Ebier (HOUDBAAR) mm v< Uit het Verre Oosten I IMIIIR Ui D. LEEGWATER Bij ons koopen is geld sparen. HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 23 TULI 1936 Mobilisatie in Spanje. De bescherming der buitenlandsche onderdanen. Generaal Mola, de aanvoerde der tebeHen in het Noorden, is gedood. Als Koning Eduard VIII op reis gaat. Nieuwe Japansche oorlogsschepen. De Arabische opstand in Palestina. De versterking van de Dardanellen. Militaire ongeregeldheden te Beverloo Een Abessijnsehe aanval op Addis Abeba. Honderden dooden en gewonden? Luchtvaart De postvluchten van en naar Indië Eerste Kamer Duitsch verkeersvliegtuig verongelukt. Viruly mag geen les meer geven. Vliegen met menschelijke spierkracht. Generaal San Jurjo verongelukt. GEMENGD NIEUWS Verdronken. Voedsel vergiftiging. Reiziger onder rangeertrein geraakt. Leider van M. H. te Vlissingen gearresteerd. Meisje verbrand. Brand te Oss. ADVERTE NTIEN PER '/z LITER 16 cent TIELEMANS' WIJNHANDEL is tot 8 Augustus NIET te consulteeren Waarn.: Tel. 375 tot 1 Aug. Tel. 721 en 23 tot 8 Aug. Verse Kopboter 75 ct. p. p. Kruidkaas 50ct.p.st. Jonge Edammer 68 Belegen 98 Oude Leidse 35 ct. p. p. Bijzondere Vacaniiekaari Wegens enorme toeloop vroegtijdig bestellen T. Bakker, Buys Ballotstr 35 IO en g zinde troepen uit Irun en Fontarabie, welke tot taak hadden, de opstandelingen te ver hinderen, naar San Sebastian op te rukken. 24 leden der regeeringstroepen werden ge dood. De autoriteiten hebben daarop de brug van Andalasa. op 6 K.M. van Irun opgebla zen, zoodat de opstandelingen niet in rechte lijn hun weg konden vervolgen. Deze hebben vervolgens een smokkelaarspad in de richting van San Sebastian gekozen. Te Madrid zelf is alles rustig. De regeering heeft de winkeliers door mid del van de radio gelast hun zaken onmiddel lijk te openen en open te houden. Indien zij zich niet aan dit bevel houden, zullen zij Zwaar worden gestraft. Alles te Madrid is rustig; de trams rijden gewoon. In de straten patrouilleeren politie en roode militie te voet en in auto's. Op de openbare gebouwen is de nationale vlag geheschen. Verscheidene Parijsche bladen deelen mede, dat de Spaansche regeering voor allen die in £taat zijn de wapenen te dragen, tot en met dertig jaar, de algemeenemobilisatie heeft Afgekondigd Vergaderlokaal in brand gestoken geplunderd. Reuter meldt uit Perpigna: Te Gerona bij Barcelona is het vergader lokaal van de rechtsche vereeniginigen ge blunderd en in brand gestoken evenals de drukkerij van de monarchistische krant. Te Mataro zijn een klooster en een school in brand gestoken. In geheel Noordelijk Spanje is de staking algemeen. De regeering van Catalonië heeft auto's en vrachtauto's in beslag genomen om gewapen de troepen communisten en socialisten naar Barcelona te transporteeren. De commandant van de civiele garde te Gerona is naar Frankrijk gevlucht na de vernietiging van de opstandige beweging door de bevolking. Nog steeds is er geen aanwijzing, welke Iets laat voorspellen omtrent een overwin ning hetzij van de regeering, hetzij van de opstandelingen. In midden-Spanje moeten volgens de laatste berichten Toledo en Gua- dalajara in handen van de regeering zijn. Hoewel legers uit de hoofdstad naar het Noorden en het Zuiden vertrokken zijn, heeft zich nog geen ernstige botsing met de rebel len voorgedaan. Te Madrid zelf komen nog straatgevechten voor. Zelfs vrouwen werken mede aan de handhaving van de orde. Gewa pend met pistolen houden zij de auto's aan om te zien of deze niet tot de opstandelingen behooren. Reeds dikwijls is namelijk geble ken, dat uit auto's op de regeeringstroepen werd geschoten, waardoor deze verliezen hebben geleden. Uit het Noorden komen hardnekkige be richten, dat San Sebastian op de opstande lingen is heroverd. Volgens eenige Spaansche vluchtelingen, die zijn aangekomen aan de Fransche grens, zou een belangrijke kolonne mijnwerkers van het volksfront te Bilbao, welke naar San Sebastian was gedirigeerd, de stad op de opstandelingen hebben her overd. Dit bericht moet echter met voor behoud worden ontvangen. In ieder geval hebben de opstandige troe pen in het Noorden een ernstig verlies gele den, doordat hun aanvoerder generaal Mola, gesneuveld is in een gevecht met regeerings troepen in de buurt van San Sebastian. Een correspondent van een Fransch blad geeft uit Pamplona het volgende beeld van den toe stand in het Noorden: Bjj de Noordelijke op standelingen zyn evenveel gemobiliseerde bur gers als soldaten van generaal Mola. Pam plona levert geen groote contingenten meer, maar het geheele Noorden van Spanje, met uitzondering van Bilbao en Barcelona, neemt aan den opstand tegen de regeering deel. Wij zijn door heele dorpen getrokken, waar nog slechts jongelieden aanwezig waren, die trou wens gewapend zijn en die politiediensten op de wegen verrichten. Eenige successen voor de regeering. De Spaansche minister van binnenlandsche zaken heeft gistermiddag het volgende be kend gemaakt: De te Lagranja samengetrokken rebellen zjjn uiteengedreven. Zij hebben op het veld een groot aantal dooden en gewonden, bene vens talrijke wapenen en veel munitie achter gelaten. De troepen achtervolgen de vluch telingen en worden daarbij gesteund door ge wapende burgers. De minister van binnen landsche zaken heeft verder nog verklaard, dat de chef der troepen in Carthagena heeft doen weten, dat de bevolking van die stad de wettige regeering met geestdrift steunt, ïwee uit burgers gevormde kolonnes zijn haar Alicante vertrokken ter bestrijding der b'pstandelingen. De stad Albacete in de gelijknamige pro vincie zou op de rebellen heroverd zijn. Verder wordt verzekerd, dat de luchtstrijd krachten der regeering het vliegveld van Leon hébben gebombardeerd en de vliegtuigen al daar hebben vernield. Een kolonne mijnwer kers, die voor de regeering strijdt, en afkom stig is uit Jaen, zet de gevechten in de om geving van Cordoba voort. Uitgebreide maatregelen van de Engelsche regeering. In het Lagerhuis heeft minister Cranborne gistermiddag een overzicht gegeven van de maatregelen, die de regeering genomen had tpt hulpverleening aan Engelsche onderdaden ijj Spanje. Na te hebben gememoreerd, dat Ket nog moeilijk was betrouwbare inlichtin- f#n te krijgen, zeide spr., dat 25 Engelschen, Franschen en 2 Amerikanen aan boord van öen kruiser Shamrock waren gegaan in de haven van Malaga. De gouverneur had den Britschen consul echter verzekerd, dat vreem delingen geen gevaar liepen en diezelfde ver zekering hadden andere consuls in andere ha vensteden ontvangen. Misschien was het op zee nog betrekkelijk het onveiligst getuige het bericht, dat op een Britsche olietankboot en een ander koopvaar- dflschip in de buurt van Gibraltar bommen waren geworpen, die gelukkig geen schade nadien aangericht. De regeering nam in Cjjjerieg met de Spaansche plaatselijke auto- üteiten alle maatregelen om het leven van Britsche onderdanen en andere vreemdelin gen te beschermen. Een gedelegeerd comité der re geering gevormd. De Gazetta de Madrid, de staatscourant, publiceert het volgende decreet; L Een gedelegeerd comité der regeering wordt gevormd met jurisdictie over het ge bied der provincies Valencia, Alicante, Cas- tellon, Guenca. Albacete en Murcia. Dit co mité zal volledig de bevoegdheden der natio nale regeering uitoefenen. Het zal worden gevormd door den voorzitter van de Cortes, de minister van landbouw en de onderstaats secretarissen van het minister-presidentschap en van landbouw. 2. Het gedelegeerde comité der regeering zal staan onder den minister-president. Het zal jegens hem en jegens de andere staats machten in een betrekking staan, die de grondwet aangeeft. 3. De autoriteiten van alle afdeelingen in genoemde provincies zullen onder het gedele geerde comité ressorteeren. Zij zullen het moeten gehoorzamen en de gehoorzaamheid van hun minderen aan het comité moeten verzekeren. Het decreet is geteekend door den presi dent der republiek, Azana, en door den eer sten minister Giral. De regeering deelt mee, dat het nieuwe comité zijn functies reeds heeft aanvaard en dat het den minister van binnenlandsche za ken heeft doen weten, dat het binnen enkele uren in staat zal zjjn hulp te zenden aan de streken, die nog in handen van de rebellen zijn. In de provincies onder zijn jurisdictie zijn het leger, de marine, de luchtvaart, de civiele garde en de Guardia de Asalto, be nevens de Carabineros trouw gebleven aan het wettig gezag. De Nederlandsche kolonie ln Bar celona ongedeerd. Naar men meldt is bij het departement van buitenlandsche zaken bericht binnengekomen, dat de Nederlandsche kolonie in Barcelona on gedeerd is. Van de Nederlanders in andere plaatsen is nog geen bericht ingekomen. DE STAKINtJEN IN FRANKRIJK BREIDEN ZICH UIT. In de Peugeotfabrieken en in de metaal-industrie. De arbeiders der Feugeot-fabrieken te Ter- reblanche, Harimoncourt, Pont de Roide en Sochaux zijn in staking gegaan. 25000 stakers. Uit Belfort wordt verder gemeld, dat de besprekingen, die op de prefectuur van Bel fort zijn gevoerd, teneinde een collectief contract voor de arbeiders in de metaal industrie in de districten Belfort en Montbeliard op te stellen, de arbeiders niet hebben bevredigd. Zij hebben de algemeene staking afgekondigd. Het aantal stakers be draagt ongeveer 25.000. De besprekingen tus- schen de werkgevers en arbeiders zijn giste renmorgen voortgezet. De vertrekken van den koning van Enge land, aldus vertelt M. P. Helder in de Excel sior, staan vol met valiezen en andere benoo- digdheden voor zijn reis naar de villa 1'Hori- zon bij Cannes. De koningin-moeder had liever gezien, dat hij de vacantie in het eigen land doorbracht, maar de koning geeft de voor keur aan Frankrijk, naar het heet, omdat daar niemand op hem let. Wegens den hof rouw zal Eduard VIU in zijn zomerkleeren alle sterke kleuren vermijden. Het wit en zwart overheerschen, een rok gaat niet mee, want de vorst zal geen officieele soirée bij wonen, maar wel een witte smoking met zwarte revers, die de levendige belangstelling van de uitgaande kringen te Londen wekt. Aan de bewaking zal natuurlijk na het jongste incident alle zorg besteed worden. Een half dozijn detectieven gaat mee, die in voortdurende aanraking met de plaatselijke politie blijven. De koning reist in een zwarten auto met witten band en zelfs heeft hij ge vraagd, dat er een gewoon nummerbord wordt aangebracht, ofschoon hij de eenige Brit is, die de wereld zonder het reglementaire bord mag doorrijden. Geen enkel uiterlijk tee- ken zal den hoogen gast dus aankondigen. Naar men weet, gaat hjj na Vimy, waar hij met den president van de Fransche repu bliek het gedenkteeken van de gevallen Ca- nadeezen zal inhuldigen, eerst nog even terug naar Engeland en dan komt hij naar Cannes. 50.000 ton met 45 cm kanonnen. De Amerikaansche admiraliteit heeft het bericht bevestigd dat Japan binnenkort een of meer oorlogsschepen van onbekende af metingen op stapel zal zetten, n.L van 50.000 ton inhoud bewapend met stukken van 45 cm kaliber. In 1921 heeft Engeland 4 linieschepen van 48.000 ton willen bouwen, maar dit plan is niet doorgegaan. Het grootste Engelsche oorlogsschip is de Hood van 42.100 ton. In den oorlog bezaten de Furious en een paar monitors ook kanonnen van 45 cm middellijn, maar thans is het zwaarste geschut op iedere vloot niet grooter dan 40 om. Als Japan deze schepen waarlijk gaat bou wen zou het jongste vlootverdrag van Lon den automatisch zijn geldigheid verliezen want het berust op de veronderstelling dat ook Japan zich zou houden aan het maximaal kaliber van 35 cm geschut voor nieuwbouw, dat de andere mogendheden overeen gekomen zijn. In de eerstkomende zes jaar zou de uit voering van dit program Japan 30 millioen pond kosten. Tot voortzetting van de staking besloten. Het Opperste Arabische comité heeft Maandag met gesloten deuren besloten tot voortzetting van destaking en te protesteeren tegen de bewapening van de Joden. Zij zijn ontevreden over het zenden van gewapende Joodsche wachters naar Joodsche gelegen heden. Tot dusver zijn 260 Arabische opruirers naar het concentratiekamp te Saraf&nd ge stuurd. De kosten. De Turksche regeering heeft uitgerekend, dat een volledig systeem van verdediging tegen een aanval met alle moderne oorlogs wapenen voor de Dardanellen te schatten i8 op 100 millioen gulden. Dat gaat het c red iet van Turkije verre te boven en men zal het dus langzaam aan doen. De correspondent van de Nw. Rott. Crt. te Brussel meldde gisteravond: Verscheidene Belgische bladen hebben ge meld, dat zich in het kamp te Beverloo in verband met de verlenging van den militairen diensttijd zeer ernstige ongeregeldheden zou den hebben voorgedaan. Aan de onlusten, die van oproerigen aard waren, zouden ruim 3000 soldaten hebben deelgenomen. Officieren en onderofficieren, die de orde wilden herstellen, zouden geslagen zijn en enkele zelfs uit een raam zijn geworpen. De minister van landsverdediging heeft een generaal van het eerste legercorps naar Beverloo afgevaardigd, voor het instellen van een streng onderzoek. De gemoederen zijn nog altijd zeer opgewonden. Reuter meldt uit Kairo: Het Egyptische consulaat te Addis Abeba, heeft het ministerie van buitenlandsche zaken meegedeeld, dat sterke ongeregelde benden Abessjjnen de hoofdstad hebben aangevallen. Er heeft zich een hardnekkigen strijd ontspon nen, waarbij honderden gedood of gewond zou den zijn. Naar aanleiding van een bericht, dat ras Kassa met een leger naar Addis Abeba zou op rukken, merkt men te Kairo op, dat de bekende ras Kassa op het oogenblik in Engeland ver toeft. In het bericht wordt wellicht een zoon van den legeraanvoerder bedoeld maar hier omtrent bestaat geen zekerheid. Verder herin nert men er aan, dat het regenseizoen in Abessinië in vollen gang is, zoodat het niet waarschijnlijk is, dat groote operatiën zullen plaats hebben. Behalve ras Kassa wordt ook ras Syoem genoemd als oprukkende (uit een andere richting dan ras Kassa) naar de hoofd stad. Geregelde troepen in West-Abessinië. De corr. van de Nw. Rott. Crt. te Stockholm meldt: Dr. Knut Hanner, die den 23sten Juni zijn post als consul van Zweden te Addis Abeba voorgoed verlaten heeft en nu op de terugreis naar het vaderland is, heeft te Parijs in een gesprek met een verslaggever van Stockholms Tidninger gezegd, dat er zich in het Westen van Abessinië, waar de Italianen nog geen vierkanten meter grond bezet hebben, groote geregelde Abessijnsehe troepen bevinden, die nog niét in een strijd geweest zijn en die op het einde van den regentijd wachten om op te kunnen rukken. 'B Het verzet in het Zuiden tegen Nanking practisch geëindigd. De generaals van Kwangsi hebben zich aan de centrale regeering overgegeven. Na deze onderwerping en na het vertrek uit Kanton van generaal Tsjen Tsji Tang, die naar Hong kong is gevlucht, kan men het verzet van Zuid-West-China als geëindigd beschouwen. burgerwachten en den bijzonderen vrijwilligen landstorm, zou in strijd zijn met het historisch op dit gebied gewordene. De vrijwillige burger wachten en de bijzondere vrijwillige landstorm hebben in het verleden steeds het wettige staatsgezag gesteund. Zij hebben op kritieke tijdstippen dit gezag groote diensten bewezen. Er bestaat geenerlei aanleiding, om te meenen, dat zij ooit een andere houding zullen aan nemen. De toepassing van het uniform- verbod. De regeering acht de voorbeelden, in het verslag gegeven ter staving van het betoog, dat het uniformverbod door de rechterlijke macht niet ten volle overeenkomstig de intentie van den wetgever wordt toegepast, zonder te diep op de betrokken jurisprudentie te willen in gaan, weinig overtuigend. Het uniformverbod verbiedt o.a. het dragen in het openbaar van opzichtige onderscheidingsteekenen, waardoor politieke tegenstanders zouden kunnen worden geprovoceerd. De regeering acht het alleszins begrijpelijk, dat de rechter het dragen van roode tulpen in een 1 Mei-optocht, waar zij duidelijk gebruikt werden als onderscheidings teekenen en gezien de groote en opvallende kleur, welke zoodanige tulpen bezitten, op zichtig konden worden geacht, onder het ver bod heeft begrepen. Het onzichtbaar dragen van een uniform onder een overjas is hiermee niet te vergelijken. Aan de getrouwheid aan het wettige gezag van den Bijz. Vrijw. Landstorm, twijfelt zij voor het tegenwoordige niet in de geringste mate. Zij meent echter, dat het wenschelijk is, in het bijzonder nu alle andere particuliere korp sen worden verboden, waarborgen in het leven te roepen, dat de gehandhaafde organisatie ook in de toekomst onder alle omstandigheden de rechtmatige regeering zullen steunen. Het ligt in het voornemen, de organisaties welke in stand worden gelaten, ook na haar toelating van regeeringswege bij voortduring in het oog te houden. De „Kwak" (heenreis) vertrok 22 Juli van Akyab en arriveerde denzelfden dag te Me- dan. De „Rietvink" (terugreis) vertrok 22 Juli van Batavia en arriveerde denzelfden dag te Medan. MEMORIE VAN ANTWOORD INZAKE DE WEERKORPSEN. Het wetsontwerp 'gaat niet tegen bepaalde bevolkingsgroepen. Aan de memorie van antwoord inzake het wetsontwerp, luidende voorzieningen omtrent weerkorpsen, is het volgende ontleend: Blijkens het verslag achtten enkele leden de indiening van het onderhavige ontwerp het noodlottige, zij het natuurlijke, gevolg van de hier te lande gevoerde partijpolitiek. Immers, dus betoogden zij, het kabinet heeft de indie ning pas bevorderd, nadat verscheidene, in de Staten-Generaal vertegenwoordigde, politieke groepen aandrang in die richting hadden ge oefend, waarmede het blijk heeft gegeven, den wil van die partijen als richtsnoer te aanvaar den. Deze leden zagen in het te dezer zake ge schiede een vorm van toepassing van de, door hen verworpen theorie van de volkssouvereini- teit, naar welke de regeering slechts is de mandataris van de volksvertegenwoordiging. Onjuist is de stelling uit het verslag, als zou de voorgestelde regeling geheel gericht zijn tegen een bepaalde bevolkingsgroep, te weten, de nationaal-socialistische beweging in Neder land. Het wetsontwerp heeft ten doel de orde en het staatsgezag tegenover eik en een iege lijk te handhaven, het heeft daarbij geenerlei bepaalde bevolkingsgroep in het bijzonder op het oog. Een bevolkingsgroep van opbouwend, niet- revolutionnair karakter heeft trouwens aan eigen militaire machtsvorming niet de gering ste behoefte. De organisatie van „weerafdee- lingen", voor zoover zij niet uitsluitend be schouwd worden als onschuldig vertoon, heeft alleen zin, indien men voornemens is, of zich bij voorbaat in staat wil stellen, te eeniger tjjd met geweld of bedreiging met geweld, zich meester te maken van het staatsgezag. Dit laatste kan rechtstreeks tot bugeroorlog leiden. De regeering meent niet te veel te zeggen, in dien z(j stelt, dat iedere partij, welke waarlijk voelt voor orde en gezag en een wettig gouver nement, gelijk ook de nationaal-socialistische beweging beweert te doen, het streven van het wetsontwerp, woelingen en burgeroorlog te voorkomen, van harte moet toejuichen. De z.g. weerafdeelingen van die beweging kunnen niet op een lijn worden gesteld met de vrijwillige burgerwacht en den bijzonderen vrij willigen landstorm. Deze laatste organisaties bezitten een a-politiek karakter en zjjn uitslui tend opgericht tot steun aan het wettige gezag. Beide karaktertrekken ontbraken bij de weer afdeelingen. Een algemeen verbod van alle particuliere organisaties, daaronder begrepen de vrijwillige De „Kievit" (heenreis) vertrok 22 Juli van Schiphol en arriveerde denzelfden dag te Athene. i De „Nachtegaal" (terugreis) vertrok 22 Juli v. Bagdad en arriveerde denzelfden dag te Athene. Twee dooden. Een Duitsch verkeersvliegtuig is gisteren op weg van Praag naar Breslau op 1000 km 'beoosten Praag bij Chloniek bij een noodlan ding verongelukt. De bestuurder en zijn met gezel zijn om het leven gekomen. Op aandrang van Den Haag. De piloot Viruly, die tot voor kort belast was met de practische opleiding voor de leerlingen aan de Kweekschool voor de Zeevaart, die be stemd zijn later in dienst te komen van de burger luchtvaart, heeft de mededeeling ontvangen, dat hij dit werk niet meer zal verrichten. Het is thans opgedragen aan den piloot Fuchs. Naar wij ver nemen, heeft het departement van Defensie aan- hedrongen op verandering in de opleiding. (Het Volk.) De N. R. Crt. teekent hierbij aan: Bij informatie is ons gebleken, dat de ver melde mutatie inderdaad is geschied. Aan- geteekend dient te worden, dat de heer Viruly met de voortgezette opleiding was be last, waarbij de heer Fuchs hem terzijde stond. De mutatie wordt een zaak van in ternen aard genoemd, die zonder belang is. Bij informatie te bevoegder plaatse nam men hetzelfde standpunt in en deelde ons mede, dat er over de laatste zinsnede van het bericht n.L dat de mutatie op aandrang van defensie geschied zou zijn, geen inlich tingen gegeven konden worden. Nieuwe proefnemingen in Duitsch- land. Ongeveer een jaar geleden is op een vlieg veld bij Frankfort met een door de Duitsche ingenieurs Villinger en Haessler geconstrueerd vliegtuig, dat door menschelijke spierkracht werd voortbewogen, gevlogen over een korten afstand (250 meter). De luchtschroef van dit vliegtuig werd door pedalen, die door den be stuurder in beweging werden gebracht, rond gedraaid. Het mechanisme was zoodanig ver vaardigd, dat de menschelijke kracht zoo gunstig mogelijk werd gebruikt. De beide constructeurs hebben na de eerste vlucht verder gearbeid en zijn tot de con clusie gekomen, dat een wielrenner het eerste in aanmerking zou komen om den afstand der vluchten van het vliegtuig te verbeteren. Naar verluidt zou de Duitsche wielrenner Hofmann uit Offenbach a. d. Main dezer dagen te Dessau geslaagd zijn om met het vliegtuig, dat door hem werd voortbewogen een afstand van 380 meter af te leggen. Met vliegtuig omlaag gestort. Generaal San Jurjo, die beschouwd werd als Spanje's toekomstige dictator, is met het vliegtuig, waarmee hij zich naar Spanje wilde begeven, over den kop geslagen en verbrand. Het stoffelijk overschot zou gisteren ter aar de besteld worden. Uit Lissabon wordt gemeld, dat het onge luk gebeurde, toen het kleine toestel, dat be stuurd werd door den vlieger Ansaldo, gene raal San Jurjo naar Spanje zou brengen, waar hij zich bij de muiters wilde voegen, juist opgestegen was te Caccaes nabij Lissa bon. Het lijk van den generaal was tot onher kenbaar wordens toe verminkt. Hij zat ge klemd in het wrak; pogingen om hem nog te redden, waren mislukt en hij was vrijwel ver koold in het brandende toestel. Ansaldo kon, met lichte verwondingen, worden gered. Binnenland Gisterenmiddag is aan het strand te IJmuiden nabij strandpaal 57, de 19-jarige K. Brandenburg, die met andere jongelui daar was gaan baden, te ver in zee geraakt. Door op het strand aan wezige personen werd getracht met een boot hem te hulp te komen, maar tot tweemaal toe is de boot vol water geloopen. De jongeman is jam merlijk verdronken. Hij was Zaterdag pas voor het onderwijzers-examen geslaagd. Gezin te Gouda ziek geworden. In het gezin van den heer A. W. Schilt aan de Korte Noodgodsteeg te Gouda, heeft zich Dinsdag een geval van vergiftiging voorge daan, waardoor man, vrouw en vier kinderen naar het van Itersonziekenhuis moesten worden vervoerd. De vrouw had 's middags boontjes en aard appelen opgewarmd, die van den vorigen dag waren overgebleven. Vermoedelijk waren de levensmiddelen reeds eenigermate bedorven, want na het nuttigen er van werd het heele gezin onwel. Een ontboden geneesheer trof 's avonds allen vrij ernstig ziek aan en achtte overbrenging naar het ziekenhuis gewenscht. Per auto van den geneeskundigen dienst zijn de ouders en kinderen er heen gebracht. De toestand van de twee jongste kinderen was het ernstigst. Vermoedelijk zullen allen echter spoedig het ziekenhuis kunnen verlaten. Toestand van het slacht,.», zorgwekkend. Gisterenmiddag omstreeks half/een is 43-jarige gehuwde heer La Neut, wonende t Delfzijl, onder een rangeertrein geraakt hm zou met zijn dochter vier weken op reis goG? „V, intc vprlflnt on zou met ziju uutluci ¥4V-A up reis maar had zich iets verlaat en stak in haast de spoorbaan over. Daarbij merkte de naderende rangeertrein niet op. Zijn dochter kon nog van de baan komen, maar de heer Neut. werd gegrepen en overreden. Hij zal het rechterbeen moeten missen. Een geneesheer verleende de eerste hulp, waarna het slacht offer naar het academisch ziekenhuis t» Groningen werd overgebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. I11 verband met de malversaties b(j het crisisbureau. Het onderzoek naar de malversaties bij het plaatselijke crisis-comité te Vlissingen heeft thans aanleiding gegeven tot de arrestatie van den administrateur van het bureau voor sociale zaken en leider van het maatschappelijk hulp, betoon, W. d. W., die door den commissaris van politie ter beschikking van den officier van justitie te Middelburg is gesteld. Onder de gemeente Duivendijke is een 28. jarig zwakzinnig meisje, terwijl de ouders naar het land waren, met haar kleeren in aanraking gekomen met een brandend petrol eumtoestel, dat in een schuurtje b(j de woning stond. Toen een huisgenoot, dat even afwezig wa» geweest, het meisje vond, was zij aan haar brandwonden overleden. Onder verdachte omstandigheden, Dinsdagavond omstreeks half elf bemerkten overburen, dat rook opsteeg uit een heerenhuis naast het café-restaurant. De schuur aan de Oude Molenstraat te Oss, bewoond door de familie S. Bij onderzoek bleek, dat in een van de kamers op de benedenverdieping brand was uitgebroken. De omwonenden waarschuwden de bewoners. De heer B. was afwezig, doch me vrouw S. en haar dochter hadden het brandje niet opgemerkt. Met vereende krachten gelukte het de brandende meubelen naar buiten te bren gen en aldus den brand in den kiem te smo ren. Een half uur later bemerkten overburen echter, dat bij de familie S. opnieuw brand scheen uitgebroken te zijn, ditmaal op de bovenverdieping. Ook nu weer waren de be woners onkundig van den brand. Het vuur bleek te woeden op een der slaapkamers. Er ontwikkelde zich veel rook. Het gevaar voor uitbreiding was niet denkbeeldig, omdat het gemeentehuis in de onmiddellijke nabijheid is gelegen van de kistenfabrieken en houtopslag plaatsen van de N.V. de Reuver. Buren waren er voor een groot deel in ge slaagd het vuur te blusschen, zoodat de brand weer niet veel hulp meer behoefde te verleenen. De politie stelde een onderzoek in en toen de heer S. thuis kwam, werd hij aan een verhoor onderworpen en de koninklijke marechaussee achtte termen aanwezig tot arrestatie van den heer S. over te gaan op vermoeden van brand stichting. Ook zijn echtgenoote en dochter zijn gear resteerd en naar de marechausseekazerne ge bracht. Het onderzoek duurt voort: Dinsdagochtend heeft mr. v. d. Berg, officier van justitie te 's-Hertogenbosch, zich naar Oss begeven, ten einde persoonlijk zich op de hoog te te stellen van de situatie ten huize van de familie S. De officier van justitie vertoefde geruimen tijdb in de woning. De 18-jarige dochter van de familie S. is in vrijheid gesteld, het echt paar blijft in arrest. Plaatselijke kennisgeving Den 3en Augustus hopen onze geliefde Ouders en Grootouders, G. WEZELMAN en M. WEZELMAN-POST, den dag te herdenken, dat ze vóór 25 jaar in den Echt F zijn verbonden. Dat zij nog lang voor ons gespaard mogen blijven, is de wensch van hun dankbare kinderen en kleinkinderen. L Den Helder, 121 Juli Palembang, N.O.I. j 1936, P Receptie 26 Juli van 2 tot 5 uur. -Jx W xiv 'xlx -xix' xjx' -{X 'Xjx 'xJVJ' Geboren: PIETER MEINDERT, Zoon van G. KORFF en C. J. P. KORFFKUIPER. Haarlem, 22 Juli 1936. Obistraat 50. Verloofd: NETTIE GEUS en J. VRIJE. Heemstede, Adr. van Ostadeplein 5, (21 Juli Den Helder, 1936. Javastraat 80, Bij mijn vertrek naar Ned.- Indië zeg ik Vrienden en Be kenden hartelijk vaarwel. J. J. R. ENNENGA, Apoth.-Ads., a/b. m.s. „Baloeran", Marseille, 24 Juli 1936, Heden ontsliep zacht en kalm, na een langdurig, doch geduldig lijden, onze innig geliefde Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Over grootvader, WILLEM ARN0LDUS DE KOK, in den ouderdom van 73 jaar. Den Helder, 22 Juli 1936. Keizerstraat 48. Mevr. de Wed. J. DE KOK- swart. Mevr.deWed.A.AGEMA- de Kok. O. DE KOK. O. DE KOK-van Dijk. C. J. BRANDHOF- de Kok. M. F. BRANDHOF. G. H. P. OBBENS- de Kok. A. OBBENS. Kleinkinderen en Achter kleinkinderen. De ter-aarde-bestelling zal plaats vinden Zaterdag 25 Juli op de Algemeene Be graafplaats te Huisduinen. Vertrek sterfhuis 11J uur. Voor de vele blijken van deelneming, zoowel van binnen als buiten deze gemeente, bij het overlijden van onzen lieven Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, den Heer FRITS SELDERBEEK, ondervonden, betuigen wij onzen hartelijken dank. In het bijzonder aan den Weled. Zeergel. Heer Dr. J. B. Proost, voor diens zorgvuldige behandeling, en aan de Weled. Heeren van het Polderbestuur „Helder en Huisduinen". Namens de Familie, Wed. J. SELDERBEEK— Gorter, Koningstraat 85 Filiaal Sluisdijkstr. 39 Telef. 492 Telef. 162 Tevens v e r k r ij g b a ar bij al onze wederverkoopers 1 Ondergeteekende maakt be kend, dat bij vonnis der Arron- dissements-Rechtbank te Alk maar d.d. 21 Juli 1936 in staat van faillissement is verklaard, I. ROOS, vrachtrijder te Juliana- dorp (gemeente Den Helder) met benoeming van den Edel- Achtbaren Heer Mr. A. M. LE- DEBOER tot Rechter-Commis- saris en ondergeteekende tot Curator. Mr. J. MULDER, Advocaat en- Procureur. Weststraat 39, Den Helder. 40 ZUIDSTRAAT 27. Nederlandsche Spoorwegen Een reis van eenige hon derden kilometers in eigen land kost PER SPOOR op een Leen- en terugreis te xsmen. slechts 1« kl. 'lm kL 3. kl. f 11.25 f8.65 f6.— Kinderen ven 4IQ jeer halv« PrU* Terugreis, ven het station van aankom* neer het oorspronkelijk station ven vaf* trek, denzelfden of den volgenden dag» Verkrijgbaar aan alle stations N.5,1 Maandags, Dinsdags, Woensdegs Donderdags van 13 Juli t/m 3 Sapt 2 kilo beste Aardappelen 5 pond Tuinboonen 2 Roode kooien 3 Komkommers 2 pond Snijboonen 3 struik Andijvie Beleefd aanbevelend, 3-3

Heldersche Courant | 1936 | | pagina 10