Buitenlandsch Overzicht. Burgeroorlog in Spanje. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA REIST PER WACO- Elke vacantie-dag is er één! 3 CHINA No. 7780 EERSTE BLAD De kwestie van Danzig. De Danzigsche senaat neemt maat regelen tegen oppositie en joden. AUTOBUSDIENSTEN De versterking der Zeeëngten. Opstandige troepen uit Spaansch Marokko hebben zich meester gemaakt van de steden in de nabijheid van Gibraltar. Generaal Franco aanvoerder der opstandelingen. De regeering wint terrein op de opstandelingen. Zij blijft meester in het Noorden en te Madrid. Marokkaansche troepen bezetten steden in Zuid-Spanje, EEN IN M B E N B O LT COURANT Abonnement per 8 maanden b(j voorultbet: Heldersche Courant 1.50; Koegras, Anna Pautowna, Breezand, Wlerlngen en Texel 1.65; binnenland 2.-, NederL Oost- en West-Indië per zeepost 2.10, Idem per mail en overige an.en 8.20. Losse noe. 4 ct.; fr. p. p. 6 ct Weekabonnementen 12 ct Zondagsblad resp. 0.50, 0.70, 0.70, 1._. Modeblad resp. 1.20, 1.50, 1.50, 1.70. Verschijnt Dlnsda g-, Donderdag- en Zaterdagmiddag Redacteur: P. C. DE BOER Uitgave N.V. Drukkerij v/h. C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekenlng No. 16066. ADVERTENTIÉN: 20 ct per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) bij vooruitbetaling 10 ct per regel, minimum 40 ct.; bij niet-contante betaling 15 ct per regel, minimum 60 ct (Adres Bureau van dit blad en brieven onder nummer 10 ct per advertentie extra). Bewijsnummers 4 ct Eden over de politiek van de Engelsche regeering. Engelands voorzichtigheid. Eden heeft dezer dagen een redevoering gehouden te Bedford en Avon, waarin hij er den nadruk op gelegd heeft, dat Engelsche regeering bereid is op voet van volledige gelijkheid samen te werken met Iedere natie, die werkzaam is om de in Europa heerschende onzekerheid en spanning te laten verdwijrien. Wij kunnen, zoo zeide hij, dit resultaat niet door onze eigen inspanning alleen bereiken. Dit verklaart alle fazen van de Engelsche politiek sedert 7 Maart en de remilitarisatie van het Rijnland. Het is ons vaste besluit om te streven naar een Europeesche regeling, dat op het oogenblik onze houding bepaalt ten aanzien van bijeenkomsten van mogendheden en we zullen ons best doen om iedere gelegen heid te begunstigen voor het doen van collec tieve pogingen om een duurzame verbetering in den toestand van Europa te brengen. Niemand moet zich echter verbeelden, dat omdat we hartstochtelijk den vrede wenschen, dit feit de gelegenheid zal bieden om ons ertoe te brengen de rechtstreeksche en vitale belan gen van Engeland in den steek te laten als prijs voor den vrede. Dit te denken zou een ernstige vergissing zijn ten aanzien van het Engelsche karakter en temperament. Herhaaldelijk is duidelijk uiteengezet, dat Engeland speciaal belang had bij bepaalde ge deelten van Europa, ten aanzien waarvan het Zich verplicht heeft bepaalde waarborgen te handhaven. Onze houding ten deze is onge wijzigd, maar dat beteekent niet, dat we geen belaag stellen in gebeurtenissen elders in Europa. Wij leven in een te kleine geografi sche gemeenschap, dat een dergelijke houding mogelijk zou zijn, zelfs indien we het wensch- ten. De Engelsche regeering beziet welwillend lederen maatregel, die leidt tot een kalmee ring van de internationale onrust, in welk deel van Europa ook, en zg begroet de recente Ontwikkeling ten aanzien van Oostenrijk, in de hoop dat zij de verwachte kalmeering bren gen zal. Het doel van de Engelsche regeering zoo zeide de minister is het bereiken van een Stabiel Europa en een in vrede samenwerkend, ten volle functionneerend stelsel van den Vol kenbond. Ten slotte verdedigde Eden het besluit van de regeering om de sancties op te geven. Een klein Locarnotje De samenkomst van de Locarno-staten, voor zoo ver dat mogelijk is, zal toch waarschijnlijk plaats hebben. Engeland blijkt Franschen en Belgen hun besprekingen over Locarno niet te kunnen weigeren, schrijft de N.R.Crt. De Engelsche argumentatie voor het opgeven van die be sprekingen had een zekere logica, van zeer practischen aard. Londen redeneerde: „Het helpt niets, wat wij onder elkaar doen snijdt toch heelemaal geen hout. Wij moeten toe geven, het verleden vergeten, en probeeren de zaken weer voor eenigen tijd door discus sies zoodanig gaande te houden, dat geen Ongelukken gebeuren." „Goed dan", zeggen zij, ,maar heel, heel yoorzlchtigjes. Wij hadden een conferentie te ferussel beraamd, waaraan de Duitschers tollen deelnemen, die conferentie reserveeren wjj voor hun deelneming. Gij komt heel stilletjes naar Londen, en heel kort." Men ziet het tafereel aanschouwelijk voor zich: De oude, zelfbewuste John Buil, met een vinger sussend voor den mond, omdat hij weet dat ieder luid woord hem ingepeperd wordt, en op zijn teenen loopende. Maar de planken kraken dat het een aard heeft onder zijn zware laarzen, discretie tegenover de buitenwereld, laat staan tegenover Rome en Berlijn, Is niet mogelijk, omdat zijn „diplo matie al te open ligt. Er is sprake van, dat bil Lord Halifax nog naar Berlijn stuurt. Dat zou dan zeker niet zijn om voor den laatsten keer op een antwoord aan te dringen, maar om te gaan vragen, hoe Berlijn het dèn heb ben wil. En misschien ook om Berlijn te ver tellen, dat het zich heusch niets moet aan trekken van die bijeenkomst te Londen, waar toch niets zal gebeuren. Als Berlijn dat nu maar gelooft! Doch, zou het zoo van humor verstoken zijn, dat de capriolen, die de goede oude John zoo ijverig maakt, het niet zachter kunnen stemmen LARGO CABALLERO, de leider aer Spaansche socialisten, die met name den laatsten tijd zeer op den voorgrond treedt. FRANS LISZT. Op 31 Juli a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat de wereldberoemde Hongaarsche componist Liszt stierf. De regeering van Dantzig heeft op grond van de machtigingswet van Juli 1933 een aantal maatregelen getroffen „tot hand having van openbare orde en veiligheid," welke Zaterdag in het staatsblad zijn gepubli ceerd. Het betreft wijzigingen in de rechtsver- ordening van Dantzig van 30 Juni 1933, hou dende maatregelen ter verhooging van de openbare orde en veiligheid. Deze wijzigingen warep noodig, aldus het Duitsche nieuws bureau, omdat wegens de onscrupuleuse actie der oppositie-partijen de oude bepalingen on voldoende gebleken zijn. De nieuwe maatregelen omvatten o.a. het volgende: Vereenigingen zullen ook dan ontbonden kunnen worden, wanneer bestuursleden of andere leden van de vereeniging met mede weten van het bestuur berichten verspreiden, die geschikt zijn om de staatsbelangen te schaden. Deze bepaling heeft niet slechts be trekking op de publicatie van dergelijke be richten, maar ook op het doorgeven hiervan aan politieke instanties. Maatregelen van de politie zijn voortaan niet meer onderworpen aan onderzoek door de rechterlijke macht. Dit heeft betrekking op politiebepalingen inzake het recht van ver gadering en vereeniging, het perrecht, het bezit van wapenen en de „schutzhaft". De maximum duur van de „schutzhaft" wordt verlengd van drie weken tot drie maanden. Tevens wordt een vroegere bepaling weer ingevoerd, volgens welke afgevaardigden geen verantwoordelijke redacteuren mogen zijn: is dat toch het geval, dan wordt de betrokken krant verboden. De regeering van Dantzig heeft tenslotte een verbod uitgevaardigd op het Joodsche ritueele slachten. De houding van Polen. In Poolsche kringen wordt op de maat regelen die de Senaat van Dantzig tegen de oppositie genomen heeft, nog geen commen taar geleverd. De minister van Buitenlandsche zaken, Beek, schijnt er trouwens reeds van te voren van op de hoogte te zijn geweest. Het oordeel van de oppositiepartijen. In de Dantzigsche oppositiekringen ver klaart men, dat de maatregelen, die de Se naat heeft afgekondigd, de grondwettelijke waarborgen opheffen. De oppositie is van meening, dat deze maatregelen o.m. ten doel hebben, den hoogen commisaris van den Volkenbond en den com missaris-generaal der Poolsche republiek van de bevolking te isoleeren. Een bijeenkomst van de raads commissie van drie mogelijk geacht. Op het Volkenbondssecretariaat verwachtte men vandaag, dat Eden als voorzitter van de raadscommissie van drie voor het Dant zigsche vraagstuk deze zal bijeen roepen voor een bespreking van den nieuwen toe stand, die door het jongste besluit van den Senaat van Dantzig geschapen is. De raadscommissie van drie, die veertien dagen geleden benoemd is in de raadsver- naarHOORN, EDAM,AMSTERDAM en GEHEEL WEST-FRIESLAND Inlichtingen WACO Kanaalweg 137, Den Helder gadering achter gesloten deuren, die op de beruchte redevoeringen van den senaat- president Greiser in den Volkenbondsraad ge volgd Is, zal dan moeten overwegen of het noodig is den Volkenbondsraad weer te laten bijeenkomen. Zooals men weet is opzettelijk met het oog op deze mogelijkheid de 92ste zitting van den Volkenbondsraad veertien dagen geleden nog niet gesloten. OPRUIENDE REDEVOERING VAN EEN GOUWLEIDER. Op een districtspartijcongres van de N.S.D. A.P. te Sobbototz, bij Dantzig, heeft Zondag Albert Forster, de gouwleider van Dantzig, gesproken over de positie en de taak van de N.S.D.A.P. in Dantzig. Hij zeide o.m., dat achter de N.S.D.A.P. de meerderheid van de Dantzigsche bevolking stond. Daarom was zij alleen verantwoordelijk voor de inwendige ontwikkeling van Dantzig en niet de Volkenbondscommissaris. Naar aanleiding van de jongste gebeurte nissen zeide hij, dat het optreden van Lester, den Volkenbondscommissaris, slechts geschikt was om van Dantzig een bron van onrust en bolsjewisme te maken. „Wij zullen daarom, aldus Forster, van nu af aan de noodige maatregelen voor de bin- nenlandsch-politieke bevrediging zonder den heer Lester doorvoeren. Wij, nationaal-socia- listen, zijn niet van zins, den vrede in het Oosten, speciaal de goede betrekkingen met onzen buurstaat Polen, door de agitatie van de door Lester ondersteunde oppositie te laten verstoren". De uiteenzettingen van den gouwleider wer den door de vergadering stormachtig toe gejuicht. Volgens Havas zou men overigens in poli tieke kringen te Berlijn ongerust zijn over den weerslag, die de gebeurtenissen te Dantzig wel eens konden hebben. De houding van Polen. In Polen hebben Zondag tal van betoogin gen tegen de Duitsche bedoelingen in Dantzig plaats gehad, o.a. in Krakau, Kattowitz en Lublin. Er werden moties aangenomen, waar in geëischt werd, dat de rechten van Polen In Dantzig zouden worden uitgebreid. Alle poli tieke partijen hebben aan deze betoogingen deelgenomen. Fransche persstemmen. De opwinding in Frankrijk, veroorzaakt door de afschaffing van het statuut van Dantzig is aanzienlijk en de verontwaardiging der bladen tegen dezen „nazi-staatsgreep" manifesteert zich op levendige wijze. De pers vraagt zich af, welke de houding zal zijn van Polen en van den Volkenbond. In het Journal schrijft Saint Brice, dat de Volkenbond het recht heeft te intervenieeren en zelfs den plicht, omdat de Bond garant is voor de grondwet van de vrije stad, welke ver zekerd is door het pact van Versailles. De versterking der zeeëngten. Onmiddellijk na de onderteekening van de overeenkomst betreffende de Zeeëngten te Montreux zullen de Turksche troepen de zönes van Dardanellen en Bosporus binnen trekken. Met den aanleg der versterkingen zal onverwijld begonnen worden. Aan weers zijden van de Dardanellen zal een strook van 19 Kilometer breed als militair gebied niet door vreemdelingen betreden mogen worden. De conventie geteekend. Reuter meldt nader, dat de conventie nopens de Dardanellen gisteravond om tien minuten over tien is geteekend. De zone van de engten reeds bezet. Te middernacht, Turksche tijd, dat wil zeg gen onmiddellijk nadat de conventie te Mon treux was geteekend, zijn de Turksche troepen de zone van de engten binnengetrokken. Krachtige regeeringsmaatregelen. Zaterdag is een monarchistische opstand uitgebroken in de granizoenen te Ceuta, La- rache en Melilla, in Spaansch Marokko. Er liggen daar tezamen 40 k 50.000 man. De regeering zegt, echter, dat de opstand slechts aanhangers telt onder een klein gedeelte van het leger in Marokko. De regeering heeft ver scheidene generaals en talrijke andere officie ren en onderofficieren, die bjj den opstand be trokken waren in hechtenis doen nemen. De politietroepen van de Civiele Garde zul len zich in ieder geval naar het schijnt bij de beweging niet aansluiten. De opstandige troe pen, die zich onder bevel van generaal Rome- rales bevonden, worden door een als monar chist bekend staanden overste aangevoerd. Uit Rabat wordt gemeld, dat de opstand reeds sinds eenige dagen schijnt te zijn voor bereid, en dat men plotseling tot uitvoering daarvan zou hebben besloten wegens den moord op den monarchistischen leider Calvo Sotelo. De troepen van het vreemdelingen legioen zouden aan het hoofd der beweging staan en er zouden zich botsingen hebben voorgedaan met de regeeringstroepen o.a. te Melilla, waar de staat van beleg is afgekon digd. Ook strjjd in den aether. De Spaansche regeering gaat inmiddels voort het publiek op de hoogte te houden van de gebeurtenissen in Marokko door middel van de radio. Er heeft zich een ware strijd ontsponnen tusschen de golven van den zender te Madrid en dien te Ceuta, dat zich in han den van de opstandelingen bevindt.. Het radio-station Ceuta, dat voor het sta tion Sevilla tracht door te gaan, verspreidt voortdurend het bericht, dat schepen, die in handen der opstandelingen zijn gevallen, op weg zijn naar het schiereiland, om daar de muiterij voort te zetten. Dit is volkomen on waar. Regeeringsgetrouwe schepen zijn inte gendeel op weg naar de Afrikaansche kust, waar zij ieder oogenblik kunnen aankomen. De regeering legt er den nadruk op, dat voor het oogenblik slechts bepaalde strijdkrachten in Spaansch-Marokko aan den opstand deel nemen. Zij hoopt de rust spoedig te kunnen herstellen. De regeering herhaalt, dat zij niet den staat van beleg heeft afgekondigd, en dat in het geheele grondgebied slechts de or ders van de burgerlijke autoriteiten moeten worden opgevolgd. Generaal Franco aanvoerder der opstandelingen. De bloedige opstand in Spaansch- Marokko, die ,naar het zich aanvankelijk liet aanzien, tot Marokko beperkt was geblever. is naar Spanje overgeslagen. In Ze zijn kostbaar die vrije dagen I Laat no *"a_ >r$ zoo'n zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij O er géén verloren gaan, door hoofdpijn, n. Zo migraine, onwelzijn of kou-vatten. Zorg zoo'n zakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij IJ te hebben. Helpen direct I Slechts 20 cent. vele deelen des lands is flink gevochten. De regeering-Quiroga heeft zich door j omstandigheden genoodzaakt gezien om af te treden. Ook de regeering-Barrio, hierna samengesteld om de opstandelln- gen gunstiger te stemmen, moest na en- kele uren op verlangen der arbeiders af- treden om plaats te maken voor een nieuw ministerie, in samenstelling weinig j afwjjkend van het ministerie-Qulroga. Minister-president is thans José Giral, een der leiders van de links-republikeinen. In verband met de tegenstrijdige berichten* die uit Spanje binnenkomen, Is het moeilijk een duidelijk beeld van den toestand te vor men. Volgens Reuter neemt de revolutionnaira beweging toe. Spaansch-Marokko schijnt zich geheel fn handen der opstandelingen te bevinden. Het aantal opstandelingen bedraagt een 18.500. Zij behooren gedeeltelijk tot het leger, ge deeltelijk tot het vreemdelingenlegioen. Aan voerder Is generaal Franco, oud-gouverneuï van Marokko, die thans van Melilla uit het bevel voert. Zondagmorgen zijn troepen erin geslaagd, uit Marokko naar Spanje over te steken. Deze troepen, die aangevoerd worden door de generaals Queipo de Llano, Lopez Plnto en Goded, schijnen thans in alle steden in de na bijheid van Gibraltar 'de macht in handen te hebben. De radiostations te Ceuta, Cadiz en Sevilla zijn in handen der opstandelingen. Cadiz is heftig door de opstandelingen gebom bardeerd. Generaal Franco heeft Zondag door middel van den radiozender van Sevilla per procla matie bekend gemaakt, dat de provincies An« dalusië, Valencia, Valladolid, Burgos en Ara* gon, de Kanarische eilanden en de Balearen benevens hun garnizoenen en civiele strijd krachten zich bij den opstand hebben aange sloten. Naar Reuter heden uit Gibraltar meld hebben de Marokkaansche troepen van he_ vreemdelingenlegioen thans de overhand in allo Spaansche steden in de nabijheid van Gibral tar. De kanonnen vuren op de communisten en syndicalisten, die nog hardnekkig verzet bieden. Te Gibraltar kan men de schoten hooren. Er zijn talrijke dooden gevallen. Hon derden zijn gewond. 3000 personen zijn, ge deeltelijk met bootjes, naar Gibraltar ge vlucht. Talrijke inwoners van La Linea zijn met ernstige verwondingen in het ziekenhuis te Gibraltar opgenomen. Onder de slachtoffer® van den opstand bevindt zich een Britsch on derdaan. Men verwacht, dat generaal Franco naas Spanje zal oversteken, om de leiding van de revolutionnaire beweging in Zuid-Spanje op zich te nemen. FEUILLETON UIT HET ENQELSCH DOOR *5) De twee kerels die met Forsyth bezig waren geweest hadden hun taak volbracht en richt ten zich op, alle vier hijgden nu van inspan- hing; een van hen lachte; toen verscheen een Vijfde op het tooneel. „De Btoelen!" commandeerde hij. Het viertal scheen zich in de duisternis op te lossen en terwijl ze weg waren, ging de iaatstaangekomene naar den bewusteloozen Forsyth toe en gaf hem een schop. „Zoo hond van een Engelschman! Jij wou mij bedreigen! Wel, daar zul je nu van lusten ën je zult bidden om te mogen sterven, dat Vertel ik Je!" De vier mannen keerden terug met een paar draagstoelen. „Smijt ze er in!" riep de mandarijn, want de vijfde persoon was niemand anders dan hij. De vier gehoorzaamden en toen de manda rijn een nieuwe order gaf, schommelden de Btoelen aan de schouders der dragers. Een moment daarna begonnen ze langzaam den heuvel af te dalen. Een goed uur later gleed Forsyth van de duisternis der bewusteloosheid ln een andere duisternis, die tot zijn zinnen doordrong, zon der dat dezen hem echter eenige aanwijzing konden geven omtrent de plaats, waar hij zich bevond. Eenigen tijd lag hij stil voor zich uit te staren, toen bereikte het geklots van water zijn oor, een muffe lucht kwam in zijn neus, terwijl hij een menigte geluiden op ving, die zijn gedachten associeerden met de beweging van een schip. Juist terwijl hij zich hiervan bewust werd, hoorde hij het getrip pel van pootjes en een seconde later liep er iets over zijn lichaam. Hij maakte plotseling een bruuske beweging, de rat piepte en sprong weg. Toen trachtte hij zich op te richten. Nu pas merkte hij, dat zijn handen en voe ten gebonden waren en in het moment, dat volgde, kwam de herinnering als een brui sende stroom terug. De gebeurtenissen van dien middag en vooravond trokken weer aan zgn geest voorbij, de brief, dien hij van Kathleen Barrington had ontvangen, het sig naal dat hij had gegeven, de aanslag voor Barrington's poort en de overtuiging, die met een schok vorm aannam in zijn hersen, uitte zich in één enkel woord: „Verraden!" Deze overtuiging was heel wat zwaarder te dragen dan al het andere van de ver schrikkelijke situatie. Zgn gebonden polsen deden hem pijn, zijn hoofd bonsde, zijn lichaam was zoo stijf, alsof het bont en blauw geslagen was, maar naast de folterende ge dachte dat Kathleen Barrington hem in de handen van zijn vijanden overgeleverd had, leek dat alles volmaakt onbelangrijk. „God vergeve haar!" mompelde hij na een poosje. „God vergeve haar! Hoe had ik ook kunnen vermoeden dat zoo'n allerliefst meisje in staat was zoo iets gemeens te doen! Hij probeerde zich te dwingen er niet meer aan te denken. Toen herinnerde hij zich haar dringende woorden van dien middag. Gelooft u me? U gelooft toch niet dat ik zoo slecht ben..," Hij zag haar gezicht, bleek, verlangend, mooi en smeekend, en haar woor den echoden in zijn ooren: „Zeg dat u mij gelooft. U denkt toch niet dat ik zoo slecht ben..." „Ja," fluisterde hij, „ja", ik geloof je! Als ik aan jou zou twijfelen, zou ik moeten twij felen aan alles wat goed en lief en mooi is in de wereld!" Hij werd kalmer en tegelijkertijd begon hij de pijn in zijn hoofd en zijn lichaam heviger te voelen. Hij dacht aan wat hem te wachten stond: wat zou er met hem gebeuren? Hij had er geen flauw besef van. Maar van de andere zijde van de planken wand waar tegen hij lag, hoorde hij het gekabbel van water en hij wist nu zeker dat hij op een boot was. Toen dacht hij opnieuw aan Kathleen Bar rington. Wat zou héAr deel zijn, met een vader, die voor geen laagheid ter wereld terugdeinsde en den mandarijn, die niet rus ten zou voor ze zgn vrouw was. Hg huiverde en gesmoord kwam het over zijn lippen: „God behoede haar! God beware haar voor dét vreeselrjke lot!" X. Forsyth doet een ontdekking. Na telkens even vergetelheid gevonden te hebben in een korten slaap, ontwaakte Dick Forsyth eindelijk voorgoed en bemerkte dat het ochtend was. Pijnlijk en ellendig vroeg hij zich met doffe beklemming af, wat de nieuwe dag hem brengen zou. Zijn eerste ervaring was, dat een Chinees met een onaandoenlijk gezicht en een mes in de hand, zich door het bovenluik naar bene den liet glijden en op hem afkwam. Het open luik liet het licht in zijn gevangenis binnen en Forsth zag dat de man de uniform van de Yamen aanhad. Dit, gevoegd bij het mes, voorspelde niet veel goeds. „Goeden morgen, dokter," begroette de Oosterling hem in zgn moedertaal. „Ik hoop dat zoete droomen uw rust hebben veraange naamd." Forsyth negeerde den ironischen toon en antwoordde bedaard: „Ik heb heelemaal niet gedroomd. Niet aangenaam en niet onaangenaam." „Dat," hernam de Chinees ernstig, „ge tuigt van een tevreden geest. Maar U zult wel honger hebben, hebt u trek in rjjst?" Forsyth, die zich de vraag stelde wat dit bezoek te beduiden had, sprak, even ernstig als de ander: „Rijst is een hongerig mensch altijd wel kom." De afgezant van den mandarijn boog glim lachend. „Maar met gebonden handen kan men niet eten, en aangezien ik orders heb gekregen U van voedsel te voorzien, zal ik de banden moeten losmaken." De daad bij het woord voegend, duwde hij het mes onder de gevlochten raffia die om Forsyth's handen gewonden was en een seconde later waren zij bevrijd. Toen keek de zoon van het Hemelsche Rjjk naar de ge boeide voeten en glimlachte opnieuw. „Alelen een goochelaar kan de eetstokjes met zijn teenen vasthouden, dus het is niet noodig U van den ketting te bevrijden. Maar U moet uw handen eens flink wrijven, dokter, dat prikkelt den bloedsomloop en doet het ge voel terugkeeren. Die rekels hebben U stevig gebonden!" Forsyth, die reeds uit zichzelf was gaan doen wat de Chinees hem aanried, hield op met wrijven en keek zijn bezoeker opmerk zaam aan. Reeds dadelijk had hg geconsta teerd dat hij niet tot de heffe des volks be hoorde, maar een beschaafd man moest zijn, waarschijnlijk iemand die een zekere vertrou wenspositie bekleedde. Vermoedelijk was hij op de hoogte van wat de mandarijn met hem voor had. In ieder geval was het de moeite waard te trachten dat uit te vorschen. „Waarom hebben ze mij eigenlijk gebonden Waarom ben ik hierheen gebracht?" „Vraagt U dat nog? U hebt ook een arm zalig geheugen, dokter. Gisteren werd U ver zocht bij zonsondergang uit Yong-Foo te ver trekken. Maar U was koppig en negeerde de waarschuwing, dus werd U in uw eigen belang na donker weggevoerd." „In mgn eigen belang...?" „Zonder twijfel. Mijn hoogvereerde meester was zeer onthutst dat men U, na Uw ver trek uit de Yamen lastig gevallen heeft. Het deed hem ten zeerste leed en, vreezend dat U koppig zoudt blijven en dat hij niet bij machte zou zijn de burgers in toom te houden en het zendingsstation in brand gestoken zou worden, moest hij U veiligheidshalve ver wijderen." Forsyth luisterde naar deze aaneenschake ling van leugens zonder ook maar eenig blijk van zgn ongeloof te geven. „Dus het briefje, dat ik van Miss Barring ton kreeg, was als lokaas bedoeld?" „Laten we liever zeggen dat het een middel was om Uw veiligheid te waarborgen. De deugdzame en vindingrijke jongedame heeft het zelf bedacht." „Heeft Miss Barrington het bedacht?" Er klonk verbazing in Forsyth's stem en toen hg begon te beseffen, dat deze mede- deeling waar kon zijn, kwam er een pein zende blik in zijn oogen, wat den Chinees niet ontging. „De jongedame vreesde dat Uw koppigheid U in gevaar zou kunnen brengen," verduide lijkte hij, „en bezorgd voor Uw welzijn. be dacht zij dit plan om U tegen de gevolgen van Uw eigen halsstarrigheid te beschermen." Terwijl de Oosterling sprak, bewoog Forsyth zijn beenen en de ketting, die erom verbonden was, schuurde tegen den ijzeren ring. Dit onheilspelelnde geluid verjoeg de op- komende neiging om aan het leugenachtige verhaal geloof te schenken geheel en hg vroeg: „Heeft Miss Barrington ook voorgesteld dat ik geboeid moest worden?" „Neen," was het prompe antwoord, „dat gebeurde op mgn order, het zou Miss Bar- rington buitengewoon veel verdriet doen als zij het wist, maar het was wat uw landslie den een betreurenswaardige noodzakelijkheid noemen, beste dokter. Ziet u, het was noodig dat u uit Yong-Hoo vertrok en ongeboeid zoudt u zich daar zeker niet toe hebben lateg dwingen; u zoudt overboord gesprongen en teruggegaan zijn en dat zou uw dood hebben beteekend, nietwaar Dick Forsyth reageerde niet op de vraag en vervolgde: „Waar brengt u mg heen? Naar Canton?" De Chinees schudde het hoofd. „Mijn geachte meester wil u daar voor* loopig niet hebben. Hg is overtuigd dat q bevooroordeeld zijt tegen zijn beheer iii Young-Foo en dat u zoudt pogen hem nadeel te berokkenen; daarom is hij iets anders met u van plan, eer hij u naar uw landslieden terugstuurt. Hg zendt u naar zijn huis, dat op de grens van de provincie gelegen is." „Ah! Dus ik ben de gevangene van den mandarijn?" „Laten we spreken van zgn geëerden gastl Maar uw handen zijn weer in orde; uw ont bijt wacht u." De Chinees klapte in de handen; een Laddeï werd door het luik naar beneden geschoven en een bediende daalde omlaag met een ge* lakt blad, waarop zich een behoorlijke maal* t(jd bevond. (Wordt vervolgd.).

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 1