans winkel-in. winkel-uit, hygend en be schouwend nemen ze de étalage-wonderen op en regenbui, wolkbreuk noch zondvloed rijn in staat haar huiswaarts te dirigeeren. De klap op de vuurpijl was echter toch datgene wat ik in de krant van Donderdag las: Notaris Schreuder heeft Woensdagavond publlekelyk verkocht het huis-en-erf-met- stegen aan de Vijzelstraat, groot 1 are en 9 centiaren, voor de luttele somme van 310.—. AIzoomiddenstander, huizenbezitter, eige naar van onroerende goederen, bezittende klasser en kapitalist voor drie maal honderd harde pegulanten. Indien men van schryver dezes eischt het bovenstaande met bewijzen te staven, dan volgen deze hieronder: Voor 1 dubbeltje kan men thans aan schaffen: 12 zakdoeken, 12 vingerdoekjes, 1 stel heeren-galgen, 2 stropdassen (12 stre pen!!!!), een paar gymnastiekschoenen („iets verschillend"). Weggeef-prys). Voor 1 kwartje: 12 servetten (damast), 40 luiers, 4 stel dames- en evenveel heereii- sokken, 6 pyama's (met goud feston), een peignor (pompadouren kleur) en 5 ei ver legen mousseline. (Een bromtol voor den kleinen jongen extra gratis)/ En voor 1 gulden: 3 complete, trouwuitzet- ten, een ontbijt- en eetservies, een slemp- en zitkamerameublement, 4 kilometer rijk-ge bloemd crêpe de chine, een Smyrna tafelkleed (gegarandeerd reëel!), 4 japonnen en 3 sport pakken naar keuze, en gratis toe: een dienst- meisje-met-garantie, een trip naar Noord- Afrika en een nimmer-eindigend toegangs bewijs voor de Scala-bioscoop (iedere kooper of koopster krijgt een gulden extra van het comité). En dan zyn er nog individuen, die over CRISIS praten De Kaasmarkt. ALKMAAR. 17 Juli 1936. Op de heden ge houden kaasmarkt waren in totaal 58 stapels wegende 132000 kg kaas aangevoerd, waar van soort en pryzen als volgt: Fabriekskaas: Kleine 19.50, Commissie f 17. Boerenkaas: Kleine 18.50 en Commissie 21. Alles met rijksmerk. Handel goed. De Graanmarkt. ALKMAAR, 17 Juli 1936. Op de heden ge houden Graanmarkt waren aanvoer en pry zen als volgt: 1 hl voertarwe, prijs niet ge noteerd; 32 hl gerst chev. f 6.05—6.40; 62 hl haver f 77.25; 9 hl boonen, w.o.: bruine 8 11, citroen j 17 en witte boonen 13—14; 11 hl karwijzaad f 15.50—19.60; 14 hl erwten, w.o.: kleine groene erwten 9, groote groene erwten 11.50 en grauwe erwten f 1718. Alles per 100 kg. Handel goed. Amsterdmmcne aardappelprijzen. AMSTERDAM, 17 Juli 1936. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de pryzen onveranderd. Aanvoer 395300 kg. BROEK OP LANGENDIJK, 17 Juli 1936. 37000 kg Aardappelen: Eigenheimers 2.70 3.60, Schotsche muizen 2.503.60, Blauwe Eigenheimers 2.503.50, Schoolmeesters 2.70. Drielingen 2—2.60, Bonken 2.50— 2.60; 1750 kg zilveruien 2.10, zilver drielingen 2.80—3.20, zllvernep 4.60—6; 400 kg Sla- boonen 12.1013.60; 30 kg Snyboonen 12.80; 330 kg Tuinboonen 2.20—2.70; 54000 kg Roode kool 2.20—3.30; 3700 kg Gele kool 33.60 en 1550 kg Vroege wite kool 1.40, alles per 100 kg; 6200 bos peen 3.304.40; 700 st. bloemkool le s. 15.50—17.80, 2e s, 6.3 —7.70. NOORDSCHARWOUDE, 17 Juli 1936. Noordermarkbbond) 91750 kg Aardappelen: Schotaohe muizen 2.504.20, Blauwe Eigenheimers f 3.80 3.80, Drielingen 2—2.20 en Groote f 1.50— 2.60; 3750 r.g Uien: züverdrieUngjS.SO4 en zilvernep 4.30—7.30; 555 kg Tuinboonen 2.502.80; 100 kg Bieten f 3.y0 en 11100 kg Witte kool f 1—1.30, alles per 100 kg. HeMemche Eiorvoiliiig. Den Helder, 16 Juli 1936, Op de heden ge houden eierveiling waren aangevoerd 25414 kippeneieren en 210 Eendeneieren, waarvan de pryzen als volgt: 5854 kg 2,40—2.50, 55—57 kg. 2.60—2.80, 58—60 kg. 2.70— 3.00; 61—63 kg 2.85—3.20; 64—70 kg. 3.00 —3.50. Eendeneieren 2.452.60. Eierveiling Schagen, SCHAGEN, 16 Juli 1936. Aangevoerd 58000 kippeneieren en 2000 Eendeneieren, waarvan de prijzen als volgt: 54—56 kg 2.90—2.95; 56—58 kg 2.90—3.10; 58—60 f 2.95—3.15; 60—62 kg 3.05—3.15; 62—65 kg f 8.10— 3.15 en 2000 Eendeneieren f 2.20 per 100 st.

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 18